Практически занятия по психология в училище. Психологически урок в началното училище "развитие на вниманието". Вербална диагностика на самочувствието на личността

Описание: Урок по психология „Момчета и момичета“ е предназначен за ученици от 1-2 клас. Резюмето на урока ще бъде полезно за образователни психолози, както и класните ръководители на средните училища. Този материал е тестван на базата на неправителствената образователна институция „Училище„ Алфа и Омега “в Омск, в резултат на което се формира адекватна полова позиция на учениците, както и положителна обратна връзка от учители и родители, която служи за разработване на редица подобни класове с ученици.

Цел: Формиране на половите нагласи на учениците от 1 клас.

Задачи:

1. Осигурете помощ при разбирането на съдържанието на тяхната полова роля.

2. Да подпомага формирането на емоционално положително отношение към тяхната полова роля.

3. Да подпомага регулирането на поведението в рамките на ролята на пола.

Раздаване: картонени фигури (изрязани) от силуети на момче и момиче, рисунка върху лист А3 от куфар (за мъже), рисунка върху лист А3 от чанта (за жени), изрезки от списания за жени и мъже.

Методологически техники:дидактическа игра, активираща игра, разговор, проучване, групова работа, анализ, класификация, обобщение, сравнение, невербални комуникационни техники.

Ходът на урока.

Въведение: здравейте момчета и момичета! Днес ще обсъждаме една много интересна тема, но няма да ви кажа коя, защото вие сами ще трябва да отгатнете! Ще ви дам само няколко подсказки, но засега ви предлагам да играете.

Игра "Молекули".

Психолог:Така че, слушайте внимателно правилата на играта: всички вероятно знаете, че ние сме с вас, както и всичко, което ни заобикаля, се състои от частици, които се наричат ​​„молекули“, представете си, че вие ​​сте самите молекули, които са моят екип ще започне да се движи в различни посоки. Но веднага щом чуете пляскането ми и номера, ще трябва да се обедините в кръг с броя на хората, съответстващи на номера, който съм посочил. Който няма достатъчно място в кръга, се обединява с мен. Започнахме ...

(психологът играе, докато с помощта на посочения от него номер се сформират 2 отбора с равен брой участници).

Упражнение "Кой е това?"

(Групата е разделена на 2 отбора, използвайки играта „Молекули“.

Психолог: И сега всеки екип получава набор от фигури, от които да съставя снимки.

(силует на момиче (група 1) и силует на момче (група 2); след представянето на задачата се нарича темата на урока).

Психолог:кой може да каже как се нарича темата на нашия урок?

(Слуша отговорите на децата).

Психолог:Точно така, темата на нашия урок е „Момчета и момичета“.

Игра за загряване „Знам много имена“.

(Психологът хвърля топката на децата, които първо назовават момичетата, после момчетата).

Гатанки за мама и татко.

Който вдигна чука

Изкопал ли е дупка с лопата?

Кой е гледал хокей с мен?

Това ми е любимото ... (деца в хор - татко).

Кой е по -красив от всички наоколо,

Кой готви, мие рамката?

Кой е моят нежен, мил приятел?

Всичко това е скъпо ... (деца в хор - майка).

Упражнения „Качества на момчета и момичета“.

Психолог:майките някога са били момичета, татковците са били момчета! От самото детство ни е ясно, че момчетата и момичетата се различават помежду си и по какъв начин?

а) малък разговор с деца (психологът хвърля топката, този, с когото се оказа, че отговаря на въпроса: каква е разликата между момчета и момичета.

б) упражнение "Чии качества?"

Психолог: Сега ще назова качествата на един мъж, ако качеството отговаря, пляскате с ръце, а ако не, то тупнете с крака.

* Мъж: силен, отговорен, женствен, смел, упорит, нежен, трудолюбив, домашен, умен, срамежлив, решителен.

Психолог:И сега ще назова качествата на един мъж, ако качеството отговаря, пляскате с ръце, а ако не, то тупнете с крака.

* Жена: мила, скромна, смела, груба, мека, женствена, очарователна, разбираща, привързана, жилава, икономична.

Упражнение „Куфар и дамска чанта“.

(2 плаката с рисунки на мъжки куфар и дамска чанта са окачени на дъската, изрезки от списания с женски и мъжки предмети са разпределени пред децата).

Психолог:сега всеки на свой ред ще избере предмет за себе си, ако е момче, тогава той избира обект на мъж, ако момиче, тогава предмет на жена и ще го занесе или в мъжки куфар, или в дамска чанта.

(Всеки участник се редува да избира предмет и да го поставя в куфар или портмоне, в зависимост от пола си.

Упражнение "Познай кой съм?"

(Психологът изобразява мъжки и женски роли с жестове, децата отгатват (Пример: Strongman, чукане на нокти, гримиране, женска походка и т.н.)

Музикална пауза

(Много е добре, ако психологът пее песни с деца, където ще бъдат показани отношенията между момичета и момчета).

Например: „Обичаш ли ме?“, „Алени платна“.

Игра - активиране на "Clapperboard".

Психолог:покажи ми лявата си длан. Сега поставете показалеца си върху него и го почукайте, а сега средния пръст, а сега безименния, розовия пръст и палеца, а сега момичетата пляскат с момчетата, а момчетата пляскат с момичетата.

Игра "Ладошки".

Психолог:и сега момичетата застават във вътрешния кръг с гръб към центъра, а момчетата във външния кръг, с лице към момичетата.

Играем с ръце, момичетата протягат длани към момчетата, а момчетата поставят ръце върху дланите на момичетата. Момичетата трябва бързо да пляскат от външната страна на дланите на момчетата, а момчетата трябва бързо да махнат дланите си. След това можете да промените.

На моето пляскане външният кръг се завърта и отива при друг участник, играта продължава, докато всички момчета играят ръцете си с всички момичета.

Игра „Спрете момичета, спрете момчета“.

Психолог:сега всички момчета и момичета ще се движат из класната стая във всяка посока, но веднага щом кажа „спрете момичета“ - момичетата стоят, момчетата се движат, но ако кажа - „спрете момчета“ - момчетата стоят, момичетата са преместване и др.

Общинска автономна образователна институция

допълнително образование за деца

„Дом на детското изкуство Онохой“

Очертание на урок в програмата на психопрофилактичните класове в началното училище

"Пътуване към света на емоциите"

Тема: Град на радостта и забавлението.

Съставител: Ситникова Ксения Андреевна

Учител по допълнително образование

Село Онохой 2015 г.

Група творчески удължен ден .

Възраст на учениците : 7-9 години.

Брой деца в клас : 12.

Урок номер 3

Дата: 26.10.2015г

Тема: Град на радостта и забавлението.

Цел: да разшири представите на децата за емоцията „радост“;показват значението му в човешкия живот.

Образователни задачи:

Разширете представите на децата за различни чувства, дайте понятието на емоцията „радост“;

Научете се да предавате емоционалното си състояние с помощта на различни изразителни средства;

Развитие на способността да се разбира емоционалното състояние на друг човек.

Задачи за развитие:

- развиват умствени процеси: внимание, памет,реч, възприятие, мислене, въображение, познаващлихви;

- развиват положителни емоции;

Развивайте креативността.

Образователни задачи:

Научете се да изразяватеположителни емоционални чувства чрез усмивка;

Насърчаване на основите на доброжелателна връзка помежду си.

Психологически задачи:

Като се вземат предвид индивидуалните, психофизиологичните характеристики на всяко дете;

Развитие на комуникативните умения на учениците.

Форма на урока: групово психологическо обучение

Форма за обобщаване на резултатите от урока: Живопис

Методи: словесни и невербални игри, метод на арт терапия (рисуване), групова дискусия, релаксация.

Тип: занимание за общуване и усвояване на нови знания

Оборудване: малъктопка,пиктограмата „радост“ и изображението на весело момиче;картички с човечета, изобразяващи различни чувства; албуми; цветни моливи, Орден на усмивката; лепило; хартия, химикалка.

Ход на урока

1. Ритуал за добре дошли. (1 мин.)

Поздравяваме се (с юмрук до центъра, при докосване бързо преместваме ръката си назад).

2. Психологическа загрявка. (8 минути.)

Игра „Смешни животни“. Всяко дете се превръща в някакво смешно и радостно животно, изобразява го, а останалите се досещат за какво животно става въпрос. Дискусия с децата как са отгатнали (по изражението на лицето и жестовете). Помним какви са израженията на лицето и жестовете.

Мимикрията е изражение на лицето, което отразява настроението на човек, а жестовете са движения на тялото, ръцете, краката, с помощта на които той съобщава нещо на някого.

Упражнение "Трансформации"

Учителят предлага на децата:

намръщен като ... есенен облак; ядосан човек;

ядосвай се като ... зла магьосница; два овена на моста; дете, което е било ограбено от топката;

да се уплаши като ... заек, виждащ вълк;

усмихнете се като ... котка на слънце; лукав Фокс.

III ... Основното съдържание на урока. (35 мин.)

Децата седяха в кръг на килима.

Учител: - Момчета, първата спирка на вашето пътуване през невероятния свят на емоциите е Градът на радостта и забавлението, чуйте следващото стихотворение.

За Пан Трулялински

Кой не е чувал за художника

Тралислав Трулялински!

И той живее в Припевайск,

Във Веселинския път.

Леля му е с него

Tweedleteer,

И дъщеря

Tweedleurk,

И син

Tweedleishka,

И кучето

Tumbler.

Те също имат коте,

По прякор Труляленок,

И на всичкото отгоре папагал

Весело Туидли! ..

( платно, Б. Заходера)

Какво беше настроението ви, когато слушахте това стихотворение?

Погледни тази снимка(образът на весел

момичета). Какво е настроението на това момиче?

Деца - Радостни.

Педагог - Сега се опитайте да изобразите радостта на лицето си. За какво

трябва ли да направите това? ..Как предположихте, че това е радост? ...(Отговори на деца.) Разбира се, очите му са леко присвити, усмивка на лицето.Но как можете да начертаете диаграма на образа на радостта?(показва се пиктограмата „радост“).

Нека поговорим какво е радостта за вас?

Игра „Вълшебна топка“.

Предавайки „вълшебната топка“ един на друг, децата завършват изречението„Радвам се, когато ...“.

Кажете ми момчета, как можете да донесете радост на друг човек?

Сега нека се затоплим и отпуснем всички мускули на лицето ... Нека седнем удобно: краката ни са здраво стъпили на пода, гърбът е изправен. Започваме гимнастика, но тя не е проста, а имитира. Ти и аз ще правим упражнения за лице.

Вдишване-издишване, вдишване-издишване, вдишване-издишване отново. Те изпънаха устните си с тръба. Те изговориха звука „U“. Те протегнаха устни отстрани. Те изговориха звука "Y". Чудесен! Вдишай издишай. Отпуснахме всички мускули на лицето и се усмихнахме един на друг. Кажете с очи и усмивка, че сте щастливи да се видите.

Благодаря!Глоба!

Момчета, знаем, че всеки може да се радва: идеца,и възрастни - майки, бащи, баби, дядовци, братя и сестри, мислите ли, че животните знаят как да се радват? .. Имате ли животни у дома? Когато се приберете от Дома на творчеството, срещат ли се с вас? Мислите ли, че са доволни от вас? Аз имам куче. Когато се прибирам от работа, тя изтича да ме посрещне и размахва опашка.АЗ СЪММисля, че така тя изразява радостта си. Кучето ми е щастливо, когато всички се приберат от работа и когато тя излезе на разходка.

Знаете ли, че смехът и усмивката също влияят върху човешкото здраве?
-Как смятате? (Човек става весел, енергичен, има дори такъв израз: "Смехът удължава живота")
- Точно така, смехът сам по себе си е добър масаж, защото разтърсва кръвоносните съдове и мускулите на лицето и тялото ни, включително и вътрешните, които контролират работата на вътрешните органи. Също така вещества, които се противопоставят на патогенни бактерии, влизат в кръвния поток. Учените дори са забелязали, че веселите хора са по -малко склонни да се разболеят, а децата, които не са тъжни, се възстановяват по -бързо.
- И така, смехът е определена реакция на тялото, при която мускулите на лицето неволно се свиват, сърдечната честота се увеличава и кръвното налягане се променя.

Правила за усмивка:

1. Усмивката ще ви помогне да общувате.

2. Опитайте се да се усмихвате по -често на приятели, родители, учител.

3. Смехът е заразен, но знайте къде и как да се смеете.

4. Умейте да се смеете на себе си.

5. Не се смейте на скръбта или недъга на някой друг.


-А кога, момчета, не можете да се смеете?

Сега ще поиграем малко с вас:

Първо ще ви задам няколко въпроса и ще запиша отговорите на отделни листове хартия. И тогава ще смесим всички отговори.

1. Какво носиш в куфарчето си?

2. Кой анимационен герой ви харесва?

3. Какво се изхвърля в кофата за боклук?

4. Какво обикновено вземате със себе си в банята?

5. Кой може да ходи по тавана?

Хареса ли?

Когато се почувствате тъжни или уморени, опитайте се да си спомните някоя забавна история, смейте се със семейството и приятелите си.

Рисунка "Гости от света на емоциите".

Учителят казва, че гости от други градове са дошли в нашия Град на радостта и забавлението. Всички те представляват различни емоции. Учителят показва на децата картички с човечета, изобразяващи различни чувства (за това можете да използвате герои от методиката на телевизия Громова „Страна на емоциите“). След това децата нарисуват на случаен принцип 1 картина с малко човече и се опитват да определят откъде е „дошъл“, какво чувство символизира. Освен това, всяко дете вкарва малък човек в албума си и трябва да му доставя радост, да го забавлява (рисува подарък за него, рисува върху усмивка и т.н.).

И така, момчета, какво научихме за смях, усмивка?
-Как да подобрите настроението си?
-Днес сте работили много добре и всички получавате "Ордена на УСМИВКАТА"!
-Благодаря за урока!

IV... Прощален ритуал. (1 минута.)

Игра "Салют"

Библиография

    Громова. Т.В.Страната на емоциите: Методологията като инструмент за диагностика икорекционна работа с емоционално-волевата сфера на детето. -М.: UC "Перспектива", 2002. - 48 с.: Ил.

    Да се ​​запознаем! Развитие на обучението и корекция на емоционалния свят на деца в предучилищна възраст 4-6 години: Пътеводител за практикуващите в детските градини / Автор-съставител И. А. Пазухина-СПб.: "ДЕТСТВО-ПРЕС", 2008.-272 с., Ил.

    Крюков. С.В., Слободяник. Н.П. Изненадан съм, ядосан, уплашен, самохвалство и радост. Програми за емоционално развитие за деца в предучилищна и начална училищна възраст: Практическо ръководство - М.: Битие. 2002 г.- 208 стр., Ill.

    Семенак. SI уроци по доброта: Корекционна и развиваща програма за деца 5-7 години. - 2 -ро издание, Rev. и добавете. - М.: АРКТИ, 2003.- 80 стр. (Развитие и възпитание на предучилищна възраст).

    ПЪЛНО ИМЕ. учители Ян Елена Юриевна

    Място на работа MBOU град Иркутск гимназия №3

    Позиция Педагог-психолог

    Тема Нашият прекрасен свят на емоции

Карта на технологичен клас

да запознае учениците от началното училище със съдържанието на понятието „Емоции“;

помогнете на децата да осъзнаят собствените си емоции;

Тип, тип урок

Комбинирано.

Планирани резултати (по същество)

Зная: какви са емоциите; важността и необходимостта от разбиране на собствените и чуждите емоции; различни начини за изразяване на емоции.

Да можеш : изразявайте емоциите си с мимика и жестове; "Прочетете" емоциите на други хора;

Универсални учебни дейности (метапредмет)

Регулаторни: приемете и поддържайте образователна задача, планирайте действията си в съответствие със задачата и условията за нейното изпълнение, умейте да оценявате резултата от работата си в урока, овладеете началните форми на познавателна и лична рефлексия.

Когнитивно: Те ще се научат: да разбират зададения въпрос, в съответствие с него да отговарят устно, да търсят необходимата информация в различни източници; ще имат възможност да научат: да се ръководят от възможното разнообразие от начини за решаване на образователен проблем; да осъществява изучения материал и собствен опит; да групират обекти, обекти въз основа на съществени признаци.

Комуникативна: да могат да участват в диалог в урока и в житейски ситуации (един говори на глас, докато други слушат внимателно), отговаря на въпросите на учителя, съучениците; спазвайте най -простите норми на речевия етикет: поздравете, кажете сбогом, благодаря; извършват работа по двойки и в група.

Лично: развиват уменията за сътрудничество с възрастни и връстници в различни социални ситуации, да могат да не създават конфликти и да намират изход от спорна ситуация; да формира уважително отношение към други мнения; приема и овладява социалната роля на обучаемия; да развиват мотивите на образователната дейност и личния смисъл на преподаването.

Форми и методи на преподаване

Форми: фронтална, индивидуална, групова работа.

Методи: Вербални, визуални, обяснителни и илюстративни

Основното съдържание на темата, понятия

Емоции: мои и други, начини за изразяване на емоции, богатство и разнообразие от емоции, имитационен и жестов репертоар за изразяване на емоции

Образователни ресурси

Компютър, мултимедиен проектор, презентация на тема: "Познай емоцията" (от Ян Е. Ю.), комплект карти с името на емоциите, текстове на обучение за игра, листове хартия, медали "Най -добрият чувстващ експерт "," Експерт на емоциите ".

Сценарий на урока.

Аз етап: Организационен момент.

Цел:

активизиране на учениците, създаване на положително отношение на децата към работа

Ресурс номер 1

Презентация на урока

Слайд номер 1

- Здравейте момчета! Здравейте скъпи гости! С тези думи се поздравяваме, когато се срещнем. Когато казваме тези думи, искрено желаем на тези, с които се срещаме, здраве, доброта и радост! И когато при нас всичко е наред, тогава сме в добро настроение!

Ако сте в добро настроение, какво можете да дадете на други хора, когато се срещнете? Как да ги информирате за страхотното си настроение без думи?

Ако няма деца с лошо настроение, тогава децата, стоящи в кръга, си изпращат усмивки. След това всички сядат по масите на групи.

Настройте се на работното настроение.

Те отговарят на въпросите на учителя.

Изпълнявайте задачите на учителя

Комуникативен UUD

II етап: Актуализация на знанията.

Цели: насочване на децата към формулиране на темата и формулиране на целите на урока.

Ресурс номер 1

Презентация на урока

Слайд номер 2

- Момчета, кажете ми сега, моля, току -що си подарихме усмивки, но какво преживяхте? Много добре!

1. - Сега, моля, погледнете дъската и намерете думи в тази верига от букви и ги прочетете.

Какво означават тези думи?

Много добре! Но момчета, днес имаме не лесно занимание, а вълшебно. Днес ще станем с вас чувстващи експерти.

Какво мислите, кои са чувстващите експерти?

Сенсистите са онези хора, които отговарят за чувствата, добре са запознати със своите и чуждите емоции. Днес провеждаме състезание, в което ще ви бъдат предложени задачи, за да проверите колко добре разбирате емоциите!

Учителят записва имената на отборите на парчета хартия и ги окачва на дъската.

2. Игра „Предай емоция“.

Екипите са подредени. Във всеки ред членовете на един и същи екип застават на тила си, които ще предават без думи на свой ред определена емоция. Когато предавате емоция, не говорете и не се обръщайте един към друг, докато рамото ви не бъде докоснато. Последният играч в линията, след като получи емоция, вдига ръка. Това означава, че екипът е изпълнил задачата. Каква емоция трябва да бъде предадена, ще покажа на картата на първия играч във всеки ранг.

Учителят дава на първия член на всеки екип карта с името на емоциите. След състезанието той пита отборите (от последния играч до първия) каква емоция е предадена. Победител е отборът, който е предал емоцията най -бързо и не я е изкривил по време на трансфера. Тя получава две точки. Ако отборът беше точен, но не бърз, той получава една точка. Състезанието се провежда два до три пъти. Точките на всеки отбор, получени по време на цялото състезание, се записват на дъската. След всяко състезание се обобщават резултатите от състезанието.

3. Формулиране на темата на урока, поставяне на цел.

-Момчета, сега сме с вас в това състезание, какво направихме? И с помощта на това, което ние с вас познахме емоциите на друг човек? (познава емоциите на други хора с помощта на изражения на лицето и жестове)

Работа в групи

Децата четат думите: щастие, радост, тъга, негодувание, интерес, вина

Отговорете на въпросите на учителя

Децата са разделени на екипи от 4-5 души и измислят име за своя екип.

Изпълнявайте задачите на учителя

Заедно с учителя се обобщават резултатите от първото състезание

Формулирайте целта на урока

Регулаторен UUD

Личен UUD

Комуникативен UUD

III сцена. Изучаване на нов материал.

Цели: разкриване на нови знания у учениците, развиване на способността да се намират отговори на проблемни въпроси, водене на децата към самостоятелно заключение на метод на действие с информация

  1. Запознаване с новия термин „Емоции“.

Какво представляват емоциите? За да отговорите на този въпрос, трябва да запомните кога за последен път сте били много изненадани?

След като изслуша отговорите на децата, учителят прави общи изводи за това кога сме изненадани.

Случва ли се да се обидите? Какво обикновено те обижда?

Учителят заключава, когато сме обидени.

Кажете ни какви събития могат да ви зарадват. Как можете да направите настроението си щастливо?

Учителят заключава, когато сме щастливи.

Така че, вие сте способни да изпитвате определени емоции в различни ситуации след определени събития. Когато за нас се случат приятни събития или желанията ни се изпълнят, ние изпитваме положителни емоции - радост, щастие, изненада, удоволствие. Неприятните събития и неосъществените желания предизвикват у нас негативни емоции - тъга, негодувание, страх, гняв.

2. Задача „Списък на емоциите“

За 3 минути играчите на всеки отбор ще напишат възможно най -много емоции на един лист хартия.

След 3 минути се събират листовки, бележки се четат и точки се разпределят на екипите в зависимост от броя на емоциите.

- А сега ще почиваме с вас

Състезание за упражнения "Цвете"

Отговорете на въпросите на учителя

Размишлявам

Работа в групи

Точкуване с учителя

Правете физически упражнения

Когнитивен UUD

Комуникативен UUD

IV етап: Затвърдяване на наученото.

Цел: овладяване на метода на действие със знанията, придобити в практическата дейност

Ресурс номер 1

Презентация на урока

Слайдове от # 3 до # 26

    Групова работа. Задачата „Познай емоцията“.

В това състезание екипите ще се изправят пред сериозен тест: те трябва да идентифицират емоциите на децата от снимките и да измислят кратка история за това как е възникнала тази емоция. Историята може да бъде записана.

    Задача „Сцени“

В последното състезание екипите подготвят и показват сцена, в която героите изпитват различни емоции. След като показа сцената, публиката познава тази емоция.

Учителят разпространява текстове на деца с описания на сцени, помага при разпределянето на роли и дава „съвети на режисьора“.

Процедура на състезание: отбор показва сцена, членове на други екипи назовават проявените емоции, след това се озвучават правилните отговори и се присвояват правилните отговори. Ако емоциите на героите бяха посочени правилно, тогава и екипът, който отгатна правилно, и екипът, който показа

Мислете и отгатвайте емоции, измисляйте емоции

Играйте сцените

Познайте емоциите, които се играят

Регулаторен UUD

Вии ... Обобщение на урока. Отражение на дейност

Цели: съпоставяне на възложените задачи с постигнатия резултат, фиксиране на нови знания, поставяне на допълнителни цели.

Ресурс номер 1

Презентация на урока

Слайд номер 27

Слайд номер 28

Какви емоции изучихме с вас днес?

Как можете да изразите емоциите си?

Засега нека определим емоционалното ви състояние в края на урока. Моля, нарисувайте емотикони върху заготовките си.

Обобщавайки. Точкуване.

Нека завърша нашия урок с вас с думите: „Щастлив съм! Щастлив съм! Получих много удоволствие от общуването! "

На вас, скъпи момчета, искам да ви пожелая да бъдете добри експерти, а на вас, скъпи гости - да изпитате само положителни емоции в този живот !!!

Размишлявайте и отговаряйте на въпроси

Определете емоционалното им състояние в урока. Отражение

Точките се изчисляват заедно с учителя.

Регулаторен UUD

Приложение 1

Библиография

1. Eichinger A., ​​V. Hall "Психодрама в детска групова терапия". -M: ГЕНЕЗИС, 2009

2. Бабкина Н. В. Радостта от знанието. - М.: 2008

3. Вагапова Д. X. "Реторика в интелектуалните игри и тренировки". -М.: Цитадела, 2009.

4. Винник М. О. "Забавено психическо развитие". -Ростов на Дон: "ФЕНИКС", 2007.

5. Гунина Е. В. "Диагностика и корекция на мисленето на неуспешните ученици". - CLIO, 2007 г.

6. Зинкевич - Евстигнеева Т. Д., Тихонова Е. А. „Проективна диагностика в терапията с приказки“. - СПб "ГОВОР", 2008.

7. Илина М. В. "Чувстваме, знаем, мислим". - М.: АРКТИ, 2009.

8. Истратова ОН "Работилница по психокорекция на децата: игри, упражнения, техники". -Ростов на Дон "Феникс", 2008.

9. Карелина И. О. "Емоционално развитие на децата". - Ярославъл: "Академия за развитие", 2007.

10. Кипнис М. "128 -те най -добри игри и упражнения за всяко обучение. Как да заредим енергия, да съживим, да настроим и обединим група." - М.: "ACT", Санкт Петербург: Прайм - ЕВРОЗНАК, 2009.

11. Козак ОН „Пътуване в страната на игрите“. - СПб.: "Союз", 2007.

12. Сложна техника на психомоторна корекция // Изд. А. В. Семенович, 2008

13. Кряжева Н. Л. "Светът на детските емоции". - Ярославъл: "Академия за развитие", 2009.

14. Леванова Е. А., Волошин А. Е. "Игра в обучението. Възможности на игрово взаимодействие". - ПЕТЪР, 2009

15. Локалова Р. П. "90 урока по психологическо развитие на началните ученици". - М.: 2008.

16. Николская И. Л., Тигранова Л. И. "Гимнастика за ума" - Москва: 2007

17. Работилница по психологически игри с деца и юноши // Изд. Битянова М. Р. - ПЕТЪР, 2007.

18. Семенович А. В. "Невропсихологична корекция в детска възраст. Методът на заместителната онтогенеза" - М.: GENESIS, 2007

19. Семенченко П. М. "399 задачи за развитие на детето". - М.: 2008

20. Фопел К. „Как да научим децата да си сътрудничат“ - М.: ГЕНЕЗИС, 2009.

ИНТЕРНЕТ РЕСУРСИ:

1. Списание "Образование и обучение на деца с увреждания в развитието" http://www.schoolpress.ru jornal issues / razvitie / index.php

2. "Фестивал на педагогическите идеи" Отворен урок "- http: // festival. I september.ru

3. "Педагогическа библиотека" - http: //www.pedlih.rti

4. "Светът на психологията" - http://psychology.net.ru

5. Презентации на уебсайта: http: //www.danilova.rg

Цел:Развитие на самосъзнание, рефлексивни способности и толерантност на децата от началното училище.

Задачи:

I. Запознаване на децата с предметното съдържание на понятието „характер”, „настроение”, с черти на характера. Обогатяване на речника, използван за обозначаване на черти на характера.

II. Продължете развитието на произволно поведение.

III. Актуализиране на морални представи за добри и лоши черти на характера.

Изтегли:


Визуализация:

Методическо разработване на урок по психология

за ученици от 1-3 клас

"Всички сме толкова различни."

Цел: Развитие на самосъзнание, рефлексивни способности и толерантност на децата от началното училище.

Задачи:

  1. Запознаване на децата с предметното съдържание на понятието „характер“, „настроение“, с черти на характера. Обогатяване на речника, използван за обозначаване на черти на характера.
  2. Продължете развитието на произволно поведение.
  3. Актуализиране на морални представи за добри и лоши черти на характера.

Методическо оборудване:

  • Психологически албуми;
  • Цветни моливи;
  • Борд;
  • Тебешир;
  • 3 прозрачни чаши вода;
  • Парче глина;
  • Пайети;
  • Лъжичка за десерт;
  • Меки играчки със среден размер: куче, мечка, зайче;
  • Червени картонени чипове (25 броя);
  • Грамофон;
  • Видео проектор;
  • Запис на динамична и релаксираща музика;
  • Слайдове.

Ходът на урока.

  1. Организиране на времето.

Здравейте. Радвам се да ви видя тук днес. Моля, седнете ... СЛУШАЙТЕ СЕ!

Сега, моля, кажете ми: какъв цвят може да характеризира настроението ви, състоянието на „тук и сега“?

  1. Настроението за урока.

Ако учениците казват: сиво, светло сиво, жълто, синьо, зелено, черно, кафяво, синьо, светло синьо, светло кафяво и т.н., тогава с децата трябва да се проведе „загряващо“ упражнение, например „А Вълна на пляскане ”...

Игра "Пляскаща вълна"

Цел: "Подгряване" на групата, настроение за предстоящата работа.

Инструкции: Заставам в кръг с вас и правя пляскане, което „предавам“ на съседа си отляво или отдясно. Предава го в същата посока в кръг. Тоест има „вълна пляскане“. Ще започна и ще го спра. Бъдете внимателни - мога да стартирам „вълна“ към вече вървящата. Вашата задача не е да се изгубите и да не спрете „вълната“, докато не го направя.

Ако учениците казват: червено, ярко червено, малиново, черешово, ярко жълто, ярко розово и т.н., тогава с децата е необходимо да се играе игра за релаксация, като се успокоява например упражнението „Замръзване“.

Игра „Замръзване“

Цел: релаксация, успокояване на групата, настроение за предстоящата работа.

Инструкции: Оставете масите в средата на класа. Сега ще включа музиката. Докато свири, можете да се движите, да танцувате и т.н., но веднага щом спре, трябва да замръзнете в позицията, в която тази пауза в музиката ви е хванала. Който наруши това правило, елиминиран от играта и сяда. Всички разбират ли задачата? Тогава нека започнем.

  1. Подготовка за възприемане на нов материал.

Момчета, нека помислим как хората не си приличат?

И освен външния вид, по какво се различават?

Точно така, с вашето поведение, характер, настроение. Днес ще научим какво е характер, темперамент, поведение и настроение и ще го направим с помощта на приказка. Но първо, нека прочетем темата на нашия урок.

Децата четат заглавието на темата на урока на дъската.

И така, какво означава „всички сме толкова различни“? Как разбирате това?

Да, това означава, че хората се различават по своите характери. Някои са добри, някои са зли, други са щедри, други са алчни и т.н. Също така хората се държат по различен начин и настроението на всички хора винаги е различно.

  1. Работете по темата.
  • Задача „Назовете противоположната черта на характера“;
  • Четене на „Приказки за дървета - герои“ (с помощта на слайдове);
  • Задачата „Моето дърво - герой“ (използвайки аудио запис).

Преди да започнете да изучавате нова тема, ви каня да играете.

Игра „Назовете обратната черта на характера“.

Цел: обогатяване на речника.

Инструкции: вече знаете какви са чертите на характера. Сега ще проверим кой ги познава най -добре? Ще назова една черта на характера, а вие ще трябва да кажете обратното. Например аз казвам „зло“, а вие казвате „добро“. Не можете да извикате отговори от място, аз ще взема предвид само отговорите на онези ученици, които вдигат ръка. Така че, пригответе се!

Психологът нарежда последователно, след това положителна, после отрицателна черта на характера. За всеки верен отговор той дава червен знак. Най -добрият експерт по черти на характера се определя от общото количество събрани чипове.

Момчета, сега искам да ви запозная с куче, което ще ни помогне да разберем, да разберем себе си. Името на това куче е Дружок. Той има приятели Бъни и Мишка. Веднъж с тях се е случила такава история (придружена от излагане на меки играчки).

Приказка.

Дружок обаче винаги има различни настроения, както всички приказни жители на страната на приказките.

Приятелят ми пътува дълго време, извървя много пътища, посети много страни. Приятелите му много му липсваха и реши да ги посети и да разкаже за своите приключения. Първо дойде при Бъни, сготви торта. Направи прекрасна вкусна торта, остана доволен от нея. Зайчето беше много доволно от Дружка, даде му чай и сладкиш. Приятелят излезе от къщата на Зайчето много весел, доволен. Настроението му беше ясно и „чисто“, като вода в тази чаша(показва първата чаша чиста вода) (слайд „Усмихнато лице“) На слайда се провежда дискусия на тема „Мимикрия на радостта“.

Приятелят ми, доволен, прескочи до Мишка. Мишка седеше и плачеше, защото случайно счупи любимата ваза на майка си и сега не знае какво да прави. Приятелят веднага стана тъжен, лош и обиден за приятеля си, настроението му стана облачно, тъмно(Хвърлям парче глина във втората чаша) (Слайд „Извинете лице, негодувание“) На слайда се провежда дискусия на тема „Мимикрия на негодувание, скръб“.

Какво можете да направите, за да помогнете на Мишка? Трябва да направим нещо!

Приятелят бързо събра всички приятели за среща: "Какво ще правим?" Приятели се срещаха дълго време и накрая Дружку излезе с чудесна идея - трябва да подарите на майка на Мишка нова, по -добра ваза, тази, която той донесе от страната на цветята. Тази ваза не можеше да се счупи, тя промени цвета си от настроението на собственика. И настроението на Дружок в същия момент стана блестящо и искрящо, като фойерверки(Хвърлям блясък в третата чаша и го разбърквам) (слайд „Лице, осветено от идея“)дискусия по темата "Мимикрия на прозрението".

Досега вазата, дарена от Дружок, стои в къщата на Мишка. Оттогава никога не е било тъмно и облачно.

Дискусия по приказка:

Какви настроения има?

Защо вазата не потъмнява и се замъглява?

Какво ще се случи в семейството, когато вазата стане мътна, блести, стане ясна?

Защо вазата променя цвета си? (защото настроението се променя)

Момчета, нашите герои живеят в приказна гора, а приказни дървета - герои - растат в тази гора.

Приказката за дърветата - герои.

В някакъв прекрасен свят, в красива долина, разпространена сред високи и непристъпни планини, те растяха ... Дървета - Персонажи. Това бяха необикновени дървета. Появата им отразяваше характерите на хора, живеещи далеч, далеч отвъд планините.

Всяко дърво на знаците имаше четири мощни клона от ствола, а от тях - много малки. Тези четири клона имаха собствено име: първият се наричаше ОТНОШЕНИЕ КЪМ ХОРАТА, вторият - ОТНОШЕНИЕ КЪМ РАБОТАТА, третият се нарича ОТНОШЕНИЕ КЪМ СЕБЕ, четвъртият - ОТНОШЕНИЕ КЪМ НЕЩАТА. Всяко дърво - характер, тези клони имаха свои собствени, не подобни на други, свои характерни черти.

На едно Дърво - Характерът, клонът ОТНОШЕНИЕ КЪМ ХОРАТА беше разширен, защото носеше клон на ИСТИНАТА, а на другия клон на ЛЪЖИ беше усукан в пръстен. Някъде клонът ОТНОШЕНИЕ КЪМ СЕБЕ предизвикателно изпъкна клон на САМОЛЮБОВТА, някъде потъна почти до земята от СОБСТВЕНОСТТА си, а някъде спокойно се издигна до слънцето сред другите като въплъщение на СКРОСТНОСТТА. Клоновете на ВЗАИМОСТТА НА НЕЩАТА на някои Дървета - Персонажи, свити с ГЛАДНОСТ, а на други, с изобилие от зеленина, те показаха своята СТРАХОТНОСТ.

В тази вълшебна гора растяха много различни Природни дървета.

Под някои дървета - героите, които земята напука - те бяха толкова тежки.(слайд "Карабас-Барабас, Баба Яга, Кощей Безсмъртният" и др.)

Други дървета - Героите бяха покрити с игли и затова бяха много бодливи(слайд „Шапокляк, Лисицата Алиса и котката Базилио“ и др.).

Други приличаха на телеграфни стълбове с едва забележими израстъци - те бяха много ясни по природа.(слайд „Маугли, принцеса Несмеяна, Пипи Дълъг чорап“).

Твърди дървета - Героите дори не можеха да видят резачка(слайд „Маугли, Малък разбойник, Тенекиена дървесина“ и др.),

и леките Природни дървета буквално се носеха във въздуха, едва прилепнали към земята с корените си(слайд „Палечка, Мечо Пух, Чебурашка, Пепеляшка“ и др.).Сред тях имаше красиви и грозни, високи и стройни, ниски и дори пълзящи по земята.

Дърветата-герои бяха толкова различни един от друг, защото растяха на различни почви, слънцето ги затопляше по различни начини, в противен случай духаше вятър, дъждът не даваше еднаква влага. (И в края на краищата животът на всеки човек се развива по различен начин, нали?)

Понякога жестока буря влиташе в долината, тя бурно се втурваше към Дърветата - Персонажи: някои се счупиха или изкорениха, други се наведеха на земята, но не можаха да се счупят.

Имаше и такива, които не се поклониха дори под силен ураганен вятър и само гордо изправяха могъщите си клони.

Всеки човек от приказния герой и дори Дружок в тази гора има свое собствено дърво, което с външния си вид отразява присъщия му характер. Много хора биха искали да посетят тази гора, да видят как изглежда тяхното дърво на природата. Но никой не може да влезе в това и можете да разберете какъв е вашият характер, можете само да изучавате себе си и действията си.

Дискусия по приказка:

Разкажете ни какво научихте от него?

Спомнете си какви герои има?

Мислите ли, че вашето дърво на природата расте в тази вълшебна гора? Какво е това?

Вземете листата си, пригответе флумастери, напишете в самия връх на листа името на картината "Моето дърво - герой" и го нарисувайте.

Децата рисуват под релаксираща музика. Психологът се разхожда и насърчава съмняващите се студенти.

  1. Обобщавайки.

На дъската се създава експозиция от детски рисунки.

Игра "И аз ..."

Цел: повишено самочувствие, развитие на рефлексивност.

Инструкции: сега ще назова чертата на характера. Ако някой има такава черта, тогава при броене на "три или четири" той трябва да каже: "И аз!" Например казвам „Отзивчив съм. Три четири ... ". Всеки, който се смята за отзивчив, казва: „И аз!“. Ясно? Така,

Аз съм любезен. Три четири…

Общителен съм ...

Аз съм почтен…

Дисциплиниран съм ...

Смел съм…

Аз съм скромен ... и т.н.

Благодаря. Сега погледнете вашите рисунки и забележете колко различни са те. Някои имат дебели дървета, други имат тънки дървета и т.н. Някои са тъжни, други са смешни.

Всички сме много различни, затова сме красиви. Нека застанем в кръг, да се хванем за ръце и да завършим нашия урок с думите на друг приказен герой - котката Леополд: "Момчета, нека живеем заедно!" (децата произнасят фразата първо с шепот, след това със среден глас, а последния път - силно).


Зареждане ...Зареждане ...