Az irodalmi olvasásról szóló lecke összefoglalása „I. Krylov „Siskin and Dove” (3. osztály) témában. Előadás a „Krylov I.A. "A Siskin és a galamb" Egy lecke a Siskin és a galamb szárnyainak irodalmi olvasásához


Oktatási komplexum: „Oroszországi Iskola”

osztály: 3

Téma: I. Krylov „Siskin and Dove”

Az óra típusa: lecke az új ismeretek felfedezésében

Cél: megszervezni a hallgatók tevékenységét I.A. új művének tanulmányozására és megértésére. Krylov "Siskin és galamb".

UUD kialakításának feladatai.

Személyes: a hozzáértő olvasó készségeinek fejlesztése; a természet iránti gondoskodó attitűd kialakítása, az állati viselkedés megfigyelésének fejlesztése.

Szabályozó: fejlessze az olvasottak elemzésének, az oktatási tevékenység céljának meghatározásának, a cselekvésnek a feladatnak megfelelő megtervezésének, az ellenőrzés gyakorlásának és a cselekvései helyességének értékelésének képességét;

Kognitív: fejleszteni az analógiák megállapításának képességét; megtanulják felépíteni az érvelést egy tárgyról szóló egyszerű ítéletek összekapcsolása formájában; a folyékony, helyes, tudatos olvasás készségeinek fejlesztése.

Kommunikatív: hozzájárulni az elvtársak számára érthető kijelentések felépítéséhez; megtanulják irányítani cselekedeteiket az osztályteremben; különböző nézőpontokat érzékelni; csoportos, páros munkavégzés és osztálytársakkal való tárgyalás képessége.

Tervezett eredmények:

Tud: I. Krylov „The Siskin and the Dove” című meséjének tartalma

Képesnek lenni: azonosítsa a munka fő gondolatát, sajátítsa el a munka elemi elemzésének készségeit.

Felszerelés: „Irodalmi olvasás” tankönyv; bemutatás; vizuális anyag; Kiosztóanyag.

A lecke lépései

Idő (perc)

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

    Idő szervezése.

Pszichológiai-érzelmi

hangulat a leckéhez.

II . Motiváció a tevékenységre.

III . Gyakorlatok légzésre, hangra, dikcióra.

IV .Az ismeretek felfrissítése.

V .Célmeghatározás

VI .Új ismeretek felfedezése.

A) Elsődleges olvasmány.

B) Érzelmi-értékelő beszélgetés.

Testnevelés perc.

B) Másodlagos olvasmány.

D) Az olvasottak megbeszélése.

VII .Az ismeretek és készségek alkalmazása

    Közmondásokkal való munka.

    Kifejező olvasmány

VIII .Óra összefoglaló.

Visszaverődés.

IX . Házi feladat.

x . A tanulói tevékenység elemzése.

1 perc

3 perc

3 perc

10 perc

20 perc

8 perc

5 perc

1 perc

1 perc

- Sziasztok srácok, üljetek le! Ma egy szépirodalmi olvasásórát tartok nektek! A nevem Larisa Alexandrovna.

jó kedved van? Akkor mosolyogj rám és egymásra!

Ellenőrizze, hogyan van megszervezve a munkahelye, hogyan helyezkednek el a tankönyvek és az íróanyagok. Ülj helyesen.

Adja meg nekünk ez a lecke a kommunikáció örömét, és töltse el szívünket nemes érzésekkel.

Srácok, mutasd meg egy mozdulattal, a kezeddel azt az osztályzatot, amelyet az óra végén meg szeretnél szerezni, és írd fel a kártyára. Remélem, mindent megtesz, hogy megszerezd ezeket az osztályzatokat.

Milyennek kell lennie az olvasónak ahhoz, hogy valami szokatlant és érdekeset találjon egy író vagy költő munkájában?

Mindenkinek kívánom, hogy legyen figyelmes és megfontolt olvasó.

1. Légzés-, hang-, diktálási gyakorlatok.

1) Légzőgyakorlat.

Képzeld el, hogy eljöttél egy virágboltba, és érezted a virágos növények elragadó illatát. Lélegezz be zajosan az orrán, majd a szádon keresztül (2-3 alkalommal).

2) Nyelvcsavarokkal való munka. (1. dia)

Dolgozzunk a nyelvcsavaróval.

Figyelj, ahogy olvasom:

Chizh takarított
Siskin rózsafüzér..
Kefével tisztítva
A rózsafüzér világos.

Most olvassuk el kórusban, minden szót világosan kiejtve.

Milyen hangok ismétlődnek a leggyakrabban?

Mondjuk ezek a hangok.

Lassan olvassuk el a nyelvcsavarót.

Olvassuk el gyorsan.

Még gyorsabban. Most olvassuk el suttogva, gyorsan és gyorsan.

Párokban dolgozni.

Olvassa el gyorsan ezt a nyelvtörőt a szomszédjának.

Melyik pár mondja ki háromszor a „nyelvcsavar” szót?

Milyen irodalmi műfajokat ismer?

Nézd meg a diagramot, melyik műfaj hiányzik?

Irodalmi műfajok :

Mi az a mese?

Miért írnak meséket?

Minden mese tartalmaz egy erkölcsöt.

Tanulság - Ez egy rövid formában kifejezett erkölcsi tanítás.

Ma a nagy író, Ivan Andrejevics Krylov egyik meséjét olvassuk.

És megtudhatja, hogy ez milyen mese, ha párban helyesen hajtja végre a feladatot.

Az Ön előtt fekvő kártyákon át kell húznia az ismétlődő betűket, és ki kell olvasnia a kapott szót a fennmaradó betűkből.

PETCHPETIPEJPET PORIPOR SNEGESNONESLNESEUBNES

Jobb.

Fogalmazza meg teljes egészében a mai óra témáját.

Az óra témája alapján fogalmazzon meg feladatokat támogató szavak segítségével.

Познакомиться…

Megtanulni…

Tanulni fog…

Beszéljünk Ivan Krylovról. Osztálytársaid készítettek egy beszámolót az íróról. Figyelj.

(A történetek előrehaladtával a támogató szavak felkerülnek a táblára)

1 diák: Ivan Andreevich Krylov (1768-1844) - orosz költőmeseíró . SzületettMoszkva , katonaember családjában. Amikor a fiú 11 éves volt, az apja meghalt, és a gyermeknek írnokként kellett dolgoznia. Apámtól hagyták örökségüldoboz könyvekkel - és a fiú minden szabadidejét olvasással töltötte, és 14 évesen maga írta a „The Coffee House” című operát.

2. tanuló: Miután Szentpétervárra költözött, Krylov dolgozni kezdettújságíró , tipográfiát tanult, kiadta a „Spectator” magazint - és egész idő alatt keményen dolgozottönképzés . Ennek köszönhetően könnyedén tudott franciául és németül olvasni, megtanult olaszul, megtanult rajzolni és hegedülni. 37 éves korára a mesék írásában találta meg hivatását, amelyből körülbelül 200 van. Munkásságáért Krylov aranyéremmel tüntették ki.

Melyik városban született Ivan Krylov?

Mit örökölt Iván az apjától?

Mi volt Ivan Krylov feladata?

Milyen sikereket ért el Krylov az önképzés révén?

Milyen Krylov-meséket olvastál még?

Olvasás előtt ismerkedjünk meg ismeretlen szavakkal, amelyeket a szövegben talál.

Csapda – csapda madarak és állatok befogására.

Silok - hurok madarak és apró állatok fogásához.

garantálom - Kitartok a szavaim mellett

Most tippelj, mi van a mesében?

Figyelj, ahogy olvasom a mesét.

Mesét olvasni.

- Tetszett a mese? Hogyan?

- Helyesek a feltételezései?

Válaszoljon a kérdésre: össze lehet hasonlítani az állatok viselkedését az emberi viselkedéssel?

Gondold végig magad: nevetsz a barátaid kudarcain?

Lehetséges ezt megtenni?

Most pedig pihenjünk egy kicsit! Mindenki álljon fel az asztalától.

Fúj a szél a mezőkön,

És imbolyog a fű.

Felhő lebeg felettünk

Mint egy fehér hegy.

A szél port hord a mezőre.

A fülek dőlnek -

Jobbra, balra, előre-hátra,

És akkor fordítva.

Felmászunk a dombra

Ott pihenünk egy kicsit.

- Most olvasd el magadban a mesét, és gondold át, miért hívják a csapdát gazembernek?

Kik a főszereplők ebben a műben?

Miért kezdte a galamb gúnyolódni a szarvasbőrön?

Milyen intonációval érdemes olvasni egy galamb beszélgetését?

Próbáld ezt a hangulatot átadni olvasás közben. Olvasd el.

(Egy diák galambért olvas)

Mit gondol, hogyan érezte magát a galamb a végén? Miért?

Párokban dolgozni.

Válogatás a közmondásokból:

Párban dolgozva válasszunk olyan közmondásokat, amelyek illeszkednek a ma tanult meséhez.

"A holló elrepült a tengerentúlra, de nem lett okosabb"

"Egy hülye madár nem szereti az otthonát"

"Távol maradtam a varjaktól, de nem ragaszkodtam a borsóhoz"

Milyen közmondásokat választottál?

Jobb.

Most pedig készüljünk e mű kifejező olvasatára.

Emlékszel, mit jelent kifejezően olvasni?

Csoportokban dolgoznak.

Dolgozz csoportokban, helyezz logikai hangsúlyt, szüneteket, és készülj fel a „Legjobb olvasó” versenyre.

„Legjobb olvasó” verseny.

Ön maga fogja értékelni a gyerekek olvasmányait.

Srácok, emlékezzünk még egyszer, milyen munkával ismerkedtünk meg az órán?

Miről beszél a mese?

Mit tanultunk ennek a műnek az olvasásából?

Találkoztunk a mesével?

Megtanultad elemezni?

Tehát teljesítettük az óra elején kitűzött feladatokat?

Nézd meg az óra elején, hogy milyen osztályzatot akartál elérni, és értékeld a leckében végzett munkáját.

Körök vannak az asztalodon.

Színezd ki a körnek azt a részét, amelyik a legjobban illik a mai órán.

Könnyű és érdekes volt

Nehéz volt, de érdekes

Nehéz és érdektelen volt.

Emelje fel a kört azok számára, akik ezt könnyűnek és érdekesnek találták; nehéz, de érdekes; nehéz és nem érdekes.

Nyissa ki a naplóját, és írja le a házi feladatát:

S. ... kifejező olvasmány.

Ma az osztályban az 5-ös érdemjegyet a..., mert... Helyesen oldották meg a feladatot, és aktívan dolgoztak az órán.

„4” - kapnak..., mert Voltak pontatlanságok a munkában.

A tanulók ellenőrzik felkészültségüket az órára.

A tanulók ellenőrzik a munkahelyük megszervezését.

Az olvasónak megfontoltnak és figyelmesnek kell lennie.

Ezután a gyerekek a tanárral közösen végzik el a gyakorlatot.

[h’], [t]

Mesék, mesék, mesék, versek.

A "Fable" hiányzik

A mese egy rövid, moralizáló tartalmú mű.

Megtanítani valamit az olvasónak.

Siskin és galamb

I.A. Krylov "Siskin és galamb"

Ismerkedjen meg I. Krilov „The Siskin and the Dove” című meséjével.

Moszkvában.

Mellkas könyvekkel.

Újságíró Szentpéterváron.

Nyelveket tudott és hegedült.

A sziszisbőr és a galamb beszélgetéséről.

Diák válaszol.

Ez tiltott.

A gyerekek finoman lendítik a karjukat a fejük felett.

Nyújtás – karok felfelé

Balra és jobbra dönthető, előre és hátra.

Helyben járás.

A gyerekek leülnek.

Mert a sik nem tudott kibújni a csapdából.

Siskin és galamb.

Ezért a szijszi csapdában volt, a galamb pedig szabadon.

Gúnyolással és felkiáltással.

Bosszankodás, mert biztos volt benne, hogy nem fogják elkapni.

„Egér könnyei folynak a macskához”

"Ha másokon nevetsz, magadon fogsz sírni"

Ügyeljen minden írásjelre és intonációra.

I. Krylov „Siskin and Dove”

A szijszi csapdába esett, a galamb gúnyolni kezdte, de végül ő maga esett a hálóba.

Nem lehet kigúnyolni a másik kudarcát, jobb, ha segítünk neki.

Igen.

Igen.

Igen.

Diáknyilatkozatok.

A tanulók teljesítik a tanár kérését.

Óraösszefoglaló az irodalmi olvasásról 3. osztályban a témában

„I.A. Krylov „Siskin and Dove”

Megszervezi a tanulói koncentrációt az óra elején

Srácok, mutasd meg egy mozdulattal, a kezeddel, hogy milyen osztályzatot szeretnél elérni az óra végén

Mit kell tenned az órán, hogy megkapd?

1. Légzés-, hang-, diktálási gyakorlatok.

1) Légzőgyakorlat.

Képzeld el, hogy eljöttél egy virágboltba, és érezted a virágos növények elragadó illatát. Lélegezz be zajosan az orrán, majd a szádon keresztül (2-3 alkalommal).

2) Nyelvcsavaróval végzett munka (Az asztalon)

Dolgozzunk a nyelvcsavaróval.

Figyelj, ahogy olvasom:

Chizh takarított
Siskin rózsafüzér..
Kefével tisztítva
A rózsafüzér világos.

Most pedig olvassunkegybehangzóan , minden szót egyértelműen kiejt.

Milyen hangok ismétlődnek a leggyakrabban?

Mondjuk ezek a hangok.

Lassan olvassuk el a nyelvcsavarót.

Olvassuk el gyorsan.

Még gyorsabban. Most olvassuk el suttogva, gyorsan és gyorsan.

Párokban dolgozni.

Olvassa el gyorsan ezt a nyelvtörőt a szomszédjának.

Melyik pár mondja ki háromszor a „nyelvcsavar” szót? (3 páros felmérés)

2.Demóanyaggal való munka

Kinek a portréja lóg a táblánkon?

Miről híres Ivan Andreevich?

- Osztálytársaid készítettek egy beszámolót az íróról. Figyelj.

1 diák: Ivan Andreevich Krylov (1768-1844) - orosz költőmeseíró . SzületettMoszkva , katonaember családjában. Amikor a fiú 11 éves volt, az apja meghalt, és a gyermeknek írnokként kellett dolgoznia. Apámtól hagyták örökségüldoboz könyvekkel - és a fiú minden szabadidejét olvasással töltötte, és 14 évesen maga írta a „The Coffee House” című operát.

2. tanuló: Miután Szentpétervárra költözött, Krylov dolgozni kezdettújságíró , tipográfiát tanult, kiadta a „Spectator” magazint - és egész idő alatt keményen dolgozottönképzés . Ennek köszönhetően könnyedén tudott franciául és németül olvasni, megtanult olaszul, megtanult rajzolni és hegedülni. 37 éves korára a mesék írásában találta meg hivatását, amelyből körülbelül 200 van.

Miért írnak meséket? (Minden mesében van egy morál.)

- Mi a mese erkölcse?(Tanulság - ez egy rövid formában kifejezett erkölcsi tanítás.)

3. Házi feladat ellenőrzése

Folytatjuk az ismerkedést I. A. Krylov munkásságával és hallgatunkházi feladat ("A tükör és a majom" és "A szitakötő és a hangya")

Miért ezeket a meséket választottad?

4 Prezentációs munka

*I.A. Krylov (2 dia)

5. Dolgozz párban népszerű kifejezésekkel ( kártya 1 )

1 diák a testületben:

"Elefánt és Moska""Miért kellene a pletykáknak megfontolni a munkát,
Nem jobb, ha magad ellen fordulsz, keresztapa?

"A tükör és a majom"...Én, harc nélkül,
Bele tudok kerülni a nagy zaklatókba

„A szitakötő és a hangya” Ne nevess valaki más szerencsétlenségén, Dove

"Siskin és galamb"„Mindent énekeltél? ez az üzlet:
Szóval gyere és táncolj!”

Önteszt a minta szerint

6. A problémás kérdés megfogalmazása:

Melyik hívószó okozott nehézséget? Miért? (Még nem olvastad ezt a mesét)

Mit fogunk csinálni az órán?

Fogalmazza meg teljes egészében a lecke témáját - a „Siskin és a galamb” mesét

Az óra témája alapján fogalmazza meg a következő feladatokat:

Ismerje meg a „Siskin és a galamb” mesét!

Tanuld meg... elemezni

7. Dolgozzon a prezentáción ( 4 és 5 dia)

Olvasás előtt ismerkedjünk meg jobban ezekkel a madarakkal.

Diákolvasók a diát

8 . Szókincsmunka (a 2. kártyán) - ismeretlen szavakkal, amelyeket a szövegben talál.

Csapda – csapda madarak és állatok befogására.

Silok - hurok madarak és apró állatok fogásához.

garantálom - Kitartok a szavaim mellett

Önteszt a szabvány szerint nál nél ( bemutatás 7. dia )

9. A mese felolvasása a tanár által az előadás szerint (6. dia)

- Tetszett a mese? Hogyan?

Össze lehet hasonlítani az állatok viselkedését az emberi viselkedéssel?

Gondold végig magad: nevetsz a barátaid kudarcain?

Lehetséges ezt megtenni?

10. PHYSMINUTE "Egy madár repült át az égen"

Egy madár repült át az égen (karok oldalra tárva, karokkal hadonásztak)

A madár csapkodta a szárnyait (karunkat a fejünk fölé emeljük, karunkat integetjük)

Jobbra (kezek az övön, jobbra fordulva), balra (kezek az övön, balra fordulva) repültek

És csendesen leült egy ágra (leülünk az asztalunkhoz)

11.Fabulával való munka

* tankönyvből olvasni (Magamról)

Miért hívják a csapdát gazembernek?

* a lánc mentén a táblánál (3. kártya)

* orálisan

Kik a főszereplők ebben a műben?

Miért kezdte a galamb gúnyolódni a szarvasbőrön?

Milyen intonációval érdemes olvasni egy galamb beszélgetését?

Próbáld ezt a hangulatot átadni olvasás közben. Olvasd el.

(Egy diák galambért olvas)

Mit gondol, hogyan érezte magát a galamb a végén? Miért?

12. Közmondások válogatása . Párokban dolgozni.(4. kártya)

Párban dolgozva válasszunk olyan közmondásokat, amelyek illeszkednek a ma tanult meséhez.

„Egér könnyei folynak a macskához”

"A holló elrepült a tengerentúlra, de nem lett okosabb"

"Egy hülye madár nem szereti az otthonát"

"Ha másokon nevetsz, magadon fogsz sírni"

"Távol maradtam a varjaktól, de nem ragaszkodtam a borsóhoz"

Milyen közmondásokat választottál?

13. „Legjobb olvasó” verseny.

14.A lecke összegzése

Srácok, emlékezzünk még egyszer, milyen munkával találkoztunk az órán?

Mit tanultunk ennek a műnek az olvasásából?

Elvégeztük az óra elején kitűzött feladatokat?

Emlékezzen arra az osztályzatra, amelyet az óra elején meg akart szerezni, és értékelje a munkáját az óra alatt.

Házi feladat:

kifejező olvasás vagy beszélt nyelv (opcionális)

Ennek a leckének a funkcionális jelentősége az, hogy fejlessze a fabula lexikális és irodalmi szintű elemzésének képességét; a beszédaktivitás növelésében. A gyakorlati cél a kommunikációs készségek, az együttérzés és az együttérzés kialakítása, fejlesztése. Az előadás célja: „újraéleszteni” és fokozni a mű érzelmi érzékelését, fényessé és érdekessé tenni az órát.

Letöltés:

Előnézet:

A prezentáció előnézetének használatához hozzon létre egy Google-fiókot, és jelentkezzen be: https://accounts.google.com


Diafeliratok:

I.A. Krylov „Siskin and galamb” 3. osztályos általános iskolai tanár KOGOBU Középiskola az UIOP-val Svetlana Alekseevna Korotchenko

Olvasd el a mondatokat, és mondd el, honnan származnak ezek a sorok? „Igazak a szavaid, de nem tehetek róla. Ne legyél mérges rám. Én már csak ilyen vagyok!”

PET K PET R PETS PET L PET O PET V PET

I.A.Krylov

Ivan Andreevich Krylov (1768-1844) - orosz költő és meseíró. Moszkvában született, egy katona családjában. Amikor a fiú 11 éves volt, az apja meghalt, és a gyermeknek írnokként kellett dolgoznia. Apja egy könyvesládát örökölt - és a fiú minden szabadidejét olvasással töltötte, és 14 évesen megírta a „The Coffee House” című operát.

Miután Szentpétervárra költözött, Krylov újságíróként kezdett dolgozni, tipográfiát tanult, kiadta a „Spectator” magazint - és egész idő alatt intenzíven foglalkozott önképzéssel. Ennek köszönhetően könnyedén tudott franciául és németül olvasni, megtanult olaszul, megtanult rajzolni és hegedülni. 37 éves korára a mesék írásában találta meg hivatását, amelyből körülbelül 200 van. Munkásságáért Krylov kitüntetést kapott.

Könyvkiállítás

A mese egy csendes történet, amelyben a szereplők állatok, madarak, növények, dolgok, és ezek alatt az emberek értendők. A mesék megtanítják az embereket tisztességes életre.

A sziskin a pintyfélék családjába tartozó kis madár, sárgászöld színű, 12 cm hosszú.Gyümölcsösökben, parkokban található.

A galamb egy sűrű felépítésű madár, rövid lábakkal és kis fejjel. Képes hazatalálni. Gyakran megtalálható a városban.

„Siskin és galamb” I. A. Krylov

Snare Snare Garantálom a szókincsmunkát

A csapda madarak és állatok befogására szolgáló csapda. Pergő - hurok madarak és kis állatok elfogására. Garantálom, hogy felelős vagyok szavaimért.

Válassz a meséhez illő közmondásokat: „Egér könnyei folynak a macskához.” "A holló a tengerentúlra repült, de nem lett okosabb." "Egy hülye madár nem szereti az otthonát." "Ha másokon nevetsz, magadon fogsz sírni." – Távol maradt a varjaktól, de nem ragaszkodott a borsóhoz.

„Legjobb olvasó” „5” verseny – hibák nélkül, egyértelműen, egyértelműen, hangosan, kifejezően. „4” – 2-3 hiba, nyelvcsúszás, tisztán, hangosan, kifejezően. „3” – 4-5 hiba, ismétlések, homályos, kifejezés nélkül.

Házi feladat. nem kötelező: tanulj fejből, illusztráld a mesét, olvass kifejezően.

Ma az órán tanultam... megértettem... megtanultam... voltam... Reflexió

A felhasznált nyomtatott források listája: O.D. Ushakova Példabeszédek, mondások és népszerű kifejezések. I.d. "Litera", Szentpétervár, 2006.


Az óra témája: I. A. Krylov „Siskin és galamb”.

Az óra céljai: a kifejező, tudatos olvasás készségének fejlesztése; a tanulók monológ beszédének, gondolkodásának és páros munkavégzési képességének fejlesztése; az empátia és a téma iránti érdeklődés ápolása.

Rendszer: Oktatási és oktatási komplexum "Oroszország iskolája"

Felszerelés: I. A. Krylov könyveinek kiállítása, olvasástankönyv.

Az órák alatt:

Org. pillanat:

- A várva várt csengő megszólalt, kezdődik a lecke!

Beszéd bemelegítés

Nyelvcsavaró munka.

Chizhikha azt mondja Chizhinek:
"Repülj a gyerekeiddel az orvoshoz,
Ideje beoltaniuk magukat
Hogy megerősítsem a tollat."

Az ismeretek frissítése

Milyen irodalmi műfajokat ismer?

Irodalmi műfajok:

Új anyagok megismerése

- Ahhoz, hogy megtudja, melyik szerző művével találkozunk a mai leckében, töltse ki azt a feladatot, amelyet elkészítettem Önnek. Az Ön előtt fekvő kártyákon át kell húznia az ismétlődő betűket, és ki kell olvasnia a kapott szót a fennmaradó betűkből.

PETKPETRPETYPETLPETOPETVPET

Önteszt

KRYLOV

- Ismeri már valaki ennek a szerzőnek a munkáit?

mit írt?

Mi az a FABLE?

A mese egy rövid, moralizáló tartalmú mű. (A mese hősei nevetést, szánalmat és felháborodást váltanak ki.)

Miért írnak meséket?

- Minden mese tartalmaz egy erkölcsöt. Ami?

A fabula erkölcse egy rövid formában kifejezett erkölcsi lecke.

Tanári történet

A mesék már nagyon régóta léteznek. A legelső irodalmi alkotások közül. Az élet késztetett arra, hogy megteremtsem őket. Tanítják az embereket, érdekes módon tanítják őket. Mindez az emberi tapasztalatból, az emberi bölcsességből fakadt. Az emberek, akik a meséket írták, okosak és bölcsek voltak

Ezóposzt az első meseírónak tartják. Ez egy rabszolga, akit Görögországba hoztak. A meséi eljutottak hozzánk. Nem, nem írta le őket, szájról szájra adták tovább.

Az Aesop tulajdonosa nyaralt. A vendégek azon vitatkoztak, hogy mit tehet az ember és mit nem. A tulajdonos azt mondta, hogy az ember nem ihatja a tengert.

Aesop azt mondja, talán. "Szabadságot adok neked, ha ezt megteszed."

Az egész tömeg a tenger felé indult.

Nos, igyál.

Megiszom, ha elválasztom tőle a folyókat, patakokat és minden forrást, amely belefolyik.

A tulajdonos rájött, hogy Ezópus kijátszotta.

Szabadságot ad neki az elméjének. Ezópus nem fogadta el, mert a szabadságot ravaszsággal szerezték meg.

Aesopus számos meséje I. Krylovnak köszönhetően vált ismertté. Görögről fordította őket.

A mesékről szóló ismeretek megszilárdítása

A mesékből származó kifejezések sokasága „kapószóvá” vált, és közmondásokká és mondásokká változott. Segíts befejezni őket

"Mindent énekeltél? Ez a helyzet:
Szóval menj és táncolj!"("Sárkány és hangya"").

"Igen, Moska! Tudom, hogy erős,
Mi ugat az elefántra"("Elefánt és Moska").

"És ti, barátaim, nem számít, hogyan ülök le,
Nem mindenki alkalmas zenésznek!"("Kvartett").

Hogy ki a hibás és kinek van igaza, azt nem mi ítéljük meg

Igen, de a dolgok még mindig ott vannak("Hattyú, csuka és rák").

Miért dicséri a kakukk a kakast a bűntől való félelem nélkül?
Mert dicséri a kakukkot!("A kakukk és a kakas"

Ismerkedés I. A. Krylov életrajzával

(A tanuló elolvassa az üzenetet.Ivan Andrejevics Krilov (1768-1844) - orosz költő és meseíró. Moszkvában született, egy katona családjában. Amikor a fiú 11 éves volt, az apja meghalt, és a gyermeknek írnokként kellett dolgoznia. Apja egy könyvesládát örökölt - és a fiú minden szabadidejét olvasással töltötte, és 14 évesen megírta a „The Coffee House” című operát. Miután Szentpétervárra költözött, Krylov újságíróként kezdett dolgozni, tipográfiát tanult, kiadta a „Spectator” magazint - és egész idő alatt intenzíven foglalkozott önképzéssel. Ennek köszönhetően könnyedén tudott franciául és németül olvasni, megtanult olaszul, megtanult rajzolni és hegedülni. 37 éves korára a mesék írásában találta meg hivatását, amelyből körülbelül 200 van. Munkásságáért Krylov aranyéremmel tüntették ki.)

Milyen műveket írt Ivan Andrejevics? Miről szólnak?

Srácok, most nézzétek meg az illusztrációkat, és mondjátok el, kit láttok a képeken? Hányan tudják, milyen madarak ezek? (Siskin, galamb.)

(A sziszeg a pintyfélék családjába tartozó kismadár, sárgászöld színű, 12 cm hosszú. Gyümölcsösben, parkokban található.

A galamb egy sűrű felépítésű madár, rövid lábakkal és kis fejjel. Képes hazatalálni. Gyakran megtalálható a városban.)

Mit gondolsz, miért mutattam neked illusztrációkat ezekről a madarakról? (Ma az órán róluk fogunk olvasni.)

Így van, ma az órán megismerkedünk I. A. Krylov „The Siskin and the Dove” című meséjével. Tanuljuk meg kifejezően olvasni.

A csapda madarak és állatok befogására szolgáló csapda.

Pergő - hurok madarak és kis állatok elfogására.

Garantálom, hogy felelős vagyok a szavaimért

Most tippelj, mi van a mesében?

A mesét hallgatva:

Helyesen jósoltad meg, miről szól ez a mese?

Mi ennek a mesének a fő gondolata? (Ne örülj valaki más szerencsétlenségének, ne örülj.)

Vannak olyan eseteink az órán, amikor valamelyikőtök nevet a barátai kudarcán?

Mesét olvasnak a diákok:

Most olvasd el magadban a mesét, és gondold át, milyen kérdést tennél fel a bajtársaidnak ezzel a szöveggel kapcsolatban?

Fizminutka

Srácok, gondolkozzatok és mondjátok el, miért hívják a csapdát gazembernek?

Válogatás a közmondásokból:

Párban dolgozva válasszunk olyan közmondásokat, amelyek illeszkednek a ma tanult meséhez.

„Egér könnyei folynak a macskához”

"A holló elrepült a tengerentúlra, de nem lett okosabb"

"Egy hülye madár nem szereti az otthonát"

"Ha másokon nevetsz, magadon fogsz sírni"

"Távol maradtam a varjaktól, de nem ragaszkodtam a borsóhoz"

Felkészülés a mese kifejező olvasására:

Dolgozz csoportokban, helyezz logikai hangsúlyt, szüneteket, és készülj fel a „Legjobb olvasó” versenyre.

„Legjobb olvasó” verseny.

Ön maga fogja értékelni a gyerekek olvasmányait.

D/Z. nem kötelező: tanulj fejből, illusztráld a mesét, olvass kifejezően.

Visszaverődés:

Ma az osztályban

Kitaláltam)...

Értettem)...

Tanultam...

Én voltam.


Betöltés...Betöltés...