План уроку - розрахунок опору провідника - питомий опір. Розробка уроку з фізики на тему "Розрахунок опору провідників. Питомий опір". Форми роботи учнів

Конспект уроку

фізики 8 клас

«Розрахунок опору провідника.

Питомий опір"

Тема урока. Залежність опору провідника з інших фізичних величин.

Цілі уроку (плановані результати навчання):

Особистісні:

    розвиток самостійності у придбанні нових знань та практичних умінь;

    формування вміння вести діалог на основі рівноправних відносин та взаємної поваги.

Метапредметні:розвиток у учнів умінь:

    самостійно визначати мету своєї роботи;

    оцінювати вірність гіпотез з погляду отриманої інформації під час дослідження;

    формулювати власну думку та позицію, аргументувати та координувати її з позиціями партнерів у співпраці при виробленні спільного рішення у спільній діяльності;

    самостійно оцінювати та аналізувати власну діяльність з позиції отриманих результатів.

Предметні:

    формування уявлення про залежність опору провідника від фізичних величин;

    формування вміння планувати та проводити експеримент, на підставі результатів експерименту формулювати висновок;

    формування вміння застосовувати знання про залежність опору провідника від фізичних величин для пояснення фізичних явищта вирішення прикладних завдань.

Матеріали та обладнання:

    ноутбуки, проектор та екран;

    комп'ютерна презентація «Залежність опору від фізичних величин»

    робочий лист для проведення експериментального дослідження(Додаток №1);

    робочі листи для заповнення на ноутбуках під час експериментального дослідження, виконані в програмі;

    лист діагностичної перевірочної роботи(Додаток №2);

    прикладні завдання для домашньої роботи (додаток №3)

    маркери та аркуш формату А3 у кожну групу.

    набори для експериментального дослідження: амперметр, вольтметр, джерело струму, ключ, з'єднувальні дроти, металеві провідники:

    рівної довжини та площі поперечного перерізу, але різним питомим опором – 2 шт.;

    виготовлений з одного матеріалу, що мають рівні довжини, але різні площі поперечного перерізу – 2 шт.;

    виготовлені з одного матеріалу, що мають рівні площіпоперечного перерізу, але різні довжини – 2 прим.

Хід уроку.

    Мотивація.

Мета: створення проблемної ситуації, пов'язаної з відсутністю знань про те, чому не можна замінити з'єднувальні дроти, виготовлені з кольорових металів, на інші, які не привертали б увагу зловмисників

Учні

Що зображено на екрані?

Схема електричного кола.

Що є основними елементами електричного кола?

Джерело струму, споживачі електричної енергії, замикаючі пристрої, з'єднувальні дроти.

Якими трьома величинами характеризується електричний ланцюг?

На екрані з'являються символи: I, U, R

Сила струму, електрична напруга та електричний опір.

Який зв'язок існує між цими величинами? Хто встановив цей зв'язок? (Як читається закон Ома?)

Заслуховуються відповіді учнів, на екрані з'являються залежності сили струму від напруги та опору та формула закону Ома.

Сила струму прямо пропорційна напрузі на кінцях провідника. Сила струму у провіднику обернено пропорційна опору провідника.

Залежність сили струму від напруги та опору встановив Георг Ом у 1827р.

Для передачі електричного струму з відривом застосовують з'єднувальні дроти, які переважно виготовляють із кольорових металів, наприклад – алюмінію.

Непоодинокі випадки розкрадання кольорових металів. Ось що пишуть в Обласній газеті «На зміну»: «Одна з головних причин виникнення аварійних та передаварійних ситуацій на газопроводах, залізниціі в енергетичній галузі сьогодні – крадіжка. Цінність для викрадачів представляє електрична схема, в якій багато міді та медовмісних елементів, а також цінність складають алюмінієві дроти ліній електропередач».

Держава витрачає великі гроші на заміну, охорону. Може, цю проблему можна вирішити по-іншому, замінивши з'єднувальні дроти, виготовлені з кольорових металів, на інші, які не привернуть увагу зловмисників?

Свої припущення ми записуватимемо на «хмаринці». Воно перед вами.

Ми бачимо різні погляди. Вчитель зачитує кілька варіантів гіпотез.

Учні записують різні варіантигіпотез, серед яких були, наприклад, такі:

    Провід замінити не можна, так як кольорові метали, на відміну від інших, мають менший опір, а значить кращу провідність.

    Провід замінити можна, тому що провідність не залежить від того, з якого матеріалу зроблений провідник.

    Провід замінити не можна, оскільки кольорові метали мають особливі характеристики, які впливають підвищення електропровідності.

Можливо, робота, яку ми виконаємо на наступному етапі, допоможе нам перевірити наші припущення та вирішити проблемну ситуацію.

Що для цього потрібно зробити?

Провести дослідження.

Результат: з'явилося кілька варіантів гіпотез, що викликало необхідність їхньої перевірки. Учні згадали основні елементи електричної ланцюга та його характеристики, встановили з-поміж них взаємозв'язок, огляд раніше вивченого матеріалу дозволить їм впевненіше планувати і проводити експериментальне дослідження наступному етапі уроку.

    Дослідження.

Мета: встановлення під час експериментального дослідження, як впливає опір та чи інша характеристика провідника.

Учні

З чого ви пропонуєте розпочати дослідження? (Які будуть ваші дії?)

Встановити, чого залежить опір провідників? Від яких фізичних величин?

На уроках фізики ми застосовуємо два види дослідження: теоретичне та експериментальне. Яке дослідження вам подобається проводити більше?

Сьогодні Вам надається можливість провести самостійне експериментальне дослідження.

Більше подобається проводити експериментальне дослідження.

Учні працюють у групах. Дві групи працюють з провідниками мають рівні довжини та площі поперечного перерізу та різний питомий опір.

Дві групи працюють з провідниками з одного матеріалу, що мають рівні довжини, але різні площі поперечного перерізу

Дві групи працюють з провідниками з одного матеріалу, що мають рівні площі поперечного перерізу, але різні довжини

Залежно від рівня сформованості вміння складати план дослідження одним групам надається план експериментального дослідження. Їм необхідно виконати завдання, проаналізувати отримані результати та зробити висновок. Робочий лист із планом дослідження представлений у додатку 1.

План експериментального дослідження.

    Зібрати ланцюг за допомогою даного обладнання.

    Зняти показання амперметра та вольтметра при включенні в ланцюг даних металевих проводів та обчислити опір.

    Дані занести на комп'ютер.

    Порівняти опору, з'ясувати, що вплинуло величину опору.

    Зробити висновок.

    Проаналізувати графічні залежності сили струму від напруги та опору.

Іншим групам пропонується завдання вищого рівня:

    Проаналізувати запропоноване встаткування.

    Скласти план експериментального дослідження та реалізувати його.

    Отримані дані занести на комп'ютер.

    Зробити висновок відповідно до отриманих даних.

Результат: учні у групах провели експериментальне дослідження зпровідники, що мають різні характеристики, на підставірезультатів експерименту сформулювали висновокпро залежність опору провідника від фізичних величин, таких як довжина провідника, площа його поперечного перерізу, а також роду речовини, з якого виготовлений провідник.

    Обмін інформацією .

Мета: дати можливість групам подати результати своєї роботи всьому класу та організувати обговорення цих результатів.

Групи заповнили робочі листи у ноутбуках. Під час подання групами результатів своєї роботи учням пропонувалося звернути увагу на повноту та правильність формулювання висновку за результатами експериментального дослідження.

Групи, які працюють із провідниками, які відрізняються лише питомим опором дійшли висновку: Опір залежить від речовини, з якої виготовлено провідника.

На дошці з'являється: Rзалежить від роду речовини

Групи, що працюють з провідниками, що відрізняються тільки площею поперечного перерізу, дійшли висновку: Чим більша площа (S), тим більший струм (I), тим менший опір (R).

Опір обернено пропорційно залежить від площі поперечного перерізу:R~ 1/ S

Групи, що працюють з провідниками, що відрізняються тільки довжиною, дійшли висновку: Чим більша довжина (l), тим менший струм (I), тим більший опір (R).

Опір прямо пропорційно залежить від довжини провідника:R~ l

Результат: уявлення результатів роботи показало, що це групи успішно впоралися з експериментальним дослідженням. Висновки, сформульовані учнями виходячи з результатів, переважно, представлені повному обсязі. Учні вносили доповнення у процесі подання результатів, інші ставили уточнюючі питання.

    Організація та зв'язування інформації .

Мета: пов'язати дані, одержані під час виступу груп для формулювання висновку про залежність опору провідника від фізичних величин. Встановити фізичний зміст питомого опору провідника і сформулювати висновок у тому, що кольорові метали мають менший питомий опір, отже, за рівних інших характеристик опір проводів із кольорових металів буде менше. Зробити висновок про вірність гіпотез.

Учні

Сформулюйте загальний висновокпро залежність опору провідника від фізичних величин

Опір провідника прямо пропорційно залежить від речовини, з якої він виготовлений, від довжини провідника, обернено пропорційно – від площі поперечного перерізу.

Встановлюючи залежність опору від фізичних величин, чи ми врахували?

Учні погодилися, а окремі учні висловили припущення щодо залежності опору від температури.

Справді, лінійна залежність опору від температури існує. Про неї Ви можете дізнатися у науковій літературі, про цю залежність йтиметься у старших класах.

Використовуючи дані, які ми отримали під час експериментального дослідження, чи можемо ми записати формулу для розрахунку опору?

Учні пропонують свої варіанти.

R = k ____ , де k-коефіцієнт

S пропорційності,

який характеризує речовину, з якої зроблено провідник

Уточніть, які фізичні величини входять до формули, і які їх одиниці виміру?

R - Опір провідника, [R] = Ом;

l - Довжина провідника, [ l] = м;

S – площа поперечного перерізу,

[S] = мм 2, [S] = м 2 .

Вчитель звертається до презентації. Використовуючи матеріал презентації, вчитель запроваджує поняття питомого опору провідника

r - питомий опір провідника. Запишіть формулу для розрахунку питомого опору.

r = RS / l

Які одиниці виміру цієї величини?

[r] = Ом · мм 2 / м; [r] = Ом · м 2 / м = Ом · м

Нам потрібно розібратися, який фізичний зміст цієї величини? Що визначає ця величина у формулі?

Залежність опору роду речовини

Одна з груп у нас працювала із цією залежністю (вчитель посилається на результати дослідження).

Щоб сталося з опором мідного провідника, якби ми взяли його довжиною 1 м і площею поперечного перерізу 1 мм2?

Опір провідника дорівнював питомому опору

Що таке питомий опір провідника?

Питомий опір провідника – це опір провідника даної речовини, взятої довжиною 1 м та площею поперечного перерізу 1 мм 2

Звернемося до таблиці на екрані (таблиця значень питомого опору різних металів).

Визначте по таблиці питомий опір міді, алюмінію, заліза. Порівняйте їх.

r міді = 0,0175 Ом · мм 2 /м

r алюмінію = 0,03 Ом · мм 2 /м

r заліза = 0,13 Ом · мм 2 /м

Кольорові метали мають менший питомий опір, а отже, при рівних інших характеристиках опір проводів із кольорових металів буде меншим.

Результат: був сформульований загальний висновок уроку і учні дійшли єдиної думки у тому, що кольорові метали при рівних інших характеристиках, на відміну інших мають менший опір.

    Рефлексія.

Ціль: отримання зворотнього зв'язкута акцентування уваги учнів на значенні вивчення цієї теми.

Учні

Повернемося до початку уроку. Хто виявився близьким до вірного вирішення проблемної ситуації?

Більш правим виявився той, хто висловив ідею про те, що кольорові метали, на відміну від інших, мають менший опір, а отже кращу провідність.

Чи є необхідність усунути деякі гіпотези?

Учні пропонують зняти деякі хмарки з гіпотезами.

У чому секрет вашої впевненості у відповідях?

Ми на початку уроку, чітко сформулювали мету, визначили план експериментального дослідження, були уважні під час проведення експерименту, змогли знайти залежність між фізичними величинами.

Які нові відомості ви собі відзначили?

На опір провідника впливають його довжина, площа поперечного перерізу та матеріал, з якого він виготовлений.

Для передачі електроенергії на відстані можна використовувати провідники з кольорових металів, так як вони мають підвищену електропровідність.

Чи знадобляться вам у житті знання, отримані сьогодні на уроці?

Учні висловлюють різні погляди, наприклад:

    Знання дозволять нам пояснювати, чому кольорові метали – найкращі провідники електрики.

    Знання допоможуть нам визначити матеріали, які можна використовуватиме збільшення чи зменшення опору провідника.

Результат: усвідомлення учнями важливості вивчення цієї теми.

    Застосування.

Мета: використання нового знання на вирішення прикладних завдань. Контроль та самоконтроль засвоєння нового матеріалу.

Учням пропонується виконати завдання (додаток №2), представлені на комп'ютерах, які дозволяють здійснювати самоперевірку. Потім здійснюється оцінка своєї роботи за шкалою, що застосовується для оцінювання подібного завдання на ГІА -9 з фізики: 1 бала – у роботі помилок немає та 0 балів – допущена помилка.

Результат: актуалізація отриманих знань під час вирішення прикладних завдань. Після виконання роботи обговорили її результати: 93% учнів безпомилково виконали завдання. Це говорить про достатньо високому рівнізасвоєння учнями навчального матеріалуна початковому етапі.

    Домашнє завдання.

Учням пропонується підготувати опорний конспект на тему уроку з використанням § 45 і вирішити конструкторське завдання:

Використання електричного струму, або, як кажуть, електроенергії, досить дороге, тому ми її маємо використовувати раціонально. Наприклад, коли настає сутінки, ми починаємо вдаватися до штучного освітлення, чим темніше на вулиці, тим більше потрібно освітлення. Але наші освітлювальні прилади працюють постійно в одному режимі. (Вчитель підійшов до вимикача та продемонстрував процес освітлення класу).

Вам пропонується, використовуючи матеріал сьогоднішнього уроку, придумати прилад, за допомогою якого можна було б змінити напруження лампи.

Для застосування знань, отриманих на уроці, учням на вибір пропонуються 2-3 завдання прикладного характеру (додаток №3), наприклад:

    Три тяганини однакового перерізу та довжини – мідна, вольфрамова та свинцева – підключені в ланцюг батарейки паралельно. Якою з них піде великий струм?

    Моток константанового дроту має довжину 10 м. Як, не розмотуючи дроту, за допомогою амперметра та вольтметра визначити площу його поперечного перерізу?

    Є два провідники з одного й того самого матеріалу. Один провідник утричі довший за інший. Короткий провідник має вдвічі більшу площу поперечного перерізу. Який із провідників має більший опір?

Розробка уроків (конспекти уроків)

Лінія УМК А. В. Перишкіна. Фізика (7-9)

Увага! Адміністрація сайту сайт не несе відповідальності за зміст методичних розробок, і навіть за відповідність розробки ФГОС.

Ціль:досліджувати залежність опору провідника з його характеристик.

Завдання

навчальні:

  • дослідити залежність опору провідника від його довжини, площі поперечного перерізу та речовини, з якої він виготовлений;
  • сформувати первинні уявлення знань про нову фізичну величину «питомий електричний опір»;
  • продовжити формування умінь вирішувати завдання;

розвиваючі:

  • працювати над формуванням дослідницьких компетенцій учнів шляхом організації віртуального фронтального міні-дослідження з використанням електронних ресурсів;
  • працювати над формуванням умінь учнів сприймати та подавати інформацію у словесній та символічній формах через обговорення результатів демонстраційного експерименту та самостійних віртуальних експериментів;
  • формувати вміння робити висновки з урахуванням проведеного аналізу;
  • працювати над формуванням комунікативних компетенцій учнів;

виховні:

  • знайомити з експериментальним методом наукового пізнанняприроди; створити умови у розвиток самостійності учнів;
  • розвивати пізнавальний інтерес учнів до предмета.

Тип уроку: комбінований.

Форми роботи учнів:

  • групова (дослідна самостійна роботаз електронними ресурсами)
  • колективне обговорення результатів віртуальних експериментів;
  • індивідуальна (поточний контроль, самостійна робота з ЕОР К-типу)

Методи навчання, що використовуються на уроці:словесні,наочні, практичні.

Демонстраційне обладнання: джерело живлення ВС-24М, лампочки на 3В та 12В , ключ, цифровий амперметр, реохорд, з'єднувальні дроти.

Кошти ІКТ: ПК (для вчителя) , відеопроектор , Інтерактивна дошка , нетбук (на індивідуальному робочому місці кожного учня). Презентація SMART Notebook на тему «Розрахунок опору провідників. Питомий опір".

Структура та хід уроку

1.Організаційний етап

2. Перевірка домашнього завдання

3. Актуалізація знань

Діяльність вчителя

Діяльність учня

Готує учнів до нових знань.

Пропонує розгадати анаграми, зіставити текст – зображення.

Згадаймо, що є причиною опору провідника?

Чи залежить сила струму від опору провідника? Як це залежить? Чи залежить опір від сили струму та напруги?

Виконують інтерактивні завдання.

Складають назву приладів, правила їхнього підключення для вимірювання фізичних величин.

Порівнюють умовне позначення приладу на схемі з його назвою.


Відповідають на запитання вчителя

4. Створення проблемної ситуації

5. Постановка мети уроку. Вивчення нової теми

Діяльність вчителя

Діяльність учня

1.Підводить учнів до мети уроку. Чи різні споживачі струму мають різний опір, що необхідно знати, щоб виготовити провідник з необхідним опором? Залежність опору від геометричних розмірів провідника (довжини та площі поперечного перерізу) та речовини, з якої він виготовлений, вперше встановив Георг Ом.

1.Формулюють з учителем ціль уроку.

2. З'ясуйте: від чого залежить опір провідника? Короткі рекомендації щодо роботи над навчальним модулем (Розрахунок опору провідника. Питомий опір. Реостати).


Роблять висновки за результатами виконання кожного завдання окремо.

Узагальнюють результати трьох віртуальних експериментів та формулюють загальний висновок.

3.Пропонує перевірити результати досліджень на експериментальній установці.

3.Спільно з учителем проводять експеримент, що підтверджує справедливість зроблених висновків.


4. Пропонує учням продовжити роботу з навчальним модулем.

З'ясуйте: яка фізична величинахарактеризує залежність опору провідника від матеріалу, з якого виготовлено провідника.

4. Продовжують роботу з навчальним модулем (6 пункт) та виконують записи у зошитах.

5.Пропонує учням попрацювати з таблицею питомого опору деяких речовин (стор.105 підручник фізика 8 клас, автор А.В.Перишкін) та відповісти на питання:

  • У яких одиницях виміру подано значення питомого опору в таблиці?
  • Яка речовина має найбільший питомий опір?
  • Яка речовина має найменший питомий опір?
  • Чому дроти ліній електропередач не виготовляють із золота та срібла, адже у них мале значення питомого опору?
  • Яка речовина використовується у проводах ліній електропередач? Чому?
  • Чому дорівнює питомий опір нікеліну? Що означає цей запис у таблиці?

5. Працюють з таблицею питомого опору (підручник) і відповідають питання вчителя.

6. Пропонує учням узагальнити отримані закономірності та скласти формулу для знаходження опору провідника. Провести перевірку.


6. Аналізують отримані результати та складають формулу опору. Використовуючи навчальний модуль (7пункт) проводять перевірку отриманої формули.

7. Пропонує отримати додаткові формули.

7. Порівнюють отримані формули.


6. Етап первинного освоєння знань

Діяльність вчителя

Діяльність учня

1. Дає завдання учням по роботі з тестом для первинної діагностикирівня освоєння знань

(Питомий електричний опір речовин)

У практичний модуль включено 7 інтерактивних завдань різних типівз можливістю автоматизованої перевірки закріплення знань. Модуль відноситься до II рівня інтерактивності

Відповідає питання учнів з роз'ясненню правил виконання роботи.

Задають організаційні питання вчителю.

Виконують практичне завдання.

2.Визначає успішність виконання завдання. Цікавиться труднощами, що виникли. Визначає завдання, з якими учні не впоралися.

2.Повідомляють, які завдання тесту викликали труднощі.

3.Організує роботу учнів з демонстрації правильних рішень.

3.Пояснюють вирішення завдань.


7. Етап закріплення одержаного матеріалу

Діяльність вчителя

Діяльність учня

1. Вчитель запрошує учня до дошки записати розв'язання задачі та перевірити відповідь.

Чому дорівнює опір 100 м мідного дроту перетином 1 мм2?


2.Пропонує учням закріплення нового матеріалу виконання практичного модуля, на вирішення якого необхідні нові знання. Для сильних учнів тестування із 9 питань, для слабких учнів – три розрахункові завдання.

1.Учні записують умову і розв'язання завдання у зошит.

2.Визначає успішність виконання завдань. Фіксує результати. Зазначає (для себе) учнів, які найбільше (найменше) успішно впоралися із завданням.

2. Виконують тест.

Повідомляють результати вчителю.


Ми знаємо, що причиною електричного опору провідника є взаємодія електронів з іонами кристалічних ґрат металу (§ 43). Тому можна припустити, що опір провідника залежить від його довжини та площі поперечного перерізу, а також від речовини, з якої він виготовлений.

На малюнку 74 зображено установку для проведення такого досвіду. У ланцюг джерела струму по черзі включають різні провідники, наприклад:

  1. нікелінові дроти однакової товщини, але різної довжини;
  2. нікелінові дроти однакової довжини, але різної товщини ( різної площіпоперечного перерізу);
  3. нікеліновий і ніхромовий дроти однакової довжини і товщини.

Силу струму в ланцюзі вимірюють амперметром, напруга – вольтметром.

Знаючи напругу кінцях провідника і силу струму у ньому, за законом Ома можна визначити опір кожного з провідників.

Мал. 74. Залежність опору провідника від його розмірів та роду речовини

Виконавши зазначені досліди, ми встановимо, що:

  1. з двох нікелінових дротів однакової товщини більш довгий дріт має більший опір;
  2. з двох нікелінових дротів однакової довжини більший опір має дріт, поперечний переріз якого менше;
  3. нікелінова і ніхромова дроти однакових розмірів мають різний опір.

Залежність опору провідника від його розмірів та речовини, з якої виготовлений провідник, вперше на дослідах вивчив Ом. Він встановив, що опір прямо пропорційно довжині провідника, обернено пропорційно площі його поперечного перерізу і залежить від речовини провідника .

Як врахувати залежність опору від речовини, з якої виготовляють провідник? Для цього обчислюють так зване питомий опір речовини.

Питомий опір – це фізична величина, яка визначає опір провідника з даної речовини завдовжки 1 м, площею поперечного перерізу 1 м2.

Введемо літерні позначення: ρ - питомий опір провідника, I - довжина провідника, S - площа поперечного перерізу. Тоді опір провідника R виразиться формулою

З неї отримаємо, що:

З останньої формули можна визначити одиницю питомого опору. Оскільки одиницею опору є 1 Ом, одиницею площі поперечного перерізу – 1 м2, а одиницею довжини – 1 м, то одиницею питомого опору буде:

Зручніше виражати площу поперечного перерізу провідника в квадратних міліметрах, оскільки вона найчастіше буває невеликою. Тоді одиницею питомого опору буде:

У таблиці 8 наведено значення питомих опорів деяких речовин при 20 °З. Питомий опір із зміною температури змінюється. Досвідченим шляхом було встановлено, що метали, наприклад, питомий опір з підвищенням температури збільшується.

Таблиця 8. Питома електрична опір деяких речовин (при t = 20 °С)

З усіх металів найменший питомий опір мають срібло та мідь. Отже, срібло та мідь – найкращі провідники електрики.

При проведенні електричних ланцюгів використовують алюмінієві, мідні та залізні дроти.

У багатьох випадках бувають потрібні прилади, які мають великий опір. Їх виготовляють із спеціально створених сплавів - речовин із великим питомим опором. Наприклад, як видно з таблиці 8, сплав ніхром має питомий опір майже в 40 разів більше, ніж алюміній.

Порцеляна та ебоніт мають такий великий питомий опір, що майже зовсім не проводять електричний струм, їх використовують як ізолятори.

Запитання

  1. Як залежить опір провідника від його довжини та від площі поперечного перерізу?
  2. Як показати на досвіді залежність опору провідника від його довжини, площі поперечного перерізу та речовини, з якої він виготовлений?
  3. Що називається питомим опором провідника?
  4. За якою формулою можна розраховувати опір провідників?
  5. яких одиницях виражається питомий опір провідника?
  6. З яких речовин виготовляють провідники на практиці?

Технологічна карта уроку

ПІБ вчителя: Шимонаєва О.М.

Клас: 8

УМК: «А.В. Перишкін»

Предмет: Фізика

Тема: Розрахунок опору провідника. Питомий опір.

Тип уроку: Урок відкриття нового знання

Місце і роль уроку в темі, що вивчається: Глава « Електричні явища», 11 урок

Ціль: Встановити залежність опору провідника від довжини, площі поперечного перерізу, роду речовини та запровадити поняття питомого електричного опору.

*Плановані результати

Предметні знання, предметні дії

УУД

регулятивні

пізнавальні

комунікативні

особистісні

Вміють визначати питомий опір, скористатися таблицею питомих опорів; застосовують отримані знання під час вирішення завдань; вміють зіставляти та систематизувати експериментальні та теоретичні знання; виконують експеримент, вміють скористатися інструкцією. Вивели формулу для розрахунку опору провідника.

Вміють виконувати дії з інструкції; оцінювати та коригувати результати; ставити цілі на урок та планувати свої дії щодо досягнення мети; робити висновки.

Вміють аналізувати дані, отримані експериментальним шляхом; узагальнювати; робити висновки.

Вміють будувати продуктивну взаємодію групи, брати участь у колективному обговоренні; слухати, аргументувати свою відповідь.

Подають закономірність зв'язку явищ природи; сформовано пізнавальний інтерес; вміють самостійно здобувати знання та практичні вміння.

Хід уроку

** Назва

етапу уроку

Завдання, яке має бути

вирішена (у рамках досягнення запланованих результатів уроку)

Форми організації діяльності учнів

Дії вчителя щодо організації діяльності учнів

Дії учнів (предметні, пізнавальні,

регулятивні)

Результат взаємодії вчителя та учнів щодо досягнення запланованих результатів уроку

Діагностика

досягнення запланованих результатів уроку

Мотивація (самовизначення до навчальної діяльності)

Вироблення внутрішньої готовності до навчальної діяльності. організувати самооцінювання під час уроку.

Бесіда

Створю проблемну ситуацію

Аналізують проблемну ситуацію

Встановлено взаємодію на навчальну діяльність

100% готовність учнів до уроку

Актуалізація знань

Фіксування індивідуальної скрути.

Взаємоопитування

(Прийом тонких і товстих питань)

Організую та регулюю взаємодію учнів

Знають визначення сили струму, напруги, опору

Кількість вірних відповідей серед опитаних становить - 100%

Виявлення місця та причин утруднення

Організація аналізу ситуації, що склалася, виявлення місця та причин утруднення

Фронтальне опитування

Задаю питання

Фіксують крок, на якому виникла скрута

Побудова проекту виходу із скрути

Створити проблемну ситуацію

Визначити завдання уроку. Створити план виходу із проблемної ситуації

Опитування

Бесіда

Створю проблемну ситуацію

Пропоную учням висловити завдання уроку

Вирішують проблемну ситуацію.

Висловлюють завдання уроку

Формулюють визначення «Вологість повітря», записують у зошити.

Визначено завдання уроку

Сформульовано визначення «Вологості повітря», виведено формулу.

100% опитаних учнів висловили завдання уроку та плани вирішення завдань.

100% опитаних

учнів

Реалізація плану виходу із скрути

Підтвердити теоретичні дані через експеримент.

Ввести нову фізичну величину

Працюють індивідуально, або в парах, групах/парах

Розповідь

Організую роботу у групі. Контролюю правильність виконання роботи

Даю визначення нової фізичної величини, позначення

Проводять виміри, обчислення, формулюють висновок

Записують

Визначили залежність опору від різних властивостейпровідника, сформулювали висновок.

Введено нову фізичну величину, дано визначення, позначення, одиниця виміру

100 %

Учнів виконали завдання, сформулювали висновки

Закріплення

Застосувати отримані знання під час практичного вирішення завдань

Працюють індивідуально або в парах, групах/парах.

Контролюю правильність виконання роботи

Вирішують розрахункові завдання

Правильно вирішено розрахункові завдання із застосуванням нової формули

100% учнів правильно вирішили завдання

Підбиття підсумків, рефлексія.

Узагальнити отримані знання, зробити висновки

Бесіда

Узагальнюю відповіді учнів.

\ Для вчителя фізики

При використанні матеріалів цього сайту - та розміщення банера -ОБОВ'ЯЗКОВО!

Тема уроку: "Розрахунок опору провідника. Питомий опір"

Мета уроку:Встановити залежність опору від довжини та площі поперечного перерізу провідника. Познайомитися з поняттям питомого опору та його одиницями виміру на рівні розуміння.

Завдання уроку:

Освітня: На досвіді показати залежність опору від довжини та площі поперечного перерізу провідника. Ввести поняття питомий опір.

Виховна:Наголосити на взаємозв'язку опору від довжини і площі поперечного перерізу як прояву однієї з ознак методу діалектичного пізнання явищ. Продовжити роботу з розвитку самостійності, акуратності та уваги учнів.

Розвиваюча:Продовжити роботу з розвитку уваги та вміння логічно та творчо мислити. Продовжити формування вміння вирішувати завдання

Обладнання:Джерела струму, амперметр, провідники з різним опором, ключ, вольтметр.

Loading...Loading...