Технологічна карта навколишнього світу "Навіщо будують літаки?" (1 клас). Відкритий урок з навколишнього світу "Навіщо будують літаки?" Технологічна карта навіщо будують літаки

Навіщо потрібні літаки?



Він у безкрайньому океані Хмара стосується крилом. Розгорнеться над луками - Відливає сріблом.




Літаки - це літальні апарати для польотів за допомогою двигунів та крил. Це необхідні машини: вони возять людей, доставляють важкі вантажі. Усі літаки разом називаються авіацією.


Літаки – це повітряний транспорт. Їх будують для перевезення пасажирів та вантажів. Військові літаки потрібні для захисту

держави та її громадян.


Людина завжди мріяла піднятися в небо, літати, як птах.

Люди винаходили літальні апарати, які поступово ставали складнішими, надійнішими та зручнішими. А чого все починалося?


У Франції в 1783 р. брати Жозеф та Етьєн МОНГОЛЬФ'Єздійснили запуск наповненої гарячим димом першої повітряної кулі. Пасажирами були вівця, півень та качка. Політ тривав 8 хвилин.

А першими людьми, які здійснили політ, були два французи: Француа Пілатре де Розьє і маркіз Арлен. 21 листопада 1783 року вони 25 хвилин літали над Парижем на кулі з гарячим повітрям.




У Росії над проблемами

польоту людини довго і наполегливо працював морський офіцер А.Ф.Можайський.

У Червоному селі, під Петербургом, був побудований дерев'яний похилий настил, яким, як по злітній смузі, мав розганятися літак.

Поруч височіла дощата сарай, де Можайський зі своїм механіком проводив складання та регулювання літака.

Олександр Федорович

Можайський



І ось настав погожий липневий ранок 1882 року. На злітному помості встановлено небачений досі апарат, з широкими прямокутними формами крилами.

Літак рушив з місця і побіг похилим настилом, набираючи швидкість. Ось він відірвався від стартового майданчика і на якусь мить повис у повітрі, але тут же нахилився набік і звалився на землю, ламаючи крило.

І все-таки, незважаючи на невдачу, це була перемога. Перемога людини над собою.



На Росії продовжувала розвиватися авіаційна думка.

На чолі її стояв професор Микола Єгорович Жуковський.

Жуковський своїми невтомними дослідженнями доводив, що польоти апаратів важчі за повітря не тільки можливі, а й неминучі, тому що до цього веде весь шлях розвитку техніки.

Микола Єгорович

Жуковський





Завдяки крилам літак тримається у повітрі. Як це відбувається?

Двигун повідомляє крилатій машині велику швидкість. Чим вона вища, тим сильніший зустрічний потік повітря. Потік ніби підринає під крило, тисне на нього знизу. Так створюється підйомна сила, яка відриває літак від землі та тримає його у повітрі.


Задня частина літака оснащена хвостовим оперенням , яке надає машині стійкості. І крило, і хвостове оперення прикріплюються до корпусу літака - фюзеляжу . У ньому розташовані кабіна екіпажу, механізми керування літаком, салон для пасажирів, вантажні відсіки.



За призначенням літаки поділяються на цивільні і військові .


ГРОМАДЯНСЬКІ ЛІТАКИ

ТРАНСПОРТНІ

ЛІТАКИ пасажирські, вантажопасажирські, вантажні

НАВЧАЛЬНО-ТРЕНУВАЛЬНІ

ЛІТАКИ

ТУРИСТИЧНІ

ЛІТАКИ

СПОРТИВНІ

ЛІТАКИ

СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ

ЛІТАКИ


сьогодні говорили?

Тема: Навіщо будують літаки?

Цілі уроку:

Освітні:

Ознайомити дітей із призначенням та улаштуванням літаків;

Дати історичну довідку про перші літальні апарати.

Розвиваючі:

Розвивати вміння порівнювати та описати транспортні засоби.

Розвивати мислення та уяву учнів.

Виховні:

Виховувати допитливість, інтерес до читання додаткової літератури про повітряні транспортні засоби, про їхню історію.

Устаткування. Підручник "Світ навколо нас", перший клас. А.А.Плешаков. Моделі літаків та вертольотів. Малюнки казкових літальних засобів, кольорові олівці.

Демонстраційний матеріал:комп'ютер, інтерактивні ради.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Продзвенів дзвінок на урок. Доброго дня, діти.

Нехай цей день несе нам радість спілкування.

Наповнить серце благородними почуттями.

Сьогодні яке число? Який день тижня? Як називається предмет, який ми вивчаємо?

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

1. Мудра Черепаха хоче перевірити, чи добре ми знаємо навколишній світ, і приготувала завдання. Зараз, читаю пропозицію, якщо ви погоджуєтесь з тим, що сказано, прохлопайте, якщо ні - потопайте.

Земля має форму блюдця (Ні)

Субота прийде після четверга (Ні) А коли прийде субота? (Після п'ятниці)

Літо настане після осені (Ні) А коли? (Після весни)

Дятел, синиця, сова є перельотні птахи. (Ні)

Сонце-це найдальша від Землі зірка. (Ні. Найближча)

Зірки – це величезні палаючі кулі. (Так)

Місяць не випромінює світло, а відбиває світло Сонця. (Так)

Хмари складаються з важких крапель води. (Так)

Фари, ремені безпеки, сидіння – це частини велосипеда. (Ні)

Частини якого транспортного засобу я назвала? (Автомобіля.)

Молодці. Мудра Черепаха задоволена вами. Вона пропонує згадати, на яких суднах ми робили подорожі. У цьому нам допоможуть загадки, які з'являться на екрані.

Не літає, не дзижчить,
Жук вулицею біжить,
І горять в очах жука
Два блискучі вогники. (Автомобіль)

Земля тремтить, силач біжить.
Тягне він за собою
Хвіст величезний сталевий.(Потяг)

Біжить по воді скоро
Без весел та мотора.(Вітрильник)

Я будь-якої пори року
І в будь-яку негоду
Дуже швидко за годину будь-яку
Провезу під землею.(Метро)

Як назвати словом автомобіль, поїзд, метро, ​​корабель (транспорт). – Який буває транспорт? (міський, пасажирський, вантажний, водний...)

2.Разом Мудрий Черепах ми сьогодні вирушимо в подорож на новому транспортному засобі. Відгадавши ключове слово у кросворді, ви дізнаєтесь, що це за транспортний засіб.

  1. Частина велосипедного колеса. (Спиця. )
  2. Освітлювальний прилад на автомобілі. (Фара. )
  3. Підземна електричка. (Метро. )
  4. Ним керує капітан. (Корабель. )
  5. Він потрібний, щоб керувати машиною. (Кермо. )
  6. Їх чотири біля машини, два біля велосипеда та багато біля поїзда. (Колеса. )
  7. Ю.А. Гагарін вперше на ній вирушив до космосу. (ракета. )

Правильно. А хто пам'ятає, яка знаменна дата була у квітні? (12 квітня вся країна відзначала 55-річчя польоту людини в космос.) Яке ключове слово вийшло? (літак)

ІІІ. Повідомлення теми уроку

Отже, ми вирушаємо у подорож літаком і шукатимемо відповідь на запитання Мудрої Черепахи ”Навіщо стоять літаки?"

Ви з дому принесли свої улюблені іграшки-літаки та вироби. Розкажіть про них. У яку групу можна об'єднати? Навіщо їх будують?

Щоб дізнатися, які ще бувають літаки, відкриємо підручник на сторінці 66. Розгляньте різні сучасні літаки на ілюстрації. Прочитайте які бувають літаки? А навіщо потрібний кожен літак? (Пасажирські перевозять пасажирів, вантажні – вантажі, військові потрібні нашій армії захищати повітряні кордони нашої Батьківщини, спортивні – брати участь у спортивних змаганнях)

IV. Фізкультхвилинка

Спробуємо побудувати свої літаки на фізкультхвилинці.

Руки ставимо ми врозліт:
З'явився літак.
Мах крилом туди-сюди,
Роби "раз" і роби "два"!
Раз і два, раз і два!
Руки в сторони тримайте,
Один на одного подивіться.
Опустили руки вниз
І на місце все сідай!

V. Знайомство з новим матеріалом

А вам хотілося б по-справжньому політати? Людина так давно мріяла політати, як птах, що втілила свої мрії, але спочатку в казках. З якими чарівними літальними апаратами ви стикалися у казках. (Ступа Баби яги, крилаті сандалії, килим – літак). Що потрібно для польоту птиці? (Крила) Людина серйозно стала замислюватися про політ за допомогою крил дуже давно.Існує давньогрецька легенда про те, що Дедал та його син Ікар змайстрували з воску та пір'я крила. Послухайте частину легенди:
Першим злетів Дедал. З подивом дивився Ікар на батька, який літав у повітрі. Дедал спустився на землю і сказав до сина:
- Слухай, Ікаре, зараз ми полетимо з Криту.
Будь обережним під час польоту. Не спускайся надто низько до моря, щоб солоні бризки хвиль не змочили твоїх крил. Не підіймайся близько до сонця - спека може розтопити віск, і розлетиться пір'я.
Батько з сином одягли крила на руки і легко помчали. Швидкий політ бавив Ікара, дедалі сильніше змахував він крилами. Забув Ікар повчання батька і злетів високо під саме небо, ближче до променистого сонця. Палаючи промені розтопили віск, що скріплював пір'я крил. Змахнув Ікар руками, але немає на них крил. Стрімголов упав він зі страшної висоти в море і загинув у його хвилях.
Це лише легенда. А тепер послухайте, як насправді людина вчилася створювати літаки.

Першими піднялися у повітря на повітряній кулі брати Монгольф'є. 21 листопада 1783 року побудована ними повітряна куля піднялася над Парижем. У 1875 році два французи - Блоншар і Джефрі - здійснили переліт на повітряній кулі, наповненій воднем.

1852 року з'явився перший дирижабль. Це також повітряна куля, але у формі веретена. Словодирижабль означає «керований». Дирижабль був збудований у 1900 році. Його використовували як транспортний засіб. Але такі апарати були громіздкими і не могли змагатися з аеропланами.

Ідею польотів за допомогою крил вперше було висловлено Леонардо да Вінчі. Однак побудувати апарат першим спробував англієць Роберт Гук у 1660 році. Але на його моделі так ніхто і не наважився полетіти. Лише 1882 року російський морський інженер А.Ф. Можайський побудував перший літак і здійснив на ньому політ, який тривав кілька хвилин.

Розгляньте малюнки старовинних літаків. Чи схожі старовинні літаки на сучасні?Ні.

Хто із вас бачив справжні сучасні літаки? Де? (У фільмах, телепередачах)

Подивимося на влаштування сучасного літака. Прочитайте назви частин літака в підручнику на сторінці 67. Які слова вам не знайомі?

Фюзеляж (корпус). Шасі (колеса). Трап (сходи).

Пропоную назвати та показати ці частини на моделі літака. Навіщо ці літаки призначені? Хто керує літаком та обслуговує його? (Літчики (пілоти). (Обслуговує пасажирів стюардеса). А хто керує рухом літаків? (Авіадиспетчера).

Мудра Черепаха приготувала вам ще одну загадку. Відгадавши загадку, ми дізнаємося ще про один транспортний засіб.

Без розгону вгору злітає,
Бабку нагадує,
Вирушає у політ
Наш російський...(Гвинтокрил).

Вертоліт – ще один повітряний транспортний засіб.

Порівняйте зображення літака та вертольота. Чим вони різняться? (У вертольота є пропелер, він менший за літак).

Хто бачив гелікоптер? Якого він зазвичай кольору? (зеленого, блакитного).

Пропоную трохи послухати про цей апарат.
Вертоліт може потрапити туди, де немає доріг та аеродромів. Йому не потрібний майданчик для розгону. Якщо люди потрапили в халепу на воді, в горах, де неможливо навіть ноги поставити, на допомогу прийде гелікоптер. Він скине мотузкові сходи та підніме врятованих людей на борт.
Тримає вертоліт в повітрі гвинт з лопатями. Він обертається так швидко, що схожий на прозорі бабки крила.
На довгому хвості біля вертольота – ще один маленький гвинт-пропелер. Він служить кермом – утримує корпус вертольота.

VI. Розфарбовування літака та вертольота

Учні виконують завдання.

А хто знає, звідки злітають літаки?

(З аеродрому).

Куди б ви хотіли вирушити у подорож?

(у далекі країни).

Уявіть, що ви на борту літака і вирушаєте у подорож

VII. Підсумок

А тепер, давайте пошушукаемся. Прошепчіть сусідові про те, як ви себе вшановуєте? Чому навчилися сьогодні, що впізнали нового, що сподобалося на уроці? На яке питання Мудра Черепаха шукала відповіді? (Навіщо будують літаки)

Зараз озвучимо результати вашого спілкування.

Вдома своїм батькам ви розкажете "Я сьогодні дізнався на уроці..."





Він у безкрайньому океані Хмара стосується крилом. Розгорнеться над луками - Відливає сріблом.

Летить птах - небилиця,

А всередині народ сидить,

Між собою каже.


Навіщо будують літаки?

Навколишній світ

Школа Росії



Літаки - це літальні апарати для польотів за допомогою двигунів та крил. Це необхідні машини: вони возять людей, доставляють важкі вантажі. Усі літаки разом називаються авіацією .




У Франції в 1783 брати Жозеф і Етьєн Монгольф'є здійснили запуск наповненої гарячим димом першої повітряної кулі. Пасажирами були вівця, півень та качка. Політ тривав 8 хвилин.

А першими людьми, які здійснили політ, були два французи: Француа Пілатре де Розьє та маркіз д'Арлен. 21 листопада 1783 року вони 25 хвилин літали над Парижем на кулі з гарячим повітрям.


Над дирижаблем замислювався ще Жак Менье – військовий інженер та вчений, відомий математик та винахідник. Вже в 1784 році, тобто через рік після успішних польотів братів Монгольф'є, він представив до Паризької академії свій проект дирижабля. До речі, французьке слово «дирижабль» означає «керований».

Щоб зменшити опір під час руху в повітрі, Менье запропонував зробити оболонку дирижабля не круглою, а витягнутою, веретеноподібною. Ця форма дирижаблів, що згодом стала класичною, існує і донині.


У Росії над проблемами

польоту людини довго і наполегливо працював морський офіцер А.Ф.Можайський.

У Червоному селі, під Петербургом, був побудований дерев'яний похилий настил, яким, як по злітній смузі, мав розганятися літак.

Поруч височіла дощата сарай, де Можайський зі своїм механіком проводив складання та регулювання літака.

Олександр Федорович

Можайський


І ось настав погожий липневий ранок 1882 року. На злітному помості встановлено небачений досі апарат, з широкими прямокутними формами крилами.

Літак рушив з місця і побіг похилим настилом, набираючи швидкість. Ось він відірвався від стартового майданчика і на якусь мить повис у повітрі, але тут же нахилився набік і звалився на землю, ламаючи крило.

І все-таки, незважаючи на невдачу, це була перемога. Перемога людини над собою.


На Росії продовжувала розвиватися авіаційна думка.

На чолі її стояв професор Микола Єгорович Жуковський.

Жуковський своїми невтомними дослідженнями доводив, що польоти апаратів важчі за повітря не тільки можливі, а й неминучі, тому що до цього веде весь шлях розвитку техніки.

Авіація ще тільки робила свої перші боязкі кроки, а Микола Єгорович Жуковський уже передбачав її величезне майбутнє та вмів захопити цим майбутнім своїх вихованців.

Микола Єгорович

Жуковський



Схема пристрою літака Іл-96-300:

1 – станція радіолокації; 2 – кабіна екіпажу; 3 – туалети; 4 – гардероб; 5-вантажний люк; 6 – багажний контейнер; 7 – перший пасажирський салон на 66 місць; 8 – гондола двигуна; 9 – 12 крило; 13 – другий пасажирський салон на 234 місця; 15 – вантажі; 16 – аварійний вихід; 17 – вантажі у мережах; 19 – кіль; 20 - кермо напряму; 21 - кермо висоти; 22 - допоміжна силова установка; 23 – стабілізатор; 24 – фюзеляж; 25 - гальмівний щиток; 26 - основна опора шасі; 27 - двигун; 28 – паливні відсіки; 29 – центроплан крила; 30 – буфет із ліфтом на нижню палубу; 31 - вантажна підлога зі сферичними опорами; 32 – вхідні двері; 33 - носова опора шасі



Завдяки крилам літак тримається у повітрі. Як це відбувається?

Двигун повідомляє крилатій машині велику швидкість. Чим вона вища, тим сильніший зустрічний потік повітря. Потік ніби підринає під крило, тисне на нього знизу. Так створюється підйомна сила, яка відриває літак від землі та тримає його у повітрі.


Задня частина літака оснащена хвостовим оперенням , яке надає машині стійкості. І крило, і хвостове оперення прикріплюються до корпусу літака - фюзеляжу . У ньому розташовані кабіна екіпажу, механізми керування літаком, салон для пасажирів, вантажні відсіки.


Дуже важлива частина літака - шасі . Це візки із колесами на товстих пружних шинах. Без них не можна ні злетіти, ні приземлитися. Під час польоту шасі прибирають усередину фюзеляжу або крила, щоб зменшити опір повітря.



За призначенням літаки поділяються на цивільні і військові .


ГРОМАДЯНСЬКІ ЛІТАКИ

ТРАНСПОРТНІ

ЛІТАКИ пасажирські, вантажопасажирські, вантажні

НАВЧАЛЬНО-ТРЕНУВАЛЬНІ

ЛІТАКИ

ТУРИСТИЧНІ

ЛІТАКИ

СПОРТИВНІ

ЛІТАКИ

СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ

ЛІТАКИ


ТРАНСПОРТНІ

ЛІТАКИ


Пасажирські літаки

ТУ - 204

Ан - 148

ТУ - 104



СПОРТИВНІ

ЛІТАКИ


ТУРИСТИЧНІ

ЛІТАКИ


СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ

ЛІТАКИ


НАВЧАЛЬНО-ТРЕНУВАЛЬНІ

ЛІТАКИ



ВІЙСЬКОВІ ЛІТАКИ

Військові літаки зовні дуже схожі на звичайні, цивільні. Але вони зовсім інша робота. Вони захищають наше мирне небо.

Існує багато різних бойових літаків. Кожен із них має свою назву.

Літак-винищувач знищує літаки супротивника в повітрі, на землі та на воді.

Літаки-розвідники фотографують місцевість у денний та нічний час.



БЕЗ РОЗГОНУ ВВИСИ ЗЛІТАЄ, СТРЕКОЗУ НАПОМИНАЄ, ВІДПРАВЛЯЄТЬСЯ В ПОЛІТ НАШ РОСІЙСЬКИЙ ……..


Коли ми говоримо про авіацію, не можна не сказати про вертольотах .


Вертоліт – дивовижна машина. Він перевозить вантажі та людей. Поспішає туди, де далеко від міста захворіла людина чи спалахнув ліс, як пожежна машина чи швидка допомога. Він може сісти там, де немає доріг та аеродромів. Йому не потрібний майданчик для розгону. Він зависає над поверхнею.

Зовні ці літальні апарати схожі на літаки та виконують ту саму роботу, що й літаки. Чим вони відрізняються від літаків?



Транспортно-бойовий вертоліт МІ-171Ш

Ударний вертоліт КА-50



Літак збудуємо самі, Понесемося над лісами. Понесемося над лісами, А потім повернемося до мами.


Я сьогодні літак, Запрошую Вас у політ, Набираю висоту, Далеко всіх відвезу. Пропливають хмари У вікнах нашої спальні. Пролітаємо ми зараз Північні Альпи. Оголошує всім пілот: ”Наш закінчився політ”. Приземлятися нам час - Мама вечеряти кликала!




ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Додатковий матеріал





Навіщо будують літаки?

Навколишній світ. 1 клас

Тема.«Навіщо будують літаки?»

Цілі.Ознайомити дітей із призначенням та улаштуванням літаків; дати історичну довідку про перші літальні апарати; розширювати словниковий запас школярів.

Навчальні матеріали.Підручник "Світ навколо нас", 1 клас, авт. А.А. Плешаков; робочий зошит до підручника для 1-го класу; моделі літаків та вертольотів; малюнки казкових літальних засобів; сигнальні світлофорчики; кольорові олівці.

I. Організаційний момент

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

Вчитель.Зараз я перевірю ваші знання на тему, яку ми вивчаємо. Просигнати світлофорчиками свої відповіді.

    Земля має форму кулі. ( Так)

    На Місяці мешкають люди. ( Ні)

    Сонце – найближча до Землі зірка. ( Так)

    Щоб дізнатися, де зимують птахи, вчені надягають на лапки птахам кільця. ( Так)

    Квіти та метелики можуть жити один без одного. ( Ні)

    У лісі не можна шуміти. ( Так)

    Фари, ремені безпеки, сидіння є частиною велосипеда. ( Ні)

У.Частини якого транспортного засобу назвала?

Діти.Автомобіль.

Не літає, не дзижчить,
Жук вулицею біжить,
І горять в очах жука
Два блискучі вогники.

Пропоную згадати, на яких засобах пересування ми робили подорожі:

Земля тремтить, силач біжить.
Тягне він за собою
Хвіст величезний сталевий.

Д.Потяг.

Біжить по воді скоро
Без весел та мотора.

Д.Вітрильник.

Я будь-якої пори року
І в будь-яку негоду
Дуже швидко за годину будь-яку
Провезу під землею.

Д.Метро.

У.Як назвати одним словом машину, поїзд, корабель?

Д.Транспорт.

У.Який буває транспорт?

ІІІ. Повідомлення теми уроку

У.Разом із Мудрою Черепахою ми сьогодні вирушаємо у подорож на новому транспортному засобі. Відгадайте ключове слово у кросворді, і ви дізнаєтеся, що це за автомобіль.

  1. Частина велосипедного колеса. ( Спиця.)
  2. Освітлювальний прилад на автомобілі. ( Фара.)
  3. Підземна електричка. ( Метро.)
  4. Ним керує капітан. ( Корабель.)
  5. Він потрібний, щоб керувати машиною. ( Кермо.)
  6. Їх чотири біля машини, два біля велосипеда та багато біля поїзда. ( Колеса.)
  7. Ю.А. Гагарін вперше на ній вирушив до космосу. ( ракета.)

- Що вийшло? Прочитайте.

Д.Літак.

У.Правильно. Отже, ми вирушаємо у подорож літаком.

IV. Знайомство з новим матеріалом

Вчитель показує модель літака.

У.Що ви знаєте про літак?

Д.На літаку літають люди.

У.Хто з вас бачив справжні літаки? Де?

Д.Літали. Бачили у фільмах, у телепередачах.

У.Чи знаєте ви, які бувають літаки? Щоб дізнатися про це, відкриємо підручник на с. 116. Розгляньте сучасні літаки на ілюстрації. Прочитайте які бувають літаки. А навіщо потрібний кожен літак?

Д.Пасажирські перевозять пасажирів, вантажні – вантажі, військові потрібні нашій армії.

У.Спробуємо «побудувати» свій літак:

Фізкультхвилинка

Руки ставимо ми врозліт:
З'явився літак.
Мах крилом туди-сюди,
Роби "раз" і роби "два"!
Раз і два, раз і два!
Руки в сторони тримайте,
Один на одного подивіться.
Опустили руки вниз
І на місце все сідай!

У.Хлопці, а вам хотілося б по-справжньому політати? ( Діти відповідають.)Людина так давно мріяла політати, як птах, що втілила свої мрії, але спочатку в казках. З якими чарівними літальними апаратами ви стикалися з казками?

Д.Ступа Баби Яги, крилаті сандалії, килим-літак. ( Показ малюнків.)

У.Що потрібно для польоту птиці?

Д.Крила.

У.Людина серйозно почала замислюватися про політ за допомогою крил дуже давно. Існує давньогрецька легенда про те, що Дедал та його син Ікар змайстрували з воску та пір'я крила. Послухайте частину легенди:
Першим злетів Дедал. З подивом дивився Ікар на батька, який літав у повітрі. Дедал спустився на землю і сказав до сина:
– Слухай, Ікаре, зараз ми полетимо з Криту.
Будь обережним під час польоту. Не спускайся надто низько до моря, щоб солоні бризки хвиль не змочили твоїх крил. Не підіймайся близько до сонця - спека може розтопити віск, і розлетиться пір'я.
Батько з сином одягли крила на руки і легко помчали. Швидкий політ бавив Ікара, дедалі сильніше змахував він крилами. Забув Ікар повчання батька і злетів високо під саме небо, ближче до променистого сонця. Палаючи промені розтопили віск, що скріплював пір'я крил. Змахнув Ікар руками, але немає на них крил. Стрімголов упав він зі страшної висоти в море і загинув у його хвилях.
– Це лише легенда. А тепер послухайте, як насправді людина вчилася створювати літаки.

Вислуховуються повідомлення учнів:

Учень 1.Першими піднялися у повітря на повітряній кулі брати Монгольф'є. 21 листопада 1783 року побудована ними повітряна куля піднялася над Парижем. У 1875 році два французи - Блоншар і Джефрі - здійснили переліт на повітряній кулі, наповненій воднем.

Учень 2. 1852 року з'явився перший дирижабль. Це також повітряна куля, але у формі веретена. Слово дирижабльозначає «керований». Дирижабль був збудований у 1900 році. Його використовували як транспортний засіб. Але такі апарати були громіздкими і не могли змагатися з аеропланами.

Ідею польотів за допомогою крил вперше було висловлено Леонардо да Вінчі. Однак побудувати апарат першим спробував англієць Роберт Гук у 1660 році. Але на його моделі так ніхто і не наважився полетіти. Лише 1882 року російський морський інженер А.Ф. Можайський побудував перший літак і здійснив на ньому політ, який тривав кілька хвилин.

У.Розгляньте малюнки старовинних літаків у підручнику на с. 117. Чи схожі старовинні літаки на сучасні?

Д.Ні.

У.Подивимося на влаштування сучасного літака. Прочитайте назви частин літака. Які слова вам не знайомі?

На магнітній дошці:

Фюзеляж ( корпус). Шасі ( колеса). Трап ( сходи).

– Пропоную назвати та показати ці частини на моделі літака. Хто керує літаком та обслуговує його?

Д.Літчики (пілоти). Обслуговує пасажирів стюардеси.

У.Відгадайте загадку:

Без розгону вгору злітає,
Бабку нагадує,
Вирушає у політ
Наш російський...

Д.Гвинтокрил.

У.Вертоліт – ще один повітряний транспортний засіб.

Вчитель показує модель вертольота.

– Порівняйте зображення літака та вертольота в зошит на с. 47. Чим вони відрізняються?

Д.У вертольота є пропелер, він менший за літак.

У.Хто бачив гелікоптер? Якого він зазвичай кольору?

Д.Зелений, блакитний.

У.Пропоную розфарбувати вертоліт у зошиті та трохи послухати про цей апарат.
Вертоліт може потрапити туди, де немає доріг та аеродромів. Йому не потрібний майданчик для розгону. Якщо люди потрапили в халепу на воді, в горах, де неможливо навіть ноги поставити, на допомогу прийде гелікоптер. Він скине мотузкові сходи та підніме врятованих людей на борт.
Тримає вертоліт в повітрі гвинт з лопатями. Він обертається так швидко, що схожий на прозорі бабки крила.
На довгому хвості біля вертольота – ще один маленький гвинт-пропелер. Він служить кермом – утримує корпус вертольота.

V. Конструювання

У.Пропоную вам зробити модель літака із паперу.

Учні виконують завдання.

А хто знає, звідки злітають літаки?

Д.З аеродрому.

У.Куди б ви хотіли вирушити у подорож?

Д.У далекі країни.

У.Уявіть, що ви на борту літака і вирушаєте у подорож. Запустіть літаки!

VI. Підсумок уроку

У.На яке питання ми шукали відповіді на уроці?

Д.«Які бувають літаки? Для чого вони потрібні?

У.Вдома своїм батькам ви скажете: "Я сьогодні дізнався на уроці...". Дякую за роботу!

Тип уроку:комбінований

Ціль

формування уявлень про призначення, влаштування та різноманітність літаків.

Основні поняття та визначення

Повітряний транспорт. Види повітряного транспорту (пасажирські, вантажні, військові, спортивні).

Заплановані результати

Предметні

Навчаться:класифікувати літаки залежно від призначення.

Отримають можливість навчитися:розповідати про влаштування літака за рисунком-схемою; висувати припущення та доводити їх; розуміти навчальне завдання уроку та прагнути його виконувати; працювати в парі, використовуючи подану інформацію для отримання нових знань.

Метапредметні

Регулятивні:орієнтуються у підручнику та зошити; приймають та зберігають навчальне завдання ; оцінюють результати своїх дій; прогнозують результати рівня засвоєння вивченого матеріалу

Пізнавальні:загальнонавчальні - отримання необхідної інформації в ході вивчення нової теми; логічні - доповнення та розширення наявних знань, уявлень про навколишній світ.

Комунікативні:обмінюватися думками, слухати одне одного, будувати зрозумілі мовні висловлювання; приймати іншу думку та позицію, допускати існування різних точок зору.

Особистісні результати

Самостійність та особиста відповідальність за свої вчинки, встановлення на здоровий на здоровий спосіб життя; навички співробітництва у різних ситуаціях, вміння не створювати конфліктів та знаходити виходи зі спірних ситуацій.

Підготовка до засвоєння нового матеріалу

Навчимося пояснювати призначення літаків, розрізняти їх основні види.

Згадайте, які літаки ви знаєте.

Чи доводилося вам літати літаком? Розкажіть про свої враження.

Вивчення нового матеріалу

Навіщо будують літаки?

Розгляньте фотографії. Розкажіть про призначення цих літаків.

За допомогою малюнка-схеми познайомтеся з пристроєм літака. На «Сторінках для самоперевірки» знайдіть такий самий малюнок без підписів.

Назвіть частини літака, що ви запам'ятали. Перевірте один одного.

Самостійне застосування знань

Назвіть частини літака, що ви запам'ятали. Перевірте один одного.


1.Навіщо люди будують літаки?

2. Які бувають літаки?

3. Як влаштований літак?

Висновок

Літаки - це повітряний транспорт. Їх будують для перевезення пасажирів та груп. Військові літаки необхідні захисту країни та її громадян.

Навіщо будують літаки?

Якібуваютьлітаки. Пізнавальниймультфільм

Якбудуютьлітаки

Пізнавальнийфільм. Яквлаштованілітаки

Чомулітаклітає!

Історіякораблебудуваннякруїзнихлайнерів

Loading...Loading...