Основні види тканин організму людини таблиці. Анатомія людини. загальний огляд організму

Тема: Загальний огляд організму людини

Урок: Системи органів у організмі. Рівні організації

Наш організм. Це визначення здається настільки звичним та зрозумілим, що ми рідко замислюємося над його сутністю. І на запитання: «що ж це таке?» багато хто може важко відповісти.

Організм- це певний комплекс чи система, що реагує як єдине ціле різні зміни зовнішнього середовища. Ця система відносно стабільна, незважаючи на те, що складається з багатьох органів. Органи у свою чергу складаються з тканин, тканини – з клітин, клітини – з молекул.

Молекули, клітини, тканини, органи, системи органів - всі ці поверхи, або різні рівніживого, об'єднані в організмі людини в єдине і нероздільне ціле.

Живі організми побудовані з особливих хімічних сполук - органічних речовин(білків, жирів, вуглеводів, нуклеїнових кислот). Вони входять до складу будь-якої живої клітини. Ці великі молекули відіграють роль будівельних блоків, що створюють складні комплекси. Речовини клітини розташовані не хаотично, а утворюють упорядковані структури – органоїди, які забезпечують процеси життєдіяльності клітини. Організм людини – багатоклітинна держава. Клітини тіла людини неоднакові, відрізняються своєю спеціалізацією. Клітини однієї спеціальності об'єднуються у групи. Разом із міжклітинною речовиною вони утворюють тканини. З кількох тканин складаються органи. Органи, що виконують єдину функцію та мають загальний планбудови та розвитку, об'єднаються у системи органів. Усі системи органів взаємопов'язані та складають єдиний організм.

В людини виділяють 10 основних систем органів.

Покривна система- складається зі шкіри та слизових оболонок, що вистилають порожнини. внутрішніх органів, дихальних шляхів, травного тракту. Функція цієї системи захист організму від механічних пошкоджень, висихання, коливання температур, проникнення хвороботворних бактерій

1. Колесов Д.В., Маш Р.Д., Бєляєв І.М. Біологія 8 М.: Дроф - с. 49, завдання та питання 1.

2. Що входить до сечовидільної системи?

3. Що входить у систему травлення?

4. Підготуйте реферат про одну із систем органів.

Мета уроку:

  • сформувати в учнів поняття про людський організм, рівні організації людського організму, будова організму

Завдання уроку:

  • ознайомити з поняттями "організм", "тканини", "органи", "системи органів", розвивати мислення на основі матеріалу уроку.

План уроку:

1.Організаційна частина.
2.Актуалізація опорних знаньучнів.
3. Вивчення нового матеріалу.
4. Закріплення знань.
5. Домашнє завдання.

Хід уроку:

Організаційний момент – на дошці число, місяць, тема уроку.

Актуалізація опорних знань:

В організмі людини виділяють опорно-рухову, кровоносну, дихальну, травну, видільну, статеву, ендокринну, нервову та сенсорну системи.

Рис. №4. Кровоносна система людини.

Системи органів тісно взаємопов'язані, їхня узгоджена діяльність забезпечує життєдіяльність всього організму. Всім організмам властивий розподіл функцій між його клітинами, органами та фізіологічними системами.
Функціональною системою називається взаємоузгоджене поєднання діяльності різних органів чи фізіологічних систем, яке спрямоване на досягнення корисного для організму пристосування до навколишнього середовища. Задля більшої процесів життєдіяльності необхідна узгоджена діяльність органів чи фізіологічних систем. Так, для надходження кисню до клітин та виведення з них вуглекислого газу необхідна спільна робота систем дихання та кровообігу. Для забезпечення рухів необхідна спільна робота нервової та опорно-рухової систем.

Мал. №5. Приклад роботи функціональної системи.

Організм людини реагує на зміни внутрішнього та зовнішнього середовища. Для нормального функціонування важливою умовоює збереження сталості внутрішнього середовища(температура, хімічний складкрові та ін.). Для досягнення цієї мети діяльність фізіологічних систем та процесів постійно регулюється. Так, за потреби посилюється чи уповільнюється діяльність певних органів прокуратури та систем, і забезпечується це механізмами гуморальної, нервової та імунної регуляції.
Гуморальне регулювання організму відбувається за участю біологічно активних речовинзокрема, гормонів. Вони розносяться організмом зі струмом крові, діють повільно, але тривалий час.
Нервова системасприймає вплив зовнішнього та зміна внутрішнього середовища, аналізує інформацію та впливає на діяльність окремих органівчи систем. Нервова регуляціядіє досить швидко, але не довго, адресована певному органу та суворо дозована. Діяльність нервової системи відбувається за допомогою рефлексу. Нервова система тісно взаємодіє з ендокринною та становить з нею єдину функціональну системунейро гуморального регулювання. Хімічні елементи, що циркулюють у крові, впливають на функціонування нервової системи Утворення цих речовин регулюється нервовою системою.
Важливу роль регуляції життєдіяльності організму грає також імунна система, яка контролює сталість захисних сил організму протягом життя.

Закріплення знань:

1. Охарактеризуйте поняття «організм».
2. Назвіть відомі рівні будови організму.
3. Що потрібно нормального функціонування організму? Завдяки чому відбувається регулювання діяльності організму?

Домашнє завдання:

Підготуватися до розмови з наступних питань:
1. Дайте визначення поняття «організм».
2. Назвіть втрати будови організму.
3 Дайте визначення понять «клітина», «тканина».
4. Охарактеризуйте поняття «орган». Назвіть відомі органи людини.
5. Взаємозв'язок будови та функцій органів.
6. Назвіть відомі вам фізіологічні системи, Дайте визначення цього поняття.
7. Поняття «функціональна система».
8. Механізми регулювання діяльності організму.

Загальне знайомство з організмом людини (органи та системи органів). Організм людини складається з клітин та міжклітинної речовини, які утворюють тканини, органи та системи органів. Всі ці компоненти об'єднані в єдиний організм, який функціонує під керуванням нервової та ендокринної систем.

У гуморальному регулюванні процесів життєдіяльності організму бере участь судинна система. Нервова система не тільки узгоджує діяльність усіх систем організму людини, але й встановлює взаємини його з довкіллям. Структурні особливостіорганізму, його форма та функції обумовлені генотипом, що сформувався у процесі філо- та онтогенетичного розвитку.

Орган являє собою систему тканин, пов'язаних спільністю розвитку та походження, має певну форму, топографію та функцію. Кожен орган складається з різних тканин, які структурно та функціонально взаємопов'язані. Однак у кожному органі переважає будь-який вид тканини. Наприклад, серце містить усі види тканин (епітеліальну, м'язову, сполучну, нервову), але в ньому переважає м'язова тканина, у мозку – нервова, у шкірі – епітеліальна.

У процесі розвитку в людини та вищих тварин багато органів функціонально доповнюють один одного. Таким чином, відбулося формування систем органів, спрямованих на виконання загальної функції. Проте виділення загалом організмі систем органів умовно, оскільки функціонально вони взаємопов'язані. Організм функціонує як єдине ціле. Органи, що утворюють ту чи іншу систему, розвиваються із загального зачатку, виконують одну функцію та топографічно пов'язані між собою. В людини розрізняють дев'ять систем органів. Такими системами в організмі людини є: система органів руху (апарат руху, опорно-рухова система), травна, лімфатична, сечостатева система, залози внутрішньої секреції, ендокринна система, Система органів чуття; система органів дихання, серцево-судинна та нервова системи.

Короткі відомості про будову та функції тканин. У процесі еволюції тварин і людини відбувалася спеціалізація клітин багатоклітинного організму та поділу функцій між ними.

Тканина - структура клітин, що філогенетично склалася, що володіє своїми морфофункціональними властивостями, високою спеціалізацією, властивою тільки даному видутканини. Кожна тканина побудована з клітин, які характеризуються певною формою та розмірами. Органічна морфофункціональна єдність організму досягається лише за взаємодії всіх тканин.

Біологи розходяться у думках щодо кількості типів тканин. Більшість авторів виділяють у тварин чотири типи тканин: епітеліальні, сполучні, м'язові та нервову.

Loading...Loading...