Світовий океан. Рельєф дна, течії. ІV. Закріплення нового матеріалу

Рельєф дна Світового океану.

Мета уроку: $сформувати загальні уявленняпро рельєф дна Світового океану.

Завдання:

- Навчальні

    сформувати поняття «шельф», «материковий схил», «ложе океану», «глибоководний океанічний жолоб», «серединно-океанічний хребет»;

    формувати знання про процеси, що утворюють дно Світового океану;

-розвиваючі

    розвивати вміння працювати з фізичною картою та іншими джерелами знань;

    розвивати вміння оперувати раніше здобутими знаннями;

-виховні

    $ розширювати кругозір дітей;

    формувати науковий світогляд

Тип уроку:вивчення нового матеріалу (урок дослідження).

Методи: бесіда

Форма діяльності:фронтальна, індивідуальна.

Устаткування: фізична картапівкуля, комп'ютер та мультимедійний проектор, атласи та підручники.

Хід уроку:

    Організаційний момент.

    Перевірка домашнього завдання $

Ущільнене опитування:

5 осіб працюють із тестами на листах

2 людини креслять схеми на дошці (відмінності гір та рівнин по висоті)

Опитування 3 чоловік за географічною номенклатурою $у дошки

Виставляє позначки за результатами перевірки домашнього завдання.

3. Ознайомлення з новим матеріалом.

1. Вступне слововчителі.

Хлопці, сьогодні на уроці ми з вами зробимо маленьку подорож-дослідження дном Світового океану. Навіть у минулому столітті люди мало знали про рельєф дна і, одні вважали, що дно океану – це велика плоска улоговина і ніяких інших форм рельєфу там не існує, інші висували гіпотезу, що дно не рівне, і воно має такі форми рельєфу: мілину (шельф), улоговини (ложе), схил, гори, хребти, жолоби. Наша з вами мета дослідження: з'ясувати – хто з них правий, і який же рельєф дна океану (1,2 слайд – тема, мета: з'ясувати які форми рельєфу має дно океану, і описати їх).

2. Коротке повторення та закріплення форм рельєфу суші.

Будь-яке дослідження починається з підготовчих робіт- Треба з'ясувати, що нам уже відомо про рельєф. Дайте йому визначення. (3 слайд)

В даний час виділяють 3 частини дна Світового океану: (4 слайд)

    $

    Підводна окраїна материків (шельф)

    Перехідна зона

    Ложе океану

    Вивчення нового матеріалу.

Історія вивчення рельєфу дна Світового океану (5 слайд)

Тепер нам треба познайомитися, яка техніка та обладнання необхідні для дослідження дна. На сьогоднішній день люди винайшли різні судна - це підводні човни, батисфера - $апарат, що спускається на тросі з судна на глибину близько 1 км, батискаф - апарат для великих глибин, судно з ехолотом - прилад, що посилається короткий звуковий сигнал, який досягає дна океану, що відбивається від нього і повертається до приладу; швидкість розповсюдження звуку у воді – 1500 м/с. (6 слайд - ілюстрації різних судів). Але як нам спуститись у воду? (7 слайд - зображення аквалангу, портрет Ж.-І. Кусто).

$ - Під час досліджень ведуться постійні записи, тому із собою візьмемо непромокальний зошит, водонепроникну ручку. Відкриємо наш маршрут – атлас на карті «Дно Світового океану». Надягайте гідрокостюми і вперед у підводний світ океану.

Згадайте, як і яким днем ​​ми спускаємося з берега: різко чи плавно, дно схоже чи по-різному з берегом? (Спускаємося плавно по схожому березі дну.) Отже, це продовження материка, і воно неглибоководне, дрібне - мілину (8 слайд - дно океану з мілиною). До якої глибини буває мілину, і якої ширини добре видно по картах та знімках. Що вона собою являє? (Рівнину.)

Зробимо висновок: що таке материкова$я мілину (шельф) – це мілководна рівнина, що поступово знижується до 200 м нижче рівня океану.

Шельф займає близько 9% площі Світового океану. Завдяки хорошому освітленню і прогріваності води в шельфі характерна велика кількість морських організмів. Це найпродуктивніша його частина, т.к. саме тут видобувається 90% морепродуктів та багато корисних копалин, насамперед нафту та природний газ.

Спускаємось далі і бачимо різкий спуск вниз (8 слайд – дно океану зі схилом, ложем, горами та островами). На що він схожий? (На схил гори.) Це материковий схил. Подивимося на карту та визначимо за шкалою глибин його глибину.

Зробимо висновок: материковий склон ($ перехідна зона) – це крутий спуск до глибини 2 – 3 км.Він плавно переходить на рівну територію. На що вона схожа і до яких глибин сягає? Зробимо висновок: улоговини (ложе океану) – це великі рівнини глибиною до 7 км.

Оглянемося довкола – чи скрізь вирівняні території, чи є й нерівності? Що це? (Підводні гори.) Якщо їхні вершини піднімаються вище за рівень води, то, що утворюється? ( Острови.) Чому їхні вершини не загострені? (Вирівняні хвилями.) Є прислів'я: вода камінь точить.

Якщо вершини гір мають лінійно витягнуте положення, як вони називаються? (Хребти.) (9 слайд - дно океану з хребтом; фізична карта)

Серединно-океанічні хребтиутворюють єдину систему гірських споруд довжиною понад 60 тис. км, заввишки 3 – 4 кмі на карті добре простежуються білястими смугами.

Що ви бачите ліворуч від хребтів (9 слайд – дно океану із жолобом)? У бік океану від дуги хребтів розташовуються глибоководні жолоби. Як вони виглядають? (Це вузькі та довгі пониження з крутими схилами і майже рівним дном.)По карті визначити, якої глибини вони бувають. ( Понад 6 км.) Найглибший на Землі жолоб - Маріанський, глибина 11022 км (10 слайд - батискаф і фрагмент карти Тихого океану). Його вперше виявила експедиція на радянському дослідницькому судні «Вітязь» у 50-ті роки, але спустилися до нього 23 січня 1960 р. на батискафі «Трієст» Жак Пікар (швейцарський вчений, син винахідника батискафа) та Дональд Уолш (лейтєн) ). (11 слайд)

Але як утворюються серединно-океанічні хребти та глибоководні жолоби? Наша Земля розбита на 7 величезних літосферних плит, які постійно рухаються вертикально і горизонтально. Переміщаючись горизонтально, з одного краю плита наїжджає на іншу плиту, а з іншого краю розходиться. Де відбувається наїзд, там утворюються глибоководні жолоби та острови. З іншого краю йде нарощування плит магмою, що виливається, і утворюються хребти.

Що відбувається за великих коливань плит? Як це називатиметься в океані і що при цьому виникають? (Моретрясеніє, цунамі.) Давайте, хлопці, швидше вибиратися на сушу, що встигнути врятуватися від цунамі. (слайд 12)

4. Закріплення.

Усі встигли вибратися на берег? Наша подорож – дослідження закінчено. Після будь-якого дослідження необхідно робити звіт – висновки.

(Якщо вистачає час.) Спробуйте схематично відобразити у зошитах всі форми рельєфу дна океану, підписавши їх. (слайд 13)

Яке дослідження ми з вами провели? Якого висновку дійшли?

Тест на проекційній дошці Читаємо питання та відповідаємо на них.

ТЕСТ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗАСвоєннЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ (слайд 14 - 18)

1.70% ложе океану займають:

а) улоговини;

б) жолоби;

в) серединно-океанічні хребти.

2. єдина системагірських споруд на дні океану це:

а) материковий схил;

б) серединно-океанічні хребти;

в) ринви.

3. Частина материка, що продовжується під водою у вигляді мілководної прибережної рівнини це:

а) ложа океану;

б) материковий схил;

4. Найглибші ділянки світового океану – це:

а) жолоби;

б) материковий схил;

в) улоговини.

а) Філіппінський жолоб;

б) Маріанський жолоб;

в) Зондський жолоб.

6. Найменші глибини Світового океану спостерігаються:

а) на ложі океану;

б) у жолобах;

в) на материковій мілини.

7. За фізичною картою півкуль визначте, яка форма рельєфу дна Світового

океану знаходиться в точці з координатами 40 пд. ш., 60 з. буд.

а) материкова мілину (шельф);

б) серединно-океанічний хребет;

Відповіді до тесту

$
$

5.Домашнє завдання

Творче завдання. Підготувати повідомлення про розвиток знань про Світовий океан у минулому, на початку XX століття, у сучасний період .

Тема уроку: "Рельєф дна Світового океану"

Цілі уроку:

1. Ознайомити учнів з новими визначеннями та поняттями теми

    материкова мілину (шельф),

    материковий схил,

    ложа океану,

    серединно-океанічний хребет,

    глибоководна западина (жолоб),

    улоговина.

2. Сформувати уявлення про особливості рельєфу дна Світового океану, його склад, освіту та вивчення.

3. Продовжувати формувати вміння працювати з географічною картою.

Навчально-наочний комплекс: фізична карта півкулі, карта Світового океану, схема "Рельєф дна Світового океану", тести, підручник, атласи, контурні карти.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етапуроку.

Взаємне вітання вчителя та учнів. Організація уваги.

ІІ. Актуалізація знань учнів.

Вчитель . На попередніх уроках ви розмовляли про нерівності поверхні суші материків. Послухайте два описи та визначте, про які форми рельєфу оповідає кожен уривок. Які слова вас переконали зробити необхідний висновок.

Високо в небо піднялися гострі вершини, увінчані сніговими шапками. У намисто льодовиків вони багато тисячоліття зберігали безмовність, порушувані тільки сніговими бурямита обвалами...”

У возі їду по пагорбах,
Часом для ока немає меж,
І всі поля на всі боки,
А над полями зграї птахів,
Я їду день, я їду два,
І всі поля, поля, поля…” (Майков)

Діти. Перший уривок дає опис гір, т.к. автор ужив слова, що характеризують гірський рельєф: (гострі піки, "снігові шапки", "намиста льодовиків", снігові обвали).

У чотиривірші дається опис рівнинного рельєфу, т.к пагорби це опукла форма рельєфу висотою трохи більше 200м і характерні лише рівнинного рельєфу. Але найголовніше слово, що підкреслює рівну поверхню місцевості, що описується, є слово поля

Вчитель. Гори та рівнини це сукупність всіх нерівностей земної поверхні, що відрізняються за висотою. Згадайте, як розрізняються гори та рівнини по висоті.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

    Вчитель.

Земна кора (літосфера) – тверда оболонка Землі, як ви вже знаєте, буває материковою та океанічною. Різноманітність рельєфу материків ми з вами вже розглянули. Сьогодні ми здійснимо подорож земною корою – океанічною, тобто. познайомимося з рельєфом дна Світового океану та побачимо, що рельєф дна Світового океану не менш різноманітний, ніж рельєф суші.

Тема уроку: Рельєф дна Світового океану

У таємничих глибинах Океану,
Куди сонця променям не потрапити,
Горби якихось давніх велетнів,
І жолоби, що розчинили пащу.

Наїжачись, стирчать вулканів ікла,
На поверхню дивляться каміння острівних дуг,
З мокрим підбрюшшям - материки,
І улоговини зчеплених рук.

Під водою, як зверху, рівнини та гори -
Стільки таємниць для людського флоту!
Тому, на похмурих безлюдних просторах
Дзвінить ультразвук ехолота.

Мета нашого уроку:ознайомлення з рельєфом дна Світового океану, з процесами, що відбуваються на дні океану

    Вчитель:Без спеціального спорядження та глибоководних апаратів здійснити подорож океанічним днем ​​буде неможливо.

Перші відомості про океанічний день були отримані в результаті проміру глибин, який проводився за допомогою міцного троса з вантажем на кінці. Фернанд Магеллан спробував дістати дно Світового океану, використовуючи канат завдовжки 370 м. Як ви вважаєте, йому це вдалося?

Перша карта дна океанів з'явилася після навколосвітньої експедиції британського корабля «Челленджер» у 1872 – 1876 роках. Експедиція спростувала уявлення про те, що дно Світового океану – це рівний піщаний простір, усіяний островами.

В даний час вивчення рельєфу дна Світового океану проводиться за допомогою приладу - ехолота

Повідомлення учня

(Ехолот – прилад, що дозволяє проводити на ходу вимір дна до будь-якої глибини. Цей прилад випромінює звукові сигнали, які досягають дна, відбиваються від нього та повертаються назад до корабля. Знаючи час шляху сигналу до дна та швидкість звуку у воді, можна визначити глибину океану в даній точці. Самописець цього приладу постійно реєструє відстані до дна. За даними вимірів, зроблених на безлічі суден, відтворено карту рельєфу дна Світового океану.)

Ехолот – прилад, що вивчає глибину океану.

    Вчитель: В даний час виділяють три частини дна Світового океану.

Частини дна Світового океану

Підводна окраїна материків перехідна зона ложа океану (70%)

Материкова мілину (шельф) глибоководні океанічні улоговини

(100-200м) ринви

Серединно-океанічні

Материковий схил хребти

4. Вчитель.

На земній поверхні кордон між материком та океаном проходить не по берегової лініїа набагато глибше, під водою. Частина материкової земної корипродовжується під океанами. У рельєфі підводної околиці материка виділяється материкова мілину (її називають ще шельфом)і материковий схил.

Повідомлення учня

(. Шельф є найбагатша життям частиною океанського дна. На глибині 100-150 метрів, куди проникає достатня кількістьсонячних променів, дно зазвичай вкрите різноманітними водоростями. Тут немає тієї постійної низької температури, що у більш глибоких частин океану, і це сприяє розвитку безлічі донних тварин, службовців їжею величезним зграям риб. Найбагатші рибою промислові райони розташовані саме в межах шельфу.)

Шельф материків має різну ширину.

(Робота з карткою По карті материків і океанів визначте, а) у яких материків та його частин найширший шельф, б) вузький шельф.

Для цього зверніть увагу на колірну фон і шкалу глибин. )

Материкову мілину і ложе океану з'єднує материковий схил (див. рис 45). біля підніжжя материкового схилу закінчується підводна околиця материків.

5.Перехідна зона

Між підводною околицею материків та ложем океанів розташовується зона, що має складний рельєф. подивіться на рис. 45. Вона включає дуги островів та особливі формирельєфу – глибоководні океанічні ринви.

Що таке глибоководний океанічний жолоб (Робота з підручником стор. 65)

Робота з карткою: знайдіть океанічні жолоби: Маріанський,

6. Ложе океану

Вчитель: Ложе океану займає саму глибоководну частину дна Світового океану, 70% його площі.

Тут поширена океанічна земна кора. На ложі океану, як і суші є гори і рівнини. Рівнини ложа океану називаються улоговинами. Котловини відокремлюються одна від одної підводними хребтами та височинами.

Єдина гірська система на дні Світового океану називається отримала назву серединно-океанічні хребти.

(Середньо - океанічні хребти - робота з підручником стор. 65)

Що знаходиться в центрі серединно-океанічного хребта (розлом)

Що ви можете сказати про розломи?

«Чорні курці»

Завдання: Користуючись карткоюокеанів в атласі. Наведіть приклади улоговин?

Назвіть: серединно-океанічні хребти Атлантичного океану, Індійського океану, Тихого океану

Назвіть океан, де знаходиться найдовший серединно-океанічний хребт.

Океан де серединно-океанічний хребт розгалужується на два хребти?

Вчитель:На дні океанів є окремі гірські хребти і одинично розташовані гори – конуси вулканів. Вулкани, що піднялися над водою, утворюють вулканічні острови

(Курильські, Канарські – на карті)

Згасла вулкани мають плоскі вирівняні вершини. У теплих водахна вершинах згаслих вулканів поселяються колонії коралів, утворюючи коралові острови у формі кільця з внутрішньою водоймою. атоли

IV. Первинне закріплення знань

(Робота за картками: підписати форми дна Світового океану)

7. Процеси, що утворюють рельєф дна Світового океану

(Робота з підручником стор. 66.

I варіант – внутрішні процеси

II варіант – зовнішні процеси

V. Закріплення нового матеріалу

1. Єдина система гірських споруд на дні океану це:

а) материковий схил;

б) серединно-океанічні хребти;

в) ринви.

2. Частина материка, що триває під водою у вигляді мілководної прибережної рівнини це:

а) ложа океану;

б) материковий схил;

в) шельф.

3. Найглибші ділянки світового океану – це:

а) жолоби;

б) материковий схил;

в) улоговини.

а) Філіппінський жолоб;

б) Маріанський жолоб;

в) Зондський жолоб.

5. Найменші глибини Світового океану спостерігаються:

а) на ложі океану;

б) у жолобах;

в) на материковій мілини.

6. За фізичною картою півкуль визначте, яка форма рельєфу дна Світового

океану знаходиться в точці з координатами 40 пд. ш., та 60 з. буд.

а) материкова мілину (шельф);

б) серединно-океанічний хребет;

в) жолоб.

Відповіді до тесту

V I. Домашнє завдання. (диференційоване)

1 рівень - § 22, нанести на контурну карту все географічні назвиформ рельєфу дна Світового океану, що зустрілися в тексті параграфа.

2 рівень - § 22., питання 5, стор 67.

3 рівень – § 22. Творче завдання. Підготувати повідомлення про розвиток знань про Світовий океан у минулому на початку XX століття в сучасний період.

Ехолот – прилад, що дозволяє проводити на ходу вимір дна до будь-якої глибини. Цей прилад випромінює звукові сигнали, які досягають дна, відбиваються від нього та повертаються назад до корабля. Знаючи час шляху сигналу до дна та швидкість звуку у воді, можна визначити глибину океану в даній точці. Самописець цього приладу постійно реєструє відстані до дна. За даними вимірів, зроблених на багатьох судах, відтворено карту рельєфу дна Світового океану.

Материкова мілину або шельф – мілководна трохи горбиста рівнина, поступово знижується до 200 м. нижче рівня океану. Зазвичай вона покрита уламковими породами, принесеними річками з суші або берегів, що утворилися при руйнуванні. На дні можна бачити продовження форм рельєфу суші, наприклад русла річок .

Материкова мілину або шельф – мілководна трохи горбиста рівнина, поступово знижується до 200 м. нижче рівня океану. Зазвичай вона покрита уламковими породами, принесеними річками з суші або берегів, що утворилися при руйнуванні. На дні можна бачити продовження форм рельєфу суші, наприклад русла річок . Шельф є найбагатша життям частиною океанського дна. На глибині 100-150 метрів, куди проникає достатньо сонячних променів, дно зазвичай вкрите різноманітними водоростями. Тут немає тієї постійної низької температури, що у більш глибоких частин океану, і це сприяє розвитку безлічі донних тварин, службовців їжею величезним зграям риб. Найбагатші рибою промислові райони розташовані саме в межах шельфу

Розробка уроків (конспекти уроків)

Основне Загальна освіта

Лінія УМК В. П. Дронова. Географія (5-9)

Увага! Адміністрація сайту rosuchebnik.ru не несе відповідальності за зміст методичних розробок, і навіть за відповідність розробки ФГОС.

Назва навчально-методичного комплексу:лінія УМК з географії для 6-9 класів за редакцією В. П. Дронова.

Цілі уроку:

  1. Ознайомити учнів із новими визначеннями та поняттями теми
  • материкова мілину (шельф),
  • материковий схил,
  • ложа океану,
  • серединно-океанічний хребет,
  • глибоководна западина (жолоб),
  • улоговина.
  • Почати формування уявлення про особливості рельєфу дна Світового океану, його склад, освіту та вивчення.
  • Продовжити формування вміння працювати із географічною картою.
  • Навчально-наочний комплекс:фізична карта півкуль, карта Світового океану, схема "Рельєф дна Світового океану", тести, підручник, атласи, контурні карти, фільми про океан.

    Хід уроку

    І. Організаційний етап уроку

    Взаємне вітання вчителя та учнів. Фіксація відсутніх. Організація уваги.

    ІІ. Актуалізація знань учнів

    ЗАВДАННЯ ЗА ДІЗНАВАННЯМ

    Вчитель. На попередніх уроках ми розмовляли про нерівності поверхні суші материків. Послухайте два описи та визначте, про які форми рельєфу оповідає кожен уривок. Які слова вас переконали зробити необхідний висновок.

    «Високо в небо злетіли гострі вершини, увінчані сніговими шапками. У намисто льодовиків багато тисячоліття зберігали безмовність, порушувані лише сніговими бурями і обвалами...»

    ЗАДАЧІ З ВІДТВОРЕННЯ ОКРЕМИХ ФАКТІВ, ЧИСЛ, ПОНЯТТІВ

    Вчитель.Гори та рівнини це сукупність всіх нерівностей земної поверхні, що відрізняються за висотою. Згадайте, як розрізняються гори та рівнини по висоті.

    ІІІ. Вивчення нового матеріалу

    Вчитель.Земна кора (літосфера) – тверда оболонка Землі, як ви вже знаєте, буває материковою та океанічною. Різноманітність рельєфу материків ми з вами вже розглянули. Сьогодні ми здійснимо подорож земною корою – океанічною, тобто. познайомимося з рельєфом дна Світового океану та побачимо, що рельєф дна Світового океану не менш різноманітний, ніж рельєф суші.

    ЗАВДАННЯ З ПЕРЕЧИСЛЕННЯ ТА ОПИС ФАКТІВ (ПЕРЕЛІК)

    Без спеціального спорядження та глибоководних апаратів здійснити подорож океанічним днем ​​буде неможливо. Із запропонованих вам малюнків підводних апаратів та спеціального спорядження виберіть все необхідне для занурення. Відеофільм (додається). Починаємо занурення, по ходу заповнюємо судновий щоденник (додається).

    Діти.Роблять свій вибір та обґрунтовують його. Починають заповнювати судновий щоденник.

    Вчитель.І так все необхідне до подорожі готове і ми повільно починаємо занурення.

    На дошці плакат із зображенням рельєфу дна Світового океану. Малюнок 1.

    та опорна схема, «Рельєф дна Світового океану», що заповнюється за допомогою дидактичного матеріалу змістом під час пояснення нового матеріалу.

    ЗАДАЧІ ПО РОЗБОРУ І СТРУКТУРІ (АНАЛІЗ І СИНТЕЗ)

    Вчитель.На земній поверхні кордон між материком та океаном проходить не по береговій лінії, а набагато глибше, під водою. Частина материкової земної кори продовжується під океанами. У рельєфі підводної околиці материка виділяється материкова мілину (її називають ще шельф) і материковий схил.

    Материкова мілину – мілководна трохи горбиста рівнина, поступово знижується до 200 м. нижче рівня океану. Зазвичай вона покрита уламковими породами, принесеними річками з суші або берегів, що утворилися при руйнуванні. На дні можна бачити продовження форм рельєфу суші, наприклад русла річок.

    Шельф материків має різну ширину. ( Робота з карткою– по карті материків та океанів визначте, у яких материків та його частин найширший шельф. Для цього зверніть увагу на колірну фон і шкалу глибин.)

    Підводна окраїна материків закінчується материковим схилом – порівняно крутим уступом до глибини 2-3 тис. м. Він плавно переходить у ложі океану. Ложе океану займає понад 70% дна і має найбільші - улоговини, глибина яких від 4 до 7 тис. м. Котловини розділені хребтами та височинами. Над дном улоговин піднімаються на тисячі метрів високі конуси вулканів. Діючі викидають лаву, яка розноситься водяними потоками і осідають на дно. Згасла вулкани мають плоскі вершини, т.к. вирівняні течіями. Вулкани, що піднялися над водою, утворюють вулканічні о-ви. Прикладом таких вулканів можуть служити Гавайські острови і Курильські острови (робота з картою).

    Найважливіше місце у рельєфі дна океану займають серединно-океанічні хребти. Це найбільші форми Світового океану, що утворюють єдину гірську систему, довжиною понад 60 тис. км.

    Серединно-океанічні хребти – валоподібні підняття земної кори. Відносна висота їх 3-4 км., ширина до 2 тис. км. Уздовж осі підняття зазвичай проходить розлом, що є ущелиною глибиною до 3 км, шириною до 50 км. Ущелина ділить підняття на частини, схили яких круто обриваються убік ущелини і порожнистого спускаються убік ложа океану. На дні ущелини вилив базальтів магми, гарячі джерела. На схилах хребтів вулкани т. до. найчастіше серединні хребти є межами між літосферними плитами.

    Найбільш широкі серединно-океанічні хребти знаходяться в Тихому океані- Східно-Тихоокеанське підняття. Там, де вершини серединно-океанічних хребтів виходять на поверхню, утворюються о-ви (о. Ісландія). Є в океані і окремі гірські хребти (хребет Ломоносова в Північному. Льодовитому океані).

    На дні океанів зустрічаються і незвичайні формирельєфу – глибоководні жолоби. Це вузькі і довгі (в сотні і тисячі км.) пониження з крутими схилами і майже рівним дном, глибиною понад 6000 м. Найглибший на Землі жолоб - Маріанський (11 022 м.) Причини освіти їх вам вже відомі / актуалізація знань уч- ся/.

    Наша подорож по просторах океанічного дназакінчилося.

    ЗАВДАННЯ З РОЗПОДІЛУ (КОНКРЕТИЗАЦІЯ І КЛАСИФІКАЦІЯ)

    Вчитель.Діти, що ви можете сказати про рельєф дна Світового океану.

    Діти.Що рельєф дна Світового океану також різноманітний як рельєф суші.

    Озвучують схему.

    ЗАВДАННЯ ПО ВИявленню ВЗАЄМОВІДНОСИН МІЖ ФАКТАМИ (ПРИЧИНИ І НАСЛІДКИ)

    Вчитель.Озвучивши та проаналізувавши отриману схему, ми дійшли до загальному висновку, Що рельєф дна Світового океану так само різноманітний, як і рельєф суші та його також формують внутрішні та зовнішні сили.

    Працюючи з картою атласу та опорною схемою, наведіть приклади форм рельєфу дна Світового океану сформовані зовнішніми силами (варіант 1) та внутрішніми силами(варіант 2).

    ІV. Закріплення нового матеріалу

    ЗАВДАННЯ З АБСТРАКЦІЇ, КОНКРЕТИЗАЦІЇ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ

    ТЕСТ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗАСвоєннЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ (або робота з презентацією).

    1. 70% ложі океану займають:
      а) улоговини;
      б) жолоби;
      в) серединно-океанічні хребти.
    2. Єдина система гірських споруд на дні океану:
      а) материковий схил;
      б) серединно-океанічні хребти;
      в) ринви.
    3. Частина материка, що триває під водою у вигляді мілководної прибережної рівнини:
      а) ложа океану;
      б) материковий схил;
      в) шельф.
    4. Найглибші ділянки світового океану – це:
      а) жолоби;
      б) материковий схил;
      в) улоговини.
    5. Найглибша западина Світового океану називається:
      а) Філіппінський жолоб;
      б) Маріанський жолоб;
      в) Зондський жолоб.
    6. Найменші глибини Світового океану спостерігаються:
      а) на ложі океану;
      б) у жолобах;
      в) на материковій мілини.
    7. За фізичною картою півкуль визначте, яка форма рельєфу дна Світового океану знаходиться в точці з координатами 40? ш., та 60 з. буд.
      а) материкова мілину (шельф);
      б) серединно-океанічний хребет;
      в) жолоб.

    Відповіді до тесту

    V. Домашнє завдання

    ЗАВДАННЯ З ПРАКТИЧНОГО ЗАСТОСУВАННЯ

    Викладач: Л.Г. Сидорова
    Навчальний заклад: Федеральне державне казенне загальноосвітня установа
    «Пермське суворовське військове училищеМіністерства оборони Російської Федерації»
    Предмет: географія
    Клас: 5
    Урок: 15
    Тема: "Рельєф дна Світового океану"
    Ціль:
    сформувати уявлення про основні форми рельєфу дна океану.
    Завдання:
    Освітні:
     формування уявлення про особливості рельєфу дна Світового океану, його склад,

    введення основних понять: «Материкова мілину», «шельф», «материковий схил»,
    «глибоководні жолоби», «ложе океану», «котловина», «серединноокеанічні хребти»,
    Розвиваючі:

    продовжити формування вміння працювати з підручником, з географічною картою;

    розвиток умінь та навичок планування своєї діяльності,

    продовжити роботу над формуванням встановлення причинно-наслідкових зв'язків,
     формувати вміння систематизувати матеріал, навчити обробляти та узагальнювати
    інформацію, отриману внаслідок дослідження.
    Виховні:



    сприяти формуванню почуття відповідальності за збереження довкілля
    екологічний світогляд, географічну культуру.
    розвивати вміння давати визначення основним поняттям теми;
    виховувати дбайливе ставлення до природи океану.
    Формування УУД:
    Особистісні:
    Оцінювання засвоєного змісту, оволодіння основними навичками знаходження, використання
    географічної інформації
    Пізнавальні:
    Вміння визначати поняття, узагальнювати, класифікувати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.
    Предметні результати навчання: виявляти та знати географічні об'єктищодо теми;
    знати основні правила роботи на уроці.
    Метапредметні результати навчання:

    вміння працювати з текстом, виділяти у ньому найголовніше.
    Ставити навчальне завданняпід керівництвом вчителя;
    планувати свою діяльність під керівництвом вчителя;
    Працювати відповідно до поставленого завдання та плану;
    Оцінювати роботу однокласників;
    Отримувати різну інформацію із різних джерел.
    Форми та методи: пояснювально ілюстративний; частково пошуковий; демонстративний,
    самостійна роботаз підручником, бесіда, робота з картою та атласом.
    Тип уроку: комбінований.
    Міжпредметні зв'язки
    На цьому уроці застосовуються між предметні зв'язки з екологією, літературою, ІЗО
    Здоров'я та психозберігаюче середовище створюється на основі комфортних умов, активних форм
    вивчення матеріалу, зміни видів та форм організації діяльності, дотримання санітарно-
    гігієнічних вимог, фізхвилинки.
    Організація простору: робота фронтальна, індивідуальна, у парах.
    Обладнання: презентація, карта океанів в атласі, підручник, фізична карта півкуль, “Рельєф
    дна Світового океану” у підручнику та на дошці, тести.

    I. Організаційний момент (2 хв)
    ХІД УРОКУ
    Починається наш урок. Прошу вас, усміхніться мені, усміхніться один одному.
    З яким настроєм ви прийшли на урок? Що ви очікуєте від уроку? (Діти висловлюють свої
    очікування: дізнатися про щось нове; попрацювати самостійно, у групі, посперечатися з товаришами тощо)
    Мені хочеться, щоб увесь наш урок був забарвлений лише райдужними фарбами. Нехай девізом
    нашого уроку є наступний чотиривірш:
    Навколишній світ
    Цікаво пізнавати
    Його таємниці та загадки
    Ми готові розгадати!
    Ми продовжуємо вивчати поверхню нашої планети.
    ІІ. Постановка цілей уроку (3 хв)
    Сьогодні ми здійснимо подорож на дно Світового океану.
    Ви вже знаєте, що земна кора – це тверда оболонка Землі. Земна кора буває двох типів
    материкова та океанічна. Чим відрізняється материкова земна кора від океанічної?
    Схему земної кори намалює на дошці.
    З різноманітністю рельєфу материкової земної кори ви вже знайомі. Це гори, рівнини,
    низовини.
    ІІІ. Перевірка Д/З на тему «Рельєф суші» (7 хв)
    ВАРІАНТ 1
    1. «Третій зайвий», визначте якийсь термін зайвий.
    Я слова читаю вам
    Ви прислухайтеся до слів.
    Може зайві потрапили,
    Поясніть, як довідалися?
    А) Ядро, западина, земна кора, мантія
    Б) Вершина, схил, магма, підошва
    В) Кратер, жерло, епіцентр, конус
    Г) Вапняк, граніт, пісок, вугілля
    Д) Низинність, хребет, височина, плоскогір'я
    Е) Кордильєри, Орісаба, Анди, Гімалаї
    2. Розшифрувати ребуси:
    Дани (Анди), Вазкак (Кавказ), Рестеве (Еверест), Ламіган (Гімалаї), Тайла (Алтай), Іпарм
    (Памір)
    3. Знайдіть на карті назву вершин. (Везувій, Еверест, Кіліманджаро, Етна, Фудзіяма).
    12818848589533233776

    ВАРІАНТ 2
    1. Суворівці, за допомогою фізичної карти Росії, допоможіть мені дописати лист
    додому
    Пишу листа з європейської частини Росії. Валдайська височина лежить на заході … (1) … рівнини.
    Абсолютна висота її … (2) … метрів. З Валда бере початок російська річка … (3) … .
    Півдні її змінює СмоленскоМосковская …(4)… . До …(5)… від неї знаходиться столиця нашої Батьківщини
    …(6)…
    2. Доповніть пропозиції:
    1. Усі нерівності земної кори … .
    2. Ділянка земної кори піднята щодо прилеглих територій до 700м….. .
    3. Сильно піднята ділянка земної кори на висоту понад 700 м.
    4. Рівнини на вигляд різняться …… і……
    5. Гори віком виділяють …..
    6. Частина гори або пагорба, яка розташовується між підошвою та вершиною …..
    7. Зниження між хребтами …..
    8. Встановіть відповідність:
    1. Анди а) низькі
    2. Урал б) високі
    3. Жигулі в) середні
    8. Встановіть відповідність:
    1. ЗахідноСибірська а) височина
    2. Бразильське б) низовина
    3. Середньоруська в) плоскогір'я
    9. На Зелі 6 матерів, вкажіть абсолютні висоти всіх материків (назва та висота)
    10*. Що зайве:
    Альпи, Урал, Ключевська Сопка, Алтай.
    ВАРІАНТ №3
    Слова вчителя: Що ми вивчали на попередніх уроках? (Рельєф поверхні суші).
    Які форми рельєфу ми вивчили? (Гори, рівнини).
    Спираючись на знання, отримані на минулих уроках, спробуємо розгадати кросворд.
    =3 =
    =
    =
    =
    =
    =
    =
    =
    =
    =
    =6 =
    =
    =
    =
    =
    =
    =
    =2 =1 =
    =
    =
    =
    =
    =
    =4 =
    =
    =8 =9 =
    =
    =5
    =7 =
    =
    =
    =
    =
    =
    =
    =
    =
    =
    Запитання:
    По вертикалі 1. Густий, важко прохідний екваторіальний ліс розкинувся на цій
    величезної території. Тут протікає повноводна річка світу. Ця низинна рівнина –
    найбільша Землі.
    По горизонталі: 1. Найдовші гори на Землі.
    2. Форма рельєфу, що утворюється на добре зволожених горбистих рівнинах, складених пухкими
    породами.
    3. Ця корисна копалина видобувається на рівнинах, низинах, навіть пустелях, за його запасами

    Росія на 1-му місці у світі.
    4. Так називається спосіб фарбування карти, що вказує на висоту над рівнем моря.
    5. Ця руда часто зустрічається у горах.
    6. Позначка висоти 8848 м – це гора.
    7. Найвищий материк.
    Про
    3
    Ж О Л
    Е
    У
    Е
    У
    Г
    Е
    Р
    Е6 В
    Ы
    Д
    1
    А Н
    2
    М
    Р А Г
    З
    А З
    П О
    4
    Н
    8
    З
    К5
    Р А
    7
    Я
    Е
    З
    А
    9
    Т
    З
    Л О Й Н О Е
    Я
    І Я
    Ви помітили, що кросворд незвичайний у ньому виділено букви, з них потрібно зібрати 2 слова.
    ДНО ОКЕАНУ.
    Отже, що ми маємо вивчати сьогодні? (Рельєф дна світового океану). Що ви знаєте про день
    океану? Що хочете дізнатися? Яку мету ми поставимо перед собою? Як її досягатимемо?
    VI. Вивчення нового матеріалу (20 хв)
    Як ви думаєте дно Світового океану рівне або так само, як і материкова земна кора має
    нерівності…
    Сьогодні на уроці ми познайомимося із рельєфом дна Світового океану.
    Запишіть у зошит тему уроку: Рельєф дна світового океану.

    1. Історія вивчення рельєфу світового океану.
    140 років тому англійський мореплавець Джеймс Кук на кораблі "Челленджер" вирушив у
    кругосвітню експедицію, що тривала чотири роки. На борту корабля були відомі
    вчені різних спеціальностей. "Челленджер" повністю переобладнали: з військового корабля до
    науковий корабель океанографії Вчені досліджували температуру води на різних глибинах. Перший
    науковий корабель пройшов багатьма морями і океанами, зробивши Навколосвітня подорож, і вчені
    зібрали стільки різноманітних відомостей, що їх потім довелося обробляти 20 років.
    В результаті отриманих відомостей було створено першу карту дна океанів.
    Але на цьому дослідження дна світового океану не закінчились.

    Сучасні вчені для вимірювання глибин використовують прилад ЕХОЛОТ.
    Спеціальний пристрій, встановлений у нижній частині корпусу корабля, надсилає звуковий сигнал.
    Звук досягає дна і відбивається від нього. Цей відбитий звук (луна) уловлюється ехолотом. Швидкість
    поширення звуку в океані – 1500 м/с. За допомогою ехолота щорічно виробляють тисячі промірів.
    глибини морського дна. Спеціальні прилади самописці ведуть запис зміни глибин у ході судна.
    Працює він так. В основі дії – принцип вимірювання часу, який потрібно звуку, щоб
    дійти з борту корабля до дна і повернутися назад (швидкість розповсюдження звуку у воді 1500 м/сек)
    Наприклад, посланий з корабля звук повернувся через 4 секунди, тож до дна він йшов 2 секунди.
    Отже, глибина тут 3000метров.
    Запишіть у зошит:
    ЕХОЛОТ Прилад для вивчення рельєфу дна МО

    швидкість поширення звуку у воді 1500 м/сек
    Великий внесок у вивчення дна Світового океану зробили і роблять російські вчені. В 2007 році,
    влітку була організована експедиція з вивчення дна Північного Льодовитого океану. В неї
    увійшли найвідоміші географи нашої країни. Ними було зроблено дослідження дна
    океану, рух льодів у ньому, прогнози з освоєння багатств Північного Льодовитого океану,
    екологічна ситуація.
    Завдання: звук посланий ехолотом повернувся за 4 сек., Яка глибина цього місця? (Рішення:
    4х1500 = 6000м, 6000: 2 = 3000м)
    Як фізичною картою можна визначити глибини океану?
    рельєф зображується на карті за допомогою пошарового забарвлення. Рельєф дна океанів та морів
    зображується різними відтінками синього кольору. Позначки глибин та висот показують також
    цифрами. Наприклад, найбільша глибина Чорного моря дорівнює 2210 метрів.
    4. Фізмінутка.
    По рівнині все підемо
    Там квіточки ми знайдемо.
    Маки яскраві, гвоздики,
    Васильки, ромашки
    У біленькій сорочці.
    Руки вгору, у гурток усі встали
    Тепер пагорбами стали.
    А зараз підемо до гор,
    Але яр заважає нам.
    Швидко стрибнули вперед
    Хто до гори швидше прийде?
    На шкарпетках потяглися
    До вершини дотяглися,
    Це гори,
    Це пагорб,
    На рівнині ми живемо.
    2. Рельєф дна Світового океану.
    Робота із схемою.
    В даний час виділяють три частини дна Світового океану:
    1) підводна околиця материків
    2) перехідна зона
    3) ложа океану

    1. Підводна околиця материків.
    На земній поверхні кордон між материком та океаном проходить не по береговій лінії, а
    набагато глибше, під водою. Частина материкової земної кори продовжується під океанами. У рельєфі
    підводної околиці материка виділяється материкова мілину (її називають ще шельфом) і
    материковий схил.
    Материкова мілину (шельф) – мілководна злегка горбиста рівнина, поступово знижується до
    200 м нижче рівня океану. Зазвичай вона покрита уламковими породами, принесеними річками із суші.
    або берегів, що утворилися при руйнуванні. На дні можна бачити продовження форм рельєфу суші,
    наприклад русла рік.
    Шельф материків має різну ширину.
    Робота з карткою – по карті океанів
    Відкрийте атласи на сторінці.
    Яка глибина шельфу? (100200м)
    Яким кольором на карті є шельфова зона? (блідо блакитним, білим)
    Визначте, у яких материків найширший шельф?
    Для цього зверніть увагу на колірну фон і шкалу глибин. (у морях Північного Льодовитого океану,
    біля північного узбережжя Австралії, у Беринговому, Жовтому, Східнокитайському та Південному.
    Китайському морях шельф найбільш широкий, а у західних берегівПівнічної та Південної Америки
    тягнеться вузькою смугою вздовж берега)
    У якого океану зона шельфу найбільша? (У Північного льодовитого океану)
    Біля берегів якого материка вона менша? (Африка)
    Шельф займає близько 9% площі Світового океану. Завдяки гарному освітленню та
    прогріваності води на шельфі характерна велика кількість морських організмів. Це найпродуктивніша його
    частина, тому що саме тут видобувається 90% морепродуктів і багато корисних копалин, насамперед
    черга нафти та природного газу.
    2. Материковий схил.
    Ця частина океанічного дна лежить нижче межі шельфу (від брівки) до глибин 2000 метрів. Вона
    має круті схили в 1520 °, а іноді і до 40 °. Для материкових схилів характерна підвищена
    сейсмічність, активні зсуви. Материковий схил займає 12% площі Світового океану.
    Продуктивність його значно нижча, ніж у шельфу. Рослинний світбідний через нестачу світла.
    Тварини ведуть придонний спосіб життя. Материковий схил переходить у ложі океану.
    3. Перехідна зона
    Відкрийте підручники прочитайте (можна ланцюжком) абзац №3 Перехідна зона.
    Які форми рельєфу в перехідній зоні? (глибоководні океанічні жолоби)
    Дайте визначення поняття «Глибоководний океанічний жолоб» (довгі тонкий зниження дна
    океанів глибиною понад 6000м)
    Назвіть найглибший на Землі океанічний жолоб. (Маріанський жолоб)
    Він знаходиться у західній частині Тихого океану
    Знайдіть на карті атласу глибину Маріанського жолоба.
    4. Ложе океану.
    Підводна окраїна материків закінчується материковим схилом – порівняно крутим.
    уступом до глибини 23 тис. м. Він плавно переходить у ложі океану. Ложе океану займає понад 70%
    дна і має найбільші - улоговини, глибина яких від 4 до 7 тис. м. Котловини розділені
    хребтами та височинами. Серединноокеанічні хребти займають найважливіше місце у рельєфі дна
    океану. Це найбільші форми Світового океану, що утворюють єдину гірську систему, протяжністю
    понад 60 тис. км.
    На схилах хребтів вулкани т. до. найчастіше серединні хребти є межами між
    літосферними плитами.
    Найбільш широкі серединноокеанічні хребти знаходяться у Тихому океані Східно-
    Тихоокеанське підняття. Там, де вершини серединноокеанічних хребтів виходять на поверхню
    утворюються ова (о. Ісландія) Є в океані і окремі гірські хребти (хребет Ломоносова в Північному

    Льодовитому океані).
    Великий внесок у вивчення дна Світового океану зробили і роблять російські вчені. У 2007 році, влітку
    була організована експедиція з вивчення дна Північного Льодовитого океану. До неї увійшли самі
    відомі географи нашої країни. Ними були зроблені дослідження дна океану, рух льодів у ньому,
    прогнози освоєння багатств Північного Льодовитого океану, екологічна обстановка.
    5. Процеси зовнішні та внутрішні
    Ми сьогодні вивчили з вами рельєф дна Світового океану. Які види рельєфу зустрічаються на дні
    Світового океану.
    Що ви знайшли спільного у рельєфі суші дна світового океану?
    На формування рельєфу дна М.о та рельєфу суші впливають внутрішні та зовнішні процеси. Внутрішні
    процеси руху земної кори, землетруси та виверження вулканів. Вони створюють, як і на суші,
    великі форми рельєфу. До зовнішнім процесам, що формує дно океану, відноситься
    осадоутворення, тобто осідання та накопичення продуктів руйнування гірських порід. Розподіл
    та переміщення їх відбувається під впливом океанічних течій у Світовому океані.
    Дно океану не спокійне, на ньому, як і на суші, теж бувають землетруси та вулкани.
    Землетруси можуть спричинити цунамі, а вулкани можуть призвести до утворення островів. Як ви
    думаєте: яких розмірів, форми вони будуть? Як їх знайти на карті? Наведіть приклади (Курильські,
    Канарські, Азорські). Не
    всі вулкани досягають поверхні, часто вони припиняють свою
    діяльність, не досягнувши поверхні. У теплих водах на їхніх вершинах поселяються колонії
    коралів, утворюючи коралові острови як півкільця – атоли. Знайдіть визначення на стор.66.
    Закріплення дослідженого матеріалу.
    Повернемося до кросворду. Спробуймо до деяких слів провести аналогію. Вчитель називає
    слово з кросворда, учні називають його аналог, вивчений цьому уроці і пояснюють свій вибір:
    Анди – Середньоатлантичний хребет
    Еверест – Маріанська западина
    Євразія – Тихий океан
    V.
    Закріплення вивченого матеріалу (8 хв)
    Користуючись картою океанів, назвіть:
    серединно океанічні хребти Атлантичного, Індійського та Тихого океанів
    океан де серединноокеанічний хребет розгалужується на два хребти
    найширший серединноокеанічний хребет
    ВАРІАНТ 1
    Виберіть правильну відповідь: шельф, материкова мілину, глибоководний жолоб, Маріанський жолоб,
    серединноокеанічний хребет, ехолот. 11022м, 22011м
    1. Частина материкової земної кори, що триває під океанічними водами до глибини 100-200м.
    називається…
    2. Довгі вузькі зниження дна океанів глибиною понад 6000м
    3. Найглибший на Землі океанічний жолоб
    4. Єдина гірська система утворена на дні океану загальною довжиноюпонад 60тис.км
    5. Сучасний прилад для вимірювання глибин Світового океану
    6. Глибина Маріанського жолоба…
    ВАРІАНТ 2.
    ТЕСТ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗАСвоєннЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
    1.70% ложе океану займають:
    а) улоговини; б) жолоби; в) серединноокеанічні хребти.
    2. Єдина система гірських споруд на дні океану це:
    а) материковий схил; б) серединноокеанічні хребти; в) ринви.
    3. Частина материка, що триває під водою у вигляді мілководної прибережної рівнини:

    а) ложа океану; б) материковий схил; в) шельф.
    4. Найглибші ділянки світового океану – це:
    а) жолоби; б) материковий схил; в) улоговини.
    5. Найглибша западина Світового океану називається:
    а) Філіппінський жолоб; б) Маріанський жолоб; в) Зондський жолоб.
    6. Найменші глибини Світового океану спостерігаються:
    а) на ложі океану; б) у жолобах; в) на материковій мілини.
    7. За фізичною картою півкуль визначте, яка форма рельєфу дна Світового океану знаходиться в
    точці з координатами 40?ю. ш., та 60 з. буд.
    а) материкова мілину (шельф); б) серединноокеанічний хребет; в) жолоб.
    Відповіді до тесту
    1 2 3 4 5 6 7
    А Б В А Б В А
    VI.
    Підсумок уроку (2 хв)
    Ми сьогодні вивчили з вами рельєф дна Світового океану.
    Згадаймо, яку мету та завдання ми ставили на сьогоднішній урок, ми їх досягли?
    Які види рельєфу трапляються на дні Світового океану.
    Що ви знайшли спільного у рельєфі суші дна світового океану?
    рельєф дна Світового океану також різноманітний як і рельєф материків
    Рефлексія.
     Що ви знайшли спільного в рельєфі суші та дна Світового океану?
    VII. Домашнє завдання (1 хв):
    маршрутний лист
    1.Підручник. Т.П. Герасимова, Неклюкова Н.П. Початковий курсгеографії. - М.: Дрофа, 2010
    2.Географія. Початковий курс 6 кл.: Атлас, М: Дрофа; Видавництво Дик, 2013
    3. Дмитрієва Л.М. - Уроки географії: методичний посібник(майстерклас), 6 клас. - М.: Дрофа, 2007
    4. Безруков А., Пивоварова Г. Цікава географія - М.: АСТПРЕС, 2001
    Література

    Урок 27Клас: 6

    Дата: 29.09.2015

    Кількість годин: 1

    Розділ 2. Оболонки Землі

    Тема 1. Літосфера та земна кора

    Тема: §25 Рельєф дна Океану

    Ціль:Сформувати уявлення про рельєф дна океану. Поняття про материкову мілину (шельф), материковий схил, ложе океану, серединно-океанічний хребт, жолоб.

    Завдання уроку:

    Освітні: Сприяти формуванню уявлень про форми рельєфу дна океану, таких як улоговина, шельф, схил, стік, глибоководні жолоби, острівні дуги.

    Розвиваючі: Формування уявлення про особливості рельєфу дна Світового океану, його склад, освіту та вивчення

    Виховні: Виховати почуття прекрасного через споглядання картини дна Світового океану Орієнтація на пізнання та перетворення навколишньої дійсності.

    Тип уроку:комбінований.

    Метод навчання: словесний, оповідання, пояснення, логіко-опорна схема (ЛОС)

    Форма організації:індивідуальна, колективна, інклюзивна

    Обладнання:фізична карта світу, півкуля, план місцевості, атлас, глобус, презентація

    Прийоми критичного мислення:рефлексія, роздуми, Географічний тренінг-Гра «Найбільше»

    Критерії успішності:

      Вміти оперувати поняттями «Материкова мілину» - «шельф», «материковий схил», «глибоководні жолоби», «ложе океану»- «котловина», «серединно-океанічні хребти»

      Вміти правильно позначати вулкани та гірські системи на контурній карті

    Хід уроку:

    I. Організаційний момент (2 хвилини)

    ІІ. Етап повторення пройденого матеріалу (5 хвилин)

    ЗАВДАННЯ 1. ФРОНТАЛЬНЕ ОПИТУВАННЯ

      Які дві великі форми рельєфу суші ви знаєте?

      Як діляться гори висотою?

      Які бувають рівнини по висоті?

      До яких форм рельєфу відносяться нагір'я та плоскогір'я?

      Найнижча відмітка висот на суші дорівнює... (-400 м).

      Яка різниця між найбільшою та найменшою абсолютними висотами на Землі? (8848 м + 400 м = 9248 м)

      Які відмінності є у будові земної кори? (Вона ділиться на океанічну та материкову. Океанічна кора має меншу товщину і складається з двох шарів; материкова кора складається з трьох шарів.)

    ЗАВДАННЯ 2. ГЕОГРАФІЧНИЙ ДИКТАНТ

    1. Великі слабохвилясті простори з невеликими коливаннями висот. ( Рівнини.)

    2. Рівнини з абсолютною висотою від 0 до 200 м. ( Низинності.)

    4. Форма рельєфу, утворена тимчасовими водними потоками. ( Яр.)

    5. Піщані пагорби, що переміщуються під дією вітрів та мають форму півмісяця. ( Бархани.)

    6. Насипні гори, утворені діяльністю людини. ( Терікони.)

    7. Долина, розташована між Уральськими горамита річкою Єнісей. ( Західносибірська.)

    8. Ділянка суші, що має висоту нижче 0 м. ( Впадина.)

    9. Плоскогір'я, що займає острів на південному заході Азії. ( Аравійське.)

    10. Велике плоскогір'я, розташоване Сході Росії. ( Середньосибірське.)

    ІІІ. Вивчення нового матеріалу (20 хвилин)

    Вивчення нової теми супроводжується показом презентації

    Давайте звернемося до історії вивчення дна океану. Вперше інформацію про океанічний день отримав Фернан Магеллан. Під час своєї подорожі навколо світу в 1521 році він кидав ручний лотлин (міцний трос з вантажем), ймовірно до глибини 200 морських сажнів (366 метрів) у Тихому океані. Не досягши лота дна, він зробив висновок, що знаходиться над найглибшим місцем в океані. Насправді глибина дна у місцях, де Магеллан робив проміри, становить 4000 метрів.

    У 1872-1876 роках англійські мандрівникина судні « Челленджер» Дослідили і в ручну проміряли дно трьох океанів, склали першу карту океанічного дна, розвіявши тим самим сумніви, що дно рівне і піщане.

    Пізніше французький океанолог Жак-Ів Кусто зробить безліч відкриттів рельєфу дна океану та його мешканців.

    Під час Другої світової війни було створено апарат ехолот, який спочатку був призначений для стеження за підводними човнами противника.

    Ехолотвипромінює звукові сигнали, які досягають дна, відбиваються від нього та повертаються назад до корабля. Знаючи час шляху сигналу до дна та швидкість звуку у воді, можна визначити глибину океану в даній точці.

    розгляньте малюнок 44 у підручнику

    Дослідження океанів за допомогою ехолота, глибоководне буріння їхнього дна дозволили отримати повне уявлення про рельєф дна Світового океану. Сьогодні вчені виділяють три основні зони дна Світового океану:

      підводна околиця материків

      ложа океану та

      перехідна зона

    Підводна окраїна материків.На земній поверхні кордон між материком та океаном проходить не по береговій лінії, а набагато глибше, під водою. Частина материкової земної кори, що триває під океанічними водами до глибини 100-200 м, називається материковою мілиною або шельфом.

    На дні можна бачити продовження форм рельєфу суші, наприклад русла річок.

    Зазвичай вона покрита осадовими уламковими породами, принесеними річками з суші або хвилями, що утворилися при руйнуванні берегів. На шельфі видобувають корисні копалини – нафту, газу. Тут є основна зона світового морського рибальства. Шельф материків має різну ширину.

    РОБОТА З КАРТОЮ:

    Ознайомтеся з картою океанів в атласі, розкажіть про неї за планом.

    – по карті океанів визначте, які материки та його частин: а) найбільш широкий шельф, б) вузький шельф. Для цього зверніть увагу на колірний фон та шкалу глибин

    Яким кольором на карті океанів є шельф?

    Учитель: Між підводною околицею материка та ложем океану розташована зона, що має складний рельєф. Вона включає дуги островів та глибоководні океанічні острови. Це довгі вузькі зниження дна океанів завглибшки понад 6000 метрів. Найглибший океанічний жолоб – Маріанський жолоб у західній частині моря. Його глибина 11022 метри.

    РОБОТА З КАРТОЮ:

      Знайдіть на карті океанів Маріанський жолоб

      Яким кольором на карті океанів зображують глибоководні ринви?

      У яких океанах немає глибоководних ринв?

    Ложе океану. Ложе океану займає понад 70%дна і має найбільші - улоговини, глибина яких від 4 до 7 тис. м. Котловини розділені хребтами та височинами. Над дном улоговин піднімаються на тисячі метрів високі конуси вулканів. Діючі викидають лаву, яка розноситься водяними потоками і осідають на дно. Згасла вулкани мають плоскі вершини, т.к. вирівняні течіями. Ті ж вулкани, які погасли, почали руйнуватися, вони мають плоскі, вирівняні течією вершини. У теплих водах на вершинах згаслих вулканів поселяються колонії коралів, утворюючи коралові острови у формі кільця з внутрішньою водоймою – це атоли.

    Вулкани, що піднялися над водою, утворюють вулканічні о-ви. Прикладом таких вулканів можуть служити Гавайські острови і Курильські острови.

    На глибині 5000 метрів уже темно, сонячне світлоне потрапляє, живуть глибоководні жителі, рельєф досить рівний - підводні рівнини або їх називають улоговинами.

    РОБОТА З КАРТОЮ:

      користуючись картою океанів, наведіть приклади улоговин і хребтів ложа океанів

    Вчитель: Найважливішим відкриттямнаприкінці 50-х рр.20 в. стали серединно-океанічні хребти. Це найбільші форми Світового океану, що утворюють єдину гірську систему, довжиною понад 60 тис. км. Відносна висота їх 3-4 км, ширина до 2 тис. км. Уздовж осі підняття зазвичай проходить розлом, що є ущелиною глибиною до 3 км., шириною до 50 км. Ущелина ділить підняття на частини, схили яких круто обриваються убік ущелини і порожнистого спускаються убік ложа океану. Температура води біля дна ущелини дуже висока, тому розчинені у воді речовини починають взаємодіяти один з одним, утворюючи сірчану кислоту. Кислота взаємодіє з магмою, що вилилася, в результаті чого виникають високі конусоподібні будівлі. Над конусами утворюються темні хмари. Ці дивовижні витвори природи отримали назви «чорні курці».

    На дні ущелини вилив базальтів магми, гарячі джерела. На схилах хребтів вулкани тому що найчастіше серединні хребти є межами між літосферними плитами.

    Найбільш широкі серединно-океанічні хребти знаходяться у Тихому океані Східно-Тихоокеанське підняття. Там, де вершини серединно-океанічних хребтів виходять на поверхню, утворюються острови (о. Ісландія). Є в океані і окремі гірські хребти (хребет Ломоносова в Північному Льодовитому океані).

    IV. Закріплення нових знань, умінь, навичок (10 хвилин)

    ВІДПОВІДІТИ НА ПИТАННЯ І ПОКАЗАТИ НА КАРТІ:

      Використовуючи карту океанів, знайдіть серединно-океанічні хребти в Тихому, Атлантичному та Індійському океанах.

      У якому океані середній хребет найширший?

      Який великий острів є частиною Серединно-Атлантичного хребта?

      Знайдіть острови, утворені вулканічною діяльністю. (Курильські, Гавайські та ін.)

      Знайдіть острови-атоли, утворені діяльністю коралових поліпів (коралів).

    На картах вони показані червоними дужками. Якщо будівлі коралів не досягли рівня поверхні океану, це коралові рифи. Найдовший кораловий риф знаходиться біля північно-східних берегів Австралії – це Великий Бар'єрний риф.

    V. Рефлексія (3 хвилини)

    МЕТОДИКА НЕЗАКІНЧЕНОЇ ПРОПОЗИЦІЇ

      Сьогодні на уроці я дізнався.

      Для мене було цікавим.

      Найважчим було….

      Тепер я можу пояснити, чому….

    VI. Домашнє завдання (3 хвилини)

    §25 – відповісти на запитання. На контурну карту завдати найбільших гірських систем Землі.

    Дякую за увагу! До побачення!

    Loading...Loading...