Неповні двоскладові та односкладові пропозиції. Односкладові речення: приклади, види. Односкладова безособова пропозиція: приклади

Цілі:

    повторення та систематизація знань про односкладові та неповні пропозиції;

    спостереження та висновки про роль даних речень у тексті;

    закріплення знань про синтаксичні засоби виразності мови,

    вдосконалення навичок аналізу тексту.

Обладнання: Інтерактивна дошка; мультимедійний проектор; комп'ютер кожному за учня; презентація, випробування; картки для самостійної роботи.

(Примітка: презентація готується до Power Point, а потім імпортується на згадку інтерактивної дошки; тексти, з якими потрібно проводити маніпуляції на уроці, вводяться безпосередньо в пам'ять дошки).

Хід уроку

1. Повідомлення теми та завдань уроку.

Слайди № 1 та № 2. Тема та завдання уроку.

Сьогодні на уроці ми повторимо та закріпимо знання на тему "Односкладові пропозиції. Неповні пропозиції", поспостерігаємо за роллю цих речень у тексті, закріпимо знання про засоби виразності мови, а також удосконалюватимемо навички аналізу тексту.

(Запис теми уроку у зошитах).

2. Теоретична розминка.

Слайд №3. Термінологічний кросворд.

Повторимо матеріал попереднього уроку. Теоретична розминка шляхом розгадування кросворду, в центрі якого ключове словотеми уроку.

1. Єдина кінцівка рядків, строф. 2. Розташування слів у порядку посилення чи ослаблення ознаки.3. Поєднання несумісних, які суперечать один одному понять.4. Початок рядків, строф.5. Навмисне опущення спілок.6. Повторення будь-якого відрізка мови на початку наступного за ним відповідного відрізка мови.7. Намірний пропуск будь-якого члена пропозиції.8. Повторення слів чи речень з метою привернути до них увагу.9. Розчленування речень на кілька смислових фраз.10. Зміна звичайного порядку слів у реченні.11. Різке протиставлення понять, образів.12. Стилістичні _______ промови.13. Навмисно надмірний повтор спілок.

( Відповіді. 1. Епіфора. 2. Градація. 3. Оксюморон. 4. Анафора. 5. Безспілка. 6. Підхоплення. 7. Еліпсіс. 8. Повторення. 9. Парцеляція. 10. Інверсія. 11. Антитеза. 12. Фігури. 13. Багатосоюзність.)

3. Повідомлення відомостей з історії питання про односкладові пропозиції.

(Індивідуальне повідомлення підготовленого учня. Мова супроводжується демонстрацією портретів вчених на слайдах).

Слайд №4 – портрети Буслаєва та Востокова.

Слайд № 5 – портрети А. А. Потебні та А. А. Шахматова.

В історії російського мовознавства питання про сутність односкладової пропозиції вирішувалося по-різному.

Так, вчені-лінгвісти Буслаєв Федір Іванович та Сходів Олександр Христофорович розглядали односкладові пропозиції як неповні, оскільки вважали, що пропозиція як синтаксична одиниця має бути лише двочленною, тобто з двома головними членами.

Деякі вчені, наприклад Олександр Опанасович Потебня, вважали немислимою пропозицію без присудка, тому пропозиції з головним членом - іменником у називному відмінку (номінативні) відносили до неповних.

Величезний внесок у вивчення синтаксису, зокрема односкладових пропозицій, зробив великий російський лінгвіст Олексій Олександрович Шахматов. У його книзі "Синтаксис російської мови", за словами В. В. Виноградова, "вперше зібрано колосальний матеріал, що характеризує разючу різноманітність синтаксичних конструкцій сучасної російської мови".

А. А. Шахматов першим історії нашої науки виділив типи односкладових речень і описав особливості їх будови. Багато синтаксичних ідей А. А. Шахматова досі не втратили своєї актуальності.

В даний час виділення односкладових речень в окремий структурний тип простої пропозиції не викликає сумніву. Однак у питанні поділу їх на групи, а також обмеження їх видів (наприклад, номінативних) ще не досягнуто єдності у поглядах”.

4. Повторення видів односкладових речень.

Ми вивчаємо ту класифікацію односкладових пропозицій, яка визнана на сучасному етапі. Які пропозиції називаються односкладовими?

На які групи вони поділяються?

Слайд № 6. Схема поділу на групи односкладових речень.

Розповісти за таблицею на слайді про кожен із видів односкладових речень, використовуючи теоретичні відомості з підручника О. В. Загоровської, за планом: значення, спосіб вираження головного члена, приклад.

Слайди №7 – 8.

У чому особливість узагальнено-особистих речень?

Чи можуть бути односкладові пропозиції бути поширеними?

5. Робота на інтерактивній дошці. Вправа у визначенні видів односкладових речень.

Що потрібно для того, щоб швидко та правильно визначити вид

односкладових пропозицій?

(Уміти швидко знаходити граматичну основу та визначати спосіб її вираження)

Слайд №9

У цих реченнях підкресліть присудки та напишіть поруч спосіб вираження. Визначте вид речень.

    Тут рибу не ловлять.

    Поспішаю до вас на допомогу.___________________

    Підморожує.__________________________

    На цій річці немає мостів.

    Пора спати._______________________________

    На вулиці вітряно та сиро.__________________

    Складіть графік чергування.______________

Слайд №10

(Кожна пропозиція на слайді між першим та другим завданням вноситься безпосередньо в пам'ять інтерактивної дошки як окремий текст):

    Надворі було холодно.

    Ламані лінії, гострі кути.

    Багато пісень складено про кохання.

    Про нього давно говорять багато гарного.

    Скоро побачимося.

    У повітрі пахне грозою.

    Не бувати цьому!

    Навколо все було тихо і спокійно.

    За запізнення будете покарані.

    Друг далекий, згадай про мене.

    Що посієш те й пожнеш.

    У багатьох немає комп'ютерів.

1-е завдання:

Знайдіть двоскладові пропозиції та винесіть їх зі списку пропозицій за межі дошки (шляхом перетягування).

2-ге завдання:

Односкладові, що залишилися, перенесіть у таблицю відповідно до способу вираження присудка, визначте вид пропозиції.

Яка пропозиція залишилася поза таблицею? Чому?(Називне – головний член – підлягає).

6. Робота з упр. 22 у підручнику О. В. Загоровської (Ч. 2) - стор. 43.

Читання пропозицій та визначення їх видів.

7. Спостереження за роллю односкладових речень у мовленні.

Де найчастіше використовуються односкладові речення у мові?

(У художній та публіцистичній літературі, а також в усному розмовному мовленні).

– Матеріал наступних слайдів перенесе нас до теми, яка вивчається на уроках літератури – поезія Срібного віку.

(Тексти на слайдах № 11 та 12 також вносяться в пам'ять дошки, кожна пропозиція окремо)

Слайди № 11 та 12. Портрети поетів та віршовані тексти.

Знайдіть односкладові речення, виділіть їх іншим кольором, визначте вигляд. Яка їхня роль у цьому тексті?

Вечір. Змор'я. Зітхання вітру.
Великий вигук хвиль.
Близько буря. У берег б'ється
Чужий чарам чорний човен.
К. Бальмонт.

(Називні пропозиції дозволяють у лаконічній формі дати велику інформацію. Автор буквально кількома словами повідомляє про місце, час дії та про стан погоди. Називні пропозиції створюють особливу експресивність тексту: романтичність, таємничість, напруженість).

Передчуваю Тебе. Роки проходять повз -
Все у вигляді одному передчуваю Тебе.
Весь обрій у вогні - і ясний нестерпно,
І мовчки чекаю, - сумуючи і люблячи.
А. Блок.

(Певно-особисті пропозиції. Суб'єкт не названий, але він мислиться безумовно. Підлягає тут зайве. І без нього ясно, що той, хто говорить, повідомляє про себе, про свій внутрішній стан.)

Не блукати, не м'яти в кущах багряних
Лебідь і не шукати сліду.
Зі снопом волосся твого вівсяного
Відоснилася ти мені назавжди.
С. Єсенін.

(Безособливі пропозиції можуть виражати стан природи чи людини. даному випадкупередають особливий станліричного героя, його нездатність протистояти життєвим обставинам. Дієслова в невизначеній формі показують узагальненість, а з запереченням, що повторюється, не - безповоротність дії).

За щось мені дорікають
І в чомусь згодні зі мною:
Так сповідь ллється німа
Бесіди блаженнішої тієї.
А. Ахматова.

(Невизначено-особисті пропозиції не вказують на діяча, а нам все зрозуміло. Головне не діяч, а сама дія, укладена в дієсловах 3л. Мн. Числа. У цих реченнях акцент зосереджений на дії).

8. Гра "Аукціон поетичних рядків".

Які ви можете згадати поетичні рядки, у яких є односкладові речення? (Перемагає той, хто назве останній).

9. Повторення про неповні пропозиції.

Слайд №13.

Які пропозиції називаються неповними?

У яких випадках вони використовуються?

а) у діалогах,

б) у другій частині складної пропозиції ).

Що нового про неповні пропозиції дає підручник Загоровській?

( Поняття про еліптичні пропозиції ).

10. Вправа у розпізнаванні неповних пропозицій.

Слайд №14.

Чи можуть бути односкладові пропозиції бути неповними? (Так ).

Чи є неповними наступні пропозиції?

1. Ранній ранок. 2. Розвиднілося. 3. Останні новинидізнаюсь по радіо. 4. Газети нам приносять вдень.(Всі повні, односкладові).

Визначте, які це пропозиції:

- Вам повідомили про мій приїзд?(Повн., односост.)

- Повідомили.(Неповн., односост.)

- Чи скоро нарешті потеплішає?(Повн., односост.)

- Незабаром.(Неплн., односост.)

11. Робота з упр. 23 (Ч. 2) - стор. 45

(Записуються на підготовлених картках лише номери пропозицій відповідно до завдання у підручнику.)Додаток 2

Відповіді:

Повні двоскладові: 1; 2; 5(1-а ч.); 7(1-а ч.).

Повні односкладові: 3 (1-а ч.); 4; 6.

Неповні, зрозумілі лише контексті: 3(2-я год.); 5 (2-я год); 7(2-я ч.).

Еліптичні: 8.)

12. Робота з текстом.

Слайд №15.

Прочитайте текст:

1). Був кінець листопада. 2). До самого Гібралтару довелося плисти серед бурі з мокрим снігом. 3) Але пливли цілком благополучно. 4). Пасажирів було багато, пароплав був схожий на величезний готель із усіма зручностями. 5). Життя на ньому протікало розмірено. 6). Вставали в той рання годинаколи так повільно й непривітно світало над сіро-зеленою водяною пустелею, що важко хвилювалась у тумані. 7). Накинувши фланелеві піжами, пили каву, шоколад, а потім сідали у ванни, робили гімнастику, збуджуючи апетит і гарне самопочуття. 8). До одинадцятої години потрібно було бадьоро гуляти палубами, дихаючи холодною свіжістю океану. 9). В одинадцятій – підкріплюватися бутербродами з бульйоном. 10). Підкріпившись, із задоволенням читали газету і спокійно чекали на другий сніданок, різноманітніший, ніж перший. 11. Наступні дві години присвячувалися відпочинку.

І. Бунін.

З якого твору уривок?("Пан із Сан-Франциско").

Звісно, ​​всі дізналися, бо зовсім недавно вивчали на уроці літератури. Назвіть односкладові речення, їхній вигляд.(Підкреслюють різним кольоромкожен вид).

Які види односкладових речень переважають у тексті?

Яка роль односкладових речень у цьому тексті?

( Вони є яскравим синтаксичним засобом виразності, допомагають автору донести до основного читача ідейний сенствори. У тексті багато невизначено-особистих та безособових речень, які не передбачають зображення діяча. Тут наголошено на важливості самої дії.

Ці пропозиції наголошують на знеособленості, безіндивідуальності тих, хто вважає себе господарями життя. Все, що вони роблять, неприродно: розваги потрібні лише штучного порушення апетиту. Вживання даних пропозицій дозволило автору, не називаючи конкретних діячів, показати узагальнену картину бездуховного життя світі капіталізму. Це безіменні "вершки" суспільства. Згадаймо, що й сам пан із Сан-Франциско не має імені.)

Яку роль цей епізод грає в оповіданні "Пан із Сан-Франциско"?

(Допомагає розкрити ідею твору, авторську позицію)

- Яка ж ідея цього епізоду?

(бездуховність представників капіталістичного суспільства, вдавання, фальш).

Якими засобами художньої виразностіпредставлена ​​авторська позиція?

Метафори та епітети : буря з мокрим снігом, непривітно світало, сіро-зеленаводяна пустеля, холодна свіжість океану.

Символи: Пароплав, схожий на готель, асоціюється з "Титаніком".

Велика кількість дієслів у минулому часі робить дію актуальною та правдоподібною.

Синтаксичний паралелізм: однакова структура (3,6,7,10 предл.) та (8, 9) пропозицій.

Еліпсіс: навмисний пропуск присудка в 9-му реченні дозволяє підкреслити авторську оцінку: негативне ставлення до того, що і гуляти "належало", і підкріплюватися "належало".

Антитеза: розкішний пароплав та пейзаж, відпочинок та раннє вставання, обов'язковість дій.

Оксюморонність мови: непривітно світало, із задоволенням читали газету.

Який стиль мови? Доведіть.

14. Висновок.

Яка роль цьому тексті всіх перелічених вище засобів мови, стилю, типу промови?

(Оповідь дає можливість наочно передати дії, що здійснюються відпочиваючими на пароплаві, елементи опису допомагають реально уявити пароплав, пейзаж і т. д. А художній стиль передбачає використання безлічі засобів мовної виразності, що допомагає відтворенню повної картини того, що відбувається на пароплаві, розкриття ідейного змісту та автора позиції). додаток 3 .

Iваріант)

А1. Вкажіть неправильне твердження.

2) пропозиції, у яких є другорядні члени, є двоскладовими

3) головна ознакабезособових пропозицій - неможливість відновлення в них підлягає

4) називні пропозиції мають один головний член пропозиції - підлягає

А2. У конкретно-особистих реченнях присудок може бути виражений:

1) ім. сущ. в Їм. пад.

4) дієслово. в невизнач. ф.

принесуть:

1) у невизначено-особистому

2) у безособовому

3) у певно-особистому

4) у називному

А4. Вкажіть дієслово, яке не може

4) світало

варто подумати є:

1) певно-особистим

2) безособовим

3) невизначено-особистим

4) називним

А6. Знайдіть характеристику, яка відповідає пропозиції: Нема чого з мухи робити слона.

1) двоскладовий

3) односкладове, безособове

Наш потяг затримали.

1) невизначено-особисте

2) безособове

3) певно-особисте

4) називне

Здолали ще один гірський перевал.

1) просте

2) нерозповсюджене

3) односкладове

4) невизначено-особисте

Під ногами у мене поскрипувало.

1) безособовим дієсловом

3) коротким прикметником

2) У повітрі запахло зеленню.

3) Вечоріло.

4) Тут не проїхати.

1) Дочка просить батька взяти із собою.

2) Якщо загін довірив тобі важку справу, то ти маєш виконати його за всяку ціну.

4) Лейтенант ходить з'ясувати, чи є зв'язок.

[визначено-особисте], та [двоскладове].

1) Йдеш уздовж узлісся, і улюблені образи приходять на згадку.

2) Вітер розігнав хмари, і на ранок калюжі затягнуло тонким льодком.

3) Час плечей не згинай, і спокою мене не вчи.

4) Дорога була в снігу, і нам порадила переночувати у селі.

[двоскладне], і [безособове].

2) Вже сутеніло, і треба було поспішати.

4) Спокійно і тихо на глухій вирубці, пахне багном і стиглою суницею.

1) У п'ять років хлопчик уже читає.

2) Мені нездужає.

3) Ти приніс мені книгу?

4) У хаті кипить самовар.

1) Відпусти мене у степи приволзькі.

2) Бульвар довгий та сивий.

3) До ночі підморожувало.

4) Крізь листя пробивалося сонце.

1) У цей час ковалю принесли черевики.

2) Дивлюся в озера сині.

3) Угар і цвіль позаду.

4) Я пильно глянув у вічі Євсєїчу.

1) Вечір прохолодний і світлий.

2) Бережіть нашу мову!

3) Пахло милим тлінням осені.

4) Там під горою пасуть овець.

1) Привіт, Батьку моя!

2) Готуйтеся до вступу у нове життя.

3) Вір у свій народ.

4) У двері несміливо постукали.

А19. Вкажіть назву пропозицію:

1) Далекий гавкіт собак.

2) Іноді чути крик.

3) Відчувається неповторний запах полину.

4) Мікрофонів тоді не було.

А20. Скільки називних пропозицій можна виділити в чотиривірші:

Двадцять перше. Ніч. Понеділок.

Обриси столиці, у темряві.

Склав же якийсь ледар,

Що буває кохання на землі.

1) Ще землі сумний вигляд, а повітря вже навесні дихає.

2) За лінійкою їхали мисливці із собакою, за мисливцями – кучер Гнат.

3) Він опинився знову в тому самому сквері, але тепер було зовсім холодно.

4) Ще одна хвилина пояснення, і давня ворожнеча готова була згаснути.

1) Раптом мені назустріч старенька, Машина мати.

2) І тієї ж хвилини вулицями кур'єри, кур'єри, кур'єри.

3) Під ним струмінь світліший за блакитну, над ним промінь сонця золотий.

4) Вони дивилися один на одного: Райська з цікавістю, вона з зухвалою урочистістю.

1) немає підлягає

2) присудок виражено дієсловом минулого часу множини

3) дієслово виражає дію, яка важлива сама по собі, і не має значення, хто вчиняє цю дію

В 2. Охарактеризуйте пропозицію щодо наявності головних членів. Слово, що зірвалося, не наздоженеш на скакуні.

(1) Я добре пам'ятаю той липневий день, коли ми проводжали батька у рейс. (2) У порту було жарко і душно. (3) Гаряче сонце розжарило курну бруківку. (4) Особи у вантажників були вологими від поту. (5) На річці – повний штиль. (6) У розігрітому повітрі стояв міцний запах тюленього жиру та солоної тріски.

В 4. Вкажіть номер безособової пропозиції і напишіть, чим виражено в ньому присудок.

(1) Але наступила осінь. (2) Захолодніло. (3) Пожовтіли дерева. (4) Вітер зривав з гілок зів'яле листя і кружляв над лісом. (5) Потім листя опускалося на землю.

В 5. Серед пропозицій 1 – 8 знайдіть певно особисті пропозиції. Напишіть їхні номери.

(1) Госпіталь перебував у будівлі колишнього готелю. (2) Мене помістили до п'ятнадцятої палати хірургічного відділення. (3) Повільно тягнувся час. (4) Один день схожий на інший. (5) Лікарняний розпорядок незмінний. (6) Що тільки не передумаєш від обходу до обходу лікаря. (7) Згадуються роки навчання у ФЗУ. (8) Починаєш перебирати у пам'яті події тих днів…

О 6. Серед пропозицій 1 – 4 знайдіть невизначено особисту пропозицію. Напишіть номер.

(1) Чується мекання ягняти. (2) Невже вигнали стадо? (3) Надто ще темно. (4) Це довгоносий кулик, бекас, забравшись у божевільну висоту, під хмари, кидається звідти каменем вниз на нерухомо розпущених крилах, і рульове пір'я його хвоста, тремтячи, виробляють дивний звук, майже невідмінний від блеяння.

ПРОСТІ ОДНОСТАВНІ І НЕПОВНІ ПРОПОЗИЦІЇ (IIваріант)

А1. Вкажіть неправильне твердження.

1) односкладова пропозиція може бути поширеною

2) конкретні особисті пропозиції мають один головний член пропозиції - присудок

3) безособовими називаються пропозиції, у яких відсутнє підлягає

4) головний член безособового речення виражається лише безособовим дієсловом

А2. У невизначено-особистих реченнях присудок може бути виражений:

1) ім. сущ. в Їм. пад.

2) дієслово. 1-го чи 2-го л. наст. або буд. вр.

3) дієслово. 3-го л. мн. год. або буд. вр

4) дієслово. в невизнач. ф.

А3. У якому односкладовому реченні можна вживати дієслово пеку:

1) у невизначено-особистому

2) у безособовому

3) у певно-особистому

4) у називному

А4. Вкажіть дієслово, яке не може бути присудком у безособовому реченні:

2) нездужає

3) треба вставати

4) розвиднілося

А5. Односкладова пропозиція з присудком ні є:

1) називним

2) певно-особистим

3) невизначено-особистим

4) безособовим

А6. Знайдіть характеристику, яка відповідає пропозиції: Не дивись же з тугою на дорогу.

1) двоскладовий

2) односкладове, безумовно-особисте

3) односкладове, безособове

4) односкладове, невизначено-особисте

А7. Знайдіть характеристику, яка відповідає пропозиції: Річка блискуча на сонці.

1) невизначено-особисте

2) безособове

3) певно-особисте

4) називне

А8. Знайдіть помилку в характеристиці пропозиції: Справи словом не заміниш.

1) просте

2) поширене

3) односкладове

4) невизначено-особисте

А9. Чим виражено присудок у безособовому реченні: Мені нестерпно захотілося додому.

1) безособовим дієсловом

2) безособовою формою особистого дієслова

4) невизначеною формою дієслова

А10. У якому реченні присудок виражено безособовою формою особистого дієслова:

1) Темніє вже в долині.

2) Під ногами у мене приємно поскрипувало.

3) Виходу немає.

4) Мені нездужає.

А11. Знайдіть грамотно побудовану пропозицію:

1) Цей роман вивчають у школі, є у кожній бібліотеці.

2) Пройду обережно, не чіплю гілок і пташиного сну не стривожу.

3) Характерною рисоюроману динамічність його образів

4) У своїй дореволюційній творчості великого поета звучить біль за батьківщину.

А12. Знайдіть пропозицію, яка відповідає схемі: [безособове], та [безособове].

1) Кінець травня, і в полі ще прохолодно.

2) Вже сутеніло, і треба було поспішати.

3) Хороша Батьківщина є у хлопців, і краще за ту Батьківщину немає.

4) Місяць зайшов, і вогню не стало видно.

А13. Знайдіть пропозицію, яка відповідає схемі: [певно-особисте], і [двоскладне].

1) Не вірте картинкам, на яких японці представлені якимись папугами.

2) Сонце сідало все нижче, і довшими стали тіні жорстких кущів.

3) Душно стало в саклі, і я вийшов у повітря освіжитися.

4) Ще мить, і човен увійшов під склепіння дерев.

А14. Знайдіть односкладову пропозицію:

1) Світло моє, дзеркальце, скажи.

2) Про що ви думаєте?

3) Господиня клопочеться біля грубки.

4) Робота - велика сила.

А15. Знайдіть безособову пропозицію:

2) Пахло землею та морозцем.

3) Пам'ятаю сільський ранок.

4) Сонце косими променями лягає на жито.

А16. Знайдіть певно-особисту пропозицію:

1) Надто вже завечоріло.

2) Яків, підніми-но, братику, завісу!

3) Кінець вулиці край міста.

4) Виберіть книгу.

А17. Вкажіть невизначено-особисту пропозицію:

1) Мрію пронесіть через роки!

2) Чудово було вузьке озеро.

3) По вулицях слона водили.

4) Чудово пахло рибою та смолою.

А18. Вкажіть безособову пропозицію:

1) Минаючи мокрий сніг, легко крокуєш до будинку.

2) Савельіча зі мною не було.

3) Солов'ї, солов'ї, не турбуйте солдатів.

4) Стій за правду горою.

А19. Відзначте назву пропозицію:

1) Сині тіні від дерев.

2) Вечірніє.

3) Навколо ні душі.

4) Додому йти не хочеться.

А20. Скільки називних пропозицій можна виділити з чотирьохвіршів:

Зграї птахів. Стрічка дороги.

Плетінь, що повалився.

З отуманеного неба

Сумно дивиться тьмяний день.

А21. Знайдіть неповну пропозицію у складі складного:

1) Ти завжди був суворим до мене, і ти був справедливий.

2) Він помічав її здалеку, і одразу холоділо в грудях.

3) Половину будинку займала аптека, половину – станція.

4) Він не вірив, що так швидко видужає.

А22. У якому неповному реченні необхідно поставити тире:

1) Там на невідомих доріжках сліди небачених звірів.

2) У кутку старий шкіряний диван.

3) Вони говорили довго: бабуся тихо та жалібно, дід крикливо та сердито.

4) Скрип кроків уздовж білих вулиць, вогники вдалині.

В 1. Визначте вид односкладової пропозиції щодо наступними ознаками:

1) немає підлягає.

2) присудок виражено дієсловом 1-го чи 2-го особи

3) дієслово виражає дію, яка вчиняється певною особою

В 2. Охарактеризуйте пропозиції щодо наявності головних членів . Рибі дощ не страшний.

У 3. Вкажіть номер та тип пропозиції, в якій немає і не може бути підлягає.

(1) Дихнув холодом на ліс січень. (2) Уткнулися в кучугури і сплять ялинки. (3) Потонули по коліна в снігу тонконогі осинки та берізки. (4) Не страшний їм мороз. (5) А ось великим деревамвід нього погано. (6) Тріщать вони, стогнуть на весь ліс.

В 4. Вкажіть номер безособової пропозиції і напишіть, чим виражено в ньому присудок.

(1) Ще вчора на дворі кружляла божевільна березнева хуртовина. (2) Увечері вітер змінився. (3) Приніс тепло. (4) У сніг ударили краплі несподіваного весняного дощу. (5) А на світанку підморозило. (6) Тільки наша північна весна так легко грає вітрами та туманами, дощами та заморозками.

В 5. Серед пропозицій 1-6 знайдіть невизначено особисті пропозиції. Напишіть їхні номери.

(1) Давньоруські зодчі прагнули виділяти церкви серед решти міських будівель. (2) У північних містах на тлі сірих зроблених з колод будинків церкви будували білосніжними. (3) У південних містах зодчі залишали їх у червонувато-рожевому цегляному забарвленні. (4) Куполи церков робили мідними та золотистими. (5) Таким чином, церковні споруди на перехрестях та площах ставали помітними.

О 6. Серед пропозицій 1-8 знайдіть односкладову називну пропозицію. Напишіть номер.

(1) А в лісі вже темніє, звідти виповзають похмурі сутінки. (2) Вони лягають у воду. (3) З Елгуні ми звернули в протоку. (3) Вона стає все вже, вже. (4) Гілки дерев зачіпають по обличчю.(5) З усіх боків, трубячи в гори, до нас летять ескадрильї комарів. (6) Темніє. (7) І ось уже пітьма. (8) І в ній, як у серці, стукає мотор катера.

Прості односкладові та неповні пропозиції

1 варіант

2 варіант

односкладове, НЛ

двоскладовий

2, б/л дієслово

5, б/л дієслово

1. Усі прості пропозиціїза наявності членів пропозиції поділяються на два класи: повні та неповні.

  • Пропозиції, в яких жодних членів не пропущено, - повні: Сонце хилилося на захід.
  • Неповніпропозиції - це пропозиції, у яких пропущений необхідний член пропозиції - головний чи другорядний: Їсти будеш? – Буду!(Сенс другої пропозиції без попередньої фрази не зрозумілий).
  • Ознаки неповної пропозиції:

  • пропущений член пропозиції легко відновлюється, завдяки попереднім реченням (за контекстом) чи загальної ситуації промови;
  • неповна пропозиція – це завжди варіант повної пропозиції;
  • пропуск члена речення обов'язково підтверджується наявністю у ньому залежних від цього члена слів, і навіть контекстом чи ситуацією промови.
  • 2. Повні та неповні пропозиції нерідко плутають з двоскладовими та односкладовими пропозиціями.

    Однак останні відносяться до іншої класифікації традиційних пропозицій - до вподоби граматичної основи.

  • Двоскладовіречення - це речення, в яких є і підлягає і присудок: Відмовив гайзолота березової радісною мовою.
  • Односкладовіречення - це речення, в яких є тільки один головний член (або підлягає або присудок), причому другий не потрібен для розуміння сенсу речення: Пізня осінь. У дворах джгутсухе листя.
  • 3. Як відрізняти повні та неповні речення від двоскладових та односкладових?

    Еталон міркування (На прикладі пропозиції, виділеної жирним шрифтом) :

    - Чи відчуваєте ви зараз біль?

    – Зараз дуже маленьку...

    1. З'ясуємо: пропозиція « Нині дуже маленьку... » - повне абонеповне?

    Читач усвідомлює за контекстом, що у реченні «Тепер дуже маленьку...»

  • пропущені слова відчуваюі біль;
  • Крім того, є слово маленьку, яке може відноситися тільки до слова біль;
  • за цими пропущеними словами є можливість повернути повний варіант пропозиції: Зараз відчуваю дуже маленький біль.;
  • зрештою, недаремно дано попередню пропозицію «Чи відчуваєте ви зараз біль?», З нього беремо інформацію для відновлення пропущених членів пропозиції.
  • Отже, пропозиція « Нині дуже маленьку... », Справді, неповне, т.к. ця пропозиція, в якій пропущені потрібні члени пропозиції, які просто відновлюються, завдяки попередній пропозиції («Чи відчуваєте ви зараз біль?»).

    2. З'ясуємо: дана пропозиція « Нині дуже маленьку...» - двоскладовий абоодноскладовий?

    Необхідно знайти граматичну основу (у разі є і підлягає і присудок, отже, пропозиція двоскладову; у разі є або тільки підлягає, або лише присудок, отже, пропозиція односоставное).

  • Слід пам'ятати, що при розборі по членам пропозиції враховуються не тільки ті слова, які є в наявності, а й ті, що передбачаютьсяі необхідні усвідомлення сенсу пропозиції.
  • Так, ми маємо пропозицію « Нині дуже маленьку...», проте розглядати повинні його повний варіант «Тепер відчуваю дуже маленький біль...».

  • У ньому є присудок відчуваю(дієслово першої особи дійсного способу);
  • підлягає відсутнє, воно відновлюється тільки за змістом - шляхом підбору відповідного займенника до цього дієслова-присудка: Я відчуваю(Займенник 1-ї особи). Тут немає ознак неповноти речення (див. вище абзац «Ознаки неповної речення»).
  • Робимо висновок, що пропозиція « Нині дуже маленьку...» односкладовий, т.к. у ньому є лише присудок.

    3. Загальний висновок: пропозиція " Нині дуже маленьку...» неповне, односкладовий.

    Додатково на сайт:

  • Чим виражається звичайне дієслівне присудок?
  • Де знайти приклади ускладненого нормального дієслівного присудка?
  • Які є типи присудків?
  • Які стилістико-синтаксичні помилки?
  • Де знайти приклади стилістико-синтаксичних помилок?
  • Односкладові пропозиції- пропозиції з одним головним членом тільки присудком або тільки таким, що підлягає: Тиша. Світає. На вулиці немає нікого. В односкладовому реченні лише один головний член, і його не можна назвати ні підлягаючим, ні присудком. Це головний член речення.

    Односкладові пропозиції можуть бути поширеними та нерозповсюдженими залежно від того, чи пояснюється головний член додатковими словами чи ні. Односкладові речення бувають двох видів: дієслівні та субстантивні.

    Дієслова односкладова пропозиція.Відмінна особливість дієслівних односкладових речень – безсуб'єктність: у них не представлений суб'єкт дії, тому дія сприймається як незалежна. Така односкладова пропозиція включає в себе відмінну форму дієслова як допоміжного дієсловаабо дієслова-зв'язки, або є тільки таким дієсловом: Ідеш додому?; За вікном співають; Його не проведеш; Йому було весело; Тут не пройти.Дієслові односкладові пропозиції поділяються на:

      безперечно-особисті;

      невизначено особисті;

      узагальнено-особисті;

      безособові;

    Виразно-особисті пропозиції- односкладові речення, що позначають дії чи стани безпосередніх учасників мови – розмовляючого чи співрозмовника. Сказуване (головний член) у яких виражається формою 1-го чи 2-го особи дієслів однини чи множини.

    Категорія особи є в теперішньому і майбутньому дійсного способу і в наказовому способі. Відповідно присудок у певно-особистих пропозиціях може бути виражено наступними формами: розкажу, розкажеш, розкажемо, розкажете, розкажи, розкажіть, давай(ті) розкажемо; іду, йдеш, йдемо, йдете, йтиму, йтимеш, йтимемо, йтимемо, йтимете, йди, йдіть, давай(ті) йти.

    Знаю, вийдеш надвечір за кільце доріг, сядемо в копиці свіжі під сусідній стог. (С. Єсенін);

    У глибині сибірських руд зберігайте горде терпіння. (А. Пушкін).

    Ці пропозиції за своїм значенням дуже близькі до двоскладових речень. Майже завжди відповідну інформацію можна передати двоскладовою пропозицією, підставивши в пропозицію належне я, ти, ми чи ви.

    Невизначено-особисті пропозиції- це односкладові пропозиції, що позначають дію чи стан невизначеної особи; діяч у граматичній основі не названий, хоч і мислиться особисто, але акцент зроблено на дії.

    У ролі головного члена таких пропозицій виступає форма 3-ї особи множини (теперішнього та майбутнього часу, дійсного способу і наказового способу) або форми множини (дієслів минулого часу і умовного способу або прикметників): кажуть, говоритимуть, говорили, нехай кажуть, говорили б; (Їм) задоволені; (Йому) раді.

    Наприклад:

    На селі подейкують, ніби вона зовсім йому не родичка... (Н. Гоголь);

    По вулицях слона водили... (І. Крилов);

    І нехай кажуть, та хай кажуть, але – ні, ніхто не гине дарма… (В. Висоцький);

    Це нічого, що ми поети, аби тільки читали нас і співали. (Л. Ошанін).

    Форма 3-ї особи множини дієслова-присудка не містить інформації ні про кількість діячів, ні про ступінь їх популярності. Тому ця форма може виражати: 1) групу осіб: У школі активно вирішують проблему успішності; 2) одна особа: Мені принесли цю книгу; 3) і одну особу, і групу осіб: Мене чекають; 4) особа відома та невідома: Десь далеко кричать; На іспиті мені поставили п'ять.

    Невизначено-особисті пропозиції найчастіше мають у складі другорядні члени, тобто. невизначено-особисті пропозиції, як правило, поширені. У складі невизначено-особистих пропозицій використовуються дві групи другорядних членів: 1) Обставини місця та часу, які зазвичай побічно характеризують діяча: У залі співали. У сусідньому класі галасують. У юності часто прагнуть комусь наслідувати (А. Фадєєв); Ці розповсюджувачі зазвичай побічно характеризують діяча, позначаючи місце та час, пов'язані з діяльністю людини. 2) Прямі та непрямі доповнення, винесені на початок пропозиції: Нас запросили до кімнати; Йому тут раді; Нині його приведуть сюди (М. Горький).

    Узагальнено-особисті пропозиції- це односкладові речення, в яких дієслово-присудок позначає дію, яка виконує широке, узагальнене коло осіб.

    Дієслово-присудок в узагальнено-особистому реченні стоїть у тій же формі, що і в певно-особистих та невизначено-особистих реченнях. Яскравим прикладом є прислів'я.

    Без праці не виловиш і рибку зі ставка.

    Зробив справу гуляй сміливо.

    Ніколи не знаєш, де знайдеш справжнє слово. (Пауст.)

    Узагальнено-особисті пропозиції вживаються у тих випадках, коли важливо назвати саму дію, а не осіб, які її виробляють. Узагальнено-особисті пропозиції – пропозиції, в яких дія поза часом, відноситься до будь-якої, будь-якої особи, до групи осіб. Поширені у прислів'ях, приказках, афоризмах.

    Определенно-личные і неопределенно-личные пропозиції може мати узагальнене значення, тобто дію, про яку йдеться у реченні, належить всім особам взагалі.

    Безособові пропозиції- це односкладові пропозиції, в яких йдеться про дію або стан, що виникає та існує незалежно від виробника дії або носія стану.

    Особливістю граматичного значення безособових речень є значення стихійності, мимовільності дії, що виражається, або стану. Воно проявляється у різних випадках, коли виражається: дія ( Човен зносить до берега); стан людини або тварини ( Мені не спалося; Йому холодно); стан довкілля (Темніє; Тягне свіжістю); стан справ ( Погано з кадрами; Не можна відкладати експерименти) і т. д. За висловом Д. Е. Розенталя, безособовим пропозиціям властивий «відтінок пасивності, інертності».

    За шкільною класифікацією, до безособових також відносять інфінітивні пропозиції (тобто пропозиції з головним членом-присудком, вираженим незалежним інфінітивом).

    Головний член може бути виражений:

    Формою 3-ї особи однини безособового або особистого дієслова: Світає! Пахне весною крізь шибки (Л. Мей);

    Формою середнього роду: Замело тебе, щастя, снігами, віднесло на століття тому, затоптало тебе чоботями солдатів, що відступають у вічність (Г. Іванов); Забракло хліба навіть до святок (А. Чехов);

    Словом ні(у минулому часі йому відповідає форма середнього роду не було, а в майбутньому - форма 3-ї особи однини - не буде): І раптом свідомість кине мені у відповідь, що вас покірніше не було і немає (Н. Гумільов).

    Поєднання слова категорії стану (з модальним значенням) з інфінітивом (складене дієслівне присудок): Коли знаєш, що не можна сміятися, тоді - тоді саме й опановує тобою цей струсаючий, болісний сміх (А. Купрін); Пора вставати: сьома година (А. Пушкін);

    Коротким пасивним дієприкметником середнього роду (складний іменний присудок): Чудово влаштовано на нашому світі! (Н. Гоголь); У мене не прибрано!.. (А. Чехов);

    Інфінітивом: Вам не бачити таких боїв (М. Лермонтов); Ну як не порадувати рідному чоловічку? (А. Грибоєдов); Довго співати та дзвеніти пурге (С. Єсенін).

    Субстантивна односкладова пропозиція.Головний член виражений формою іменника. Субстантивні пропозиції не просто бездієслівними, у яких дію навіть передбачається. Залежно від змісту субстантивні пропозиції поділяють на:

      номінативні;

      генітивні.

      називні.

    Номінативні пропозиціїстверджують буття предмета у часі: Ніч. Вулиця. Ліхтар. Аптека. (Блок А.А.).

    Генітивні пропозиції, Крім буттєвості і теперішнього часу, мають значення надмірності, посилене емоційним забарвленням. Генітивні пропозиції можуть бути поширеними: Злато, золото, скільки через тебе зла! (Островський О.М.)

    Називні- це один з типів односкладових речень, форма головного члена в яких має подібність у вираженні з підлягає.

    Головний член називних речень виражений формою називного відмінка іменника та словосполученням, яке включає називний відмінок. У принципі можливе використання займенника, зазвичай у розмовної промови: "От і я!" - сказала Аріель, впливаючи у вітальню. Використання незалежного називного відмінка можливе у цих реченнях, оскільки їх зміст – повідомлення про буття, наявність, існування предмета чи явища. Отже, передбачається лише один граматичний час – сьогодення.

    Типи називних речень

    Називні буттєвіконстатують факт існування предмета. Підлягає виражене називним відмінком будь-якої іменної частини мови: Мама, каша, кішка, ложка, книжка, яскрава обкладинка.

    Називні вказівнівказують на предмет. У граматичній основі крім підлягає, вираженого називним відмінком будь-якого імені, з'являються вказівні часткиОСЬ або ВОН: Ось вам софа, розкиньтесь на спокій (Гр.).

    Оціночно-називніоцінюють предмет з погляду того, хто говорить. У граматичній основі крім підлягає, вираженого називним відмінком будь-якого імені, з'являються різні експресивно-емоційні частинки: Та й ніч! Ось тобі, бабуся та Юр'єв день.

    Бажано-називнівисловлюють сильне бажаннячогось. У граматичній основі крім підлягає, вираженого називним відмінком будь-якого імені, з'являються частки ТІЛЬКИ Б, ЛИШЕ Б, ЯКБ: Аби не контрольна.

    Неповнимназивається пропозиція, що відрізняється неповнотою граматичної структури внаслідок пропуску тих чи інших формально необхідних членів (головних чи другорядних), які і без називання зрозумілі з контексту чи обстановки.

    Неповнота граматичної структури таких пропозицій не заважає їм служити цілям спілкування, оскільки пропуск тих чи інших членів не порушує смислової закінченості та визначеності цих пропозицій.

    Щодо цього неповні пропозиції відрізняються від пропозицій недомовлених, які є перерваними з тих чи інших причин висловлюваннями, наприклад: Хоча постривай, Калініно, а що, якщо... Ні, так це не вийде...(Б. Пол.); - Я ж, матусю. Хіба я... Люди ж кажуть, що вона...(Б. Пол.).

    Співвіднесеність з повними реченнями виявляється наявністю в таких реченнях слів, що зберігають граматичні функції та форми, властиві їм у повних реченнях. Саме вони вказують на «порожні» позиції опущених членів пропозиції. Неповні пропозиції особливо вживані в розмовних стилях мови, вони широко використовуються в художній літературіяк із передачі діалогу, і у описі.

    Типи неповних речень. Неповні пропозиції поділяються на контекстуальні та ситуативні. Контекстуальниминазиваються неповні речення з неназваними членами речення, які були згадані в контексті: у найближчих реченнях або в тому самому реченні (якщо воно складне).

    Серед контекстуальних пропозицій виділяються:

      Прості пропозиції з неназваними головними чи другорядними членами (окремо чи групами). Відсутність підлягає:

    - Стривай, ти хто ж? - здивувався Куров.

    - Ростислав Соколов- відрекомендувався хлопчик і навіть вклонився при цьому(Б. Пол.).

    Відсутність присудка:

    - Ти покинув дружину, Миколо?

    - Ні,вона мене(Шол.).

    Відсутність підлягає і присудка:

    – Булочник Коновалов тут працює?

    - Тут!- відповів я їй(М. Р.).

    Відсутність присудка та обставини: Калинич стояв ближче до природи.Хорь же – до людей, до суспільства(Т.).

    Відсутність присудка та доповнення: Хто на нього чекав?Порожня, незатишна кімната(Б. Пол.).

    Відсутність другорядного члена пропозиції (доповнення, обставини) за наявності ухвали, що відноситься до відсутнього члена: Мати засунула батькові моркву, а рукавички дати забула.Я простяг батькові свої(С. Бар.).

      Складні речення з неназваною головною чи придатковою частиною.

    - Ну, де ж твої Ближні Млини? - А тобі що? Скажеш, не млина? – Де? - Що означає «де»? Тут. - Де ж тут? -Де ми йдемо(Кат.). В останній пропозиції не названо головну частину.

      Неповні пропозиції, що становлять частину складної пропозиції з неназваним членом, що є в іншій частині складної пропозиції.

    У складносурядному реченні: В одній руці він тримав вудку,а в іншій - кукан з рибкою(Сол.). У другій частині складної пропозиції не названо головних членів, що є в першій частині.

    У складнопідрядному реченні: Лопахін стрибнув в окоп і,коли підняв голову, побачив, як провідний літак, безглуздо завалившись на крило, одягнувся чорним димом і став косо падати(Шол.). У придатковій частині пропозиції колись підняв голову не назване підлягає, загальне з головною частиною.

    У безспілковому складному реченні: Так і їдемо:за рівним місцем - на возі, в гору - пішки, а під гору - так з підтюпцем(Сол.). У пояснювальній частині складного речення не названо присудок, згаданий у пояснюваній частині.

    Ситуативниминазиваються неповні пропозиції з неназваними членами, які зрозумілі із ситуації, підказані обстановкою. Наприклад: Якось, за північ, він постукав у двері до Журавушки. Вона відкинула гачок... -Можна, можливо?- спитав він тремтячим голосом(М. Алексєєв).

    Зрідка десь ухало. Зважаючи на все, не близько.

    - Утихомирилися, - миролюбно сказав мій сусід(С. Бар.). Поки я чекав своєї черги, за моєю спиною почали прокручувати друкарські машини. На них сьогодні працювали самі жінки.

    - Я за вами!- попередив я і побіг до своєї машини(С. Бар.).

    Неповні пропозиції особливо типові для діалогічного мовлення, що представляє собою поєднання реплік або єдність питань та відповідей. Особливість діалогічних пропозицій визначається тим, що в усного мовленняяк додаткові компоненти, поряд зі словами, виступають і позамовні фактори: жести, міміка, ситуація. У таких реченнях називаються ті слова, без яких думка стає незрозумілою.

    Серед діалогічних пропозицій розрізняються пропозиції-репліки та пропозиції-відповіді на питання.

    Пропозиції-реплікиявляють собою ланки в загальному ланцюзі реплік, що змінюють один одного. У репліці діалогу, зазвичай, використовуються ті члени речення, які додають щось нове до повідомлення, і повторюються члени речення, вже згадані говорящим, причому репліки, початківці діалог, зазвичай повніші за складом, ніж наступні. Наприклад:

    - На перев'язку йди.

    - Вб'ють...

    - Повзком.

    - Все одно не врятуєшся(Нов.-пр.).

    Пропозиції-відповідірізняться залежно від характеру питання. Вони можуть бути відповідями на питання, в якому виділяється той чи інший член речення:

    - Що у вас у вузлі, орли?

    - Раки, - відповів неохоче високий.

    - Ого! Де ви їх дістали?

    - Біля греблі(Шол.).

    Можуть бути відповідями на запитання, що потребує підтвердження чи заперечення сказаного:

    - У тебе є баба?

    - Ніяк немає.

    - А матка?

    - Є(Нов.-пр.).

    Можуть бути відповідями на запитання із запропонованими варіантами відповідей:

    - Чого не пробували - вудити чи любити?

    - Перше(М. Р.).

    І, нарешті, відповідями у формі зустрічного питання зі значенням утвердження:

    - Чим же ви будете жити?

    - А голова, а руки на що?(М. Р.).

    - Скажи, Степане, ви одружилися з кохання? - Запитала Маша.

    - Яке у нас у селі кохання? - відповів Степан і посміхнувся.(Ч.).

    Велика кількість помилок під час аналізу простих пропозиційпов'язане з нерозумінням специфіки односкладових та неповних речень, з невмінням розрізняти ці типи конструкцій.

    Односкладові пропозиції- це пропозиції, у яких граматична основа складається з головного члена. Цей головний член у реченні є граматично незалежним і виражається формами дієслова, іменником, а також прислівником. Граматичне та лексичне значенняголовного члена таке, що другий головний член виключається.
    Тип односкладового речення визначається за значенням головного члена. Всі односкладові речення діляться на два типи: дієслівні та іменні. До дієслівних відносяться конкретні особисті, невизначено особисті, узагальнено особисті, безособові пропозиції. Іменний тип представлений називними пропозиціями.

      У певно-особистих пропозиціяхголовний член вказує на належність дії певній особі - розмовляючій або слухачів. Таке значення в російській мові мають лише дієслова 1 або 2 особи: Хоч на полювання. Дай, Джіме, на щастя лапу мені.

      У невизначено-особистих пропозиціяхголовний член має значення невизначеної особи: Нефарбовані підлоги тут миють з деревом.Значення невизначеної особи дозволяє співвіднести дію і з однією єдиною особою, і з великою чисельністю групою осіб. Значення дієслівної форми хіба що взагалі абстрактно від конкретизації носія дії. Таке значення в російській мові здатні набувати дієслова у формі 3 особи множини, дієслова у формі множини минулого часу та умовного способу.

      Узагальнено-особисті пропозиціїмають головний член, значення якого представляє дію як що стосується всіх осіб без винятку. Такі значення широко представлені в реченнях-прислів'ях, реченнях-афоризмах: Без праці не витягнеш і рибку зі ставка. Узагальнено-особисте значення виражається у російській мовою дієсловами 2 особи однини теперішнього часу і наказового способу, а також дієсловами 3 особи множини дійсного способу: До чужого монастиря зі своїм статутом не ходять.
      Вираз цього значення за допомогою дієслівної форми 2 особи призводить до того, що говорить серед усіх осіб, до яких він відносить дію, мимоволі виділяє себе і свого співрозмовника. Тому умовно значення узагальнено-особистого типу можна як "я + ти + всі інші".
      Не випадково пропозиції такого типу не вживаються у науковому та офіційно-діловому стилі.

      Безособова пропозиціямає головний член, який виражає дію чи стан безвідносно до особи: На вулицях чисто; Автобус підкидало все частіше; Вже смеркає.
      Безособове значення у російській може виражатися безособовими дієсловами, особистими дієсловами в безособовому значенні, прислівниками. Деякі з цих прислівників можуть використовуватися лише як головний член безособової пропозиції: можна, потрібно, шкода, часта ін.

      Називні пропозиції говорять про існування, буття якогось предмета.
      Головний член називних речень виражений іменником у називному відмінку:

      Ніч. вулиця, ліхтар, аптека, безглуздий і тьмяний світло.

      Номінативні пропозиції можуть включати до свого складу вказівні частки:

      Ось будинокПетрових.

      З другорядних членів пропозиції в названих реченнях найчастіше можна зустріти узгоджені та неузгоджені визначення

    Loading...Loading...