Виклад по російському лось та лосиха. Виклад описового тексту "лосиха та лосеня". Складання плану та визначення ключових слів

І літератури

Брянськ-2012

Мета уроку

навчати видів стиснення тексту.

Завдання уроку:

формувати вміння адекватно сприймати інформацію, що міститься у прослуханому тексті; вміння обробляти сприйняту інформацію, виділяючи у ній головне; вміння письмово передавати оброблену інформацію;

розвивати навички визначення основної думки, виділення мікротем, усвідомлене оволодіння орфографічними, пунктуаційними, граматичними нормами мови;

виховувати любов та інтерес до навколишньої природи.

Попередні вправи(Проводяться на уроках, що передують написанню викладу)

1. Словниковий диктант. Прочитайте уважно. Над якими орфограмами ви працювали? Усно наведіть приклади. Запишіть під диктовку сусіда по парті (робота у парах).

Вкажіть «четверте зайве»

1) Жовтогорла, водомірка, паровоз, ведмідь

2) Реш…тка, ч…рний, пауч…к, ещ…

3) Довж(н, нн)ий, стра(н, нн)ий, срібло(н, нн)ий, со(н, нн)ий

4) О…віщало, ра…пустилися, в…пам'ятав, ра…лилась

ХІД УРОКУ

1. Цілепокладання

Вчитель. Сьогодні ми вчитимемося писати стислий виклад. Як ви думаєте, чим воно відрізнятиметься від докладного та вибіркового, які ми вже писали?

Учні. Стисло виклад передбачає відтворення вихідного тексту не докладно, не вибірково на задану тему, а коротко, узагальнено, зберігаючи при цьому його основні стильові та мовні особливості.

Вчитель. А чому так важливо вміти викладати стисло?

Учні. Тому що у житті найчастіше доводиться викладати суть, суттєву, головну інформацію.

Вчитель. Саме вмінню викладати суттєву, головну інформацію ми і сьогодні навчатимемося. Ви вже звернули увагу, що автор тексту, з яким ми працюватимемо, Геннадій Снєгірьов (на дошці – портрет письменника). Думаю, що ім'я цього письменника вам відомо. Що ви знаєте про нього?

(учні висловлюються)

2. Виразне читання тексту вчителем

Весною я був у зоопарку. Кричали павичі. Бегемота сторожка мітлою заганяла в його будиночок. Ведмідь на задніх лапах випрошував шматочки. Слон тупав ногою. Верблюд линяв і, кажуть, навіть плюнув в одну дівчинку, тільки я не бачив. Я вже збирався йти, коли помітив лося. Він стояв нерухомо на пагорбі, далеко від ґрат. Дерева були чорні, мокрі. Листя на цих деревах ще не розпустилося. Лось серед чорних дерев на довгих ногах був такий дивний і красивий. І мені захотілося побачити лося на волі.

Я знав, що лося можна зустріти лише у лісі. Другого дня я поїхав за місто.

Потяг зупинився на маленькій станції. За будкою стрілочника була стежка. Вона вела прямо до лісу. У лісі було мокро, але листя на деревах уже розпустилося. На горбках росла трава. Я йшов стежкою дуже тихо. Мені здавалося, що лось десь близько, і я боявся.

І раптом у тиші я почув: тінь-тінь-тінь, пінь-пінь-тінь... Та це ж зовсім не краплі; на березці сиділа маленька пташка і співала так само дзвінко, як вода падає на крижинку. Пташка побачила мене і полетіла, я навіть не встиг її розгледіти. Я дуже шкодував, що злякав її, але вона знову десь далеко в лісі заспівала-затініла.

Я сів на пеньок і почав слухати її. Біля пенька розлилася лісова калюжа. Сонце освітлювало її, і видно було, як на дні копошиться якийсь павучок із срібним черевцем. І тільки я уважно подивився на павука, як раптом жук-водомірка на своїх тонких лапках, як на ковзанах, швидко ковзнув по воді. Він наздогнав іншу водомірку і вони разом від мене поскакали. А павучок піднявся нагору, набрав на волохатий черевце повітря і повільно опустився на дно. Там у нього до травинки був прив'язаний павутинням дзвіночок. Павучок лапками згріб з повітряного черевця під дзвіночок. Дзвіночок хитнувся, але павутиння його втримало, і я побачив у ньому повітряну кульку. Це у павука-сріблянки такий будиночок під водою, і там павучати живуть, ось він і носить їм повітря. Жоден птах до них не дістанеться.

І тут я почув, як за пеньком, на якому я сиджу, хтось неквапливо вовтузиться, шарудить. Я тихенько одним оком глянув у той бік. Бачу, сидить сонна мишка з жовтою шийкою і віддирає сухий мох від пенька. Схопила клаптик моху і втекла. Мох вона мишенятам у нору постіль. Земля ще сира.


За лісом паровоз загудів, настав час додому. Та й стомився сидіти тихо, не ворушитися.

Коли підходив до станції, раптом згадав: лося ж я так і не побачив! Ну й нехай, зате я павука-сріблячку бачив, і жовтогорлу мишу, і водомірку і чув, як тіньківка співає. Хіба вони не такі цікаві, як лось?

3. Розмова за змістом

Вчитель. Про що цей текст? Визначте тему та основну думку тексту.

Учні. Цей текст про подорож оповідача лісом у пошуках лося. Це тема тексту. У природі багато цікавого, дивовижного, незвичайного, потрібно лише вміти бачити така ідея тексту.

Вчитель. Що, на вашу думку, головне, а що другорядне в даному тексті?

Учні. Головне те, що автор почув і побачив у лісі, здивувався, отримав нові враження, відчув свою близькість до природи, свою спорідненість з нею. Друге, мабуть, те, що з лісовими враженнями не пов'язане: зоопарк, поїзд, станція.

Вчитель. Яким ви уявляєте собі оповідача?

Учні. Це людина середніх років, але дуже мудра, уважна, спокійна, вдумлива, а найголовніше - вона вміє бачити і чути природу. Відчувається, що ця людина – великий знавець і аматор всього живого. А ще він майстер слова, бо так натхненно розповісти про пташок, пахв і мешканців калюжі може лише людина, яка володіє письменницьким талантом.

Вчитель. Які засоби виразності, використані в тексті, наголошують на романтичній натурі оповідача, його поетичний дар?

Учні. Пташка співала «так само дзвінко, як вода падає на крижинку» (порівняння). «Складається якийсь павучок зі срібним черевцем» (епітет). "Жук-водомірка на своїх тонких лапках, як на ковзанах, швидко ковзнув по воді" (порівняння).

Вчитель. Чи пожалкував оповідач про те, що не побачив лося? Відповідь аргументуйте.

Учні. Ні, оповідач анітрохи не пошкодував, що не зустрів лося. Він побачив у цей день багато цікавого в лісі: павука зі срібним черевцем, жука-водомірку, мишку з жовтим горлечком, почув спів тіньківки. Все це також дуже цікаво.

Учні. Риторичне питання у фіналі тексту переконує читача в тому, що оповідач дуже радий своїй подорожі, повертається додому відпочиваючим, щасливим, сповненим нових знань про природу.

Вчитель. Хлопці, чи не виникло й у вас бажання сходити в ліс, уважніше розглянути лісову калюжу, кору дерев, листочки, що розпускаються?

Учні. (Висловлюються).

4. Складання плану та визначення ключових слів

Вчитель. Визначте тип тексту. На які частини можна поділити текст? Як ви їх виділили? На яку частину мови ви насамперед звернете увагу при складанні плану? (Дієслова, тому що текст-розповідь). Спробуйте позначити частини тексту на чернетці у вигляді цитатного плану.

Учні.

1. "Мені захотілося побачити лося на волі".

2. «Я йшов стежкою дуже тихо».

3. «На березці сиділа маленька пташка і співала».

4. «Біля пенька розлилася лісова калюжа».

5. «Хтось неквапливо порається, шарудить».

6. "Лося я так і не побачив!"

Вчитель. А тепер підберемо ключові слова та словосполучення до кожної з мікротем. Пам'ятайте про роль дієслова у розповіді.

Цитатний план

Ключові слова

"Мені захотілося побачити лося на волі".

На довгих ногах був такий дивний та красивий.

«Я йшов стежкою дуже тихо».

Лось десь близько, і я боявся.

«На березці сиділа маленька пташка і співала».

Тінь-тінь-тінь, пінь-пінь-тінь...; шкодував, що злякав її; знову десь далеко в лісі заспівала-затініла.

«Біля пенька розлилася лісова калюжа».

Копошиться якийсь павучок зі срібним черевцем; жук-водомірка на тонких лапках; у павука-срібниці будиночок під водою.

«Хтось неквапливо порається, шарудить».

Сонна мишка з жовтим шийкою; віддирає сухий мох.

Лося я так і не побачив!

Вони такі ж цікаві, як лось.

5. Стиснення тексту (робота у групах)

Вчитель. Як ми вже сказали, завданням нашого уроку є стиснення тексту. Відкрийте Пам'ятку 1. Який із способів вибрати, ви вирішите, об'єднавшись у групи та обговоривши способи стиснення. Клас ділиться на три групи і виконує стиск кожної з двох мікротем по порядку.

(Примітка: з Пам'яткою 1 хлопці знайомляться на попередніх уроках, освоюють термінологію, навчаються компресії на невеликих текстах з підручника, поетапно відпрацьовуючи кожен із способів стиснення. Пам'ятка адаптована для учнів 5 класу. У 6 класі вона доповнюється та розширюється. З таким великим за обсягом текстом хлопці працюють вперше у 5 класі, тому вчитель допомагає кожній із груп, направляє хлопців, корегує їхню роботу, щоб на етапі обговорення створити ситуацію успіху).

Пам'ятка 1. Три основні способи стиснення тексту

Виділяють три основні способи стиснення тексту:

виняток,

узагальнення,

спрощення.

1. Виняток:

виключення повторів, подробиць, деталей;

виключення одного або кількох із синонімів;

виключення уточнюючих та пояснювальних конструкцій;

виключення однієї чи кількох пропозицій.

2. Узагальнення:

заміна однорідних членів узагальнюючим словом;

заміна пропозиції або її частини займенником із узагальнюючим значенням.

3. Спрощення:

злиття кількох пропозицій в одне;

заміна пропозиції або її частини вказівним займенником;

заміна складної пропозиції простою;

заміна частини речення синонімічним виразом.

6. Обговорення отриманих результатів

7. Повторне читання тексту та написання стислого викладу

Учні.

Весною я був у зоопарку і побачив там лося. Він стояв нерухомо на пагорбі, далеко від ґрат. Серед чорних дерев, на довгих ногах, лось був такий дивний і красивий. І мені захотілося побачити цього красеня на волі.

Другого дня я поїхав за місто. Вийшов на маленькій станції і стежкою я пішов прямо в ліс. У лісі було мокро, але листя на деревах уже розпустилося. Я йшов дуже тихо, думав, що лось десь близько, і я боявся.

І раптом я почув незвичайний спів. Це на березці сиділа маленька пташка і співала так само дзвінко, як вода падає на крижинку. Побачивши мене, пташка відлетіла. Я дуже шкодував, що злякав її, але вона знову десь далеко заспівала-затініла.

Я сів на пеньок і почав слухати її. Біля пенька розлилася лісова калюжа. Я помітив, як на дні копошиться якийсь павучок із срібним черевцем. А ось жук-водомірка на своїх тонких лапках, як на ковзанах, швидко ковзнув по воді. В цей час павучок піднявся нагору, набрав на волохатий черевце повітря і повільно опустився на дно. Там у нього до травинки був прив'язаний павутиним будиночок, у якому живуть павучати. Ось і носить їм повітря.

І тут я почув, як за пеньком хтось неквапливо вовтузиться, шарудить. Бачу, сидить сонна мишка з жовтою шийкою і віддирає сухий мох від пенька. Мох вона мишенятам у нору постіль.

Вже прямуючи додому, я раптом згадав, що лося так і не побачив! Зате я павука-сріблянку бачив, і жовтогорлу мишу, і водомірку, чув, як тіньківка співає. Хіба вони не такі цікаві, як лось?

8. Рефлексія

Вчитель. Продовжіть фразу

Сьогодні на уроці я дізнався...

Сьогодні на уроці я навчився.

Сьогодні на уроці я зрозумів…

Використана література

1. та ін. Підготовка до ДПА з російської мови в 9 класі: метод і практика. - М.: «Перше вересня», 2010.

2. Хаустова мова. Підготовка до ДПА (написання стисненого викладу). - М.: «Іспит», 2010.

Виклад


Горбоносий, довгоногий, Велетень гіллясторогий,

Їсть траву, кущів пагони,

З ним тягатися важко у бігу.

Якщо такого довелося

Зустріти – Знай, що це. . . .


Лось це дуже велика, сильна і красива тварина. Висота тіла лося становить 235 сантиметрів, довжина – близько 3 метрів. Цей велетень важить від 350 до 550 кілограм. Лосю характерні великі роги.

Це є його справжньою гордістю та відмінною рисою. Вага одного рогу складає 25 кілограмів. За формою ріг нагадує гілку чи лопату. Роги присутні лише у самців. Ноги у тварини довгі та сильні. Лось також добре вміє плавати.


Лось це насамперед акуратна та розумна тварина. У нього чудово розвинений нюх та слух. Лось добре вміє маскуватися у лісі. Це самотня тварина, яка здатна за добу пройти понад 30 кілометрів у пошуках їжі. Під час міграції лосі об'єднуються у групи.

Шукати їжу лось отруюється вранці або ввечері, проте він активний практично цілодобово. До його раціону входить їжа рослинного походження: гілки, листя, водні рослини.



У погожий літній день у гущавині в лісі народилося лосеня.

Лосиха була величезна, більша за домашню корову. Шерсть у неї сіра, тверда, як щетина. Лосенок народилося маленьке, руденьке, зовсім як домашнє теля. Ніжки тоненькі – тоненькі – здається, на таких і стояти не можна: зараз зламаються.

Мати і син лежали біля струмка в густих вільхових чагарниках.

Г. Скребицький


  • Що сталося в погожий літній день у лісі?
  • Як автор описує розміри лосихи?
  • Яка шерсть у лосихи?
  • Прочитайте опис лосенка?
  • Де лежали мати та син?
  • Скільки частин у цьому тексті?
  • Складіть план нашого тексту.

Визначте тему тексту.

Прочитайте опис лосихи.

Прочитайте опис лосьйонка.

Чому дається порівняльний опис лосихи та лосенка?


1.Народження лосенка.

2.Велика лосиха і маленьке лосеня.

3. Вільхові зарості.


Ч а щ а

густий, важкопрохідний ліс.


Лексико – орфографічна підготовка

чагарник, рослини, що густо ростуть на якомусь місці.

Зарость -


Лексико – орфографічна підготовка

Вільха -

листяне дерево або чагарник сімейства березових.


Синоніми

Лосиха -

мамо, вона.

Лосеня -

син, теля, він.


ОРФОГРАФІЧНА ПІДГОТОВКА

У хороший літній день у лісі рідшився у лисиці лісеня.

Лисиха була величезна, більше домашньої крові. Шерсть у неї сіра, тверда, як щетина. Лісеня рідлося маленьке, руденьке, зовсім як домашнє теля. Ноки тоненькі-тоненькі - здається на них і ст_ть не можна: зараз проломляться.

Мати і син лежали біля струмка в густих вільхових чагарниках.


Завантажено із навчального порталу

Арктур ​​та лікар

Якось у лікаря в будинку з'явився цікавий мешканець. Ось як це сталося. Повертаючись якось з чергування, лікар побачив сліпого пса. З уривком мотузки на шиї він сидів, забившись між колод, і тремтів. Лікар і раніше кілька разів бачив його. Тепер він зупинився, розглянув його у всіх подробицях, поцмокав губами, посвистав, потім взявся за мотузку і потяг сліпого до себе додому.

Вдома лікар вимив його теплою водою з милом і нагодував. За звичкою пес здригався і підтискався під час їжі. Їв він жадібно, поспішав і давився. Лоб і вуха його були вкриті побілілими рубцями.

- Ну, тепер іди! - сказав лікар, коли пес наївся, і підштовхнув його з тераси. Пес уперся і затремтів.

- Гм, - сказав лікар і сів у гойдалку.

Настав вечір, небо потемніло, але зовсім не гасло. Зайнялися найбільші зірки. Пес ліг на терасі і задрімав. На вигляд він був зовсім дорослим собакою з міцними ногами, чорною спиною та рудими підпалинами на животі та на морді. Але скотину приховати було неможливо: ребра випирали, лопатки стояли сторчма. Іноді пес розплющував свої мертві очі, насторожував вуха і, принюхуючись, поводив головою. Потім знову клав морду на лапи і заплющував очі.

А лікар розгублено розглядав його, крутився в гойдалці і вигадував йому ім'я. Як його назвати? Чи краще позбутися його, поки не пізно? Навіщо йому собака? Лікар задумливо звів очі: низько над горизонтом переливалася синім блиском велика зірка.

Арктур, - пробурмотів лікар. Він вирішив назвати пса ім'ям зірки, що сяє на вечірньому небі.

Пес ворухнув вухами і розплющив очі.

- Арктур! Іди сюди, Арктуре! – уже впевнено, владно та радісно покликав лікар.

Пес підвівся, підійшов до господаря і обережно тицьнувся носом у його коліна. Лікар засміявся і поклав йому руку на голову.

Собаки бувають різні, як і люди. Є собаки жебраки, побірушки, є вільні та похмурі волоцюги, є дурні та захоплені брехуни. Є принижувальні подачки, що вимолюють, підповзають до будь-кого, хто свисне їм. Зустрічаються і віддані собаки, собаки покірні, примхливі, горді, підлизи, байдужі, лукаві та порожні. Арктур ​​не був схожий на жодну з них. Почуття його до свого господаря було незвичайним і високим. Він любив його пристрасно і поетично, можливо, більше життя. Але він був цнотливим і рідко дозволяв собі розкриватися до кінця.

У хазяїна бувало поганий настрій, іноді він був байдужим, часто від нього дратівливо пахло одеколоном - запахом, що ніколи не зустрічається в природі. Але найчастіше він був добрий, і тоді Арктур ​​знемагав від кохання, шерсть його ставала пухнастою, а тіло кололо як би голками. Йому хотілося схопитися і помчати, захлинаючись радісним гавкотом. Але він стримався. Вуха його розпускалися, хвіст зупинявся, тіло обм'якшало і завмирало, тільки голосно й часто билося серце. Арктур ​​відчував величезну насолоду, коли господар починав штовхати його, лоскотати, гладити і сміятися уривчастим, гуркотливим сміхом. Кожен звук народжував якісь іскри та невиразні запахи, і Арктуру здавалося, що все це вже було з ним, було так давно, що він ніяк не міг пригадати, де ж і коли. Пес був щасливий: він знову знайшов будинок та господаря. (485 слів)

Завантажено із навчального порталу http://megaresheba.ru/ всі викладу для складання випускного іспиту з російської мови за 11 класів у РБ.

Завантажено із навчального порталу http://megaresheba.ru/ всі викладу для складання випускного іспиту з російської мови за 11 класів у РБ.

За Ю. Козаковим

Завантажено із навчального порталу http://megaresheba.ru/ всі викладу для складання випускного іспиту з російської мови за 11 класів у РБ.

Завантажено із навчального порталу http://megaresheba.ru/ всі викладу для складання випускного іспиту з російської мови за 11 класів у РБ.

Навчання – світло

У всіх вищих тварин виховання потомства - це годування, це ціла школа пристосування до життя: уникнення небезпек, добування їжі, прийоми полювання, самолікування. Інстинкт своє робить. Але дечому треба вчитися. На прикладі вовків та ведмедів це особливо добре видно. Ведмедиця – мати уважна. На захист свого сина кинеться, ризикуючи своїм життям. Вона може бути лагідною. Але на очі спостерігачів часто трапляються такі сцени, як ця.

Іноді з матір'ю ходять два ведмежа: торішній (його ще називають пестуном) і маленький, або прибутковою. Старший уже досвідчений. Життя його де обласкало, де вщипнуло, багато чому він навчився, спостерігаючи за поведінкою матері. Мати цей досвід враховує, доручаючи молодшого ведмежатку старшому, і той зобов'язаний молодшого пестувати, тобто опікуватися.

Мисливець у Сибіру якось спостерігав переправу ведмежої родини через річку. Вода була неглибока, але швидка. Мати перейшла потік, впевнена, що пестун допоможе дитині його здолати. Але пестун перескочив воду, обтрусив бризки так, що в них веселка засяяла і побіг до матері. А молодший скиглив на тому березі, злякавшись течії. Цікаво, що мати йому на допомогу не кинулася. Підскочила вона до пестуна і відвалила йому по заду таку тріщину, що той стрімголов покотився з укосу. І пестун зрозумів, за що отримав покарання. Повернувся до брата і потяг його у воду. Мати спокійно спостерігала з берега картину.

Набуття досвіду - це часто метод спроб і помилок, що загрожує небезпеками. Народжуючись, ми не знаємо, що дверцята біля печі гарячі, і, тільки обпікшись, це добре знатимемо.

У природі це навчання йде безперервно. Для хижаків дуже важливо навчитися прийомів полювання. Але спочатку вроджене почуття треба добре пробудити. І батьки, наприклад вовки та лисиці, приносять до лігва ще живий видобуток. На ній молоді вовченята та лисиці «пробують зуби» - це означає крадуться до жертви, знаходять найбільш уразливе місце.

Помічено: будь-яке навчання найкраще йде змолоду. Ось один цікавий приклад. Декілька років поспіль проводили експерименти з мавпами на озерних островах у Псковській області. Мавпи щоліта добре обживалися на цих «курортах». Вони здоровіли, у них прокидалися заглухлі інстинкти, виникала звичайна їм у природних умовах ієрархія, стверджувався ватажок.

Одним із ватажків став сильний, здоровий шимпанзе Бій. Він усе вмів: кого треба, втихомирить, покарає, малюків приголубить, захистить від прибульців. Уся його підопічна група на ніч або на негоду будувала на деревах гнізда. Півгодини – і готовий притулок. Будували всі, крім шимпанзе Гамму і всесильного ватажка Боя. Поки родичі з усіма зручностями, як у себе в Африці, спали на дереві, ці дві сильні мавпи ховалися або в ящиках, або під деревом. Будувати гнізд вони не вміли. Справа в тому, що гнізда, що вміли будувати, були спіймані в Африці в трирічному віці, а невміхи - Гамма і Бій - зовсім малюками. Гніздобудівні здібності у кожній із мавп закладені від народження. Але в перших у процесі наслідування дорослим ці здібності прокинулися, набули розвитку, а Бій і Гамма це не проходили. Виникло питання: хіба пізно Бою тепер навчитися простої справи? Виходить, усьому свій час. Сісти на поїзд, що пішов, уже не можна.

Те саме спостерігається й у людей під час навчання, наприклад, музики, іноземної мови, плавання, катання на ковзанах. Все, що легко і вільно прищеплюється у ранньому віці, дуже важко дається людині, коли «поїзд вже пішов». Закон цей універсальний для всього сущого. Ось чому так суворо вимовляє пустотливому ведмежатку досвідчена ведмедиця-мама. (528 слів)

За В. Пєсковим

Завантажено із навчального порталу http://megaresheba.ru/ всі викладу для складання випускного іспиту з російської мови за 11 класів у РБ.

Завантажено із навчального порталу http://megaresheba.ru/ всі викладу для складання випускного іспиту з російської мови за 11 класів у РБ.

Собака

Її дитинство було безпритульним і голодним, але дитинство - найщасливіший час життя.

Особливо гарною була перша весна, травневі дні за містом. Запах землі та молодої трави сповнював душу щастям. Вона припадала на передні лапи перед квіткою кульбаби і уривчасто гавкала сердитим і щасливим дитячим голосом, запрошуючи квітку брати участь у біганину.

Вона була вгодована, з рожевим пузом, з товстими лапами, хоча їла вона й цієї пори мало. Здавалося, вона товстішала від щастя, від радості бути живою.

А потім уже не стало легких дитячих днів. Світ наповнився жовтнем та листопадом, ворожнечею та байдужістю, крижаним дощем, змішаним зі снігом, брудом.

Вона була безрідною дворнягою, маленькою, кривоногою. Але вона успішно долала ворожу силу, бо любила життя і була дуже розумна. Лобаста дворняжка знала, звідки крадеться біда, вона знала, що смерть не шумить, не замахується, не жбурляє каміння, не тупає чоботами, а простягає шматок хліба і наближається, вкрадливо посміхаючись, тримаючи за спиною мішкову сітку.

Тяжке життя не запекло бродячого собаку, а добро, що жило в ньому, нікому не було потрібно.

Її спіймали вночі, коли вона спала. Її не вбили, а відправили до інституту. Вона мала знайомство з найвищим розділом техніки двадцятого століття. Вона отримала ім'я Пеструшки.

Собака розумів, що уколи, запаморочливі подорожі в центрифугах та віброкамерах, - все це йшло від Олексія Георгійовича, господаря. Вона чекала на нього, набутого нею господаря, нудилася, коли його немає, раділа його крокам, і, коли він увечері йшов, її карі очі, здавалося, зволожувалися сльозами.

Олексій Георгійович не відразу помітив, що Пеструшка викликає в нього жалісливе почуття, а не лише звичайний діловий інтерес. Кривонога дворняга платила йому добром за зло, любов'ю за страждання, що він приносив їй. А одного разу він сказав Пеструшці, що вона перша за весь час існування життя на земній кулі побачить справжню космічну глибину. Йому здавалося, що собака розуміє його. Він вдивлявся у її очі. Ці добрі собачі очі, а не очі Нільса Бора, першими побачать світовий простір, не обмежений земним горизонтом. Простір, у якому немає вітру, а лише сила тяжіння, простір, у якому немає хмар, ластівок, дощу. І Олексію Георгійовичу здавалося, що очі Пеструшки перекажуть йому, що бачили. Здавалося, собака інстинктом відчувала, що людина долучила її до найбільшого, що відбувалося на землі за всі часи історії.

Начальники та підлеглі Олексія Георгійовича, його домашні та друзі помічали в ньому дивні зміни: ніколи він не був таким поступливим, м'яким, сумним.

І ось політ відбувся. Тварина пішла в ополонку простору. Олексій Георгійович був переконаний, що зв'язок його з Строка не поривається, він відчував її і коли корабель був віддалений від землі на сто тисяч кілометрів.

Він сам поїхав до місця приземлення космічного контейнера, бо мав першим побачити Пеструшку. Вони зустрілися так, як хотів того Олексій Георгійович. Вона кинулася до нього, боязко повиваючи кінчиком опущеного хвоста. Собака лизав його руки на знак своєї покірності, на знак вічної відмови від життя вільної мандрівниці, на знак примирення з усім, що є і буде. (475 слів)

Завантажено із навчального порталу http://megaresheba.ru/ всі викладу для складання випускного іспиту з російської мови за 11 класів у РБ.

Завантажено із навчального порталу http://megaresheba.ru/ всі викладу для складання випускного іспиту з російської мови за 11 класів у РБ.

За В. Гроссманом

Завантажено із навчального порталу http://megaresheba.ru/ всі викладу для складання випускного іспиту з російської мови за 11 класів у РБ.

Loading...Loading...