Презентація до уроку розрахунків за хімічними формулами. Презентація на тему розрахунки за хімічними рівняннями. стехіометричні співвідношення, що відображаються

Cлайд 1

Розрахунки з хімічних рівнянь Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

Cлайд 2

Цілі уроку: познайомити учнів з основними способами вирішення задач з хімічних рівнянь: знаходити кількість, масу та обсяг продуктів реакції за кількістю, масою або обсягом вихідних речовин, продовжити формування вміння складати рівняння хімічних реакцій. Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

Cлайд 3

Яке явище не є ознакою хімічних перетворень: а) поява осаду; б) виділення газу; в) зміна обсягу; г) поява запаху. Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

Cлайд 4

«Куча мала» 4Al + 3O2 = 2Al2O3 MgCO3 = MgO + CO2 2HgO = 2Hg + O2 2Na + S = Na2S Zn + Br2 = ZnBr2 Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2 Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu Вкажіть цифрами :… б) рівняння реакцій заміщення:…. в) рівняння реакцій розкладання: ... Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

Cлайд 5

Алгоритм розв'язання розрахункових задач із використанням рівнянь хімічних реакцій. 1. Уважно прочитайте текст задачі 2. Складіть рівняння хімічної реакції 3. Випишіть дані з умови задачі з відповідними одиницями виміру (разом із невідомими величинами) до рівняння над формулами 4. Під формулами речовин запишіть відповідні значення цих величин, знайдені за рівнянням реакції. 5. Складаєте пропорційну залежність та вирішуєте її 6. Записуєте відповідь завдання Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

Cлайд 6

Завдання 1. Обчисліть масу кисню, що виділився в результаті розкладання порції води масою 9 г. Дано: m(Н20) = 9г m(О2) = ? р Рішення: n= = 0,5 моль М(Н2О) = 18 г/моль М(О2) = 32 г/моль Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат Нікітіна Н .Н., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

Cлайд 7

Над формулою в рівнянні реакції запишемо знайдене значення кількості речовини, а під формулами речовин - стехіометричні співвідношення, що відображаються хімічним рівнянням 2Н2О = 2Н2 + О2 0,5моль Х моль 2моль 1моль Обчислимо кількість речовини, масу якої потрібно знайти. Для цього складаємо пропорцію 0,5 моль х моль 2 моль 1 моль = звідки х = 0,25 моль Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

Cлайд 8

Отже, n(O2)=0,25 моль Знайдемо масу речовини, яку потрібно обчислити m(O2)= n(O2)*M(O2) m(O2) = 0,25 моль 32 г/моль = 8 г Запишемо відповідь Відповідь: m(О2) = 8 г Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

Cлайд 9

Задача 2 Обчислення об'єму речовини за відомою масою іншої речовини, що бере участь у реакції Обчисліть об'єм кисню (н. у.), що виділився в результаті розкладання порції води масою 9 г. Дано: m(Н2О)=9г V(02)=?л( н.у.) М(Н2О)=18 г/моль Vm=22,4л/моль Рішення: Знайдемо кількість речовини, маса якої дана за умови завдання n= = 0,5 моль Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

Cлайд 10

Запишемо рівняння реакції. Розставимо коефіцієнти 2Н2О = 2Н2 + О2 Над формулою в рівнянні реакції запишемо знайдене значення кількості речовини, а під формулами речовин - стехіометричні співвідношення, що відображаються хімічним рівнянням 2Н2О = 2Н2 + О2 0,5моль Х моль 2моль 1мольіміна МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

Cлайд 11

Обчислимо кількість речовини, масу якої потрібно знайти. Для цього складемо пропорцію 0,5моль хмоль 2моль 1моль Отже, n(O2)=0,25моль Знайдемо об'єм речовини, який потрібно обчислити V(02)=n(02) Vm V(O2)=0,25моль 22 ,4л/моль=5,6л (н. у.) Відповідь: 5,6 л Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

Cлайд 12

Завдання для самостійного рішення При відновленні вугіллям оксидів Fe2O3 та SnO2 отримали по 20 г Fe та Sn. Скільки грамів кожного оксиду було взято? 2.У якому разі утворюється більше води: а) при відновленні воднем 10 г оксиду міді (I) (Cu2O) або б) при відновленні воднем 10 г оксиду міді(II) (CuO)? Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

Cлайд 13

Розв'язання задачі 1. Дано: Рішення: m(Fe) = 20г n(Fe)= m/M, n(Fe) = 20г/56г/моль=0,36моль m(Fe2O3)=? хмоль 0,36моль 2Fe2O3 + C = 4Fe + 3CO2 2моль 4моль хмоль 2моль = 0,36моль 2моль 4моль х=0,18моль M(Fe2O3)=160г/моль M(Fe)=56г/м2 m(Fe2O3)= 0,18*160=28,6 Відповідь: 28,6г Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

Cлайд 14

Розв'язання задачі 2 Дано: Рішення: m(Cu2O)=10г m(CuO)=10г 1. Cu2O + H2 = 2Cu + H2O m(H2O) 2. n(Cu2O) = m/M(Cu2O) n(Cu2O) = 10г/144г/моль = 0,07моль 0,07моль хмоль 3. Cu2O + H2 = 2Cu + H2O M(Cu2O) = 144г/моль 1моль 1моль M(CuO) = 80 г/моль 4. 0,07моль х моль = 0,07моль, n(H2O)=0,07моль m(H2O) = n * M(H2O); m(H2O) = 0,07моль*18г/моль=1,26г = Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.НурлатДомашнє завдання вивчити матеріал підручника с. 45-47, розв'язати задачу Яку масу оксиду кальцію та який обсяг вуглекислого газу (н.у.) можна отримати при розкладанні карбонату кальцію масою 250г? CaCO3 = CaO + CO2 Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

Cлайд 17

Література 1. Габрієлян О.С. Програма курсу хімії для 8-11 класів загальноосвітніх закладів. М. Дрофа 2006р. 2. Габрієлян О.С. Хімія. 8 клас. Підручник для загальноосвітніх установ. Дрофа. М. 2005р. 3. Горбунцова С.В. Тести з основних розділів шкільного курсу хімії. 8 - 9 класи. Вако, Москва, 2006р. 4. Горковенко М. Ю. Поурочні розробки з хімії. До підручників О.С.Габрієляна, Л.С.Гузея, В.В.Сорокіна, Р.П.Суровцевої та Г.Е.Рудзітіса, Ф.Г.Фельдмана. 8 клас.ВАКО, Москва, 2004р. 5. Габрієлян О.С. Хімія. 8 клас: Контрольні та перевірочні роботи. - М.: Дрофа, 2003. 6. Радецький А.М., Горшкова В.П. Дидактичний матеріал з хімії для 8-9 класів: Посібник для вчителя. - М.: Просвітництво, 2000 Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат Нікітіна Н.М., вчитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат



АЛГОРИТМ РІШЕННЯ ЗАВДАНЬ N m V n NxNx mxmx VxVx nxnx = 1. Написати рівняння реакції За відомою кількістю речовини одного учасника реакції розрахувати кількість шуканої речовини. За знайденим кількості речовини знайти потрібну характеристику шуканого учасника реакції (масу, обсяг, чи число молекул).


Розрахуйте кількість речовини алюмінію, яка буде потрібна для отримання 1,5 моль водню при реакції з соляною кислотою. Дано: n(H 2) = 1,5 моль n(Al) -? Рішення: x моль 1,5 моль 2Al + 6HCl = 2AlCl 3 + 3H 2 2 моль 3 моль Складаємо пропорцію: x моль 1,5 моль = 2 моль 3 моль 2 · 1,5 x = 3 x = 1 (моль) Відповідь : n(Al) = 1 моль А ПС


Дано: n(Al 2 S 3) =2,5 моль n(S) -? Рішення: x моль 2,5 моль 2Al + 3S = Al 2 S 3 3 моль 1 моль x = n(S) = 3 n(Al 2 S 3) = = 3·2,5 моль = 7,5 моль Відповідь: n(S) = 7,5 моль Визначте кількість речовини сірки, необхідну для отримання 2,5 моль сульфіду алюмінію. ПС А


Дано: m(Cu(OH) 2)=14,7 г m(CuO) -? M(Cu(OH) 2) = 64+(16+1)·2 = 98 г/моль M(CuO) = = 80 г/моль Рішення: 14,7 г x моль Cu(OH) 2 = CuO + H 2 O 1 моль 1 моль m(Cu(OH) 2) n(Cu(OH) 2) = M(Cu(OH) 2) 14.7 г n(Cu(OH) 2)= = 0,15 моль 98 г/ моль x = n(CuO) = n(Cu(OH) 2) = 0, 15 моль m(CuO) = n(CuO)·M(CuO) = 0,15 моль·80 г/моль = 12 г Відповідь: m(CuO) = 12 г Обчисліть масу оксиду міді (II), що утворюється при розкладанні 14,7 г гідроксиду міді (II). ПС А 0,15 моль


Дано: m(Zn) = 13 г m(ZnCl 2) -? M(Zn) = 65 г/моль M(ZnCl 2 =65 +35,5·2 = 136 г/моль Рішення: 0,2 моль x моль Zn + 2HCl = ZnCl 2 + H 2 1 моль 1 моль m(Zn ) n(Zn) = M(Zn) 13 г n(Zn)= = 0,2 моль 65 г/моль x = n(ZnCl 2) = n(Zn) = 0,2 моль m(ZnCl 2) = n (ZnCl 2)·M(ZnCl 2) = 0,2 моль·136 г/моль = 27,2 г Відповідь: m(ZnCl 2) = 27,2 г Розрахуйте масу солі, яка утворюється при взаємодії 13 г цинку з соляною кислотою.ПС А


Дано: m(MgO) = 6 г V(O 2) -? M(MgO) = = 40 г/моль Vm = 22,4 л/моль Рішення: 0,15 моль x моль 2MgO = 2Mg + O 2 2 моль 1 моль m(MgO) n(MgO) = M(MgO) 6 г n(MgO)= = 0,15 моль 40 г/моль x = n(O 2) = ½ n(MgO) = 1/2·0, 15 моль= 0,075 моль V(O 2) = n(O 2 )·Vm = 0,075 моль·22,4 л/моль = 1,68 л Відповідь: V(O 2) = 1,68 л Який об'єм кисню (н.у.) утворюється при розкладанні 6 г оксиду магнію. ПС А


Дано: m(Cu)=32 г V(H 2) -? M(Cu) = 64 г/моль Vm = 22,4 л/моль Рішення: x моль 0,5 моль H 2 + CuO = H 2 O + Cu 1 моль 1 моль m(Cu) n(Cu) = M( Cu) 32 г n(Cu)= = 0,5 моль 64 г/моль x = n(H 2) = n(Cu) = 0,5 моль V(H 2) = n(H 2)·Vm = 0 ,5 моль·22,4 л/моль = 11,2 л Відповідь: V(H 2) = 11,2 л Розрахуйте, який об'єм водню повинен вступити в реакцію з оксидом міді (II), щоб утворилося 32 г міді. ПС А


САМОСТІЙНА РОБОТА: ВАРІАНТ 1: Обчисліть масу міді, яка утворюється при відновленні надлишком водню 4 г оксиду міді (II). CuO + H 2 = Cu + H 2 O ВАРІАНТ 2: У реакцію із сірчаною кислотою вступило 20 г гідроксиду натрію. Розрахуйте масу солі, що утворилася. 2NaOH + H 2 SO 4 = Na 2 SO 4 + 2H 2 O



Розрахунки з хімічних рівнянь

Підготував учитель хімії КОУ ВО «ЦЛПДО» Саврасова М.І.


Цілі уроку:

  • познайомити учнів з основними способами розв'язання задач з хімічних рівнянь:
  • знаходити кількість, масу та обсяг продуктів реакції за кількістю, масою або обсягом вихідних речовин,
  • продовжити формування вміння складати рівняння хімічних реакцій.

Яке явище не є ознакою хімічних перетворень:

а) поява осаду;

б) виділення газу ;

в) зміна обсягу;

г) поява запаху.

Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат


«Куча мала»

  • 4Al + 3O 2 = 2Al 2 O 3
  • MgCO 3 = MgO + CO 2
  • 2HgO = 2Hg + O 2
  • 2Na + S=Na 2 S
  • Zn+Br 2 = ZnBr 2
  • Zn + 2HCl = ZnCl 2 + H 2
  • Fe + CuSO 4 = FeSO 4 +Cu
  • Вкажіть цифрами

а) рівняння реакцій

з'єднання:…

б) рівняння реакцій

заміщення:….

в) рівняння реакцій

розкладання: ...

Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат


Алгоритм розв'язання розрахункових задач із використанням рівнянь хімічних реакцій.

1. Уважно прочитайте текст завдання

2. Складіть рівняння хімічної реакції

3. Випишіть дані з умови завдання з відповідними

одиницями виміру (разом із невідомими величинами)

на рівняння над формулами

4. Під формулами речовин запишіть відповідні значення

цих величин знайдені за рівнянням реакції.

5. Складаєте пропорційну залежність та вирішуєте її

6. Записуєте відповідь задачі

Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат


Завдання 1.

Обчисліть масу кисню, що виділився в результаті розкладання

порції води масою 9 р.

Дано:

m(Н 2 0) = 9г

m(Про 2 ) =? г

= 0,5 моль

М(Н 2 О) = 18 г/моль

М(О 2 ) = 32 г/моль

Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат


хімічним рівнянням

0,5 моль

Х моль

2 О = 2Н 2 + Про 2

2моль

1моль

Обчислимо кількість речовини, масу якої потрібно знайти.

Для цього складаємо пропорцію

0,5моль х моль

2 моль 1 моль

звідки х = 0,25 моль

Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат


Отже,

n(O 2 )=0,25 моль

Знайдемо масу речовини, яку потрібно обчислити

m ( O 2 )= n ( O 2 )* M ( O 2 )

m ( O 2) = 0,25 моль 32 г / моль = 8 г

Запишемо відповідь

Відповідь: m(Про 2 ) = 8 г

Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат


Завдання 2

Обчислення обсягу речовини за відомою масою іншої речовини, що бере участь у реакції

Обчисліть обсяг кисню (н. у.), що виділився

внаслідок розкладання порції води масою 9 г.

Рішення:

Дано:

m(Н 2 О) = 9г

Знайдемо кількість речовини, маса якої дана за умови завдання

V(0 2 )=? л (н.у.)

М(Н 2 О) = 18 г/моль

= 0,5 моль

Vm=22,4л/моль

Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат


Запишемо рівняння реакції. Розставимо коефіцієнти

2 О = 2Н 2 + Про 2

Над формулою в рівнянні реакції запишемо знайдене

значення кількості речовини, а під формулами речовин -

стехіометричні співвідношення, що відображаються

хімічним рівнянням

0,5 моль

Х моль

2 О = 2Н 2 + Про 2

2моль

1моль

Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат


Обчислимо кількість речовини, масу якої потрібно знайти. Для цього складемо пропорцію

0,5моль х моль

2 моль 1 моль

n(O2)=0,25 моль

Отже,

Знайдемо об'єм речовини, яку потрібно обчислити

V(0 2 )=n(0 2 ) V m

V(O 2 )=0,25моль 22,4л/моль=5,6л (н. у.)

Відповідь: 5,6 л

Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат


Завдання для самостійного вирішення

  • При відновленні вугіллям оксидів Fe 2 O 3 і SnO 2 отримали по

20 г Fe і Sn . Скільки грамів кожного оксиду було взято?

2.В якому разі утворюється більше води:

а) при відновленні воднем 10 г оксиду міді (I) (Cu 2 O) або

б) при відновленні воднем 10 г оксиду міді( II) (CuO) ?

Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат


Розв'язання задачі 1.

Дано: Рішення:

m(Fe) = 20 г n(Fe)= m/M ,

n(Fe) = 20 г/56г/моль=0,36моль

m(Fe 2 O 3 ) =? хмоль 0,36 моль

2 Fe 2 O 3 + C = 4Fe + 3CO 2

2 моль 4моль

M(Fe 2 O 3 )=160 г/моль

хмоль

0,36 моль

M(Fe)=56 г/моль

2моль

2моль

4моль

х = 0,18 моль

m(Fe 2 O 3 ) = n * M, m (Fe 2 O 3 )= 0,18*160=28,6

Відповідь: 28,6г

Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат


Розв'язання задачі 2

Дано: Рішення:

m(Cu 2 O) = 10 г

m (CuO) = 10 г

1. Cu 2 O+H 2 = 2Cu + H 2 O

m (H 2 O) 2. n(Cu 2 O) = m/M(Cu 2 O)

n ( Cu 2 O ) = 10г/144г/моль = 0,07 моль

0,07 моль хмоль

3. Cu 2 O+H 2 = 2Cu + H 2 O

M ( Cu 2 O ) = 144г/моль 1моль 1моль

M ( CuO ) = 80 г/моль 4. 0,07моль хмоль

1моль 1моль

х моль = 0,07моль, n ( H 2 O )=0,07 моль

m (H 2 O) = n * M (H 2 O);

m ( H 2 O ) = 0,07 моль * 18г/моль = 1,26г

Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат


CuO+H 2 = Cu + H 2 O

n ( CuO ) = m / M ( CuO )

n ( CuO ) = 10г/80г/моль = 0,125 моль

0, 125моль хмоль

CuO+H 2 = Cu + H 2 O

1моль 1моль

0,125моль хмоль

1моль 1моль

х моль = 0,125моль, n ( H 2 O )=0,125 моль

m (H 2 O) = n * M (H 2 O);

m ( H 2 O ) = 0,125 моль * 18г/моль = 2,25г

Відповідь: 2,25г

Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат


Домашнє завдання

вивчити матеріал підручника с. 45-47, розв'язати задачу

Яку масу оксиду кальцію та який обсяг вуглекислого газу (н.у.)

можна отримати при розкладанні карбонату кальцію масою 250г?

CaCO3 = CaO + CO2

Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат


Література

1. Габрієлян О.С. Програма курсу хімії для 8-11 класів загальноосвітніх закладів. М. Дрофа 2006р.

2. Габрієлян О.С. Хімія. 8 клас. Підручник для загальноосвітніх установ. Дрофа. М. 2005р.

3. Горбунцова С.В. Тести з основних розділів шкільного курсу хімії. 8 - 9 класи. Вако, Москва, 2006р.

4. Горковенко М. Ю. Поурочні розробки з хімії. До підручників О.С.Габрієляна, Л.С.Гузея, В.В.Сорокіна, Р.П.Суровцевої та Г.Е.Рудзітіса, Ф.Г.Фельдмана. 8 клас.ВАКО, Москва, 2004р.

5. Габрієлян О.С. Хімія. 8 клас: Контрольні та перевірочні роботи. - М.: Дрофа, 2003.

6. Радецький А.М., Горшкова В.П. Дидактичний матеріал з хімії для 8-9 класів: Посібник для вчителя. - М.: Просвітництво, 2000

Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

Чому б ти не вчився, ти
вчишся для себе.
Петроній

Цілі уроку:

  • познайомити учнів з основними способами розв'язання задач з хімічних рівнянь:
  • знаходити кількість, масу та обсяг продуктів реакції за кількістю, масою або обсягом вихідних речовин,
  • продовжити формування навичок роботи з текстом завдання, вміння аргументовано вибирати спосіб розв'язання навчальної задачі, вміння складати рівняння хімічних реакцій.
  • розвивати вміння аналізувати, порівнювати, виділяти головне, складати план дії, робити висновки.
  • виховувати терпимість до інших, самостійність у прийнятті рішень, вміння об'єктивно оцінити результати своєї праці.

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, парна, групова.

Тип уроку: комбінований із застосуванням ІКТ

I Організаційний момент.

Здрастуйте хлопці. Сьогодні ми з вами навчимося вирішувати завдання щодо рівнянь хімічних реакцій. Слайд 1 (див. презентацію).

Цілі уроку Слайд 2.

II.Актуалізація знань, умінь, навичок.

Хімія дуже цікава та водночас складна наука. Для того щоб знати та розуміти хімію, треба не тільки засвоювати матеріал, але й уміти застосовувати отримані знання. Ви дізналися, які ознаки вказують на перебіг хімічних реакцій, навчилися складати рівняння хімічних реакцій. Я сподіваюся, що ви добре засвоїли ці теми і легко відповісте на мої запитання

Яке явище не є ознакою хімічних перетворень:

а) поява осаду; в) зміна обсягу;

б) виділення газу; г) поява запаху. Слайд 3

  • 4Al + 3O 2 = 2Al 2 O 3
  • MgCO 3 = MgO + CO 2
  • 2HgO = 2Hg + O 2
  • 2Na + S=Na 2 S
  • Zn + Br 2 = ZnBr2
  • Zn + 2HCl = ZnCl 2 + H 2
  • Fe + CuSO 4 = FeSO 4 + Cu
  • Вкажіть цифрами:

    а) рівняння реакцій сполуки

    б) рівняння реакцій заміщення

    в) рівняння реакцій розкладання Слайд 4

    1. Нова тема.

    А, щоб навчитися вирішувати завдання, потрібно скласти алгоритм дій, тобто. визначити послідовність дій.

    Алгоритм для розрахунку за хімічними рівняннями (у кожного учня на столі)

    5. Записати відповідь.

    Приступаємо до вирішення завдань, застосовуючи алгоритм

    Обчислення маси речовини за відомою масою іншої речовини, що бере участь у реакції

    Обчисліть масу кисню, що виділився в результаті розкладання

    порції води масою 9 р.

    Знайдемо молярну масу води та кисню:

    М(Н 2 О) = 18 г/моль

    М(О 2) = 32 г/моль Слайд 6

    Запишемо рівняння хімічної реакції:

    2Н 2 О = 2Н 2 + О 2

    Над формулою в рівнянні реакції запишемо знайдене

    значення кількості речовини, а під формулами речовин -

    стехіометричні співвідношення, що відображаються

    хімічним рівнянням

    0,5моль х моль

    2Н 2 О = 2Н 2 + О 2

    2моль 1моль

    Обчислимо кількість речовини, масу якої потрібно знайти.

    Для цього складаємо пропорцію

    0,5моль = хмоль

    2моль 1моль

    звідки х = 0,25 моль Слайд 7

    Отже, n(O 2)=0,25 моль

    Знайдемо масу речовини, яку потрібно обчислити

    m(O 2)= n(O 2)*M(O 2)

    m(O 2) = 0,25 моль 32 г/моль = 8 г

    Запишемо відповідь

    Відповідь: m(Про 2) = 8 г Слайд 8

    Обчислення обсягу речовини за відомою масою іншої речовини, що бере участь у реакції

    Обчисліть об'єм кисню (н. у.), що виділився в результаті розкладання порції води масою 9 г.

    V(0 2)=?л(н.у.)

    М(Н 2 Про)=18 г/моль

    Vm=22,4л/моль Слайд 9

    Запишемо рівняння реакції. Розставимо коефіцієнти

    2Н 2 О = 2Н 2 + О 2

    Над формулою в рівнянні реакції запишемо знайдене значення кількості речовини, а під формулами речовин - стехіометричні співвідношення, що відображаються хімічним рівнянням

    0,5моль - х моль

    2Н 2 О = 2Н 2 + О 2 Слайд10

    2моль - 1моль

    Обчислимо кількість речовини, масу якої потрібно знайти. Для цього складемо пропорцію

    звідки х = 0,25 моль

    Знайдемо об'єм речовини, яку потрібно обчислити

    V(0 2)=n(0 2) Vm

    V(O 2)=0,25моль 22,4л/моль=5,6л (н. у.)

    Відповідь: 5,6 л Слайд 11

    III.Закріплення вивченого матеріалу.

    Завдання для самостійного вирішення:

    1.При відновленні вугіллям оксидів Fe 2 O 3 і SnO 2 отримали по 20 г Fe та Sn. Скільки грамів кожного оксиду було взято?

    2.В якому разі утворюється більше води:

    а) при відновленні воднем 10 г оксиду міді (I) (Cu 2 O) або

    б) при відновленні воднем 10 г оксиду міді(II) (CuO)? Слайд 12

    Перевіримо розв'язання задачі 1

    M(Fe 2 O 3)=160г/моль

    M(Fe)=56г/моль,

    m(Fe 2 O 3)=, m(Fe 2 O 3)= 0,18*160=28,6г

    Відповідь: 28,6г

    Слайд 13

    Перевіримо розв'язання задачі 2

    M(CuO) = 80 г/моль

    4.

    х моль = 0,07моль,

    n(H 2 O)=0,07 моль

    m(H 2 O) = 0,07моль*18г/моль=1,26г

    Слайд 14

    CuO + H 2 = Cu + H 2 O

    n(CuO) = m/M(CuO)

    n(CuO) = 10г/80г/моль = 0,125моль

    0,125моль хмоль

    CuO + H 2 = Cu + H 2 O

    1моль 1моль

    х моль = 0,125моль, n(H 2 O)=0,125моль

    m (H 2 O) = n * M (H 2 O);

    m(H 2 O) = 0,125моль*18г/моль=2,25г

    Відповідь: 2,25г Слайд 15

    Домашнє завдання: вивчити матеріал підручника с. 45-47, розв'язати задачу

    Яку масу оксиду кальцію та який об'єм вуглекислого газу (н.у.)

    можна отримати при розкладанні карбонату кальцію масою 250г?

    CaCO 3 = CaO + CO Cлайд 16.

    Література

    1. Габрієлян О.С. Програма курсу хімії для 8-11 класів загальноосвітніх закладів. М. Дрофа 2006р.

    2. Габрієлян О.С. Хімія. 8 клас. Підручник для загальноосвітніх установ. Дрофа. М. 2005р.

    3. Горбунцова С.В. Тести з основних розділів шкільного курсу хімії. 8 - 9 класи. Вако, Москва, 2006р.

    4. Горковенко М. Ю. Поурочні розробки з хімії. До підручників О.С.Габрієляна, Л.С.Гузея, В.В.Сорокіна, Р.П.Суровцевої та Г.Е.Рудзітіса, Ф.Г.Фельдмана. 8 клас.ВАКО, Москва, 2004р.

    5. Габрієлян О.С. Хімія. 8 клас: Контрольні та перевірочні роботи. - М.: Дрофа, 2003.

    6. Радецький А.М., Горшкова В.П. Дидактичний матеріал з хімії для 8-9 класів: Посібник для вчителя. - М.: Просвітництво, 2000

    Додаток.

    Розрахунки з хімічних рівнянь

    Алгоритм дій.

    Для того, щоб розв'язати розрахункове завдання з хімії, можна скористатися наступним алгоритмом – зробити п'ять кроків:

    1. Скласти рівняння хімічної реакції.

    2. Над формулами речовин записати відомі та невідомі величини з відповідними одиницями виміру (тільки для чистих речовин, без домішок). Якщо за умовою завдання в реакцію вступають речовини, що містять домішки, спочатку необхідно визначити вміст чистої речовини.

    3. Під формулами речовин з відомими та невідомими записати відповідні значення цих величин, знайдені за рівнянням реакцій.

    4. Скласти та вирішити пропорцію.

    5. Записати відповідь.

    Співвідношення деяких фізико-хімічних величин та їх одиниць

    Маса (m): г; кг; мг

    Кількість в-ва (n): моль; кмоль; ммоль

    Молярна маса (M): г/моль; кг/кмоль; мг/ммоль

    Об'єм (V): л; м 3 /кмоль; мл

    Молярний об'єм (Vm): л/моль; м 3 /кмоль; мл/ммоль

    Число частинок (N): 6 1023 (число Авагадро - N A); 6 1026; 6 1020

    Слайд 1

    Розрахунки з хімічних рівнянь

    Нікітіна Н.М., учитель хімії, МАОУ "Середня загальноосвітня школа №1" м.Нурлат

    Слайд 2

    Цілі уроку:

    познайомити учнів з основними способами розв'язання задач з хімічних рівнянь: знаходити кількість, масу та обсяг продуктів реакції за кількістю, масою чи обсягом вихідних речовин, продовжити формування вміння складати рівняння хімічних реакцій.

    Слайд 3

    Яке явище не є ознакою хімічних перетворень:

    а) поява осаду;

    б) виділення газу;

    в) зміна обсягу;

    г) поява запаху.

    Слайд 4

    «Куча мала»

    4Al + 3O2 = 2Al2O3 MgCO3 = MgO + CO2 2HgO = 2Hg + O2 2Na + S = Na2S Zn + Br2 = ZnBr2 Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2 Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu

    Вкажіть цифрами а) рівняння реакцій сполуки: б) рівняння реакцій заміщення: …. в) рівняння реакцій розкладання:

    Слайд 5

    Алгоритм розв'язання розрахункових задач із використанням рівнянь хімічних реакцій.

    1. Уважно прочитайте текст завдання

    2. Складіть рівняння хімічної реакції

    3. Випишіть дані з умови завдання з відповідними одиницями виміру (разом із невідомими величинами) у рівняння над формулами

    4. Під формулами речовин запишіть відповідні значення цих величин, знайдені за рівнянням реакції.

    5. Складаєте пропорційну залежність та вирішуєте її

    6. Записуєте відповідь задачі

    Слайд 6

    Обчисліть масу кисню, що виділився внаслідок розкладання порції води масою 9 г.

    Дано: m(Н20) = 9г m(О2) =? г

    Рішення: n= = 0,5 моль М(Н2О) = 18 г/моль М(О2) = 32 г/моль

    Слайд 7

    Над формулою у рівнянні реакції запишемо знайдене значення кількості речовини, а під формулами речовин – стехіометричні співвідношення, що відображаються хімічним рівнянням

    2Н2О = 2Н2 + О2 0,5моль Х моль 2моль 1моль

    Обчислимо кількість речовини, масу якої потрібно знайти. Для цього складаємо пропорцію

    0,5моль х моль 2 моль 1 моль

    Звідки х = 0,25 моль

    Слайд 8

    Отже, n(O2)=0,25 моль

    Знайдемо масу речовини, яку потрібно обчислити

    m(O2)= n(O2)*M(O2)

    m(O2) = 0,25 моль 32 г/моль = 8 г

    Запишемо відповідь Відповідь: m(О2) = 8 г

    Слайд 9

    Задача 2 Обчислення обсягу речовини за відомою масою іншої речовини, що бере участь у реакції

    Обчисліть об'єм кисню (н. у.), що виділився в результаті розкладання порції води масою 9 г.

    Дано: m(Н2О)=9г V(02)=?л(н.у.) М(Н2О)=18 г/моль Vm=22,4л/моль

    Знайдемо кількість речовини, маса якої дана за умови завдання

    Слайд 10

    Запишемо рівняння реакції. Розставимо коефіцієнти

    Слайд 11

    Обчислимо кількість речовини, масу якої потрібно знайти. Для цього складемо пропорцію

    Знайдемо об'єм речовини, яку потрібно обчислити

    V(O2)=0,25моль 22,4л/моль=5,6л (н. у.)

    Відповідь: 5,6 л

    Слайд 12

    Завдання для самостійного вирішення

    При відновленні вугіллям оксидів Fe2O3 та SnO2 отримали по 20 г Fe та Sn. Скільки грамів кожного оксиду було взято?

    2.У якому разі утворюється більше води: а) при відновленні воднем 10 г оксиду міді (I) (Cu2O) або б) при відновленні воднем 10 г оксиду міді(II) (CuO)?

    Слайд 13

    Розв'язання задачі 1.

    Дано: Рішення: m(Fe) = 20г n(Fe)= m/M, n(Fe) = 20г/56г/моль=0,36моль m(Fe2O3)=? хмоль 0,36моль 2Fe2O3 + C = 4Fe + 3CO2 2моль 4моль

    хмоль 0,36моль 4моль х=0,18моль M(Fe2O3)=160г/моль M(Fe)=56г/моль

    m(Fe2O3)= n*M, m(Fe2O3)= 0,18*160=28,6

    Відповідь: 28,6г

    Слайд 14

    Розв'язання задачі 2

    Дано: Рішення: m(Cu2O)=10г m(CuO)=10г 1. Cu2O + H2 = 2Cu + H2O m(H2O) 2. n(Cu2O) = m/M(Cu2O) n(Cu2O) = 10г/144г /моль = 0,07моль 0,07моль хмоль 3. Cu2O + H2 = 2Cu + H2O M(Cu2O) = 144г/моль 1моль 1моль M(CuO) = 80 г/моль 4. 0,07моль хмоль 1моль 1 0,07моль, n(H2O)=0,07 моль m(H2O) = n * M(H2O); m(H2O) = 0,07моль*18г/моль=1,26г

    Слайд 17

    Література

    1. Габрієлян О.С. Програма курсу хімії для 8-11 класів загальноосвітніх закладів. М. Дрофа 2006р. 2. Габрієлян О.С. Хімія. 8 клас. Підручник для загальноосвітніх установ. Дрофа. М. 2005р. 3. Горбунцова С.В. Тести з основних розділів шкільного курсу хімії. 8 - 9 класи. Вако, Москва, 2006р. 4. Горковенко М. Ю. Поурочні розробки з хімії. До підручників О.С.Габрієляна, Л.С.Гузея, В.В.Сорокіна, Р.П.Суровцевої та Г.Е.Рудзітіса, Ф.Г.Фельдмана. 8 клас.ВАКО, Москва, 2004р. 5. Габрієлян О.С. Хімія. 8 клас: Контрольні та перевірочні роботи. - М.: Дрофа, 2003. 6. Радецький А.М., Горшкова В.П. Дидактичний матеріал з хімії для 8-9 класів: Посібник для вчителя. - М.: Просвітництво, 2000

    Loading...Loading...