До нього потрібно підійти впритул і нахилитися. Картки "не з різними частинами мови". І етап. визначення теми уроку та постановка цілей

НЕ з різними частинамимови

Завдання 1. .

(За О.Кожухової)

Завдання 2. .

Підказка:

Завдання 3.

.

2. (Не)закінчений портрет.

4. (Не) вирішена ще проблема.

5. (Не)списані листи.

7. Нічого (не)говорить факт.

НЕ з різними частинами мови

Завдання 1. Переставте речення так, щоб вийшов зв'язковий текст. Розкрийте дужки.

А. До нього потрібно підійти впритул і нахилитися.

Б. (Не) словами, а мовчанням, добрим поглядом, усмішкою найкраще розкривається така людина.

В. Пахощі конвалії (не) чуєш за сто кроків.

Г. Є й люди, яких не можна зрозуміти, (не) наблизившись до них, (не) побачивши їх у колі друзів чи навіть наодинці. (За О.Кожухової)

Завдання 2. Допишіть прислів'я, вставляючи слова з не. Вкажіть, до якої частини промови належить вставлене слово. У разі скрути див. підказку.

Зозуля (не)яструб, а (не)уч________. Лінивому завжди________. Книга у щастя прикрашає, а в________ втішає. Відважний (не) боїться ________. Стійкий боєць для ворога. Де _________ втратить, там сміливий знайде. ________ слово хворого вогню палить. Найкращий із дарів – розум, найгірше з (не)щастя –________.

Підказка:(не)ввічливість, (не)приступний, (не)сміливий, (не)добре, (не)удачі, (не)майстер, (не)щастя, (не)коли.

Завдання 3. Наступні пропозиції перебудуйте так, щоб у них були дієприслівникові обороти.

1. Він слухав мене та не відповідав на мої запитання.

2. Дощ пройшов і навіть не замочив дорожнього пилу.

3. Ми читали статтю в газеті і відверто дивувалися.

4. Хлопчик робив доповідь і не заглядав у свої записи.

Завдання 4. Замініть злите написанняна роздільне, а роздільне – на злите, вкажіть, до якої частини мови відносяться слова з не.

1. (Не) слабшають, а міцніють зв'язки.

2. (Не)закінчений портрет.

3. Рукопис (не) відредаговано.

4. (Не) вирішена ще проблема.

5. (Не)списані листи.

6. (Не) запланована на сьогодні поїздка.

7. Нічого (не)говорить факт.

Тема уроку: Злите та роздільне написання НЕ з різними частинами
мови»
Цілі уроку: узагальнення та систематизація правил злитого та роздільного написання Не з різними
частинами мови; вдосконалення орфографічних навичок; виховання інтересу до
вивченню предмета.
Хід уроку
1. Організаційний момент:
Вітаю!
На початку нашого заняття я хочу звернутися до слів відомого російського вченого
Д.С.Лихачова, який сказав чудові слова: СЛАЙД 1
(Не) втрачайте нагоди знаходити цікаве навіть там, де вам здається
(не цікаво. На землі немає (не) цікавих місць, а
є тільки
(Не) цікавляться люди, люди, (Не) вміють знаходити цікаве. Треба
вміти занурюватися в атмосферу того місця, куди вас закинула доля…
Лихачов)

Як ви вважаєте, що хотів сказати нам автор цих слів? (Відповіді дітей)
Чи згодні ви з цими словами? (Відповіді дітей)
Що спільного у всіх слів, написаних із дужками?
Все вірно! А сьогодні доля закинула нас з вами у захоплюючу подорож
на тему «Злите та роздільне написання НЕ з різними частинами мови»
СЛАЙД 2
СЛАЙД 3
Отже, шановні пасажири, поїзд слідує маршрутом «Мінськ
той, хто навчається» – станція «Грамотна». Час у дорозі – 45 хвилин. Наш поїзд не
зупиняється на станціях «невміла», «невдала» та «недружня».
Сьогодні вам належить згадати всі випадки злитого та роздільного написання
Не з різними частинами мови і застосувати свої знання, виконуючи завдання,
які допоможуть вам стати грамотнішими.
Як театр починається з вішалки, так і будь-яка подорож починається з багажу,
необхідного у дорозі. Сьогодні я пропоную вам взяти з собою в дорогу
словникові слована тему "Подорож". Отже, давайте запишемо їх та
перевіримо, чи всі готові до довгою дорогою: СЛАЙД 4
1

Вокзал, вагон, схід, літак, здалеку, перон, враження, рюкзак, образ,
товариш, квиток, подорож, пасажир, територія, гармонія, краєвид,
аеропорт, валіза, величезний, чудовий, сувенір, поїзд, маршрут, західний,
природа, шофер, компас
А тепер обміняйтеся зошитами та перевірте словникові слова! СЛАЙД 5
Отже, чи готові до подорожі?
Які слова викликали скруту?
Ну що ж, молодці! А ми вирушаємо в дорогу. Наступна станція
«Теоретична»
(СЛАЙД 6)
СЛАЙД 7 станція "Теоретична"
На цій станції ми повинні згадати всі правила злитого і роздільного.
написання НЕ з різними частинами мови. Допоможе вам у цьому зведена таблиця.
Дайте відповідь, будь ласка, на кілька запитань:
 На які групи діляться усі частини мови? (самостійні, службові
та вигуки)
 Чим самостійні частини мови відрізняються від службових? (мають
лексичне значення та синтаксичну роль)
 До якого розряду за значенням належить частка НЕ ​​(негативна)?
Перейдемо до правил злитого та роздільного написання частки НЕ з
різними частинами мови:
Не з іменниками
Не з прикметниками
Не з займенниками
Не з дієсловами
Не з дієприслівниками
Не з дієприкметниками
Не з прислівниками
Не з чисельними
діти озвучують правила
Молодці! Ви добре знаєте правило! Повернімося до слів Д.С
Лихачова та розкриємо дужки: працює один учень. СЛАЙД 8
2

Чудово! А ми вирушаємо далі. Наступна станція
«Практична»
СЛАЙД 10 станція "Практична"
СЛАЙД 9
На цій станції вам належить застосувати свої знання та виконати завдання
у робочих аркушах.
Завдання 1. Усно поясніть написання слів із НЕ (по ланцюжку): СЛАЙД 11





(не)товариш,
поводитися


(Не) виразне.
відчути (не)добре,
(не)охайний вигляд,
 Молодці!
Завдання 2. У цьому завданні потрібно переставити пропозиції так, щоб
вийшов зв'язковий текст. Розкрити дужки та пояснити написання. (СЛАЙД 12)
Усно!


така людина.



Відповідь: В, А, Г, Б
 Сформулюйте основну думку тексту.
 Чи погоджуєтесь ви зі словами автора тексту?

Чудово! Продовжуємо працювати!
СЛАЙД 13
3

Завдання 3. Попишіть текст (або в робочих аркушах), розставте розділові знаки.
Розкрийте дужки та вкажіть, до якої частини мови належить слово з НЕ.






Перевірка виконання. За однією пропозицією.
Завдання 4. «Перевертиші»:
роздільне, а роздільне – на злив. Можна писати у листах СЛАЙД 14
необхідно замінити зливне написання на
2. (Не)закінчений портрет.
4. (Не) вирішена проблема.
5. (Не)списані листи.
7. Нічого (не)говорить факт.

 Перевіряємо за однією пропозицією. Молодці! Чи не зменшуємо темп!

Завдання 5.
пропозиціями та їх характеристикою: СЛАЙД 15
Встановіть відповідність між виділеними словами в
Відповіді: 1Д, 2Г, 3Е, 4А, 5Б 6В
 Чудово, шановні пасажири!
Завдання 6. Вийміть із «скриньки» слова з НЕ. СЛАЙД 16
 Учні називають слова.
 Що їх усе поєднує?
Завдання 7. Буквенний диктант: Слова не пишемо, тільки позначаємо їх літерами:
Злито, Р роздільно
1. Виявлено (не)пізнаний літаючий об'єкт. (злито)
2. На столі тільки (не)допита склянка соку (злито)
3. Біля самої дороги чорніли вікнами ще (не)заселені будинки (роздільно)
4

4.
(Не) зумівши реалізувати себе в житті, Базаров виявляє кращі якостіперед
особою смерті (роздільно)
5. Ключі досі (не) знайдені (роздільно)
6. Будинок у Петрових (не)великий, але дуже затишний (злито)
7. Тиша була (не) зловісною, а якоюсь м'якою, спокійною (роздільно)
8. Князя Андрія дратував холодний погляд, що не пропускає до себе в душу.
Сперанського (роздільно)
9. Нового слугу господиня (не) злюбила (однак)
10. (Не) вдячний слухач заважає навіть хорошому оповідачу (злито)
11. На столі лежала ще (не)пожежена риба (роздільно)
12. Риси особи (не) позбавлені приємності (роздільно)
13. У цьому (не)прорідженому лісі молоді дерева ростуть повільно (злито)
 Давайте перевіримо! СЛАЙД 17
1
з
2
з
3
р
4
р
5
р
6
з
7
р
8
р
9
з
10
з
11
р
12
р
13
з
Чудово!
 Що ж, ви чудово попрацювали! А ми вирушаємо далі.
Наступна станція "Грамотна". СЛАЙД 18

СЛАЙД 19 станція «Грамотна»
На цій станції вам, шановні мандрівники, чекає
виконати підсумковий тест на тему «Зливне та роздільне написання НЕ з
різними частинами мови», щоб перевірити, чи поповнився ваш багаж
новими знаннями та вміннями. Тож за роботу!
Учні виконують тест
 Чи готові? Тоді перевіримо! СЛАЙД 20
 Молодці! Ви здійснили чудову подорож, і наш поїзд
прибуває кінцеву станцію. СЛАЙД 21)
 Я сподіваюся, що наша подорож була не тільки приємною, а й
корисним для вас! Шановні пасажири, чи можете ви описати свої
враження від подорожі, використовуючи слова з не? (незабутньо,
несподівано, неймовірно, непередавано, незвичайно, нелегко та ін.)
5

Дякую! А закінчити нашу подорож я хочу такими словами:
Чи не біда, що йти далеко!
Ти не бійся, що шлях буде важким.
Ніколи не даються легко
Досягнення людям!
Щасливої ​​дороги!
Робочий лист
1. Поясніть написання слів з НЕ (усно, текст на слайді) по ланцюжку:
(Не)виспали діти, давно (не)спалий старий, (не)припиняється боротьба, (не)
Дощ, що припинявся протягом доби, абсолютно (не)освоєна область, абсолютно
(не)досліджені простори, (не) зачеплена засмагою особа, ніде (не)надруковані
статті, роман (не)прочитаний, робота (не)завершена, діти (не) мої, (не) щодня,
(не) ліпий вчинок, (не) високо злетіти; (Не) високо злетіти, а низько; вчинити
(не)товариш,
поводитися
(не)вимушено, зовсім (не)трудові доходи, (не)веселий, а сумний вигляд,
(не)складність фігури, перейти (не)глибоку, але широку річку, бурмотати щось
(Не) виразне.
відчути (не)добре,
(не)охайний вигляд,
2. Переставте речення так, щоб вийшов зв'язковий текст. Розкрийте
дужки, поясніть написання. Сформулюйте основну думку тексту. Згодні
ви з запропонованим формулюванням? (текст на слайді)

А. До нього потрібно підійти впритул і нахилитися.
Б. (Не) словами, а мовчанням, добрим поглядом, усмішкою найкраще розкривається
така людина.
В. Пахощі конвалії (не) чуєш за сто кроків.
6

Г. Є й люди, яких не можна зрозуміти, (не) наблизившись до них, (не) побачивши їх у колі
друзів чи навіть наодинці. (За О.Кожухової)
3. Попишіть текст, розставте розділові знаки. Розкрийте дужки та вкажіть, до
якій частині мови належить слово з НЕ.
У пустелі все (не)звично і (не)зрозуміло. Річки, які нікуди (не) впадають.
Зливи які висихають (не)долітаючи до землі. Дерева під якими немає
тіні. Джерела вода яких (не) вгамовує, а розпалює спрагу. Навіть гарною погодою
тут називають (не)сонячну та суху а похмуру та дощову. Навіть парасолька захищає
тут (не) від дощу, а від сонця. Ідеш і тінь твоя злякано плутається в ногах наче
топчеш великого чорного птаха. (Н.Солодков)
4. «Перевертиші»: замініть зливне написання на роздільне, а роздільне – на
зливне (на слайді)
1. (Не) слабшають, а міцніють зв'язки.
2. (Не)закінчений портрет.
3. Рукопис (не) відредаговано.
4. (Не) вирішена проблема.
5. (Не)списані листи.
6. (Не) запланована на сьогодні поїздка.
7. Нічого (не)говорить факт.
5. Встановіть відповідність між виділеними словами у реченнях та їх
характеристикою.
1. У Волконської у рисах обличчя було щось
(Не) російське.
2. (Не) застав його, я вирушив до Олексієва.
3. (Не) дивлячись на жорстокість місцевих морозів,
він вирушив у дорогу.
4. В особі батьків Пушкіна злилося
потомство однієї людини – Петра Петровича
Пушкіна, протягом довгих років(не) що мало
між собою спілкування та зв'язків.
5. Шлюб цей був (не) щасливий.
6. Березовий гай знаходився (не)далеко
від дому.
А. Причастя із залежними словами,
пишеться окремо
Б. Короткий прикметник, пишеться
разом
В. Прислівник, без НЕ
вживається, пишеться разом
Г. Дієприслівник, пишеться окремо
Д. Прикметник з НЕ пишеться
разом, тому що можна підібрати
синонім
Є. Входить до складу прийменника,
пишеться разом.
7

1
2
3
4
5
6
6. Вийміть із «скриньки» слова з НЕ. Що їх поєднує? (На слайді)
У Н Н Е Д О Р А З У М Є Н І Є
Н Є В Е С О М О С Т Ь Я Е Ф Н
Є З Н Н Е Н А В І С Т Ь Д Ш Е
Д А Е Ф Н Е Д О С Т А Т О К Р
О Б Ж Н Е Д О Т Р О Г А Т И Я
Ч У Г Ж Т Р Н Е Д О Б О Р З Х
Ё Д Н Е Д У ​​Г Н Е П О Г О Д А
Т К К Ж І Г Л В З Я Р А Г Ю Н
Л А А К Н Н Е Д О У Ч К А В Л
7. Буквенний диктант: Злито, Р окремо
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Правопис Не з різними частинами мови
Частина мови
разом
невігла,
негаразд
Іменник

неправда брехня, ворог ворог
Окремо

протиставлення: не друг, а
ворог
2. У запитальній пропозиції
при логічному наголошенні
заперечення: вас сюди влаштував батько,
чи не правда?
1. Якщо без не вживається:
недбалий, непоказний
1. Якщо є чи мається на увазі
протиставлення із союзом а:
2. Якщо можна підібрати синонім без:
немаленький великий, немолодий старий
3. Якщо є протиставлення із союзом
не великий, а маленький
2. З відносними та
присвійними
8

Прикметник
але: річка неглибока, але холодна
4. Якщо прикметник має при собі
слова зовсім, дуже, дуже,
зовсім, вкрай,
надзвичайно, що підсилюють ступінь
якості:
вкрай неприємна розмова
прикметниками: небо тут не
південне, не батькова краватка
3. Якісні прикметники,
позначають колір, смак: небо не
блакитний, не гіркий шоколад
4.Якщо є слова
далеко, зовсім, зовсім,
підсилюючі заперечення: аж ніяк
не приваблива картина
5. З короткими
прикметниками радий, повинен,
має намір, схильний, готовий,
повинен, необхідний, здатний,
згоден: я не готовий відповісти на
твоє запитання.
6. З іменами прикметниками
порівняльною
ступеня: не гірше за весну, не вище
брата
З невизначеними та негативними
займенниками без прийменників: кілька,
1. З іншими розрядами
займенників: у моєму класі, не
Займенник
нікому, щось
Дієслово
1. Якщо без не вживається:
ненавидіти, дивуватися
2. Примітка: дієслова типу
недоглянути пишуться разом, тому що в
їх склад входить єдина приставка недо
Дієприслівник
Дієприкметник
1. Якщо без не вживається:
ненавидівши, дивуючись
2. Примітка: дієприслівники,
утворені від дієслів з приставкою
недо пишуться разом, так само, як і
дієслова: недодивившись
1. Слово без НЕ вживається:
ненавидимий
обурений
2. З повними дієприкметниками без залежних
слів та протиставлення:
непрочитана книга
3. Зі словами зовсім, дуже,
на нашому поверсі
2. Негативні займенники
пишуться з не окремо, тільки
якщо вживаються з
прийменниками: немає для кого, не для
чого, ні до кого, ні до чого
З усіма іншими дієсловами:
не знати, не плакати
З усіма іншими
дієприслівниками: не знаючи, не думаючи
1. З короткими дієприкметниками:
робота не закінчена
2. З повними дієприкметниками при
наявності залежних слів або
протиставлення:
не прочитана мною книга
не прочитана, а лише
9

дуже, дуже, дуже (= дуже):
зовсім непродумане рішення
переглянута книга
1. Якщо слово не вживається
без не: обурено, несамовито,
безглуздо
2. Якщо прислівник не можна замінити
синонімом: співав тихо (тихо)
3. У негативних прислівниках:
нема чого, нікуди, ніде,
ні звідки.
1. Якщо є протиставлення з
союзом а: говорив не голосно, а
пошепки
2. Якщо до говірки ставляться
слова далеко не, не,
зовсім не, нітрохи не,
анітрохи не, ніколи не:
зовсім не важко, анітрохи не
страшно
3. З прислівниками у порівняльній
ступеня:
не гірше, не краще, не більше
4. З займенниковими прислівниками та
з прислівниками міри та ступеня:
не туди, не там, не цілком, не
зовсім, не тут, не повністю, не
дуже.
5. З обставинними
прислівниками: не сьогодні, не навесні,
не інакше.
Завжди окремо: не два, не
п'ятий
Прислівник
Чисельне
10

Вправа 2

Запишіть наступні дієприкметники з негативними займенниками або прислівниками. Поясніть їхній правопис.

Зразок: ненавчені солдати – нічому не навчені солдати.

(Не)досліджений, (не)видимий, (не)зайнятий, (не)змінний, (не)заспокоєний, (не)прочитаний, (не)помічений, (не)захищений.

Вправа 3

Перепишіть, розкриваючи дужки. Усно поясніть злите та роздільне написання частки не.

(Не) читав книгу; (Не) може дивитися; (не)закохати з першого погляду; (Не) думаючи про наслідки; якір (не) дістає дна; часу завжди (не) дістає; у (не)урожайні роки (не)доїдають; (не)дограв партії; з ранку (не)здоровиться; (не) знаючи причини; (Не)домовляв головного; (не) було намірів; (Не) з'явився на судове засідання; (Не) потрібні для справи подробиці; (не)гідна порядна людина поведінка; почерк (не)розбірливий; (не)перевірена слідчим версія; (не) помічений водієм знак; версія (не)перевірена; зовсім (не)перевірена версія; (не) знайомий чоловік.

Вправа 4

Утворіть від наведених нижче дієслів короткі пасивні дієприкметники, уживіть їх із часткою не, складіть з ними словосполучення.

Арати, обрати, чухати, приватизувати, добудувати, акціонувати, запрограмувати, дошити, створити.

Вправа 5

Перепишіть, пояснюючи усно злите та роздільне написання частки не.

1) (Не)можна (не)звернути увагу на підвищення якості роботи дорожньо-патрульної служби. 2) У партії товару (не) діставало кілька упаковок. 3) У Швейцарії (не) потрібно знати три мови - італійську, німецьку, французьку. 4) Відповідь студента була (не) цілком задовільною. 5) Він (не)помітно, ні з ким (не)прощаючись, пішов. 6) Рівень життя в країнах, що розвиваються (не) відповідає стандартам європейських країн. 7) (Не) цікавий випадок, (не) анекдот, (не) епізод, але ціла життєва доля стають у Чехова основою (не) великого за розмірами оповідання. 8) (Не) обов'язково, щоб відповідь була дана (не) повільно. 9) (Не) мало місяців провів професор над складанням підручника.

Вправа 6

Перепишіть. Розкрийте дужки. Замість крапок вставте пропущені літери.

1. (Не)засинаючи (н...) на хвилину, він дивився з (не)меркнущим інтересом на (не)знайомі йому місця. 2. Він пішов (не)помітно. 3. Раптом пролунало по лісі коротке, глухе ревіння: (не) знайомий і страшний голос якогось звіра (Біан). 4. Страх на морі залежить від звички чи (не) звички до моря, тобто від знайомства чи (не) знайомства з його характером (Гонч.). 5. Стрілки (не) зрозуміли, в чому справа, і в (не) (до) уміння дивилися на мої рухи (Арс.). 6. Дивіться на мене. Мені це (н...)(н...)приємно (Тург.). 7. На красу (не) яскраву, (не) крикливу, (не) б'є в очі розкішшю форм і буянням фарб (не) вільно відгукується наше серце (О.Авдєєва). 8. Раптом мене (не) зрозуміють, (не) (до) оцінять (А. Крон). 9. Він навів зовсім (не) переконливі аргументи. 10. Приїжджий був (не)високий на зріст і (не)казист на вигляд (Шол.). 11. Нехай струмує над твоєю хатинкою те вечірнє (не)сказане світло (Ес.). 12. (Не) одна людина писала цю книгу. 13. (Не)далеко з'явилися вогні села. 14. Берег річки (не)відлог, а дуже крутий. 15. Не можу я співати. 16. У ґрунті (не)(до)стає поживних речовин. 17. (Не) гавкаючий пес юшка (не) отримає (Посл.). 18. (Не) вміє говорити кулаком лякає (Посл.). 19. Вистава ми до кінця (не) (до) дивилися. 20. За вікном стояла (не)проглядна темрява. 21. (Не) вміло приготований обід: щось (не) (до) смажилося, щось (не) (до) варилося. 22. (Не) я, (не) ти винні у цьому. 23. (Не)други мого друга - мої (не)други. 24. (Не) успіх, а проблеми чекали його в роботі. 25. Ми зникли в курені від (не)погоди. 26. Хлопці мріють про (не)обжиті місця, про(не)звідані таємниці. 27. Батько (не) додивився за дитиною. 28. Ти ніби (не) радий мені? 29. (Не) дістати мені цієї рідкісної книги! 30. Урал - край (не)кошторисних багатств. 31. Здалеку чувся шум (не) вгамованого струмка. 32. Ніяк (не) потривожений сніг лежить хвилястими кучугурами.

Вправа 7

Переставте речення так, щоб вийшов зв'язковий текст. Розкрийте дужки. Сформулюйте основну думку тексту. Чи згодні ви із запропонованим формулюванням?

А. До нього потрібно підійти впритул і нахилитися.

Б. (Не) словами, а мовчанням, добрим поглядом, усмішкою найкраще розкривається така людина.

В. Пахощі конвалії (не) чуєш за сто кроків.

Г. Є й люди, яких не можна зрозуміти, (не) наблизившись до них, (не) побачивши їх у колі друзів чи навіть наодинці. (За О.Кожухової)

Вправа 8

Попишіть текст і розділіть його на три абзаци. Заголовок тексту. Розкрийте дужки та вкажіть, до якої частини мови належить слово.

У пустелі все (не)звично і (не)зрозуміло. Річки, що нікуди (не) впадають. Зливи, що висихають, (не)долітаючи до землі. Дерева, під якими немає тіні. Джерела, вода яких (не) вгамовує, а розпалює спрагу. Навіть гарною погодою тут називають (не)сонячну та суху, а похмуру та дощову. Навіть парасолька захищає тут (не) від дощу, а від сонця. Ідеш, і тінь твоя злякано плутається в ногах. Наче топчеш великого чорного птаха. І спритні цівки піску засинають позаду твій слід. (Н.Солодков)

Вправа 9

Допишіть прислів'я, вставляючи слова з не. Вкажіть, до якої частини промови належить вставлене слово. У разі утруднення див. підказку.

Зозуля (не)яструб, а (не)уч________. Лінивому завжди________. Книга у щастя прикрашає, а в________ втішає. Відважний (не) боїться ________. Стійкий боєць для ворога. Де _________ втратить, там сміливий знайде. ________ слово хворого вогню палить. Найкращий із дарів – розум, найгірше з (не)щастя –________.

Підказка: (не)ввічливість, (не)приступний, (не)сміливий, (не)добре, (не)удачі, (не)майстер, (не)щастя, (не)коли.

Вправа 10

Замініть зливне написання на роздільне, а роздільне – на злите, вкажіть, до якої частини мови належать слова з не.

1. (Не) слабшають, а міцніють зв'язки. 2. (Не)закінчений портрет. 3. Рукопис (не) відредаговано. 4. (Не) вирішена ще проблема. 5. (Не)списані листи. 6. (Не) запланована на сьогодні поїздка. 7. Нічого (не)говорить факт.

Вправа 11

Прочитайте речення. Знайдіть "зайве". За якою ознакою ви це визначили? Сформулюйте загальну тему інших пропозицій. Напишіть одну свою пропозицію на цю тему.

1. (Не)віжка (не)навидить вчення.

2. (Не) безглуздо сперечатися з (не) годієм.

3. (Не)охайна людина смішний.

4. (Не)можна осягнути (не)осяжне.

5.(Не)щорічна людина часто здійснює (не)передбачувані дії.

6. Краще жити люблячи, ніж (не)навидячи.

Вправа 12

Розкрийте дужки, поясніть правопис не з дієсловами. Знайдіть застарілі слова. У зв'язку із чим вони перестали вживатися? Якого стилю відноситься текст?

М.В.Ломоносов про поведінку учнів.

1. З учителями спілкуватися дуже ввічливо, (не) упиратися і (не) сперечатися з ними ні про що

2. Уникати сварок між собою і (не) робити ніякого шуму та стукоту.

3. Нічим (не) звеличуватися і (не) принижувати іншого.

4. (Не) бути гордим та грубим.

5. (Не) вимовляти гнилих, грубих та порожніх слів.

6. (Не) хвалитися і (не) брехати.

7. Під час молитви та трапези (не) розмовляти. Є охайно.

8. Найбільша шкода – від лінощів. Її треба всіляко уникати.

9. Шкідливо любити солодощі та прогулянки з поганими компаніями.

10 Бережи час навчання: воно (не) повернеться, його (не) надолужить. А все, що навчаєш, стане в нагоді! (1758 рік)

Тест на тему «Правопис не з різними частинами мови»

1. У якому варіанті НЕ пишеться окремо?

1) (не)перервне (не)домагання

2) мені це зовсім (не)цікаво

3) (не)вітка

4) це було (не) неминуче

2. У якому варіанті НЕ пишеться окремо?

1) здійснити (не)ліпий вчинок

2) бурмотати щось (не) виразне

3) нічим (не)виправданий ризик

4) юнак вкрай (не) чемний

3. У якому варіанті НЕ пишеться окремо?

1) у пачці (не) дістає трьох зошитів

2) (не)закохати з першого погляду

3) (не) знаючи причини

4) обійшлося (не)дешево

4. У якому варіанті НЕ пишеться окремо?

1) робота (не) зарахована

2) вести себе (не)вимушено

3) (не)приступна фортеця

4) з ранку (не)здоровиться

5. Яке з пояснень помилкове?

1) (не) хочеться в це вірити - не з дієсловами пишеться окремо

2) перепитати, (не) розуміючи - не пишеться разом, тому що слово без не вживається

3) відгукнутися дуже (не)втішно - не з прислівником пишеться окремо, так як у прислівника є залежні слова

4) (не)погашене багаття - не з дієприкметником пишеться разом, тому що у причастя немає залежного слова

6. У якому прикладі НЕ пишеться разом?

1) Багато рукописів (не)розшифровані.

2) У книзі (не) вистачало кількох сторінок.

3) Нам (не) діставало терпіння та досвіду.

4) Є землі люди, (не) знають, що таке сніг.

7. Розкрий дужки. Відзнач ті речення, в яких дієслова пишуться з небагато.

1) (Не) трудитись, так і хліба (не) добитися.

2) Мені цього дня (не) віталося.

3) З людьми сваритися - нікуди (не) годиться.

4) Натовп (не) дивувався.

5) (Не) гавкає, не кусає, а в дім (не) пускає.

8.В якому реченні не з іменником пишеться разом.

1) Пролунав шарудіння. Це був і (не) звір, і (не) птах.

2) Але це, на жаль, було (не) озеро.

3) Ми зрозуміли, що це було непорозуміння.

4) (Не)участь продемонстрував у цій ситуації, а холодну байдужість.

9.Вкажіть злите написання частки не:

1) далеко (не) боязке зауваження

2) (не) у кого зупинитися;

3) нітрохи (не)дорог;

4) (не) здоровий колір особи;

5) (не)дядько будинок;

6) (не) дивувався;

7) (не)велика, але зручна шафа;

8) висловити (не)кормлення;

9) (не)чого боятися;

10) (не) довга, а коротка.

10. Відзнач рядок, в якому всі слова пишуться з невідомо:

1) (не) дбайливий, анітрохи (не) привабливий, (не) погоди,

2) (не) подив, (не) бачив, (не) догадливий;

3) (не) непорозуміння, (не) ким, (не) злюбив.

11. Відзнач рядок, в якому всі слова пишуться з окремо:

1) (не)ліпість, (не)кормив, (не)красивий;

2) (не) (з) ким, (не) думав, далеко (не) боязкий;

3) (не) широка, але глибока; (Не) зрозумів, (Не) зрозумілий.

12.Познач рядок, в якому обидва прикметники пишуться з невідомо:

1) далеко (не) спокійний, (не) безглуздий;

2) зовсім (не)складна, (не)дорогий;

3) (не) шкідливий, (не) гучна.

13. Відзнач неправильне пояснення, що стосується правопису не з іменниками.

1) пишеться разом, якщо слово не вживається без не;

2) пишеться разом, якщо можна замінити синонімом без не,

3) пишеться разом, якщо у реченні є протиставлення з союзом а.

14.Вкажи приклади з помилкою:

1) виявив обурення;

2) не лагідний погляд;

3) зовсім не легкий перехід;

4) був недогадливий;

5) анітрохи не підозрілий;

6) анітрохи невибагливий;

7) аж ніяк не безвихідний.

Правопис НЕ з різними частинами мови (Вправи...

videotutor-rusyaz.ru› Вправита тест

7-й клас

Правопис нез різними частинами мови

Відкритий урок

Цілі:

1) систематизувати знання про написання не з різними частинами мови;

2) удосконалювати орфографічні навички написання не з різними частинами мови;

3) розвивати логічне та критичне мислення, вміння відбирати матеріал, аргументувати свою точку зору.

I ЕТАП. Визначення теми уроку та постановка цілей.

Прочитайте записані на дошці слова та визначте, якою буде сьогодні тема уроку.

А.(Не)кормити, (не)дивуючий, (не)ряха, (не)признач, (не)настний.

Б.(Не) квапливо, (не) написано, (не) відкритий, давно (не) зустрічався товариш.

– Так, сьогодні ми повторюватимемо тему «Правопис не з різними частинами мови».

Що робитимемо на цьому уроці?

– Повторювати та узагальнювати правила, тренуватися.Записуємо ці слова на дошці. Це мета нашого уроку.

Як ми це робитимемо? З чого почнемо? Чому?

(Відповіді. Спочатку треба повторити правила.)

Навіщо нам знати правила?(Відповіді.) Звернемося до алгоритму. Що таке алгоритм?

(Послідовність дій (кроків) задля досягнення результата.)

Уважно подивіться ще раз перший запис(Рядок А на дошці). Що поєднує слова цієї групи? Яким буде перший крок?(Відповіді.)

Давайте визначимо другий крок(Див. на дошці рядок В).

ІІ ЕТАП. Повторення теоретичного матеріалу, відпрацювання правил та алгоритму дії.

АЛГОРИТМ ВИЗНАЧЕННЯ ЗЛИТНОГО АБО РОЗДІЛЬНОГО НАПИСАННЯ НЕ

Іменники, кач. прикметники, прислівники на -о, -е Причастя Дієслова та дієприслівники
разом окремо разом окремо разом окремо
Без не не вживаються Протиставлення із союзом а Без не не вживаються Короткий причастя Без не не вживаються Завжди
Можна підібрати синонім Наявність слів далеко, аж ніяк, зовсім Повне одиночне (немає залежних слів) Протиставлення із союзом а
Наявність прислівників ступеня, ознаки: надзвичайно, абсолютно, абсолютно, майже Порівняльна ступінь: не краще, не розумніше Наявність залежних слів (входить до дієприкметниковий зворот)
Наявність негативних прислівників: ніде,
нікуди
З дод., які не мають повної форми: не радий

Що ми з вами повторили? Яке завдання вирішили?

(Повторили правила, без яких неможливо грамотно писати.)

Як закріплюватимемо матеріал? Ваші пропозиції?

Пропоную вам самим написати параграф підручника. Для цього розділимося на три групи.(У кожній групі учні різних рівнів: сильні, середні та слабкі (У-3, У-2, У-1). Кожна група отримує конверт із завданням (конверти лежать на партах на початку уроку.)

Прочитайте алгоритм виконання завдання.

ІІІ ЕТАП. Відпрацювання практичних навичок.

АЛГОРИТМ РОБОТИ НАД ЗАВДАННЯМИ

1. Виберіть із конверта одне з посильних та цікавих завдань, напишіть до нього ключ.

2. Придумайте умовне позначення (символ) для завдань конверта. Позначте цим символом завдання.

3. Розмістіть це завдання на сторінці параграфа.

4. Виберіть одне для домашньої роботи, що залишилося.

Розмістіть його у місці, позначеному знаком «Домашня робота».

5. Поясніть, чому ви обрали саме ці завдання.

6. Захистіть текст параграфа, вибравши від кожного творчої групипо одній людині.

Вибрані завдання хлопці розміщують на аркушах ватману, аркуші – на магнітній дошці. Пропонуємо охочим захистити свій варіант.

- Що ми робили? Якої мети досягли?

– Закріплювали, тренувалися.

На дім:Закінчіть схему, заповнивши відсутні елементи. За бажання можна вирішувати варіант товаришів.

Диференційовані завдання (за рівнями) для роботи у групах

Завдання 1(Рівень У-2). Переставте речення так, щоб вийшов зв'язковий текст. Розкрийте дужки.

А. До нього потрібно підійти впритул і нахилитися.

Б. (Не) словами, а мовчанням, добрим поглядом, усмішкою найкраще розкривається така людина.

В. Пахощі конвалії (не) чуєш за сто кроків.

Г. Є й люди, яких не можна зрозуміти, (не) наблизившись до них, (не) побачивши їх у колі друзів чи навіть наодинці. (За О.Кожухової)

– Сформулюйте основну думку тексту. Чи згодні ви із запропонованим формулюванням?

Відповідь. _________

Завдання 2 (У-1).Попишіть текст і розділіть його на три абзаци. Озаголовьте текст. Розкрийте дужки та вкажіть, до якої частини мови належить слово.

У пустелі все (не)звично і (не)зрозуміло. Річки, що нікуди (не) впадають. Зливи, що висихають, (не)долітаючи до землі. Дерева, під якими немає тіні. Джерела, вода яких (не) вгамовує, а розпалює спрагу. Навіть гарною погодою тут називають (не)сонячну та суху, а похмуру та дощову. Навіть парасолька захищає тут (не) від дощу, а від сонця. Ідеш, і тінь твоя злякано плутається в ногах. Наче топчеш великого чорного птаха. І спритні цівки піску засинають позаду твій слід. (Н.Солодков)

Завдання 3(У-1).Допишіть прислів'я, вставляючи слова з ні.Вкажіть, до якої частини промови належить вставлене слово. У разі скрути див. підказку.

Зозуля (не)яструб, а (не)уч________. Лінивому завжди________. Книга у щастя прикрашає, а в________ втішає. Відважний (не) боїться ________. Стійкий боєць для ворога. Де _________ втратить, там сміливий знайде. ________ слово хворого вогню палить. Найкращий із дарів – розум, найгірше з (не)щастя –________.

Підказка:(не) вєство, (не) приступний, (не) зкрейда, (не) добріє, (не) удачі, (не) мастер, (не) зчастині, (не) доогда.

Завдання 4 (У-1).Спишіть прислів'я, знаходячи у правому стовпчику правильне продовження. Вкажіть, до якої частини мови належить слово з ні.

– Про яку людську якість йдеться у більшості прислів'їв? Згадайте та запишіть прислів'я на ту саму тему. (Відповіді.)

Завдання 5 (У-3).Перебудуйте словосполучення таким чином, щоб неписалося окремо. Вкажіть, до якої частини мови належить слово з ні.

Непотрібні зараз підручники _______________.

Незнайомий глядачам актор ________________.

Дуже невдала подорож __________________.

Дуже неприємна зустріч ________________.

Завдання 6 (У-3).Складіть кілька тестів, запропонувавши різні варіантивідповідей, одна з яких має бути правильною.

А. Не пишеться окремо (сформулюйте частину правила):

а); б); в); г).

Б. Не пишеться разом (сформулюйте частину правила):

а); б); в); г).

В. У якому з чотирьох слів припущено помилку в написанні не:

а); б); в); г)?

Г. У якому слові не пишеться разом ( не укласти в дужки):

а); б); в); г)?

Завдання 7 (У-3).Розкрийте дужки у запропонованих прикладах. Запишіть пояснення злитого (роздільного) написання ні.Один із варіантів має бути правильний.

А. (Не) відомий, а початківець

Б. Абсолютно (не)відомий

Д. (Не)видимий мною обрій:

Завдання 8 (У-3).Наступні пропозиції перебудуйте так, щоб у них були дієприкметники.

1. Він слухав мене та не відповідав на мої запитання.

2. Дощ пройшов і навіть не замочив дорожнього пилу.

3. Ми читали статтю в газеті і відверто дивувалися.

4. Хлопчик робив доповідь і не заглядав у свої записи.

Завдання 9 (У-2).Виконайте контрольний тест.

1. Не пишеться разом у всіх словосполученнях ряду.

а) Говорив (не) раз, давно (не) схожа стежка.

б) (Не)пролиті сльози, (не)гідну людину поведінку.

в) Поведінка, (не)гідна солдата; (Не) виконане мною завдання.

г) (Не) потрібні нам відомості, (не) відкриті країни.

д) Нічим (не)обгороджене місце, далеко (не)випадково.

2. Не пишеться окремо в усіх словосполученнях низки.

а) Небагато (не)цікавий, вельми (не)дурний хлопчик.

б) (не) відома науці тварина, зовсім (не) відома дорога.

в) Трави (не) кошені, будинок (не) цегляний.

г) Вітер (не) холодний, але сильний; завдання зовсім (не)виконано.

д) Зовсім (не)потрібні речі, річ нікому (не)потрібна.

Відповіді: 1 – _________, 2 – _________.

Завдання 10(У-2).Замініть зливне написання на роздільне, а роздільне – на злите, вкажіть, до якої частини мови відносяться слова з не .

1. (Не) слабшають, а міцніють зв'язки.

2. (Не)закінчений портрет.

3. Рукопис (не) відредаговано.

4. (Не) вирішена ще проблема.

5. (Не)списані листи.

6. (Не) запланована на сьогодні поїздка.

7. Нічого (не)говорить факт.

Завдання 11 (У-2).Прочитайте речення. Знайдіть "зайве". За якою ознакою ви це визначили? Сформулюйте загальну тему інших пропозицій. Напишіть одну свою пропозицію на цю тему.

1. (Не)віжка (не)навидить вчення.

2. (Не) безглуздо сперечатися з (не) годієм.

3. (Не)охайна людина смішний.

4. (Не)можна осягнути (не)осяжне.

5.? (Не) щорічна людина часто здійснює (не) передбачувані дії.

6. Краще жити люблячи, ніж (не)навидячи.

Відповідь. ________

IV ЕТАП. Підбиття підсумків. Рефлексія.

– У вас на партах лежать анкети. Візьміть одну з них, заповніть її, наголосивши на своїй відповіді.

1. На уроці я працював (активно/пасивно).

2. Своєю роботою на уроці я (задоволений/не задоволений).

3. Урок для мене видався (коротким/довшим).

4. За урок я (не втомився/втомився).

5. Мій настрій (стало краще/стало гірше).

6. Матеріал уроку мені був (зрозумілий/не зрозумілий), (корисний/безкорисний), (цікавий/нудний).

7. Домашнє завданнямені здається (легким/важким).

Додаткове завдання. Вчитель читає речення. Одні семикласники (1-й та 2-й рівень) записують із них слова з ні, вказують, якої частини промови вони ставляться; інші (3-й рівень) становлять схеми речень або записують речення з пам'яті.

1. У липневі вечори і ночі вже не кричать перепела і драбини, не співають у лісових балочках (ярах) солов'ї, не пахне квітами, але степ ще прекрасний і сповнений життя.

2. Товста жінкадивилася на Івана, як би не вірячи і не розуміючи, потім вся спалахнула і сплеснула руками.

3. Невидний соловей, і чутний.

4. Чудове у лісі завжди відбувається непомітно, без чужого ока.

5. Кроту падати нікуди.

6. Нетерпіння палило і мучило його.

САМОАНАЛІЗ ВІДКРИТОГО УРОКУ У 7-МУ КЛАСІ

Урок « Не з різними частинами мови» – це урок – повторення вивченого у 5–7-х класах про написання не з різними частинами мови. Перший урок-закріплення наприкінці року.

В основу уроку покладено комунікативно-діяльнісний підхід.

На І етапі – визначення теми та постановка завдань – використовувалися такі методи: евристичний(яка буде тема уроку?), проблемний(навіщо нам це треба?), актуалізація опорнихзнань.

Колективна форма роботи дозволяла тримати у полі зору весь клас та активізувати діяльність усіх учнів. Таблиця та алгоритм розвивали аналітичне мислення, вміння відбирати потрібну інформацію, узагальнювати.Крім того, робота з таблицею дала можливість відпрацювати мовленнєві вміння учнів.

На ІІ етапі – практична робота- Використовувалися елементи проектної діяльності,розвивалося критичне мислення через читання та аналіз.На цьому ж етапі розвивалися комунікативні вміння(на рівні «учень – учень», «учень – група»), діалогова взаємодія у групі.Групова форма роботи дозволила організувати співпрацю семикласників, включити їх у діяльність із досягнення спільної мети.Робота з диференційованими завданнями допомогла перевірити лінгвістичну компетенціюучнів (уміння розпізнавати мовні одиниці), удосконалювати мовні вміння. Завдання підвищеної складності – рівні 2, 3 – розвивали творчі можливості учнів, перевіряли здатність застосовувати знання у нестандартній мовній ситуації.

Матеріал підбирався з урахуванням рівня підготовкикожної групи, припускав творчий підхід до завдань будь-якого рівня та здатність просування від рівня до іншого.

На ІІІ етапі – захист проектів – можна було побачити рівень сформованості орфографічних умінь, усвідомленість та міцність отриманих знань, удосконалювалася мовна діяльність учнів, розвивалося логічне мислення (поясніть свій вибір).

На етапі рефлексії учні давали самоаналіз своєї діяльностіта оцінку проведеної роботи.

Домашнє завдання має диференційований характер.

Роль вчителя під час уроку – консультант.

Урок показав, що учні знають правила написання не з різними частинами мови та можуть їх застосовувати на практиці, можуть усно аналізувати мовні одиниці, отримувати необхідну інформацію з текстів та завдань.

Урок продемонстрував високий рівеньактивностівсіх учнів класу.

МЕТОДИ, ЩО ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ НА ОКРЕМИХ ЕТАПАХ УРОКУ

Оргмомент Евристичний метод Аналіз мовних одиниць Логічне мислення, вміння самостійно робити висновки, формулювати тему та завдання
Повторення теорії Наочний метод, використання алгоритму та таблиць Актуалізація опорних знань, систематизація та узагальнення Репродуктивна діяльність учнів, встановлення причинно-наслідкових зв'язків, розвиток мовленнєвих умінь, умінь систематизувати, узагальнювати, слухати
Практична діяльність Елементи проектної діяльності, диференційований підхідвключення кожного учасника в діяльність з досягнення спільної мети Групова творча робота, практична спрямованість з метою розвитку аналітичних здібностей Комунікативні вміння, діалогова форма спілкування у групі, розвиток критичного мислення через читання та аналіз, самопізнання. Розвиток лінгвістичної компетенції
Захист проекту Наочність, словесні форми Вміння публічно виступати, доказово викладати свої думки, відпрацювання мовних умінь
Підбиття підсумків Аналітичний метод Вміння оцінювати результати своєї діяльності
Рефлексія Вміння самостійно оцінювати результати своєї роботи та роботи у групі

Н.А. ЗАЙЦЕВА,
сел. Жукове,
Смоленський р-н,
Смоленська обл.

Слайд 1

Розрізнення частки НЕ та приставки НЕ-.

Слайд 2

Слайд 3

Іменники, кач. прикметники, прислівники на -о, -е Іменники, кач. прикметники, прислівники на -о, -е Причастя Дієприслівники Дієприслівники Дієприслівники Дієприслівники
разом роздільно разом роздільно разом роздільно
Без не не вживаються Протиставлення з союзом а Без не не вживаються Короткий причастя Без не не вживаються Завжди
Можна підібрати синонім Наявність слів далеко, аж ніяк, Повне одиночне (немає залежних слів)
Наявність прислівників ступеня, ознаки: надзвичайно, абсолютно, абсолютно, майже Порівняльний ступінь: не кращий, не розумніший Наявність залежних слів (входить у причетний оборот)
Наявність негативних прислівників: ніде, нікуди С дод., які не мають повної форми: не радий

Слайд 4

Переставте речення так, щоб вийшов зв'язковий текст. Розкрийте дужки.
А. До нього потрібно підійти впритул і нахилитися. Б. (Не) словами, а мовчанням, добрим поглядом, усмішкою найкраще розкривається така людина. В. Пахощі конвалії (не) чуєш за сто кроків. Г. Є й люди, яких не можна зрозуміти, (не) наблизившись до них, (не) побачивши їх у колі друзів чи навіть наодинці. (За О.Кожухової)
Пахощі конвалії не чуєш за сто кроків. До нього потрібно підійти впритул і нахилитися. Є й люди, яких не можна зрозуміти, не наблизившись до них, не побачивши їх у колі друзів чи навіть наодинці. Не словами, а мовчанням, добрим поглядом, посмішкою найкраще розкривається така людина.

Слайд 5

Попишіть текст і розділіть його на три абзаци. Заголовок тексту. Розкрийте дужки та вкажіть, до якої частини мови належить слово.
У пустелі все (не)звично і (не)зрозуміло. Річки, що нікуди (не) впадають. Зливи, що висихають, (не)долітаючи до землі. Дерева, під якими немає тіні. Джерела, вода яких (не) вгамовує, а розпалює спрагу. Навіть гарною погодою тут називають (не)сонячну та суху, а похмуру та дощову. Навіть парасолька захищає тут (не) від дощу, а від сонця. Ідеш, і тінь твоя злякано плутається в ногах. Наче топчеш великого чорного птаха. І спритні цівки піску засинають позаду твій слід.

Слайд 6

Допишіть прислів'я, вставляючи слова з не. Вкажіть, до якої частини мови належить вставлене слово
Лінивому завжди________. Книга у щастя прикрашає, а в________ втішає. Відважний (не) боїться ________. Стійкий боєць для ворога. Де _________ втратить, там сміливий знайде. ________ слово хворого вогню палить. Найкращий із дарів – розум, найгірше з (не)щастя –________. Підказка: (не)ввічливість, (не)приступний, (не)сміливий, (не)добре, (не)удачі, (не)майстер, (не)щастя, (не)коли.

Слайд 7

Спишіть прислів'я, знаходячи у правому стовпчику правильне продовження. Вкажіть, до якої частини мови належить слово з нею.
1. (Не) сиди склавши руки, 2. (Не) побурчавши, 3. Хто чужій радості (не) радий, 4. (Не) бравшись за сокиру, 5. (Не) Кормлячи на руки, 6. Лодію завжди
подумай про голову. хати (не) зрубаєш. так (не) буде і нудьги. (Не) здоровиться. кішка шматка (не) з'їсть. той сам собі ворог.

Слайд 8

Перебудуйте пропозиції так, щоб у них були дієприкметники.
1. Він слухав мене та не відповідав на мої запитання. 2. Дощ пройшов і навіть не замочив дорожнього пилу. 3. Ми читали статтю в газеті і відверто дивувалися. 4. Хлопчик робив доповідь і не заглядав у свої записи.

Слайд 9

Виконайте тест.
1. Не пишеться разом у всіх словосполученнях ряду. а) Говорив (не) раз, давно (не) схожа стежка. б) (Не)пролиті сльози, (не)гідну людину поведінку. в) Поведінка, (не)гідна солдата; (Не) виконане мною завдання. г) (Не) потрібні нам відомості, (не) відкриті країни. д) Нічим (не)обгороджене місце, далеко (не)випадково. 2. Не пишеться окремо у всіх словосполученнях низки. а) Небагато (не)цікавий, вельми (не)дурний хлопчик. б) (не) відома науці тварина, зовсім (не) відома дорога. в) Трави (не) кошені, будинок (не) цегляний. г) Вітер (не) холодний, але сильний; завдання зовсім (не)виконано. д) Зовсім (не)потрібні речі, річ нікому (не)потрібна.

Loading...Loading...