Препарати для швидкого зрощення кісток при переломі. Значення опорно-рухової системи. Склад та будова кісток.».docx - «Значення опорно-рухової системи. Склад та будова кісток Міцність на розтягування

      1. Урок на тему:
      2. "Опорно-рухова система. Будова, склад та властивості кісток»

Мета уроку: вивчити склад та функції опорно-рухової системи, хімічний склад, будову та властивості кісток.

Завдання уроку:

    освітня:сформувати знання про склад та функції опорно-рухової системи; сформувати в учнів знання про особливості хімічного складу, будови та властивостей кістки, що забезпечують виконання функцій опорно-рухової системи.

    розвиваюча:розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; розвивати логічне мислення (встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, підтверджуючи цьому предметному матеріалі залежність властивостей об'єкта від його складу та будови);

    виховна:виховувати почуття відповідальності за збереження свого здоров'я (формувати уявлення учнів про необхідність стежити за своєю поставою та харчуванням).

Устаткування: розпили трубчастих кісток, мікроскоп, готовий мікропрепарат «Кісткова тканина», прожарена і декальцинована кістки, презентація до уроку, технологічні карти учнів

      1. Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація знань учнів, мотивація.

3. Пояснення нового матеріалу.

3.1.1. Склад та функції опорно-рухової системи.

3. 2. Хімічний склад кістки. Демонстрація досвіду.

3.3. Будова кістки.

3. 3.1. Макроскопічна будова кістки.

Робота із спилами.

3.2. Мікроскопічна будова кістки. Лабораторна робота "Мікроскопічна будова кістки".

4. Закріплення та узагальнення пройденого матеріалу.

5. Домашнє завдання.

      1. 1. СКЛАД І ФУНКЦІЇ ОПОРНО-РУХОВОЇ СИСТЕМИ

Вчитель."Рух - це життя", - зауважив Вольтер. Ми здійснюємо безліч різних рухів, переміщуємось у просторі, бігаємо, крокуємо, стрибаємо, плаваємо. Виконуємо багато тисяч різноманітних випрямлень, згинань, поворотів. Забезпечує все це опорно-рухова система.

8 Показ фільму (1 хвилина)

Опорно-рухову систему нерідко називають кістково-м'язовою. Чому? Тому що до складу опорно-рухової системи входять кістки, що зв'язують їх сполучні тканини та м'язи. Кістки черепа, тулуба та кінцівок утворюють скелет (від грец. «скелетон» - «висохлий»).

Кістки скелета складають пасивну

?Учитель. Хлопці, що означає «пасивність»?

Передбачувана відповідь. Відсутність власних дій

Вчитель.Правильно, кістки рухаються не власними силами, а скороченням, прикріпленим до них, м'язів.

М'язи становлять активнучастина опорно-рухової системи.

Скелет та м'язи функціонують разом. Вони визначать форму тіла, забезпечують опорну, захисну та рухову функції.

1. Механічні функції.

Опорна функція

? Вчитель. Діти, що таке опора?

П. О.Підтримка

Вчитель.Що підтримує опорно-рухова система?

П. О.Тіло людини

Вчитель.Правильно, опорно-рухова система здійснює опору для тіла загалом, і навіть всіх його частин 17-ї та органів. Опорна функція - проявляється в тому, що кістки скелета і м'язи утворюють міцний каркас, що визначає положення внутрішніх органів і не дозволяє зміщуватися.

Двигуна функціяздійснює переміщення тіла та його частин у просторі. Двигуна функція можлива лише за умови взаємодії м'язів і кісток скелета, оскільки м'язи надають руху кістковим важелям.

Захисна функція.

Кістки кістяка захищають органи від травм. Так, спинний та головний мозок перебувають у кістковому «футлярі» - головний мозок захищений черепом, - спинний хребтом. Грудна клітка закриває серце та легкі, дихальні шляхи, стравохід та великі кровоносні судини. Органи черевної порожнини ззаду захищені хребтом, знизу – тазовими кістками, спереду – м'язами черевного пресу.

2.Біологічні функції.

Поряд із механічними функціями, кісткова система виконує ряд біологічних функцій. У кістках міститься основний запас мінеральних солей: кальцію, фосфору. Вони використовуються організмом у міру необхідності, тому кісткова система бере безпосередню участь у мінеральному обміні. У кістках знаходиться червоний кістковий мозок, що бере участь у процесах кровотворення.

      1. 2. ХІМІЧНИЙ СКЛАД КІСТКИ

Вчитель.Про існування кісток у нашому тілі знає кожен. Схрещені кістки та череп – знак, що відлякує надмірно допитливих, використовували пірати. У художній літературі багато черепів та скелетів. Найчастіше вони вносять у розповідь атмосферу таємничості. Діє скелет і у казках. Старослов'янське слово "кість" ("кість") означає "сухий". Від нього походить слово "кістка" і назва персонажа російських казок - Кощій Безсмертний. Таке ім'я йому відведено невипадково – кістки надовго «переживають» людини і часом зберігаються у землі тисячоліттями, майже змінюючись.

Вивчіть дані та зробіть висновок про міцність кісткової тканини «як будівельного матеріалу» скелета людини

Матеріал

Міцність на стискання

Міцність на розтягування

Сталь

Порцеляна

КІСТКА

Граніт

Бетон

Висновок:як це не дивно, але кістка по міцності поступається тільки твердим сортам сталі і виявляється набагато міцніше, що стали зразками міцності, граніту та бетону.

Давайте крок за кроком з'ясуємо, які особливості хімічного складу та будови надають кісткам такі унікальні властивості.

Вчитель.Речовини, що входять до складу кістки, можна розділити на дві групи: органічні та неорганічні.

? Вчитель. Згадайте, які мінеральні елементи входять до складу кістки?

П. О.Кальцій, фосфор, магній

Вчитель.Правильно, склад кістки в основному входять солі кальцію та фосфору.

Вчитель. Які органічні речовини можуть входити до складу кісткової тканини?

П. О.Білки жири вуглеводи.

Погляньмо, які властивості надають кістки неорганічні речовини, а які органічні.

Демонстрація досвіду

Вчитель.Два дні тому я помістила курячу кістку у 10% розчин соляної кислоти. Саме курячу кістку, т.к. вона дрібніша, ніж, наприклад, коров'яче і на розчинення солей, що входять до її складу, потрібно менше і кислоти і часу.

Кислоти впливають не тільки на неорганічні, а й на органічні сполуки, тому я вибрала соляну кислоту як кислоту м'якшої дії. Щоб її вплив на органічні речовини кісткової тканини був мінімальним.

Отже, я витягаю кістку зі склянки з 10% розчином соляної кислоти, видаляю залишки кислоти фільтрувальним папером, і перевіряю властивості кістки. Вона здатна гнутися на всі боки.

? Вчитель.

П.О. Органічні речовини повідомляють кістки пружність та еластичність .

Вчитель:Тепер давайте вирішимо проблему, як видалити з кістки органічні речовини.

П.О.Їх можна спалити.

Вчитель:Правильно, органіка чудово горить. Коли ми вивчали хімічний склад рослинного організму, то говорили, що залишки рослин (опале листя, сухі гілки, стебла тощо) чудово горять. На місці багаття завжди залишається зола - це мінеральні солі (тобто неорганічні речовини), а всі органічні речовини згоряють.

Кістка обвуглилася. Обвуглювання - вірна ознака того, що органічні речовини згоріли. Кістка тверда, але тендітна. Кришиться в руках.

? Вчитель.До якого висновку підводять нас результати експерименту?

П. О. Неорганічні (нерозчинні солі кальцію та магнію) надають кістці твердості.

Отже, органічні речовини (білки) надають кістки пружність, а неорганічні (нерозчинні солі кальцію та магнію) надають кістці твердості. Поєднання ж твердості та еластичності повідомляє кістці міцність.

Потрібно ще знати пропорції органічних та неорганічних речовин. Бо якщо в кістках буде більше неорганічних речовин, то вони будуть твердими, але крихкими. А якщо буде надлишок органічних речовин, гості будуть надто гнучкими.

Природа, утворюючи кістковий скелет, знайшла золоту середину (3:1). Тому кістки людини досить міцні, щоб виконувати покладені ними функції.

Склад кісткової тканини людини змінюється протягом усього життя.

? Вчитель.Як змінюється хімічний склад кісток із віком?

Читання підручника. Стор. 47, стаття "Хімічний склад кісток", третій абзац

П. О.З віком збільшується вміст кістки неорганічних речовин і зменшується вміст органічних.

? Вчитель. Чому в дітей віком часто зустрічаються викривлення кісток, а літніх людей переломи? Чому у вашому віці потрібно постійно стежити за поставою?

П.О.У дітей у кістках міститься більше органічних речовин. Їхні кістки більш пружні та еластичні. З віком у кістках збільшується вміст солей. У старості кістки стають крихкими, через те, що в них вміст неорганічних солей значно перевищує вміст еластичного компонента.

Вчитель.Дитячі кістки досить гнучкі, і неправильна постава може призвести до викривлення хребта. Здоров'я – найбільше багатство людини, і її треба берегти змолоду. Встановлено, що помірне навантаження на кістку збільшує її міцність, тому дуже важливо займатися фізичною культурою. Здоров'я кістки залежить від багатьох факторів, важливе значення має збалансоване харчування.

      1. 3. БУДОВА КІСТКИ
        1. 3.1. МАКРОСКОПІЧНЕ БУДОВА КІСТКИ

Вчитель.Діти, перед вами препарат розпилу натуральної кістки. Уважно розгляньте препарат, а потім малюнок 18, А та Б (стор. 46). Порівняйте його з препаратом розпилу натуральної кістки. На препараті знайдіть окістя, компактну речовину, губчасту речовину, кістковомозкову порожнину.

Кістки покриті щільною сполучною тканиною окістя.

У окісті проходять судини та нерви. Окістя бере участь у харчуванні кістки та утворенні нової кісткової тканини.

Кістки можуть рости в довжину та товщину.

В довжинувони ростуть за рахунок поділу клітин хряща, розташованих на її кінцях

За рахунок поділу клітин внутрішнього шару окістякістки ростуть
у товщинута заростають при переломах.

У кожної кістки виділяють компактну (щільну) та губчасту речовину. Їхнє кількісне співвідношення та розподіл залежить від місця кістки в скелеті та від її функції.

Щільна (компактна) речовинаособливо добре розвинене в тих кістках та їх частинах, які виконують функції опори та руху. Наприклад, із компактної речовини побудовано тіло довгих трубчастих кісток. Кісткові пластинки мають циліндричну форму і як би вставлені одна в одну. Така трубчаста будова компактної речовини надає кісткам велику міцність та легкість.

Губчаста речовинаутворено безліччю кісткових пластин, які розташовуються за напрямами максимального навантаження. Ним утворено потовщення головок довгих трубчастих кісток, а також короткі плоскі кістки. Між пластинками розташовується червоний кістковий мозок, що є органом кровотворення – у ньому утворюються клітини крові. Порожнини довгих трубчастих кісток дорослих заповнені жовтим кістковим мозком, у якому містяться жирові клітини.

Протягом життя людини співвідношення щільної та губчастої речовини кістки змінюється. Ці зміни залежать від способу життя, який веде людина, від її харчування, стану здоров'я. Кількість щільної речовини у спортсменів значно вища, ніж у людей, які ведуть сидячий спосіб життя.

        1. 3.2. МІКРОСКОПІЧНЕ БУДОВА КІСТКИ

? Вчитель. Хлопці, які групи тканин ви знаєте?

П.О.Епітеліальна, м'язова, нервова, сполучна.

Вчитель. До якої групи належить кісткова тканина?

П. О.До сполучної

Вчитель. Які характерні особливості сполучної тканини

П. О.Наявність добре розвиненої міжклітинної речовини, що визначає механічні властивості тканини.

Кістки скелета людини утворені кістковою тканиною – різновидом сполучної тканини. Компактна речовина кістки складається з мікроскопічних осередків та канальців, за якими з окістя в кістку проходять численні кровоносні судини та нерви.

Стіни кісткових канальців викладені рядами радіально розташованих кісткових пластин. Це міжклітинна речовина кістки.Наявність міжклітинної речовини є характерною для будь-якої сполучної тканини. Кісткові клітини, що утворюють ці платівки, розташовуються по зовнішньому периметру цих кілець.

Хлопці, зараз ми маємо виконати лабораторну роботу «Мікроскопічна будова кістки»

      1. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА
        1. «Мікроскопічна будова кістки»

Обладнання:мікроскоп, постійний препарат "Кісткова тканина".

Хід роботи:

1. Розгляньте при малому збільшенні мікроскопа кісткову тканину

2. Знайдіть канальці, якими проходили судини і нерви. На поперечному зрізі вони мають вигляд прозорого кухля або овалу.

3. Знайдіть кісткові клітини, які знаходяться між кільцями та мають вигляд чорних павучків. Вони виділяють пластинки кісткової речовини, які потім просочуються мінеральними солями.

4.Результати спостережень оформіть у технологічній карті, підписавши частини малюнка.

Дайте відповідь на питання:

1. Кісткові клітини виділяють міжклітинну речовину у формі пластинок, що розташовуються навколо каналів, утворюючи концентричні циліндри. Як це позначається на міцності кістки? 2. Чому корпус літака роблять із дюралюмінієвих трубок, а не з листового прокату?

Отже, ми з вами переконалися, що кістки – міцні та водночас легкі. Що дозволяє їм виконувати у складі скелета опорну, захисну і рухову функції. Це досягається:

1. За рахунок хімічного складу.

2. За рахунок макробудування.

3. За рахунок мікробудування.

Методична розробка уроку біології у 10 класі

Після перелому людині доводиться довго носити гіпсову пов'язку, щоб утворилася кісткова мозоль і уламки зрослися один з одним. Часто це приносить масу незручностей, внаслідок тривалого знерухомлення у пошкодженій кінцівці виникає венозний застій, розвивається атрофія м'язів. На сьогоднішній день у медицині застосовуються препарати для прискорення зрощування кісток, які покращують кровообіг, сприяють відновленню кісткової тканини. Регулярне застосування цих засобів дозволяє скоротити період реабілітації, у найкоротші терміни повернутися до звичайного життя.

Після перелому організму потрібно тривалий час, щоб зрослися кісткові уламки та м'язи, відновилася іннервація та кровообіг. В одних людей процес регенерації не займає багато часу, іншим може знадобитися понад півроку, щоб повністю відновити функції кінцівки. Все залежить не тільки від локалізації перелому, а й від віку, хронічних захворювань.

На тривалість періоду реабілітації впливають такі фактори:

  • діаметр пошкодженої кістки та тип перелому. Травми кисті, передпліччя або стопи без зміщення гояться досить швидко. При переломах тазу, плечової чи стегнової кістки пацієнт повинен перебувати у гіпсі кілька місяців;
  • час надання першої медичної допомоги. Чим раніше було зроблено знеболювання, фіксація кінцівки, тим сприятливіший прогноз;
  • ризик ускладнень суттєво зменшується, якщо репозиція уламків з наступною фіксацією виконана у першу добу після перелому;
  • вік пацієнта. У людей похилого кровообігу, порушується мінеральний обмін, внаслідок чого кальцій повністю не засвоюється. Тому процес регенерації кісткової тканини займає набагато більше часу, ніж молоді;
  • загальний стан пацієнта. Цукровий діабет, пухлинні ураження кісток, авітаміноз, проблеми із щитовидною залозою – це неповний перелік захворювань, при яких період реабілітації може збільшуватись у кілька разів.

Як прискорити процес зрощення кісток?

Щоб якнайшвидше відновити функції пошкодженої кістки, необхідно дотримуватись усіх рекомендацій лікаря. Виконувати фізичні вправи, масаж, приймати препарати без консультації травматолога заборонено. Це може призвести до повторного усунення уламків, неправильного зрощення кісток.

Основні правила успішної реабілітації:

  • повноцінне харчування, збагачене білком, кальцієвмісними продуктами. У раціоні має бути достатня кількість свіжих овочів та фруктів, також обов'язково потрібно вживати сир, сир, яйця, рибу та м'ясо;
  • помірне фізичне навантаження показано після утворення кісткової мозолі, лише за кілька тижнів лікар може дозволити виконувати вправи;
  • масаж показано після зняття гіпсу. Регулярні сеанси допоможуть покращити кровотік, зменшити венозний та лімфатичний застій;
  • ліки при переломах для швидкого зрощення кісток призначаються лікарем за суворими показаннями. Це можуть бути препарати кальцію, вітаміни чи хондропротектори. Тільки лікар може підібрати найбільш ефективну групу препаратів, дозу та кратність прийому.

Препарати кальцію

На сьогоднішній день на фармакологічному ринку існує багато ліків, до складу яких входить кальцій. Здавалося б, цей мікроелемент – важлива складова частина кісткової тканини, прийом кальцію при переломі принесе користь, і що більше доза, то краще для людини. Але не все так просто. По-перше, у деяких препаратах кальцій знаходиться у формі, яка погано засвоюється організмом. По-друге, необхідно точно дотримуватись дозування, періодично перевіряти рівень даного мікроелемента в крові. Адже надлишок кальцію призводить до проблем із серцево-судинною системою, сприяє утворенню каменів у нирках та жовчному міхурі. Тому до вибору ліків потрібно підходити з особливою увагою.

Виділяють кілька груп кальційвмісних препаратів:

  • монокомпонентні засоби;
  • до складу комбінованих препаратів входить вітамін Д3, магній та фосфор. Ці компоненти покращують біодоступність кальцію, він легко засвоюється організмом;
  • вітамінні комплекси із кальцієм.

Препарат є монокомпонентним, що використовується для зрощування кісток при переломах. Випускається у формі таблеток та ампул для ін'єкцій.

Особливості застосування:

  • таблетку слід приймати перед їжею. Кратність прийому та дозу повинен визначити лікар. Найчастіше препарат призначається 3 десь у день. Максимальна добова доза для дорослих – 9г;
  • кальцію глюконат в умовах стаціонару може вводитися внутрішньом'язово та внутрішньовенно;
  • для кращого засвоєння рекомендовано додатково приймати вітамін Д3;
  • під час вагітності та годування груддю препарат призначається, якщо користь від застосування набагато вища, ніж можливий ризик. У такому разі необхідно контролювати рівень кальцію у крові.

Зверніть увагу!Кальційвмісні таблетки краще запивати чистою водою. Кава, чай погіршують всмоктування речовини, що діє.

Серед побічних дій найчастіше зустрічаються запор, нудота, блювання, дискомфорт у шлунку. При збільшенні дози можуть розвинутись симптоми гіперкальціємії: сонливість, слабкість, дратівливість, біль у животі, блювання, порушення ритму серця, підвищення артеріального тиску, біль у м'язах.

Приймати препарати, що містять кальцій для зрощування кісток при переломах, можна тільки після консультації лікаря або уважно прочитавши інструкцію. Існують серйозні протипоказання до призначення цієї групи ліків:

  • непереносимість компонентів препарату;
  • схильність до утворення тромбів чи виражений атеросклероз;
  • підвищена концентрація кальцію в організмі;
  • ниркова або печінкова недостатність.
  • наявність каменів у нирках.

До складу цього препарату входять як кальцій, а й вітамін Д3, магній, цинк, мідь та інші мікроелементи. Така комбінація покращує всмоктування компонентів у кишечнику, допомагає засвоїтись кальцію в організмі.

Особливості застосування:

  • ліки випускається у таблетках. Дозу та кратність прийому призначає лікар. Дорослим рекомендовано приймати по 1 таблетці вранці та ввечері, для дітей достатньо 1 таблетки на добу;
  • Зверніть увагу!До складу препарату входить вітамін Д3, тому додатково приймати його не потрібно, це може призвести до передозування;
  • до основних протипоказань відноситься гіперкальціємія, алергія на компоненти препарату, наявність каменів у нирках, підвищений ризик утворення тромбів;
  • якщо після прийому препарату виникла нудота, блювання, запаморочення, неприємні відчуття в серці, необхідно звернутися до лікаря;
  • кальцемін можна приймати вагітним жінкам під контролем лікаря.

Кальцій-Д3 Нікомед призначається при переломах швидкого зрощення кісток. Завдяки тому, що до складу входить кальцій та вітамін Д3, препарат добре всмоктується у шлунково-кишковому тракті, рівномірно розподіляється в організмі. Прийом цього засобу дозволяє прискорити регенерацію кісток, заповнити дефіцит мікроелементів.

Особливі вказівки:

  • ліки випускаються у вигляді жувальних таблеток з апельсиновим або м'ятним смаком, що особливо подобається дітям;
  • кратність та тривалість прийому призначається лікарем, залежить від тяжкості стану пацієнта, вікових особливостей. Середня доза – 2-3 таблетки на добу;
  • суттєвою перевагою є те, що препарат можна приймати незалежно від їжі;
  • побічні явища майже відсутні. Кальцій-Д3 Нікомед добре переноситься пацієнтами, відгуки про препарат позитивні;
  • під час вагітності та періоду лактації засіб призначається лікарем за суворими показаннями з подальшим контролем кальцію у крові.

Ліки заборонено приймати у таких випадках:

  • при підвищеному рівні кальцію чи вітаміну Д3 в організмі;
  • з обережністю призначається хворим на фенілкетонурію;
  • алергічна реакція на компоненти препарату – абсолютне протипоказання;
  • при вираженій нирковій недостатності або саркоїдозі від застосування препарату краще відмовитись.

Остеогенон є одним із найефективніших препаратів при переломі кісток. До його складу входять кальцій та фосфор, колаген, а також неколагенові пептиди. Основна перевага цього засобу - кальцій доставляється безпосередньо в кістки, заповнюючи його дефіцит, не відкладається в нирках, не загострює сечокам'яну хворобу.

Завдяки спеціальній структурі вивільнення мікроелементів відбувається поступово. Як результат – ризик виникнення гіперкальціємії, аритмій мінімальний.

Основні властивості Остеогену:

  • регуляція обміну кальцію та фосфору;
  • стимуляція остеобластів – попередників кісткової тканини;
  • пригнічення активності остеокластів, таким чином, у кістки переважають процеси утворення нових клітин;
  • колаген та неколагенові пептиди прискорюють процес регенерації;
  • остеогенон сприяє утворенню мінерального каркасу кістки: кальцій накопичується у пошкодженій ділянці, робить тканину щільнішою.

Для досягнення результату препарат слід приймати тривало, в середньому – 3-5 місяців. Добову дозу та кратність прийому визначає лікар. Таблетки при переломі кісток рекомендовано приймати двічі на день.

Остеогенон добре переноситься пацієнтами, він протипоказаний у таких випадках:

  • при непереносимості одного із компонентів препарату;
  • у дитячому віці;
  • за підвищеного рівня кальцію в організмі.

Препарати для швидкого зрощення кісток при переломі повинні призначатися лікарем. Навіть перед покупкою вітамінів або хондропротекторів потрібна консультація фахівця.

Хондроїтин запобігає подальшому руйнуванню хрящової тканини, особливо ефективний при внутрішньосуглобових переломах. Активні компоненти сприяють утворенню колагену, гіалурону. Регулярне застосування засобу дозволяє відновити обмін кальцію та фосфору, прискорити процес загоєння кістки.

Препарат має кілька форм випуску:

  • капсули. Приймати ліки потрібно тривалий час, ефект настає через 2-3 місяці після початку прийому. Рекомендована доза для дорослих – 1 капсула 2 рази на день (інтенсивна фаза триває 1 місяць), далі переходять на підтримуючу дозу – 1 капсула на добу. Хондроїтин приймається за 20 хвилин до їди;
  • за потреби лікар може призначити внутрішньом'язові ін'єкції. Уколи роблять через день, курс лікування в середньому становить 2 місяці;
  • гель. Невелику кількість препарату необхідно нанести на шкіру у місці перелому, трохи втерти. Процедуру рекомендовано повторювати щодня протягом 2-3 місяців.

Терафлекс

Цей препарат є аналогом Хондроїтину, відноситься до групи хондропротекторів. Терафлекс – ефективні ліки при переломах, сприяє відновленню сполучної тканини, запобігає її подальшому руйнуванню. Також активні компоненти препарату зменшують больовий синдром та запальну реакцію у місці ушкодження.

Протипоказання:

  • вагітність; лактація;
  • фенілкетонурія;
  • алергія на будь-який компонент препарату.

Відновлення цілісності кісток – складне завдання. Реабілітація здебільшого займає кілька місяців. Щоб прискорити цей процес, лікарі надають перевагу комплексному лікуванню: кальційвмісні таблетки після перелому кісток, хондропротектори, нестероїдні протизапальні засоби, заняття лікувальною фізкультурою та правильне харчування. Також у період реабілітації широко використовуються муміє та фізіопроцедури.

Це цікаво Старослов'янське слово «кість» означає сухий. Від нього походить слово кістка і назва персонажа російських казок - Кощій Безсмертний Матеріал Міцність на стиск Міцність на розтяг Сталь 552 827 Фарфор 250 55 КІСТКА 170 120 Граніт 145 5 Дуб 59 117 Бетон 21 2 матеріалу» скелета людини Висновок: як це не дивно, але кістка по міцності поступається тільки твердим сортам сталі і виявляється набагато міцніше міцності граніту і бетону, що стали зразками міцності. Солі кальцію, фосфору, магнію Білки Жири Вуглеводи Кістка Наявність речовин Властивості кістки Неорганічних Органічних Прожарена Декальцинована ϭ. Заповніть таблицю: Ϯ. Зробіть висновок про роль неорганічних та органічних речовин кістки: Неорганічні речовини надають кістки… Органічні речовини надають кістки… 1. Розгляньте малюнок ϭ8, А та Б; 46 2. Порівняйте його з препаратом розпилу натуральної кістки. Знайдіть окістя, компактну речовину, губчасту речовину, кістковомозкову порожнину. Частини кістки Будова та розташування Функції Утворена сполучною тканиною, пронизана великою кількістю кровоносних судин та нервів. Зростається із кісткою. Захисна функція, живлення клітин, має рецептори больової чутливості. Забезпечує зростання кісток завширшки і зрощення після переломів Розташоване під окістям, складається з пластинок, які розташовуються щільно прилягаючи один до одного. Вони мають циліндричну форму і як би вставлені одна в одну. Забезпечує міцність та легкість Кісткові пластинки в ньому розташовані пухко у напрямку найбільшого навантаження. Забезпечує легкість та міцність Червоний кістковий мозок Жовтий кістковий мозок Устаткування: мікроскоп, постійний препарат Кісткова тканина. 1. Розгляньте при малому збільшенні мікроскопа кісткову тканину. 2. Знайдіть канальці, якими проходили судини і нерви. На поперечному зрізі вони мають вигляд прозорого кухля або овалу. 3. Знайдіть кісткові клітини, які знаходяться між кільцями та мають вигляд чорних павучків. Вони виділяють пластинки кісткової речовини, які потім просочуються мінеральними солями. Дайте відповідь на запитання: 1.Кісткові клітини виділяють міжклітинну речовину у формі пластинок, які розташовуються навколо каналів, утворюючи концентричні циліндри. Як це позначається на міцності кістки? 2. Чому корпус літака роблять із міцних дюралюмінієвих трубчастих конструкцій, а не з листового прокату? Результати спостережень оформіть у технологічній карті, підписавши частини малюнка. Отже, ми з вами переконалися, що кістки – міцні та водночас легкі. Що дозволяє їм виконувати у складі скелета опорну захисну рухову функції. Це досягається: 1. За рахунок хімічного складу. 2. За рахунок макробудування. 3. За рахунок мікробудування.

36. Сформулюйте кілька запитань, відповіді які ви хочете отримати щодо цієї теми.

    Відповідь: Як здійснюється рух? Яку роль виконує скелет?

37. Прочитайте §10. Подайте у вигляді схеми перелік функцій опорно-рухової системи.

38. Розкрийте роль органічних та неорганічних речовин кістки, дописавши твердження.

    Відповідь: Органічні речовини надають кістки гнучкість. Неорганічні речовини надають кістки твердістьь. Поєднання цих речовин забезпечує міцність та пружність.

39. Впишіть у текст про будову трубчастої кістки пропущені слова: суглобовий хрящ, окістя, компактна речовина, кістковомозкова порожнина, губчаста речовина, червоний кістковий мозок, жовтий кістковий мозок.

    Відповідь: Трубчаста кістка складається з середньої частини - тіла кістки та двох головок, що зчленовують з іншими кістками. Тіло кістки та зовнішня частина головок покрита окістя, а суглобові поверхні головок - суглобовим хрящом. Усередині головок знаходиться губчаста речовина, що містить червоній кістковий мозок, в якому утворюються клітини крові Тіло кістки складається з компактної речовини, всередині якої знаходиться кістковомозкова порожнина. Вона заповнена жовтим кістковим мозком, що представляє переважно жирову тканину.

40. Дайте відповідь, чому, незважаючи на те, що зростання кістки в товщину здійснюється безперервно за рахунок окістя, кістка дорослої людини не стає масивнішою.

    Відповідь: Стінки кістковомозкової порожнини містять клітини, що розчиняють кістку.

41. Звіт про лабораторну роботу "Мікроскопічна будова кістки" (с. 69-70 підручника).

    1.На мікропрепараті представлений поперечнийзріз кістки.

    2.Малюнок мікроскопічної будови кістки з позначенням деталей, побачених у мікроскоп.

    3.Відповіді на запитання завдання №4 лабораторної роботи.

    Відповідь: Кісткові платівки розташовуються у напрямку сил стиснення та розтягування. Що виникають у зв'язку з навантаженнями на кістку, це пояснює унікальну міцність кістки.

42. Прочитайте § 11 «Скелет людини. Осьовий скелет». Заповніть таблицю, впишіть назви парних і непарних кісток черепа, і навіть цифри, якими ці кістки позначені малюнку.

43. Які функції опорно-рухового апарату здійснюються завдяки рухливості нижньої щелепи?

    Відповідь: Подрібнення їжі/жування. Членороздільна мова.

44. Розгляньте малюнок, на якому показані осьовий скелет та таз шимпанзе та людини. Дайте відповідь на наступні запитання.

1) Чому у шимпанзе хребет має два вигини, а у людини – чотири?

    Відповідь: Це пристосування до прямоходіння.

2) Чому потилична кістка шимпанзе має потужні гребені, а людини їх немає?

    Відповідь: До потиличної кістки кріпляться шийні м'язи. Шия у шимпанзе потужніша, от і потрібні гребені.

3) Чим пояснити те, що різниця в масі шийних і поперекових хребців людини більша, ніж у шимпанзе?

    Відповідь: Людина прямоходяча, голову і спину тримає прямо по ходьбі - звідси велике навантаження на хребці та їх масивність.

4) Чому таз у людини має форму чаші, а шимпанзе – ні?

    Відповідь: Така форма тазу сприяє рівній ходьбі на двох ногах.

45. На малюнку зображені шийний, грудний та поперековий хребці. Загальні частини хребців позначені цифрами, відмітні ознаки частин хребців цифри та літери, якими вони зазначені на малюнку:

    Тіло хребця – 5;

    Отвір, що утворює з іншими хребцями хребетний канал - 3;

    Остистий відросток – 1;

    Поперечний відросток – 4;

    Отвори шийних хребців, через які проходять голову кровоносні судини, - А;

    Суглобові майданчики на тілі грудних хребців і поперечних відростків, що зчленовуються з ребрами, - Б;

Чи є ці ознаки у поперекових хребців?

    Відповідь: Не всі ознаки.

46. Назвіть показані на малюнку кістки.

    2 – шийні хребці;

    3 – Ключиця;

    4 – Лопатки;

    5 - Грудина;

    7 - Плечова кістка;

    8 - Променева кістка;

    11 - Хвилин;

    12 - Головка стегнової кістки;

47. Дайте відповідь на питання.

1) Скільки пар ребер з'єднуються з грудиною за допомогою хрящів?

    Відповідь: 10 пар ребер.

2) Скільки пар ребер закінчується вільно?

    Відповідь: 2 пари.

3) Яку функцію виконують хрящові диски між хребцями?

    Відповідь: Вони надають хребту рухливість, пружність, пом'якшують струс при бігу, ходьбі, стрибках.

48. Які структури утворюють грудну порожнину людини? Згадайте, у якої групи організмів уперше в процесі еволюції виникла грудна порожнина такої будови. Які органи розташовані у грудній порожнині?

    Відповідь: Грудний відділ хребта, ребра та грудина. Вперше подібна грудна порожнина з'явилася у плазунів. У грудній порожнині знаходяться легені та серце.

49. Напишіть назви вказаних на малюнку частин суглоба.

    1 – суглобові поверхні;

    2 – Хрящові поверхні;

    3 - Зв'язування;

50. Зробіть підписи до малюнків.

    I. Кістки верхньої кінцівки:

    1 - Ключиця

    2 - Лопатка

    3 - Плечова кістка

    4 - Променева кістка

    6 - Зап'ястя

    7 - П'ясті

    8 - Фаланги пальців

    ІІ. Кістки нижньої кінцівки та криж:

    2 - Хрестець

    3 - Стегнова кістка

    4 - Велика гомілкова кістка

    5 - Мала гомілкова кістка

    6 - Передплюсна

    7 - Плюсна

    8 - Фаланги пальців

51. Допишіть твердження.

    Відповідь: Пензлик від стопи відрізняється рухливими та довгими фалангами(пензель можна зібрати в жменю!) та протиставленням великогопальця решті. Стопа представлена ​​потужними кістками таранноїі п'ятковою, короткі пальці, великий палець не протиставленорешті. Склепіння стопи дозволяють людині пружинити при ходьбі.

52. Повторіть статтю «Різновиди м'язової тканини» (§8). Намалюйте клітину гладкою та клітину поперечнополосатої м'язової тканини.

Відзначте особливості поперечнополосатої м'язової тканини:

    Відповідь: Багатоядерні клітини складаються з волокон.

53. Розгляньте малюнок 40 у підручнику. Знайдіть черевце та сухожилля двоголового м'яза. Прочитавши статті «Макроскопічна будова м'язів» і «Рухи в суглобах» (§13), впишіть поняття, що визначаються нижче.

    Відповідь: Сухожилля, що прикріплюється до ділянки кістки, яка найчастіше залишається нерухомою, називається головкою м'язи, а сухожилля, що прикріплюється до рухомої кістки, - хвіст. М'язи протилежної дії називаються антагоністами, а м'язи, що діють в одному напрямку, - синергістами.

54. Виконайте лабораторну роботу «М'язи людського тіла» (с. 86 – 89 підручника) та, вивчивши малюнки 41 та 42, заповніть правий стовпець таблиці.

  • Функції м'язів або м'язової групи

    Назва м'язу або м'язової групи

    М'язи, що одним кінцем прикріплюються до кісток черепа, а іншими до шкіри або тільки до шкіри.

    Мімічні.

    М'язи, що рухають нижню щелепу.

    Скроневі.

    М'яз шиї та спини, що відкидає назад голову.

    Трапецієподібна.

    М'язи, що нахиляють голову вперед, коли скорочуються разом, і нахиляють голову в сторони, коли скорочуються поодинці.

    Грудино-ключичнососцеподібні.

    М'яз спини, що відводить руки за спину.

    Найширший м'яз.

    М'язи грудей, що зводять плечі та руки, зігнуті в лікті, вперед.

    Велика грудна.

    М'язи, що забезпечують розширення та спадання грудної клітки.

    Міжреберні.

    М'язи, що піднімають тулуб із положення лежачи в положення сидячи при фіксованих ногах.

    Черевний прес.

    М'язи, що забезпечують прямоходіння.

    Глибокі та сідничні.

    М'яз руки, що відводить плече убік

    Дельтоподібна.

    М'язи, що згинають пальці і пензля в кулак.

    М'язи передпліччя.

55. Наведіть кілька прикладів м'язів, що працюють як антагоністи і синергісти.

  • Антагоністи

    Синергісти

    Біцепс - трицепс

    Груди - трицепс

56. На малюнку показано мотонейрон. Підпишіть його частини.

    1 – тіло нейрона;

    2 - дендрити;

    4 – Синапс;

Вкажіть, скільки м'язових волокон управляє мотонейрон, показаний на малюнку.

    Відповідь: Двома.

57. Напишіть, як треба організувати тренування, щоб був тренувальний ефект (синтез у м'язовій тканині переважав над розпадом).

    Відповідь: Близьке до максимальної напруги та правильний відпочинок.

58. Вкажіть наслідки гіподинамії.

    Відповідь: Зміни у м'язах: стають в'ялими, втрачають силу. Зміни у кістках: йдуть солі кальцію. Зміни у крові: солі кальцію з'єднуються з холестерином утворюючи бляшки.

59. Прочитайте статтю «Регуляція роботи м'язів-антагоністів» (§14) та заповніть таблицю, вписавши у відповідні стовпці слова: збуджені, загальмовані, скорочені, розслаблені.

  • Види нервових

    центрів

    та м'язів

    Стан рук

    Нервові центри згиначів

    Нервові центри розгиначів

    М'язи згиначі

    М'язи розгиначі

    Згинання руки у ліктьовому суглобі

    Порушені

    Загальмовані

    Скорочені

    Розслаблені

    Розгинання руки у ліктьовому суглобі

    Загальмовані

    Порушені

    Розслаблені

    Скорочені

    Утримання вантажу у ліктьовому суглобі

    Порушені

    Порушені

    Скорочені

    Скорочені

    Загальмовані

    Загальмовані

    Розслаблені

    Розслаблені

60. Впишіть поняття, що визначаються нижче.

    Відповідь: Робота, пов'язана з переміщенням тіла чи вантажу, називається динамічна. Робота, пов'язана із збереженням пози чи утриманням вантажу, називається статична.

61. Звіт про лабораторну роботу «Втома при статичній роботі» (с. 94 підручника).

  • Фази втоми

    Ознаки томлення

    Час

    Початок досвіду (відсутність втоми)

    Рука з вантажем нерухома

    I фаза стомлення

    Рука опускається потім ривком піднімається на колишнє місце.

    II фаза стомлення

    Тремтіння рук, втрата координації, похитування корпусу, почервоніння обличчя, потовиділення.

    III фаза втоми (гранична втома)

    Біль у м'язах, оніміння, мимовільне розслаблення м'язів.

62. Прочитайте §15 «Постава. Попередження плоскостопості». Перерахуйте причини порушення постави.

    Відповідь: Неправильна посадка за столом, сутулитись (коли при ходьбі голова дивиться в землю). Звичка горбитися.

63. Назвіть фактори, що сприяють розвитку плоскостопості.

    Відповідь: Неправильне підібране взуття, тривале ходіння або надмірна маса тіла.

64. Звіт про лабораторну роботу «Постава та плоскостопість» (с. 98 підручника).

Виявлення порушень постави.

1. Виявлення сутулості.

Висновок: Порушень немає.

2. Виявлення порушень у галузі поперекового вигину.

    Відповідь: При положенні тіла спиною до стіни, коли, п'яти, гомілки, таз і лопатки стосуються стіни, між стіною та попереком проходить (кулак або тільки долоня) долоня.

Висновок: Порушень немає.

II. Виявлення плоскостопості (робота виконується вдома).

    Відповідь: Слід у вузькій своїй частині (заходить чи не заходить) не заходитьза лінію, що з'єднує центр п'яти та центр третього пальця (див. рис. 45 на с. 97 підручника).

Висновок: Порушень немає.

65. Прочитайте § 16 «Перша допомога при забитих місцях, переломах кісток і вивихах суглобів», розгляньте малюнки та заповніть таблицю.

  • Тип травми

    Розтягнення зв'язок.

    Заходи першої допомоги

    Накласти тугу фіксуючу пов'язку і до ураженого місця прикладають холод.

    При відкритих переломах – зупинити кровотечу. У всіх випадках, крім перелому кісток грудної клітки, прикладають шину. При травмі хребта покласти обличчям донизу на рівний настил.

    Забезпечити нерухомість.

    Протипоказання

    Рух;

    Намагатися надати природну форму, накладаючи шину на грудну клітку.

    Намагатися вправити кістку.

66 . При підозрі на перелом кісток передпліччя було накладено шину, а саму руку зафіксовано за допомогою косинки.

Визначте, якої помилки припустилися при наданні допомоги постраждалому. Які наслідки вона може призвести?

    Відповідь: Шина не зафіксована. Вона може зміститися, внаслідок чого може зміститися зламана кістка. Це може призвести до пошкодження тканин, судин та ін.

    Відповідь: При необхідності я можу, не нашкодивши, надати першу допомогу, допоки швидка допомога буде в дорозі.

68. Вирішіть кросворд №4.


>> Значення опорно-рухової системи, її склад. Будова кісток

§ 10. Значення опорно-рухової системи, її склад. Будова кісток

Які якості кістки забезпечують її легкість та міцність?
Чому кісткову тканину відносять до сполучної?

Мікроскопічна будова кістки. Компактна речовина кістки складається з мікроскопічних осередків та канальців, за якими з окістя в кістку входять численні кровоносні судини та нерви. Стіни кісткових канальців викладені рядами радіально розташованих кісткових пластин (рис. 19). Це неклітинна речовина кістки. Наявність неклітинної речовини є характерною для будь-якої сполучної тканини. Кісткові клітини, що утворюють ці платівки, розташовуються по зовнішньому периметру цих кілець.

Типи кісток.

За типом будови розрізняють трубчасті, губчасті, плоскі кістки.

Трубчасті кістки мають вигляд циліндрів із потовщеними крайовими кінцями. Вони служать довгими міцними важелями, з яких людина може пересуватися у просторі чи піднімати тяжкості. До трубчастих кісток відносяться кістки плеча, передпліччя, стегна та гомілки. Трубчасті кістки покриті окістям, за винятком суглобових поверхонь. За окістям слід шар компактної щільної речовини. На кінцевих ділянках кістки компактна речовина переходить у губчасту, яка заповнює кінці кісток. У середній частині кістки губчастої речовини немає, там знаходиться кістково-мозкова порожнина, заповнена жовтим кістковим мозком. Червоний кістковий мозок зберігається у губчастій речовині кінцевих ділянок кістки.

У товщину трубчасті кістки ростуть за рахунок окістя. Однак маса кістки збільшується незначно, тому що стінки кістковомозкової порожнини містять клітини, які розчиняють кістку. Завдяки складній та узгодженій роботі тих та інших клітин досягається оптимальна міцність кістки при найменших масі та витраті матеріалу.
Зростання в довжину трубчастих кісток відбувається за рахунок зон зростання і завершується до 20-25 років. Зони зростання знаходяться неподалік кінцевих ділянок кісток. Вони складаються з хрящової тканини, яка зі зростанням кістки заміщається кістковою тканиною.

Губчасті кістки мають на поверхні досить тонку компактну речовину, під якою знаходиться губчаста речовина, заповнена червоним кістковим мозком. До губчастих кісток відносяться кістки тіл хребців, грудини, дрібні кістки кисті та стопи. Здебільшого губчасті кістки несуть опорну функцію.


Плоскі кістки виконують переважно захисну функцію.

Вони складаються з двох паралельних пластинок компактної речовини, між якими хрест-навхрест розташовується, як балки, губчаста речовина. До плоских кісток відносяться кістки, що утворюють склепіння черепа.

Скелет, м'язи, окістя, компактна, губчаста речовина кістки, кістковомозкова порожнина, червоний кістковий мозок, жовтий кістковий мозок; кісткові тканини, кісткові пластинки, клітини, що утворюють кістку та розчиняють кістку; типи кісток: трубчасті, губчасті, пласкі; зони зростання трубчастих кісток.

Чому скелет та м'язи відносять до єдиної системи органів?
У чому полягає опорна, захисна та рухова функції скелета та м'язів?
Який хімічний склад кісток? Як можна визначити властивості його компонентів?

Поясніть, чому викривлення кісток частіше бувають у дітей, а переломи – у людей похилого віку.
Розгляньте малюнок 18, А, Б і В. Порівняйте його з препаратом розпилу натуральної кістки. Знайдіть окістя, компактну речовину, губчасту речовину, кістковомозкову порожнину.

1. Розгляньте малюнок 18, Б і В. Поясніть, чому поперечини губчастої речовини орієнтовані у напрямку сил стиснення та розтягування кістки.

Лабораторна робота

Мікроскопічна будова кістки

Устаткування : мікроскоп, постійний препарат «Кісткова тканина».

Хід роботи

1. Розгляньте при малому збільшенні мікроскопа кісткову тканину. За допомогою малюнка 19, А та Б визначте: поперечний чи поздовжній зріз ви розглядаєте?

2. Знайдіть канальці, якими проходили судини і нерви. На поперечному зрізі вони мають вигляд прозорого кухля або овалу.

3. Знайдіть кісткові клітини, які знаходяться між кільцями та мають вигляд чорних павучків. Вони виділяють пластинки кісткової речовини, які потім просочуються мінеральними солями.

4. Подумайте, чому компактна речовина складається з численних трубочок із міцними стінками. Як це сприяє міцності кістки при найменшій витраті матеріалу та маси кісткової речовини? Чому корпус літака роблять із міцних дюралюмінієвих трубчастих конструкцій, а не з листового прокату?


Колосов Д. В. Маш Р. Д., Бєляєв І. Н. Біологія 8 клас
Надіслано читачами з інтернет-сайту

Зміст уроку конспект уроку та опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технології закриті вправи (тільки для використання вчителями) оцінювання Практика завдання та вправи, самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси, рівень складності завдань: звичайний, високий, олімпіадний домашнє завдання Ілюстрації ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, коміксі, мультимедіа реферати фішки для допитливих шпаргалки гумор, казки Доповнення зовнішнє незалежне тестування (ВНТ) підручники основні та додаткові тематичні свята, слогани статті національні особливості словник термінів інші Тільки для вчителів
Loading...Loading...