გაკვეთილის მონახაზი (სამყარო, უფროსი ჯგუფი) თემაზე: გაკვეთილის მონახაზი „კურდღელზე დაკვირვება“

მასწავლებელი აჩვენებს ილუსტრაციას ზღვის გამოსახულებით, ტალღებით, ნავს გაბერილი იალქნებით და კითხულობს ლექსს.

გაკვეთილის შეჯამება გარემოსდაცვით განათლებაში

თემა: "ქარის ყურება"

მშვიდი ამინდის, ქარის, სიძლიერის ცოდნის კონსოლიდაცია ქარი.

განსაზღვრეთ ქარის მიმართულება მიმდებარე ობიექტების მიხედვით, ამინდის ფანქარი.

Ცივი ქარი- ჩრდილოეთი, თბილი - სამხრეთი.

გააცნო ამინდის ფანქარი.

იზეიმეთ ქარიანი ამინდი ბუნების კალენდარი.

მეთოდოლოგიური ტექნიკა: სენსორული აღქმა, დაკვირვება, შედარება. დღეს არის ქარი… როგორ გავარკვიოთ? რომელი მხრიდან უბერავს? ძლიერია თუ არა, თბილი თუ ცივი? იდენტიფიცირება ამინდის ფანჯრის მიხედვით ქარის მიმართულება, კარდინალურ წერტილებამდე. ქარი გუშინდელზე ცივია. უნდა აღვნიშნო თუ არა ბუნების კალენდარი.

აღჭურვილობა: ფურცელი, ამინდის კალენდარი, მიმდებარე ობიექტები.

დაკვირვების პროგრესი

მასწავლებელი აჩვენებს ილუსტრაციას ზღვის გამოსახულებით, ტალღებით, ნავით გაბერილი იალქნებით და კითხულობს ლექსს:

„ქარი დადის ზღვაზე
და ნავი მოუწოდებს
თავისკენ გარბის ტალღებში
გატეხილ იალქნებზე"

შემდეგ ის ბავშვებს უსვამს კითხვას:

ბიჭებო, ნავზე რატომ არის გამოსახული ასეთი გაბერილი იალქნები? Რატომ ხდება ეს? რა ეხმარება ნავს?

ე. ქარი უბერავს მათ.

Q. სწორად, რა ქარია აქ?

D. ძლიერი.

ბ.ბავშვებო, ყველამ ერთად ჩავიცვათ და გავიდეთ ქუჩაში და დავადგინოთ, რა ქარია დღეს ქუჩაში (გამოდით ქუჩაში).

კითხვა: იცით თუ არა როგორ უნდა დადგინდეს რა ამინდია (ქარია თუ არა) და რომელი მხრიდან უბერავს ქარი?

D. არ ვიცი.

V. ასე რომ, თქვენ შეგიძლიათ განსაზღვროთ ამინდის ფენით.

Რა ფურცელი?

მასწავლებელი ბავშვებს უჩვენებს ამინდის ლიანდაგს (მასზე არის ჯოხი გრუნტით, ასოებით "S.Yu".

ბიჭებო, ამ წვრილმანს ჰქვია ამინდის ლიანდაგი. ისინი განსაზღვრავენ ქარის მიმართულებას. ეს სიტყვა ყველამ ერთად ვთქვათ და გავიხსენოთ (მასწავლებლის შემდეგ ბავშვები იმეორებენ. მასწავლებელთან ერთად აყენებენ ამინდის ლიანდაგს, ადგენენ რომ ქარი ჩრდილოეთია).

პ. ბიჭებო, უყურეთ გრუნტის მაგიდის ტრიალს. და წერილით ჩვენ ვხედავთ, რომ ქარი ჩრდილოეთია.

ვ.ოლია, როგორ დავადგინეთ რომელი ქარი?

ა. ამინდის ზოლის გასწვრივ.

პ. ასეა! და ვინ მეტყვის რომელი ქარია ძლიერი თუ არა.

D. ძლიერი.

Q. ბიჭებო, ვფიქრობ, რომ სიტყვები შეესაბამება ამ ქარს:

„ქარი, ქარი, შენ ძლიერი ხარ
თქვენ მისდევთ ღრუბლების ფარას."

სიმართლე! უბერავს თუ არა ძლიერი ქარი ღრუბლებს ცაზე?

ბ. ბავშვებო, გახსოვდეთ. გუშინ დილით ბაღში რომ შედიოდი, რა ქარი იყო. უფრო ცივი ვიდრე დღეს?

ბავშვებო, უყურეთ ქარში ხეების რხევას. როგორ ქანაობენ?

D. ძლიერად. გვერდიდან გვერდზე.

ბ. მართალია. შესაძლებელია თუ არა ფანჯრიდან გახედვა იმის დასადგენად, ქარია თუ არა გარეთ?

Q. და იქნებ ზოგიერთმა თქვენგანმა იცის ლექსი ან გამოცანა ქარის შესახებ? (ბავშვები გვთავაზობენ საკუთარ ვარიანტებს).

კ. ახლა ბაღში გავიდეთ და სურათებით მაჩვენოთ რა ძლიერი ქარია გარეთ. და ამავდროულად ჩვენ ჩავფრინდებით ბუნების ქარის კალენდარი(მოდით ჯგუფში, მონიშნეთ კალენდარში, შემდეგ დაჯექით დახატავთ).

კლასგარეშე აქტივობების შეჯამება

მე ვარ მკვლევარი

მე ვარ მკვლევარი

დაკვირვება და დაკვირვება.

გაკვეთილის მიზანი: ასწავლეთ ბავშვებს პრობლემების დანახვა; განავითარეთ ყურადღება, დაკვირვება, აზროვნება; ისწავლეთ მოწყობილობებთან მუშაობა; განავითაროს კოლექტივიზმის გრძნობა.

აღჭურვილობა: პრეზენტაცია, ბარათები წყვილებში მუშაობისთვის, გამადიდებელი.

გაკვეთილის მსვლელობა.

1. საორგანიზაციო მომენტი. ბიჭებო, დადექით წრეში. გაუღიმეთ ერთმანეთს. ჩვენი თვალები (თვალებთან ხელისგულებს ვახვევთ), ყურები, თავი, გული ღიაა ცოდნისთვის. გაუზიარეთ ერთმანეთს თქვენი სითბო. ჩვენ ახლა გუნდი ვართ. დღეს ბევრი უნდა ვიმუშაოთ და რაღაც ახალი ვისწავლოთ.

2. საბაზისო ცოდნის აქტუალიზაცია მასწავლებელი: რა ჰქვია ჩვენს გაკვეთილს?

- (ჩვენს გაკვეთილს ჰქვია "მსოფლიოს ახალგაზრდა მკვლევარები")

    დღეს გაკვეთილზე ჩვენ ვაგრძელებთ მკვლევარობას.

    დაიმახსოვრე ვინ არიან მკვლევარები.

(ადამიანები, რომლებიც ასრულებენ სამეცნიერო კვლევას.)

    რა არის კვლევა?

(ტრაქტატი.)

    დღეს ჩვენ კიდევ ერთ ნაბიჯს გადავდგამთ მეცნიერებაში.

ყურადღებით დააკვირდით ბარათებს სიმბოლოებით (სლაიდი ნომერი 2)

    როგორ ფიქრობთ, რაზე გვეუბნებიან?

- (ეს არის კვლევის მეთოდების ასახვა.)

    გახსოვდეთ ეს მეთოდები. (იფიქრეთ, დაუსვით საკუთარ თავს შეკითხვა, დაუსვით სხვა ადამიანს, ჩაატარეთ ექსპერიმენტი, შეხედეთ წიგნებს, შეხედეთ კომპიუტერს, უყურეთ ტელევიზორს.)

    რა არის პირველი და მთავარი მეთოდი, რომელსაც მკვლევარი იყენებს?

(დაფიქრდი შენთვის)

    რა თქმა უნდა, სანამ კვლევას დაიწყებდეთ, ჯერ თავად უნდა დაფიქრდეთ. როგორ ფიქრობთ, რას ნიშნავს ეს კითხვის ნიშანი? (აქ უნდა იყოს ახალი კვლევის მეთოდი)

    როგორ ფიქრობთ, რა იქნება განხილული ჩვენს გაკვეთილზე?

- (კვლევის ახალი მეთოდის შესახებ)

    უფლება! მაგრამ რომელი, თქვენ თვითონ გამოიცნოთ.

    თქვენ გაქვთ დავალებების ფურცლები თქვენს მაგიდებზე. მაგრამ სანამ ამას გავაკეთებთ, გავიხსენოთ წყვილებში მუშაობის წესები. (სლაიდი # 3)

ბარათზე დაშიფრულია სიტყვები OBSERVATION და OBSERVATION.

    რა სიტყვები მიიღეთ? (დაკვირვება და დაკვირვება.)

    რა არის მეთვალყურეობა? რაც შეეხება დაკვირვებას?

    რომელი ცნობილი მეთოდი შეგიძლიათ გამოიყენოთ კლასში ამ კითხვებზე პასუხის გასაცემად?

- (იხილეთ წიგნებში - ენციკლოპედიები, განმარტებითი ლექსიკონები)

- (ყურადღება)

    ახლა შევამოწმოთ რამდენად დაკვირვებული (ყურადღებიანი) ხართ.

    ფიზიოთერაპია თვალებისთვის

3. პრაქტიკული დავალებები (სლაიდები ნომერი 7-11)

ა). იპოვნეთ მხატვრის შეცდომები.

ბ). რამდენჯერ მეორდება ეს წერილი?

V). რატომ გამოიყურება გოჭი ნაფ-ნაფი ასე ეშმაკურად? აქ რაღაც არასწორია…

გ). რა ობიექტებს ხედავთ? Იპოვე ისინი.

დ). როგორი გეომეტრიული ფორმები შეიძლება გამოიყურებოდეს ხეები? შენი ვარაუდები.

4. დაკვირვების სწავლა.

მასწავლებელი: იცით, წლის რომელი დროა ფანჯრის მიღმა? (გვიანი შემოდგომა) წელიწადის რომელი დრო მოდის? (ზამთარი) იცით სად იმალება ზაფხული?

სერგუნენკოვი ბორის ნიკოლაევიჩი "სად იმალება ზაფხული?"

ოდესღაც დედამიწაზე ზამთარი არ იყო, მაგრამ იყო ერთი ზაფხული. რა მშვენიერი დრო იყო: დედამიწა ფუმფულავით რბილი იყო, მდინარეში წყალი თბილი იყო, ხეები იზრდებოდა მთელი წლის განმავლობაში, ფოთლები არ ცვიოდა და ყოველთვის მწვანე იყო! ასე გაგრძელდა მანამ, სანამ ერთ დღეს ზამთარი არ აწუხებდა.
- რა არის, - ამბობს, - მთელი ზაფხული და ზაფხული, სინდისის შეცნობის დროა.
ზამთარმა დაიწყო ხალხმრავლობა ზაფხულში, მაგრამ სად შეიძლება წავიდეს ზაფხული? ზაფხული მიწაში ჩავარდა და ყინვამ მიწა გაიყინა. შევარდა მდინარეში - მდინარე ყინულით იყო დაფარული.
- ვკვდები, - ამბობს, - წასასვლელი არსად მაქვს. ზამთარი მომკლავს.
აი, ხეებზე კვირტები ეუბნებიან ბუზს:
-მოდი ჩვენთან, დაგიმალავთ.

ზაფხული ხეების კვირტებში დაიმალა, ცივ ზამთარს შეაფარა თავი.........

ძვირფასო მკვლევარები, როგორ შეიძლება ზაფხულში დამალვა კვირტებში? Რას ნიშნავს?

რა გვჭირდება ასეთი კვლევისთვის? (ტოტი კვირტით)

მსოფლიოში მრავალი აღმოჩენა გაკეთდა დაკვირვების მეთოდის გამოყენებით. დღეს ჩვენც ვისწავლით დაკვირვებულობას.

მასწავლებელი: - ჩვენი ქალაქის ქუჩებში გავისეირნოთ.

5. ფიზიკური წუთები (საავტომობილო-საავტომობილო ყურადღება)

აკრძალული მოძრაობა
(წამყვანი ბავშვებს უჩვენებს მოძრაობას, რომელიც არ შეიძლება განმეორდეს. შემდეგ ის აჩვენებს სხვადასხვა მოძრაობებს ხელებითა და ფეხებით. ვინც გაიმეორა აკრძალული მოძრაობა, თამაშს არ ტოვებს. ნებისმიერი მოძრაობა ან მოძრაობის კომბინაცია შეიძლება აიკრძალოს)

Მიმოიხედე. სლაიდი ნომერი 12-13 (ალუბალი და იასამნისფერი)

რას იტყვით ხეებზე და ბუჩქებზე?

(ისინი უფოთლოები არიან, შიშველები).

ეს მოგვცემს შესაძლებლობას კარგად შევხედოთ მათ.

ჩვენ ვიმუშავებთ გეგმის მიხედვით, რომელსაც ეწოდება ალგორითმი, ე.ი. ჩვენი ქმედებების თანმიმდევრული აღწერა.

მე ვსწავლობ დაკვირვებას

1

განვიხილოთ ხეების ტოტები.

აქვთ თუ არა მათ ფოთლები?

იპოვნეთ ადგილი, სადაც ფოთოლი იყო.

ᲜᲐᲛᲓᲕᲘᲚᲐᲓ ᲐᲠ

იპოვეთ კვირტები ტოტებზე. განიხილეთ ისინი. ისინი იგივეა?

ᲜᲐᲛᲓᲕᲘᲚᲐᲓ ᲐᲠ

რა ფერის არის ეს თირკმელი?

ყურადღება მიაქციეთ, რა მკვრივი ქერცლები ფარავს მას. დახაზეთ თირკმელი. სლაიდი ნომერი 14

როგორ ფიქრობთ, რატომ აქვს თირკმელს ასეთი მკვრივი ქერცლები? უთხარი. (დაიცავით სიცივისგან და გამოშრობისგან, მავნე ნივთიერებებისგან)

იასამნისფერი კვირტი დავჭრათ სიგრძეზე, დაათვალიერეთ გამადიდებელი შუშის ქვეშ. სლაიდი ნომერი 15

იპოვეთ ქერცლები, რუდიმენტური ღერო, ელემენტარული ფოთლები და ელემენტარული კვირტი.

გააკეთეთ დაკვირვების დასკვნა.

ზამთარში მცენარე სძინავს, მიძინებულია.

ფოთლები კვირტებშია ჩაფლული.

კვირტი არის ელემენტარული გასროლა, რომელიც უნდა გაიზარდოს და განვითარდეს.

მასწავლებელი: როგორ ხსნით მეცნიერულად გამოთქმას „ზაფხული იმალება კვირტებში“.

ახლა მოუსმინეთ როგორ დასრულდა ეს ამბავი.

ზამთარი წავიდა. მზე ანათებდა, ნაკადულებმა ღრიალი დაიწყეს. ხეების კვირტები ადიდდა და გაიხსნა.
და როგორც კი ისინი გაიხსნა, ზაფხული გათავისუფლდა. ზაფხული დადგა დედამიწაზე. მას შემდეგ, ზაფხული ზამთრიდან ხეების კვირტებამდე და მალავს. და მოვა გაზაფხული, ხეებზე ახალი ფოთლები გამოჩნდება - ხალხი ამბობს:
- ზაფხული მოვიდა!

6. რეფლექსია.

რა კვლევის მეთოდი იქნა გამოყენებული ნაშრომში? (დაკვირვება)

სლაიდი ნომერი 16 დავუბრუნდეთ ჩვენს კვლევის მეთოდებს.

რის ჩასმას ვაპირებთ კითხვის ნაცვლად?

რატომ უნდა ვიცოდეთ ეს მეთოდები?

(ჩვენი კვლევისთვის)

განაგრძეთ წინადადებები სლაიდი ნომერი 17

დღეს გაკვეთილზე ვისწავლე......

Ახლა შემიძლია……………

თქვენი ნამუშევარი კლასში ……………… ..

მე ვსწავლობ დაკვირვებას

1

განვიხილოთ ხეების ტოტები.

აქვთ თუ არა მათ ფოთლები?

ᲜᲐᲛᲓᲕᲘᲚᲐᲓ ᲐᲠ

რა დარჩა ფოთლების ადგილზე?

იპოვეთ კვირტები ტოტებზე.

განიხილეთ ისინი. ისინი იგივეა?

ᲜᲐᲛᲓᲕᲘᲚᲐᲓ ᲐᲠ

აიღეთ ალუბლის ტოტი და გამოაცალეთ ერთი კვირტი.

რა ფერის არის ეს თირკმელი?

შეღებეთ უჯრედი ამ ფერით.

ყურადღება მიაქციეთ, რა მკვრივი ქერცლები ფარავს მას. დახაზეთ თირკმელი.

გახსენით სასწორი. რა დაინახეთ თირკმლის შიგნით? დახატე.

როგორ ფიქრობთ, რატომ აქვს თირკმელს ასეთი მკვრივი ქერცლები? უთხარი.

განვიხილოთ იასამნისფერი კვირტი სიგრძის გასწვრივ გამადიდებელი შუშის ქვეშ. Რას ხედავ?

გააკეთეთ დაკვირვების დასკვნა.

ზამთარში მცენარეა ________________________.

თირკმელებში იმალება ______________________.

გაეცანით დამლაგებლის მუშაობას

მიზანი - გააცნოს ბავშვებს სამუშაო პროფესიები, ხაზგასმით აღვნიშნოთ მუშაობის მნიშვნელობა ყველასთვის. აჩვენეთ შრომის იარაღები, სხვადასხვა ოპერაციები და მათი შესაბამისი თანმიმდევრობა მიზნის მისაღწევად.

საუბარი: დამლაგებელი გამთენიისას დგება, ეზოს ვერანდას ასუფთავებს. დამლაგებელი გაასუფთავებს ნამსხვრევებს და ბილიკებს გაწმენდს.

ბავშვების ყურადღება მიაქციეთ დამლაგებელს. ჰკითხეთ, რატომ არის საჭირო დამლაგებლის პროფესია, რა იარაღები გამოიყენება სამუშაოში. ბავშვებთან ერთად ჩამოწერეთ რა უნდა გაკეთდეს იმისათვის, რომ მცენარეებმა კარგად იგრძნონ თავი, დავეხმაროთ მათ ზამთრისთვის მომზადებაში: სარეველა, მოჭრილი მშრალი ტოტები.

გრძელ ფეხზე პატარა ბუზი ცეკვავს პირდაპირ ბილიკზე, ყველაფერს მიწაზე აშორებს. და მე მქვია ... (ცოცხი).

გრეხილი, შეკრული, ძელზე დაკიდებული და ქუჩაში ცეკვა (ცოცხი).

კბილი ვიდრე ნაკბენი.(რაკე).

შრომა: შეაგროვეთ დიდი ნაგავი.

P / N: "ბრტყელ ბილიკზე". დახურულ ზედაპირზე სიარული ბალანსის დაცვით. "გაზაფხული".

ინდივიდუალური სამუშაო. დიდაქტიკური თამაშები. "Რას აკეთებს?" "Თავად გააკეთე".

დამოუკიდებელი თამაშის აქტივობა. შეაგროვეთ პატარა კენჭი კალათაში.

თითის ტანვარჯიში "მეგობრული ბიჭები".

ჩვენ ვსწავლობთ ტრანსპორტს

მიზანი - ასწავლოს საზოგადოებრივი ტრანსპორტის ტიპების გარჩევა და დასახელება. დაიცავით მოძრაობის წესები. განასხვავებენ სამგზავრო მანქანების ძირითად ნაწილებს.

საუბარი: მოშორდით! მე მანქანა ვარ! და ჩემს შიგნით არის გაზაფხული! დილით კი ის ყოველთვის გაჭრილია მთელი დღის განმავლობაში.

განვიხილოთ მანქანა გაჩერებული იქვე. განსაზღვრეთ ფერი, დათვალეთ ბორბლები. ახსენით, რისთვის არის განკუთვნილი სათადარიგო ბორბალი. ჰკითხეთ, რატომ არის საჭირო ფარები. გამოთვალეთ რამდენი კარი და რატომ ამდენი. გაიხსენეთ რა საზოგადოებრივი ტრანსპორტი იციან. ბავშვებთან ერთად დააზუსტეთ სად მიდიან მანქანები. როგორ გადავკვეთოთ ქუჩა. მანქანის რომელ მხარეს არის საჭე. წარმოგიდგინოთ მძღოლის პროფესია. რით განსხვავდება ეს პროფესია სხვებისგან? რა საჭიროა მძღოლი? უნდა დაიცვას თუ არა მძღოლმა მოძრაობის წესები? რატომ?

შრომა: გაასუფთავეთ ბილიკები მანქანებისთვის.

P / N: "მატარებელი", "შუქნიშანი". იარეთ მოსახვევი ბილიკის გასწვრივ (სიარული შეზღუდულ ზედაპირზე).

ინდივიდუალური სამუშაო. დიდაქტიკური თამაშები. "გამოიცანი აღწერიდან." "როგორ გუგუნებს მანქანა?"

დამოუკიდებელი თამაშის აქტივობა. „ქვებიდან დადე“ - ქვებიდან საბეჭდი მანქანა დაალაგე. ხატვა ქვიშაში.

თითის ტანვარჯიში "მე მაქვს სათამაშოები."

შემოდგომის ფერის ყურება

მიზანი - ასწავლოს აყვავებული მცენარეების გარჩევა არააყვავებული მცენარეებისგან. ასწავლეთ აყვავებული მცენარეების სილამაზით აღფრთოვანება.

საუბარი: ჩემი ბაღი ყოველდღე ხმება, ის დაღლილი, გატეხილი და ცარიელია. მიუხედავად იმისა, რომ ნასტურტიუმი ჯერ კიდევ ყვავის, მასში ცეცხლის ბუჩქი ...

ყურადღება მიაქციეთ საშემოდგომო ყვავილებს ყვავილნარში, გაარკვიეთ რა ყვავილები იცნობენ ბავშვებს, გააცანით ახალი ყვავილები. როგორ მოვექცეთ მცენარეებს (არ გაანადგუროთ, არ გათელოთ). "ფერის", "სიმაღლის", "სიგრძის" ცნებების კონსოლიდაცია. ბალახსა და ყვავილებს შორის საერთო და განსხვავებული ნიშან-თვისებების ხაზგასასმელად: არის ყვავილები, ბალახი და ყვავილები უფრო დაბალია ვიდრე ხეები. როგორ მოვუაროთ აყვავებულ და არააყვავებულ მცენარეებს? ასტერები ყვავის საწოლზე: ლურჯი, წითელი, თეთრი. ისინი ლამაზი, ლაღი, მშვენიერია, ისინი ალამაზებენ საბავშვო ბაღის ადგილს.

შრომა: ტერიტორიის გაწმენდა მშრალი ტოტებისაგან.

P / N: "იპოვეთ სად იმალება." მაღლა გადახტე. მოძრაობების განვითარება ხტუნვაში, ლოგინზე სწორი და გვერდით სიარული.

ინდივიდუალური სამუშაო. დიდაქტიკური თამაშები. "წითელი მწვანე". "Მეტი ნაკლები".

დამოუკიდებელი თამაშის აქტივობა. მუწუკებზე გადახტომა.

თითის ტანვარჯიში "ბუკეტი".

ყინულის დაკვირვება

მიზანი - ცოდნის კონსოლიდაცია ყინულის თვისებების შესახებ.

საუბარი: ყველა თევზის ჩვენს ტალახიან წყალსაცავში - სკოლა; არჩევანი უბრალოდ უზარმაზარია; ნაკბენი შესანიშნავია, ბიჭებო!

გაზაფხული ყოველდღე იმარჯვებს ცივ ზამთარზე. გაზაფხულის პირველი გამარჯვება საველე გამარჯვებაა. გალღობილი ლაქები ჩნდება, კოლტფუტი ყვავის, მუქი თოვლი. გაზაფხულის მეორე გამარჯვება მდინარეა. თოვლი ნაკადულიდან ჩაედინება ხევებში, ყინულის ქვეშ კი მდინარეში. წყალი ამოდის მდინარეებში და არღვევს ყინულს. და უზარმაზარი ყინულის ნაკადები მივარდა დინების ქვემოთ, დაეჯახა ერთმანეთს. როდესაც ყინული იშლება და მდინარეები ადიდება, ჰაერის ტემპერატურა მკვეთრად ეცემა. და წყლის სტაგნაციაში თოვლი უფრო დიდხანს გრძელდება, რადგან წყალი არ მიედინება, არ მოძრაობს. ყინული არ იშლება, მაგრამ თანდათან დნება.

კვლევითი საქმიანობა. გაზომეთ ყინულის სისქე ყინულის მრიცხველით (განაგრძეთ წყალსაცავში ყინულის დნობის დაკვირვება შემდგომ გასეირნებაზე).

შრომა: ადგილის გაწმენდა ნამსხვრევებისა და თოვლისგან.

P / N: "მგელი თხრილში". "ბუჩქიდან მუწუკამდე". სიგრძეზე ნახტომი.

ინდივიდუალური სამუშაო. დიდაქტიკური თამაშები. "მიაღწიე, არ შეცდე." — მარცხნივ წახვალ.

თითის ტანვარჯიში "ვოდიჩკა".

დამოუკიდებელი საქმიანობა. ქვიშის თამაშები.

დაკვირვება ორმოცი

მიზანი - ჩამოყალიბდეს იდეები კაჭკაჭის გარეგნობის, მისი დამახასიათებელი ნიშნების, ჩვევების შესახებ; ასწავლოს მოზამთრე ფრინველებზე ზრუნვის აუცილებლობა.

საუბარი: ყველგან ვფრინავ, მსოფლიოში ყველაფერი ვიცი. ტყის ყველა ბუჩქს ვიცნობ: ალბათ ამიტომ მეძახიან ტყის გაზეთს.

რას ჰგავს კაჭკაჭი? რას ჭამს? როგორ ჭიკჭიკებს? კაჭკაჭას ბევრი მეტსახელი აქვს: კაჭკაჭი - თეთრგვერდა, კაჭკაჭი - ჭიკჭიკი, კაჭკაჭი - ქურდი. "ბელობოკა" - იმიტომ, რომ კაჭკაჭის ბუმბულის გვერდებზე მთლიანად თეთრია. თავი და ფრთები შავია. კუდიც შავია, ცხვირი ძალიან ლამაზია, მომწვანო ელფერით, გრძელი და სწორი, ისარივით. კაჭკაჭას უწოდებენ "ჭრიჭინას", რადგან ის დაფრინავს ადგილიდან მეორეზე და ხმამაღლა ჭიკჭიკებს "ჰა-ჰა-ჰა!" ხმამაღალი საგანგაშო ჭიკჭიკით კაჭკაჭები აფრთხილებენ ადგილობრივ მოსახლეობას საფრთხის შესახებ. და მას მეტსახელად "ქურდი" შეარქვეს, რადგან უყვარს ყველაფერი ნათელი და მბზინავი. კაჭკაჭები იკვებებიან ქიაყელებით, ბუჩქებით, ბუზებითა და კოღოებით. მწერების გარდა, კაჭკაჭი კენკრას და ხილს, მცენარის თესლს წვერს. შემოდგომაზე კაჭკაჭები იკრიბებიან პატარ-პატარა ფარებად, დაფრინავენ ბაღებსა და პარკებში, უმასპინძლდებიან თავს კუნელის, კუნელისა და ზღვის წიწაკის კენკრას. ის ჩვენგან არ დაფრინავს ზამთარში, მაგრამ უფრო ახლოს მოძრაობს ხალხთან.

შრომა: ბოსტნეულის მოსავლის აღება.

P / N: "მგელი და თხები", "თვითმფრინავი". ხტუნვა ორ ფეხზე.

ინდივიდუალური სამუშაო. დიდაქტიკური თამაშები.

"Უსწრაფესი". შეხედე და გააკეთე.

დამოუკიდებელი თამაშის აქტივობა. ხატვა ქვიშაში. კენჭებისგან სილუეტების განლაგება.

თითის ტანვარჯიში. "კაჭაკა".

ქალაქის მეთვალყურეობა

მიზანი - „ქალაქის“ ცნების გაცნობა; წარმოდგენა მისცეს, თუ რატომ შეინიშნება ბუნებაში სეტყვა; გაააქტიურეთ ყურადღება, მეხსიერება.

საუბარი: ციდან თეთრი ბარდა გაფრინდა. ქათამი შეშინდა, კატა გაიქცა. მინდოდა თეთრი ბარდა მეცადა, მაგრამ რატომღაც ხელებში დნება.

როდესაც დედამიწა თბება, თბილი ჰაერი ამოდის წყლის ორთქლით. ყოველთვის ცივა მიწის ზემოთ, ამიტომ წყლის წვეთები ყინულის ნაჭრებად იქცევა. სეტყვა ჩვეულებრივ წვიმასთან ერთად მოდის, ყინულის ზოგიერთ ნაჭერს დრო აქვს დნება, ზოგი კი, ყველაზე დიდი, მიწაზე ეცემა. ასე ვაკვირდებით ამ ბუნებრივ მოვლენას.

კვლევითი საქმიანობა.

დააკვირდით და დაადგინეთ სად აღარ დნება ბარდის ყინული: გზაზე, ბუჩქების ქვეშ და ა.შ.

შრომა: ბუჩქების და ხეების მოჭრილი ტოტების გაწმენდა.

P / N: "ჩიტები და მელა". გაიქეცი და დაიჭირე. ღეროებიდან ხტუნვა.

ინდივიდუალური სამუშაო. დიდაქტიკური თამაშები. "ვინ არის წინ". "ისწავლე აღწერით."

თითის ტანვარჯიში "გრადი".

დამოუკიდებელი საქმიანობა. თამაშები პორტატული მასალით.

ჩვენი სტუმარი ფუმფულა ცხოველია. ზაზუნა
(დაკვირვება ზაზუნაზე შრომის ელემენტებით)
მიზანი: 1. ხელი შეუწყოს ბავშვებში ზაზუნაზე ზრუნვის სურვილს; 2. დავეხმაროთ ბავშვებს დაეუფლონ იდეებს, თუ როგორ უნდა მოვუაროთ ზაზუნას: რამდენი საკვები მივცეთ ზაზუნას, საჭიროა თუ არა დარჩენილი საკვების ამოღება "საკუჭნაოდან", როგორ გავრეცხოთ მკვებავი, სასმელი, როგორ გამოვცვალოთ. ნაგავი ზაზუნის შეშინების გარეშე, ნაზად აკრეფა, "ნავის" დამზადება"; 3. წვლილი შეიტანეთ აზრების გაფართოებაში ზაზუნის ჩვევების შესახებ (იმალება ლოყებთან, აკეთებს მარაგს, სძინავს უფრო მეტად დღის განმავლობაში, ვიდრე ღამით, დამარხულია. საწოლში), მისი მოთხოვნილებები (რომ ზაზუნა არ დაავადდეს, თავი კარგად იგრძნოს, სჭირდება თბილი სახლი, საკვები, სისუფთავე და ხალხის კარგი დამოკიდებულება); 4. დაეხმარონ ბავშვებს დაამყარონ კავშირი ზაზუნის გარეგნულ სტრუქტურასა და ქცევას შორის, ჩვევებსა და მასზე ზრუნვის გზებს შორის.
წინასწარი სამუშაოები.
- თქვენს ზაზუნაზე დაკვირვება ეკოლოგიურ ოთახში ან ჯგუფურად.
- მხატვრული და პოპულარული ლიტერატურის კითხვა ზაზუნების შესახებ.
გაკვეთილის მსვლელობა
1. და თამაში არის სიროფი.
მასწავლებელს ჯგუფში მოჰყავს ზაზუნა, სთავაზობს უყურონ მას და გაარკვიონ რა სჭირდება მას ჯანმრთელობისთვის. ბავშვები აკვირდებიან ზაზუნას და განიხილავენ როგორ იქცევა, რას აკეთებს.
- როგორ ფიქრობ, რა სჭირდება მას, რომ თავი კარგად იგრძნოს?
- რატომ გჭირდებათ ზაზუნის მოვლა?

2. ძიება "რა მოსწონს ზაზუნა?"
მასწავლებელი იწვევს ბავშვებს განიხილონ სხვადასხვა საკვები. ზაზუნაზე საუბრისა და დაკვირვების პროცესში იგებენ რისი ჭამა უყვარს ზაზუნას, რამდენი საკვები სჭირდება, რამდენად ხშირად უნდა იკვებებოდეს.
- მიაქციეთ ყურადღება, როგორ ჭამს, სად დამალა საჭმელი.
- ზაზუნა ეკონომიური ცხოველია, საჭმელს ლოყის ჩანთებში მალავს, შემდეგ კი „საკუჭნაოში“ მიჰყავს. თქვენ არ გჭირდებათ თქვენი ზაზუნას მარაგის გაფუჭება.
3. ბავშვთა შრომა.
ბავშვები ზაზუნას ჰაბიტატის შესწავლით ადგენენ, საჭიროა თუ არა გალიის გაწმენდა, როგორ სწორად გაასუფთავონ, გაასუფთავონ გალია. ბავშვები ეხმარებიან აღმზრდელს გალიის დასუფთავებაში.
4. და გ რ ა "რა უყვარს ზაზუნას?"
ბავშვები სხედან წრეში და ერთმანეთს გადასცემენ ბურთს. ბურთის მიმღებმა უნდა დაასახელოს საყვარელი მკურნალობა ან ზაზუნას ჩვევები
5. შემოქმედებითი აქტივობა (IZO) აჰ, ახლა მოდით დავხატოთ ზაზუნა, რომ ჩვენს ცხოველს ჰყავდეს მეგობრები!
ბავშვები სხედან და ხატავენ მაგიდასთან საღებავებით, მზა ნახატების შაბლონებით ფურცელზე. აუცილებელია ყურების, ფეხების დასრულება და ნახატის მოხატვა.
შედეგი: გააძლიერა ბავშვების ცოდნა ველური ბუნების შესახებ და განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ცხოველების მოვლასა და პატივისცემას.

ეკოლოგიის გაკვეთილის შეჯამება უფროს ჯგუფში

თემაზე "კურდღლის დაკვირვება"

პროგრამული უზრუნველყოფის შინაარსი:

ბავშვების ცოდნის კონსოლიდაცია და შევსება კურდღლის გარეგნობისა და ჩვევების შესახებ. მიიყვანეთ ბავშვები დასკვნამდე მისი ფეხების სტრუქტურისა და მოძრაობის მეთოდის დამოკიდებულების შესახებ. ასწავლეთ ბავშვებს კურდღლების სარგებლობის შესახებ. ცხოველებზე დაკვირვებისადმი ინტერესის გაღვივება. ასწავლეთ ბავშვებს კურდღლის სიფრთხილით მოპყრობა, იზრუნეთ მასზე.

ლექსიკონის გააქტიურება:

ფუმფულა, მატყლი, ღრღნა, ხტუნვა,გამოკვეთილი

(ყურები), გრძელყურიანი, ირიბი, გრძელი, მოკლე , კურდღელი, ვეტერინარი

აღჭურვილობა:

კურდღელი კალათაში, კურდღლის საკვები, ხელის ხელსახოცი, ბარათები გარეული და შინაური ცხოველებით.

გაკვეთილის მსვლელობა.

ბავშვები ნახევარწრიულად სხედან მაღალ სკამებზე. მასწავლებელს ჯგუფში მოაქვს კალათა კურდღლით დაფარული შარფით.

აღმზრდელი: ბიჭებო, როგორ ფიქრობთ, ვინ დაიმალა კალათაში?

ბავშვები გამოთქვამენ თავიანთ აზრს

აღმზრდელი: კარგი, თქვენ გაიგებთ ვინ არის, თუ ყურადღებით მოუსმენთ თავსატეხს

და გამოიცანით მისი.

გრძელი ყური, ფუმფულა ფუმფულა,

ის ოსტატურად ხტუნავს, უყვარს სტაფილო.

ბავშვები: ისკურდღელი ან კურდღელი.

აღმზრდელი: ასეა, ჩვენს გაკვეთილზე კურდღელი მოვიდა. რა კურდღელი

ცხოველი სად ცხოვრობს ბავშვები: კურდღელი ცხოვრობს ადამიანის გვერდით, მერე ეს

შინაური ცხოველი.

აღმზრდელი: ჩვენ ახლა გავათავისუფლებთ. შეხედე რა არის.

ბავშვებს უნდა მიეცეთ კურდღლის ნახვის საშუალება.

აღმზრდელი: ბავშვებო, თქვენ შეამოწმეთ და ახლა მიპასუხეთ კითხვაზე: „რა არის მისი ყველაზე დიდი? დიდი თუ პატარა? ”ბავშვები: ეს კურდღელი დიდია.

აღმზრდელი: დიახ, ეს დიდი კურდღელია. ახლა მითხარი რომელი

ყურები აქვს?ბავშვები: კურდღელს გრძელი ყურები აქვს.

აღმზრდელი: მართალია, მას გრძელი ყურები აქვს. თუ მას გრძელი ყურები აქვს, რა შეიძლება დავარქვათ? Რა არის ის?

ბავშვები: გრძელყურიანი.

განმანათლებელი: მართალია. რას აკეთებს ის ყურებთან?

ბავშვები: კურდღელი ამოძრავებს ყურებს, მოძრაობს, უსმენს.

განმანათლებელი: მართალია. ყურებით ისმის ყველაზე სუსტი შრიალიც კი და ადგენს კიდეც, რომელ მხარეს შრიალი აქვს, ყურები აწეული, გამოწეული და როცა მშვიდია, ყურები ზურგზე დევს. მოდით შევხედოთ კურდღლის სახეს. როგორ გვიყურებს ის? ბავშვები: თვალებით გვიყურებს.

აღმზრდელი: რა თვალები აქვს?

ბავშვები: თვალები პატარაა, შავი.

აღმზრდელი: თვალები პატარაა, შავი, ღილაკების მსგავსი, განლაგებულია თავის გვერდებზე, მათთან ერთად მას შეუძლია დაინახოს არა მხოლოდ ის, რაც წინ არის, არამედ ის, რაც არის გვერდიდან, უკნიდან. ამიტომ მას ირიბი ეწოდება.

კიდევ რა შენიშნეთ კურდღლის სახეზე?

ბავშვები: კურდღელს ჯერ კიდევ აქვს ცხვირი, პირი, ულვაში სახეზე.

განმანათლებელი: მართალია. როგორი ულვაში აქვს?

ბავშვები: მისი ულვაში გრძელია.

აღმზრდელი: ახლა ჩუმად დავჯდეთ და ვნახოთ რას გააკეთებს კურდღელი?

ბავშვები: კურდღელი ხტება.

აღმზრდელი: ბიჭებო, რა ეხმარება მას მოძრაობაში?

ბავშვები: მისი ფეხები ეხმარება მას მოძრაობაში.

აღმზრდელი: მართალია, შეხედე მის ფეხებს. Რა შეგიძლია

მოუყვეთ მათ შესახებ.

ბავშვები: კურდღელს ოთხი ფეხი აქვს. წინა ფეხები უფრო მოკლეა ვიდრე უკანა ფეხები.

განმანათლებელი: მართალია. წინა ფეხები უფრო მოკლეა ვიდრე უკანა ფეხები.

დაიმახსოვრე და დაასახელე ცხოველები, რომლებსაც ასევე აქვთ

წინა ფეხები უფრო მოკლეა ვიდრე უკანა ფეხები.

ბავშვები: ესენი არიან ციყვები, კენგურუები, ბაყაყები.

აღმზრდელი: ცხოველებს, რომელთა წინა ფეხები უფრო მოკლეა, ვიდრე უკანა, შეუძლიათ ხტუნვა.

ბიჭებო, კურდღელს აქვს პატარა ფუმფულა. რა არის ეს?

ბავშვები: ეს არის კურდღლის კუდი და მდებარეობს უკანა მხარეს.

აღმზრდელი: როგორია ის?

ბავშვები: კურდღლის კუდი პატარაა.

განმანათლებელი: მართალია. რით არის დაფარული კურდღლის სხეული?

ბავშვები: კურდღლის სხეული დაფარულია თმით.

აღმზრდელი: რა ფერის არის ქურთუკი?

ბავშვები: კურდღელი თეთრია.

აღმზრდელი: გინდა ახლა კურდღლის მოფერება?

ბავშვები: დიახ, ვაკეთებთ.

მასწავლებელი ხელში აიყვანს ცხოველს, ხელს უშლის და თითოეულ ბავშვს ინსულტისკენ ეპატიჟება, ხოლოაჩვენებსროგორ გავაკეთოთ ეს სწორად. შემდეგ ხელსახოცი სთავაზობს ხელების გასაშრობად.

აღმზრდელი: მაშ, კურდღელს მოეფერე და მითხარი, როგორი ქურთუკი აქვს?

ბავშვები: კურდღლის თმა რბილი, გლუვი, თბილია.

განმანათლებელი: მართალია, ასეთ გლუვ ქურთუკს ფუმფულა ჰქვია. ,

მე და შენ ცოტა დავსხედით და ცოტა გავთბეთ.

ფიზმუტკა.

აღმზრდელი: ახლა მშვიდად დაჯექი სკამებზე და განაგრძე ჩვენი გაკვეთილი. გავიხსენოთ რას ჭამს კურდღელი?

ბავშვები: კურდღელს უყვარს სტაფილო, კომბოსტო.

აღმზრდელი: კარგი, მოდით შევთავაზოთ ჩვენს კურდღელს სტაფილო. რას აკეთებს ის სტაფილოზე?

ბავშვები: კურდღელი სტაფილოს ჭამს.

განმანათლებელი: მართალია. ბასრი კბილები აქვს და საჭმელს ღრღნის.

მას შეიძლება ეწოდოს მღრღნელი. რომელი სხვა

ცხოველებსაც შეიძლება ეწოდოს?

ბავშვები: კურდღელი, ციყვი, ზაზუნა შეიძლება ეწოდოს მღრღნელებს.

განმანათლებელი: მართალია. კურდღელი ჭამს არა მხოლოდ სტაფილოს, კომბოსტოს,

მაგრამ მას მაინც უნდა მიეცეს ხეების ტოტები, მარცვლეული,

ბალახი ზაფხულში, თივა ზამთარში. და რა თქმა უნდა სავალდებულოა

მიეცით წყალი.

ბიჭებო, რა სარგებელი მოაქვს ჩვენ კურდღლებს

რატომ არიან გამოყვანილი?

ბავშვები: კურდღლები აწვდიან ხორცს, ტყავი შეიძლება გამოვიყენოთ ქუდების შესაკერად,

განმანათლებელი: მართალია. კურდღლები კი ფუმფულას გვაძლევენ, ხის სპეციალური სავარცხლებით ივარცხნიან, ფუმფულასგან ძაფს ამზადებენ, ძაფისგან კი ხელთათმანების, შარფების და სხვა ნივთების ქსოვა შეიძლება. ბიჭებო, იცით რას ეძახიან ბავშვებს კურდღლებში?

ბავშვები: პატარა კურდღლებს კურდღლებს უწოდებენ.

განმანათლებელი: მართალია. კურდღელმა შეიძლება გააჩინოს 5-6, ზოგჯერ მეტი ბელი. ისინი ძალიან პატარები არიან, ბრმები, უმწეოები. მაგრამ უკვე მე-7-8 დღეს ახელენ თვალებს. ჩვილები იკვებებიან დედის რძით, ერთ თვეში ისინი გაიზრდებიან და შეძლებენ შეჭამონ ყველაფერი, რასაც კურდღლები ჭამენ. მითხარი, რა უნდა გააკეთო, რომ კურდღლები არ დაავადდნენ?

ბავშვები: კარგია კვება, უჯრედების გასუფთავება.

აღმზრდელი: ასეა, კარგად უნდა იკვებო, შეინახე

უჯრედების სისუფთავე, რომელშიც ისინი ცხოვრობენ, თუ ავად არიან

შემდეგ წაიყვანეთ ექიმთან. და როგორც ექიმებს ეძახიან,

ვინ კურნავს ცხოველებს?

ბავშვები: ამ ექიმს ვეტერინარი ჰქვია.

აღმზრდელი: მათ ყველაფერი სწორად თქვეს. უთხარი კურდღელს

რა ცხოველი?

ბავშვები: კურდღელი შინაური ცხოველია.

განმანათლებელი: მართალია. ახლა კი ვაპირებთ თამაშს "შინაური და გარეული ცხოველები" გავივლი და მოგცემთ ბარათებს, რომლებიც ასახავს ცხოველებს. თქვენ დაასახელებთ ვინ გყავთ და სიგნალზე მოგიწევთ სწრაფად ადგომა იქ, სადაც ის ცხოვრობს: ტყეში ან სახლთან ახლოს. და რომ კურდღელს არ შეეშინდეს და თამაშში ხელი არ შეგვიშალოს, მას ისევ კალათაში ჩავსვამთ.

ველური და შინაური ცხოველების თამაში

აღმზრდელი: კარგად გააკეთე. დაჯექი სკამებზე.

მითხარი ვისზე ვისაუბრეთ დღეს? რა ისწავლე ახალი?

ბავშვები საუბრობენ.

აღმზრდელი: აქ მთავრდება ჩვენი გაკვეთილი, ჩვენ არ ვემშვიდობებით კურდღელს, ის ჩვენს ჯგუფში იქნება.

Ჩატვირთვა ...Ჩატვირთვა ...