Óravázlat (világ körül, idősebb csoport) a témában: "A nyúl megfigyelése" óra vázlata

A tanár egy illusztrációt mutat a tenger, a hullámok képével, egy csónakkal, rajta felfújt vitorlákkal, és verset olvas.

Egy környezeti nevelés tanóra összefoglalója

Téma: "Nézni a szelet"

Erősítse meg tudását a nyugodt időjárásról, a szelről, az erőről a szél.

Határozza meg a szél irányát a környező tárgyak alapján, szélkakas.

Hideg szél- északi, meleg - déli.

Bemutatni szélkakas.

Ünnepelje a szeles időt itt természet naptár.

Módszertani technikák: Érzékszervi észlelés, megfigyelés, összehasonlítás. Van ma szél… hogyan lehet megtudni? Melyik oldalról fúj? Erős vagy nem, meleg vagy hideg? Azonosítás szélkakas szerint A szél iránya, a sarkalatos pontokhoz. Hidegebb a szél, mint tegnap? Ünnepelnem kell természet naptár.

Felszerelés: lapát, időjárás naptár, környező tárgyak.

Megfigyelés előrehaladása

A tanár egy illusztrációt mutat a tenger, a hullámok képével, egy csónakkal, rajta felfújt vitorlákkal, és felolvas egy verset:

"A szél a tengeren jár
És a csónak sürgeti
Magához fut a hullámokban
törött vitorlákon"

Aztán feltesz egy kérdést a gyerekeknek:

Srácok, miért vannak ilyen felfújt vitorlák ábrázolva a hajón? Miért történik ez? Mi segít a hajón?

E. A szél fújja őket.

K. Helyesen, mi a szél itt?

D. Erős.

B. Gyerekek, öltözzünk fel együtt, menjünk ki az utcára, és határozzuk meg, milyen szél fúj ma az utcán (menjünk ki az utcára).

K. Tudjátok, srácok, hogyan lehet meghatározni, hogy milyen az időjárás (szeles vagy nem), és melyik oldalról fúj a szél?

D. nem tudom.

V. Tehát a szélkakas alapján határozhatod meg.

Mi történt lapát?

A tanár megmutatja a gyerekeknek egy szélkakast (egy pálca van rajta lemezjátszókkal, "S.Yu" betűkkel.

K. Srácok, ezt az apróságot szélkakasnak hívják. Ezek határozzák meg a szél irányát. Mondjuk ki együtt ezt a szót és emlékezzünk (a gyerekek a tanár után ismételgetik. A szélkakast a tanárral együtt állítják be, megállapítják, hogy északi a szél).

K. Srácok, nézzétek, forog a lemezjátszó. És a levélből látjuk, hogy a szél északi.

V. Olya, hogyan határoztuk meg, melyik szél?

A. A szélkakas mentén.

B. Helyes! És ki tudja megmondani, melyik szél erős vagy nem.

D. Erős.

K. Srácok, azt hiszem, a szavak illik ehhez a szélhez:

"Szél, szél te hatalmas vagy
Felhőrajokat kergetsz."

Igazság! Az erős szél felhőket fúj az égen?

B. Gyerekek, ne feledjétek. Amikor tegnap reggel bementél a kertbe, milyen szél fújt. Hidegebb, mint ma?

K. Gyerekek, nézzétek, ahogy a fák ringatóznak a szélben. Hogyan hintáznak?

D. Erősen. Oldalról oldalra.

B. Igaz. Ki lehet nézni az ablakon, hogy megállapítsa, fúj-e a szél vagy sem?

K. És talán néhányan tudtok egy verset vagy találós kérdést a szélről? (a gyerekek saját választási lehetőséget kínálnak).

K. Most menjünk a kertbe, és mutassuk meg képeken, milyen erős a szél odakint. És egyúttal el is söpörjük természet szél naptár(gyere el a csoportba, jelöld be a naptárba; majd ülj le rajzolni).

A tanórán kívüli tevékenységek összefoglalása

Én kutató vagyok

Én kutató vagyok

Megfigyelés és megfigyelés.

Az óra célja: tanítsa meg a gyerekeket, hogy lássák a problémákat; a figyelem, a megfigyelés, a gondolkodás fejlesztése; megtanulni az eszközökkel dolgozni; elősegíti a kollektivizmus érzését.

Felszerelés: prezentáció, kártyák páros munkához, nagyítók.

Az óra menete.

1. Szervezeti mozzanat. Srácok, álljatok körbe. Mosolyogjanak egymásra. Szemünk (a tenyerünket a szemünkre tesszük), fülünk, fejünk, szívünk nyitott a tudásra. Oszd meg egymással melegségedet. Most egy csapat vagyunk. Ma keményen kell dolgoznunk, és tanulnunk kell valami újat.

2. Alapvető ismeretek felfrissítése Tanár: Mi a leckénk neve?

- (Leckénk a "Világ fiatal felfedezői" címet viseli.)

    Ma a leckében továbbra is kutatók vagyunk.

    Ne feledje, kik a kutatók.

(Tudományos kutatást végző emberek.)

    Mi a kutatás?

(Értekezés.)

    Ma még egy lépést teszünk a tudomány felé.

Nézze meg figyelmesen a szimbólumokkal ellátott kártyákat (2. dia)

    Mit gondolsz, mit mondanak nekünk?

- (Ez a kutatási módszerek ábrázolása.)

    Emlékezzen ezekre a módszerekre. (Gondolkodj, kérdezz magadtól, kérdezz egy másik embert, végezz kísérletet, nézz könyvekbe, nézz számítógépen, nézd a tévében.)

    Mi az első és fő módszer, amelyet a kutató alkalmaz?

(Gondolj magadra)

    Természetesen, mielőtt elkezdené a kutatást, először magának kell gondolkodnia. Szerinted mit jelent ez a kérdőjel? (Kell új kutatási módszer)

    Mit gondol, miről lesz szó a leckénkben?

- (Egy új kutatási módszerről)

    Jobb! De melyiket, azt maga találhatja ki.

    Az asztalokon vannak feladatlapok. Mielőtt azonban megtennénk, emlékezzünk a páros munka szabályaira. (3. DIA)

A MEGFIGYELÉS és a MEGFIGYELÉS szavak titkosítva vannak a kártyán.

    Milyen szavakat kaptál? (Megfigyelés és megfigyelés.)

    Mi az a megfigyelés? Mi a helyzet a megfigyeléssel?

    Melyik ismert módszerrel válaszolhatsz ezekre a kérdésekre az órán?

- (nézd meg a könyvekben - enciklopédiák, magyarázó szótárak)

-(Figyelmes)

    Most nézzük meg, mennyire vagy figyelmes (figyelmes).

    Fizioterápia a szem számára

3. Gyakorlati feladatok (7-11. diaszám)

A). Keresse meg a művész hibáit.

B). Hányszor ismétlődik ez a levél?

V). Miért néz ilyen ravaszul a Naf-Naf malac? Valami nem stimmel…

G). Milyen tárgyakat látsz? Találd meg őket.

D). Milyen geometriai formák lehetnek a fák? A feltételezéseid.

4. Megfigyelés megtanulása.

Tanár: Tudod, milyen évszak van az ablakon kívül? (késő ősz) Melyik évszak jön el? (tél) Tudod, hol bujkál a nyár?

Szergunenkov Borisz Nyikolajevics "Hol bújik a nyár?"

Valamikor nem volt tél a földön, de volt egy nyár. Milyen csodálatos idő volt: a föld puha volt, mint a pihe, a folyó vize meleg volt, a fák egész évben nőttek, a levelek nem hullottak, és mindig zöldek! Ez így folytatódott, mígnem egy napon a tél megbotránkozott.
- Mi az, - mondja -, egész nyáron és nyáron ideje megismerni a lelkiismeretet.
A tél nyáron zsúfolt, de hová mehet a nyár? A nyár a földbe vetette magát, és a fagy megfagyta a földet. A folyóba rohant – a folyót jég borította.
- Meghalok - mondja -, nincs hova mennem. A tél meg fog ölni.
Itt a fák rügyei ezt mondják a légynek:
- Gyere hozzánk, elrejtünk.

A nyár a fák rügyeibe bújt, menedéket keresett a hideg tél elől ... ... ..

Kedves kutatók, hogyan bújhatna meg a nyár a rügyekben? Mit jelent?

Mire van szükségünk egy ilyen tanulmányhoz? (gally bimbóval)

A megfigyelési módszerrel számos felfedezést tettek a világon. Ma azt is megtanuljuk, hogy legyünk figyelmesek.

Tanár: - Tegyünk egy sétát városunk utcáin.

5. Fizikai percek (motor-motor figyelem)

Tiltott forgalom
(Az előadó egy megismételhetetlen mozdulatot mutat meg a gyerekeknek. Majd kézzel-lábbal különböző mozdulatokat mutat. Aki a tiltott mozdulatot megismételte, az kiesik a játékból. Bármilyen mozgás, mozdulatkombináció tilos)

Nézz körül. 12-13. dia (cseresznye és lila)

Mit tud mondani a fákról és cserjékről?

(Levél nélküliek, meztelenek).

Ez lehetőséget ad arra, hogy alaposan szemügyre vegyük őket.

Egy algoritmusnak nevezett terv szerint fogunk dolgozni, azaz. cselekedeteink következetes leírása.

TANULOK MEGFIGYELNI

1

Vegye figyelembe a fák ágait.

Vannak levelek rajtuk?

Keresse meg azt a helyet, ahol a levél volt.

NEM IGAZÁN

Keresse meg a rügyeket az ágakon. Vegye figyelembe őket. egyformák?

NEM IGAZÁN

Milyen színű ez a vese?

Ügyeljen arra, hogy milyen sűrű pikkelyek borítják. Rajzolja le a vesét. 14. dia

Mit gondolsz, miért vannak a vesén ilyen sűrű pikkelyek? Mond. (védi a hidegtől és a kiszáradástól, a káros anyagoktól)

Az orgonarügyet hosszában vágjuk, nagyítóval vizsgáljuk meg. 15. dia

Keresse meg a pikkelyeket, a kezdetleges szárat, a kezdetleges leveleket és a kezdetleges bimbót.

Tegye le a megfigyelés következtetését.

Télen a növény alszik, nyugalmi állapotban van.

A levelek a rügyekben rejtőznek.

A rügy egy kezdetleges hajtás, amelynek növekednie és fejlődnie kell.

Tanár: Hogyan magyarázza tudományosan a „nyár a rügyekben bújik” kifejezést?

Most pedig hallgasd meg, hogyan végződött a történet.

A tél elmúlt. Sütött a nap, patakok zúgtak. A fák rügyei megduzzadtak és kinyíltak.
És amint kinyíltak, a nyár elszabadult, kigurult a vadonba. Eljött a nyár a földre. Azóta a nyár a tél a rügyek a fák és rejtek. És jön a tavasz, új levelek jelennek meg a fákon - mondják az emberek:
- Megjött a nyár!

6. Reflexió.

Milyen kutatási módszert alkalmaztak a munkában? (megfigyelés)

16. dia Térjünk vissza kutatási módszereinkhez.

Mit fogunk beszúrni a kérdés helyett?

Miért kell ismernünk ezeket a módszereket?

(kutatásunkhoz)

Mondatok folytatása 17. dia

Ma a leckében, amit megtanultam ………

Most már tudok……………

A munkád az osztályban ………………

TANULOK MEGFIGYELNI

1

Vegye figyelembe a fák ágait.

Vannak levelek rajtuk?

NEM IGAZÁN

Mi marad a levelek helyén?

Keresse meg a rügyeket az ágakon.

Vegye figyelembe őket. egyformák?

NEM IGAZÁN

Vegyünk egy cseresznyeágat, és válasszunk szét egy rügyet.

Milyen színű ez a vese?

Színezd ki a cellát ezzel a színnel.

Ügyeljen arra, hogy milyen sűrű pikkelyek borítják. Rajzolja le a vesét.

Nyissa ki a mérleget. Mit láttál a vesében? Húz.

Mit gondolsz, miért vannak a vesén ilyen sűrű pikkelyek? Mond.

Tekintsünk egy lila bimbót nagyító alatt hosszában vágva. Mit látsz?

Tegye le a megfigyelés következtetését.

Télen a növény _________________________.

A vesékben rejtőzködnek _________________________.

FEDEZZÜK FEL A KAPCSOLATOS MUNKÁT

CÉL - a gyerekek megismertetése a dolgozó szakmákkal, hangsúlyozva a munka fontosságát mindenki számára. Mutassa be a munka eszközeit, a különféle műveleteket és azok megfelelő sorrendjét a cél eléréséhez.

BESZÉLGETÉS: A portás hajnalban felkel, kitakarítja a tornácot az udvaron. A portás eltakarítja a törmeléket és felsöpri az ösvényeket.

Hívja fel a gyerekek figyelmét a házmesterre. Kérdezd meg, miért van szükség a portás szakmára, milyen eszközöket használnak a munkában. Vázolja fel a gyerekekkel, mit kell tenni, hogy a növények jól érezzék magukat, segítsenek felkészülni a télre: gyomlálni, száraz ágakat vágni.

Egy kis tróger hosszú lábon táncol az ösvényen, mindent megtisztít. És a nevem ... (seprű).

Csavarva, megkötve, felkarolva és táncol az utcán (seprű).

Inkább fog, mint harap.(Rake).

MUNKA: Szedje össze a nagyméretű szemetet.

P / N: "Sík ösvényen." Séta zárt felületen az egyensúly megtartása mellett. "Tavaszi".

EGYÉNI MUNKA. DIDAKTIKUS JÁTÉKOK. "Mit csinál?" "Csináld magad".

FÜGGETLEN JÁTÉKTEVÉKENYSÉG. Gyűjtse össze a kis kavicsokat egy kosárba.

UJJTORNA "Barátságos srácok".

KÖZLEKEDÉST TANULUNK

CÉL - megtanítani megkülönböztetni és megnevezni a tömegközlekedés típusait. Tartsa be a közlekedési szabályokat. Tegyen különbséget a személygépkocsik fő részei között.

BESZÉLGETÉS: Menj el! gép vagyok! És van bennem egy tavasz! Reggelente pedig mindig egész napra be van tekerve.

Fontolja meg a közelben parkoló autót. Határozza meg a színt, számolja meg a kerekeket. Magyarázza el, mire való a pótkerék. Kérdezi, miért van szükség fényszórókra. Számolja ki, hány ajtó és miért ennyi. Ne feledje, milyen tömegközlekedést ismernek. A gyerekekkel tisztázza, hová mennek az autók. Hogyan kell átkelni az utcán. Az autó melyik oldalán van a kormány. Ismertesse meg a sofőr szakmát. Miben különbözik ez a szakma a többitől? Mire van szükség sofőrre? A sofőrnek be kell tartania a közlekedési szabályokat? Miért?

MUNKAVÉGZÉS: Tiszta utak az autóknak.

P / N: "Vonat", "Közlekedési lámpa". Sétáljon íves úton (korlátozott felületen).

EGYÉNI MUNKA. DIDAKTIKUS JÁTÉKOK. – Találd ki a leírásból. – Hogy zúg az autó?

FÜGGETLEN JÁTÉKTEVÉKENYSÉG. "Kövekből fektessen ki" - rakjon ki egy írógépet a kövekből. Rajz a homokban.

UJJTORNA "Vannak játékaim."

ŐSZI VIRÁGOK NÉZÉSE

CÉL - megtanítani megkülönböztetni a virágos növényeket a nem virágzó növényektől. Tanítsd meg csodálni a virágos növények szépségét.

BESZÉLGETÉS: A kertem minden nap elsorvad, horpadt, törött és üres. Bár a nasturtium még virágzik, a tűzbokor benne...

Ügyeljen az őszi virágokra a virágágyásban, ismerje meg a gyerekek számára ismerős virágokat, ismertesse meg őket új virágokkal. Hogyan kezeljük a növényeket (ne tépjük, ne tapossuk). A „szín”, „magasság”, „hosszúság” fogalmak megszilárdítása. A fű és a virágok közös és eltérő tulajdonságainak kiemelésére: vannak virágzatok, a fű és a virágok alacsonyabbak, mint a fák. Hogyan kell gondoskodni a virágzó és nem virágzó növényekről? A virágágyáson őszirózsa virágzik: kék, piros, fehér. Szépek, elragadóak, csodálatosak, széppé varázsolják az óvoda területét.

MUNKAVÉGZÉS: A terület megtisztítása a száraz ágaktól.

P / N: "Keresse meg, hol van elrejtve." Ugorj magasabbra. Mozgások fejlesztése ugrásban, farönkön egyenesen és oldalra járásban.

EGYÉNI MUNKA. DIDAKTIKUS JÁTÉKOK. "Piros zöld". "Többé kevésbé".

FÜGGETLEN JÁTÉKTEVÉKENYSÉG. Átugrás a dudorokon.

Ujjtorna "csokor".

JÉGMEGFIGYELÉS

CÉL - a jég tulajdonságaival kapcsolatos ismeretek megszilárdítása.

BESZÉLGETÉS: A mi sáros tározónkban minden hal - iskola; a választék egyszerűen óriási; remek falat srácok!

A tavasz minden nap győz a hideg tél felett. A tavasz első győzelme mezőnygyőzelem. Kiolvadt foltok jelennek meg, csikósvirágzás, sötét hó. A tavasz második győzelme a folyó. A hó lefolyik a patakon a szakadékokba és a jég alatt a folyóba. A víz felemelkedik a folyókban és megtöri a jeget. És hatalmas jégtáblák rohantak lefelé, egymásnak csapódva. Amikor megtörik a jég és kiáradnak a folyók, a levegő hőmérséklete meredeken csökken. És pangó víztestekben a hó tovább tart, mivel a víz nem folyik, nem mozdul. A jég nem törik meg, hanem fokozatosan elolvad.

KUTATÁSI TEVÉKENYSÉGEK. Mérje meg a jég vastagságát jégmérővel (a következő séták során továbbra is figyelje a jég olvadását a tározóban).

MUNKAVÉGZÉS: A terület tisztítása törmeléktől és hótól.

P / N: "A farkas a vizesárokban." – Lökődéstől ütésig. Távolugrás.

EGYÉNI MUNKA. DIDAKTIKUS JÁTÉKOK. – Nyújtsa ki a kezét, ne tévedjen. – Balra fogsz menni.

Ujjtorna "Vodichka".

ÖNÁLLÓ TEVÉKENYSÉG. Homokos játékok.

MEGFIGYELÉS NEGYVENRE

CÉL - elképzelések kialakítása a szarka megjelenéséről, jellemző tulajdonságairól, szokásairól; a telelő madarak gondozásának szükségességére nevelni.

BESZÉLGETÉS: Repülök mindenhova, mindent tudok a világon. Minden bokrot ismerek az erdőben: talán ezért hívnak az erdei újságnak.

Hogy néz ki egy szarka? mit eszik? Hogyan csipog? A szarkanak sok beceneve van: szarka - fehér oldalú, szarka - csirip, szarka - tolvaj. "Belobok" - mert a szarka tollai oldalain teljesen fehérek. A fej és a szárnyak fekete. A farka is fekete, az orra nagyon szép, zöldes árnyalatú, hosszú és egyenes, akár egy nyíl. A szarkot "szitakötőnek" hívják, mert egyik helyről a másikra repül, hangosan csipogva: "ha-ha-ha!" A szarkák hangos riasztó csipogással figyelmeztetik a helyi lakosokat a veszélyre. És a "tolvaj" becenevet kapta, mert szeret mindent, ami fényes és fényes. A szarkák hernyókkal, szúnyogokkal, rovarokkal és szúnyogokkal táplálkoznak. A szarkák a rovarokon kívül bogyókat és gyümölcsöket, magvakat csípnek. Ősszel a szarkák kis csapatokba gyűlnek, kertekben, parkokban repülnek, berkenye, galagonya és homoktövis bogyóval kényeztetik magukat. Télen nem repül tőlünk, hanem közelebb költözik az emberekhez.

MUNKA: Zöldség betakarítás.

P / N: "A farkas és a kecskék", "Repülőgép". Két lábon ugrás.

EGYÉNI MUNKA. DIDAKTIKUS JÁTÉKOK.

"A leggyorsabb". Nézd és csináld.

FÜGGETLEN JÁTÉKTEVÉKENYSÉG. Rajz a homokban. Sziluettek kirakása kavicsokból.

UJJTORNA. "Szarka".

VÁROS FELÜGYELET

CÉL - a "város" fogalmának megismertetése; ötletet adni, miért figyelhető meg jégeső a természetben; aktiválja a figyelmet, a memóriát.

BESZÉLGETÉS: Fehér borsó repült az égből. A csirke megijedt, a macska elszaladt. Ki akartam próbálni a fehérborsót, de valamiért elolvad a tenyeremben.

Amikor a föld felmelegszik, a meleg levegő vízgőzzel együtt felemelkedik. Magasan a föld felett mindig hideg van, így a vízcseppek jégdarabokká alakulnak. Jégeső általában esővel jár, egyes jégdaraboknak van ideje elolvadni, míg mások, a legnagyobbak, a földre hullanak. Így figyeljük meg ezt a természeti jelenséget.

KUTATÁSI TEVÉKENYSÉGEK.

Figyeld meg és határozd meg, hol nem olvad tovább a borsójég: úton, bokrok alatt stb.

MUNKA: Bokrok és fák levágott ágainak tisztítása.

P / N: "Madarak és róka." Fuss fel és kapd el. Ugrás a tuskókról.

EGYÉNI MUNKA. DIDAKTIKUS JÁTÉKOK. – Ki van előre. "Tanulj leírás alapján."

UJJTORNA "Grad".

ÖNÁLLÓ TEVÉKENYSÉG. Hordozható anyagokból készült játékok.

Vendégünk egy bolyhos állat. HÖRCSÖG
(Hörcsög megfigyelése vajúdás elemeivel)
CÉLKITŰZÉS: 1. A gyermekek hörcsöggondozási vágyának előmozdítása; 2. Segíteni a gyerekeknek a hörcsög gondozásával kapcsolatos ötletek elsajátításában: mennyi ennivalót kell adni a hörcsögnek, ki kell-e szedni a maradék ételt a „kamrából”, hogyan kell kimosni az etetőt, itatót, hogyan cserélje ki az almot anélkül, hogy megijesztené a hörcsögöt, óvatosan felemelje, „csónakot” készítsen"; 3. Hozzájáruljon a hörcsög szokásairól alkotott elképzelések bővítéséhez (arcához bújik, ellátmányt készít, többet alszik nappal, mint éjszaka, ágyneműbe temetve), szükségleteit (hogy a hörcsög ne legyen beteg, jól érezze magát, meleg otthonra, ételre, tisztaságra és az emberek jó hozzáállására van szüksége); 4. Segíteni a gyerekeknek, hogy kapcsolatot teremtsenek a hörcsög külső felépítése és viselkedése, szokásai és gondozási módja között.
ELŐZŐ MUNKA.
- Hörcsög megfigyelése ökológiai szobában vagy csoportban.
- Szépirodalmat és népszerű irodalmat olvasni a hörcsögökről.
A lecke menete
1. És a játék szirupos.
A tanár behoz egy hörcsögöt a csoportba, felajánlja, hogy megnézi, és megtudja, mire van szüksége az egészségéhez. A gyerekek megfigyelik a hörcsögöt, és megbeszélik, hogyan viselkedik, mit csinál.
- Szerinted mi kell neki, hogy jól érezze magát?
- Miért kell gondoskodnod egy hörcsögről?

2. Keresés "Mit szeret a hörcsög?"
A tanár felkéri a gyerekeket, hogy vegyenek fontolóra különféle ételeket. A beszélgetés és a hörcsög megfigyelése során megtudják, mit szeret enni a hörcsög, mennyi táplálékra van szüksége, milyen gyakran kell etetni.
- Ügyeljen arra, hogyan eszik, hová rejtette el az étel egy részét.
- A hörcsög takarékos állat, pofazacskójába rejti a táplálékot, majd a „kamrába” viszi. Nem kell tönkretenned a hörcsög kellékeit.
3. Gyermekmunka.
A gyerekek a hörcsög élőhelyének vizsgálatával határozzák meg, hogy szükséges-e a ketrec tisztítása, hogyan kell megfelelően tisztítani, tisztítani. A gyerekek segítenek a gondozónak kitakarítani a ketrecet.
4. És g r a "Mit szeret a hörcsög?"
A gyerekek körben ülnek, és egymásnak adják a labdát. A labda címzettjének meg kell neveznie egy kedvenc csemegét vagy a hörcsög szokásait
5. Kreatív tevékenység (IZO) És most rajzoljunk egy hörcsögöt, hogy kedvencünknek legyenek barátai!
A gyerekek leülnek rajzolni az asztalhoz festékekkel, kész rajzsablonokkal egy papírlapra. Be kell fejezni a füleket, lábakat és festeni a rajzot.
EREDMÉNY: Bővült a gyermekek vadon élő állatok ismerete, és kiemelt figyelmet fordítottak az állatok gondozására és tiszteletére.

Ökológia óra összefoglalása az idősebb csoportban

a "Nyúl megfigyelése" témában

Szoftvertartalom:

A gyerekek ismereteinek megszilárdítása és kiegészítése a nyúl megjelenésével és szokásaival kapcsolatban. Vezesse a gyerekeket arra a következtetésre, hogy a lábak szerkezete és a mozgásmódja függ. Ismertesse a gyerekekkel a nyulak előnyeit. Fokozza az érdeklődést az állatok megfigyelése iránt. Tanítsd meg a gyerekeket, hogy óvatosan bánjanak a nyulattal, vigyázz rá.

Szótár aktiválása:

pihe, gyapjú, rág, ugrik,kilóg

(fül), hosszú fülű, ferde, hosszú, rövid , nyulak, állatorvos

Felszerelés:

nyúl kosárban, nyúleledel, kézi szalvéta, kártyák vad- és háziállatokkal.

Az óra menete.

A gyerekek félkörben ülnek az etetőszékeken. A tanár úr egy kosarat hoz a csoportba egy sállal letakart nyulat.

Pedagógus: Srácok, szerintetek ki bújt el a kosárba?

A gyerekek elmondják véleményüket

Pedagógus: Oké, megtudod, ki az, ha figyelmesen meghallgatod a rejtvényt

és találd ki őt.

Hosszú fül, pelyhek,

Ügyesen ugrál, imádja a sárgarépát.

Gyermekek: Ez nyúl vagy nyúl.

Pedagógus: Így van, egy nyúl jött az óránk. Micsoda nyúl

állat, hol lakik?Gyermekek: A nyúl az ember mellett lakik, akkor ez

házi kedvenc.

Pedagógus: Most kiadjuk. Nézd, mi ő.

A gyerekeknek lehetőséget kell adni arra, hogy lássák a nyulat.

Pedagógus: Gyermekek, megvizsgáltátok, és most válaszoljatok a kérdésemre: „Mekkora a legnagyobb? Nagy vagy kicsi? ”Gyerekek: Ez a nyúl nagy.

Pedagógus: Igen, ez egy nagy nyúl. Most mondd meg, melyiket

Van füle?Gyerekek: A nyúlnak hosszú füle van.

Pedagógus: Így van, hosszú füle van. Ha hosszú füle van, minek nevezhetjük? Mi ő?

Gyermekek: Hosszúfülűek.

Pedagógus: Igaz. Mit csinál a fülével?

Gyermekek: A nyúl mozgatja a fülét, mozog, hallgat.

Pedagógus: Igaz. A leghalkabb suhogást is a fülével hallja, sőt azt is meghatározza, hogy a suhogás melyik oldalán van, a füle felemelkedett, kilóg, és ha nyugodt, a füle a hátán fekszik. Vessünk egy pillantást egy nyuszi arcára. Hogyan néz ránk? Gyerekek: Ránk néz a szemével.

Pedagógus: Milyen a szeme?

Gyermekek: A szemek kicsik, feketék.

Pedagógus: A szemek kicsik, feketék, gombszerűek, a fej oldalain helyezkednek el, ezekkel nemcsak azt látja, ami elöl van, hanem azt is, ami oldalról, hátulról. Ezért ferdenek nevezik.

Mit vettél még észre a nyúl arcán?

Gyermekek: A nyúlnak még mindig van orra, szája, bajusza az arcán.

Pedagógus: Igaz. Milyen bajusza van?

Gyermekek: Hosszú a bajusza.

Pedagógus: Most üljünk le csendben, és nézzük meg, mit csinál a nyúl?

Gyerekek: A nyúl ugrál.

Pedagógus: Srácok, mi segít neki mozogni?

Gyermekek: Lábai segítik a mozgást.

Pedagógus: Jó, nézd a lábát. Mit tudsz

mesélj róluk.

Gyermekek: A nyúlnak négy lába van. Az elülső lábak rövidebbek, mint a hátsó lábak.

Pedagógus: Igaz. Az elülső lábak rövidebbek, mint a hátsó lábak.

Emlékezzen és nevezze meg azokat az állatokat, amelyeknek szintén van

az elülső lábak rövidebbek, mint a hátsó lábak.

Gyermekek: Ezek mókusok, kenguruk, békák.

Pedagógus: Azok az állatok, amelyek elülső lábai rövidebbek, mint a hátsók, tudnak ugrani.

Srácok, a nyúlnak van egy kis pelyhe. Ami?

Gyermekek: Ez a nyúl farka, és hátul található.

Pedagógus: Milyen ő?

Gyermekek: A nyúl farka kicsi.

Pedagógus: Igaz. Mi borítja a nyúl testét?

Gyermekek: A nyúl testét szőr borítja.

Pedagógus: Milyen színű a kabát?

Gyermekek: A nyúl fehér.

Pedagógus: Szeretnél most nyulat simogatni?

Gyerekek: Igen, mi.

A tanár a kezébe veszi az állatot, megsimogatja és minden gyereket felkér, hogy simogasson, közbenmutatjahogyan kell helyesen csinálni. Aztán egy szalvétát kínál, hogy megszárítsa a kezét.

Pedagógus: Szóval megsimogattál egy nyulat, és mondd, milyen kabátja van?

Gyermekek: A nyúlszőr puha, sima, meleg.

Pedagógus: Így van, az ilyen sima kabátot szösznek hívják. ,

Te és én leültünk egy kicsit, és melegítsünk egy kicsit.

Fizminutka.

Pedagógus: Most üljön csendben a székekre, és folytassa a leckét. Emlékezzünk, mit eszik a nyúl?

Gyermekek: A nyúl szereti a sárgarépát, a káposztát.

Pedagógus: Rendben, kínáljuk meg a nyulunkat egy répával. Mit csinál a sárgarépával?

Gyermekek: A nyúl sárgarépát eszik.

Pedagógus: Igaz. Éles fogai vannak, és rágja az ételt.

Rágcsálónak nevezhető. Melyik a többi közül

állatokat is lehet nevezni?

Gyermekek: A nyulat, mókust, hörcsögöt rágcsálónak nevezhetjük.

Pedagógus: Igaz. A nyúl nemcsak sárgarépát, káposztát eszik,

de még faágakat kell adni neki, gabonát,

nyáron fű, télen széna. És persze kötelező

vizet adni.

Srácok, milyen előnyökkel járnak nekünk a nyulak?

miért tenyésztik?

Gyerekek: A nyulak adják a húst, a bőrökkel kalap varrhat,

Pedagógus: Igaz. A nyulak pedig pelust adnak, speciális fafésűkkel kifésülik, a pelyhekből fonalat készítenek, a fonalból pedig kesztyűt, sálat és egyéb dolgokat lehet kötni. Srácok, tudjátok, hogy hívják a nyulak babáit?

Gyermekek: A kölyöknyulakat nyulaknak hívják.

Pedagógus: Igaz. Egy nyúl 5-6, sőt néha több kölyköt is szülhet. Nagyon kicsik, vakok, tehetetlenek. De már a 7-8. napon kinyitják a szemüket. A babák anyatejjel táplálkoznak, egy hónap múlva felnőnek, és mindent megehetnek, amit a nyulak. Mondja el, mit kell tennie, hogy a nyulak ne legyenek betegek?

Gyermekek: Jó etetni, tisztítani a sejteket.

Pedagógus: Így van, jól kell etetni, be kell tartani

a sejtek tisztasága, amelyekben élnek, ha betegek

akkor vigye orvoshoz. És ahogy az orvost hívják,

ki gyógyít állatokat?

Gyermekek: Ezt az orvost állatorvosnak hívják.

Pedagógus: Mindent helyesen mondtak. Mondd el a nyúlnak

milyen állat?

Gyermekek: A nyúl házi kedvenc.

Pedagógus: Igaz. És most a "Házi és vadon élő állatok" játékkal fogunk játszani, majd átmegyek és adok nektek kártyákat, amelyeken állatok vannak ábrázolva. Megnevezi, kivel rendelkezik, és egy jelre gyorsan fel kell kelnie, ahol él: az erdőben vagy a ház közelében. És hogy a nyúl ne ijedjen meg és ne zavarjon minket a játékban, visszatesszük a kosárba.

Játék "Vad és háziállatok"

Pedagógus: Jó volt. Ülj le a székekre.

Mondd meg, kiről beszéltünk ma? Mi újat tanultál?

A gyerekek megszólalnak.

Pedagógus: Itt ér véget az óránk, nem búcsúzunk el a nyúltól, ő lesz a csoportunkban.

Betöltés ...Betöltés ...