Nodarbības izklāsts (pasaule ap mums, vecākā grupa) par tēmu: Nodarbības izklāsts "Novērojot zaķi"

Skolotāja rāda ilustrāciju ar jūras attēlu, viļņiem, uz tās laivu ar pietūkušām burām un nolasa dzejoli.

Vides izglītības stundas kopsavilkums

Tēma: “Vēja vērošana”

Nostipriniet zināšanas par mierīgu laiku, vējainu laiku, spēku vējš.

Noteikt vēja virzienu no apkārtējiem objektiem, vējrādītājs.

Auksts vējš– ziemeļu, silts – dienvidu.

Iepazīstināt vējrādītājs.

Atzīmējiet vējainu laiku dabas kalendārs.

Metodiskie paņēmieni: Sensorā uztvere, novērošana, salīdzināšana. Vai šodien ir vējš… Kā uzzināt? No kuras puses tas pūš? Spēcīgs vai nē, silts vai auksts? Nosakiet pēc vējrādītāja Vēja virziens, uz galvenajiem punktiem. Vai vējš ir aukstāks nekā vakar? Vai tas ir jāatzīmē dabas kalendārs.

Aprīkojums: lāpstiņa, laikapstākļu kalendārs, apkārtējie objekti.

Novērošanas gaita

Skolotājs rāda ilustrāciju ar jūras attēlu, viļņiem, uz tās laivu ar pietūkušām burām un nolasa dzejoli:

"Vējš pūš pāri jūrai
Un laiva paātrinās
Viņš skrien viļņos
uz salauztām burām"

Pēc tam uzdod bērniem jautājumu:

Puiši, kāpēc uz laivas ir tik pietūkušas buras? Kāpēc tas notiek? Kas palīdz laivai?

D. Viņus pūš vējš.

J. Pareizi, kāds šeit ir vējš?

D. Spēcīgs.

B. Bērni, ģērbsimies visi kopā un ejam ārā un noteiksim, kāds vējš šodien ārā (ejam ārā).

J. Vai jūs, puiši, zināt, kā noteikt, kāds ir laiks (vējains vai nē) un no kuras puses pūš vējš?

D. mēs nezinām.

V. Tātad, to var pateikt pēc vējrādītāja.

Kas notika lāpstiņa?

Skolotājs bērniem parāda vējrādītāju (vērpšanas kociņu ar burtiem “S.Y.” Skolotājs ar rokām demonstrē, kā tas griežas).

J. Puiši, šo lietu sauc par vējrādītāju. Viņi nosaka vēja virzienu. Visi kopā pateiksim šo vārdu un atcerēsimies (bērni atkārto pēc skolotājas. Kopā ar skolotāju uzstāda vējrādi, nosaka, ka pūš ziemeļu vējš).

J. Puiši, paskatieties, kā griežas atskaņotāji. Un no vēstules redzam, ka vējš ir ziemeļu.

V. Olya, kā mēs noteicām, kāds vējš ir?

O. Saskaņā ar vējrādītāju.

V. Pareizi! Un kurš man var pateikt, kāds vējš tas ir, stiprs vai nē?

D. Spēcīgs.

J. Puiši, es domāju, ka šim vējam atbilst šādi vārdi:

"Vējš, tu esi varens vējš
Jūs dzenāt mākoņu barus."

Tā ir patiesība! Vai stiprs vējš dzen mākoņus debesīs?

J. Bērni, atcerieties. Kad vakar no rīta iegājāt dārzā, kāds bija vējš? Vēsāks nekā šodien?

B. Bērni, paskatieties, kā koki šūpojas vējā. Kā viņi šūpojas?

D. Stingri. No vienas puses uz otru.

B. Pareizi. Vai ir iespējams skatīties ārā pa logu, lai noteiktu, vai ārā ir vējš vai nē?

J. Varbūt kāds no jums zina dzejoli vai mīklu par vēju? (bērni piedāvā savas iespējas).

J. Tagad iesim dārzā, un jūs varat man parādīt savos zīmējumos, cik stiprs vējš ir ārā. Un tajā pašā laikā mēs svinēsim vēja dabas kalendārs(nāc uz grupu, atzīmē kalendārā; tad apsēdies zīmēt).

Ārpusskolas pasākumu kopsavilkums

Es esmu pētnieks

Es esmu pētnieks

Novērošana un novērošana.

Nodarbības mērķis: iemācīt bērniem saskatīt problēmas; attīstīt uzmanību, novērošanu, domāšanu; iemācīties darboties ar instrumentiem; veicināt kolektīvisma izjūtu.

Aprīkojums: prezentācija, kartītes darbam pāros, lupas.

Nodarbības gaita.

1. Organizatoriskais moments. Puiši, stāviet aplī. Pasmaidiet viens otram. Mūsu acis (mēs pieliekam plaukstas pie acīm), mūsu ausis, galva, mūsu sirds ir atvērtas zināšanām. Dalieties savā siltumā viens ar otru. Tagad mēs esam komanda. Šodien smagi jāstrādā un jāiemācās kaut kas jauns.

2.Atjaunināšana priekšzināšanas Skolotājs: Kāds ir mūsu stundas nosaukums?

(Mūsu nodarbība saucas “Jaunie apkārtējās pasaules pētnieki”)

    Šodien klasē mēs turpinām būt pētnieki.

    Atcerieties, kas ir pētnieki.

(Cilvēki, kas iesaistīti zinātniskajā izpētē.)

    Kas ir pētniecība?

(Traktāts.)

    Šodien mēs spersim vēl vienu soli zinātnē.

Uzmanīgi apskatiet kartītes ar simboliem (2. slaids)

    Kā jūs domājat, ko viņi mums saka?

(Šis ir izpētes metožu attēls.)

    Atcerieties šīs metodes. (Padomājiet, uzdodiet sev jautājumu, pajautājiet citai personai, veiciet eksperimentu, skatieties grāmatās, skatieties datorā, skatieties televizorā.)

    Kāda ir pirmā un galvenā metode, ko izmanto pētnieks?

(Domā pats)

    Protams, pirms sākat pētīt, vispirms ir jāpadomā pašam. Ko, jūsuprāt, nozīmē šī jautājuma zīme? (Tur vajadzētu būt jauna metode pētījums)

    Par ko, jūsuprāt, būs mūsu nodarbība?

- (Par jaunu pētījumu metodi)

    Pa labi! Bet jūs varat uzminēt, kurš no tiem.

    Uz jūsu galdiem ir papīra lapas ar uzdevumu. Bet pirms mēs to darām, atcerēsimies noteikumus par darbu pāros. (SLAIDS Nr. 3)

Uz kartes ir šifrēti vārdi NOVĒROJUMS un NOVĒROJUMS.

    Kādus vārdus tu saņēmi? (Novērošana un novērošana.)

    Kas ir novērošana? Kā ar novērošanu?

    Kura no zināmās metodes Vai varat izmantot šo nodarbību, lai pats atbildētu uz šiem jautājumiem?

(skaties grāmatās - enciklopēdijās, skaidrojošās vārdnīcas)

-(Uzmanīgs)

    Tagad pārbaudīsim, cik jūs esat uzmanīgs (uzmanīgs).

    Vingrošana acīm

3.Praktiskie uzdevumi (Slaidi Nr.7-11)

A). Atrodiet mākslinieka kļūdas.

B). Cik reizes šī vēstule tiek atkārtota?

IN). Kāpēc cūka Naf-Nafs izskatās tik viltīgi? Šeit kaut kas nav kārtībā…

G). Kādus objektus jūs redzat? Atrodi viņus.

D). Kuras ģeometriskas figūras Vai koki var būt līdzīgi? Jūsu minējumi.

4. Es mācos novērot.

Skolotājs: Vai jūs zināt, kāds gada laiks ir ārā? (vēls rudens) Kāds gada laiks tuvojas? (ziema) Vai zini, kur slēpjas vasara?

Serguņenkovs Boriss Nikolajevičs “Kur slēpjas vasara”

Reiz uz zemes nebija ziemas, bet bija tikai vasara. Cik tas bija brīnišķīgs laiks: zeme bija mīksta kā spalvas, ūdens upē bija silts, koki auga visu gadu, lapas nenokrita un bija mūžīgi zaļas! Tas turpinājās, līdz kādu dienu ziema apvainojās.
"Kas tas ir," viņš saka, "visu vasaru un vasaru ir pienācis laiks zināt savu sirdsapziņu."
Ziema ir sākusi izspiest vasaru, un kur lai dotos vasarai? Vasara steidzās zemē, un sals saistīja zemi. Tā metās upē – upi klāja ledus.
"Es mirstu," viņš saka, "man nav kur iet." Ziema mani nogalinās.
Šeit koku pumpuri saka vasarai:
- Nāc pie mums, mēs tevi paslēpsim.

Vasara slēpās koku pumpuros, patvērās no aukstās ziemas......

Cienījamie pētnieki, kā vasara varēja paslēpties pumpuros? Ko tas nozīmē?

Kas mums vajadzīgs šādiem pētījumiem? (zariņš ar pumpuriem)

Pasaulē ir veikti daudzi atklājumi, izmantojot novērošanas metodi. Šodien jūs un es mācīsimies būt vērīgi.

Skolotājs: - Pastaigāsimies pa mūsu pilsētas ielām.

5. Fiziskie vingrinājumi (motora uzmanība)

Aizliegta kustība
(Raidītājs bērniem parāda kustību, kuru nevar atkārtot. Pēc tam viņš parāda dažādas kustības ar rokām un kājām. Tas, kurš atkārtoja aizliegto kustību, tiek izslēgts no spēles. Jebkura kustība vai kustību kombinācija var būt aizliegta)

Paskaties apkārt. 12.–13. slaids (ķirsis un ceriņi)

Ko jūs varat teikt par kokiem un krūmiem?

(Tās ir bez lapām, kaili).

Tas mums dos iespēju tos kārtīgi apskatīt.

Strādāsim pēc plāna, ko sauc par algoritmu, t.i. konsekventu mūsu darbību aprakstu.

MĀCOS NOVĒROT

1

Paskaties uz koku zariem.

Vai viņiem ir lapas?

Atrodiet vietu, kur agrāk atradās lapa.

NE ĪSTI

Atrodiet pumpurus uz zariem. Apsveriet tos. Vai tie ir vienādi?

NE ĪSTI

Kādā krāsā ir šī niere?

Pievērsiet uzmanību tam, cik blīvi zvīņas to pārklāj. Uzzīmējiet nieri. 14. slaids

Kāpēc, jūsuprāt, pumpuram ir tik blīvas zvīņas? Pastāsti. (aizsargāt no aukstuma un izžūšanas, no kaitīgās vielas)

Nogrieziet ceriņu pumpuru gareniski un pārbaudiet to zem palielināmā stikla. 15. slaids

Atrodiet zvīņas, rudimentāro stublāju, rudimentārās lapas un rudimentāro pumpuru.

Izdariet secinājumu no novērojuma.

Ziemā augs guļ un atpūšas.

Lapas ir paslēptas pumpuros.

Pumpuri ir embrionāls dzinums, kam jāaug un jāattīstās.

Skolotājs: Kā jūs izskaidrojat izteicienu "vasara slēpjas nierēs". zinātniskais punkts redze.

Tagad klausieties, kā stāsts beidzās.

Ziema ir pagājusi. Spīdēja saule, sāka rīstīties straumes. Kokiem pumpuri uzpūta un atvērās.
Un, tiklīdz tās atvērās, tā izsprāga un vasara ieskrēja brīvībā. Vasara ir atnākusi uz zemes. Kopš tā laika vasara no ziemas slēpjas koku pumpuros. Un pienāks pavasaris, kokos parādīsies jaunas lapas - cilvēki saka:
- Vasara ir klāt!

6. Atspulgs.

Kāda pētījuma metode tika izmantota jūsu darbā? (novērojums)

16. slaids Atgriezīsimies pie mūsu pētniecības metodēm.

Kas jāievieto jautājuma vietā?

Kāpēc mums ir jāzina šīs metodes?

(mūsu pētījumiem)

Turpināt ieteikumus 17. slaids

Šodien klasē es uzzināju ………

Tagad es varu……………

Pēc jūsu darba klasē ………………..

MĀCOS NOVĒROT

1

Paskaties uz koku zariem.

Vai viņiem ir lapas?

NE ĪSTI

Kas paliek lapu vietā?

Atrodiet pumpurus uz zariem.

Apsveriet tos. Vai tie ir vienādi?

NE ĪSTI

Paņemiet ķirša zaru un atdaliet vienu pumpuru.

Kādā krāsā ir šī niere?

Krāsojiet šūnu šajā krāsā.

Pievērsiet uzmanību tam, cik blīvi zvīņas to pārklāj. Uzzīmējiet nieri.

Atveriet svarus. Ko jūs redzējāt nieres iekšpusē? Zīmēt.

Kāpēc, jūsuprāt, pumpuram ir tik blīvas zvīņas? Pastāsti.

Apskatiet gareniski nogrieztu ceriņu pumpuru zem palielināmā stikla. Ko tu redzi?

Izdariet secinājumu no novērojuma.

Ziemā augs _________________________.

Nieres satur _______________________.

IEPAZĪSIMIES AR SĒTNIEKA DARBU

MĒRĶIS ir iepazīstināt bērnus ar zilo apkaklīšu profesijām, uzsverot darba nozīmi ikvienam. Rādīt rīkus, dažādas darbības un to atbilstošo secību mērķa sasniegšanai.

SARUNAS: Sētnieks ceļas rītausmā un iztīra pagalma lieveni. Sētnieks izvedīs atkritumus un slaucīs celiņus.

Pievērsiet bērnu uzmanību sētniekam. Jautājiet, kāpēc nepieciešama sētnieka profesija, kādi instrumenti tiek izmantoti darbā. Kopā ar bērniem izklāstiet, kas jādara, lai augi justos labi, palīdzētu sagatavoties ziemai: ravēt, apgriezt sausos zarus.

Mazs zīdainis uz garas kājas dejo tieši uz taciņas, notīrot visu līdz pelniem. Un mani sauc... (slota).

Savērptas, sasietas, ieliktas un dejojot pa ielu (slota).

Viņiem ir zobi, bet viņi nekož. (grābeklis).

DARBS: Savākt lielus gružus.

P/N: "Uz līdzena ceļa." Staigāšana pa ierobežotu virsmu, saglabājot līdzsvaru. "Pavasaris."

INDIVIDUĀLS DARBS. DIDAKTISKĀS SPĒLES. "Ko viņš dara?" "Dari pats".

NEATKARĪGA SPĒLES AKTIVITĀTE. Savāc mazus oļus grozā.

PIRKSTU VINGROŠANA “Draudzīgi puiši”.

MĒS STUDĒJAM TRANSPORTU

MĒRĶIS - iemācīt atšķirt un nosaukt sabiedriskā transporta veidus. Seko noteikumiem satiksme. Nosakiet galvenās vieglo automašīnu daļas.

SARUNAS: Paej malā! Es esmu mašīna! Un manī ir pavasaris! Un no rīta tas vienmēr tiek uzvilkts uz visu dienu.

Paskatieties uz automašīnu, kuru redzat stāvam tuvumā. Nosakiet krāsu, saskaitiet riteņus. Paskaidrojiet, kāpēc ir nepieciešama rezerves riepa. Pajautājiet, kāpēc ir nepieciešami priekšējie lukturi. Aprēķiniet, cik durvju ir un kāpēc to ir tik daudz. Atcerieties, kuras sabiedriskais transports viņi zina. Uzziniet kopā ar bērniem, kurp brauc automašīnas. Kā šķērsot ielu. Kurā automašīnas pusē atrodas stūre? Iepazīstināt ar autovadītāja profesiju. Ar ko šī profesija atšķiras no citām? Kam vajadzīgs šoferis? Vai autovadītājam jāievēro ceļu satiksmes noteikumi? Kāpēc?

DARBS: Brīvi ceļi automašīnām.

P/I: "Vilciens", "Luksofors". Ejiet pa izliektu taku (ejot pa ierobežotu virsmu).

INDIVIDUĀLS DARBS. DIDAKTISKĀS SPĒLES. — Uzmini pēc apraksta. "Kā skan automašīna?"

NEATKARĪGA SPĒLES AKTIVITĀTE. “Izklāj to no akmeņiem” - izklāj automašīnu no akmeņiem. Zīmējums uz smiltīm.

PIRKSTA VINGROŠANA "Man ir rotaļlietas."

RUDENS KRĀSU VĒROŠANA

MĒRĶIS – iemācīt atšķirt ziedošus augus no neziedošiem augiem. Iemācieties apbrīnot ziedošo augu skaistumu.

SARUNAS: Mans dārzs katru dienu nokalst, ir iespiests, salauzts un tukšs. Lai gan nasturcija joprojām krāšņi zied, tajā ir ugunskrūms...

Pievērsiet uzmanību rudens ziediem puķu dobē, noskaidrojiet, kuri ziedi ir pazīstami bērniem, iepazīstiniet viņus ar jauniem ziediem. Kā apstrādāt augus (neplēst, nemīdīt). Nostipriniet jēdzienus "krāsa", "augstums", "garums". Izcelt kopējo un dažādas zīmes starp zāli un ziediem: ir ziedkopas, zāle un ziedi ir zemāki par kokiem. Kā kopt ziedošus un neziedošus augus? Puķu dobē zied asteres: zilas, sarkanas, baltas. Tie ir skaisti, apburoši, brīnišķīgi, tie padara apkārtni skaistu bērnudārzs.

DARBS: sauso zaru laukuma tīrīšana.

P/N: "Atrodiet, kur tas ir paslēpts." "Lec augstāk." Kustību attīstība lēkšanā, ejot pa baļķi taisni un uz sāniem.

INDIVIDUĀLS DARBS. DIDAKTISKĀS SPĒLES. "Sarkans zaļš". "Vairāk mazāk".

NEATKARĪGA SPĒLES AKTIVITĀTE. Lēkšana pāri izciļņiem.

PIRKSTU VINGROŠANA “Pušķis”.

LEDU VĒROŠANA

MĒRĶIS – nostiprināt zināšanas par ledus īpašībām.

SARUNAS: Mūsu dubļainajā dīķī ir visu veidu zivju bari; izvēle ir vienkārši milzīga; lielisks kumoss, puiši!

Pavasaris gūst uzvaru pār katru dienu auksta ziema. Pavasara pirmā uzvara ir laukumā. Parādās atkusuši plankumi, zied māllēpe, tumšs sniegs. Pavasara otrā uzvara ir upe. Sniegs kā strauts plūst gravās un zem ledus ieplūst upē. Ūdens paceļas upēs un lauž ledu. Un milzīgi ledus gabali metās lejup pa straumi, saduroties savā starpā. Kad ledus lūst un upes pārplūst, gaisa temperatūra strauji pazeminās. Un stāvošās ūdenstilpēs sniegs ilgst ilgāk, jo ūdens neplūst un nepārvietojas. Ledus nelūzt, bet pamazām kūst.

PĒTNIECĪBAS DARBĪBAS. Izmēriet ledus biezumu, izmantojot ledus mērītāju (nākamajos piegājienos turpiniet uzraudzīt ledus kušanu rezervuārā).

DARBS: teritorijas attīrīšana no gružiem un sniega.

A/N: "Vilks grāvī." "No izciļņa līdz triecienam." Tāllēkšana.

INDIVIDUĀLS DARBS. DIDAKTISKĀS SPĒLES. "Sasniedziet, nekļūdieties." "Tu dosies pa kreisi."

PIRKSTU VINGROŠANA “Ūdens”.

PATSTĀVĪGA DARBĪBA. Spēlēšanās ar smiltīm.

SKATĀMIES MAGPIE

MĒRĶIS – veidot priekšstatus par izskats varenes, viņa raksturīgās iezīmes, paradumi; kultivēt nepieciešamību rūpēties par ziemojošiem putniem.

SARUNAS: Es lidoju visur, es zinu visu pasaulē. Es pazīstu katru krūmu mežā: varbūt tāpēc mani sauc par meža avīzi.

Kā izskatās varene? Ko viņa ēd? Kā tas čivina? Varnei ir daudz iesauku: varene ir baltsmalu varene, varene ir čivinātāja, varene ir zaglis. “Baltas malas” - jo spalvas varenes sānos ir pilnīgi baltas. Galva un spārni ir melni. Aste arī melna, deguns ļoti skaists, ar zaļganu nokrāsu, garš un taisns, kā bulta. Vareni sauc par "čirkstošu", jo tā lido no vienas vietas uz otru un skaļi čivināt "ha-ha-ha!" Ar skaļu, satraucošu čivināšanu varenes brīdina vietējos iedzīvotājus par briesmām. Un viņa tika iesaukta par "zagli", jo viņai patīk viss gaišais un spīdīgais. Magpies barojas ar kāpuriem, punduriem, kukaiņiem un odiem. Papildus kukaiņiem magpies knābā ogas un augļus, kā arī augu sēklas. Rudenī varenes pulcējas nelielos bariņos, lido pa dārziem un parkiem un mielojas ar pīlādžu, vilkābeļu un smiltsērkšķu ogām. Viņa ziemā no mums neaizlido, bet pārvietojas tuvāk cilvēkiem.

DARBS: dārzeņu novākšana.

P/N: “Vilks un kazas”, “Lidmašīnas”. Lēkšana uz divām kājām.

INDIVIDUĀLS DARBS. DIDAKTISKĀS SPĒLES.

"Ātrākais". "Paskaties un dari."

NEATKARĪGA SPĒLES AKTIVITĀTE. Zīmējums uz smiltīm. Siluetu izkārtojums no oļiem.

PIRKSTU VINGROŠANA. "Varne".

SVEIKAS VĒROŠANA

MĒRĶIS - ieviest jēdzienu “krusa”; sniegt priekšstatu par to, kāpēc dabā tiek novērota krusa; aktivizēt uzmanību un atmiņu.

SARUNAS: No debesīm lidoja baltie zirņi. Cālis nobijās un kaķis aizbēga. Gribēju pamēģināt baltos zirņus, bet tie nez kāpēc kūst rokās.

Kad zeme sasilst siltais gaiss paceļas kopā ar ūdens tvaikiem. Augstu virs zemes vienmēr ir auksts, tāpēc ūdens lāses pārvēršas ledū. Ar lietu parasti nāk krusa, daži ledus gabali paspēj izkust, bet citi, lielākie, nokrīt zemē. Tā mēs to redzam dabas parādība.

PĒTNIECĪBAS DARBĪBAS.

Ievērojiet un nosakiet, kur leduszirņi ilgāk nekūst: uz ceļa, zem krūmiem utt.

DARBS: Apgriezto krūmu un koku zaru sakopšana.

P/N: "Putni un lapsa." "Paskrien un noķer." Lēkšana no celmiem.

INDIVIDUĀLS DARBS. DIDAKTISKĀS SPĒLES. "Kurš iet pirmais?" "Uzziniet pēc apraksta."

PIRKSTU VINGROŠANA "Grad".

PATSTĀVĪGA DARBĪBA. Spēles ar ārēju materiālu.

Mūsu viesis ir pūkains dzīvnieks. KĀMISIS
(Kamja novērošana ar dzemdību elementiem)
Mērķis: 1. Veicināt bērnos vēlmi rūpēties par kāmīti; 2. Palīdzēt bērniem veidot idejas par kāmja kopšanu: cik daudz barības dot kāmim, vai ir nepieciešams izņemt ēdiena pārpalikumus no “pieliekamā”, kā mazgāt barotavu, dzeramo trauku, kā nomainīt pakaiši, nebaidot kāmīti, rūpīgi paceļot, taisot “laivu” ";3. Veicināt priekšstatu paplašināšanos par kāmja paradumiem (slēpjas aiz vaigiem, veido rezerves, pa dienu guļ vairāk nekā naktī aprakts pakaišos), tā vajadzības (lai kāmis nesaslimtu, justos labi, viņam vajadzīgas siltas mājas, ēdiens, tīrība un laba cilvēku attieksme); 4. Palīdziet bērniem izveidot saikni starp ārējā struktūra un kāmja uzvedības īpatnības, starp ieradumiem un veidiem, kā par to rūpēties.
P r e d i v e r w o r k.
– Kāmja novērošana ekoloģiskā telpā vai grupā.
– Daiļliteratūras un populārās literatūras lasīšana par kāmjiem.
Nodarbības gaita
1. Spēles pārsteiguma moments.
Skolotājs atved uz grupiņu kāmi, piedāvā viņu novērot un noskaidrot, kam tas vajadzīgs labsajūtu. Bērni vēro kāmi un apspriež, kā tas uzvedas un ko dara.
– Kas, jūsuprāt, viņam ir vajadzīgs, lai viņš justos labi?
– Kāpēc jums ir jārūpējas par kāmi?

2. MEKLĒŠANAS AKTIVITĀTE “Kas patīk kāmim?”
Skolotājs aicina bērnus apsvērt dažādus ēdienus. Sarunu un kāmja vērošanas procesā viņi noskaidro, ko kāmim patīk ēst, cik daudz barības tam nepieciešams un cik bieži tas jābaro.
– Pievērsiet uzmanību tam, kā viņš ēd, kur paslēpa daļu ēdiena.
– Kāmis ir taupīgs dzīvnieks, tas paslēpj barību savos vaigu maisiņos un pēc tam aiznes to uz “pieliekamo”. Nav nepieciešams sabojāt jūsu kāmja krājumus.
3. Bērnu darba aktivitāte.
Bērni, izpētot kāmja dzīvesvietu, nosaka, vai būris ir jāizņem un kā būris pareizi jātīra. Bērni palīdz skolotājam tīrīt būru.
4. Spēle "Kas patīk kāmim?"
Bērni sēž aplī un nodod viens otram bumbu. Personai, kura saņem bumbu, jānosauc kāmja iecienītākais gardums vai ieradums
5. Radoša darbība.(I.Z.O.) Ak, tagad uzzīmēsim kāmi, lai mūsu mīlulim būtu draugi!
Bērni apsēžas gleznot pie galda ar gatavām zīmēšanas veidnēm uz papīra lapas. Ir jāpabeidz zīmēt ausis, ķepas un izkrāsot zīmējumu.
REZULTĀTS: veicināja bērnu zināšanu paplašināšanu par dzīvo dabu. Īpaša uzmanība bērniem par veidiem, kā rūpēties par dzīvniekiem un saudzīgi izturēties pret tiem.

Nodarbības piezīmes par ekoloģiju vecākā grupa

par tēmu "Vērojot zaķi"

Programmas saturs:

Nostiprināt un papildināt bērnu zināšanas par truša izskatu un paradumiem. Ļaujiet bērniem izdarīt secinājumus par saistību starp viņa kāju uzbūvi un kustību metodi. Sniedziet bērniem zināšanas par trušu priekšrocībām. Stiprināt interesi par dzīvnieku novērošanu. Māciet bērniem rūpīgi rīkoties ar trusi un rūpēties par to.

Vārdnīcas aktivizēšana:

pūkas, vilna, graušana, lēkšana,izceļoties

(ausis), garausu, slīpa, gara, īsa , truši, veterinārārsts

Aprīkojums:

trusis grozā, trušu barība, roku salvete, kartītes ar savvaļas un mājdzīvnieku attēliem.

Nodarbības gaita.

Bērni sēž puslokā uz krēsliem. Skolotājs ienes grupā grozu ar zaķi, kas pārklāts ar šalli.

Pedagogs: Puiši, kurš, jūsuprāt, paslēpās grozā?

Bērni izsaka savu viedokli

Pedagogs: Labi, jūs uzzināsit, kas tas ir, ja uzmanīgi klausīsities mīklā

un uzmini.

Gara auss, pūku bumba,

Veikli lec un mīl burkānus.

Bērni: Šis zaķis vai trusis.

Pedagogs: Tieši tā, uz mūsu nodarbību ieradās trusis. Kāds trusis

dzīvnieks, kur tas dzīvo?Bērni: Trusis dzīvo blakus cilvēkam, tātad tas nozīmē

mājdzīvnieks.

Pedagogs: Tagad mēs viņu atlaidīsim. Paskaties, kāds viņš ir.

Bērniem jādod iespēja paskatīties uz trusi.

Pedagogs: Bērni, jūs to apskatījāt un tagad atbildiet uz maniem jautājumiem: “Kāds ir tā izmērs? Liels vai mazs?” Bērni: Šis trusis ir liels.

Pedagogs: Jā, tas ir liels trusis. Tagad pastāstiet man, ko

vai viņam ir ausis?Bērni: Trusim ir garas ausis.

Pedagogs: Tieši tā, viņam ir garas ausis. Ja viņam ir garas ausis, kā viņu var saukt? Kāds viņš ir?

Bērni: garausaini.

Pedagogs: Pareizi. Ko viņš dara ar ausīm?

Bērni: Trusis kustina ausis, kustas, klausās.

Pedagogs: Tieši tā. Viņš ar ausīm dzird pat vājāko šalkoņu un pat nosaka, no kuras puses čaukstēšana ir, ausis ir paceltas, izvirzās, un, kad viņš ir mierīgs, ausis guļ uz muguras. Paskatīsimies uz truša seju. Kā viņš uz mums skatās? Bērni: Viņš skatās uz mums ar acīm.

Pedagogs: Kādas ir viņa acis?

Bērni: Acis ir mazas un melnas.

Pedagogs: Acis ir mazas, melnas, kā pogas, atrodas galvas sānos, ar tām viņš var redzēt ne tikai to, kas ir priekšā, bet arī to, kas atrodas sānos, aizmugurē. Tāpēc to sauc par slīpi.

Ko vēl pamanījāt truša sejā?

Bērni: Uz truša sejas ir arī deguns, mute un ūsas.

Pedagogs: Tieši tā. Kādas viņam ūsas?

Bērni: Viņa ūsas ir garas.

Pedagogs: Tagad pasēdēsim mierīgi un paskatīsimies, ko trusis darīs?

Bērni: Trusis lec.

Pedagogs: Puiši, kas viņam palīdz kustēties?

Bērni: Viņa kājas palīdz viņam kustēties.

Pedagogs: Tieši tā, paskaties uz viņa kājām. Ko tu vari izdarīt

runāt par viņiem.

Bērni: Trusim ir četras kājas. Priekšējās kājas ir īsākas nekā pakaļkājas.

Pedagogs: Pareizi. Priekšējās kājas ir īsākas nekā pakaļkājas.

Atcerieties un nosauciet dzīvniekus, kuriem arī ir

Priekšējās kājas ir īsākas nekā pakaļkājas.

Bērni: Tās ir vāveres, ķenguri, vardes.

Pedagogs: Dzīvnieki, kuru priekšējās kājas ir īsākas par pakaļkājām, var lēkt.

Puiši, vai zaķim ir mazs kamoliņš pūkas. Kas tas ir?

Bērni: Šī ir truša aste, un tā atrodas aizmugurē.

Pedagogs: Kāds viņš ir?

Bērni: Truša aste ir maza.

Pedagogs: Pareizi. Ar ko ir klāts truša ķermenis?

Bērni: Truša ķermeni klāj kažoks.

Pedagogs: Kādā krāsā ir kažoks?

Bērni: Baltais trusis.

Pedagogs: Vai tagad vēlaties paglaudīt trusi?

Bērni: Jā, mēs gribam.

Skolotāja paņem dzīvnieciņu rokās, noglauda un aicina katru bērnu paglaudīt, kamērrādakā to izdarīt pareizi. Tad viņš piedāvā salveti, lai noslaucītu rokas.

Pedagogs: Tātad jūs glāstījāt trusi un pastāstiet man, kāda veida kažoks tam ir?

Bērni: Truša kažoks ir mīksts, gluds un silts.

Pedagogs: Tieši tā, šādu gludu kažokādu sauc par pūkām. ,

Esam nedaudz nokavējuši un nedaudz iesildīsimies.

Fizminutka.

Pedagogs: Tagad sēdiet mierīgi uz krēsliem un turpināsim nodarbību. Atcerēsimies, ko trusis ēd?

Bērni: Trusis mīl burkānus un kāpostus.

Pedagogs: Pareizi, piedāvāsim savam trusītim burkānu. Ko viņš dara ar burkāniem?

Bērni: Trusis grauž burkānu.

Pedagogs: Tieši tā. Viņam ir asi zobi un viņš košļā ēdienu.

To var saukt par grauzēju. Kurš no pārējiem

vai dzīvniekus arī var saukt?

Bērni: Zaķi, vāveri, kāmi var saukt par grauzējiem.

Pedagogs: Pareizi. Trusis ēd ne tikai burkānus, kāpostus,

bet viņam vēl jādod koku zari, graudi,

vasarā zāle, ziemā siens. Un, protams, tas ir nepieciešams

dot ūdeni.

Puiši, kādu labumu mums sniedz truši?

Kāpēc viņi tiek audzēti?

Bērni: Truši nodrošina gaļu, jūs varat šūt cepures no viņu ādas,

Pedagogs: Pareizi. Arī truši mums dod pūkas, mēs tās izķemmējam ar īpašām koka ķemmītēm, no pūkām veidojam dziju, un no dzijas varam adīt dūraiņus, šalles un citas lietas. Puiši, vai jūs zināt, kā sauc trušu mazuļus?

Bērni: Trušu mazuļus sauc par trušiem.

Pedagogs: Tieši tā. Trušu mātīte var dzemdēt 5-6 un dažreiz vairāk mazuļus. Viņi ir ļoti mazi, akli, bezpalīdzīgi. Bet jau 7-8 dienā viņi atver acis. Mazuļi barojas ar mātes pienu, pēc mēneša viņi izaugs un varēs ēst visu, ko truši. Pastāsti man, kas jādara, lai truši nesaslimtu?

Bērni.Pabaro labi,tīri būri.

Pedagogs: Tieši tā, vajag labi pabarot, turēt iekšā

tīrība būros, kuros viņi dzīvo, ja jūs saslimsit

tad ved viņu pie ārsta. Kā sauc ārstus?

kurš ārstē dzīvniekus?

Bērni: šī ārsta vārds ir veterinārārsts.

Pedagogs: Viņi visu teica pareizi. Pasaki zaķīti

kāds dzīvnieks?

Bērni: Trusis ir mājdzīvnieks.

Pedagogs: Pareizi. Un tagad mēs spēlēsim spēli “Mājas un savvaļas dzīvnieki”. Es izpētīšu un iedošu jums kartītes, kurās attēloti dzīvnieki. Jūs nosauksit, kas jums ir, un pēc signāla jums būs ātri jānostājas, kur viņš dzīvo: mežā vai pie mājas. Un, lai trusis nenobītos un netraucētu mums spēlēt, liksim viņu atpakaļ grozā.

Spēle "Savvaļas un mājas dzīvnieki"

Pedagogs: Labi darīts. Sēdies uz krēsliem.

Pastāsti man, par ko mēs šodien runājām? Ko jaunu esi iemācījies?

Bērni runā.

Pedagogs: Ar to mūsu stunda beidzas, mēs neatvadāmies no truša, viņš būs mūsu grupā.

Notiek ielāde...Notiek ielāde...