Pamokos metmenys (pasaulis aplink mus, vyresniųjų grupė) tema: Pamokos metmenys "Stebėti triušį"

Mokytojas rodo iliustraciją su jūros, bangų paveikslu, ant jos valtį su išsipūtusiomis burėmis, skaito eilėraštį.

Aplinkosauginio švietimo pamokos santrauka

Tema: „Vėjo stebėjimas“

Sustiprinti žinias apie ramų orą, vėjuotą orą, jėgą vėjas.

Nustatykite vėjo kryptį nuo aplinkinių objektų, vėjarodis.

Šalta vėjas– šiaurinis, šiltas – pietinis.

Pristatykite vėjarodis.

Pažymėkite vėjuotą orą gamtos kalendorius.

Metodinės technikos: Juslinis suvokimas, stebėjimas, palyginimas. Ar yra šiandien vėjas... Kaip sužinoti? Iš kurios pusės jis pučia? Stiprus ar ne, šiltas ar šaltas? Nustatykite pagal vėtrungę Vėjo kryptis, į pagrindinius taškus. Ar vėjas šaltesnis nei vakar? Ar reikia pažymėti gamtos kalendorius.

Įranga: mentelė, orų kalendorius, aplinkiniai objektai.

Stebėjimo eiga

Mokytojas parodo iliustraciją su jūros, bangų atvaizdu, ant jos valtį su išsipūtusiomis burėmis ir skaito eilėraštį:

„Vėjas pučia per jūrą
Ir valtis įsibėgėja
Jis bėga bangomis
Ant sulūžusių burių"

Tada užduoda vaikams klausimą:

Vaikinai, kodėl valtyje tokios išpūstos burės? Kodėl tai vyksta? Kas padeda laivui?

D. Juos pučia vėjas.

K. Teisingai, koks čia vėjas?

D. Stiprus.

B. Vaikai, apsirengkime visi kartu ir išeikime į lauką ir nustatykime, koks vėjas šiandien lauke (išeik į lauką).

K. Ar žinote, kaip nustatyti, koks oras (vėjas ar ne) ir iš kurios pusės pučia vėjas?

D. mes nežinome.

V. Taigi, jūs galite pasakyti pagal vėtrungę.

Kas nutiko mentelė?

Mokytojas parodo vaikams vėtrungę (suktuko pagaliuką su raidėmis „S.Y.“. Mokytojas rankomis demonstruoja, kaip ji sukasi).

K. Vaikinai, šis daiktas vadinamas vėtrunge. Jie nustato vėjo kryptį. Visi kartu tarkime šį žodį ir prisiminkime (vaikai kartoja po mokytojo. Kartu su mokytoja įrengia vėtrungę, nustato, kad vėjas šiaurės).

K. Vaikinai, pažiūrėkite į besisukančius patefonus. O iš laiško matome, kad vėjas šiaurės.

V. Olya, kaip mes nustatėme, koks tai vėjas?

O. Pagal vėtrungę.

V. Teisingai! Ir kas gali pasakyti, koks tai vėjas, stiprus ar ne?

D. Stiprus.

K. Vaikinai, manau, kad tokie žodžiai tinka šiam vėjui:

„Vėjas, tu esi stiprus vėjas
Jūs varote debesų pulkus“.

Ar tai tiesa! Ar stiprus vėjas varo debesis dangumi?

K. Vaikai, prisiminkite. Kai vakar ryte įėjote į sodą, koks buvo vėjas? Šalčiau nei šiandien?

B. Vaikai, pažiūrėkite, kaip medžiai siūbuoja vėjyje. Kaip jie supasi?

D. Stipriai. Iš vienos pusės į kitą.

B. Teisingai. Ar galima žiūrėti pro langą ir nustatyti, ar lauke pučia vėjas, ar ne?

K. Gal kas žinote eilėraštį ar mįslę apie vėją? (vaikai siūlo savo galimybes).

K. Dabar eikime į sodą ir savo piešiniuose galite man parodyti, koks stiprus vėjas lauke. Ir tuo pat metu švęsime vėjo gamtos kalendorius(ateikite į grupę, pasižymėkite kalendoriuje; tada atsisėskite piešti).

Užklasinės veiklos suvestinė

Aš esu tyrinėtojas

Aš esu tyrinėtojas

Stebėjimas ir stebėjimas.

Pamokos tikslas: mokyti vaikus įžvelgti problemas; ugdyti dėmesį, stebėjimą, mąstymą; išmokti valdyti instrumentus; ugdyti kolektyvizmo jausmą.

Įranga: pristatymas, kortelės darbui poromis, didinamieji stiklai.

Pamokos eiga.

1. Organizacinis momentas. Vaikinai, stovėkite ratu. Šypsokitės vienas kitam. Mūsų akys (dedame delnus prie akių), ausys, galva, mūsų širdis yra atviros žinioms. Pasidalykite savo šiluma vieni su kitais. Dabar mes esame komanda. Šiandien turime sunkiai dirbti ir išmokti kažko naujo.

2.Atnaujinimas bendros žinios Mokytojas: Kaip vadinasi mūsų pamoka?

(Mūsų pamoka vadinasi „Jaunieji mus supančio pasaulio tyrinėtojai“)

    Šiandien klasėje mes ir toliau esame tyrinėtojai.

    Prisiminkite, kas yra tyrinėtojai.

(Žmonės, dalyvaujantys moksliniuose tyrimuose.)

    Kas yra tyrimas?

(Traktatas.)

    Šiandien žengsime dar vieną žingsnį į mokslą.

Atidžiai pažiūrėkite į korteles su simboliais (Skaidra Nr. 2)

    Kaip manote, ką jie mums sako?

(Tai yra tyrimo metodų paveikslėlis.)

    Prisiminkite šiuos metodus. (Pagalvokite, užduokite klausimą sau, paklauskite kito žmogaus, atlikite eksperimentą, pažiūrėkite į knygas, pažiūrėkite į kompiuterį, žiūrėkite per televizorių.)

    Koks yra pirmasis ir pagrindinis mokslininko naudojamas metodas?

(Galvok už save)

    Žinoma, prieš pradėdami tyrinėti, pirmiausia turite pagalvoti patys. Ką, jūsų nuomone, reiškia šis klaustukas? (Turėtų būti naujas metodas tyrimas)

    Kaip manote, apie ką bus mūsų pamoka?

- (Apie naują tyrimo metodą)

    Teisingai! Bet kurį iš jų galite atspėti patys.

    Ant jūsų stalų yra popieriaus lapeliai su užduotimi. Tačiau prieš tai darydami prisiminkime darbo poromis taisykles. (SKAIDRĖ Nr. 3)

Kortelėje užšifruoti žodžiai STEBĖJIMAS ir STEBĖJIMAS.

    Kokius žodžius gavote? (Stebėjimas ir stebėjimas.)

    Kas yra stebėjimas? O kaip su stebėjimu?

    Kuris iš žinomi metodai Ar galite pasinaudoti šia pamoka atsakydami į šiuos klausimus patys?

-(pažvelkite į knygas - enciklopedijas, aiškinamieji žodynai)

-(dėmesingas)

    Dabar patikrinkime, koks esate pastabus (dėmesingas).

    Pratimai akims

3.Praktinės užduotys (Skaidrės Nr. 7-11)

A). Raskite menininko klaidas.

B). Kiek kartų šis laiškas kartojamas?

IN). Kodėl kiaulė Naf-Naf atrodo taip gudriai? Kažkas čia ne taip…

G). Kokius objektus matote? Surask juos.

D). Kuris geometrines figūras Ar medžiai gali būti panašūs? Jūsų spėjimai.

4. Moku stebėti.

Mokytojas: Ar žinote, koks metų laikas lauke? (vėlyvas ruduo) Koks metų laikas artėja? (žiema) Ar žinai, kur slepiasi vasara?

Sergunenkovas Borisas Nikolajevičius „Kur slepiasi vasara“

Kadaise žemėje nebuvo žiemos, o tik vasara. Koks nuostabus laikas buvo: žemė buvo minkšta kaip plunksnos, vanduo upėje šiltas, medžiai augo ištisus metus, lapai nenukrito ir buvo amžinai žali! Tai tęsėsi tol, kol vieną dieną įsivyravo žiema.
„Kas tai, – sako jis, – visą vasarą ir vasarą laikas pažinti savo sąžinę.
Žiema pradėjo išstumti vasarą, o kur turėtų dingti vasara? Į žemę veržėsi vasara, o žemę surišo šaltis. Jis puolė į upę – upė buvo padengta ledu.
„Aš mirštu“, – sako jis, – „neturiu kur eiti“. Žiema mane nužudys.
Štai medžių pumpurai sako vasarai:
- Ateik pas mus, mes tave paslėpsime.

Vasara pasislėpė medžių pumpuruose, prisiglaudė nuo šaltos žiemos......

Mieli tyrinėtojai, kaip vasara gali pasislėpti pumpuruose? Ką tai reiškia?

Ko mums reikia tokiems tyrimams? (šakelė su pumpurais)

Stebėjimo metodu pasaulyje buvo padaryta daug atradimų. Šiandien jūs ir aš išmoksime būti pastabūs.

Mokytojas: – Pasivaikščiokime savo miesto gatvėmis.

5. Fiziniai pratimai (motorinis dėmesys)

Draudžiamas judėjimas
(Vedėjas parodo vaikams judesį, kurio pakartoti negalima. Tada rankomis ir kojomis rodo skirtingus judesius. Kartojęs draudžiamą judesį pašalinamas iš žaidimo. Bet koks judesys ar judesių derinys gali būti uždraustas)

Apsižvalgyti. Skaidrė Nr. 12–13 (vyšnia ir alyvinė)

Ką galite pasakyti apie medžius ir krūmus?

(Jie be lapų, nuogi).

Tai suteiks mums galimybę gerai į juos pažvelgti.

Dirbsime pagal planą, vadinamą algoritmu, t.y. nuoseklų mūsų veiksmų aprašymą.

MOKAUSI STEBĖTI

1

Pažiūrėkite į medžių šakas.

Ar jie turi lapus?

Raskite vietą, kur anksčiau buvo lapas.

NE VISAI

Ant šakų raskite pumpurus. Apsvarstykite juos. Ar jie vienodi?

NE VISAI

Kokios spalvos šis inkstas?

Atkreipkite dėmesį į tai, kaip tankiai jį dengia žvynai. Nupieškite inkstą. Skaidrė Nr. 14

Kaip manote, kodėl pumpuras turi tokius tankius žvynus? Pasakyk. (saugoti nuo šalčio ir išdžiūvimo, nuo kenksmingų medžiagų)

Alyvos pumpurą perpjaukite išilgai ir apžiūrėkite po padidinamuoju stiklu. Skaidrė Nr. 15

Raskite žvynus, pradinį stiebą, rudimentinį lapus ir pradinį pumpurą.

Iš stebėjimo padarykite išvadą.

Žiemą augalas miega ir ilsisi.

Lapai yra paslėpti pumpuruose.

Pumpuras yra embrioninis ūglis, kuris turi augti ir vystytis.

Mokytojas: Kaip paaiškinti posakį „vasara slepiasi inkstuose“? mokslinis taškas regėjimas.

Dabar klausykite, kaip istorija baigėsi.

Žiema praėjo. Švietė saulė, ėmė čiurlenti upeliai. Medžių pumpurai išsipūtė ir atsivėrė.
O vos atsivėrus, ji išsiveržė ir vasara išriedėjo į laisvę. Į žemę atėjo vasara. Nuo tada vasara nuo žiemos slepiasi medžių pumpuruose. Ir ateis pavasaris, ant medžių pasirodys nauji lapai - žmonės sako:
- Vasara atėjo!

6. Refleksija.

Koks tyrimo metodas buvo naudojamas jūsų darbe? (stebėjimas)

Skaidrė Nr. 16 Grįžkime prie mūsų tyrimo metodų.

Ką turėtume įterpti vietoj klausimo?

Kodėl mums reikia žinoti šiuos metodus?

(mūsų tyrimams)

Tęsti pasiūlymus Skaidrė Nr. 17

Šiandien klasėje išmokau ………

Dabar aš galiu……………

Pagal savo darbą klasėje……………….

MOKAUSI STEBĖTI

1

Pažiūrėkite į medžių šakas.

Ar jie turi lapus?

NE VISAI

Kas liko vietoje lapų?

Ant šakų raskite pumpurus.

Apsvarstykite juos. Ar jie vienodi?

NE VISAI

Paimkite vyšnios šakelę ir atskirkite vieną pumpurą.

Kokios spalvos šis inkstas?

Nuspalvinkite ląstelę šia spalva.

Atkreipkite dėmesį į tai, kaip tankiai jį dengia žvynai. Nupieškite inkstą.

Atidarykite svarstykles. Ką matei inksto viduje? Lygiosios.

Kaip manote, kodėl pumpuras turi tokius tankius žvynus? Pasakyk.

Išilgai perpjautą alyvinį pumpurą apžiūrėkite po padidinamuoju stiklu. Ką tu matai?

Iš stebėjimo padarykite išvadą.

Žiemą augalas _________________________.

Inkstuose yra _______________________.

SUSIŽINKIME SU DARBINĖJO DARBU

TIKSLAS – supažindinti vaikus su mėlynojo apykaklės profesijomis, pabrėžiant darbo svarbą kiekvienam. Parodykite įrankius, įvairias operacijas ir tinkamą jų seką tikslui pasiekti.

POKALBES: sargas keliasi auštant ir išvalo kieme prieangį. Prižiūrėtojas išneš šiukšles ir nušluos takus.

Atkreipkite vaikų dėmesį į prižiūrėtoją. Paklauskite, kam reikalinga kiemsargio profesija, kokios priemonės naudojamos darbe. Su vaikais apibūdinkite, ką reikia padaryti, kad augalai jaustųsi gerai, padėtų pasiruošti žiemai: ravėti, apkarpyti sausas šakas.

Mažas kūdikis ant ilgos kojos šoka tiesiai ant tako, nuvalydamas viską iki pelenų. O mano vardas... (šluota).

Suktas, surištas, įkalamas ir šokama palei gatvę (šluota).

Jie turi dantis, bet nekanda.(grėblys).

DARBAS: Surinkite dideles šiukšles.

P/N: „Lygiu keliu“. Vaikščiojimas ribotu paviršiumi išlaikant pusiausvyrą. "Pavasaris."

INDIVIDUALUS DARBAS. DIDAKTINIAI ŽAIDIMAI. "Ką jis daro?" "Pasidaryk pats".

SAVARANKIŠKA ŽAIDIMO VEIKLA. Surinkite mažus akmenukus į krepšelį.

PIRŠTŲ GIMNASTIKAS „Draugiški vaikinai“.

STUDIJAME TRANSPORTĄ

TIKSLAS - išmokyti atskirti ir įvardyti viešojo transporto rūšis. Laikytis taisyklių eismo. Nurodykite pagrindines lengvųjų automobilių dalis.

Pokalbis: Atsitraukite! Aš esu mašina! Ir manyje yra pavasaris! O ryte visada suvyniojama visai dienai.

Pažiūrėkite į automobilį, kurį matote šalia stovintį. Nustatykite spalvą, suskaičiuokite ratus. Paaiškinkite, kodėl reikia atsarginės padangos. Paklauskite, kodėl reikalingi priekiniai žibintai. Apskaičiuokite, kiek yra durų ir kodėl tiek daug. Prisiminkite, kuri viešasis transportas jie žino. Su vaikais sužinokite, kur važiuoja automobiliai. Kaip pereiti gatvę. Kurioje automobilio pusėje yra vairas? Supažindinti su vairuotojo profesija. Kuo ši profesija skiriasi nuo kitų? Kam reikalingas vairuotojas? Ar vairuotojas turi laikytis kelių eismo taisyklių? Kodėl?

DARBAS: Aiškūs takai automobiliams.

P/I: „Traukinys“, „Šviesoforas“ Eikite lenktu taku (vaikščiokite ribotu paviršiumi).

INDIVIDUALUS DARBAS. DIDAKTINIAI ŽAIDIMAI. – Atspėk pagal aprašymą. "Kaip skamba automobilis?"

SAVARANKIŠKA ŽAIDIMO VEIKLA. „Padėk iš akmenų“ - iš akmenų išdėliok automobilį. Piešimas ant smėlio.

PIRŠTŲ GIMNASTIKAS „Aš turiu žaislų“.

RUDENS SPALVŲ STEBĖJIMAS

TIKSLAS – išmokyti atskirti žydinčius augalus nuo nežydinčių. Išmokite grožėtis žydinčių augalų grožiu.

POKALBES: Mano sodas kasdien nyksta, jis įlenktas, sulaužytas ir tuščias. Nors nasturtė vis dar vešliai žydi, joje yra ugniakrūmio...

Atkreipkite dėmesį į rudens gėles gėlyne, išsiaiškinkite, kurios gėlės yra pažįstamos vaikams, supažindinkite juos su naujomis gėlėmis. Kaip elgtis su augalais (neplėšyti, netrypti). Sustiprinkite sąvokas „spalva“, „aukštis“, „ilgis“. Paryškinkite bendrus ir įvairių ženklų tarp žolės ir gėlių: yra žiedynai, žolė ir gėlės žemiau už medžius. Kaip prižiūrėti žydinčius ir nežydinčius augalus? Gėlyne žydi astrai: mėlyni, raudoni, balti. Jie yra gražūs, puikūs, nuostabūs, jie daro vietovę gražią darželis.

DARBAS: Sausų šakų ploto valymas.

P/N: „Suraskite, kur jis paslėptas“. „Šok aukščiau“. Judesių ugdymas šokinėjant, einant rąstu tiesiai ir į šonus.

INDIVIDUALUS DARBAS. DIDAKTINIAI ŽAIDIMAI. "Raudona žalia". "Daugiau mažiau".

SAVARANKIŠKA ŽAIDIMO VEIKLA. Šokinėja per nelygumus.

PIRŠTŲ GIMNASTIKAS „Puokštė“.

LEDO STEBĖJIMAS

TIKSLAS – įtvirtinti žinias apie ledo savybes.

POKALBES: Mūsų dumblėtame tvenkinyje telkšo įvairiausių žuvų būriai; pasirinkimas yra tiesiog didžiulis; puikus kąsnis, vaikinai!

Pavasaris kiekvieną dieną įgauna pergalę šalta žiema. Pirmoji pavasario pergalė lauke. Atsiranda atitirpusių dėmių, žydi šaltalankiai, tamsus sniegas. Antroji pavasario pergalė – upinė. Sniegas kaip upelis teka į daubas, o po ledu – į upę. Vanduo kyla upėse ir sulaužo ledus. Ir didžiulės ledo lytys veržėsi pasroviui, susidūrusios viena su kita. Įlūžus ledui ir išsiliejus upėms, oro temperatūra smarkiai nukrenta. O stovinčiuose vandens telkiniuose sniegas išsilaiko ilgiau, nes vanduo neteka ir nejuda. Ledas nelūžta, o pamažu tirpsta.

TYRIMŲ VEIKLA. Ledo matuokliu išmatuokite ledo storį (vėliau stebėkite ledo tirpimą rezervuare).

DARBAS: vietos valymas nuo šiukšlių ir sniego.

A/N: „Vilkas griovyje“. „Nuo guzelio iki guzelio“. Tolimas šuolis.

INDIVIDUALUS DARBAS. DIDAKTINIAI ŽAIDIMAI. „Pasiek, nesuklysk“. – Tu eisi į kairę.

PIRŠTŲ GIMNASTIKAS „Vanduo“.

SAVARANKIŠKA VEIKLA. Žaidimas su smėliu.

ŽIŪRĖJIMAS „MAGPIE“.

TIKSLAS – formuoti idėjas apie išvaizdašarkos, ji būdingi bruožai, įpročiai; ugdyti poreikį rūpintis žiemojančiais paukščiais.

POKALBIS: Aš skrendu visur, žinau viską pasaulyje. Pažįstu kiekvieną miško krūmą: gal todėl mane vadina miško laikraščiu.

Kaip atrodo šarka? Ką ji valgo? Kaip čirškia? Šarka turi daug slapyvardžių: šarka – baltašaknė, šarka – čirškanti, šarka – vagis. „Baltapusis“ - nes šarkos šonų plunksnos yra visiškai baltos. Galva ir sparnai juodi. Uodega taip pat juoda, nosis labai graži, žalsvo atspalvio, ilga ir tiesi, kaip strėlė. Šarka vadinama „čirškia“, nes ji skraido iš vienos vietos į kitą ir garsiai čirškia „ha-ha-ha! Garsiu, nerimą keliančiu čiulbėjimu šarkos perspėja vietos gyventojus apie pavojų. Ir ji buvo praminta „vagimi“, nes jai patinka viskas, kas šviesu ir blizga. Šarkos minta vikšrais, kutais, vabzdžiais ir uodais. Be vabzdžių, šarkos skina uogas ir vaisius, augalų sėklas. Rudenį šarkos buriasi į nedidelius būrelius, skraido po sodus ir parkus, vaišinasi šermukšnių, gudobelių ir šaltalankių uogomis. Žiemą ji nuo mūsų neišskrenda, o juda arčiau žmonių.

DARBAS: daržovių derliaus nuėmimas.

P/N: „Vilkas ir ožiai“, „Lėktuvai“. Šokinėja ant dviejų kojų.

INDIVIDUALUS DARBAS. DIDAKTINIAI ŽAIDIMAI.

"Greičiausias". „Pažiūrėk ir daryk“.

SAVARANKIŠKA ŽAIDIMO VEIKLA. Piešimas ant smėlio. Siluetų dėliojimas iš akmenukų.

PIRŠTŲ GIMNASTIKAS. "Šarka".

SVEIKOS STEBĖJIMAS

TIKSLAS – įvesti „krušos“ sąvoką; suprasti, kodėl gamtoje stebima kruša; aktyvina dėmesį ir atmintį.

Pokalbis: Iš dangaus skrido balti žirniai. Vištiena išsigando, o katė pabėgo. Norėjau paragauti baltųjų žirnių, bet jie kažkodėl tirpsta rankose.

Kai žemė sušils šiltas oras kyla kartu su vandens garais. Aukštai virš žemės visada šalta, todėl vandens lašai virsta ledu. Kruša dažniausiai ateina su lietumi, vieni ledo gabalai spėja ištirpti, o kiti, didžiausi, krenta ant žemės. Štai kaip mes tai matome gamtos reiškinys.

TYRIMŲ VEIKLA.

Stebėkite ir nustatykite, kur ledo žirniai ilgiau netirpsta: kelyje, po krūmais ir pan.

DARBAS: nupjautų krūmų ir medžių šakų valymas.

P/N: „Paukščiai ir lapė“. – Bėk ir pagauk. Šokinėja nuo kelmų.

INDIVIDUALUS DARBAS. DIDAKTINIAI ŽAIDIMAI. "Kas eina pirmas?" „Sužinokite pagal aprašymą“.

PIRŠTŲ GIMNASTIKAS „Grad“.

SAVARANKIŠKA VEIKLA. Žaidimai su išorine medžiaga.

Mūsų svečias – pūkuotas gyvūnas. žiurkėnas
(Žiurkėno stebėjimas su gimdymo elementais)
Tikslas: 1. Skatinti vaikų norą rūpintis žiurkėnu; 2. Padėti vaikams susikurti idėjas, kaip prižiūrėti žiurkėną: kiek duoti žiurkėnui maisto, ar reikia išimti maisto likučius iš „sandėliuko“, kaip išplauti lesyklėlę, geriamąjį dubenį, kaip pakeisti patalynė negąsdinant žiurkėno, atsargiai jį paimant, gaminant „valtelę““;3. Prisidėti prie idėjų apie žiurkėno įpročius plitimo (slepiasi už skruostų, daro atsargas, miega daugiau dieną nei naktį palaidotas pataluose), jo poreikius (kad žiurkėnas nesirgtų, gerai jaustųsi, jam reikia šiltų namų, maisto, švaros ir gero žmonių požiūrio); 4. Padėkite vaikams užmegzti ryšius tarp išorinė struktūra ir žiurkėnų elgesio ypatybes, tarp įpročių ir priežiūros būdų.
P r e d i v e r w o r k.
– Žiurkėno stebėjimas ekologiškame kambaryje arba grupėje.
– Grožinės ir populiariosios literatūros apie žiurkėnus skaitymas.
Pamokos eiga
1. Žaidimo netikėtumo akimirka.
Mokytojas į grupę atsiveda žiurkėną, pasiūlo jį stebėti ir išsiaiškinti, kam jam reikia sveikatingumo. Vaikai stebi žiurkėną ir aptaria, kaip jis elgiasi ir ką veikia.
– Kaip manai, ko jam reikia, kad jaustųsi gerai?
– Kodėl jums reikia prižiūrėti žiurkėną?

2. PAIEŠKOS VEIKLA „Ką mėgsta žiurkėnas?
Mokytojas kviečia vaikus pagalvoti apie įvairius maisto produktus. Kalbėdami ir stebėdami žiurkėną, jie išsiaiškina, ką žiurkėnas mėgsta valgyti, kiek maisto jam reikia ir kaip dažnai jį reikia šerti.
– Atkreipkite dėmesį, kaip jis valgo, kur dalį maisto paslėpė.
– Žiurkėnas yra taupus gyvūnas, slepia maistą skruostų maišeliuose, o paskui neša į „sandėliuką“. Nereikia gadinti žiurkėno atsargų.
3. Vaikų darbinė veikla.
Vaikai, ištyrę žiurkėno buveinę, nustato, ar narvą reikia išimti ir kaip tinkamai valyti narvą. Vaikai padeda mokytojui išvalyti narvą.
4. Žaidimas „Ką mėgsta žiurkėnas?
Vaikai sėdi ratu ir perduoda kamuolį vienas kitam. Asmuo, gavęs kamuolį, turi įvardyti mėgstamiausią žiurkėno skanėstą ar įprotį
5. Kūrybinė veikla.(I.Z.O.) O dabar nupieškime žiurkėną, kad mūsų augintinis turėtų draugų!
Vaikai susėda piešti prie stalo su paruoštais piešimo šablonais ant popieriaus lapo. Būtina baigti piešti ausis, letenas ir nuspalvinti piešinį.
REZULTATAS: Prisidėjo prie vaikų žinių apie gyvąją gamtą plėtimo. Ypatingas dėmesys vaikams apie būdus, kaip prižiūrėti gyvūnus ir elgtis su jais atsargiai.

Pamokos pastabos apie ekologiją vyresnioji grupė

tema "Stebėti triušiuką"

Programos turinys:

Įtvirtinti ir papildyti vaikų žinias apie triušio išvaizdą ir įpročius. Suteikite vaikams išvadą apie ryšį tarp jo kojų struktūros ir jo judėjimo metodo. Suteikite vaikams žinių apie triušių naudą. Stiprinti susidomėjimą gyvūnų stebėjimu. Išmokykite vaikus atsargiai elgtis su triušiu ir juo rūpintis.

Žodyno aktyvinimas:

pūkas, vilna, graužimas, šokinėjimas,išlindęs

(ausys), ilgaausiai, įstrižai, ilgi, trumpi , triušiai, veterinaras

Įranga:

triušis krepšelyje, triušių maistas, servetėlė rankoms, atvirutės su laukinių ir naminių gyvūnų atvaizdais.

Pamokos eiga.

Vaikai sėdi puslankiu ant kėdžių. Mokytojas atneša į grupę krepšį su kiškiu, uždengtą skarele.

Pedagogas: Vaikinai, kas, jūsų manymu, pasislėpė krepšyje?

Vaikai išsako savo nuomonę

Pedagogas: Gerai, kas tai yra, sužinosite, jei atidžiai klausysite mįslės

ir atspėk.

Ilga ausis, pūkų kamuolys,

Mikliai šokinėja ir mėgsta morkas.

Vaikai: Tai kiškis ar triušis.

Pedagogas: Taip, į mūsų pamoką atėjo triušis. Koks triušis

gyvūnas, kur jis gyvena Vaikai: Triušis gyvena šalia žmogaus, tai reiškia

augintinis.

Pedagogas: Dabar mes jį paleisime. Pažiūrėk, koks jis.

Vaikams turėtų būti suteikta galimybė pažvelgti į triušį.

Pedagogas: Vaikai, jūs pažiūrėjote į tai, o dabar atsakykite į mano klausimus: „Koks jo dydis? Didelis ar mažas?“ Vaikai: Šis triušis yra didelis.

Pedagogas: Taip, tai didelis triušis. Dabar pasakyk ką

ar jis turi ausis?Vaikai: Triušis turi ilgos ausys.

Pedagogas: Taip, jis turi ilgas ausis. Jei jis turi ilgas ausis, kaip jį galima pavadinti? Koks jis?

Vaikai: ilgaausiai.

Pedagogas: Teisingai. Ką jis daro su ausimis?

Vaikai: Triušis judina ausis, juda, klauso.

Pedagogas: Teisingai. Ausimis girdi net ir silpniausią ošimą, net nustato, iš kurios pusės ošimas, ausys pakeltos, kyšančios, o kai būna ramus, ausys guli ant nugaros. Pažiūrėkime į triušio veidą. Kaip jis į mus žiūri? Vaikai: Jis žiūri į mus akimis.

Pedagogas: Kokios jo akys?

Vaikai: Akys mažos ir juodos.

Pedagogas: Akys mažos, juodos, kaip sagos, išsidėsčiusios galvos šonuose, su jomis matosi ne tik kas priekyje, bet ir kas šone, užpakalyje. Štai kodėl jis vadinamas įstrižu.

Ką dar pastebėjote triušio veide?

Vaikai: ant triušio veido taip pat yra nosis, burna ir ūsai.

Pedagogas: Teisingai. Kokius jis turi ūsus?

Vaikai: Jo ūsai ilgi.

Pedagogas: Dabar pasėdėkime ramiai ir pažiūrėkime, ką triušis darys?

Vaikai: Triušis šokinėja.

Pedagogas: Vaikinai, kas jam padeda judėti?

Vaikai: Jo kojos padeda jam judėti.

Pedagogas: Taip, pažiūrėkite į jo kojas. Ką tu gali padaryti

kalbėti apie juos.

Vaikai: Triušis turi keturias kojas. Priekinės kojos yra trumpesnės nei užpakalinės.

Pedagogas: Teisingai. Priekinės kojos yra trumpesnės nei užpakalinės.

Prisiminkite ir įvardinkite gyvūnus, kurie taip pat turi

Priekinės kojos yra trumpesnės nei užpakalinės.

Vaikai: Tai voverės, kengūros, varlės.

Pedagogas: Gyvūnai, kurių priekinės kojos trumpesnės nei užpakalinės, gali šokinėti.

Vaikinai, ar triušis turi mažas gumulas pūkas. Kas tai yra?

Vaikai: Tai yra triušio uodega ir yra gale.

Pedagogas: Koks jis?

Vaikai: triušio uodega maža.

Pedagogas: Teisingai. Kuo padengtas triušio kūnas?

Vaikai: Triušio kūnas padengtas kailiu.

Pedagogas: Kokios spalvos kailis?

Vaikai: Baltasis triušis.

Pedagogas: Ar dabar nori paglostyti triušį?

Vaikai: Taip, norime.

Mokytojas paima gyvūną į rankas, paglosto ir kviečia kiekvieną vaiką paglostyti, kolrodokaip tai padaryti teisingai. Tada pasiūlo servetėlę nusišluostyti rankas.

Pedagogas: Taigi jūs paglostėte triušį ir pasakykite, koks jo kailis?

Vaikai: Triušio kailis yra minkštas, lygus ir šiltas.

Pedagogas: Teisingai, toks lygus kailis vadinamas pūkuliu. ,

Mes šiek tiek pavėlavome ir šiek tiek sušilsime.

Fizminutka.

Pedagogas: Dabar ramiai atsisėskite ant kėdžių ir tęskime pamoką. Prisiminkime, ką valgo triušis?

Vaikai: Triušis mėgsta morkas ir kopūstus.

Pedagogas: Teisingai, pasiūlykime savo triušiui morkos. Ką jis daro su morkomis?

Vaikai: Triušis graužia morką.

Pedagogas: Teisingai. Jis turi aštrius dantis ir kramto maistą.

Jį galima pavadinti graužiku. Kuris iš kitų

ar galima vadinti ir gyvūnus?

Vaikai: Kiškis, voverė, žiurkėnas gali būti vadinami graužikais.

Pedagogas: Teisingai. Triušis valgo ne tik morkas, kopūstus,

bet jam vis tiek reikia duoti medžio šakų, grūdų,

žolė vasarą, šienas žiemą. Ir, žinoma, būtina

duok vandens.

Vaikinai, kokią naudą mums duoda triušiai?

Kodėl jie veisiami?

Vaikai: Triušiai tiekia mėsą, galite siūti kepures iš jų odos,

Pedagogas: Teisingai. Pūkų mums duoda ir triušiai, juos iššukuojame specialiomis medinėmis šukomis, iš pūkų veriame siūlus, o iš siūlų galime megzti kumštines pirštines, šalikus ir kitus dalykus. Vaikinai, ar žinote, kaip vadinami triušių kūdikiai?

Vaikai: Triušių jaunikliai vadinami triušiais.

Pedagogas: Teisingai. Triušio patelė gali atsivesti 5-6, o kartais ir daugiau jauniklių. Jie labai maži, akli, bejėgiai. Bet jau 7-8 dieną jie atveria akis. Kūdikiai maitinasi mamos pienu, po mėnesio jau užaugs ir galės valgyti viską, ką valgo triušiai. Pasakykite man, ką reikia padaryti, kad triušiai nesusirgtų?

Vaikai Gerai maitinkite, švarūs narvai.

Pedagogas: Taip, reikia gerai maitinti, laikytis

narvų, kuriuose jie gyvena, švara, jei susirgsite

tada nuvesk pas gydytoja. Kaip vadinami gydytojai?

kas gydo gyvūnus?

Vaikai: šio gydytojo vardas yra veterinaras.

Pedagogas: Jie viską pasakė teisingai. Pasakyk zuikiui

koks gyvūnas?

Vaikai: Triušis yra augintinis.

Pedagogas: Teisingai. O dabar žaisime žaidimą „Naminiai ir laukiniai gyvūnai“. Peržiūrėsiu ir duosiu kortas, kuriose pavaizduoti gyvūnai. Įvardinsite ką turite ir gavus signalą reikės greitai atsistoti ten, kur jis gyvena: miške ar prie namo. O kad triušis neišsigąstų ir netrukdytų mums žaisti, mes jį grąžinsime į krepšį.

Žaidimas „Laukiniai ir naminiai gyvūnai“

Pedagogas: Gerai padaryta. Sėdi ant kėdžių.

Pasakyk man, apie ką mes šiandien kalbėjome? Ką naujo išmokote?

Vaikai kalba.

Pedagogas: Tuo mūsų pamoka baigiasi, mes neatsisveikiname su triušiu, jis bus mūsų grupėje.

Įkeliama...Įkeliama...