Зимни спортове в детската градина. Методична касичка. пряко образователни дейности

Възрастова група деца:по-стари.

Цел:създаване на условия за разширяване на представите на децата за заобикалящата действителност чрез запознаване на децата със зимните спортове и работата на треньора.

Образователни задачи:

  1. Насърчаване на способността да се прави разлика между най-простите връзки между спорта и тяхното спортно оборудване.
  2. Формирайте разбиране за важността и ползите от спорта.
  3. Активирайте речника по тази тема.
  4. Възпитавайте уважение един към друг в екипната работа.
  5. Продължете да рисувате с цветни моливи.

Работа с речник:спортна екипировка, треньор, олимпиада, сноуборд, сноуборд, фигурно пързаляне, ски бягане, юноши, хокей, спортна пушка, биатлон, мишена, сан.

Материал:

  1. Тренировъчен костюм;
  2. Картини "Зимни спортове";
  3. Цветни моливи;
  4. Мобилен телефон;
  5. 3 листа формат А3.

Ход на урока

Децата и учителят седят на килима и си говорят. Телефонът на учителя звъни, той, поемайки обаждането, вдига телефона:

възпитател:- Здравейте!

- …

Да, това е групата на Смешарики, добре, включвам високоговорителя.

Учителят превключва телефона в режим "говорител".

децаотговор.

- Аз съм треньор на руския национален отбор по зимни спортове и имам един въпрос към вас, ще отговорите ли?

децаотговор.

- Някой от вас гледал ли е по телевизията зимните олимпийски игри в Сочи?

децаотговор.

- Бихте ли искали да участвате на олимпиада?

децаотговор.

- Това изисква много работа и работа. Бих искал да ви кажа, че ако искате да се състезавате на олимпийски игри или да се занимавате с професионален спорт, когато пораснете, тогава трябва да започнете да тренирате сега. Обучението е ежедневна работа. Успех и успех в света на спорта! (окачен).

възпитател:Значи това е! Кой ни се обади?

децаотговор.

възпитател:И какво се случва, вие и аз също можем да станем олимпийски спортисти?

Почукване на вратата. Треньорът влиза.

Треньор:Знам много за спорта

Обучавам спортисти!

Здравейте момчета! Познай кой съм аз?

децаотговор.

възпитател:Страхотно е, че се отби!

Треньор:Искам да попитам момчетата какво знаят за спорта. Момчета, може би дори не знаете какво е „спорт“ и защо и кой има нужда от треньор?

децаотговорят какво в тяхното разбиране означава "спорт" и "треньор".

Треньор:Какво е спортът?

децаразмишлявайте и отговаряйте, треньорът води децата до извода, че има зимни и летни спортове.

Треньор:На кой спорт, зимен или летен, според теб съм треньор?

децаразсъждавай и отговаряй.

Треньор:Разбира се, защото съм с анцуг с дълги ръкави и панталон!

възпитател:Всички знаете ли, треньор, за зимните спортове? сега ще ти раздам ​​гатанки и ще видя колко си придирчив. Имате ли нужда от помощници?

Треньор:Момчета, можете ли да ми помогнете да реша гатанките?

децаотговор.

възпитател:Има хокейни пръчки и има порти

И всичко е наред с шайбата!

Този вид спорт

Казва се ... (хокей) (Показва снимката).

възпитател:Момчета, защо един хокеист се нуждае от каска?

децаотговор.

възпитател:Нашият артист танцува на леда

Върти се като есенно листо.

Той изпълнява пирует

След това двойно палто от овча кожа ... ах, не!

Не е с кожено палто, облечен е леко.

И сега дуетът е на леда.

Ех, карат добре!

Публиката затаи дъх

Спортът се нарича ... (фигурно пързаляне) (Показва снимката).

възпитател:Кажете ми какво е фигурното пързаляне? (да танцува).

децаотговор.

възпитател:Под краката ми

Дървени приятели.

летя към тях със стрела,

Но не през лятото, а през зимата. (ски) (Показва снимка).

възпитател:Момчета, защо скиорът има нужда от щеки и очила?

децаразсъждавай и отговаряй.

възпитател:Време е за динамична пауза!

Веднага щом се събудиш

Прави упражненията, приятелю,

Само тогава е по-радостно

Всичко ще бъде наоколо!

При всяко време сте

Бягайте на разходка,

Тогава можете да се закалите!

Трябва да се включите в спорта,

Правете го всеки ден!

Трябва да тренираме

И не слушайте мързел!

възпитател:Е, треньор, обаче, ти знаеш много с децата. Момчета, защо трябва да спортувате?

децаразсъждавай и отговаряй.

Треньор:Знаете ли други зимни спортове?

децаотговор, треньорът показва снимки на спортовете, които назовава (санен спорт, сноуборд, скоростно пързаляне).

Треньор:Всеки спорт е различен, съгласни ли сте?

децаотговор.

Треньор:Как се различават?

децаразсъждавай и отговаряй.

Треньор:Всеки спорт има собствено спортно оборудване. Спортното оборудване е това, което един спортист използва; това е необходимо на един спортист, за да се занимава с определен спорт, който го интересува. Предлагам да се разделим на три отбора, всеки ще получи свой собствен зимен спорт, вашата задача е да съберете спортното му оборудване заедно. Съгласен ли си?

децаотговор.

децаспоред техния вкус те се разделят на групи, треньорът определя определен спорт на отборите:

Фигурно пързаляне (кънки, костюми, музика);

Ски бягане (очила, щеки, ботуши, костюм, ски);

Биатлон (пушка, очила, ски, щеки, мишена, костюм, шапка).

децаколективно на лист формат А3 изпълняват задачата.

Треньорът и възпитателят се присъединяват към екипите. След завършване се извършва отражение - дали всички атрибути са взети предвид от екипа.

Треньор:Момчета, искам да отбележа, че сте много усърдни и съм сигурен, че с усилията ще постигнете победи в начинанията си. И сега е време да отида да тренирам юноши скейтъри. А кои са младши, питай родителите си, нека ти кажат.

Нямате права да публикувате коментари

Софтуерно съдържание:за изясняване на знанията на децата за зимните спортове. Насърчаване на развитието на способността да се прави разлика между най-простите връзки между спорта и неговите атрибути. Осигурете обогатяване и изясняване на речника по темата. Насърчаване на развитието на логическото мислене, вниманието, паметта. Формирайте разбиране за значението и ползите от спорта за здравето.
Материали и оборудване:снимки на зимни спортове; „Снежна топка“, карти за индивидуални задачи „Намери чифт“, 4 гимнастически пръчки.

Удар:
1. Организационен момент.










Учителят предлага да разгледа снимките на дъската и пита:

Момчета, познахте ли за какво ще говорим днес? (Отговори на деца)

-Какво е спорт? (Отговори на деца)

Как се казват хората, които спортуват? (Отговори на деца).

Какво трябва да направите, за да станете спортист? (Отговори на деца).

Защо мислиш, че хората спортуват? (Отговори на деца)

Правилно си казал. Спортът прави човека силен, издръжлив и подобрява здравето.
2. Основната част.
-Име, какви зимни спортове познаваш? (Отговори на деца)
-Всички зимни спортове могат да се разделят на две групи: спортове на сняг и спортове на лед.

Изпълнява се упражнението "Разширете спорта": изображение на лед и снежинки е схематично начертано върху дъската. Поканете децата да разделят всички картинки на две групи: тези, които се държат на леда, и тези, които се държат на снега.

Браво, свършихте страхотна работа. А сега запознайте гатанки:


Карам го до вечерта
Но моят мързелив кон носи само от планината
Сам се изкачвам по хълма,
И водя коня си за въжето. (шейна)

Дървени два коня
Надолу по планината ме носят.
Държа две пръчки в ръцете си,
Но аз не бия конете, съжалявам ги.
И за ускоряване на бягането
Докосвам снега с пръчките си. (ски)

Имам два сребърни коня,
Носят ме по водата
И водата е твърда
Като каменен. (кънки)

Физически минути "Зимни забавления".
Какво обичаме да правим през зимата? (вдига рамене)
Играйте на снежни топки, карайте ски, (имитация на снежни топки и ски)
Кънки на лед, (имитация на кънки на лед)
Карайте надолу по планината с шейна. (изпъване на ръцете напред и клякане)

Сега нека играем играта "Завърши изречението" ( игра на снежна топка).

Играе хокей ... хокеист.
- Каране на шейни... сани.
- Каране на ски... скиор.
- Каране на ски от планината ... скиор.
- Спускане на сноуборд ... сноубордист.
- Тича на ски и стреля с пушка... биатлонист.
- Занимава се с фигурно пързаляне ... скейтър.

Добре! И вие сте се справили с тази задача!


Упражнение „Намери чифт“

А сега ви предлагам играта „Намери чифт“. Имате снимки на масата: те изобразяват спортисти и спортно оборудване. Разгледайте внимателно снимките и свържете линиите на спортиста и оборудването, от което се нуждае.

Класен час "Зимни спортове"

Клас: 4

ОО: МБОУ СОУ No 2 гр. Ак-Довурак

UMC: Руско училище

задачи: обогатяват и систематизират знанията на децата за зимните спортове, развиват логическото мислене; развива речта на децата в предучилищна възраст; формират необходимостта от здравословен начин на живот.
Предварителна работа: запознаване на децата с определени спортове (ски, кънки)

Материали и оборудване:проектор, лаптоп, слайдове за зимни спортове.

По време на занятията.

1. Организационен момент.
2. Тема.
учител: Отгатнете гатанката:

Настъпиха настинки.
Водата се превърна в лед.
Дългоухо зайче сиво
Той се превърна в бял заек.
Мечката спря да реве:
Една мечка изпадна в зимен сън.
Кой ще каже, кой знае
Когато се случи. (През зимата)
Учител: Как мислите, как се наричат ​​спортовете, които се практикуват през зимата?
Темата на нашия час е зимните спортове.

3. Разказът на учителя.

учител : Преди да започнем да говорим за зимните спортове на Олимпийските игри, бих искал да ви разкажа за историята на Олимпийските игри.

Идеята за домакинство на Олимпийските игри е много древна и има своите корени в гръцката митология. Смята се, че първите игри се състояли през 776 г. пр. н. е. и били организирани в чест на бог Зевс в почитаното от гърците светилище на Олимпия, разположено в западната част на полуостров Пелопонез. Името на първия победител в олимпиадата е оцеляло и до днес. Това беше спортист от град Елис Коройбос. В древна Гърция само гърци по произход можели да станат олимпийци и само свободни хора и само мъже. Състезанието беше изключително тежко, а победителите бяха наградени с маслинова клонка или лавров венец. Безсмъртна слава ги очакваше не само в родния им град, но и в целия гръцки свят. Възраждането на Олимпийските игри дължим на френския ентусиаст, голям любител на спорта, Пиер дьо Кубертен, благодарение на чиито дългогодишни усилия е създаден Международният олимпийски комитет (МОК) на 23 юни 1894 г.

Тази организация е най-висшият ръководен орган на олимпийското движение и до днес. Първите световни състезания, подобни на древногръцките олимпийски игри, се провеждат през 1896 г.

Атина. Програмата на игрите на I олимпиада включваше 9 вида спорт. Решено е да се проведат състезания по лека атлетика, гимнастика, плуване, вдигане на тежести, борба, стрелба, фехтовка, колоездене и тенис. От този момент Олимпийските игри се превърнаха в основното международно спортно събитие. Те се провеждат в различни градове по света, включително в Москва през 1980 г
4.Представяне на спорт.(Придружено от слайдове.)
1 ученик : Карането на ски е едно от най-популярните занимания в света.

Карането на ски е инструмент, който улеснява придвижването по сняг. Те се появяват преди началото на нашата ера. Най-старата ски, изработена преди 4300 години, е открита през 1982 г. от A.M. Микляев в Псковска област.

Първите "ски" се наричали снегоходки или ски за стъпало. В процеса на използване те се промениха и постепенно придобиха формата на съвременни ски.

Ските, намерени при археологически разкопки в Новгород (1953 г.), датиращи от първата половина на 18-ти век, са подобни по дизайн на съвременните ловни и домакински ски: дължината й е 1 м 92 см, ширина 8 см, предният край на ската е заострена, огъната нагоре, товарната платформа е дебела 3см има напречен хоризонтален отвор за носна лента.

През последните години спортът започна да се развива много бързо. Ските са също ски бягане, биатлон, ски скокове, нордическа комбинация, алпийски ски, свободен стил. За тези спортове има правила за провеждане на състезания и присвояването на категории и звания е предвидено в съответствие с изискванията на Единната спортна класификация. Спортните състезания са индивидуални битки или отборни състезания и преди всичко демонстрация на силата и уменията на спортист, високо тактическо мислене на треньора. Тези видове ски са включени в програмите на Световните първенства и купи, Зимните олимпийски игри, което стимулира системното обучение, растежа на атлетичните постижения на скиорите и популярността на този спорт.
учител:
Много е трудно да бъдеш, не спори
Най-точният в този спорт.
Просто се състезавайте по пистата
Дори аз мога да го направя.
Опитайте се да управлявате деня сами
И след това удари целта
Лежи по гръб, пушка.
Без обучение е невъзможно!
И вашата цел не е слон.
Спортът се нарича ... (биатлон)
2 ученик: Биатлонът възникна в резултат на състезания, свързани със ски и стрелба, провеждани през годините у нас и в чужбина.

Първите състезания по ски със стрелба се провеждат през 1767 г. в Норвегия. Сред трите номера на програмата бяха предвидени 2 награди за скиори, които при спускане от склон със средна стръмност да паднат от оръдие в определена цел на разстояние 40-50 крачки. Въпреки толкова ранен произход, биатлонът не е получил широко разпространение в други страни.

Развитието на биатлона в съвременната му форма започва едва в началото на 20-ти век. През 20-те и 30-те години на миналия век паравоенните състезания по ски са широко разпространени в Червената армия. Спортистите изминаха разстояние от 50 км с пълно бойно снаряжение, преодолявайки различни препятствия. Впоследствие паравоенното каране на ски с оръжие се промени, все повече се доближава до спорта. И така, имаше патрулно състезание, състоящо се от 30 км отборно състезание с оръжие и стрелба на финала.

учител:
Той изглежда като една дъска
Но от друга страна, аз се гордея с името,
Нарича се .. (. Сноуборд)

3 ученик: Името на спортния сноуборд идва от английското сноуборд, т.е. от сноуборд - ски борд. Този вид ски се състои в спускане по заснежен склон върху ски с широки ръбове, на които са монтирани връзки за краката през линията на движение, както и в изпълнение на акробатични елементи на специална полуовална писта - халфпайп.

Сноубордът възниква през 60-те години на миналия век, когато американският слаломист Джей Бартън демонстрира ски спускане на изобретения от него ски борд - сноуборд, от който производителите на ски веднага се интересуват.

Създадена е професионална международна федерация ISF.

Състезанията започнаха да се провеждат с присвояване на титли от световно първенство на победителите. Но едва през 1995 г. той е създаден в рамките на Международната федерация по ски - FIS, техническият комитет по сноуборд.

Първото световно първенство се проведе през 1996 г.

В програмата за сноуборд има два вида състезания: едно от тях се провежда на обикновен снежен склон, включва разновидности на слалом и гигантски слалом; за втория е необходима специална конструкция - улей, наподобяващ цилиндър, изрязан по дължината. По тази аналогия състезанието се нарича "халф-пайп" от английското half-pipe - халф-пайп. В "халф-пайпа" атлетът се търкаля надолу по един вид синусоида от един разрез на халф-пайпа към друг, като прави скокове-обръщания по ръбовете му. Съдиите оценяват трудността и техниката на скоковете.

Състезанията се провеждат в пет спортни дисциплини: гигантски слалом, паралелен гигантски слалом, комбинации - слалом и паралелен слалом, халф-пайп слалом.
учител:
В света има такъв спорт
Популярен е през зимата.
Тичаш по бегачи
Бързате за опонента си. (Ски състезание.)

4 ученик: Ски бягането започва да се провежда в скандинавските страни през втората половина на 18 век, а първите официални състезания в този спорт се провеждат в Норвегия през 1767 г.

През 20-те и 30-те години на миналия век съветските състезатели участват няколко пъти в международни състезания.

На I зимни олимпийски игри в Шамони през 1924 г., едновременно с олимпийските награди, победителите и призьорите са наградени с медалите от Световното първенство, което по-късно става традиция за всички олимпийски ски състезания. Първоначално световните първенства се провеждат ежегодно, след това, започвайки от 1950 г., FIS установява четиригодишен цикъл - четни "неолимпийски" години, а от 1985 г. - двугодишен цикъл - нечетни години.

През 1954 г. за първи път участват в Световното първенство във Фалун, Швеция, където Владимир Кузин печели два златни медала на 30 и 50 км и Любов Козирева в 10 км и щафета.

Най-големи успехи в ски бягането постигнаха спортисти от скандинавските страни и СССР (Русия).
учител:
Като чудо - великан
Сред планините има трамплин!

Това е прекрасна картина -
При скачане от трамплин!

Слизането от него е начинът за скачане.
Лентата е много висока!

Правейки такъв скок
(Осем метра над земята)
Спортистът се рее във въздуха.
Той лети на сто метра
Преди земята да се докосне
Как работи това?

Обучение и смелост
В полза на всички. (Ски скокове)

5 ученик: Ски скокът възниква в Норвегия в края на 19 век.

В повечето норвежки градове те започнаха да строят първо насипни земни рампи, след това дървени и метални конструкции.

През 1897 г. близо до Осло се провежда първото официално състезание по скачане,

В Русия първото официално състезание по ски скокове се провежда през 1906 г. близо до Санкт Петербург.

Биатлонът се развива паралелно със скокове.

През 1924 г. е създаден технически комитет за тези дисциплини в Международната федерация по ски, FIS, като в същото време скокове и биатлон са включени в програмата на зимните олимпийски игри и световните първенства.

Ранното развитие на ски скокове и ски като цяло е времето на разностранните скиори. Сред тях най-известни са норвежците Турлейф Хауг и Йохан Гретумсбротен, които се представиха с голям успех както на дистанцията на състезанията, така и на трамплина. Те предадоха победната палка на своя сънародник и достоен наследник, скачача Биргер Рууд. Той доминира в този спорт в продължение на 18 години, в периода 1930-1948 г. Биргер Рууд спечели два златни олимпийски медала и три от Световното първенство. Постижението му е надминато през 80-те години на миналия век само от финландския атлет Мати Нюканен, четирикратен олимпийски шампион и четирикратен носител на Световната купа.
учител:
За този спорт
Чувал съм много:
Въздушен
Със ски. (Свободен стил)

6 ученик: Историята на възникването и развитието на свободния стил започва в средата на 20-ти век, когато в някои страни от Централна Европа скиорите започват да се включват в състезанието не само в скоростта на спускане по пистите, но и в красотата на движенията, завоите и други технически елементи, изпълнявани едновременно, както и доста сложни акробатични упражнения. ...

Пионерите на свободния стил бяха скиори, на които липсваха тръпки по пистите и дисциплина при изпълнение на слаломните техники. И така, един от най-силните могисти на 90-те години на миналия век, френският олимпийски шампион Едгар Гроспирон, беше изключен от отбора по алпийски ски заради безнадеждност. Навикът му да се спуска с плътно стиснати колене беше по-скоро в съответствие с новия спорт свободен стил.

Манията по свободния стил, която се появи в Европа и Съединените щати в началото на 70-те години на миналия век, обхвана целия свят на ски за кратко време. Аматьорските местни състезания започнаха навсякъде, но когато рангът им се увеличи до нивото на национални първенства и международни турнири, се появи нуждата от единни правила. Свободният стил за първи път се превръща в сериозен спорт през 1966 г., когато големи състезания по свободен стил се провеждат в Съединените щати в Атиташ, Ню Хемпшир. В бъдеще състезанията по свободен стил започнаха да се провеждат все по-често с участието на спортисти от Швейцария, Германия, Италия, Австрия, САЩ, Канада, Франция и други страни от Европа и Америка.
учител:
Дървени два коня
Надолу по планината ме носят.
Държа две пръчки в ръцете си,
Но аз не бия конете, съжалявам ги.
И за ускоряване на бягането
Докосвам снега с пръчките си.

7 ученик: Скоростното пързаляне има много древна история. Информацията за първите холандски състезания по кънки през замръзналите канали на страната датира от 13-ти век. В средата на 16-ти век в скандинавските страни започват да се провеждат състезания по кънки на лед. През 1676 г. в Холандия се провежда първото състезание по скоростно пързаляне.

Като спорт, скоростното пързаляне се развива през втората половина на 19 век.

През 1867 г. в Норвегия се провежда първото официално състезание по скоростно пързаляне, организирано от скейт клуб Christiania. Този спорт става широко разпространен в различни европейски страни; през 70-те години на 19 век започват да се провеждат национални първенства. В началото на 80-те години на миналия век норвежците К. Вернер и А. Паулсен проектират спортни кънки за бягане.

През 1889 г. в Амстердам, Холандия, се провежда първото световно първенство по скоростно пързаляне.

През 1892 г. е създаден Международният съюз по кънки ISU – ISU. Той обявява състезанието, проведено през 1889 г. в Амстердам, за професионално и проведено през 1893 г. в Амстердам за първото официално световно първенство, което е спечелено от Яап Иден от Холандия. Още в онези дни програмата на такива състезания включваше четири дистанции, които станаха класически в този спорт за много години - 500, 1500, 5000 и 10 000 м. Въпреки това условията за спечелване на титлата на световен шампион тогава се различаваха от правилата на класическият многобой, възприет по-късно. До 1908 г., за да се получи световната титла, е необходимо да се спечели състезанието на поне три от четири дистанции. Във връзка с такива правила през 1894, 1902, 1903, 1906 и 1907 г. победителите от световните първенства не бяха определени.

Състезанията по скоростно пързаляне се провеждаха - и все още се провеждат - на затворена писта, състояща се от две прави линии и два завоя. Класическата дължина на такава писта е 400 м. Кънкьорите, участващи в състезанието, тичат по двойки.
учител:
Скейтър танцува на леда
Върти се като есенно листо.
Той изпълнява пирует
След това двойно палто от овча кожа ... О, не!
Не е с кожено палто, облечен е леко.
И сега дует е на леда
Ех, карат добре!
Публиката затаи дъх.
Спортът се нарича

8 ученик: Фигурното пързаляне във форми, далеч от съвременната му спортна интерпретация, е известно още през 16 век в Холандия. Но само три века по-късно, в средата на 19 век, той се превръща в един от спортовете и придобива популярност в редица европейски страни, както и в Северна Америка, САЩ и Канада.

Американецът Едуард Бушнел от Филаделфия въвежда специални кънки със стоманени остриета през 1850 г., които позволяват на кънкьорите да изпълняват различни завои и завъртания на лед.

Друг американец, хореографът Джаксън Хейнс, който живее във Виена през 1860-те, добави елементи от балет и танци към фигурното пързаляне.

Първите състезания по фигурно пързаляне, включващи изпълнение както на задължителните фигури, така и на свободната програма, придружени от оркестър, се провеждат във Виена през 1872 г.

След създаването на Международния съюз по кънки на ISU през 1892 г., фигурното пързаляне, наред със скоростното пързаляне, влиза в обхвата на неговата дейност.

Под егидата на ISU започна ежегодното Световно първенство по фигурно пързаляне. Първият от тях се провежда през 1896 г. в столицата на Русия Санкт Петербург и програмата включва само единични състезания по кънки сред мъже.

Жените фигуристки за първи път се състезаваха за наградите на световното първенство по единично пързаляне през 1906 г. в швейцарския град Давос.

Първите световни първенства по двойки кънки се провеждат през 1908 г. в Санкт Петербург.
учител:
Не можем да седим вкъщи
Ден по-късно дойдоха да гледат
За амбициозни спортисти:
Ще започнем да ги „болем“.
Виждаме само всичко останало:
Двама души се качиха едновременно в шейната!
И нека се вкопчим в леда -
Ускорете, ускорете! ..
Лежим по гръб!
Шейна - о, как са я носили!
Ездачите - крак до крак -
Право, наляво, в дъга!
И след това стръмен завой
Надолу почти с главата ми
И летят до финала!
- Нашите! Нашите печелят!
Шумът от трибуните отеква:
- Очакваме успех от вас в Сочи!
Защото нашият курорт
Обича ... (сани)!

9. ученик: Санката е състезание по ски спускане на спортни шейни по специални писти - ледени улеи върху стоманобетонна или дървена основа с различни завои и завои. Скоростта на шейната при спускане по пистата често надвишава 100, 110, а често дори 120 км / ч.

Спускането по планините с тобоган - безполезни дървени шейни, разпространени сред канадските индианци - е прародител на един от най-старите зимни спортове. В литературата появата му се приписва на 16 век. Спортните рекорди по саниране датират от средата на 19-ти век, когато британските туристи в швейцарските Алпи започват да се спускат с шейни по заснежените планински склонове. През 1883 г. Давос, швейцарски планински курорт, е домакин на първото международно състезание по санен спорт.

Има различни варианти на шейни за спускане по специални писти. Една от тези опции е скелет, който представлява шейна със стоманени бегачи и утежнена рамка, без кормилно управление, върху която атлетът лежи с главата напред в посоката на движение, с лицето надолу, като използва специални шипове на ботушите за управление на шейната. Първата скелетна шейна е конструирана през 1887 г. в Санкт Мориц, Швейцария. Състезания по спускане със скелет се проведоха в Cross-Run близо до Сейнт Мориц.

Друг вариант, също предназначен за спускане на ски по специални писти и също без управление на кормилното управление, се различава по това, че спортистът на шейната лежи по гръб с краката напред и контролира движението, като променя натоварването на шейните - или като дърпа шейната. колан, прикрепен към предните лонжерони, или чрез натискане върху тях с крака.

Първата спортна шейна е създадена през 1889 г. в Германия.
учител:
Въпросът не ми е лесен
както го наричат,
Когато атлетите са на шейна
Движат ли се по улука? (бобслей)

10 ученик : Името на зимния спорт идва от английския бобслей.

Това е спускане от планината по специално оборудвани ледени писти на контролиран бобслей.

Бобслей е дом на Швейцария. Тук през 1888 г. английският турист Уилсън Смит свързва две шейни с дъска и с тях пътува от Сейнт Мориц до Селерина, разположена малко по-долу. На същото място, в Санкт Мориц, в края на 19 век. беше организиран и първият спортен клуб по бобслей в света, където бяха разработени основните правила на състезанието в този спорт, а екипажът на шейната тогава се състоеше от петима души - трима мъже и две жени. В бъдеще броят на членовете на екипажа на бобслей беше различен - двама, четирима, пет, а понякога и осем души. От началото на XX век. в състезания по бобслей участват само мъже. Първата специална боб шейна в света е конструирана през 1904 г.

Бобслей стана широко разпространен в редица европейски страни, където се провеждаха състезания, а след това и национални първенства по този спорт. Те се провеждат в Австрия от 1908 г., а в Германия от 1910 г.

Шейната е изработена по стандартен дизайн от опростено изцяло метално тяло, закрепено върху два чифта скейт-ранери. Предната двойка е подвижна с волан. Задната двойка е фиксирана със спирачка.

Използват двойки – двойки, бобслей. Дължината им е не повече от 2,7 м, теглото им е не повече от 165 кг, а теглото на екипажа е не повече от 200 кг.

Четириместен – ползват се четири боб шейни. Дължината им е не повече от 3,8 м, масата им е не повече от 230 кг, а теглото на екипажа е не повече от 400 кг.

Пистата за бобслей е леден улей върху стоманобетонна основа със завои и завои с различна стръмност. Дължината на пистата е 1500-2000 m с 15 завоя, минималният радиус е 8 m, а разликата във височината е от 130 до 150 m.
учител:
Аз съм на шейна летя надолу
Насочете се напред.
крещя от наслада.
Какъв вид спорт е това?

Търкаляме камъни по леда
Упорито влизаме в къщата.
Време е да кажете:
Каква е тази игра? (кърлинг)

11 ученик Името на зимния спорт кърлинг идва от английското кърлинг, т.е. къдря - усукване. Кърлингът е вид игра на боулинг на лед.

Кърлингът се появява за първи път през 14-ти век в Шотландия. След това се разпространи в различни страни в Европа и Америка. Първото състезание по кърлинг се проведе преди повече от двеста години. През 19 век възникват няколко разновидности на този спорт - шотландски, немски и швейцарски кърлинг. По същество сортовете се различаваха един от друг.

Модерният кърлинг е спортна игра, в която противникови отбори, по 4 души във всеки, се опитват да уцелят мишена, начертана върху леда с бухалка, диск с дръжка с тегло 20 кг и размери 30 х 40 см. Линията на бухалката е на около 31 м от целта.

Целта на играта е да ударите целта с бухалката, изтласквайки бухалката на противника от нея.

Международната федерация по кърлинг - FIK, е основана през 1950г. Към 1998 г. обединява 31 национални федерации
учител:
Днес там ще е горещо
Въпреки че ледът е навсякъде;
Два отбора ще се "борят" -
Заради шайбата всичко върви. (хокей.)

12. Ученик : Хокейът на лед възниква през 60-те години на XIX век в Канада, като вариант на хокей с бенди, популярен в редица европейски страни, но с по-малко играчи в отбори, по-малки размери на игралната площ и най-важното използване вместо на дървена топка, а по-късно и гумен плосък диск - шайба, тогава се наричаше "лъскав".

Този вид хокей на лед, първоначално в отбори от девет играчи, стана много популярен сред канадските студенти.

През 1879 г. студенти от университета Макгил в Монреал У. Робъртсън и Р. Смит разработват първите правила на тази спортна игра, малко по-различни от тези, в съответствие с които се играе хокей днес. По-специално, по това време всеки отбор можеше да има седем играчи на корта, а дефиницията на позицията на засада също беше малко по-трудна, отколкото сега.

Хокейът на лед бързо се превърна в истински национален спорт в Канада. През 1890 г. е създадена хокейна асоциация, обединяваща клубовете, които култивират тези спортове.

В края на последното десетилетие на 19-ти век в Канада вече има повече от шестдесет такива клуба. Редовни състезания по хокей на лед през онези години започнаха да се провеждат не само в Канада, но и в Съединените щати.

През 1894 г. генерал-губернаторът на Канада, лорд Стенли от Престън, учреди Купата по хокей на лед. Първоначално Купата на Стенли, както я наричаха, беше най-високата награда в аматьорския хокей в Канада, след това започна да се присъжда на най-добрия хокейен отбор в тази страна, независимо от неговия статут. По-късно, с появата на професионални отбори по хокей на лед, Купата на Стенли се превърна в най-високата професионална награда за хокей на лед, оспорвана от отбори от различни градове в Канада и Съединените щати, които са членове на НХЛ - НХЛ.

В началото на 20-ти век хокейът на лед се разпространява в редица европейски страни, където е пренесен от канадски студенти, учили в Европа.
5. Физическа минута.
1. Караме ски в гората,
Децата размахват ръце като
Изкачваме се на хълма.
Работят със ски щеки.
Пръчките ще ни помогнат да отидем,
Пътят ще бъде лек за нас.
Изведнъж се вдигна силен вятър
Завъртане на торса
Той извива дърветата, върти се
дясно и ляво.
И то шумоли сред клоните.
Снегът лети, лети, лети.
Зайче галопира по ръба,
скачане.
Като бяла мека топка.
Един скок и два скока -
Така че нашият приятел изчезна!
Въпреки че е хубаво да се кара тук,
Трябва да учим отново.
6. Творческа работа.
учител:
- Момчета. какви олимпийски талисмани познаваш?
Задача „Начертайте талисмана на училищната зимна олимпиада.
7. Обобщаване.
- Много добре!
- Какви зимни спортове познавате? (Отговори на деца)
- От какво оборудване се нуждаят спортистите? (отговори на децата)
- Искаш ли да се занимаваш със спорт? (отговори на децата)
- Какво? (отговори на децата)
- Какъв спорт на Зимните олимпийски игри харесвахте? (отговори на децата)

Елена Ковалева
Резюме на интегрирания урок "Зимни спортове"

Организиране на непрекъснати образователни дейности на децата в подготвителната група

Резюме на интегриран урок по темата« Зимни спортове»

Образователна област: когнитивно развитие.

Интеграцияобразователен области: художествено и естетическо развитие (рисуване, музика, физическо развитие.

Разработване на предметно-пространствени сряда:

- классе провежда в помещенията на подготвителната група, спортна зала;

- Оборудване и материали: музикален център, запис на песен от Т. Мизгирев, Н. Берестов „О спортни» ; запис на песен от E. Khil „Близо до гората на ръба“; рисуване на олимпийски флаг; снимки на символите на Олимпийските игри през 2014 г.; снимки със снимки спортистисправям се с зимни спортове; снимки, изобразяващи атрибути и оборудване за зимни спортове; ски - атрибути; ски щеки; Кошници за топки; топки по брой играчи; меки плоски кръгове; гимнастически пръчки; Порти; медали за награждаване; А-4 листа хартия, прости моливи, четки за гваш, чаши вода на масата, салфетки за всяко дете, голям плик А4).

Цел: запознайте децата с зимни спортове, предизвикват желание да се занимават с всякакъв вид спортни, създават положителна емоционална нагласа.

Задачи:

Образователни:

Запознайте децата с зимни спортове, насърчават развитието на способността за разграничаване на връзката между видовете спорт и неговите атрибути, място дейности и сезони;

Обогатяване и усъвършенстване на речника по темата.

Развиващи се:

Насърчаване на развитието на логическото мислене, вниманието, паметта;

Развитието на умението за обобщение, анализ, сравнение, способността да се говори правилно и пълно и активно да се използват думи по темата в речта.

Образователни:

Да възпитава у децата желание за здравословен начин на живот;

Да формира у децата потребност от двигателна активност и физическо усъвършенстване;

Запознаване на децата с традициите на големите спортни.

Предварителна работа:

Четене на художествена литература спортна тема;

Разглеждане на репродукции, албуми на спортна тема;

Гледане на анимационни филми спортна тема;

Разговори за зимни спортове;

Деца отпред обличане в спортни униформи.

Ход на урока:

Децата влизат в група, сядат на високи столове. Песента свири „О спортни» .

възпитател: Момчета, чуйте коя песен ще звучи сега.

възпитател: Според теб за какво е тази песен?

деца. О спортни!

възпитател: Точно така, тази песен е за спорт и спортисти... Какво е спорт? Отговорите на децата.

възпитател: Да, спортът е заниманиеупражнения, редовни упражнения, спортни състезания... Постигане на високи резултати, желание за победа. Кой е замесен спортни? Отговорите на децата.

възпитател: Така е, хора, които са спортниса наречени спортисти... И какво трябва да се направи, за да стане спортист? Отговорите на децата.

Спортработим както през зимата, така и през лятото. И как се казват всички спортникоито се правят през зимата?

Така е момчета, това е зимни спортове.

зимата: Здравейте момчета! Аз съм зимата - кралицата на снега и леда. Чух от теб за какво говориш зимни спортове... Сега искам да знам дали знаеш зимни сортоведали обичате да ги играете.

Трябва да правите физическо възпитание, да правите упражнения всяка сутрин, да се темперирате.

Нека направим забавно физическо упражнение сега. (физическо възпитание).

Деца, искам да ви покажа пощенска картичка. Какво мислите, че е показано на картата? Отговорите на децата. Да, точно така, в деня на откриването на Олимпийските игри такова знаме е издигнато над стадиона, украсено е с пет олимпийски пръстена, назовете цветовете им (деца се обаждат) .

Искате ли да знаете какво означават тези цветове? (олимпийски флаг)

В древна Гърция имаше война и хората бяха в скръб, бяха слаби и не знаеха какво да правят. И някой предложи да им измери силата. Олимпийските игри възникват в древна Гърция в древногръцкия град Олимпия. От години хората провеждат олимпиади.

Те се стремят да стигнат до тези игри спортисти от цял ​​святза участие в различни видове състезания спортнии определи победителя. И да спечелиш тези игри е много престижно и достойно. Името на победителя се вписва в Книгата на честта и славата. Затова работят спортистиот всички страни на нашата планета, така че името им е вписано в историята на тази планета.

Разбира се, не всеки успява да спечели, но в тези игри няма губещи, тъй като има мото за от всички: "Не основното е победата, основното е участието!"... И звучи мотото на цялата планета Така: „По-бързо! Отгоре! По-силен!"... Той насърчава състезателите да успеят спортни... Олимпийското знаме е бяло платно, бродирано върху него с пет преплетени пръстена от синьо, черно, червено (горен ред, жълт и зелен (долния ред)цветове. Идея за олимпийски флаг просто: пет пръстена са пет континента. Европа - синьо, Америка - червено, Азия - жълто, Африка - черно, Австралия - зелено: шест цвята (заедно с белия фон на платното)комбинирани по такъв начин, че представят националните цветове на всички страни по света без изключение.

Държавите, домакини на Олимпийските игри, измислят свои собствени символи. През 2014г зиматаОлимпийските игри се проведоха в Русия. Момчета, знаете ли в кой град? Отговорите на децата. Символи на предстоящи игри бяха: бял леопард Барсик, прът бяла мечка, стрела зайче.

(снимка на олимпийски животни)

Сега нека се опитаме да отгатнем гатанките, които ни изпратиха Барсик, Поле и Стрелка.

Гатанки за зимни спортове

имам момчета,

Два сребърни коня.

Карам и двете наведнъж,

Какви коне имам?

Отговор: Кънки

Ето една сребърна поляна

Да не видя агнето

Бикът не тананика на това,

Лайката не цъфти.

Нашата ливада е добра през зимата

И няма да го намерите през пролетта.

Отговор: Ледена пързалка

Такава наслада

Хубав слайд

Завъртания, скокове,

Кораби, малки стъпки.

Отговор: фигурно пързаляне

Той се клати между дърветата

И не забравя да стреля.

Това спорт, (той е строг,

Познали са (биатлон)

О, сняг заваля!

Извеждам моя приятел кон.

За въже за юзда

водя кон през двора,

летя от хълма надолу по него,

И го влача обратно.

Отговор: шейна

Който бърза през снега,

Не се страхувате да се провалите?

Отговор: Скиор

Прозрачен като стъкло

Не го поставяйте на прозореца.

Отговор: Лед

Момчета, така че леопардът Барсик, Мишка, Бъни да не се съмняват, че обичате спорт, назовете коя зимни спортове, които знаете(отговор на децата).

И също зимни спортовеса на сняг и лед.

Така че първият зимен спорт - ски бягане! Задача спортист- скиор - изминавайте разстоянието със ски възможно най-бързо. Кой бързо?

възпитател: Вижте и ми кажете какво оборудване ви трябва спортист, участник в ски бягане? Отговорите на децата (шоу на снимки).

възпитател: Вижте и този спортист, слиза от планината на ски по специална писта - това е скиор! Той се спуска по криволичеща пътека между флагове, поставени на определено разстояние. Обърнете внимание на това спортист... Какво мислиш, че прави? Отговорите на децата. възпитател: Да, той кара сноуборд. Това е сноубордист!- неговата задача е да се спусне от заснежена планина на една писта. Тази ски е къса и широка (дъска)- сноуборд. Самата гледка спортнинаречен - сноуборд.

Не можеш ли да караш ски?

Тогава казваме — И какво от това!

Вземете скоро сноуборд

Ще покажете записа върху него.

възпитател: Кажи ми имаш ли шейна вкъщи? Харесвате ли да карате тобоган? как се чувстваш по въпроса? Отговорите на децата. Възрастните също обичат да карат тобоган. И те правят това не за забавление, а и за да победят спортен рекорд.

възпитател: Как се казват такива състезания?

деца: Тобоган спорт! - състезания по спускане от планина по специални писти.

(шоу на снимки)

възпитател: Момчета, кажете ми, кой има кънки? Можеш ли да караш кънки? Отговорите на децата.

Кънките са едно от най-древните човешки изобретения. Преди това това бяха дървени кънки, кънки, издълбани от животински кости, от моржови бивни, дори от бамбук. Древните хора ги прикрепяха към подметките си, което им позволяваше да се движат бързо по покрита с лед земя. С течение на времето кънките се подобриха, остриетата бяха изработени от стомана. А самото пързаляне на кънки стана много популярно. Има много различни видове фигурно пързаляне... Например – скоростно пързаляне спорт, в който трябва да изминете определено разстояние на леден стадион в омагьосан кръг. Какво друго зимни спортове, които знаетеза какъв лед е необходим?

Отговорите на децата: фигурно пързаляне, хокей.

възпитател: Момчета, фигурното пързаляне може да бъде единично и двойно. Кънкьорите се пързалят на ледения корт, изпълнявайки различни завои, скокове, завъртания под музика. Това е едно от най-красивите зимни спортове... Как да назовем спортисткой се занимава с фигурно пързаляне? Отговорите на децата.

Как да назовем спортистикой играе хокей? Отговорите на децата.

възпитател: Хокей! Това е игра между два отбора играчи. Тяхната задача е да вкарат възможно най-много голове във вратата на противника и да не ги пускат в своите. Придвижвайки се по леденото игрище на кънки, хокеистите с бухалки предават шайбата един на друг или я отнемат от противника. Всеки отборен играч изпълнява своето роля: Отборът има нападатели, защитници и вратар.

И има и такава гледка ледени спортовекъдето кънките изобщо не са необходими като екипировка. Това зимен спорт, наречен кърлинг, в която два отбора се състезават на ледена пързалка. Целта на играта е да ударите нарисуваната цел с камък, хвърлен върху леда, възможно най-близо до центъра му.

Нека сега да проверим как сте запомнили всичко, което сте научили сега дейности и игра.

1. Игра: „Изберете снимки от зимни спортове на лед и сняг»

(отидете до масата и поставете снимките с зимни спортове в снега, а в другата - на лед);

2. Игра: "Намери чифт".

(сега ще дам снимки на някои от вас с зимни спортове, и трябва да съответствате на вашата снимка Спортна екипировкакоето е необходимо за занимавайки се с този спорт, на масата е).

зимата: Момчета, искате го като истински спортистиучастват в състезания? Тогава да отидем на фитнес

(влизат деца фитнес)

зимата: Ако отново, като пухчета, снежинки падат от небето,

Ако виелицата се развихри и моравата побелее,

Ако Дядо Коледа щипе бузите си, щипе носа си -

Това означава, че самата зима е дошла да ви посети.

Веда: Зимата си е зима, момчетата наистина искат да ви зарадват! Покажете колко пъргави, бързи са и в какво могат да играят зимни спортове... Първо загрейте.

Спортни танци: „Близо до гората на ръба“

физ. ръководител: команда за внимание "Смелчаци"подредени зад зимата. Екип "стабилен"наредени зад мен.

Екип "Смелчаци"Вашият мото: Когато сме едно, не сме завладени.

Екип "силен"Вашият мото: Един за всички и всички за един.

Първите щафети, щафети, които се провеждат на сняг, на ски.

Брези в скреж и коледни елхи,

Снежинките треперят на игли

И безкрайна писта

И дървени две "Кон",

И ски щеките трептят, -

Те ни помагат да бягаме по-бързо.

Първа щафета - "Ски бягане"

Отборите се подреждат в две колони на стартовата линия. Всеки член на екипа облича "ски". По сигнал се затича към "Каране на ски"до гишето, заобиколи го и се върне. Подава „ските“ на следващия участник и застава в края на колоната.

зимата: Браво момчета...

физ. ръководител: Да правя биатлон,

Не е нужно да бързате по пистите.

Напротив, на равна писта

Ще трябва да бягате

И, разбира се, стреляйте точно.

Второ реле: "биатлон"

Облечено парти "ски", бяга към ориентира, поставя пръчките, взема топката и хвърля топката в коша, след което бяга назад и предава палката на следващия участник.

зимата: Браво, момчета.... Момчета, сега ще се обадя Спортна екипировкаи ти се обаждаш спортисткойто го използва.

Упражнение "Попълнете офертата"

1. Кънки на лед ... скейтър.

2. Спускане на шейни ... сана.

3. Каране на ски ... скиор.

4. Каране на ски от планината ... скиор.

5. Тича на ски и стреля с пушка ... биатлонист.

6. Занимава се с фигурно пързаляне ... скейтър.

Следните релета са релета, които се провеждат на лед.

физ. ръководител: Кърлингът е игра

Ако някой не я познава,

Обяснение по ред:

Трябва да отидем на сайта

Вземете камък и бъркалка

Можете да започнете да къдрите.

Щафетно състезание "кърлинг"

Участникът тича, взема "камък", търкаля се в хоризонтална цел, червен кръг. На всеки се дават три опита.

физ. ръководител: Всички са здрави, краката са в безопасност,

Е, кажи ми какво има?

Защо има хокей клуб на терена

За хокеист как е приятелка?

Той тича ловко с нея...

Така трябва да бъде в хокея.

Щафетно състезание: "хокей"

Участникът дриблира топката към целта с пръчка, отбелязва гол. Връща се и подава пръчката на следващия играч.

зимата: Браво момчета! Всички се оказаха силни, сръчни и добре насочени, като истински състезатели се състезаваха в зимни щафети.

Връчване на медали.

зимата: А сега каня всички да се върнат в групата, където ще изпълните творческа задача (децата отиват в групата и сядат на масите).

зимата: Рисувам зимен спорткоито сте харесали за вашия избор.

(Децата изпълняват задачата)

зимата: Назовахте и научихте за много видове спортни... И за да не се съмняват леопардът Барсик, Мишка и Бъни в знанията ви, ние ще прикачим вашите рисунки с зимни спортовев плик и изпрати писмо до нашите приятели - символи на Олимпиадата (събира работа и поставя в плик).

Днес много ме зарадвахте със знанията си, както и с желанието си да научавате нови неща спорт през зимата... Тръгвам си, но не се сбогувам с теб, но вярвам, че догодина пак ще дойда при теб и ще се забавляваме с зимни спортове.

Реферат на GCD в старшата група по темата

"Зимни спортове"

Работно описание:Предлагам ви обобщение на преките образователни дейности за деца от старша група (5-6 години) на тема "Зимни спортове". Този материал ще бъде полезен за възпитателите от по-старата група.

Интегриране на образователни области:когнитивно, социално - комуникативно, речево, физическо развитие.

Цел:да ви запознае със зимните спортове, да разширите кръгозора ви, да ви накара да искате сами да се занимавате с някакъв вид спорт.

задачи:

Образователни:
Постигане на изясняване на знанията на децата за зимните спортове.
Насърчаване на развитието на способността да се прави разлика между най-простите връзки между спорта и неговите атрибути.
Осигурете обогатяване и изясняване на речника по темата.
Събудете интереса към физическото възпитание и спорта.
Разработване:
Насърчаване на развитието на логическото мислене, вниманието, паметта;
Образователни:
Да формира у децата потребност от двигателна активност и физическо усъвършенстване.
Насърчаване на формирането на уважително отношение един към друг.
Формирайте разбиране за важността и ползите за здравето от упражненията.

Предварителна работа:Разглеждане на албуми и илюстрации за спорт, разговори за зимните спортове, ползите от упражненията и физическото възпитание; четене на художествена литература. Добавете ски, кънки, шейни към групата. На дъската има снимки на зимни спортове.

Материали и оборудване:лаптоп, екран, проектор, презентация "Зимни спортове", ски, кънки, шейни, картини с изображения на зимни спортове, снимки на спортисти и снимки с необходимата екипировка за един спортист.

GCD ход:

възпитател:
- Момчета, вижте тези елементи и отговора на въпроса ми, за какво ще говорим днес? (отговори на децата - за спорта)
- Да, нека поговорим днес за спорт и спорт.
- Какво е спорт?(отговори на децата Спортът е физически упражнения, редовни тренировки, спортни състезания).
- Как се казват хората, които се занимават със спорт? (атлети).
- Какво трябва да направите, за да станете спортист? (трябва да правите упражнения всяка сутрин, упражнения, темперамент). Защо мислиш, че хората спортуват? Какво, според вас, дава спортът на човек?(отговори на децата) .
- Правилно казахте. Спортът прави човека силен, издръжлив и подобрява здравето. Ако редовно се занимавате със спорт и физкултура, ще боледувате по-малко.
- Какви зимни спортове познавате?(отговори на децата)
- Браво, знаеш много спортове.
- Днес ще говорим с вас за зимните спортове.
- Погледнете екрана.
2 слайд:
- Всички зимни спортове могат да бъдат разделени на две групи: спортове, извършвани на сняг и спортове, извършвани на лед.

Биатлонът е олимпийски зимен спорт, който съчетава ски бягане със стрелба с пушка.

Ски бягане - каране на ски на определено разстояние по специално подготвена писта.

Алпийски ски - спускане от планината със специални ски. Спорт сред които

надолу,

Слаломен гигант

Супер гигант

Супер комбинация.

Най-бързият печели състезанието.

Ски скокове е спорт, който включва ски скокове от специално оборудвани ски скокове.

Сноубордът е спорт, който включва ски спускане, изпълнение на акробатични елементи на специална писта и др. На сноуборд - моноски с кант, върху който са монтирани опори за крака.

Ските свободен стил са трикове, включително скокове, завъртания, салта.

Скоростното пързаляне е спорт, при който е необходимо да се преодолее определено разстояние възможно най-бързо на леден стадион в порочен кръг.

Фигурното пързаляне е зимен спорт, при който атлетите се пързалят на лед, изпълнявайки допълнителни елементи под музикален съпровод.

Спускането на тобоган е състезание по спускане на единична или двойна шейна по предварително подготвена писта. Спортистите сядат на шейната по гръб, краката напред. Шейната се управлява чрез промяна на позицията на тялото.

Скелетът е зимен олимпийски спорт, който представлява спускане по леден улей върху двуходова шейна на подсилена рамка, чийто победител се определя от сбора от две състезания.

Бобслейът е зимен спорт, който представлява спускане по специално оборудвани ледени писти на контролирана шейна - бобс.

Кърлингът е отборна спортна игра на ледена пързалка. Участниците от двата отбора стрелят последователно със специални тежки гранитни снаряди („камъни“) по леда към цел, маркирана на леда.

Хокейът е спортна игра, състояща се в сблъсък между два отбора, които, предавайки шайбата със своите бухалки, се стремят да я хвърлят най-много пъти в противниковата врата и да не я пускат в своята. Отборът с най-много голове във вратата на противника печели.

Физически минути "Зимни забавления": (движение по текста)
Какво обичаме да правим през зимата?
Играйте на снежни топки, карайте ски,
Кънки на лед,
Карайте надолу по планината с шейна.

Момчета, току-що се запознахме със зимните спортове. Помните ли всички спортове? (отговори на децата)
- А сега ще проверим.

- Познайте гатанки:
Има хокейни пръчки и има порти
Да, и всичко е наред с шайбата!
Този вид спорт
Наречен ... (хокей) .

И спортистът стреля в целта,
И се втурва на ски.
И спортът се казва
Много просто: (биатлон) .

Колко са красиви на леда:
И спортисти, и артисти,
А танцът е просто страхотен!
Кой е това? - ... (скейтъри) .

Познаваме много видове спорт:
И хокей, и skjering.
И камък е бутнат през леда -
Ще бъде... (Кърлинг ).

Вижте: скиорът се състезава,
И тогава лети като птица
След като направи скок от върховете.
И му помогнах... (трамплин ).

Шейната се втурва по улука
Лед от двете страни.
А ето и името
Този спорт? - ... (скелет) .

Препускайте се по снежните склонове -
Много смел спорт!
И ще помогне на шампионите
В този спорт... (сноуборд) .

Браво имаш добра памет!

Дидактическо упражнение: „Намери си чифт“

Момчета, имате снимки на спортисти на масите си и снимки с необходимата екипировка за един спортист (всички снимки са смесени). Трябва да намерите на всеки спортист собствено оборудване, ски за скиор, пръчка за хокеист и др.)

Браво, справихме се със задачата.

Упражнение „Завършете изречението“

Кънки на лед ... скейтър.

Каране на шейни ... саня.

Кара бобслей ... бобслейдър.

Каране на ски ... скиор.

Каране на ски от планината ... скиор.

Слизайки от планината на сноуборд ... сноубордист.

Тича на ски и стреля с пушка ... биатлонист.

Занимава се с фигурно пързаляне ... скейтър.

Момчета, какви зимни спортове правехте по време на новогодишните празници?

Зареждане ...Зареждане ...