Praktiskās nodarbības psiholoģijā skolā. Psiholoģiskā stunda pamatskolā “uzmanības attīstīšana”. Personības pašcieņas verbālā diagnostika

Apraksts: psiholoģijas stunda “Zēni un meitenes” paredzēta 1.-2.klašu skolēniem. Nodarbības kopsavilkums noderēs izglītības psihologiem, kā arī klašu audzinātājas vidēji vidusskola. Šis materiāls tika pārbaudīts, pamatojoties uz bezpeļņas izglītības iestādi “Skola “Alfa un Omega” Omskā, kā rezultātā tika izveidots adekvāts skolēnu dzimuma stāvoklis, kā arī pozitīvas atsauksmes skolotājiem un vecākiem, kā rezultātā tika izstrādātas vairākas līdzīgas aktivitātes ar skolēniem.

Mērķis: 1. klases skolēnu dzimumattieksmju veidošana.

Uzdevumi:

1. Sniedziet palīdzību savas dzimuma lomas satura izpratnē.

2. Sniegt palīdzību emocionāli pozitīvas attieksmes veidošanā pret savu dzimuma lomu.

3. Sniegt palīdzību uzvedības regulēšanā dzimuma lomas ietvaros.

Izdales materiāls: zēna un meitenes siluetu kartona figūriņas (piegriezums), zīmējums uz čemodāna A3 lapas (vīriešu), zīmējums uz rokassomiņas A3 lapas (sieviešu), sieviešu un vīriešu lietu izgriezumi no žurnāliem.

Metodiskās metodes: didaktiskā spēle, aktivizēšanas spēle, saruna, aptauja, grupu darbs, analīze, klasifikācija, vispārināšana, salīdzināšana, neverbālās komunikācijas metodes.

Nodarbības gaita.

Ievads: Sveiki, puiši un meitenes! Šodien mēs ļoti apspriedīsim interesanta tēma, bet kurš, es neteikšu, jo jums pašiem būs jāuzmin! Es sniegšu jums tikai dažus padomus, bet pagaidām iesaku spēlēt.

Spēle "Molekulas".

Psihologs: Tāpēc uzmanīgi klausieties spēles noteikumus: jūs visi droši vien zināt, ka jūs un es, kā arī viss, kas mūs ieskauj, sastāv no daļiņām, ko sauc par "molekulām", iedomājieties, ka jūs esat tās molekulas, kuras sāks kustināt mana komanda. dažādos virzienos. Bet, tiklīdz jūs dzirdēsiet manu plaukstu un numuru, jums vajadzēs stāvēt roku rokā aplī ar cilvēku skaitu, kas atbilst manis nosauktajam numuram. Tie, kuriem aplī nav pietiekami daudz vietas, apvienojas ar mani. Sāksim...

(psihologs spēlē līdz, izmantojot viņa nosaukto numuru, tiek izveidotas 2 komandas ar vienādu dalībnieku skaitu).

Vingrinājums "Kas tas ir?"

(Grupa tiek sadalīta 2 komandās, izmantojot spēli “Molekulas”.

Psihologs: Un tagad katra komanda saņem figūriņu komplektu, no kuras jātaisa bildes.

(meitenes siluets (1. grupa) un zēna siluets (2. grupa); pēc uzdevuma uzrādīšanas tiek nosaukta nodarbības tēma).

Psihologs: vai kāds var pateikt, kā sauc mūsu nodarbības tēmu?

(Klausieties bērnu atbildes.)

Psihologs: Tieši tā, mūsu nodarbības tēma ir “Zēni un meitenes”.

Iesildīšanās spēle "Es zinu daudz vārdu."

(Psihologs met bumbu bērniem, kuri vispirms nosauc meiteņu vārdus, tad zēnu vārdus).

Mīklas par mammu un tēti.

Kurš pacēla āmuru

Vai viņš ar lāpstu izraka bedri?

Kurš kopā ar mani skatījās hokeju?

Šis ir mans mīļākais...(bērni korī - tētis).

Kurš ir visskaistākais apkārt?

Kas gatavo, mazgā rāmi?

Kas ir mans maigais, labais draugs?

Tas viss ir dārgais... (bērni korī - māte).

Vingrinājumi “Zēnu un meiteņu īpašības”.

Psihologs: Mammas kādreiz bija meitenes, tēti reiz bija zēni! Kopš bērnības mēs saprotam, ka zēni un meitenes atšķiras viens no otra, bet ar ko?

a) īsa saruna ar bērniem (psihologs met bumbu, kuram tā ir, atbild uz jautājumu: kā atšķiras zēni un meitenes?

b) vingrinājums "Kāda īpašības?"

Psihologs: Tagad nosaukšu vīrieša īpašības, ja īpašība ir piemērota, jūs sitat plaukstas, un ja nē, tad jūs mīcat kājas.

* Vīrietis: spēcīgs, atbildīgs, sievišķīgs, drosmīgs, neatlaidīgs, maigs, strādīgs, mājīgs, gudrs, kautrīgs, apņēmīgs.

Psihologs: Un tagad es nosaukšu vīrieša īpašības, ja kvalitāte ir piemērota, jūs sitat plaukstas, un, ja nē, tad jūs mīcat kājas.

* Sieviete: laipna, pieticīga, drosmīga, rupja, maiga, sievišķīga, apburoša, saprotoša, sirsnīga, skarba, ekonomiska.

Vingrinājums "Koferis un rokassomiņa".

(Uz tāfeles izkārti 2 plakāti ar vīrieša čemodāna un sievietes rokassomiņas zīmējumiem; bērnu priekšā izlikti sieviešu un vīriešu preču žurnālu izgriezumi).

Psihologs: Tagad katrs pēc kārtas izvēlēsies sev priekšmetu, ja tas ir zēns, tad viņš izvēlas vīrišķo, ja meitene, tad sievietes priekšmetu un nes to vai nu vīrieša koferī, vai dāmas rokassomiņā.

(Katrs dalībnieks pēc kārtas izvēlas priekšmetu un ievieto to čemodānā vai makā atkarībā no dzimuma.

Vingrinājums "Uzmini, kas es esmu?"

(Psihologs attēlo vīrišķīgus un sieviešu lomas, bērni uzmin (Piemērs: Spēkavīrs, naglu kalšana, grima veidošana, sievietes gaita utt.)

Muzikāla pauze

(Ir ļoti labi, ja psihologs un bērni dzied dziesmas, kas parāda meiteņu un zēnu attiecības).

Piemēram: “Vai tu mani mīli?”, “Scarlet Sails”.

Spēle ir “Clapperboard” aktivizēšana.

Psihologs: parādi man savu kreiso plaukstu. Tagad uzlieciet to uz tā rādītājpirksts un klauvē ar to, un tagad - vidējo, un tagad - zeltnesi, mazo pirkstiņu un īkšķis, un tagad meitenes aplaudē zēniem, un zēni meitenēm.

Spēle "Palmas".

Psihologs: un tagad meitenes stāv iekšējā aplī ar mugurām uz centru, un zēni stāv ārējā aplī ar seju pret meitenēm.

Mēs spēlējam plaukstas, meitenes izstiepj plaukstas pret zēniem, un zēni uzliek rokas uz meiteņu plaukstām. Meitenēm vajadzētu ātri iepļaukāt ārpusē zēnu plaukstas, un zēni ātri noņem plaukstas. Tad jūs varat mainīt.

Kad es aplaudēju, ārējais aplis griežas un pāriet citam dalībniekam, spēle turpinās, līdz visi zēni ir izspēlējuši plaukstu spēles ar visām meitenēm.

Spēle "Apturiet meitenes, apturiet zēnus."

Psihologs: tagad visi zēni un meitenes kustēsies pa klasi jebkurā virzienā, bet tiklīdz es saku "stop meitenes" - meitenes stāv, zēni kustas, bet ja es saku "stop zēni" - zēni stāv, meitenes kustas. utt.

Pašvaldības autonomais izglītības iestāde

papildu izglītība bērniem

"Onokhoya bērnu jaunrades nams"

Nodarbības konspekts pēc psihoprofilaktisko nodarbību programmas in pamatskola

"Ceļojums uz emociju pasauli"

Tēma: Prieka un līksmības pilsēta.

Sastādītāja: Sitņikova Ksenija Andreevna

Papildu izglītības skolotājs

Onokhojs 2015. lpp

Radošā pēcskolas grupa .

Studentu vecums : 7-9 gadi.

Bērnu skaits vienā nodarbībā : 12.

Nodarbība Nr.3

Datums: 2015. gada 26. oktobris

Temats: Prieka un jautrības pilsēta.

Mērķis: paplašināt bērnu izpratni par emocijām "prieks";parādīt savu nozīmi cilvēka dzīvē.

Izglītības mērķi:

Paplašināt bērnu izpratni par dažādām jūtām, dot emociju jēdzienu “prieks”;

Iemācieties nodot savu emocionālais stāvoklis izmantojot dažādus izteiksmes līdzekļi;

Attīstīt spēju izprast otra cilvēka emocionālo stāvokli.

Attīstības uzdevumi:

- attīstīties garīgie procesi: uzmanība, atmiņa,runa, uztvere, domāšana, iztēle, izziņany interese;

- attīstīties pozitīvas emocijas;

Attīstīt radošās spējas.

Izglītības uzdevumi:

Iemācieties izteiktiespozitīvas sajūtas emocijas caur smaidu;

Veicināt draudzīgas attieksmes pamatus vienam pret otru.

Psiholoģiskie uzdevumi:

Ņemot vērā katra bērna individuālās, psihofizioloģiskās īpašības;

Skolēnu komunikācijas prasmju attīstība.

Nodarbības forma: grupu psiholoģiskā apmācība

Nodarbības kopsavilkuma veidlapa: zīmējums

Metodes: verbālās un neverbālās spēles, mākslas terapijas metode (zīmēšana), grupu diskusija, relaksācija.

Veids: komunikācija un jaunu zināšanu asimilācija

Aprīkojums: mazsbumba,piktogramma “prieks” un jautras meitenes attēls;kartītes ar maziem cilvēciņiem, kas attēlo dažādas sajūtas; albumi; krāsaini zīmuļi, “Smaida ordenis”; līme; papīrs, pildspalva.

Nodarbības gaita

1. Sagaidīšanas rituāls (1 min.)

Sasveicināmies (dūre centrā, saskaroties ātri atbīdām roku atpakaļ).

2. Psiholoģiskā iesildīšanās. (8 min.)

Spēle "Smieklīgi dzīvnieki". Katrs bērns pārvēršas par kādu jautru un dzīvespriecīgu dzīvnieku, attēlo to, bet pārējie uzminē, kāds dzīvnieks tas ir. Diskusija ar bērniem par to, kā viņi uzminēja (pamatojoties uz sejas izteiksmēm un žestiem). Atcerēsimies, kas ir sejas izteiksmes un žesti.

Sejas izteiksmes ir sejas izteiksmes, kas atspoguļo cilvēka noskaņojumu, un žesti ir ķermeņa, roku, kāju kustības, ar kuru palīdzību viņš kādam kaut ko paziņo.

Vingrinājums "Pārvērtības"

Skolotājs piedāvā bērniem:

saraukt pieri kā... rudens mākonis; dusmīgs cilvēks;

dusmoties kā... ļauna burve; divas aitas uz tilta; bērns, kuram bumba tika atņemta;

nobīsties kā... zaķis, kurš ierauga vilku;

smaidi kā... kaķis saulē; viltīgā Lapsa.

III . Nodarbības galvenais saturs. (35 min.)

Bērni sēdēja aplī uz paklāja.

Skolotājs: - Puiši, pirmā pietura jūsu ceļojumā pa apbrīnojamo emociju pasauli ir Prieka un jautrības pilsēta, klausieties šo dzejoli.

Par Truļaļinska kungu

Kurš gan nav dzirdējis par mākslinieku

Traļislavs Truļaļinskis!

Un viņš dzīvo Pripevaiskā,

Veselinska joslā.

Viņa tante ir ar viņu

Tvīdlī,

Un meita

Tvīdlī,

Un mazais dēls

Tvīdlī,

Un suns

Tweedledee.

Viņiem ir arī kaķēns

Iesauka Tweedledum,

Un vēl papagailis

Jautrais Tvīdlīdijs!...

( per, B. Zakhodera)

Kādā noskaņojumā tu biji, klausoties šo dzejoli?

Paskaties uz šo attēlu(jautra tēls

meitenes). Kāds ir šīs meitenes noskaņojums?

Bērni - Priecīgi.

Skolotājs: Tagad mēģiniet attēlot prieku savā sejā. Priekš kam

vai tas ir jādara?..Kā jūs uzminējāt, ka tas ir prieks?...(Bērnu atbildes.) Protams, acis ir nedaudz sašaurinātas, sejā ir smaids.Bet kā jūs varat uzzīmēt prieka attēla diagrammu?(tiek demonstrēta piktogramma “prieks”).

Parunāsim par to, kas jums ir prieks?

Spēle "Burvju bumba".

Bērni viens otram nodod “burvju bumbu” un pabeidz teikumu."Es priecājos, kad..."

Sakiet man, puiši, kā jūs varat sagādāt prieku citam cilvēkam?

Tagad iesildīsimies un atslābināsim visus sejas muskuļus... Apsēdīsimies ērtāk: kājas stingri uz grīdas, mugura taisna. Mēs sākam vingrošanu, bet tā nav vienkārša, bet gan imitējoša. Veiksim sejas vingrojumus.

Ieelpo-izelpo, ieelpo-izelpo, atkal ieelpo-izelpo. Viņi izstiepa lūpas ar caurulīti. Viņi izlaida skaņu "U". Viņi izstiepa lūpas uz sāniem. Viņi izteica skaņu "Y". Apbrīnojami! Ieelpot un izelpot. Mēs atslābinājām visus sejas muskuļus un uzsmaidījām viens otram. Sakiet ar acīm un pasmaidiet, ka esat priecīgi viens otru redzēt.

Paldies!Lieliski!

Puiši, mēs zinām, ka ikviens var priecāties: unbērni,un pieaugušie - mammas, tēti, vecmāmiņas, vectētiņi, brāļi un māsas, vai jūs domājat, ka dzīvnieki prot priecāties?.. Vai jums mājās ir dzīvnieki? Vai, pārnākot mājās no Jaunrades nama, viņi jūs sveicina? Vai jūs domājat, ka viņi ir apmierināti ar jums? Man ir suns. Kad nāku mājās no darba, viņa izskrien man pretī un luncina asti.esManuprāt, tā viņa pauž savu prieku. Mans suns priecājas, kad visi nāk mājās no darba un kad viņa dodas pastaigā.

Vai zināji, ka smiekli un smaidīšana ietekmē arī cilvēka veselību?
-Kā jūs domājat? (Cilvēks kļūst dzīvespriecīgs, enerģisks, ir pat izteiciens: "Smiekli pagarina dzīvi")
– Tieši tā, smiekli paši par sevi ir laba masāža, jo satricina asinsvadi un mūsu sejas un ķermeņa muskuļi, ieskaitot iekšējos, kas kontrolē darbu iekšējie orgāni. Asinsritē nonāk arī vielas, kas pretojas patogēnām baktērijām. Zinātnieki pat pamanījuši, ka dzīvespriecīgi cilvēki slimo retāk, bet bērni, kas neskumst, atveseļojas ātrāk.
- Tātad smiekli ir noteikta ķermeņa reakcija, kurā neviļus saraujas sejas muskuļi, paātrinās sirdsdarbība, mainās asinsspiediens.

Smaida noteikumi:

1. Smaids palīdzēs komunikācijā.

2. Centieties biežāk smaidīt draugiem, vecākiem un skolotājiem.

3. Smejies lipīgi, bet zini, kur un kā smieties.

4. Proti pasmieties par sevi.

5. Nesmejies par kāda cita bēdām vai fizisku invaliditāti.


-Un kad, puiši, jūs nevarat smieties?

Tagad mēs nedaudz spēlēsim:

Vispirms es jums uzdošu dažus jautājumus, un atbildes pierakstīšu uz atsevišķām lapiņām. Un tad mēs sajaucam visas atbildes.

1. Ko jūs nēsājat portfelī?

2. Kurš multfilmas varonis tev patīk?

3. Ko viņi izmet miskastē?

4. Ko parasti ņemat līdzi uz pirti?

5. Kurš var staigāt pa griestiem?

Patika?

Kad jūtaties skumji vai noguruši, mēģiniet kaut ko atcerēties smieklīgs stāsts, smieties kopā ar ģimeni un draugiem.

Zīmējums “Viesi no emociju pasaules”.

Skolotāja stāsta, ka mūsu Prieka un jautrības pilsētā ir ieradušies viesi no citām pilsētām. Viņi visi atspoguļo dažādas emocijas. Skolotājs bērniem rāda kartītes ar cilvēkiem, kurās attēlotas dažādas sajūtas (šim nolūkam var izmantot tēlus no T.V. Gromovas “Emociju zemes” metodes). Pēc tam bērni pēc nejaušības principa uzzīmē 1 attēlu ar vīrieti un mēģina noteikt, no kurienes viņš “nāca” un kādu sajūtu viņš simbolizē. Pēc tam katrs bērns savā albumā ieliek mazu cilvēciņu un viņam jāsagādā prieks, jāpriecājas (uzzīmē viņam dāvanu, uzzīmē smaidu utt.).

Tātad, puiši, ko mēs esam iemācījušies par smiekliem un smaidīšanu?
-Kā uzlabot garastāvokli?
-Jūs šodien strādājāt ļoti labi, un jūs visi saņemat “SMAIDA ordeni”!
-Paldies par nodarbību!

IV. Atvadu rituāls. (1 minūte)

Spēle "Sveiciens"

Bibliogrāfija

    Gromova. T.V.Emociju valsts: metodika kā instruments diagnostikas unkoriģējošais darbs ar bērna emocionāli gribas sfēru. -M.: TC “Perspektīva”, 2002. - 48 lpp.: ill.

    Iepazīstamies! Apmācību attīstība un emocionālās pasaules korekcija 4–6 gadus veciem pirmsskolas vecuma bērniem: Rokasgrāmata praktiskiem darbiniekiem bērnudārzos / Autors-sastādītājs I. A. Pazukhina - Sanktpēterburga: “BĒRNĪBA-PRESS”, 2008. - 272 lpp., ill.

    Krjukova. S.V., Slobodyanik. N.P. Esmu pārsteigts, dusmīgs, nobijies, lielīgs un laimīgs. Pirmsskolas vecuma un jaunāka vecuma bērnu emocionālās attīstības programmas skolas vecums: Praktisks ceļvedis- M.: Genesis. 2002. - 208 lpp., ill.

    Semenak. S.I. Labestības mācības: Koriģējoša un attīstoša programma 5-7 gadus veciem bērniem. - 2. izdevums, red. un papildu - M.: ARKTI, 2003. - 80 lpp. (Pirmsskolas vecuma bērna attīstība un izglītošana).

    PILNAIS VĀRDS. skolotāja Jana Jeļena Jurievna

    Darba vieta MBOU Irkutskas pilsētas ģimnāzija Nr.3

    Amats: skolotājs-psihologs

    Tēma Mūsu brīnišķīgā emociju pasaule

Nodarbības tehnoloģiskā karte

iepazīstināt sākumskolas skolēnus ar jēdziena “Emocijas” saturu;

veicināt bērnu izpratni par savām emocijām;

Nodarbības veids, veids

Kombinēts.

Plānotie rezultāti (priekšmets)

Zināt: kas ir emocijas; par savu un citu emociju izpratnes nozīmi un nepieciešamību; dažādi veidi emociju izpausmes.

Būt spējīgam : paudiet savas emocijas, izmantojot sejas izteiksmes un žestus; “lasīt” citu cilvēku emocijas;

Universālas mācību aktivitātes (metapriekšmets)

Normatīvie akti: pieņemt un uzturēt audzināšanas uzdevumu, plānot savu rīcību atbilstoši uzdevumam un tā izpildes nosacījumiem, prast nodarbībā novērtēt sava darba rezultātu, apgūt sākotnējās formas kognitīvā un personīgā refleksija.

Kognitīvā: Iemācīties: saprast uzdots jautājums, saskaņā ar to atbildēt mutiski, meklēt nepieciešamo informāciju dažādos avotos; būs iespēja mācīties: koncentrēties uz iespējamo risinājumu dažādību izglītojošs uzdevums; veikt pētāmo materiālu un savu pieredzi; grupēt objektus, pamatojoties uz būtiskām pazīmēm.

Komunikabls: spēt piedalīties dialogā klasē un mācību stundās dzīves situācijas(viens runā skaļi, bet pārējie uzmanīgi klausās), atbildiet uz skolotāja un klasesbiedru jautājumiem; atbilst vienkāršākajiem standartiem runas etiķete: sasveicināties, atvadīties, paldies; strādāt pāros un grupās.

Personīgi: attīstīt sadarbības prasmes ar pieaugušajiem un vienaudžiem dažādās sociālās situācijas, spēt izvairīties no konfliktu radīšanas un atrast izeju strīdīga situācija; veidot cieņpilnu attieksmi pret citiem viedokļiem; pieņemt un apgūt sociālā loma students; attīstīt motīvus izglītojošas aktivitātes un mācīšanas personīgā nozīme.

Mācību formas un metodes

Veidi: frontālais, individuālais, grupu darbs.

Metodes: verbālā, vizuālā, skaidrojošā un ilustratīvā

Tēmas galvenais saturs, jēdzieni

Emocijas: manas un citas, emociju izpausmes veidi, emociju bagātība un daudzveidība, emociju izpausmes sejas un žestu repertuārs

Izglītības resursi

Dators, multimediju projektors, prezentācija par tēmu: “Uzmini emocijas” (autors Yan E.Yu.), kartīšu komplekts ar emociju nosaukumu, skeču teksti izspēlēšanai, papīra lapas, medaļas “Labākais sajūtu eksperts ”, “Emociju eksperts”.

Nodarbības scenārijs.

es posms: Organizatoriskais moments.

Mērķis:

skolēnu aktivizēšana, pozitīvas attieksmes veidošana bērniem pret darbu

Resurss #1

Prezentācija nodarbībai

1. slaids

- Sveiki puiši! Sveiki, dārgie viesi! Šie ir vārdi, kurus mēs sveicam viens otru, kad tiekamies. Sakot šos vārdus, no sirds vēlam sastaptajiem veselību, labestību un prieku! Un, kad ar mums viss ir labi, tad mums ir labs garastāvoklis!

Ja Jums ir labs garastāvoklis, ko tu vari dot citiem cilvēkiem, kad satiec? Kā jūs bez vārdiem paziņot viņiem, ka esat lieliskā noskaņojumā?

Ja nav bērnu ar slikts garastāvoklis, tad bērni, kas stāv aplī, sūta viens otram smaidus. Pēc tam visi grupās apsēžas pie galdiem.

Noskaņojieties darbam.

Atbildiet uz skolotāja jautājumiem.

Veikt skolotāja uzdevumus

Komunikatīvais UUD

II posms: zināšanu papildināšana.

Mērķi: likt bērniem formulēt tēmu un noteikt stundas mērķus.

Resurss #1

Prezentācija nodarbībai

2. slaids

- Puiši, tagad lūdzu sakiet, mēs tikai smaidījām viens otram, bet ko jūs piedzīvojāt? Labi padarīts!

1. - Tagad, lūdzu, paskatieties uz tāfeles un atrodiet vārdus šajā burtu ķēdē un izlasiet tos.

Ko šie vārdi nozīmē?

Labi padarīts! Bet puiši, šodien mums nav vienkārša, bet maģiska nodarbība. Mēs šodien būsim kopā ar jums jūtu eksperti.

Kas, jūsuprāt, ir sajūtu eksperti?

Sajūtu eksperti ir tie cilvēki, kuri ir atbildīgi par jūtām un labi pārzina savas un citu cilvēku emocijas. Šodien rīkojam konkursu, kurā tev tiks doti uzdevumi, lai pārbaudītu, cik labi tu saproti emocijas!

Skolotājs uz papīra lapas pieraksta komandu nosaukumus un piekar tos uz tāfeles.

2. Spēle “Izsaki emocijas”.

Komandas ir sarindotas. Katrā rindā viens otram aiz galvām stāv vienas un tās pašas komandas dalībnieki, kuri bez vārdiem pa vienam nodos kādu emociju. Nododot emocijas, nerunājieties un negriezieties viens pret otru, kamēr nav pieskarties jūsu plecam. Pēdējais spēlētājs rindā, saņēmis emociju, paceļ roku. Tas nozīmē, ka komanda izpildīja uzdevumu. Es parādīšu uz kartes, kādas emocijas ir jānodod pirmajam spēlētājam katrā rindā.

Skolotājs katras komandas pirmajam dalībniekam iedod kartiņu ar emociju nosaukumu. Pēc sacensībām viņš no komandām (no pēdējā līdz pirmajam) uzzina, kādas emocijas tika pārraidītas. Uzvar tā komanda, kas visātrāk nodeva emocijas un nav tās izkropļojusi pārraides procesā. Viņai tiek piešķirti divi punkti. Ja komanda bija precīza, bet ne ātra, tā saņem vienu punktu. Sacensības notiek divas vai trīs reizes. Katras komandas saņemtie punkti visā sacensību laikā tiek fiksēti uz tāfeles. Pēc katrām sacensībām tiek summēti sacensību rezultāti.

3. Nodarbības tēmas formulēšana, mērķu izvirzīšana.

- Puiši, ko mēs tagad darījām šajās sacensībās? Un ar kādu palīdzību jūs un es uzminējām cita cilvēka emocijas? (uzminēja citu cilvēku emocijas, izmantojot sejas izteiksmes un žestus)

Grupas darbs

Bērni lasa vārdus: laime, prieks, skumjas, aizvainojums, interese, vainas apziņa

Atbildiet uz skolotāja jautājumiem

Bērni tiek sadalīti komandās pa 4-5 cilvēkiem un izdomā savai komandai nosaukumu.

Veikt skolotāja uzdevumus

Kopā ar skolotāju viņi summē pirmā konkursa rezultātus

Formulējiet nodarbības mērķi

Normatīvais UUD

Personīgais UUD

Komunikatīvais UUD

III posms. Jauna materiāla apgūšana.

Mērķi: apzināt jaunas zināšanas skolēnu vidū, attīstīt spēju rast atbildes uz problemātiskiem jautājumiem, likt bērniem patstāvīgi secināt, kā rīkoties ar informāciju

  1. Iepazīstinām ar jauno terminu “Emocijas”.

Kas ir emocijas? Lai atbildētu uz šo jautājumu, jums jāatceras, kad pēdējo reizi bijāt ļoti pārsteigts?

Uzklausījis bērnu atbildes, skolotājs izdara vispārīgus secinājumus par to, kad esam pārsteigti.

Vai gadās, ka apvainojaties? Kas tevi parasti aizvaino?

Skolotājs izdara secinājumu par to, kad esam aizvainoti.

Pastāstiet mums, kādi notikumi varētu jūs iepriecināt. Kā jūs varat padarīt savu garastāvokli priecīgu?

Skolotājs izdara secinājumu par to, kad mēs priecājamies.

Tātad, vai jūs esat spējīgs dažādas situācijas pēc noteiktiem notikumiem piedzīvot noteiktas emocijas. Kad mums notiek patīkami notikumi vai piepildās mūsu vēlmes, mēs piedzīvojam pozitīvas emocijas – prieku, laimi, pārsteigumu, baudu. Nepatīkami notikumi un nepiepildītas vēlmes izraisa mūsos negatīvas emocijas – skumjas, aizvainojumu, bailes, dusmas.

2. Uzdevums “Emociju saraksts”

3 minūšu laikā katras komandas spēlētāji uz vienas lapiņas uzrakstīs pēc iespējas vairāk emociju.

Pēc 3 minūtēm tiek savāktas lapiņas, nolasītas piezīmes un komandām tiek piešķirti punkti atkarībā no emociju daudzuma.

- Un tagad mēs ar jums atpūtīsimies

Sacensības-vingrinājums "Zieds"

Atbildiet uz skolotāja jautājumiem

Domāšana

Grupas darbs

Punktu skaitīšana kopā ar skolotāju

Veikt fiziskos vingrinājumus

Kognitīvā UUD

Komunikatīvais UUD

IV posms: apgūtā nostiprināšana.

Mērķis: darbības metodes apgūšana ar iegūtajām zināšanām praktiskajā darbībā

Resurss #1

Prezentācija nodarbībai

Slaidi Nr.3 līdz Nr.26

    Darbs grupās. Uzdevums “Uzmini emocijas”.

Šajās sacensībās komandas gaida nopietns pārbaudījums: pēc attēliem jānosaka bērnu emocijas un jāizdomā īss stāsts par to, kā radās šī emocija. Vēsturi var pierakstīt.

    Uzdevums "Skits"

Pēdējās sacensībās komandas sagatavo un izpilda sketu, kurā varoņi piedzīvo dažādas emocijas. Pēc sižeta izrādīšanas skatītāji uzmin šīs emocijas.

Skolotājs dod bērniem tekstus, aprakstot ainas, palīdz sadalīt lomas un sniedz "režisora ​​padomus".

Sacensību norise: komanda rāda skici, citu komandu dalībnieki nosauc parādītās emocijas, tad tiek paziņotas pareizās atbildes un piešķirtas pareizās atbildes. Ja varoņu emocijas ir norādītas pareizi, tad 1 punkts par katru tiek piešķirta gan komandai, kas uzminēja, gan tai, kas parādīja

Domājiet un uzminiet emocijas, izdomājiet emocijas

Viņi tēlo sižetus

Uzminiet emocijas, kas tiek izspēlētas

Normatīvais UUD

VII . Nodarbības kopsavilkums. Darbības atspoguļojums

Mērķi: uzdoto uzdevumu korelācija ar sasniegto rezultātu, jaunu zināšanu fiksēšana, tālāko mērķu izvirzīšana.

Resurss #1

Prezentācija nodarbībai

27. slaids

28. slaids

Kādas emocijas mēs šodien pētījām?

Kā jūs varat izteikt savas emocijas?

Tagad nodarbības beigās noteiksim jūsu emocionālo stāvokli. Lūdzu, uzzīmējiet emocijzīmes uz savām sagatavēm.

Apkopojot. Vērtēšana.

Ļaujiet man pabeigt mūsu nodarbību ar jums ar vārdiem: “Es esmu laimīgs! Esmu priecīga! Man bija ļoti jautri sazināties!”

Novēlu jums, dārgie puiši, būt labiem justiem, un jums, dārgie viesi, šajā dzīvē piedzīvot tikai pozitīvas emocijas!!!

Padomā un atbildi uz jautājumiem

Nosakiet viņu emocionālo stāvokli klasē. Atspulgs

Kopā ar skolotāju viņi aprēķina punktus.

Normatīvais UUD

Pielikums Nr.1

Bibliogrāfija

1. Aidžers A., V. Halle “Psihodrāma bērnu grupu terapijā”. -M: GENESIS, 2009

2. Babkina N.V. Zināšanas prieks. - M.: 2008. gads

3. Vagapova D. X. “Retorika intelektuālajās spēlēs un treniņos.” -M.: Citadele, 2009.

4. Vinnik M. O. “Kavēšanās garīgo attīstību". - Rostova pie Donas: "FĒNIKSS", 2007.

5. Gunina E. V. “Nelabvēlīgo skolēnu domāšanas diagnostika un korekcija”. - CLIO, 2007. gads.

6. Zinkevičs - Evstigneeva T. D., Tihonova E. A. "Projektīvā diagnostika pasaku terapijā." - SPb "RECH", 2008. gads.

7. Iļjina M.V. "Mēs jūtam, zinām, domājam." - M.: ARKTI, 2009.

8. Istratova O. N. "Seminārs par bērnu psihokorekciju: spēles, vingrinājumi, paņēmieni." - Rostova pie Donas "Fēnikss", 2008.

9. Karelina I. O. " Emocionālā attīstība bērni." - Jaroslavļa: "Attīstības akadēmija", 2007.

10. Ķipnis M. "128 labākās spēles un vingrinājumi jebkuram treniņam. Kā dot enerģiju, atdzīvināt, noskaņot un saliedēt grupu." - M.: "aCT", Sanktpēterburga: Prime - EUROZNAK, 2009.

11. Kozaks O. N. “Ceļojums uz spēļu zemi”. - Sanktpēterburga: "Savienība", 2007. gads.

12. Sarežģīta psihomotorās korekcijas metodika // Red. A. V. Semenovičs, 2008

13. Kryazheva N. L. "Bērnu emociju pasaule." - Jaroslavļa: "Attīstības akadēmija", 2009.

14. Levanova E. A., Voloshina A. E. "Spēle treniņā. Spēles mijiedarbības iespējas." - PĒTERS, 2009

15. Lokalova R. P. "90 nodarbības psiholoģiskā attīstība jaunākie skolēni". - M.: 2008.

16. Nikolskaya I. L., Tigranova L. I. “Vingrošana prātam” - M.: 2007

17. Seminārs uz psiholoģiskās spēles ar bērniem un pusaudžiem //Red. Bitjanova M. R. - PĒTERS, 2007.

18. Semenovičs A. V. “Neiropsiholoģiskā korekcija in bērnība. Aizvietošanas ontoģenēzes metode" - M.: GENESIS, 2007.

19. Semenčenko P. M. “399 uzdevumi bērna attīstībai”. - M.: 2008. gads

20. Fopel K. “Kā iemācīt bērniem sadarboties” - M.: GENESIS, 2009.

INTERNETA RESURSI:

1. Žurnāls "Bērnu ar attīstības traucējumiem izglītība un izglītība" http://www.schoolpress.ru jornal issues/razvitie/index.php

2. "Festivāls" pedagoģiskās idejas "Publiskā nodarbība" - http:// festivāls. I september.ru

3. "Pedagoģiskā bibliotēka" - http://www.pedlih.rti

4. "Psiholoģijas pasaule" - http://psychology.net.ru

5. Prezentācijas mājaslapā: http://www.danilova.rg

Mērķis: Pašapziņas, refleksīvo spēju un tolerances attīstība sākumskolas vecuma bērniem.

Uzdevumi:

I. Bērnu iepazīstināšana ar jēdziena “raksturs”, “noskaņojums” mācību priekšmetu saturu, ar rakstura iezīmēm. Rakstura iezīmju apzīmēšanai lietotā vārdu krājuma bagātināšana.

II. Turpiniet attīstīt brīvprātīgu uzvedību.

III. Morāles ideju atjaunināšana par labajām un sliktajām rakstura iezīmēm.

Lejupielādēt:


Priekšskatījums:

Psiholoģijas nodarbības metodiskā izstrāde

klašu skolēniem 1.-3

"Mēs visi esam tik atšķirīgi."

Mērķis: Pašapziņas, refleksīvo spēju un tolerances attīstība sākumskolas vecuma bērniem.

Uzdevumi:

  1. Iepazīstināt bērnus ar jēdzienu “raksturs”, “noskaņojums” un rakstura iezīmju mācību priekšmetu saturu. Rakstura iezīmju apzīmēšanai lietotā vārdu krājuma bagātināšana.
  2. Turpiniet attīstīt brīvprātīgu uzvedību.
  3. Morāles ideju atjaunināšana par labajām un sliktajām rakstura iezīmēm.

Metodiskais aprīkojums:

  • Psiholoģiskie albumi;
  • Krāsu zīmuļi;
  • Valde;
  • Krīts;
  • 3 caurspīdīgas glāzes ar ūdeni;
  • Māla gabals;
  • Sequins;
  • Deserta karote;
  • Vidēja izmēra mīkstās rotaļlietas: suns, lācis, zaķis;
  • Sarkanas kartona skaidas (25 gab.);
  • Atskaņotājs;
  • Video projektors;
  • Dinamiskas un relaksējošas mūzikas ierakstīšana;
  • Slaidi.

Nodarbības gaita.

  1. Laika organizēšana.

Sveiki. Es priecājos jūs šodien redzēt šeit. Lūdzu, apsēdieties... KLAUSIES SEV!

Tagad, lūdzu, sakiet man: kāda krāsa var raksturot jūsu noskaņojumu, jūsu stāvokli “šeit un tagad”?

  1. Iestatiet nodarbībām.

Ja skolēni saka: pelēks, gaiši pelēks, dzeltens, zils, zaļš, melns, brūns, tumši zils, gaiši zils, gaiši brūns u.c., tad kopā ar bērniem ir jāveic “iesildīšanās” vingrinājums, piemēram, , "Aplaudēšanas vilnis."

Spēle "Plau vilnis"

Mērķis: “iesildot” grupu, radot noskaņojumu gaidāmajam darbam.

Instrukcijas: Es stāvu aplī ar tevi un veicu aplaudēšanu, ko “nododu” kaimiņam pa kreisi vai pa labi. Viņš pabrauc tai tālāk tajā pašā virzienā pa apli. Tas ir, ir "aplaudēšanas vilnis". Es to sākšu un pārtraukšu. Esi uzmanīgs – varu sūtīt “vilni” pretim jau nākošajam. Tavs uzdevums ir nepazust un neapturēt “vilni”, kamēr es to neizdarīšu.

Ja skolēni saka: sarkans, spilgti sarkans, aveņu, ķiršu, spilgti dzeltens, spilgti rozā utt., tad bērniem ir jāspēlē relaksācijas un nomierinoša spēle, piemēram, vingrinājums “Sasaldēt”.

Spēle "Iesaldēt"

Mērķis: relaksācija, grupas nomierināšana, noskaņojums gaidāmajam darbam.

Instrukcijas: Atstājiet galdus uz klases vidu. Tagad ieslēgšu mūziku. Kamēr tas skan, jūs varat kustēties, dejot utt., bet, tiklīdz tas apstājas, jums ir jāsastingst stāvoklī, kurā šī mūzikas pauze jūs aizķēra. Ikviens, kurš pārkāpj šo noteikumu, tiek izslēgts no spēles un apsēžas. Vai visi saprot uzdevumu? Tad sāksim.

  1. Sagatavošanās jauna materiāla uztveršanai.

Puiši, padomāsim par to, ar ko cilvēki atšķiras viens no otra?

Bez izskata, kā vēl tie atšķiras?

Tieši tā, ar savu uzvedību, raksturu, noskaņojumu. Šodien mēs uzzināsim, kas ir raksturs, temperaments, uzvedība un noskaņojums, un mēs to darīsim ar pasakas palīdzību. Bet vispirms izlasīsim mūsu nodarbības tēmu.

Bērni uz tāfeles nolasa stundas tēmas nosaukumu.

Tātad, ko nozīmē “Mēs visi esam tik dažādi”? Kā jūs to saprotat?

Jā, tas nozīmē, ka cilvēki atšķiras pēc rakstura. Daži ir labi, citi ir ļauni, daži ir dāsni, citi ir mantkārīgi utt. Arī cilvēki uzvedas atšķirīgi, un katra garastāvoklis vienmēr ir atšķirīgs.

  1. Darbs pie tēmas.
  • Uzdevums “Nosauciet pretējo rakstura īpašību”;
  • “Pasakas par kokiem – tēli” lasīšana (izmantojot slaidus);
  • Uzdevums “Mans koks – varonis” (izmantojot audio ierakstu).

Pirms sākat pētīt jaunu tēmu, es iesaku jums spēlēt.

Spēle "Nosauciet pretējo rakstura īpašību".

Mērķis: vārdu krājuma bagātināšana.

Instrukcijas: tu jau zini kādas tur ir rakstura iezīmes. Tagad mēs pārbaudīsim, kurš viņus zina vislabāk? Es nosaukšu vienu rakstura īpašību, un jums būs jāsaka pretējais. Piemēram, es saku "ļauns", bet jūs sakāt "labs". Jūs nevarat kliegt atbildes no savas vietas, es ņemšu vērā tikai to studentu atbildes, kuri paceļ rokas. Tātad, sagatavojies!

Psihologs nosauc pārmaiņus, tad pozitīvi, tad negatīva īpašība raksturs. Par katru pareizo atbildi viņš iedod sarkano čipu. Labāko rakstura īpašību tiesnesi nosaka pēc kopējā savākto žetonu daudzuma.

Puiši, tagad es vēlos jūs iepazīstināt ar suni, kas palīdzēs mums saprast, saprast sevi. Šo suni sauc Družoks. Viņam ir draugi Bunny un Mishka. Kādu dienu ar viņiem notika šāds stāsts (mīksto rotaļlietu displeja pavadībā).

Pasaka.

Družkai vienmēr ir dažādas noskaņas, taču, tāpat kā visiem pasaku zemes pasaku iemītniekiem.

Draugs ilgu laiku ceļojis, izbraucis daudzus ceļus, apmeklējis daudzas valstis. Viņam ļoti pietrūka draugu un viņš nolēma viņus apciemot un pastāstīt par saviem piedzīvojumiem. Vispirms viņš ieradās pie Zaķa, viņš pagatavoja kūku. Viņš pagatavoja brīnišķīgu, gardu kūku, un viņš bija apmierināts ar to. Zaķis bija ļoti apmierināts ar Budiju un iedeva viņam tēju un kūku. Draugs atstāja Zaķa māju ļoti jautrs un laimīgs. Viņa noskaņojums bija skaidrs un “tīrs”, kā ūdens šajā glāzē(rādot pirmo glāzi ar tīrs ūdens) (slaids “Smaidoša seja”) Balstoties uz slaidu, notiek diskusija par tēmu “Prieka sejas izteiksmes”.

Draugs, laimīgs, aizbrauca uz Mishku. Miška sēdēja un raudāja, jo nejauši salauza mātes mīļāko vāzi un tagad nezina, ko darīt. Draugam uzreiz kļuva skumji, slikti un aizvainoti par savu draugu, viņa garastāvoklis kļuva duļķains un tumšs(Otrajā glāzē iemetu māla gabaliņu) (slaids “Nomocīta seja, aizvainojums”) Balstoties uz slaidu, notiek diskusija par tēmu “Aizvainojuma sejas izteiksmes, skumjas”.

Ko jūs varat darīt, lai palīdzētu Mishka? Mums kaut kas jādara!

Draugs ātri sapulcināja visus savus draugus uz tikšanos: "Ko mēs darīsim?" Draugi ilgi apspriedās, un, visbeidzot, Družkam ienāca prātā lieliska ideja - vajadzēja uzdāvināt Miško mātei jaunu, labāku vāzi, ko viņš atveda no ziedu zemes. Šo vāzi nebija iespējams salauzt, tā mainīja krāsu atkarībā no īpašnieka noskaņojuma. Un Družkas noskaņojums tajā pašā brīdī kļuva spožs un dzirkstošs, piemēram, salūts(Trešajā glāzē iemetu spīdumus un maisu) (slaids "Idejas apgaismota seja") Zīmējiet gar slaidudiskusija par tēmu “Ieskata imitācija”.

Līdz mūsdienām Družko dāvinātā vāze ir palikusi Miška mājā. Kopš tā laika nekad nav bijis tumšs un apmācies.

Diskusija par pasaku:

Kādas ir noskaņas?

Kāpēc vāze nesatumst vai nekļūst duļķaina?

Kas notiks ģimenē, kad vāze kļūs duļķaina, dzirkstīs un kļūs skaidra?

Kāpēc vāze maina krāsu? (jo mainās garastāvoklis)

Puiši, mūsu varoņi dzīvo pasaku mežā, un šajā mežā aug pasaku koki - varoņi.

Pasaka par kokiem — tēli.

Dažos apbrīnojama pasaule, skaistā ielejā, izpleties starp augstiem un nepieejamiem kalniem, auga... Koki - Rakstzīmes. Tie bija neparasti koki. Tie ir savējie izskats atspoguļoja to cilvēku raksturus, kuri dzīvoja tālu, tālu aiz kalniem.

Katram Rakstzīmju kokam bija četri spēcīgi zari, kas nāca no tā stumbra, un no tiem daudzi mazi. Šīm četrām nozarēm bija savs nosaukums: pirmais saucās ATTIEKSME PRET CILVĒKIEM, otrais – ATTIEKSME PRET DARBU, trešais – ATTIEKSME PRET SEVI, bet ceturtais – ATTIEKSME PRET LIETĀM. Katrs koks – Raksturs, šiem zariem bija sava forma, atšķirībā no citiem, sava raksturīgā iezīme.

Uz viena Koka - Raksturs zars ATTIEKSME PRET CILVĒKIEM tika paplašināts, jo tas nesa PATIESĪBAS zaru, bet uz otras MELUS zars bija savīti gredzenā. Kaut kur zars ATTIEKSME PRET SEVI izaicinoši izcēlās kā NARCIESS zars, kaut kur gandrīz līdz zemei ​​nogrima no sava PAZEMĪBAS, un kaut kur mierīgi pacēlās saulē starp citiem kā PAZEMĪBAS iemiesojums. ATTIEKSME PRET LIETĀM zari uz dažiem kokiem – tēli bija savīti ar ALTĪBU, savukārt uz citiem tie atklāja savu Dāsnumu ar bagātīgu lapotni.

Šajā maģiskajā mežā auga ļoti dažādu raksturu koki.

Zem dažiem Rakstzīmju kokiem zeme plaisāja — tie bija tik smagi.(slaids “Karabas-Barabas, Baba Yaga, Koschey the Immortal” utt.)

Citi koki – personāži bija pilnībā pārklāti ar adatām un tāpēc bija ļoti dzeloņi(slaids “Šapokļaks, Lapsa Alise un kaķis Bazilio” utt.).

Un citi atgādināja telegrāfa stabi ar tikko pamanāmiem dzinumiem - tie bija ļoti taisni pēc būtības(slaids “Maugli, princese Nesmejana, Pipija garzeķe”).

Masīvi koki — rakstzīmes, kuras pat motorzāģis nevarēja nogriezt(slaids “Mauglis, mazais laupītājs, skārda mežsargs” utt.),

un gaišie Rakstzīmju koki burtiski lidinājās gaisā, tik tikko ar savām saknēm pielipuši pie zemes(slaids “Īkstīte, Vinnijs Pūks, Čeburaška, Pelnrušķīte” utt.).Starp tiem bija skaisti un neglīti, gari un slaidi, īsi un pat gar zemi ložņājoši.

Rakstzīmju koki bija tik atšķirīgi viens no otra, jo tie auga dažādās augsnēs, saule tos sildīja dažādi, vējš pūta savādāk, un lietus nesniedza mitrumu vienādi. (Bet katram dzīvē viss notiek savādāk, vai ne?)

Reizēm ielejā ielidoja nežēlīga vētra, tā nikni metās pie kokiem - Raksti: daži nolūza vai izrāvušies ar saknēm, citi noliecās zemē, bet nevarēja salūzt.

Bija arī tādi, kas nelocījās pat stiprā viesuļvētra vējā un tikai lepni taisnoja savus varenos zarus.

Katrs cilvēks pasaku varonis un pat Draugam šajā mežā ir savs Koks, kas savā izskatā atspoguļo tā raksturīgo raksturu. Daudzi cilvēki vēlētos apmeklēt šo mežu un redzēt, kā izskatās viņu Rakstzīmju koks. Bet neviens tajā nevar iekļūt, un jūs varat uzzināt, kāds jums ir raksturs, tikai izpētot sevi un savas darbības.

Diskusija par pasaku:

Pastāstiet mums, ko jūs no tā mācījāties?

Atcerieties, kādi varoņi tur ir?

Vai jūs domājat, ka jūsu rakstura koks aug šajā maģiskajā mežā? Kā tas ir?

Paņemiet lapas, sagatavojiet marķierus, lapas pašā augšpusē ierakstiet zīmējuma nosaukumu “Mans koks – raksturs” un uzzīmējiet to.

Bērni piesaista relaksējošu mūziku. Psihologs staigā apkārt un iedrošina šaubīgos studentus.

  1. Apkopojot.

Uz tāfeles tiek veidota bērnu zīmējumu izstāde.

Spēle "Un es..."

Mērķis: paaugstinot pašcieņu, attīstot refleksivitāti.

Instrukcijas: Tagad es nosaukšu rakstura iezīmi. Ja kādam ir šāda īpašība, tad, skaitot “trīs vai četri”, viņam jāsaka: “Un es!” Piemēram, es saku: “Es esmu atsaucīgs. Trīs četri...". Ikviens, kurš uzskata sevi par atsaucīgu, saka: "Es arī!" Tas ir skaidrs? Tātad,

Es esmu laipns. Trīs četri…

Esmu sabiedrisks...

Esmu cienījama…

Esmu disciplinēta...

Esmu drosmīgs…

Esmu pieticīgs... utt.

Paldies. Tagad apskatiet savus zīmējumus un ievērojiet, cik tie visi ir atšķirīgi. Dažiem ir resni koki, citiem tievi koki utt. Daži ir skumji, citi ir priecīgi.

Mēs visi esam ļoti dažādi, tāpēc arī esam skaistas. Nostāsimies aplī, sadevīsimies rokās un beigsim stundu ar cita pasaku varoņa - kaķa Leopolda vārdiem: “Puiši, dzīvosim kopā!” (bērni frāzi vispirms izrunā čukstus, pēc tam vidējā balsī un pēdējo reizi skaļi).


Notiek ielāde...Notiek ielāde...