Čas nastave do 8. marta. „8. mart. Istorija praznika. Uvodne riječi dječaka. Poezija

Bilješke za 9. razred na temu "Spomenik vječne ljubavi"

Predloženo Sat u učionici može se održati uoči 8. marta. Priče o ženama čija se imena veličaju zbog svoje sposobnosti da vole i budu voljene daju materijal za diskusiju i podstiču djecu na razmišljanje o ljepoti, idealima i ljubavi. Forma događaja je tradicionalna: informativni blok koji su pripremili dječaci i frontalni razgovor u organizaciji nastavnika.

Ciljevi: upoznati djecu sa istorijom nastanka pojedinih spomenika književnosti i umjetnosti; formirati pozitivan moralni stav prema ljubavi kao uzvišenom ljudskom osjećaju; doprinose obrazovanju estetskog ukusa; podsticati djecu na samousavršavanje, samorazvoj i širenje vidika.

pripremni radovi: Podijelite dječacima materijale informativnih blokova (2 fotokopije scenarija).

Oprema:

Gramofon;

Muzički snimci (L. Betoven „Mjesečeva sonata“, M. Oginsky

“Poloneza” itd.).

Decor: portreti (Laura, Beatrice, A. Kern, V. Lopukhina, P. Sheremetyev, D. Guicciardi); fotografija (mauzolej Taj Mahal, bolnica Šeremetjev (Institut Sklifosovski)).

Plan časa

I. uvod.

II. Informacijski blok.

1. Petrarka i Laura.

2. Dante i Beatrice.

3. Taj Mahal.

4. “Mjesečeva sonata”.

5. Grofica Šeremetjeva.

6. “Divan trenutak.”

7. Varenka i Mihail.

8. Zaključak.

III. Interaktivni razgovor.

IV. Završna riječ.

Napredak u razredu

I. Uvodne riječi

Profesorica razredne nastave. Ljudi, bliži se 8. mart. Na ovaj dan uobičajeno je čestitati svim ženama praznik proljeća i ljubavi. I odlučili smo da danas naš čas nastave posvetimo ženama koje su postale poznate po ljubavi. To su bile izvanredne žene. Mogle su probuditi takvu ljubav prema sebi, što je rezultiralo briljantnim poetskim stihovima, očaravajućim zvucima i bojama, harmonijom arhitektonskih formi... To su žene

posjedovanje dara voljeti i biti voljen. Naši momci danas pričaju o njima. Dajem im reč.

II. Informacijski blok

Petrarka i Laura

Voditelj 1.

Među hiljadama žena bila je samo jedna.

Nevidljivo je pogodio moje srce.

Samo sa izgledom dobrog serafima

Mogla bi da parira njenoj lepoti.

Privukli su je nebeski poslovi,

Sva zemaljska vreva je prošla.

Bolno gorimo vatrom i hladnoćom,

Moja duša joj je pružila krila.

Voditelj 2. Ove pjesme su posvećene ženi po imenu Laura. Njeno ime danas je poznato cijelom svijetu kao ime voljene velikog pjesnika Francesca Petrarke. Pesnik je kroz svoj život nosio ljubav prema ovoj ženi. I unutra starost, više od 40 godina nakon prvog susreta, prisjetio se dana i sata kada ju je prvi put vidio u crkvi. Frančesko se u ovu plavu lepoticu crnih očiju zaljubio na prvi pogled, a ona mu je postala muza do kraja života. I isti dan 21 godinu kasnije postao je fatalan: Laurin život je oduzela nemilosrdna kuga. Svih ovih godina Petrarka je strastveno volio ovu ženu, iako je bila udata, postala majka 11 djece, a općenito su se vidjeli samo nekoliko puta, razmjenjujući samo prolazne poglede. Voleo ju je duhovnom ljubavlju, smatrajući damu svog srca uzorom savršenstva i čistote, ne usuđujući se ni sanjati o grešnom dodiru. Petrarka je Lauri posvetio preko 300 soneta. Možete ih koristiti za kreiranje ljubavnog dnevnika. Upravo zahvaljujući toj neuzvraćenoj ljubavi Petrarka je postao veliki tekstopisac. I svaka žena bi željela da bude voljena kao što je veliki Petrarka volio prelijepu Lauru.

Dante i Beatrice

Voditelj 3. Beatrice. Miljenik velikog Dantea. Takođe idealna, platonska ljubav.

Ova ljubav postala je izvor vječne inspiracije za pjesnika: U međuvremenu, pjesnik i njegova muza vidjeli su se samo dva puta u životu, razmijenivši nekoliko riječi pozdrava. Oboje su živeli u Firenci, bili su komšije i sreli su se jednog dana na veličanstvenom majskom festivalu. Dante je imao 9 godina, a Beatrice samo 8. Devojčica je bila obučena u crvenu haljinu sa kaišem. Mladi Dante se u nju zaljubio na prvi pogled. Ali odmor je završio, a sljedeći susret se dogodio 9 godina kasnije. Beatrice je hodala ulicom, u pratnji dvije žene. Srdačno je pozdravila, a pjesnik je bio na vrhuncu blaženstva.

Voditelj 4. Ljubav iz djetinjstva se pretvorila u romantičnu ljubav. Beatrice je ubrzo umrla, ali je za Dantea zauvijek ostala ideal ljubavi i ljepote. Dante je posvetio svoje prve knjige poezije Beatrice. Govorio je o svojoj ljubavi prema njoj i oplakivao njen odlazak sa ovog svijeta. Ali, činilo mu se da to nije dovoljno, i zakleo se da će napisati dostojnu pjesmu u njenu čast, najbolju koja je ikada bila posvećena jednoj ženi. 27 godina kasnije, ispunio je svoje obećanje tako što je završio " Divine Comedy" Ovo djelo opisuje uspon duše iz pakla u raj. Ovo opasan put pjesnika prati veliki Vergilije, ali ga on samo vodi u Čistilište. I odatle ga Beatrice vodi do kapija raja. Tako ga je pjesnikova ljubav prema ovoj lijepoj ženi vodila kroz cijeli život.

Taj Mahal

Voditelj 5. Mauzolej Taj Mahal je jedno od sedam svjetskih čuda, najljepša građevina u Indiji. Najbolji arhitekti Istoka gradili su ga tokom 22 godine, po narudžbi muslimanskog mogulskog kralja Shah Jahana, čije ime znači "vladar svijeta". Ova divna arhitektonska građevina postala je spomenik vječna ljubavženi koja se zvala Mumtaz Mahal, što znači "ukras dvorišta".

Šah Jahan, kako je postao s poštovanjem poznat nakon svog stupanja na prijesto 1628. godine, imao je veliki harem, kako i dolikuje tako visokom vladaru. Ali kada se u njemu pojavila Mumtaz Mahal, šah je prestao da obraća pažnju na druge žene. Mumtaz Mahal je pratila šaha čak iu dugim vojnim pohodima, nepokolebljivo podnoseći sve nedaće sa svojim mužem. Ona je bila jedina osoba kojoj je šah potpuno vjerovao. Preko 17 godina srećnog braka, imali su 13 dece. Prilikom rođenja četrnaestog djeteta umrla je šahova voljena žena. Ožalošćeni car objavio je dvogodišnju žalost u zemlji i ubrzo odlučio da na groblju svoje supruge sagradi mauzolej, koji bi simbolizovao nevjerovatnu ljepotu njegove voljene žene...

Voditelj 6. Nedaleko od mauzoleja, Shah Jahan je želio da izgradi grobnicu za sebe - istu, ali od crnog mramora. Međutim, zemlja je bila devastirana zbog neviđenih troškova koji su bili potrebni za izgradnju mauzoleja. Nekada moćni vladar izgubio je vlast i proveo ostatak života u zatočeništvu. Sa malog prozora mogao je da vidi samo beli mermerni spomenik svojoj ljubavi. Nakon smrti, sahranjen je pored svoje supruge. Sada je mauzolej jedno od najposjećenijih mjesta. Na nadgrobnim spomenicima uvijek ima svježeg cvijeća - u znak sjećanja na vječnu ljubav.

"Mjesečeva sonata"

Voditelj 7. Vjerovatno ne postoji osoba na svijetu koja se ne bi smrznula uz zvuke Betovenove “Mjesečeve sonate”. Samo je ljubav mogla roditi ove nježne, očaravajuće zvuke. Šesnaestogodišnja učenica velikog kompozitora, grofice Giuliette Guicciardi, bila je šarmantna i neozbiljna i kao da je uzvraćala Betovenovu nasilnu strast. Čak se nadao i braku, iako je bio duplo stariji od nje. Ali neozbiljna lepotica ubrzo se zainteresovala za mladog grofa i udala se. Ali "Mjesečeva sonata" je ostala. Ostao je kao izraz čistog, dubokog, iskrenog osećanja. I ova muzika izaziva ista osećanja kod slušalaca.

(Fragment drame L. Beethovena “Mjesečeva sonata”.)

grofica Šeremetjeva

Voditelj 8. Još jedan spomenik velikoj ljubavi nalazi se u Moskvi. Ovo je veličanstvena palata u kojoj se danas nalazi Institut Sklifosovski. Nekada se u ovoj zgradi nalazio Dom hospicija, koji je podigao grof Nikolaj Petrovič Šeremetev po volji svoje supruge, velike ruske dramske glumice Praskovje Ivanovne Žemčugove. Umrla je bukvalno odmah nakon smrti sina i prije smrti je zamolila muža da joj u spomen sagradi bolnicu za siromašne. I grof je ispunio njenu molbu. I u ovoj priči ljubav je pokazala svoje čudo, ali nije oličena u poetskim stihovima, ne u čudesnim zvucima, već u pročišćenju i uzdizanju ljudske duše. Grof Nikolaj Petrovič Šeremetjev bio je bogat 40-godišnji zgodan muškarac razmažen luksuzom. Njegova omiljena razonoda bila je lov, konji i žene. Na imanju njegovog oca postojalo je kmetsko pozorište, koje je bilo veoma popularno. Grof je bio strastven za pozorište, sam je birao talentovanu decu od svojih kmetova, učio ih muzici, plesu i scenskoj umetnosti.

Voditelj 9. Njegova buduća ljubavnica Praskovya Zhemchugova bila je jedna od najtalentovanijih glumica kmetskog pozorišta. Primetivši devojčin talenat, grof je počeo da je obrazuje. Uskoro je Zhemchugova postala pravi ukras pozorišta. Život kmetskih glumaca bio je veoma težak, a Praskovya ih je često štitila od maltretiranja i batinanja. I grof se, oduševljen djevojčinom ljepotom, iskrenošću i dobrotom, zaljubio u nju. Ali ubrzo je ljubav grofa i kmetske glumice postala poznata cijelom svijetu. Proganjali su ih tračevi i zavist. I sama Praskovya bila je bolno zabrinuta zbog njihovog grešnog odnosa. Vjenčali su se tajno sa dvora, ali Praskovya Zhemchugova je ostala grofica nešto više od 3 godine. IN poslednjih godina Više nije igrala, nije mogla u svijet. Njena jedina utjeha bila je molitva i pomoć siročadi i siromašnima. A prelepa zgrada u kojoj je posle njene smrti otvorena bolnica za siromašne Šeremetjevo, postala je spomenik ovoj velikoj i ne baš srećnoj ljubavi.

"Divan trenutak"

Voditelj 10.

Sećam se jednog divnog trenutka:

pojavio si se preda mnom,

Kao prolazna vizija

Kao genije čista lepota.

Voditelj 11. Zapanjujuće nježne, čiste, lijepe pjesme. Kome su posvećeni ovi magični redovi? Ko je bila žena kojoj je A.S. Puškin ga je nazvao „genijem čiste lepote“? Zvala se Ana Petrovna Kern. Nije imala baš srećnu sudbinu. Sa 17 godina udata je za 50-godišnjeg generala Kerna, gruba i ograničena osoba. Nakon smrti muža, Ana je svoj život spojila sa onim koga je voljela, i bila je sretna s njim, iako je živjela u siromaštvu. A.S. Puškin je mladu ljepoticu prvi put vidio u jednoj od peterburških kuća i oduševio se njenom ljepotom, gracioznošću i plemenitošću. I 6 godina kasnije ponovo su se sreli u Mihajlovskom.

Voditelj 10. Pored Mihajlovskog, gde je Puškin služio izgnanstvo, nalazilo se selo Trigorskoje. Anna Kern je došla kod svoje tetke. Puškin je više puta dolazio kod komšija, čitao njegove pesme, pesme, a pre nego što je Ana Petrovna otišla, dao joj je štampano poglavlje „Evgenija Onjegina“. Na neisječenim stranicama ležao je komad papira sa pjesmama...

Sećam se jednog divnog trenutka...

Nakon što je Anna Petrovna otišla, Puškin joj je napisao 7 pisama (at francuski), pun ljubavi i divljenja, koje je brižljivo čuvala tokom svog dugog života.

Varenka i Mihail

Voditelj 12. Varvara Aleksandrovna Lopukhina je najdublja i tajna ljubav Mihaila Jurjeviča Ljermontova. Ona je mlađa sestra njegov prijatelj Aleksej. U Moskvi su Lopuhinovi živeli pored Ljermontove bake. Kao student, pjesnik je bio strastveno zaljubljen u ovu mladu, slatku, inteligentnu i divnu djevojku. Ali onda se Lermontov preselio u Sankt Peterburg i upisao kadetsku školu. A 20-godišnja Varenka, vjerovatno pod pritiskom svog oca, udaje se za posjednika Bakhmetyeva, koji je bio 17 godina stariji od nje. Varenkin skori brak bio je težak za Ljermontova. Gorčina izgubljene ljubavi dugo je bojala njegov rad u tužnim tonovima. Svi koji su čitali “Princezu Mariju” prepoznali su par na slikama Vere i njenog supruga

Bakhmetyev. Mnogi od pjesnikovih redova povezani su sa slikom Varenke. Ali on, ne želeći da kompromituje ženu koju voli, uvek šifrira njeno ime. Takođe zna da je njen muž užasno ljubomoran i da je tera da uništi sve što je povezano sa Ljermontovim. Prije zadnji dan Ljermontov se sjetio V. Lopuhine. A na dan dvoboja ponovo se sjetio svoje voljene. Možda prve pjesme koje joj je posvetio.

Voditelj 13.

Nije ponosna na svoju ljepotu

Zavodi živu omladinu,

Ona ne vodi

Gomila tihih obožavatelja.

A njen logor nije boginji,

I grudi se ne dižu u talasima,

I u njemu niko nema svoje svetinje,

Čučnuvši do zemlje, ne prepoznaje.

Međutim, svi njeni pokreti

Osmijesi, govori i crte lica

Tako pun života, inspiracije,

Kao uspomena na bolje dane,

I srce voli i pati,

Skoro se stidim svoje ljubavi.

Zaključak

Voditelj 14. Svaki od kreatora je imao svoje Beautiful lady, moja vlastita muza. Zahvaljujući ovim muzama nastala su mnoga umjetnička djela. Iza duge godine Tokom postojanja čovječanstva, ljudi su naučili uzgajati kruh i napasati stoku, otkrili nove zemlje i zakone prirode, naučili trgovati i ubijati jedni druge i nakupili ogromne rezerve mržnje i nepovjerenja. Ali oni nikada ne bi mogli da ostanu ljudi da nisu naučili da vole. Jer samo ljubav, na kraju, pokazuje pravo lice osobe. Spomenici velike ljubavi koje su ostavili geniji dokazuju da je ljubav jača od smrti.

III. Interaktivni razgovor

Profesorica razredne nastave. Čuli ste nekoliko priča o ženama - ponekad najobičnijim, neupadljivim, koje su ipak otišle u istoriju. Sve ove žene imale su jedan talenat - talenat da vole i budu voljene. I ovaj talenat dao je čovjeku snagu i energiju za velike stvari. Mislite li da je moguće sresti takve djevojke i žene u današnje vrijeme? (Odgovori djece.)

Laura, Beatrice, Varenka Lopukhina - to je bila platonska, idealna ljubav koja je počela u ranoj mladosti na prvi pogled i trajala do kraja života. Da li je moguće pronaći takvu ljubav u našem vremenu? (Odgovori djece.)

Možete li objasniti misteriju ovih žena? Šta bi to moglo biti kod njih što je privuklo genije? (Odgovori djece.)

Kako izgleda moderna idealna žena? (Odgovori djece.)

IV. Završna riječ

Profesorica razredne nastave. Ideal žene, ideal lepote. Za svaki put je drugačije. Ali u svim vremenima, žena i ljubav su bili neraskidivi pojmovi. I iako su mnoge moderne devojke i žene postale grublje, i dalje su zabrinute zbog priča o večnoj ljubavi, vernosti, i dalje se svačije srce stisne uz zvuke „Mjesečeve sonate“, a svako želi da bude voljen, jedan jedini.

Razvoj časova

Ciljevi:
1. Produbite znanje o istoriji praznika.
2. Ujedinjavanje dječijeg tima.
3.Razvoj vještina učenika za aktivno pokazivanje sposobnosti, domišljatosti i kreativnosti.
4. Vaspitanje univerzalnih ljudskih i moralnih vrijednosti kod učenika.

Tok nastavnog sata:

Dan radosti i lepote,

Po celoj zemlji daje ženama,

Vaši osmehi i cveće!!!

Profesorica razredne nastave. Osmog marta - naša planeta slavi - Dan žena. Navikli smo na to kao na dobar i veseo odmor. Volimo ga zbog njegovih prijatnih nevolja i zbog osmeha naših dragih žena. Na ovaj dan je uobičajeno da se ženama poklanja cvijeće.

Pjesma streama se još nije čula

Larkin trill ne teče,

Ali sunce je sjajnije i pada

Kaže nam. Proleće dolazi!!!

Proljeće dolazi. I ne dozvoli da bude vruće.

Ali sa njom, kao letnja senka,

Međunarodni dan žena

To je praznik ljubavi i ljepote

Ljubav, nade i snovi.

Čestitam svim dragim ženama,

I budi ljepša od proljeća

Od sveg srca ti želim.

Profesorica razredne nastave. Osmi mart je "Međunarodni dan žena", praznik proljeća i pažnje prema ženama. Na ovaj dan smo oslobođeni posla, a naše "lijepe polovine" očekuju znakove pažnje, cvijeće i poklone od muškaraca. To je tradicija. Radujemo se prazniku ne upuštajući se posebno u njegovo značenje. Vrijeme prolazi, smisao praznika potpuno nestaje, a mi se ponekad zapitamo: šta, tačno, i zašto slavimo?

(Prezentacija).

Međunarodni dan žena - praznik koji se svake godine slavi 8. marta u nizu zemalja kao "Dan žena".

Široko prihvaćena verzija je da je tradiciju obilježavanja Međunarodnog dana žena 8. marta započeo „Marš praznih lonaca“, koji su na današnji dan 1857. godine održale radnice u tekstilnoj industriji i tvornicama odjeće u New Yorku u znak protesta. protiv neprihvatljivih uslova rada i niskih plata. Tražili su kraći radni dan, poboljšane uslove rada, ravnopravne sa muškarcima plate. Te su žene u to vrijeme radile i do 16 sati dnevno, a njihov rad je bio vrlo slabo plaćen. Predviđeno je da na ovaj dan žene organizuju skupove i marševe, privlačeći javnost na svoje probleme.

IN savremeni svet, u nekim zemljama ovaj dan je proglašen državnim praznikom.

Profesorica razredne nastave. Momci, možda znate neku poslovicu ili izreku posvećenu ženama, djevojkama, majkama?

Odgovori momaka:
1. Nema slađeg prijatelja od sopstvene majke!
2. Toplo je na suncu, dobro u prisustvu majke!
3. Gdje idu majka i dijete!
4. Bez majke mila moja i cveće ne cveta!
Profesorica razredne nastave . Šta mislite o čemu govore ove poslovice? Da li se oni odnose na 8. mart? Naravno da jesu, jer 8. mart nije samo Dan žena, već i Dan majki.

Izvođenje muzičke kompozicije (pjesma “Baby Mammoth”).

By plavo more, u zelenu zemlju
Plovim na svom bijelom brodu.
na svom bijelom brodu,
Na tvom bijelom brodu.

Ne plaše me ni talasi ni vetar, -
Plivam do jedine majke na svijetu.
Jedrim kroz talase i vetar
Jedinoj majci na svetu.
Jedrim kroz talase i vetar
Jedinoj majci na svetu.

Želim da se spustim na zemlju što je pre moguće,
„Ovde sam, stigao sam!“ viknuću joj.
vrisnuću majci,
vrisnuću majci...

Neka mama čuje
Neka mama dođe

Uostalom, ovo se ne dešava u svetu,
Tako da su djeca izgubljena.
Uostalom, ovo se ne dešava u svetu,
Tako da su djeca izgubljena.

Neka mama čuje
Neka mama dođe
Neka me majka definitivno pronađe!
Uostalom, ovo se ne dešava u svetu,
Tako da su djeca izgubljena.
Uostalom, ovo se ne dešava u svetu,
Tako da su djeca izgubljena.

Profesorica razredne nastave. Svi ćete, siguran sam, svojim majkama i bakama, svojim najmilijima i poznanicima čestitati 8. mart. Pokušajte da im na ovaj dan poklonite osmeh, sunčano, prolećno raspoloženje.

Pa za sve naše devojke dobro raspoloženje momci daju danas. Dajem im reč.

Dva voditelja (dječaka) dolaze do table.

Voditelj 1.

Drage naše devojke. Iskreno vam čestitamo Međunarodni dan žena! Želimo vam zdravlje, uspeh, ljubav, lepotu.

Voditelj 2.

Za vaš odmor pripremili smo igru ​​“Neobični prsten”.

Prva runda. "buket"

Voditelj 1.

Prva runda se zove "Buket".

Voditelj 2.

Morate uspjeti da imenujete što više cvijeća, bašte ili polja, za 1 minut.

Voditelj 1.

Djevojčice će morati da imenuju cvijeće žensko, a dječaci su muško cvijeće.

Voditelj 2.

Dakle, počinje tim "Romashka". Merim vreme - počnimo!

Voditelj mjeri vrijeme. Djevojčice imenuju cvijeće. Voditelji broje broj imenovanih cvjetova (ruža, ljiljan, kamilica, tratinčica, jorgovan, aster, karanfil, kaša, orhideja, sljez itd.).

Voditelj 1.

Hvala vam drage devojke. Uz vašu pomoć, dobili smo ogroman mirisni buket (broj) cvijeća.

Voditelj 2.

A sada je red na Cactus tim. Zar nisi zaboravio? Cvijeće ćete morati nazvati muškim.

Voditelj 1.

Pažnja - počnimo!

Voditelj mjeri vrijeme. Dječaci imenuju cvijeće. Voditelji broje broj imenovanih cvjetova (dalija, božur, gladiola, đurđevak, lala, jasmin, različak, ljutić, maslačak, perunika, klobuk, kaktus, mak itd.).

Voditelj 2.

Pa, momci su dobili i lijepi buket (broj) cvijeća. Šta ćeš s tim?

Prvi član tima.

Hajde da ga damo devojkama.

Drugi član tima.

Oni su usred sivih dana

Stalno smo zapanjeni.

Treći član tima.

Svojom lepotom i svežinom

Podsećaju me na cveće...

Voditelj 1 .

Tako je u prvom kolu pobijedio tim Romashka. Ona je ta koja je završila sa svim cvećem prikupljenim na prvom takmičenju.

Voditelj 2.

I skor u ovom kolu je 1:0.

Druga runda. "U posjeti bajci"

Voditelj 1.

Sada drugi krug - "U posjeti bajci."

Voditelj 2.

Poslušajte zadatak. Svaki tim mora naizmjenično imenovati junake bajki.

Voditelj 1 .

Djevojčice bi trebale zvati bajkovite ljepotice i pametne djevojke, a dječaci bi trebali zvati bajkovite junake i dobre momke.

Voditelj 2.

Tim koji može zapamtiti najviše heroja pobjeđuje.

Voditelj 1.

Jesu li timovi spremni? Počinje ekipa "Romashka".

Timovi se naizmjenično zovu likovi iz bajke(djevojčice: Vasilisa Prelijepa, Vasilisa Mudra, Marija zanatlija, Palčica, Princeza Nesmeyana, Mala Havrošečka, Princeza žaba, Mala sirena, Pepeljuga, Crvenkapa, Mašenka, Gerda, Marija Carevna, Sineglazka, itd., dječaci: Ivan-Tsarevich, Ivanushka, Korolevich Elisha, Ilya Muromets, Dobrynya Nikitich, Alyosha Popovich, itd.). Predavači broje broj imenovanih likova.

Voditelj 2.

Takmičenje je završeno. Pobijedio je tim "Romashka". Rezultat u drugom kolu je 2:0.

Voditelji sjedaju na svoja mjesta, a na njihovo mjesto dolazi drugi par izlagača.

Predstavljanje poklona

Voditelj 1 .

Hya, kao i uvijek, pobjednike očekuju pokloni.

Voditelj 2.

Ne od vila, ne od čarobnjaka, već od svih naših dječaka.

Uključuje se muzika i svi momci ustaju.

Voditelj 1.

Drage naše devojke!

Voditelj 2.

Sa prvom kapi...

Voditelj 1.

Sa prolećnom snežnom mećavom...

Voditelj 2.

Srećan prvi prolećni cvet!

Voditelj 1.

Čestitamo vam i iskreno vam želimo...

Zajedno. Radost, sreća, ljubav!

Muzika svira. Dečaci daju poklone devojčicama.

Sumiranje (razmišljanje)

Profesorica razredne nastave. Ljudi, sada želim da glumim reporter i intervjuišem pobednike, krivce današnjeg praznika. Šta im se svidjelo u ovoj izvanrednoj borbi? Kako su se osjećali tokom takmičenja?

Primjeri odgovora djevojaka:

Isprva smo se osjećali nesigurno, ali onda smo vidjeli da momci ne rade sve stvarno, već iz šale, i raspoloženje nam se popravilo.

Naši momci su se danas ponašali veoma pristojno, voleo bih da su uvek takvi!

Nastavni sat posvećen Internacional dan žena 8. mart

Ciljevi: 1. Negovati osećanja poštovanja i ljubavi prema voljenim osobama.

2. Promovirati razvoj sposobnosti svakog djeteta i formiranje dječijeg tima.

3. Promovirajte brižan odnos prema majkama, bakama i djevojčicama.

Učitelj: Ko vas jako voli, djeco?

Ko te tako nežno voli?

Ne zatvarajući oči noću,

Ko brine o tebi?

Učitelj: Momci, idemo Sat u učionici uoči praznik 8. mart. Međunarodni dan žena 8. mart obilježava se u prvom mjesecu proljeća, kada sunce počinje da grije zemlju, u šumskim otopljenim područjima cvjetaju kepe i stižu lopovi. Zovu ga „mamin praznik“.

U student:

Osmi mart, Majčin dan,

Kuc - kuc - kucam na naša vrata.

Dolazi samo u kuću

Gde pomažu mami.

Učitelj: Ali ovaj dan nije uvijek bio praznik. Bilo je vremena kada je 8. mart bio neobičan, običan dan. I prije nego što je postao praznik, ovaj dan je bio dan borbe.

student: A 1910. godine Clara Zetkin je predložila obilježavanje ovog praznika. Ovaj praznik se naziva i Dan međunarodne solidarnosti žena u borbi za ekonomsku, socijalnu i političku ravnopravnost. Žene su željele da imaju jednaka prava sa muškarcima. Sada na ovaj dan čestitamo našim ženama 8. mart. Ni jednog drugog dana nećete vidjeti toliko muškaraca sa cvijećem na ulicama kao ovoga.

student:

Od srca

Jednostavnim riječima

hajde prijatelji,

Hajde da pričamo o mami.

Šta znači tumačiti? (razgovarati, raspravljati, razgovarati)

Učenik 1: Najljepša riječ na zemlji je majka. Ovo je prva riječ koju čovjek izgovori, a zvuči podjednako nježno na svim jezicima svijeta.

Učenik 1: Mama ima najljubaznije i najnježnije ruke, sve mogu. Mama ima najodanije i najosjetljivije srce - ljubav nikad ne blijedi u njemu, ne ostaje ravnodušna ni na šta.

Učenik 1: I bez obzira koliko imaš godina - pet ili pedeset - uvek ti treba majka, njena naklonost, njen pogled. I što je veća ljubav prema majci, to je tvoj život srećniji i svetliji.

Učitelj: Svako od vas na svom stolu ima papirić sa slikom maminog dlana. Stavite ruku na majčin dlan i pratite svoju ruku.

Na prstima mamine ruke napiši kakva je tvoja majka? (ljubazna, nežna, slatka, mudra, pametna, vesela, druželjubiva, lepa,

Učitelj: Zapamtite, niste uvrijedili svoju majku?

Uvredila sam svoju majku

Sada nikad - nikad

Necemo izaci iz kuce zajedno,

Nećemo nigde sa njom.

Neće da maše na prozoru,

I neću joj mahnuti

Neće ništa reći

I neću joj reći

uzeću torbu za ramena,

Naći ću parče hleba

Naći ću jači štap

Otići ću, ići ću u tajgu

Pratiću trag

Tražiću rudu i preko olujne rijeke

Ja ću graditi mostove

I bicu glavni gazda,

I imaću bradu

I uvek ću biti tužan

I tako tiho...

A onda će biti zimsko veče

I proći će mnogo godina,

A onda u mlazni avion

Mama će uzeti kartu.

I na moj rođendan

Taj avion će stići, i mama će izaći,

I moja majka će mi oprostiti.

Učitelj: Zapamtite riječi zahvaljujući kojima će vam majka oprostiti (izvinite, izvinite, molim vas). Zalijepite cvijet na dlan (unaprijed ga izrežite).

Učitelj: Mama je najdragocjenija osoba na svijetu, stoga je treba voljeti, štititi, pomagati i brinuti o njoj.

Obiđite cijeli svijet

Samo znaj unapred

Nećete naći toplije ruke i

Nežniji od maminog

Nećete naći svetlije oči

Nežnije i strože

Mama svakome od nas

Svi ljudi su vredniji.

Sto puteva i sto puteva

Idi oko svijeta

Mama je najbolja drugarica

Nema bolje majke.

Učitelj: Ali, osmi mart nije praznik samo za majke. I takođe... slušajte, saznaćete.

Maksim

A moja baka ima sedu kosu

A moja baka ima zlatne ruke.

I ne prestaje da brine po ceo dan:

Ili plete šal, ili krpi čarape.

Ona nema ni jedan slobodan minut.

Ne sjedim besposlen, i ja pomažem.

Skica "Dvije stare dame"

1st. Zdravo draga! Zar nećeš izaći u šetnju?

2nd. zasto nisi uradio domaci...

1st. Koje lekcije? Da li ste se vratili u detinjstvo? Prošlo je sto godina otkako ste završili školu.

2nd. Da? Šta je sa unucima? Danas je vrlo moderno raditi domaće zadatke za svoje unuke.

1st. Da, cijeli život radim domaće za svoje unuke.

2nd. Da li je istina? Pa da li ih kvariš?

1st. Ne prepuštam se. Veoma sam strog prema njima. Napraviću domaću zadaću, a onda će je potpuno prepisati od mene.

2nd. Oh, stvarno strog.

1st. Pa ako ti nešto treba, pitaj me, imam dosta iskustva.

Učitelj: Ljudi, mnogi od vas imaju bake. I njima je stalo do tebe. Bake zaslužuju poštovanje i zahvalnost za svoj rad i ljubav prema vama i svojim unucima.

Učitelj: A sada dajem riječ našoj jačoj polovini.

Učenik 1:

Gledam vas devojke

I snježne kapljice u proljeće,

Mirisno, delikatno, suptilno,

Odjednom se setim.

Koliko ima mirisa?

I skrivenu toplinu,

Koliko šarma imaš?

Proleće je život doneo!

Učenik 2:

Gledam vas devojke

Kako su lepi, pozivi,

Sjajne oči.

Sve u njima sija u proleće,

Odražavajući nebo.

Ovo čudesno vrijeme

Imate posebnu lepotu!

Učenik 3:

U našem razredu, samo tako,

Devojke nisu veće od nas.

Ali ima nas viših,

Nije nam tako lako sa njima!

Učenik 4:

Ponekad ne primjećujemo

Kako vređamo devojke

I oduzimamo sveske,

I mi ih vučemo za lukove.

Student 5:

Ali za sve za šta smo krivi,

Oprostite nam devojke,

Nemojte nam zamjeriti

I dalje te volimo!

Učenik 6:

Želimo vam samo sreću

A mi ćemo vam odati tajnu:

Naše devojke su lepše

U cijeloj školi jednostavno nema nikoga!

Učenik 7:

Tako si fin prema nama!

Devojke ste jednostavno odlicne!!!

Učitelj:šta biste vi momci radili da ste devojka?

Da sam devojka

Ne bih gubio vreme!

Ne bih skakao na ulicu

Prao bih pod u kuhinji

Ja bih pomestio sobu

oprala bih šolje, kašike,

Sam bih ogulio krompir

Sve moje igračke

Ja bih ga stavio na njegovo mesto!

Skupljao sam lisičarke u šumi,

Isplela mi kosu.

Glumio bih u filmu

Voleo bih da se mogu sunčati u bikiniju

Forsil ljeti u minici,

A zimi bih nosio bundu.

Ja bih krojila haljinu

Brzo sam ga sašila na mašini.

https://pandia.ru/text/78/464/images/image002_196.gif" height="34">Osudila bih modu sa svojom majkom,

Ja bih pomogao u bašti.

Obrisao bih prozore

I pobrinuo se za mačku.

Ja bih ovako skuvala supu od kupusa

Šta bi iznenadilo sve goste!

Zašto nisam devojka?

Toliko bih pomogao svojoj majci!

Mama bi odmah rekla:

"Dobro ti ide, sine!"

Učitelj: Sada ćemo saznati koliko je lako biti djevojka.

Pokažite se na djelu.

Takmičenje – Štafeta „Hodaj“.

Devojčin hod mnogo znači. Lijepo proći je super zadatak!

Za ovo takmičenje potrebna su dva para ženskih visokih potpetica. Dečaci su podeljeni u dve ekipe. Prvi brojevi obuvaju cipele i, na znak vođe, trče do oznake i nazad, prenoseći cipele drugim učesnicima. Koji tim će brže obaviti zadatak?

Takmičenje - štafeta "Pomozi svom prijatelju."

U sredini hodnika su dvije stolice okrenute jedna prema drugoj. Na svakoj stolici nalazi se jedna kecelja i jedan šal. Izađu im dva dječaka i dvije djevojčice. Djevojčice stoje naspram stolica, a momci pored njih.

Učitelj: Sada će se dva mala tima takmičiti u mom timu. Da vidimo ko će od momaka brže svoju devojku obući u kecelju i šal i kako će to uraditi.

student:

Čestitamo i našim nastavnicima,

Želimo vam zdravlje i sreću u životu!

Mnogo te volimo, hvala!

sve: hvala! (3 puta)

Učitelj: Bez takvog praznika kao što je 8. mart, život čovečanstva bi postao mnogo dosadniji. Pa hajde da kažemo hvala našim ženama, našim bakama, majkama, sestrama, drugaricama, drugaricama iz razreda što ih imaju, potrudimo se da uvek budemo jednako pažljivi prema njima.

1. Uvodna riječ dječaka. Poezija.

Sa mirisnom grančicom jorgovana
Proleće dolazi u svaki dom,
Iskreno vam čestitamo
Sretan Međunarodni dan žena!

Neka sunce danas sija od radosti,
Ostavljajući snop velikih briga u senci,
I sve cveće koje ima na svetu,
Neka procvjetaju danas pred tvojim nogama.

Čestitam lijepim damama
Uz prolećno sunce i pjev ptica
I sa visokom, čistom plavom bojom.
Neka ukras vaših lica
Nježan osmijeh će poslužiti
Nežni sjaj očiju.
Moj mali poklon je samo razglednica.
Ali, znak da mislim na tebe!

Neka Dan žena nikad ne prestane,
Neka potoci pjevaju u tvoju čast,
Neka ti se sunce nasmije,
I muškarci ti daju cveće.
Sa prvom kapi, sa poslednjom snežnom mećavom,
Sretan praznik ranog proljeća
Čestitamo vam, iskreno vam želimo
Radost, sreća, zdravlje, ljubav!

2. Takmičenja.

1 takmičenje. "Pepeljuga".

Ko će od devojaka najbrže izabrati pasulj od graška i heljde?

2. takmičenje "Novac u vodu."

3 takmičenje. "Povijaj bebu."

Ko će brže i tačnije umotati „bebu“ u „pelenu“ (dečaka u rolni toalet papira)?

4 takmičenje. "Obuci bebu" ili "Idemo u šetnju sa drugaricom."

Dvije djevojke stoje jedna pored druge, dvije ruke (koje su jedna do druge) su im vezane. Po komandi sa lijevom i desnom slobodnom rukom, moraju djetetu staviti šal, rukavice (rukavice), obući cipele i vezati pertle. Pobjednici su oni koji su radili sinhrono, brzo i precizno. Obuci me!

Dugmad morate zakopčati na dječačkim košuljama, ali to učinite debelim rukavicama.

5 takmičenje. "Nahrani svog malog sina."

Zavezane oči, djevojčice hrane dječake koji sjede ispred njih na stolici kolačićima, džemom, kašom itd. (opciono) Pobjednik je onaj koji hrani brže i preciznije.

Ili:Odmotajte bombone sa bokserskim rukavicama.

Nahranite dječake krekerima, ali to radite kineskim štapićima.

6 Konkurencija. "Najbolji stilista"

Djevojke idu u „salon“ da se frizure. Dječaci "stilisti" pletu kosu ili rade "frizuru", šminku itd. (po dogovoru), daju ime svom remek-djelu. Vlasnik najbolje frizure pobjeđuje.

7 takmičenje. "Tačnost - uljudnost kraljeva!"

Voditelj stavlja nekoliko slatkiša na stolicu ispod salvete. Učesnik sjedi na stolici i krećući se po njoj pokušava svojim petim bodom izbrojati koliko bombona ima na stolici. Pobjeđuje onaj ko tačno pogodi. Što su bomboni manji, konkurencija je smješnija.

8 takmičenje. "Pozorišni“.

Zainteresovani takmičari dobijaju kartice sa zadatkom koji obavljaju bez pripreme. Ispred stolova morate hodati ovako:

Žena sa teškim torbama;

Gorila u kavezu;

Vrabac na krovu;

Roda u močvari;

Piletina po dvorištu;

Djevojka u uskoj suknji sa visokim potpeticama;

Stražar koji čuva skladište hrane;

Beba koja je tek naučila da hoda;

Tip ispred nepoznata devojka;

Alla Pugacheva izvodi pjesmu.

9 takmičenje.“Samo pjevaj!”


Voditelj traži od svakog učesnika igre da zapamti pjesmu koja je svima dobro poznata (mora biti), čiji bi tekst i melodija vjerovatno trebali biti popularni široj javnosti. Igračima je za to dato 1-2 minute. Svaka pjesma treba da se sastoji od jednog stiha i jednog refrena. Cilj igre je da svaki igrač otpjeva zapamćenu pjesmu do kraja. Tri učesnika u igri pevaju pesmu u isto vreme. U ovom trenutku, svako od njih ne treba da obraća pažnju na protivnikovo pevanje, da se zbuni ili smeje. Onaj ko se najduže smije, nešto miješa ili pjeva ispada iz igre. Nakon svake runde određuje se pobjednik, a pobjednici svih prethodnih pjevaju u finalnom kolu. Naravno, pobjednik cijele igre je onaj koji nikada ne pogriješi, ne smije se ili pjeva duže od bilo kog protivnika.

10 takmičenje. „O Bože, kakav čovek!”

Djevojčice naizmjenično crtaju dijelove tijela muškarca na listu Whatman papira.Prva crta glavu, zatim se list savija, 2. crta tijelo, 3. noge, 4. cipele. Možete crtati sa humorom. Na kraju se crtež odvija i svi vide „standardnog“ čovjeka. Možete nacrtati i "standardnu ​​ženu".

3. Davanje poklona devojkama. Čajna zabava.

Učitavanje...Učitavanje...