osztálytársak közötti kapcsolatok osztályóra. Osztályóra "Osztálytársaim között vagyok." Bemelegítés – merítés

Osztály óra"Osztálytársaim között vagyok"

Cél: Hatékony kommunikációs készségek kialakítása gyermekekben.

A gyerekek életkora. 12-13 éves korig.

Viselkedési forma. Beszélgetés képzési elemekkel.

Elhelyezkedés. Tanterem, asztalok sorakoznak a falakon. A tanulók körben elhelyezett székeken ülnek.

(A gyerekek a megállapított szabályok szerint kifejtik álláspontjukat)

Vezető. A megfelelő kommunikáció valóban luxus! Az emberek őszintén megosztják kedvességüket, figyelmüket, tiszteletüket és udvariasságukat másokkal, és cserébe kedvességet, figyelmet, tiszteletet és udvariasságot kapnak.

Most kérem, mondja el, milyen újdonságot tanult Önök közül a találkozásunkból?

(A gyerekek felváltva beszélnek az óra alatt megszerzett új ismeretekről, benyomásaikról)

Vezető. Köszönöm mindenkinek a munkáját. Minden jót.

Anonim felmérési kérdések.

Vannak barátaid az osztályban? Nevezd meg.

Előfordul-e már, hogy az osztálytársaiddal való veszekedés miatt nem akarsz iskolába menni?

Ki kezd veszekedni az osztályban?

A te szemszögedből melyik osztálytársad alázza meg emberi méltóságodat?

Az osztályból kik szólítanak meg durván, sértő beceneveket használva másokat?

Másokat a becenevükön szólítasz?

Ön a jó nevelés jelének tartja, ha durván bánik az emberekkel?

Tanóra „Én és az osztályom”

Az óra célja: osztályos csapat összefogása, az akadályok leküzdése személyek közötti kapcsolatok.

Feladatok:

    Kedvező kialakítása pszichológiai légkör osztályban;

    Kommunikációs készségek fejlesztése;

    Az érzések megfelelő kifejezésének és mások érzéseinek kifejezésének megértésének képességének fejlesztése;

    A kölcsönös bizalom kialakulása.

Életkor: iskolások 12-15 éves korig.

Résztvevők: 10-12 fő.

Felszerelés: tollak, kitűzők, papírdarabok, markerek, doboz „Kommunikációs problémáim” felirattal
Üzemmód: 60 perc

Az óra felépítése:

    Találkozás a résztvevőkkel, a csoportmunka szabályainak megbeszélése – 5 perc

    Bemelegítés – merülés – 3 perc

    Beszélgetés – 5 perc

    „A portrém a napon” gyakorlat - 7 perc

    „Kommunikációs problémám” gyakorlat – 10 perc

    „Forró szék” gyakorlat – 10 perc

    Gyakorlat „Ha madár, akkor melyik?” » - 10 perc

    „Osztályunk fényképe” gyakorlat – 5 perc

    Reflexió (a lecke összefoglalása). - 5 perc

Találkozás a résztvevőkkel.

Idő: 5 perc

a résztvevők bemutatása egymásnak, bizalmi légkör kialakítása a csoportban a további együttműködéshez.
Utasítás:

Nagyon sok közös munka vár ránk, ezért meg kell ismernünk egymást és emlékeznünk kell egymás nevére. Ez a lecke kiváló lehetőséget kínál számunkra, amely általában nem elérhető való élet, - válasszon nevet magának. Hiszen gyakran előfordul: valakinek nem igazán tetszik a szüleitől kapott név; valakit nem elégszik meg a mások által ismert megszólítási forma – mondjuk, mindenki Lenkának hívja a lányt, de azt szeretné, hogy „Lenocska” vagy „Lenulya”-ként szólítsák, vagy különösen szokatlanul és szeretettel, ahogy az anyja megszólította. gyermekkor. Vannak, akik szeretik, ha apanevükön szólítják, név nélkül - Petrovics, Mikhalych. És valaki titokban arról álmodik szép név, amit bálványa visel. Harminc másodperced van gondolkodni, kiválasztani a játék nevét, és felírni a jelvényedre. A csoport többi tagja - és az előadók is - csak ezen a néven szólítanak meg a képzés során.

Most pedig mutatkozzunk be egymásnak. Tegyük így: sorra mindenki felvesz egy kitűzőt, majd bemutatkozik, és elmondja, milyen hangulatban érkezett a leckére, és mit vár tőle.

A facilitátor bemutatkozik és beszél a csoportmunka szabályairól.
A csoportos munkavégzéshez bizonyos szabályokat határoztak meg, amelyek szükségesek ahhoz, hogy minden résztvevő kényelmesen és biztonságban érezze magát ( A szabályok minden pontját az előadó ismerteti).

Szabályok:
1. A „te” (név szerint) megszólítás egyetlen formája. A bizalom légkörének megteremtése érdekében a csoportban mindenki keresztnév alapján szólítja meg egymást, beleértve az edzőt is.

2 .Az „itt és most” elven alapuló kommunikáció. A tréningen mindenki csak arról beszél, ami éppen aggasztja, és megbeszéli, hogy mi történik vele a csoportban.

3. Minden történés titkossága . Minden, ami a képzés során történik, semmilyen ürüggyel nem kerül nyilvánosságra, és a képzésen kívül nem kerül megvitatásra.

4. Kijelentések megszemélyesítése. Csak a saját nevünkben beszélünk és csak valakihez személyesen.

5. Őszinteség a kommunikációban. A képzés során csak azt mondd, amit gondolsz és érzel.

6. "Állj meg! "- az a bandatag , aki az őszinteség vagy az őszinteség hiánya miatt nem kíván semmilyen kérdésre válaszolni, semmilyen játékban, eljárásban részt venni, annak joga van „Állj!” kimondani, és ezzel kizárni magát az eljárásban való részvételből.

7. "Tevékenység! "- mindenki felelős a csoport munkájának eredményéért.

8. "Ne minősítsd! " - Ezt fontos szabály, gyakran megsértjük az életben. Úgy gondoljuk, hogy jogunkban áll megítélni és értékelni mások tetteit, szavait és szokásait. Csoportunkban meg kell tanulnunk nem értékelni másokat, embereket, hanem elfogadni őket olyannak, amilyenek.

Bemelegítés – merítés

Idő: 3 perc
A gyakorlat pszichológiai jelentése: A csoportban való további munka kedvének, kedvének emelése, érzelmi háttér kiegyenlítése, csoporttagok összefogása.

Leckénk elején szeretném tudni:

    Kinek van most jó hangulat, tapsolj;

    Helyet cserélni azoknak, akiknek vannak barátai az osztályban;

    Cserélj helyet azok, akik magabiztosak;

    Tapsoljon kezet azoknak, akik jól ismerik osztálytársaikat;

    Bóstoljon, ha tudja, mit fogunk csinálni ma az órán.

Fő rész.

bevezetés, a téma meghatározása, az óra céljai.

A mai napon az osztályépítő tréning elemeit tartalmazó leckét tartok számotokra, melynek célja, hogy kedvező pszichológiai légkört teremtsen az osztályában, és leküzdje az interperszonális kapcsolatok akadályait.

Azok az emberek, akik több éve ugyanabban az osztályban tanulnak, gyakran nagyon keveset tudnak egymásról. Kit mi érdekel, ki mit szeret, nem mindenki tud egymásról. De megtudni valamit egy személyről azt jelenti, hogy figyelmet fordítunk rá. Tolerancia, tisztelet, együttműködés - a szükséges feltételeket Mert kreativ munka csapat. Egy összetartó csapatban a kölcsönös segítségnyújtás a siker kulcsa, támogatás nélkül csak a mindenki által kitűzött kis cél valósul meg, de a csapat célja nulla szinten marad.

Vita

Idő: 5 perc

Pszichológiai jelentése: az osztálytermi mikroklíma azonosítása, egymás iránti pozitív attitűd kialakítása.
Eljárás: Az előadó felolvassa az állításokat, a tanulók pedig megnevezik azoknak a tanulóknak a nevét, akik szerintük illik az említett kifejezésre.

  • A mi osztályunkban a legfüggetlenebb ember….
  • Osztályunk legtehetségesebb embere...

    Osztályunk legjobb embere képes meghallgatni, megérteni és támogatni – ez...

    Ha unalmas az óra, az azt jelenti, hogy nincs...

    Érdekes figyelni, hogyan válaszolnak az emberek a táblánál...

    Talán hamarosan kiváló tanulókkal találkozhatunk...

    Osztályunk legkedvesebb emberét nevezhetjük...

    A szerénység mindig díszít...

    A legszórakoztatóbb az osztályban, amikor...

Gyakorlat „A portrém a napon”

Idő: 7 perc
A gyakorlat pszichológiai jelentése: hozzájárulnak az önfelfedő folyamatok elmélyítéséhez.
Eljárás: Minden tanuló kap egy darab papírt. A lap közepén körben ez áll: „Meg tudom!” " A tanulók rajzoljanak napsugarakat, amelyek mentén felírják, mit tehetnek valaki másért az osztályban. A jegyzeteket ezután az osztály résztvevői felolvassák. (választható).

Vita: Voltak nehézségei a gyakorlat végrehajtása során? A gyakorlat összegzése - hangsúlyozzuk, hogy sok pozitív tulajdonságok a tanulók lettek a ragasztó, amely összetartóbbá teszi az osztályt.

Gyakorlat: „A problémám a kommunikáció”

Idő: 10 perc.

A gyakorlat pszichológiai jelentése: hozzájárulnak az önfeltárási folyamatok elmélyítéséhez, az érzések megfelelő kifejezésére való képesség fejlesztéséhez.

Eljárás: Minden résztvevő írjon külön lapok cikk röviden válaszol a kérdésre: "Mi a fő problémám a kommunikációban?iskolában, osztályban)?» A lapokat nem írják alá, hanem összehajtják és egy közös dobozba helyezik. Ezután minden tanuló véletlenszerűen vesz egy darab papírt, elolvassa, és megpróbál olyan technikát találni, amellyel ki tudna lépni ebből a problémából. A csoport meghallgatja javaslatát, és értékeli, hogy helyesen értelmezték-e a releváns problémát, és hogy a javasolt technika valóban hozzájárul-e annak megoldásához.

Vita:

    Könnyű/nehéz volt ezt a gyakorlatot elvégezni?

    Könnyű/nehéz volt megoldást találni a problémahelyzetekre?

"Forró szék" gyakorlat

Idő: 10 perc

A gyakorlat pszichológiai jelentése: a korlátok leküzdése az interperszonális kapcsolatokban, a kommunikációs készségek fejlesztése.

Eljárás: A kör közepére egy széket helyeznek, és az egyik résztvevőt felkérik, hogy üljön rá. Amikor az első önkéntest megtalálják és helyet foglalnak, a vezető felkéri a csoport többi tagját, hogy mondják el benyomásaikat és véleményüket erről a személlyel kapcsolatban, beszéljenek a pozitív ill. negatív tulajdonságok.

Vita: Az első résztvevő arról beszél, hogyan merte az első lenni? Mindenki osztja: könnyű volt vagy nehéz megtenni? Mennyire volt nehéz vagy könnyű beszélni az illetőről?

Gyakorlat "Ha madár, akkor melyik"

Idő: 10 perc

A gyakorlat pszichológiai jelentése: Az osztálycsapat kohéziós szintjének növelése.

Utasítás.„Most közületek néhányan lehetőséget kapnak a megfigyelés gyakorlására, és hogy mi vár a többiekre, az egyelőre titok marad. Ki szeretne műsorvezető lenni? Amint a házigazdát megtalálták, felszólítják, hogy hagyja el a szobát.

Eljárás: Ekkor a csoport a jelenlévők közül kiválaszt egy játékost, akit az ajtó mögött álló személynek ki kell találnia. Ezután az előadót arra kérik, hogy találja ki, kire tippelt a csoport. A terembe visszatérve kérdéseket kezd fel a csoportnak, felajánlva, hogy a rejtett résztvevőt összehasonlítsa különféle állatokkal, növényekkel, madarakkal, halakkal, évszakokkal, napszakokkal, a világ országaival. Ennek eredményeként a megkérdezett személy fokozatosan holisztikus képet alkot erről a személyről. Minden új asszociáció tisztázza és pontosítja azt. Amikor a megoldó úgy érzi, hogy kitalálta, kiről van szó, megpróbálja megnevezni.

A kérdések a következőképpen épülnek fel: Ha virág, akkor melyik? Ha ez egyfajta ruha, milyen típusú? Ha ez az évszak, akkor hány óra?

Vita: Miután a megoldás megtörtént vagy nem történt meg, a kitalált résztvevő megadja Visszacsatolás: hogyan hallgattál, hogyan ültél, mi volt váratlan, mi várt, mi tett boldoggá, mi okozott szomorúságot, milyen asszociációkat szeretnél hallani, de nem hallották. Majd aki kitalálta, megosztja a csoporttal, hogy könnyű volt-e kitalálni az adott személyt, melyik volt a legnehezebb.

„Osztályunk fényképe” gyakorlat.

Idő: 5 perc

A gyakorlat pszichológiai jelentése: baráti kapcsolatok és pozitív pszichológiai légkör kialakítása a csapatban.

Anyagok: papírlapok, ceruzák, markerek.

Eljárás: Minden résztvevő megkapja Üres lap papírok, ceruzák, markerek. A tanulók feladata, hogy ezzel mosolygós arcot rajzoljanak érzelmi állapot, ami a leggyakrabban jelen van az osztályukban (ez lehet harag, szomorúság, öröm, harag, szomorúság stb.). Ezután az összes rajzot felakasztják a táblára, és csoportképet készítenek az osztályról.

Vita:

Mit tud mondani az osztályáról, aki ezt a képet nézi? A barátságos hangulatjelek reagálókészségről árulkodnak ebben a csapatban; a kedvességet a szemből lehet megítélni; a mosoly az őszinteségről. Nos, az a tény, hogy mindannyian a közelben vagytok, arról beszél, hogy együtt szeretnél lenni a törekvéseidben és ügyeidben.

Visszaverődés:

Egy rituálé, amely lehetővé teszi, hogy gyönyörűen és pozitív érzelmekkel fejezze be az edzést.

Idő: 5 perc

Eljárás: „Gondoljuk át, mit tudnál adni az osztályodnak, hogy még hatékonyabbá tedd a benne folyó interakciót, és összetartóbbá a benne lévő kapcsolatokat? Mondjuk, mit adunk a csoportnak. Például adokoptimizmussal és kölcsönös bizalommal rendelkezel.” Ezután minden résztvevő kifejezi, mit akartadni a csoportnak.

    Milyen új dolgokat tanultál meg magadról és az osztályodról ezen az órán?

    Mi volt a fontos az órán?

    Melyik gyakorlatra emlékszel vissza és melyiket szereted a legjobban? Miért?

    Azt mondanád, hogy az osztályod ma egységesebb lett?

Kedves résztvevők! Köszönjük, hogy eljöttetek erre a leckére, reméljük, hogy nem múlik el nyomtalanul az életetekben, valami hasznos lesz számotokra, és gondoltatok valamire és ebbe az irányba fogtok dolgozni.

Tantárgy. A kapcsolatok világa – a tinédzserek szemével

Feladatok: erősíti a nemzedékek közötti lelki kapcsolatot; az önismereti készségek fejlesztése; készülj fel családi élet; megtanulják leküzdeni a konfliktusokat; fejleszteni az együttérzés érzését, a segítségnyújtás képességét; kreatív képességek fejlesztése.

Előkészítő munka: szakirodalom válogatása a témában; tréningek, tesztek előkészítése; szórólapok nyomtatása; kreatív feladatok; kiállítás tervezése.

Résztvevők: osztályfőnök; diákok; pszichológus.

Az esemény előrehaladása

A türelem a legjobb készség.

Közmondás

Tantermi tanár. Ha az embereknek olyan erkölcsi tulajdonságuk lenne, mint a tolerancia, akkor sokkal kevesebb gonoszság lenne az életünkben. Mi a tolerancia?

Diákok:

- Ez egy tiszteletteljes és barátságos hozzáállás a hiedelmek és hiedelmek, a hagyományok és szokások, valamint más emberek viselkedése iránt.

- Ez az emberi megértés vívmánya fenyegetés, sértés és kényszer nélkül, anélkül szélsőséges intézkedések bármilyen nyomás.

— A tolerancia a személyes kultúra egyik szükséges tulajdonsága.

Tantermi tanár. Ennek a minőségnek a fontosságát nehéz túlbecsülni az emberek kommunikációjában Mindennapi élet. Köztudott, hogy a szülők és a gyermekek közötti kapcsolatok gyakran nehézek és néha drámaiak. Ezt a kérdést még a világirodalmi művek sem kerülik meg. különböző időszakok(„Apák és fiak”, „A Forsyte-saga”, „Tövismadarak”). Miért rombolják le oly gyakran a család fő presztízsét - lelki kapcsolatát, a szülők és gyermekek közötti lelki rokonságot? Miért történik félreértés az iskolában?

Diákok:

- Ha a kisgyerekek higgadtan kezelik a két világ – a gyerekek és a felnőttek – különbözőségét, és természetesnek veszik, akkor a tinédzserek számára ezt sokkal nehezebb megtenni a felnőtté válásuk és az a tény miatt, hogy valahol a közepén vannak. ezeket a világokat.

Felnőve összehasonlítjuk ezt a két világot, felnőttnek teszünk magunkat, megpróbálunk bekapcsolódni a felnőtt értékvilágba, sokszor ráébredve alkalmatlanságunkra, ráébredve arra, hogy törekvéseink szintje nem mindig indokolt. Mi magunk is szenvedünk ezen érzések következetlenségétől, sokszor nem tudunk megbirkózni velük, így ellentmondások, konfliktusok keletkeznek a felnőttek világával. Bár tudom, hogy a konfliktus kioltásához először le kell írni a történteket, majd meg kell mutatni, hogy a jelenlegi helyzetet tapasztalod, és csak ezután mondd el, hogy mit szeretnél és miért.

— A felnőttekkel való kapcsolatokban a legnagyobb vágyunk, hogy megszabaduljunk a szülők, a tanárok és általában a felnőttek irányítása és felügyelete alól, akik tanítanak, szabályokat és eljárásokat alakítanak ki.

Egy pszichológus tréninget tart a gyerekekkel „A kapcsolatok rendezése” címmel.

A win-win módszer a viták megoldására

1. Derítse ki, hogy kinek a problémája, és pontosan mi a gond.

2. Keress minél több megoldást.

3. Értékelje a különböző megoldásokat!

4. Szüleiddel együtt gondold át, mi a legjobb megoldás.

5. Feltétlenül kövesse a megkötött megállapodásokat.

6. Állapodj meg a szüleiddel, hogy más megoldást keresel, ha nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy szeretnéd.

Tantermi tanár. Srácok, itt van a tolerancia egyik fő szabálya - nem szabad elfelejteni, hogy a szülők és a tanárok a felnőtt világ egészének képviselői. És ebben a világban bizonyos erőkkel vannak felruházva, amelyeket fel kell ismerned, el kell fogadnod, és amelyeket megértéssel és türelemmel kell kezelned.

Diák. De néha a felnőtteknek egyszerűen nincs idejük ránk. Nem a bizalmas kapcsolatokat és a kölcsönös megértést részesítik előnyben, hanem a megkérdőjelezhetetlen alávetettséget és békét (szülők), a tekintély nyomását és az abszolút fegyelmet (tanárok). Nem mondom, hogy sok van, de vannak példák.

Tantermi tanár. Szóval mit akarsz a felnőttek világától?

(Példák a tanulói válaszokra. Erre a kérdésre a gyerekek számítógép segítségével előzetesen névtelenül válaszoltak, így a kézírás nem okoz gondot, az osztályfőnök szülői értekezlet tartásakor használhatja ezt az anyagot.)

Kezelje saját idejét (órák, sport, baráti találkozók).

Hogy anyám ne nézzen rám gyanakvóan minden barátommal való találkozás után.

Azt csináld, amit szeretsz, és ne azt, amit a szüleid diktáltak gyerekkorodban (csak azért, mert ők maguk nem tudták teljesíteni gyermekkori álmukat).

Csak legalább egyszer beszélgessen szívből-szívre anyukáddal.

Beszélj hozzám anya

Mondd, ki vagyok én ilyen makacs?

És miért vagyok újra, újra

Ismétlem ugyanazt a szót?

Feltesz nekem egy kérdést, én azt válaszolom, hogy nem

Mintha nem lennének más szavak.

Azt mondod... Már reggel van...

De megmelengette a szívemet.

Ne válaszoljon minden nap a szülők rutinkérdésére: „Nos, milyen volt az iskola?” Legalább változtattak a megfogalmazáson, vagy ilyesmi. Vagy nem sietve mondták ki.

Zöld melankólia van a házban...

A kérdés továbbra is ugyanaz: „Megint futott?”

Tegnap meglátogattam egy barátomat.

Apja maga készítette a csónakot.

És megígérte, hogy nyáron elvisz minket

Kirándulni, a folyóhoz, gombászni.

És tényleg azt szeretném kérdezni:

"Mondd, apa,

Te is velünk vagy?

Azt akarom, hogy konzultáljanak velem, és figyelembe vegyék. Szeretnék szavazati jogot kapni a családomban.

Ne hallgass az állandó kiabálásra.

A legjobban a méltóságomat rontó szavak „kapnak meg” (tényleg én vagyok ennyire hülye, tényleg nincs bennem semmi jó?). Ahogy a mondás tartja: "Legalább a padlóm az enyém, de ne hívd mosogatórongynak." Hiszen természetemnél fogva meglehetősen csendes és türelmes vagyok.

Diákok:

Úgy tűnik számomra, hogy a felnőttek, miután szülők lettek, egyszerűen elfelejtik, milyen nehéz volt nekik gyerekként. Úgy bánnak gyermekeikkel, ahogy a szüleik bántak velük.

— Úgy gondolom, hogy a munkahelyi kommunikációs stílusukat a felnőttek gyakran átültetik családjukba.

— A felnőttek gyakran ráveszik a gyerekekre a munkahelyi, családi és egyéb bajok (szülők a gyerekek, tanárok a diákok) miatti irritációjukat.

— A felnőttek egy része meg van győződve arról, hogy a kiabálással, erőszakkal minden nevelési kérdés, konfliktushelyzet megoldható. A gyerekek erkölcsi és fizikai megaláztatásnak vannak kitéve. Köztudott, hogy évente akár 50 ezer gyermek szökik meg otthonról. A legtöbb fiú rossz bánásmódra panaszkodik. Ők tapasztalják állandó érzés félnek, fenyegetést hallanak, fejen verik őket, megerőszakolják őket.

Pszichológus. Ha valami hasonló történt veled, szeretteiddel, vagy akár ismeretlen emberekkel, akkor mindig felveheted a kapcsolatot (vagy tanácsolhatod másoknak, hogy ezt tegye) iskolai szociális munkással, pszichológussal, az osztályfőnöknek, helyi rendőr, hívja a rendőrséget vagy a „segélyvonal” számát (a helyi „segélyvonal” számát jelzi). És segítenie kell az áldozatnak leküzdeni a félelem, a szégyen és a bizalmatlanság érzését.

A pszichológus a „Segélyvonal” gyakorlatot végzi a tanulókkal.

A pszichológus az áldozat szerepét tölti be, a „segélyvonalon” felváltva 2-3 hallgató látja el a kísérőt (az előfizető és a tanácsadó egymásnak háttal ül), a konzultáció ideje 3-4 perc. Minden konzultáció végén a tanuló beszél a „segítés pillanatában” tapasztalt érzéseiről. Az óra feladata a gyakorlat eredményei alapján a leghatékonyabb tanácsadó kiválasztása és véleményének indokolása.

A segélyvonal működési elve:

— átadja az előfizetőnek azt a bizalmat, hogy olyan helyre érkezett, ahol megértik és segítik;

— meghatározza a helyzet súlyosságának fokát, azt az időtartamot, amely alatt legalább részleges döntést kell hozni.

A tanácsadás alapelvei (K. Rogers szerint):

- az egyén és tapasztalatai feltétel nélküli elfogadása;

- ezzel kapcsolatos értékelések hiánya;

- empátia: az ember belső világának megértése, mély empátia iránta.

A hívó fél lehetőséget kap arra, hogy beszéljen, miközben a tanácsadó hallgat anélkül, hogy megszakítaná, beavatkozna és mindent összegyűjtene elsődleges információ. Semleges megjegyzések és „hozzájárulások” elfogadhatók.

A tanácsadó segít a tinédzsernek azonosítani a legfontosabb szemantikai pontokat, tisztázni a legtöbb forrását negatív érzelmek(„Pontosan mi az, ami felzaklat téged?”). Ezután meg kell teremteni a tinédzser személyiségének minden pozitív oldalát, növelni az önbecsülését, erősíteni az önbizalmat, ugyanakkor létre kell hozni egy baráti és rokoni kört, akik segíthetnének. Ezután cselekvési tervet dolgoznak ki a kritikus helyzet leküzdésére, amellyel a tinédzser egyetért. Összefoglalva - az előfizető támogatása és maximális jóváhagyása.

Diákok(az egyik tanácsadó):

„Arra a következtetésre jutottam, hogy ha a srácok gyakrabban kérnek segítséget, sok kritikus helyzet elkerülhető lett volna.

„És szeretnék rámutatni a nyilvánvaló ellentmondásra egyes felnőttek tanításai és konkrét tetteik között. Például azzal, hogy példát mutat a kegyetlenségből, a felnőtt világ cserébe megkapja.

A találkozó vendége, az iskolai drámaklub tagja felolvassa V.A. „Kegyetlenség” című történetét. Sukhomlinsky.

Egy nyári napon az ötéves Yasha apjával elment a tóhoz úszni. Jó volt csobbanni benne meleg víz, öntsünk forró homokot.

Egy kiskutya szaladgált a tó meredek partján. Hirtelen megcsúszott és a vízbe esett. A puszta fal közelében a tó nagyon mély. Yasha számára fájdalmas volt hallgatni a panaszos sikításokat kiskutya. Mintha segítséget kért volna. De a fiú nem tudott úszni. Könyörgött az apjához:

- Apa, mentsd meg a kiskutyát... Meg fog fulladni.

Az apa így válaszolt:

- Nem menthetsz meg mindenkit...

– A kiskutya felsikoltott és megfulladt. Csend lett a tó fölött. Yasha sírni kezdett.

Sok évvel később. Yasha felnőtt lett - Jakov Ivanovics. Házat épített magának. Volt egy ötéves Ivas. Keserves tél volt. A talaj megrepedt a fagytól. Egy nap este hóvihar kezdődött. Valaki kopogtatott az ablakon.

- Ki van ott? - kérdezte Jakov Ivanovics.

- Hadd melegítsem fel, jó emberek... utazók vagyunk... Megfagyunk. Megment...

– Nem menthetsz meg mindenkit – mondta Jakov Ivanovics halkan, és hangosan így szólt:

- Apa, miért nem engedted be őket? - kérdezte Ivas. - Meg fognak halni a hidegtől.

– Nem menthetsz meg mindenkit – mondta ismét az apa. Ivas sírni kezdett.

Diákok. A felnőttek és a gyermekek közötti kapcsolatokban gyakran nemcsak hidegség, hanem ellenségeskedés és kegyetlenség van még a saját gyermekeikkel szemben is (nem annyira idegenekkel, mint a történetben), amely választ ad - agresszió.

Pszichológus. Amikor a gyerekek azt hiszik, hogy szüleik vagy tanáraik indokolatlan követeléseket támasztanak velük szemben, ez tiltakozást vált ki, és ez gyakran agresszió formájában nyilvánul meg. Vannak srácok, akik túlzottan kifejezik az agresszivitást a másokkal való interperszonális kapcsolatokban, és nem csak a felnőttekkel, hanem a társaikkal is.

Létezik különböző fajták reakciók:

1. A fizikai agresszió fizikai erő alkalmazása egy másik személy ellen.

2. A közvetett agresszió irányított körforgalmú módon egy másik személyre (néha nem kifejezetten senkire irányul).

3. Irritáció - készenlét a negatív érzések kifejezésére. A legkisebb izgalomra az ember fellángolhat és durva lesz.

4. A negativizmus ellenzéki magatartásforma. Egyszerre van passzív ellenállás és aktív küzdelem a kialakult szokások és törvények ellen.

5. A neheztelés mások irigysége valós és fiktív tettek miatt.

6. A gyanakvás az emberekkel szembeni bizalmatlanságban és óvatosságban fejeződik ki. Néha az ember meg van győződve arról, hogy mások ártani akarnak neki.

7. A verbális agresszió a negatív érzések kifejezése mind a válasz formájában (sikoltozás és visítás), mind pedig a válasz tartalmán keresztül (fenyegetés, szitok).

8. Bűntudat – az alany meg van győződve arról, hogy ő rossz ember, gonosz cselekedetek, és lelkiismeret-furdalást érez.

Azt javaslom, hogy ellenőrizze magát agresszivitása szempontjából.

Bassa-Darki kérdőív

(a technika célja a serdülők agresszivitásának szintjének meghatározása)

Utasítás: kérdések sorát fogják feltenni. Mindegyik elolvasása után gondolja át, és írja be a válaszlehetőséget (csak „igen” vagy „nem”) a kérdésszámmal szemben lévő válaszformába. Próbálj meg őszinte lenni.

1. Időnként nem tudom kordában tartani azt a vágyat, hogy ártsak másoknak.

2. Néha pletykálok olyan emberekről, akiket nem kedvelek.

3. Könnyen irritálok, de gyorsan megnyugszom.

4. Ha nem jó értelemben kérnek fel, nem teljesítem a kérést.

5. Nem mindig azt kapom, amit kellene.

6. Tudom, hogy a hátam mögött beszélnek rólam.

7. Ha nem helyeslem a barátaim viselkedését, hagyom, hogy érezzék.

8. Amikor véletlenül megtévesztettem valakit, fájdalmas lelkiismeret-furdalást tapasztaltam.

9. Nekem úgy tűnik, hogy nem vagyok képes megütni egy embert.

10. Soha nem vagyok olyan ingerült, hogy eldobjak dolgokat.

11. Mindig elnéző vagyok mások hiányosságaival szemben.

12. Ha nem tetszik a megállapított szabály, meg akarom szegni.

13. Mások tudják, hogyan kell szinte mindig kihasználni a kedvező körülményeket.

14. Óvakodok azoktól, akik kicsit barátságosabban bánnak velem, mint amire számítottam.

15. Gyakran nem értek egyet az emberekkel.

16. Néha olyan gondolatok jutnak eszembe, amiket szégyellem.

17. Ha valaki előbb üt meg, nem válaszolok neki.

18. Ha ingerült leszek, ajtót csapok.

19. Sokkal ingerlékenyebb vagyok, mint gondolnám.

20. Ha valaki főnöknek képzeli magát, akkor én mindig ellentétesen cselekszem vele.

21. Kicsit elszomorít a sorsom.

22. Azt hiszem, sokan nem szeretnek engem.

23. Nem tudok ellenállni a vitának, ha az emberek nem értenek egyet velem.

24. Azoknak, akik kibújnak a munkából, bűntudatot kell érezniük.

25. Aki sérteget engem és a családomat, az verekedést kér.

26. Nem vagyok képes durva viccekre.

27. Dühös leszek, ha az emberek gúnyt űznek belőlem.

28. Amikor az emberek főnöknek adják ki magukat, mindent megteszek, hogy ne legyenek arrogánsak.

29. Szinte minden héten látok valakit, akit nem szeretek.

30. Elég sokan féltékenyek rám.

31. Megkövetelem, hogy az emberek tiszteljenek engem.

32. Nyomasztó, hogy nem teszek eleget a szüleimért.

33. Azoknak, akik folyamatosan zaklatnak, érdemes orron ütni.

34. Soha nem vagyok komor a haragtól.

35. Ha az emberek rosszabbul bánnak velem, mint amit megérdemelnék, nem idegeskedem.

36. Ha valaki feldühít, nem figyelek rá.

37. Bár nem mutatom ki, néha felemészt az irigység.

38. Néha úgy tűnik számomra, hogy nevetnek rajtam.

39. Még ha mérges is vagyok, nem használok erős nyelvet.

40. Azt akarom, hogy bocsánatot nyerjenek a bűneim.

41. Ritkán vágok vissza, még akkor is, ha valaki megüt.

42. Amikor a dolgok nem úgy mennek, ahogy én akarom, néha megsértődöm.

43. Néha az emberek pusztán a jelenlétükkel irritálnak.

44. Nincsenek olyan emberek, akiket igazán utálok.

45. Az én alapelvem: "Soha ne bízz idegenekben."

46. ​​Ha valaki idegesít, kész vagyok elmondani mindent, amit gondolok róla.

47. Sok olyan dolgot megteszek, amit később megbánok.

48. Ha mérges leszek, lehet, hogy megütök valakit.

49. Gyerekkorom óta soha nem mutattam dühkitörést.

50. Gyakran úgy érzem magam, mint egy poros hordó, amely készen áll a felrobbanásra.

51. Ha mindenki tudná, mit érzek, nehéz embernek tartanának együtt dolgozni.

52. Mindig arra gondolok, hogy milyen titkos okok kényszerítik az embereket arra, hogy valami jót tegyenek értem.

53. Amikor az emberek kiabálnak velem, én elkezdek visszakiabálni.

54. A kudarcok szomorúvá tesznek.

55. Nem kevesebbet és nem gyakrabban harcolok, mint mások.

56. Emlékszem olyan időkre, amikor annyira dühös voltam, hogy megragadtam valamit, ami a kezembe került, és eltörtem.

57. Néha úgy érzem, készen állok a harcra.

58. Néha úgy érzem, hogy az élet igazságtalanul bánik velem.

59. Korábban azt hittem, hogy a legtöbb ember igazat mond, de most már nem hiszem el.

60. Csak haragból esküszöm.

61. Néha úgy fejezem ki haragomat, hogy ököllel az asztalba csapok.

62. Ha jogaim védelme érdekében használnom kell fizikai erő, alkalmazom.

63. Néha úgy fejezem ki dühömet, hogy ököllel az asztalba csapok.

64. Durva tudok lenni azokkal az emberekkel, akiket nem kedvelek.

65. Nincsenek ellenségeim, akik ártani akarnának.

66. Nem tudom, hogyan tegyem a helyére az embert, még akkor sem, ha megérdemli.

67. Gyakran azt gondolom, hogy rosszul éltem.

68. Ismerek embereket, akik képesek harcba hozni.

69. Nem idegeskedem apróságokon.

70. Ritkán jut eszembe, hogy az emberek megpróbálnak feldühíteni vagy megsérteni.

71. Gyakran csak megfenyegetem az embereket, bár nem áll szándékomban végrehajtani a fenyegetést.

72.V Utóbbi időben unalmas lettem.

74. Általában igyekszem leplezni az emberekhez való rossz hozzáállásomat.

75. Inkább egyetértek valamivel, mintsem vitatkozom.

Az eredmények feldolgozása

Indexek különféle formák, az agresszív és ellenséges reakciókat egyaránt a kapott válaszok összegzése határozza meg.

1. Fizikai agresszió: igennel válaszol az 1., 25., 41., 48. kérdésre,

55, 62, 68; A 9. és 17. kérdésre „nem” a válasz.

2. Közvetett agresszió: igennel válaszol a 2., 10., 18., 34. kérdésre,

56, 63; „nem” válasz a 26., 49. kérdésre.

3. Irritáció: igennel válaszol a 3., 19., 27., 43., 50., 57., 64., 72. kérdésre; nemmel válaszol a 11., 35., 69. kérdésre.

4. Negativizmus: „igen” válasz a 4., 12., 20., 28. kérdésre; „nem” válasz a 36. kérdésre.

5. Neheztelés - „igen” - 5, 13,21,29,37,44,51,58.

6. Gyanakvás: „igen” - 6, 14, 22, 38, 45, 52, 59; „nem” – 65, 70.

7. Verbális agresszió: „igen” - 7, 15, 23, 31, 46, 53, 60, 71, 73; „nem” – 39, 66, 74, 45.

8. Bűntudat: „igen” - 8, 16, 24, 32, 40, 47, 54, 61, 67.

Értelmezés

A 30-65%-os egyezések bármelyik skálán a billentyűvel normális emberi reakciót jelez bizonyos élethelyzetek. Az egyik vagy másik irányú eltérések az alany nem megfelelő reakcióját jelzik.

Az agresszivitás (1., 2., 7. skála) vagy ellenségesség (5. és 6. skála) általános mutatóját figyelembe véve feltételezhetjük az alany agresszivitásának vagy ellenségességének várható típusát az irritáló tényezővel szemben.

Tantermi tanár. Tehát néhányan közületek észrevették az agresszivitás jelenlétét a viselkedésében. Ez azt jelenti, hogy ritkán veszi be a tolerancia elemeit a kommunikációs folyamatába. A gyerekek általában a jellemükre hivatkoznak. De a tolerancia nem csak egy könnyed jellem, hanem a lelked és az elméd munkája is, az életérzésed, a felnőtté válásod, végül is, amire annyira törekszel. Gondoljuk át együtt, mi akadályozza meg a szülők és gyerekek közötti kölcsönös megértést (a te részedről már beszéltünk a felnőttekről!).

Diákok:

— Azt mondanám, hogy az engedelmesség és a barátságosság messze nem a szüleinkhez való hozzáállásunk fő jellemzője. Barátokkal és körünk többi tagjával barátságosak vagyunk. De erről gyakran megfeledkezünk, ha átlépjük saját otthonunk küszöbét. De a szülők a legkedvesebb és legközelebbi dolgaink ezen a világon. Nem hiába mondják az emberek: "Ne légy észrevehető az emberekben, légy barátságos otthon."

Hiszünk abban, hogy a szülők felelőssége, hogy érdeklődjenek ügyeink iránt. Milyen gyakran érdeklődünk ügyeik, problémáik iránt?

És nem csak érdeklődni kell, hanem meg kell próbálni részvételt, támogatást mutatni kedves szavakés az üzlet.

Elismerem, hogy mi, tinédzserek, túl kategorikusak lehetünk ítéleteinkben és követeléseinkben.

Kedvesebbnek kell lennünk. A kedvesség megolvasztja minden kapcsolat jegét.

Annak ellenére, hogy a felnőttek és a gyermekek kapcsolatában fellelhető minden negatív szempont, nem tudjuk de elismerni, hogy a legtöbb szülő folyamatosan törődik gyermekeivel, és ez sok fáradtságba és egészségbe kerül. Megértés és tolerancia helyett túl magas és sokszor indokolatlan követelményeket támasztunk a szülőkkel szemben. Ez pedig erkölcsileg és anyagilag is megnyilvánul (csak nézd meg az állandó „vegyél, na, vegyél”).És ha kapunk valamit, akkor mindent természetesnek veszünk, elfelejtve kifejezni nekik hálánkat és elismerésünket.

A gyerekek néha gyakran arra gondolnak, hogy szüleik és családjuk milyen tekintélyesek (egyeseket a szüleik is zavarba hoznak!), mint a lelki rokonságra, a szüleik emberségére (becsületesség, kemény munka, gyermekszeretet, önzetlenség).

Amikor azt mondjuk, hogy a nagymama „kapzsi”, sajnos nem mindig értjük, hogy ez a spórolás, a kemény munkával megszerzett dolgokról való gondoskodás szokásából fakad.

Milyen gyakran terhelik magukat a gyerekek olyan felelősséggel(!), mint hogy tudassák szüleikkel, hol vannak és kivel töltik a szabadidejüket?

A szülők bizonyos döntéseket hoznak velünk szemben. És ezt el kell viselnünk, mert ebben a szakaszban ők a felelősek értünk és a jövőnkért.

- És van anyám az életemben!

Kitartó, makacs,

Egyenesen és merészen járja az életet.

(Bárcsak mindig ezt tudnám csinálni!)

Nálunk ez másképp történik:

Ha veszekedünk, megbocsát.

Tévedek – nekilátok az üzletnek,

Hogy estére csillogjon a konyha!

És ismét béke és csend van a házban...

Szeretném a tanácsomat adni:

Amint beleegyezését tudja,

Aki mindent megért és enged.

– Tehát vannak bizonyos szabályok a szüleinkkel való kapcsolatunkban. Akár tetszik, akár nem, minden élet a szabályokat követi. Ráadásul ezeket a szabályokat mi magunk diktáltuk. Most már csak a végrehajtás van hátra.

Tantermi tanár. Felnőtté válsz. Nincs messze a nap, amikor a gyermekei ugyanazokat a követelményeket fogják támasztani veled szemben, mint amiről ma beszélt. És a viselkedésed szabályai ma elég komolyan hangzottak. Sok kölcsönös követelés lehet, de van egy aranyszabály ami biztosítja a jövőbeni sikereidet szülőként felnőtt élet: "Bánj úgy a szüleiddel, ahogy szeretnéd, hogy a gyerekeid bánjanak veled."

(A srácok a „Barátságos családunk” kiállítás tárlatait vizsgálják és kommentálják: törzskönyv, hobbivilág, érdemek, kitüntetések, készségek, kikapcsolódás, családi ünnepek, hagyományok fényképeken, rajzokon, emléktárgyak, albumok.)

Pszichológiai osztályóra: Kapcsolatok és kommunikáció az osztályteremben

Gólok:

1. Kölcsönös megértés kialakítása a társakkal való kommunikáció során;

2. Szerepjátékok segítségével a véleményekkel szembeni toleráns hozzáállásra tanítani

3. Elősegíti a barátság, a szívélyesség, a kedvesség érzését;

Az óra menete:

1. Idő szervezése.

Egy plakát lóg a táblán:

"A szél és a hullám barátok,

A csillagok és a hold barátok,

Az erdő barát és a rét barát,

És a folyó is a barátjuk..."

A diákok körben ülnek. Miután az összes diák elfoglalta a helyét, bevezető beszélgetést folytatok.:

Azért gyűltünk össze, hogy beszéljünk az osztályunkról. Mondd, nevezhetjük barátinak az osztályunkat? (Gyerekek válasza: többnyire barátságos). Most elmondom neked L.N. Tolsztoj „Atya és fiai” az egységről, az egység erejéről szól.

Az apa megparancsolta fiainak, hogy harmóniában éljenek, nem engedelmeskedtek. Megparancsolta tehát, hogy hozzon egy seprűt, és így szólt:

Törd össze!

Hiába harcoltak a fiak, nem tudták megtörni.

Aztán az apa kioldotta a seprűt, és megparancsolta nekik, hogy törjenek le egy-egy gallyat. Könnyedén egyenként törték el a rácsokat. Az apa azt mondja:

Így van ez veled is: ha harmóniában élsz, senki sem fog legyőzni; és ha veszekedsz, és mindenki külön van, mindenki könnyen elpusztít!"

Sok mese, mese, történet és dal szól a barátságról, a közös munkáról, a bajtársiasságról, egymás segítéséről. Mondjon példákat: „Teremok”, a „Szépség és a Szörnyeteg” rajzfilm.

2. Játék "Találd ki, ki az?"

Már második éve tanultok együtt, előtte pedig jártatok óvodaés nézzük meg, honnan ismeritek egymást. Előre adtam neked egy feladatot, hogy írj magadról pár mondatot anélkül, hogy rámutatnál erre nyilvánvaló jelek, amiről azonnal felismerhetsz (olvasok, és a srácoknak ki kell találniuk, ki az?)

3. „Igen – párbeszéd” szerepjáték.

A gyerekeket párokra osztják. Feladatkártyákat osztok ki. Két tanuló a kör közepén ül és párbeszédet kezd. Egyikük kiejt egy mondatot egy adott témában, a másiknak azonnal válaszolnia kell, kifejezve egyetértését azzal, amit az első mondott, és folytatnia kell a párbeszédet. A lényeg az, hogy mindenben egyetértsenek, mindig tükrözve partnere gondolatait.

A többi hallgató gondoskodik arról, hogy a párbeszédben résztvevők ne lépjék túl az adott működési módot, pl. Nem mondtak ellent egymásnak, nem tértek el az adott témától. Ezután a következő kettő a közepén ül, és szintén „Igen - párbeszéd” módban működik. adok következő témákat párbeszédekhez:

Kedvenc filmem vagy műsorom

Kedvenc rajzfilmem

Kedvenc leckék

A hobbim

4. „Sajtótájékoztató” szerepjáték.

A srácok egyenként ülnek a kör közepén. Az osztály 5 kérdést tesz fel neki valamiről, és válaszolnia kell.

A kérdezőknek be kell tartaniuk a sajtótájékoztatók megtartásának szabályait: 1) név

2) vezetéknév;

3) kérdés.

5. „Kívánj egy barátnak” gyakorlat

Az ember nem egyedül él, hanem a társadalomban, ezért meg kell tanulni szeretetben és harmóniában élni az egész világgal, mindenkivel, aki körülveszi. Egy közös családként élünk az osztályteremben, dolgozunk, tanulunk, dolgozunk és az eredmény akkor lesz a legjobb, ha egyesülünk az impulzusunkban, együtt vagyunk, ha nincs ellenségeskedés, mert egység, barátság és szeretet egymásért – Ezt hatalmas erő.

És most mindegyikőtöknek egy nagy szívet csatolunk a hátuljára (ezek előre vannak készítve), és mindannyian megírhatják a sajátjukat. jókívánságok egymás.

Miután mindenki a szívére írt kívánságokat, álljon körbe úgy, hogy a válla érintse a szomszédját, fogja meg a kezét, és mondja:

Melyik a legbarátságosabb osztály a líceumban? Minden egyben – A MIÉNK!

Ki tud mindent elintézni? Minden egyben – NEKÜNK!

6. Összegzés.

Srácok, olvassátok el az osztálytársaitok által a szívetekbe írt kívánságokat, gratulációkat és bókokat. Nézd meg, mennyi kedves, gyengéd szót hallottál hozzád intézett. Otthon mutasd meg ezeket a szíveket a szüleidnek, és őrizd meg emlékül. Amikor végzel Általános Iskola, majd az ennek az eseménynek szentelt osztályórán felolvassuk egymásnak az első kívánságaitokat.

A Szaha Köztársaság Oktatási Minisztériuma (Jakutia)

Tattinsky ulus Oktatási Osztálya

MBOU Chymnayskaya másodlagos általános iskola

őket. G.D. Byastinova – Bes Dyaraahyn

Kapcsolatok és kommunikáció az osztályteremben

(Pszichológiai óra)

Kondakova Marina Ivanovna

2. osztályos tanár

Osztályóra „Konfliktusok az életünkben”.

Az óra a hatékony kommunikáció módjaival foglalkozik. Sok gyereket egyszerűen nem tanítanak meg a konfliktusok békés megoldására. A tinédzserek közötti konfliktusok okai idegességük, képtelenségük hosszú ideig ellenállni a feszültségnek, az agresszió megszokása.

A „konfliktus”, „konfliktushelyzet” fogalmának tisztázása, a konfliktusok okainak tudatosítása, a konstruktív konfliktusmegoldás képességeinek elsajátítása - ez az óra tartalma.

Célok:

ismertesse meg a gyerekekkel a „konfliktus” és a „konfliktushelyzet” fogalmát, a konfliktusok megelőzésének módjaival;

elősegíti az emberekhez való pozitív hozzáállás kialakulását, a kommunikációs készségek és a szociális interakció elsajátításának vágyát;

ösztönözze a gyerekeket az együttműködésre és egymás megértésére.

Fejlesztő – az erkölcsi önismeret, az önelemzés és az önértékelés képességeinek fejlesztése.

Nevelés - baráti kapcsolatok kialakítása az osztálytársak között.

TECHNIKÁK: tanári szó, tanulók szóbeli kommunikációja, kognitív tevékenység kollektív formája, színházi előadás, teszttel való munkavégzés, teszteredmények feldolgozása, összehasonlító elemzés, reflexió.

Forma: kommunikációs óra.

Tervezés: Epigráf a táblán „Aki nem tud levest főzni, zabkását főzni”, jelzések egy befejezetlen mondattal: „A konfliktus oka az volt, hogy ......”, „A konfliktusok megelőzésének módjai: szelíd szembenézés, építő javaslat .”

Idő szervezése

Motiváció: az óra elején a tanár provokatív helyzetet állít fel. 2 diák jön a táblához. Játékfeladatot kapnak: gyorsan és szépen megrajzolni egy épületet. A diákok elkezdenek rajzolni. A tanár leállítja a játékot, és újrakezdést kér, mert a tanulók hibáztak. Így többször leállítja a játékot, félbeszakítja a diákokat és egyre több új követelést fogalmaz meg: az épület legyen terjedelmes és ne lapos, a tető legyen modern stb. Ezután a tanár lehetőséget ad a tanulónak a rajz befejezésére. Ezek után beszámol arról, hogy a művészek mégis rosszul oldották meg a feladatot, például kifestettek egy lakóépületet, de iskolát kellett volna rajzolniuk. Ezért a játékban nincsenek nyertesek.

Tetszett ez a játék?

A tanulók idegesek a feladat elvégzése után.

Mi történt ebben a helyzetben? (konfliktus)

Miért nem sikerült a rajz? (diák megjegyzései: rosszul magyarázták, nem értik stb.)

Mit nem tettek meg a munka megkezdése előtt? (nem beszéltük meg a rajzolás szabályait)

Elkerülhető lett volna a konfliktus? (Tud)

Hogyan? (tanulmányozd a válaszokat)

Ma a konfliktusok okairól és azok megoldási módjairól szeretnék beszélni veled. Mit jelent a „konfliktus” szó? Milyen asszociációkat vált ki Önben?

DIÁKOK - Veszekedés, ajtócsapás, verekedés, vita, könnyek, sikoltozás, ellenségeskedés stb.

K.R. – Hallgassuk meg ennek a szónak az orosz nyelvű szótárakban adott definícióját.

· Ellentétes oldalak, vélemények, erők összecsapása; komoly nézeteltérés, heves vita. Bonyolultság a nemzetközi kapcsolatokban, néha fegyveres konfliktushoz vezet.

· Összeütközés, súlyos nézeteltérés, vita.

(Ozhegov S.I.)

Beszélgetés a témáról.

Cl. kezek Srácok, kellett már valaha „keverni az edényt”? Mi volt az?

Gyerekek válaszai minta: valamit elrontottam, mindenkivel veszekedtem; nehéz helyzetbe került stb.

Kulcskezelő És van egy másik mondás a zabkása szóval: „Veled nem tudsz kását főzni.” Kiről beszélnek?

Gyerekek: buta, lusta, kezelhetetlen, olyan személyről, akivel lehetetlen megegyezni.

Kulcskezelő Olvassa el az óra epigráfját. Hogyan magyaráznád el a jelentését?

Azok, akik képtelenek kommunikálni és megérteni, zavaros helyzetekbe kerülnek.

Azok, akik nem tudnak kijönni az emberekkel, folyamatosan nehézségeket okoznak maguknak és másoknak.

Ha egy csapat nem tud együtt dolgozni, minden üzlet zűrzavarba fordul.

Kulcskezelő Ha egy csapat nem tud együtt dolgozni, a csapatban folyamatosan rendeződnek a kapcsolatok, gyűlnek a sérelmek, és összeütközések alakulnak ki.

Hogyan lehet elkerülni őket? Hogyan lehet abbahagyni az ilyen összecsapások során keletkezett rendetlenség „kibogozását”? Erről az órán fogunk beszélni.

Most emelje fel a kezét, ki keveredett már konfliktushelyzetbe?

Emlékezzünk arra, hogy miért alakult ki konfliktushelyzete. Mi volt ennek a konkrét konfliktusnak az oka?

Ehhez azt javaslom, hogy fejezze be a táblára írt mondatot: „A konfliktus oka az volt, hogy……”

Gyerekek válaszai:

A barátommal mindketten vezetők akartunk lenni a cégben. Teljesen különböző karaktereink vannak. Nem tetszett a viselkedése. Elkezdtünk szurkolni különböző futballcsapatoknak. Stb.

Cl. kezek Amint látjuk, a konfliktusok sokféle okból keletkeznek, de az okok mindenkinél hasonlóak: a célok, vágyak, értékelések össze nem illése, mások iránti tiszteletlenség, kommunikációs képtelenség.

K.R. Íme, hogyan ábrázolhatja sematikusan a konfliktus eszkalációját

6. SZÜNET.

5. AGRESSZIÓ.

4. MEGALÁZÁS.

3. ELLENÁLLÁS.

2. ELÉDEDÜLÉS.

1. nézeteltérés.

Mi a konfliktus?

A konfliktus összecsapás, olyan ellentmondás, amely ellenségeskedést, félelmet és gyűlöletet szül az emberek között.

Csoportmunka: beszélgetés

Anya úgy döntött, megnézi lánya iskolai naplóját. Amikor felvette a naplót, egy többször összehajtott papírlap esett ki belőle. Anya kihajtogatta a papírlapot, és látta, hogy egy cetli. A lánya, aki egy barátjától tért vissza, a feljegyzést olvasva találta. A lány kikapta a cetlit anyja kezéből. Kiabált a lányával. A lány becsapta az ajtót, és bezárkózott a szobába.

Válaszolj a kérdésekre:

Ki vesz részt a konfliktusban?

Ki a hibás a konfliktusért?

Mi a konfliktusban részt vevő felek álláspontja?

Két 9. osztályos diák úgy döntött, egymás ellen focizik. A gyerekek a megbeszélt időpontban összegyűltek az iskola stadionjában. Csak 9 "A" osztályú kapus volt. Senki sem tudta, miért tűnt el. Osztálytársai megkérték, hogy ne kezdje el a játékot, és várjon egy kicsit. De a 9 „B” játékosok követelni kezdték, hogy azonnal kezdjük. Nyilvánvaló volt, hogy kapus nélkül a 9-es „A” csapat biztosan veszít. Vita alakult ki. A szenvedélyek tomboltak. Az egyik srác véletlenül az ellenfél csapatkapitányának lábára lépett. Nem tudta visszafogni magát, és hintázva arcon ütötte az elkövetőt. Az ütés olyan erős volt, hogy a srác elesett. Társai a védelmére siettek. Verekedés tört ki. A verekedést egy elhaladó tanár állította meg. Emiatt a játékra nem került sor, és a hangulat is tönkrement. Másnap kellemetlen beszélgetés folyt az igazgatói irodában.

Válaszolj a kérdésekre:

Mi a konfliktus?

Miért alakult ki a konfliktus?

Milyen útjai lehetnek ennek a konfliktusnak és következményeinek?

Egy csapat tinédzser összegyűlt zenét hallgatni. Megoszlottak a vélemények: egyesek popzenét akartak hallgatni, mások a „metál” rajongói voltak. Egy vita alakult ki, amely akár komoly veszekedéssé is fajulhatott volna. Hirtelen az egyik tinédzser, aki eszébe jutott a Leopold macskáról szóló rajzfilm, hangosan felkiáltott: „Srácok, éljünk együtt!” Mindenki viccesnek és boldognak érezte magát. Gyorsan megegyeztünk, hogy egyenként hallgatjuk kedvenc zenéinket: először a popzenét, majd a metalt. Mindenki nagyon örült.

Válaszold meg a kérdést:

Hogyan sikerült elkerülni a konfliktust?

Beszéljünk saját magatartásunkról konfliktushelyzetben.

Megkérem a gyerekeket, hogy válaszoljanak a tesztkérdésekre.

– Általában hogyan viselkedik konfliktushelyzetben (ha veszekedik)?

Ha ez vagy az a viselkedés jellemző rád, akkor minden válaszszám után tegyél bizonyos számú pontot, amely az Ön viselkedését jellemzi. Ha Hasonló módon viselkedik

gyakran – 3 pont

időnként – 2 pont

ritkán – 1 pont

1. kérdés: Általában hogyan viselkedik vita- vagy konfliktushelyzetben?

1.Fenyegetőzök vagy veszekszem

2. Igyekszem elfogadni az ellenség nézőpontját és a sajátomként kezelni.

3. Kompromisszumokat keresek.

4. Bevallom, hogy tévedek, még ha nem is hiszem el teljesen.

5. Az ellenség elkerülése.

6. Kívánom, hogy bármi is legyen, érd el a célod.

7. Próbálom kitalálni, hogy mi az, amivel egyetértek, és mi az, amivel egyáltalán nem.

8. Kompromisszumot kötök.

10.Témaváltás.

11. Kitartóan ismételgetek egy gondolatot, amíg el nem értem célomat.

12. Megpróbálom megtalálni a konfliktus forrását, megérteni, hol kezdődött az egész.

13. Kicsit engedek, és ezzel rányomom a másik oldalt, hogy engedményeket tegyen.

14.Békét ajánlok.

15. Próbálok mindent tréfává varázsolni.

Az asztalon:

Számold meg a pontok számát a számok alatt...

Tudja meg a pontok számát típusonként.

Határozza meg stílusát (a legtöbb pont a betűkért)

Az A. egy „kemény típusú konfliktus és vitarendezés”. Az utolsó pillanatig megállja a helyét, védi pozícióját. Minden áron törekedj a győzelemre. Ilyen az ember, mindig igazam van.

A B. „demokratikus” stílus. Ön azon a véleményen van, hogy mindig lehet megegyezni. Egy vita során mindig megpróbál alternatívát kínálni, olyan megoldást keresve, amely mindkét fél számára kielégítő.

V. – „kompromisszum” stílus. A kezdetektől fogva beleegyezel a kompromisszumokba.

G. – „puha” stílus. Kedvességeddel „elpusztítod” ellenfeledet. Könnyen elfogadod az ellenség nézőpontját, elhagyod a sajátodat.

D. – „kimenő” stílus. Az ön hitvallása az, hogy „menjen időben”. Próbálod nem súlyosbítani a helyzetet, nem nyílt összecsapásra hozni a konfliktust.

A tesztelésből következtetéseket vonunk le.

A teszteredmények kézhezvétele után talán valamelyikőtök valami újat fedezett fel magáról. De nem szabad ezt tartósnak venni. Ez ok arra, hogy gondolkodjon és változtassa meg a nézőpontját és önmagát a jövőben.

Játékműhely.

Létezik különböző utak kilépés a konfliktusból.

A játék során megvizsgálunk néhány konfliktusból való kiutat.

Osszuk csoportokra.

Feladatok elosztása (a legjellemzőbb konfliktushelyzetek kerülnek kiválasztásra).

Beszéljétek meg a konfliktushelyzetet, és ajánljátok fel a kiutat ebből a helyzetből.

1. számú helyzet

Az osztály hagyományosan két mikrocsoportra (grouping) van felosztva, amelyekben mindketten erős vezetők, aktivisták és kiváló tanulók vannak. Az egész tanévben verseny folyik közöttük az osztályzatokért, a tanári tiszteletért, az osztály előtti tekintélyért, az elsőségért. Mindez maró viccekben és egymás gúnyolódásában fejeződik ki. A szünetben voltak „összecsapások”, veszekedések, sőt verekedések is. Ez a helyzet az egész osztály számára megterhelő. Hogyan tudják a srácok konstruktívan megoldani ezt a helyzetet?

2. számú helyzet

Egy új lány jött az osztályba. Nagyon jó megjelenésű, jól öltözködik, jól tanul, kitűnik különcségével és eredetiségével. A lány azonnal vezető pozícióba került osztálytársai - fiúk - előtt, természetesen az osztály lányainak nem tetszett ez a helyzet. Először is figyelmeztették az „új lányt”, hogy ha ilyesmit képzel, nem fog ebben az osztályban tanulni. De semmi sem változott. Az utcán találkoztak vele, és érdemi beszélgetésre került sor. Azt válaszolta, hogy nem érdekli a lányok véleménye. Hogyan lehet megérteni?

3. számú helyzet

A szünetben átadtad barátodnak vadonatúj, újonnan vásárolt mobiltelefonodat. Kiment vele a folyosóra, te pedig az osztályteremben maradtál. Amikor kiment a folyosóra, látta, hogy a barátja a telefon törött tokját szedi össze a földről. Kiderült, hogy elrohanó srácok lökdösték, elejtette a telefonját, ő maga pedig nem volt hibás semmiben. Tudod, hogy a szüleid szidni fognak. Mit kell tenni? Hogyan ne tegye tönkre a kapcsolatát egy barátjával? Hogyan magyarázz el mindent a szüleidnek?

A konfliktushelyzet megoldásának számos módja van:

Mielőtt vitába bocsátkozna, nyugodjon meg, gondolja át, mérlegeljen mindent.

Fejben számolj tízig.

Légy bölcsebb.

Találja ki a veszekedés okát, próbálja megmagyarázni az esetleges erkölcsi sérelmeket.

Szabályok


NE KÉRJEN DOMINÁLNI SEMMI ÁRON.

LEGYEN ELVE, DE NE HARCOLJ AZ ELVÉRT.

EMLÉKEZTETJ MEG, HOGY AZ EGYENESSÉG JÓ, DE NEM MINDIG.

KRITIZÁLJ, DE NE KRITIZÁLJ.

MOSOLYOGJ GYAKORIBBAN.

A HAGYOMÁNYOK JÓK, DE BIZONYOS HATÁRÉRT.

MINDENBEN MOZGÁSBAN TUDNI KELL.

AZ IGAZSÁGOT IS KÉPESEN KELL KIMONDNI.

LÉGY FÜGGETLEN, DE NE KÖRÜL.

NE A KITARTÁST VÁLLALKOZZÁ.

 LÉGY IGAZSÁGOS ÉS TOLERANS AZ EMBEREKKEL. NE ÉRTÉKELJÜK TÚL A KÉPESSÉGEIT ÉS NE HASZNÁLJA MEG MÁSOK KÉPESSÉGEIT ÉS KÉPESSÉGEIT.

NE MUTASD MEG A KEZDEMÉNYEZÉST AHOL NEM SZÜKSÉGES.

VALÓSÍTSD MEG ÖNMAGAT KREATIVITÁSBAN, NEM KONFLIKTUSBAN.

GYAKOROLJA STABILITÁS ÉS ÖNSZABÁLYOZÁSI KÉPESSÉGEK MESTERRE.

K.R. Az emberek tisztelete, a vita szabályainak ismerete, a vita, a kommunikáció szabályai segítenek megelőzni a felesleges konfliktusokat. De vannak speciális szabályok is a konfliktusok megelőzésére. Ezek a szabályok (kifüggesztve a táblán plakát ezekkel a szabályokkal, a srácok megismerkednek velük).

AZONNAL NE BESZÉLJ EGY HIHETETETLEN, IZGÁLT EMBERHEZ.

 MIELŐTT FÜGGETLEN DOLGOKRÓL BESZÉLNE, PRÓBÁLJON BARÁTSÁGOS LÉGKÖRT TEREMTENI, VEGYE MEG AZ EMBER ÉRDEMÉT, JÓCSELEKTEIT.

PRÓBÁLJON AZ ELLENFÉL SZEMÉVEL NÉZNI A PROBLÉMÁT, PRÓBÁLJON MEG A HELYÉRE ÁLLNI.

 NE TITKOZJA AZ EMBEREKHEZ IRÁNYÍTOTT JÓ Hozzáállását, GYAKRAN MUTASD MEG TÁMOGATÁSÁT TÖRVÉNYEIVEL, NE LEGYEN SZÜKSÉGES A DICSÉRETTEL.

TUDJON MEG, HOGY ELKÜLDJEN MAGÁT, HA EGY APRÓI VITÁSBAN ÉRINT, LÉGY FELETT AZ ALKALMAZÁSI NYILATKOZATOKNAK.

Visszaverődés:

K.R. Srácok, ma a konfliktusok okairól és azok megoldásának módjairól beszélgettünk.

Hasznosnak találja-e ennek a témának a megbeszélését, és megváltoztatja-e a viselkedését? konfliktushelyzetek?

  1. osztályos óra módszertani kidolgozása 7-11 évfolyamos tanulóknak Témakör: „Konfliktusok az életünkben”

    Módszertani fejlesztés

    ... (család elvesztése, önmagunk elvesztése). Alatt menő órák « Konfliktusok V a miénk élet» ennek a témának a jelentősége... a téma folytatható a miénk menő órák? (13. dia megjelenítése) 13. dia Konfliktusok V a miénk élet vagy nyerj...

  2. Osztály óra

    Valahol még mindig háború folyik konfliktusok, terrortámadások, bűncselekmények történnek, ... jogok. Mozog menő órák: - Ma arról fogunk beszélni a miénk társadalom. Ne feledje... nem csak a példákat a miénk élet. Emlékezzünk a műalkotásra...

  3. Osztály óra

    A gyerekek fegyveres és interetnikus áldozatok konfliktusok, környezeti, ember okozta katasztrófák, természeti katasztrófák... külön-külön. Menő óra a témában: "Gyermekek jogai" Menő óra a következő témában: " A miénk jogokat és... többet tudott a törvényekről a miénk élet. A könyvek is segítenek...

Betöltés...Betöltés...