Atvira pamoka-konferencija apie geografiją „globalios žmonijos problemos“. Metodinis tobulinimas „spaudos konferencijos pamoka apie geografiją“ Konferencinės geografijos pamokos rengimas

Organizacija: GBOU mokykla Nr. 1692

Vietovė: Maskvos sritis, Zelenogradas

Tikslas: anksčiau išnagrinėtos medžiagos konsolidavimas.

Pamokos tipas: apibendrinimas.

Įranga: dalomoji medžiaga, multimedijos lenta, pristatymas.

Pamokos eiga.

Org. momentas:

Grupė suskirstyta į mažas grupes (4 žmonės).

Atrenkama žiuri (1-2 žmonės). Teisingas atsakymas įvertinamas 5 taškais.

Kiekvienai darbo grupei parenkamas kapitonas. Išdalinamos mokomosios kortelės su užduotimis ir paaiškinamas darbas.

IIDarbas tema:

Užduotis Nr. 1. Pagal siūlomą aprašymą reikia išsiaiškinti ekonominį regioną. Papildykite esamą informaciją.

Užduotis Nr. 2. Vienas kiekvienos komandos narys kviečiamas prie stalo, kur jie ištraukia žodį, kurį reikia paaiškinti plačiajai auditorijai, kuo greičiau atspėjamas žodis, tuo daugiau taškų.

Kapitonų varžybos. Iliustracijos parenkamos iš siūlomų paveikslėlių multimedijos lentoje pagal konkrečią užduotį.

Šiuo metu vienas iš dalyvių kreipiasi į komisiją, kad galėtų dirbti su kontūriniu žemėlapiu, kiekvienam dalyviui suteikiama užduotis.

Likę grupės nariai dirba su užduotimi Nr. 3.

Užduotis Nr. 3. nustatyti atitiktį. Teisingus atsakymus pateikite žiuri. Vertinamas atliktos užduoties greitis ir tikslumas.

Išgirsti komandos kapitono darbo rezultatai. Vertinamas darbas su kontūriniu žemėlapiu.

Į daugialypės terpės lentą „Iššifruoti temą“ kviečiamas vienas asmuo. Pasirinkite konkrečias temai skirtas sąvokas, kurias dalyvis ištrauks.

Užduotis Nr.4. likusieji toliau dirba pagal maršruto lapą. Dirbdami su atlasu, jie pateikia atsakymą į siūlomą užduotį.

Išklausomi individualiai dirbančių mokinių darbo rezultatai.

5 užduotį atlieka visa grupė, gautus rezultatus skelbia ir vertina žiuri.

Užduotis Nr. 6. Remdamasi išdalinta medžiaga, grupė parengia atsakymą į pateiktą klausimą.

III Apibendrinant pamoką:

Sumuojami kiekvienos darbo grupės darbo rezultatai, daromos išvados, pažymimi aktyviausi mokiniai, skiriami pažymiai.

IV Namų darbai:

Parengti projektą tema „Pasaulinės žmonijos problemos“.

KOMANDA Nr.1

Ekonominiai pasaulio regionai.

Šis ekonominis regionas susideda iš 2 šalių. Valstybės turi prieigą prie dviejų vandenynų pakrančių. Vienos iš šalių teritorija buvo formuojama 3 etapais. Gyventojų pasiskirstymą pirmiausia lemia miestų geografija, iš viso kuris siekia įspūdingą skaičių – beveik 9 tūkst., miesto tipas konkrečioje šalyje skiriasi specifinės savybės, kurių daugumą paaiškina santykinis miestų jaunimas. Šalies pramonė išsiskiria aukštu gamybos lygiu ir teritorine koncentracija, orientuota tiek į masinės, tiek serijinės, tiek ypač sudėtingos, unikalios produkcijos gamybą. Šio regiono šalis pirmoji perėjo prie žemės ūkio verslo. Transporto tinklo karkasą sudaro tarpžemyniniai greitkeliai platumos ir dienovidinio kryptimis.

2. Suprask mane.

2. Naujasis Delis

2.Vakarų Europa

3. Prancūzija

3. Šiaurės Afrika

4. Užsienio Azija

5. Meksika

5. Šiaurės Amerika

4. Apibūdinkite pramonės ypatumus Pietų Europoje.

Regionas-specializacija-šalis:

Pietų Europa-_____________- _____________;

Lotynų Amerika - bananai - ___________;

6. Ekologinės problemos Užsienio Azija.

KOMANDA Nr.2

Ekonominiai pasaulio regionai.

1. Apie kokį ekonominį regioną kalbame?

Ekonominio regiono teritorijoje yra dvi milžiniškos šalys, dauguma likusių yra gana didelių šalių, o yra ir mikrovalstybių. EGP išsiskiria savo nenuoseklumu: šalių padėtimi pakrantėje ir viduje. Pagrindinis regiono turtas, kuris labai nulemia jo vaidmenį tarptautiniame geografiniame darbo pasidalijime, yra nafta. Gyventojų pasiskirstymas regione yra labai netolygus. Daugiau nei 90% šalies gyventojų gyvena 1/3 teritorijos. Daugumai šalių būdinga kasybos, gamybos ir tekstilės pramonė; vienintelėje išsivysčiusioje šalyje vyrauja „vanguardo trijų“ pramonės šakos. Regiono žemės ūkyje yra keletas sričių: ryžių auginimas, subtropinis ūkininkavimas ir ganymas.

2. Suprask mane.

Apibūdinimą būtina pateikti taip, kad suprastų likę grupės mokiniai, neminint šio žodžio.

3. Nustatykite atitiktį pagrįsdami pasirinkimą:

4. Apibūdinkite Šiaurės Amerikos pramonės ypatybes.

5. Regioninės žemdirbystės bruožai.

Užpildykite schemą, savo pasirinkimą pagrįskite pagal schemą

Vakarų Europa – ____________ – Didžioji Britanija;

Tropinė Afrika-________ - _____________________;

Remdamiesi diagrama, pasiūlykite savo variantą.

6. Lotynų Amerikos aplinkosaugos problemos.

KOMANDA Nr.3

Ekonominiai pasaulio regionai.

1. Apie kokį ekonominį regioną kalbame?

Didžioji dalis ekonominio subregiono gyventojų priklauso pusiaujo rasei. Labiausiai atsilikusi viso besivystančio pasaulio dalis, jos ribose yra 29 mažiausiai išsivysčiusios šalys. Maždaug pusė kaimo gyventojų užsiima natūrine žemdirbyste, likusieji – natūrine žemdirbyste. Kultinis žemės dirbimas vyrauja su beveik visiškas nebuvimas plūgas Pusiaujo miškuose yra genčių ir net tautybių, kurios vis dar gyvena medžiodamos, žvejodamos ir rinkdamos. Šis subregionas yra mažiausiai industrializuotas ir urbanizuotas pasaulyje. Čia išsivysčiusi tik viena gana didelė kasybos sritis – Vario juosta. Subregionas atsilieka transporto tinklo plėtroje – jo modelį vaizduoja viena nuo kitos izoliuotos linijos, vedančios iš uostų į vidaus teritorijas. Nėra daugelyje šalių geležinkeliai. Ant jų galvų dažniausiai nešiojami nedideli kroviniai.

2. Suprask mane.

Apibūdinimą būtina pateikti taip, kad suprastų likę grupės mokiniai, neminint šio žodžio.

3. Nustatykite atitiktį pagrįsdami pasirinkimą:

4. Apibūdinkite pramonės ypatumus Šiaurės Europoje.

5. Regioninės žemdirbystės bruožai.

Užpildykite schemą, savo pasirinkimą pagrįskite pagal schemą

Regionas – specializacija – šalis:

Pienininkystė – Danija;

Ryžių sėja - _____________;

Remdamiesi diagrama, pasiūlykite savo variantą.

6. Šiaurės Amerikos aplinkos problemos.

KOMANDA Nr.4

Ekonominiai pasaulio regionai.

1. Apie kokį ekonominį regioną kalbame?

Subregiono padėtį pirmiausia lemia jo Viduržemio jūros „fasadas“, kurio dėka subregionas iš tikrųjų yra kaimyninis. Pietų Europa ir Pietvakarių Azija, „užpakalinė“ dalis – sudaro retai apgyvendintas didelės dykumos erdves, besiribojančias su labiausiai atsilikusia viso besivystančio pasaulio dalimi. Ekonominis gyvenimas telkiasi pajūrio zonoje, čia yra pagrindiniai apdirbamosios pramonės centrai, o svarbiausia – subtropinės žemdirbystės sritys. Šioje juostoje susitelkę beveik visi subregiono gyventojai. Pietinė subregiono dalis labai retai apgyvendinta. Žemės ūkio gyventojai telkiasi oazėse. Kai kuriose dykumose yra naftos ir dujų telkinių.

2. Suprask mane.

Apibūdinimą būtina pateikti taip, kad suprastų likę grupės mokiniai, neminint šio žodžio.

3. Nustatykite atitiktį pagrįsdami pasirinkimą:

1. Helsinkis

1. Pietų Afrika

2.Buenos Airės

2.Bulgarija

2. Užsienio Azija

3. Pretorija

3. Argentina

4. Šiaurės Europa

5. Suomija

5. Rytų Europa

4. Apibūdinkite Užjūrio Azijos pramonės ypatybes.

5. Regioninės žemdirbystės bruožai.

Užpildykite schemą, savo pasirinkimą pagrįskite pagal schemą

Regionas – specializacija – šalis:

Monokultūros – ____________;

Lotynų Amerika – _________ – Argentina;

Remdamiesi diagrama, pasiūlykite savo variantą.

6. Aplinkosaugos klausimai Užsienio Europa.

KOMANDA Nr.5

Ekonominiai pasaulio regionai.

1. Apie kokį ekonominį regioną kalbame?

Regiono šalių EGP lemia du ypatumai: pirma, daugumos šalių pakrantės padėtis, daugelis kurių yra netoli judriausių jūrų kelių; antra, šalių kaimyninė padėtis viena kitos atžvilgiu. Atstovaujamos visos išsivysčiusioms šalims būdingos pramonės šakos, ypač vyrauja „avangardinių trijų“ šakos. Gamtinių ir istorinių sąlygų įtakoje regione susiformavo trys pagrindiniai žemdirbystės tipai. 90-ųjų antroje pusėje pradėjo formuotis vieningas regiono transporto tinklas, kuris išsivystė į devynis transporto koridorius, apjungiančius greitkelius, geležinkelius, vidaus. vandens kelius, jūrų uostai, oro susisiekimo paslaugos.

2. Suprask mane.

Apibūdinimą būtina pateikti taip, kad suprastų likę grupės mokiniai, neminint šio žodžio.

3. Nustatykite atitiktį pagrįsdami pasirinkimą:

1.Kopenhaga

2.Nairobis

2. Šiaurės Europa

3. Urugvajus

3. Tropinė Afrika

4. Užsienio Azija

5. Montevidėjas

5. Šiaurės Amerika

4. Apibūdinkite Lotynų Amerikos pramonės ypatybes.

5. Regioninės žemdirbystės bruožai.

Užpildykite schemą, savo pasirinkimą pagrįskite pagal schemą

Regionas – specializacija – šalis:

Šiaurės Afrika- _________- ____________;

Avininkystė - ____________;

Remdamiesi diagrama, pasiūlykite savo variantą.

6. Tropinės Afrikos aplinkos problemos.

KOMANDA Nr.6

Ekonominiai pasaulio regionai.

1. Apie kokį ekonominį regioną kalbame?

Regiono EGP lemia tai, kad jis yra palyginti arti JAV, tačiau didelis atstumas iš kitų didelių regionų. Dauguma šalių turi plačią prieigą prie jūros arba yra salos. Pagal saugumą vandens ištekliai regionas užima pirmąją vietą. Miškai – didžiulis turtas, neatsitiktinai šiam regionui suteiktas platus „žaliojo žemyno“ pavadinimas. Vyksta aktyvus miestų aglomeracijų formavimosi procesas, o urbanizacija yra klaidingo pobūdžio. Ilgas laikas pramonei buvo būdinga kasybos pramonė, m Pastaruoju metu, pirmaujantis vaidmuo pramonėje atiteko gamybos pramonei. Žemės ūkį atstovauja du sektoriai, pastebimas jo atsilikimas, kuris išreiškiamas senųjų žemės nuosavybės ir žemės naudojimo formų išsaugojimu. Daugelis regiono šalių tai įgyvendina regioninė politika, kuriuo siekiama išlyginti ekonominio kapitalo ir valstybės teritorijos disbalansą.

2. Suprask mane.

Apibūdinimą būtina pateikti taip, kad suprastų likę grupės mokiniai, neminint šio žodžio.

3. Nustatykite atitiktį pagrįsdami pasirinkimą:

4. Apibūdinkite Šiaurės Afrikos pramonės ypatumus.

5. Regioninės žemdirbystės bruožai.

Užpildykite schemą, savo pasirinkimą pagrįskite pagal schemą

Regionas – specializacija – šalis:

Jautienos auginimas – Danija;

Indija;

Remdamiesi diagrama, pasiūlykite savo variantą.

6. Rytų Europos aplinkosaugos problemos.

Užduotis: apibūdinkite pasirinktą temą

Politinis pasaulio žemėlapis

Valdymo forma, organizacijos forma, monarchija, suverenitetas,

„Didysis 7“, prezidentinė respublika, ne Europos šalys, besivystančios šalys, pereinamoji ekonomika, vienetinis.

2. Populiacijos dydis.

Dauginimasis, mirtingumas, gimstamumas, demografinė krizė, populiacija, „demografinis sprogimas“, senėjanti tauta, demografinė politika, „mes du, du“, „viena šeima, vienas vaikas“.

3. Gyventojų judėjimas.

Migracija, „protų nutekėjimas“, tarptautinis, vidaus, politinis, darbo jėgos, pabėgėlių srautai, imigrantai, kariniai konfliktai, emigrantai.

4. Atsiskaitymas.

Urbanizacija, netikra urbanizacija, megapolis, kaimo gyventojai

miesto gyventojų, aglomeracijos, Šiaurės Amerikos tipo, klajokliai

atsiskaitymo forma, mišrus tipas.

5.Pasaulio ekonomika

Ekonominė geografija, transportas, mašinų pramonė,

darbo pasidalijimas, specializacijos pramonė, MGRT, pasaulinis TNC,

ekonominiai santykiai, pasaulinė rinka, transnacionalinė korporacija.

6. Pasaulio gamtos ištekliai

Išteklių prieinamumas, gamtos ištekliai, pasaulinis žemės fondas, mineraliniai ištekliai, dykumėjimas, gėlo vandens, poilsio zonos, šiaurinė miškų juosta, gyvūnų ištekliai, alternatyvi energija.

Užduotis: Suprask mane:

ES, atogrąžų Afrika, „ekonominiai koridoriai“, „užpakalinė dalis“, netikra urbanizacija, megapolis.

Užduotis: Darbas su kontūriniu žemėlapiu naudojant komandas

Vieta kontūriniame žemėlapyje:

A) milžiniškos šalys (3 šalys);

B) pažymėkite „Indijos ekonominiai koridoriai“.

2. Taikyti kontūriniame žemėlapyje:

A) vidaus šalys (3 šalys);

B) atkreipkite dėmesį į ypatybes ekonominis vystymasis Japonija („galinė“ ir „priekinė“ pusės) žymi pagrindinius pramonės centrus.

3. Taikyti kontūriniame žemėlapyje:

A) salyno šalys (3 šalys);

B) atkreipkite dėmesį į Kinijos ekonominės raidos ypatybes (ekonomines zonas) ir apibūdinkite pagrindinius pramonės centrus.

4. Taikyti kontūriniame žemėlapyje:

A) pusiasalis (3 šalys);

B) atkreipti dėmesį į užsienio Europos ekonominių subregionų ypatumus, pažymėti pagrindinius pramonės centrus.

5. Taikyti kontūriniame žemėlapyje:

A) sala (3 šalys);

B) Kontūriniame žemėlapyje nubrėžkite šalis, kurios eksportuoja ir importuoja anglį.

6. Taikyti ant kontūrinio žemėlapio:

A) daugiausia gyventojų turinčios šalys (3 šalys);

B) Kontūriniame žemėlapyje nubrėžkite šalis, kurios eksportuoja ir importuoja naftą.

Atsakymo raktas žiuri

Komanda Nr.1.

Šiaurės Amerika

3. 1-3-2; 2-1-4; 3-5-1; 4-2-5; 5-4-3.

Komanda Nr.2

Užsienio Azija.

3. 1-5-2; 2-4-3; 3-2-4; 4-1-5; 5-3-1.

Komanda Nr.3

Tropinė Afrika.

3. 1-2-5; 2-1-4; 3-5-1; 4-4-2; 5-2-3.

Komanda Nr.4.

Šiaurės Afrika.

3. 1-5-4; 2-3-3; 3-4-1; 4-2-5; 5-1-2.

Komanda Nr.5

Užsienio Europa.

3. 1-5-2; 2-1-3; 3-4-5; 4-2-4; 5-3-1.

Komanda Nr.6

Lotynų Amerika.

3. 1-3-4; 2-5-3; 3-1-5; 4-2-1; 5-4-2.

Literatūra

Maksakovskis V.P. Ekonominė ir socialinė pasaulio geografija: vadovėlis. 10 klasei bendrojo išsilavinimo institucijos / V.P. Maksakovskis. – M.: Švietimas, 2012. – 406 p.

Žižina E.A., Nikitina N.A. Geografijos pamokos raidos: 10 kl., – M.: VAKO, 2010. – 320 p. - (Padėti mokyklos mokytojui).

Maksakovskis V.P. Naujiena pasaulyje: skaičiai ir faktai. Papildyti. vadovėlių skyriai „Pasaulio ekonominė ir socialinė geografija“ 10 klasė: Vadovas bendrojo lavinimo mokiniams. institucijose. – M.: Bustard, 2009. – 288 p.

Geografija: informacinis vadovas aukštųjų mokyklų studentams ir stojantiems į universitetus. – M.: AST-PRESS MOKYKLA, 2013. – 656 p.

Ši pamoka yra pirmoji pamoka iš skyriaus „Pasaulinės žmonijos problemos“. Šiuo metu kiekvienas žmogus, nepaisant jo specialybės, turi būti ekologinis išsilavinimas ir aplinkosauginis kultūringas. Tik tokiu atveju jis gali realiai įvertinti savo praktinės veiklos pasekmes bendraudamas su gamta. Pamoka vyksta konferencijos forma, kurioje mokiniai atskleidžia globalių problemų esmę, priežastis ir būdus.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Pamokos spaudos konferencija „Globalios žmonijos problemos“, geografija 11 kl.

Gavriliukas Olga Vladimirovna

Geografijos mokytojas

MAOU vidurinė mokykla Nr.38

Kaliningrado miestas

Pamokos tikslai:

  • Edukacinis: formuoti supratimą apie globalias žmonijos problemas, jų esmę, atsiradimo priežastis ir sprendimus.
  • Vystomasis: ugdyti įgūdžius kritinė analizė informaciją, galimybę ją sisteminti, vertinti ir panaudoti kuriant prognozę.
  • Edukacinis: parodyti visų šalių taikaus bendradarbiavimo vaidmenį sprendžiant globalias pasaulio problemas, Rusijos vietą jų sprendime, kiekvieno žmogaus atsakomybę. Mokinių geografinės ir ekologinės kultūros, pagarbos gamtai formavimas.

Įranga: politinis pasaulio žemėlapis, atlasai 10 klasei, dalomoji medžiaga, mokinių pristatymai, multimedijos projektorius.

Pamokos tipas: pamoka-konferencija.

Mokomoji ir metodinė pagalba:UMK: V.P. Maksakovskis „Pasaulio ekonominė ir socialinė geografija“, Maskva, „Prosveshchenie“, 2011 m.

V. I. Sirotinas. Geografija. Darbo knyga su kontūrinių žemėlapių rinkiniu - M.: Drofa, 2012 m.

Pamokos planas:

1. Globalių problemų samprata.

2. Globalių problemų klasifikacija.

3. Pagrindiniai globalių problemų bruožai.

4. Sprendimai.

Užsiėmimų metu:

1. Motyvacinis-tikslinis blokas.

Mokytojas: Ar teisingas teiginys: „Jei anksčiau mūsų planeta galėjo mirti nuo natūralus fenomenas, dabar – ne tik iš karo, bet ir iš taikių sąlygų. (Mokinio atsakymo parinktys).

Mokytojas: Vienas iš būdingi bruožai modernus pasaulis yra pasaulinių problemų paaštrėjimas.

Tūkstančius metų žmogus gyveno, dirbo, vystėsi, bet neįtarė, kad galbūt ateis diena, kai kvėpuoti švariu oru, gerti taps sunku, o gal ir neįmanoma. svarus vanduo, ką nors auginti ant žemės, nes užterštas oras, užnuodytas vanduo, dirva užteršta radiacija ir chemikalai. Daugelis žmonių nesusimąsto apie tai, kad tai yra reali grėsmė visai Žemei.

Terminas " pasaulinės problemos„į tarptautinę leksiką pateko septintojo dešimtmečio antroje pusėje, jis kilęs iš lotyniško „globus“ - tai yra Žemės ir turi tris reikšmes: visur esantis, būdingas visam pasauliui, visoms šalims ir tautoms; reikšmingas, didelio masto; bendras, visa apimantis. Problema (iš graikų kalbos problema - užduotis) yra sudėtingas, teorinis ar praktinis klausimas, kuriam išspręsti reikalinga adekvati teorija.

Pastaraisiais dešimtmečiais pasaulio tautos susidūrė su daugybe opių ir sudėtingų problemų, kurios vadinamos globaliomis ir nuo kurių priklauso žmonijos išlikimas mūsų planetoje. O šiandien kalbėsime apie globalių problemų esmę.

Problemos vadinamos globaliomiskurios apima visą pasaulį, visą žmoniją, kelia grėsmę jo dabarčiai ir ateičiai ir reikalauja visų valstybių ir tautų vieningų pastangų.(Įrašyk į sąsiuvinį)

Globalių problemų analizė neįsivaizduojama be jų mokslinės tipologijos.Egzistuoti įvairios klasifikacijos pasaulinės problemos. Įvairiuose informacijos šaltiniuose yra nuo 8-10 iki 40-45, o per 45 pamokos minutes visko apgalvoti neįmanoma. Pasinaudokime geografijos vadovėlio autoriaus V.P.Maksakovskio pasiūlyta klasifikacija.(Mokinių darbas su vadovėliu 353 psl.: užrašyti 4 globalių problemų tipus).

1. „Universalus“ personažas.

„Visuotiniausios“ politinio ir socialinio-ekonominio pobūdžio problemos (branduolinio karo prevencija ir taikos palaikymas, tvarios pasaulio bendruomenės plėtros užtikrinimas ir jos organizuotumo bei valdomumo lygio didinimas);

2. Natūralus – ekonominis pobūdis.

Daugiausia gamtinio ir ekonominio pobūdžio problemos (aplinka, energija, žaliavos, maistas, vandenynai);

3. Socialinio pobūdžio.

Daugiausia socialinio pobūdžio problemos (demografinės, tarpetniniai santykiai, kultūros krizė, moralė, demokratijos ir sveikatos apsaugos deficitas, terorizmas);

4. Mišrus charakteris.

Mišraus pobūdžio problemos, kurių neišsprendus dažnai žūva daug žmonių (regioniniai konfliktai, nusikalstamumas, technologinės avarijos, stichinės nelaimės ir kt.);

Mokytojas: pagrindinis klausimas (probleminis),į kurį turi atsakyti šiandien:Kodėl kyla problemų planetos mastu? Kokios yra pasaulinių problemų priežastys?(Studentų atsakymų variantai).

Mokytojas: Susipažinę su globaliomis problemomis ir supratę jų specifiką, pasistenkite atsakyti į klausimą pamokos pabaigoje, ar dabar esate pasimetę.

2. Naujos medžiagos mokymasis:Pamoka vyksta spaudos konferencijos forma.Pranešėjai (išplėstinę užduotį gavę klasės mokiniai) pristato savo darbus, kurie pristatomi pranešimų forma.

Pasaulinės problemos apibūdinimo planas:

1. Problemos esmė.

2. Jo atsiradimo priežastys.

3. Problemos sprendimo būdai.

Klausytojai užduoda klausimus pranešimų tema. Užpildykite lentelę savo sąsiuviniuose. Pamokos pabaigoje jie apsikeičia nuomonėmis ir atsako į probleminį klausimą.

Globali problema

Problemos įrodymas

Sprendimai

Masinio naikinimo priemonių kaupimas pasaulyje.

Nusiginklavimas.

Nusiginklavimo kontrolė.

Taikos sutartys.

2. Aplinkos problema.

Klimato kaita, ozono sluoksnio nykimas, šiltnamio efektas, aplinkos krizė įvairiose pasaulio vietose.

Saugomų teritorijų skaičiaus didėjimas.

Gydymo įstaigos.

Beatliekių technologijų kūrimas.

Racionalus „nešvarių pramonės šakų“ išdėstymas.

3. Demografinė problema.

Gyventojų sprogimas besivystančiose šalyse, demografinė krizė išsivysčiusiose šalyse. Nekontroliuojama urbanizacija, pabėgėlių perkėlimas. Padidėjęs spaudimas gamtai.

Aktyvi demografinė politika.

Šalių ekonominio išsivystymo lygio didinimas.

Gyvenimo sąlygų ir medicininės priežiūros gerinimas.

4. Maisto problema.

Pasaulio gyventojų skaičius auga greičiau nei maisto gamyba, ypač besivystančiose šalyse.

Intensyvus žemės ūkio plėtros kelias.

Auganti žaliavų paklausa.

Pasaulio gamtos išteklių išeikvojimas.

Naudojant mokslo ir technologijų revoliucijos pasiekimus.

Pilnesnis mineralų išgavimas iš podirvio.

Alternatyvių energijos šaltinių naudojimas.

Išteklių tausojimo politika.

Trumpos studentų pranešimų santraukos:

1. Taikos ir nusiginklavimo problema, branduolinio karo prevencija.

Pasaulis turi sukaupęs branduolinių ginklų atsargas, kurių pakanka pakartotinai sunaikinti gyvybę Žemėje. Dar visai neseniai šešios šalys buvo branduolinės valstybės: JAV, Rusija, Kinija, Didžioji Britanija, Prancūzija ir Indija. Visos šios šalys yra sudariusios branduolinio ginklo neplatinimo sutartį, kuri draudžia perduoti branduolines technologijas kitoms šalims. Tačiau kelios šalys atlieka nepriklausomus tyrimus ir yra arti kūrimo savo atvaizdus branduolinių ginklų (Iranas ir Šiaurės Korėja). Dėl to branduolinius ginklus gali panaudoti šalys, kurios nesuvokia viso jų naudojimo pavojaus ir nėra ribojamos tarptautinių susitarimų. Tarptautinės teroristinės organizacijos, kurioms nėra jokių moralinių draudimų, taip pat siekia įsigyti atominių ginklų.

2. Aplinkos problema.

Buveinių kokybės pablogėjimas dėl ekonominė veiklažmogus gali sukelti degeneraciją ir net žmogaus išnykimą. Kai kuriose šalyse aplinkos padėtis pasiekė tokį lygį ekologinė krizė. Kilo grėsmė: klimato kaita Žemėje, ozono sluoksnio sunaikinimas, šiluminė atmosferos tarša – šiltnamio efektas, padidėjęs stichinės nelaimės, žemių dykumėjimas, miškų ploto sumažėjimas, oro ir gėlo vandens kokybės pablogėjimas.

3. Demografinė problema.

Gyventojų skaičiaus augimas sparčiai didina spaudimą gamtai apskritai ir ypač gamtos ištekliams. Didelė šio padidėjimo dalis atsiranda besivystančiose šalyse, kurių ekonomika negali aprūpinti gyventojų būtiniausiais poreikiais. Tai didina šių šalių atsilikimą ir aštrina pasaulines žaliavų ir energijos išeikvojimo problemas.

4. Maisto problema.

Pasaulio gyventojų skaičius auga greičiau nei maisto gamyba. JT duomenimis, tik 1/3 pasaulio gyventojų yra aprūpinti normalia mityba. Beveik 2/3 žmonijos gyvena šalyse, kuriose nuolat trūksta maisto.50% Afrikos gyventojų yra ant bado slenksčio.

5. Energijos ir žaliavų problema.

Ši problema siejama su labai sparčiu išteklių gavybos augimu ir jų nepakeičiamumu bei ribotomis atsargomis. Civilizacijos egzistavimas, kai nėra pagrindinių išteklių ir energijos šaltinių, atrodo problemiškas.

Mokytojas: Taigi, s naudojant skirtingus informacijos šaltiniussusipažinote su kai kuriomis globaliomis problemomis, kuris, jūsų nuomone, gali būti laikomas rimčiausiu ir kurio sprendimui žmonija turi skirti maksimalias pastangas.

Kodėl dauguma pasaulinių problemų paaštrėjo XX amžiaus antroje pusėje?(Studentų atsakymų parinktys)

Pasaulinių problemų priežastys:

  • Globalios problemos atsirado dėl objektyvios visuomenės raidos ir egzistuoja dėl žmonijos, aplinkos ir visuomenės prieštaravimų;
  • Techninė civilizacijos galia pranoko pasiektą lygį visuomeninė organizacija ir grasina sunaikinti viską, kas gyva;
  • Vyraujančios žmonių masės veiklos motyvai, jų moralinės vertybės yra labai toli nuo idealų;

3. Atspindys:

1. Ar galime teigti, kad globalios problemos aktualios tik šalims su žemas lygis plėtra?

2. Kokios globalios problemos labiausiai aktualios šiuolaikinė Rusija?

3. Kuriame etape tarp visuomenės ir gamtos viešpatavo harmonija?

4. Kodėl problemos laikui bėgant blogėja ir neišsprendžiamos?

Namų darbai:361-364 p. Kūrybinė užduotis viena iš globalių problemų, kurios šioje pamokoje nėra aptariamos.

Savivaldybės biudžetinė švietimo įstaiga

vidutinis Bendrojo lavinimo mokyklos Nr. 32 pavadintas „Jaunosios gvardijos“ vardu

Oktyabrsky rajonas Rostovas prie Dono

Geografijos pamokos-konferencijos rengimas

9 klasė

naudojant daugialypės terpės pristatymus
tema „Europos pietūs. respublika Šiaurės Kaukazas»

Sudarė: Makievskaya I.S.

Geografijos mokytojas, Savivaldybės švietimo įstaigos 32 vidurinė mokykla

9 klasė

Rusijos ekonominė ir socialinė geografija

pamoka-konferencija „Europos pietūs. Šiaurės Kaukazo Respublika“

Geografijos mokytojas, Savivaldybės švietimo įstaigos 32 vidurinė mokykla

I. S. Makievskaja
Pamokos tipas: pamoka – konferencija
Pamokos tikslai:


  • tęsti idėjų ir žinių formavimą tarp moksleivių apie ekonominiai regionai Rusija;

  • supažindinti mokinius su ypatybėmis Geografinė padėtis ir pagrindiniai Šiaurės Kaukazo respublikų prigimties bruožai;

  • ištirti regiono gyventojų ypatybes, sudėtį ir struktūrą;

  • analizuoti pagrindines regiono problemas – socialines, ekonomines, aplinkosaugos ir galimi būdaišių problemų sprendimus.

Užduotys pamoka:


  • ugdyti mokinių gebėjimą nustatyti priežasties ir pasekmės ryšius;

  • prisidėti prie informacinės kultūros formavimo;

  • ugdyti įgūdžius dirbti su įvairiais geografinės informacijos šaltiniais;

  • prisidėti prie pažintinio susidomėjimo gimtojo krašto tyrinėjimu ir socialinių-emocinių, patriotinių jausmų Tėvynei žadinimo;

  • ugdyti gebėjimą bendrauti mažose grupėse (komunikacinė veikla);

  • suprasti tolerancijos ir socialinio elgesio svarbą daugiatautėje šalyje;

  • pagarba Rusijos tautų istorijai ir kultūrai, tradicijoms;

Pamokų technologijos:


  • pastatymas ugdymo procesas iniciatyviai;

  • pedagoginis bendradarbiavimas;

  • kritinis mąstymas.

Pamokų metodai:


  • integracinis

  • orientuotas į asmenybę

Įranga:

Rusijos žemėlapiai - politiniai-administraciniai, fiziniai, Šiaurės Kaukazo, kompiuteriniai ir projektoriai; studentų pranešimai apie Šiaurės Kaukazo respublikas; atlasai.


Pasiruošimas pamokai
Klasė iš anksto suskirstyta į grupes, tai respublikų atstovai, ekspertai, korespondentai. Grupėje yra 5-6 žmonės. Kiekviena grupė rengia elektroninį pristatymą apie respubliką.

UŽSIĖMIMŲ LAIKOTARPIU
I. Pirminių žinių aktyvinimas
Mokytojas klausia klausytojų klausimų:
1. Išvardinkite Šiaurės Kaukazo ekonominės ir geografinės padėties ypatumus?

2. Apibūdinkite vietovės reljefo ypatybes. 3. Kokia yra pagrindinė šios srities specializacijos šaka?

4. Kokie yra šių teritorijų žemės ūkio specializacijos bruožai?

5. Kodėl Rostovas prie Dono vadinamas „Kaukazo vartais“?

6. Kokie mineraliniai ištekliai kasami Šiaurės Kaukaze?

7. Išvardykite ir žemėlapyje parodykite respublikas su sostinėmis, teritorijomis, regionais, kurie yra Pietų federalinės apygardos ir Šiaurės Kazachstano regiono dalis.

Studentai pateikite atsakymus naudodami Rusijos ir Šiaurės Kaukazo sieninius žemėlapius
II. Pamokos temos ir tikslų nustatymas
Mokytojas . Šiaurės Kaukazas yra daugianacionaliausias Rusijos regionas. Čia gyvena 140 tautų. Jai priklauso Pietų federalinė apygarda ir 2010 m. suformuotas Šiaurės Kazachstano regionas (Stavropolio teritorija, Karačajaus-Čerkeso Respublika, Kabardino-Balkarų Respublika, Šiaurės Osetija-Alanija, Čečėnijos ir Ingušijos respublikos, Dagestanas).

Pagrindinė šių teritorijų suvienijimo priežastis – socialinių ir ekonominių problemų bendrumas. Mūsų pamokos tikslas: susipažinti su ekonominiais ir geografiniais teritorijų ypatumais Adigėjos, Šiaurės Osetijos-Alanijos, Dagestano, Ingušijos respublikų pavyzdžiu;

atskleisti socialines-politines prielaidas pilietinės visuomenės raidai Šiaurės Kaukaze; nustatyti religinių ir tautinių problemų sprendimo būdus (lentoje užrašomi pamokos tikslai, konferencijos darbo planas).

III. Sveikiname pamokos-konferencijos dalyvius:

(skamba Kaukazo tautų muzika)

respublikų atstovai kreipkis į dalyvius armėnų, lezginų, azerbaidžaniečių, asirų, adyghe ingušų kalbomis:

„Sveiki, mieli vaikinai! Draugiška Šiaurės Kaukazo tautų šeima sveikina jus. Rusija yra daugiatautė valstybė. Jos istorija yra jos tautų santykių istorija. Kiekviena tauta turi savo kalbą, gyvenimo būdą, papročius ir tradicijas, kultūrą ir darbo įgūdžius. Užduotys šiandien– tai sąlygų taikai ir klestėjimui mūsų Žemėje kūrimas!

Mokinys skaito Burtylevos E.G. eilėraštį. Savivaldybės ugdymo įstaigos 32 vidurinės mokyklos rusų kalbos mokytoja „Draugystė brangesnė už visus“
Dono žemė - Tėvynė visiems,

Jame gyvena įvairios tautos.

Juk jie visi kaip pirštai kumštyje,

Kovojo už gyvybę Žemėje

Ir dėl laimės ir laisvės!

totoriai, rusai, armėnai,

čečėnai, vokiečiai, ingušai,

Lezginai, turkai, ukrainiečiai,

gruzinai, graikai, latviai.

Ir mes laimėjome karą tik todėl

Ta draugystė mus sujungė,

O visų tautų draugystė yra stiprybė,

Kurių niekas negali pakeisti,

Štai kodėl pasaulis vertas gyvenimo!

Studentas skaito Rasulo Gamzatovo žodžius
„Kiekvienas žmogus nuo mažens turi suprasti, kad atėjo į žemę tam, kad taptų savo tautos atstovu, ir turi būti pasirengęs imtis šio vaidmens.

Žmogui duodamas vardas, kepurė ir ginklas, nuo lopšio žmogus mokomas gimtosios dainos.

Kad ir kur likimas nuvestų, jis visada turi jaustis kaip to krašto, tų kalnų, to kaimo, kuriame išmoko balnoti žirgą, atstovu.

Kai klausia, kas tu toks, gali pateikti dokumentą, pasą. Kai paklausi žmonių, kas jis toks, žmonės tarsi dokumentą pateiks savo mokslininką, rašytoją, menininką, kompozitorių.


Mokytojas Šiaurės Kaukazas yra skausmo taškas Rusijos žemėlapyje. Prisiminkime ir pagerbkime žuvusiųjų per teroro išpuolius Beslane, Maskvoje, Kaspiyske, Volgodonske ir kituose miestuose atminimą.
(skamba tyli gedulinga muzika)
Studentas 2004 m. rugsėjo 1 d. Kas neprisimena šios datos?!

Į mūsų žmonių gyvenimą tai pateko su tragedija Beslane. Ramią, tyrą ir liečiančią dieną, kaip visada buvo Rugsėjo 1-oji, supurtė sielvartas, verksmas ir skausmas. Dėl precedento neturinčio žiaurumo Beslano mieste įvykusio žiauraus teroristinio akto žuvo ir buvo sužeisti šimtai civilių, kurių dauguma buvo nekalti vaikai. Niekada negalėsime pamiršti tos karčios dienos. Tegul tylos akimirka. Amžinas atminimas žuvusiems Beslane! (Tylos minute)

1-as skaitytojas

Sniegas ant akmens, sniegas ant kalnų pelenų,

Prie motinų šventyklų pasirodė sniegas.

Kurie nelaukė savo sūnų

Iš mokyklos Beslane ir dukros...

Kas juos paguos? Kas jiems padės?

Kas įsakė sunaikinti savo vaikus?

Kas numalšins jiems didelį skausmą?

2-as skaitytojas

Ne, jie tikriausiai neras ramybės.

Tu juos auginai ir auklėjai,

Linkėjome jiems džiaugsmo ir laimės gyvenime.

Tačiau jų jaunas gyvenimas nutrūko...

Tie, kurie grįžo, yra sveiki ir suluošinti,

Siaubą jie prisimins amžinai.

3 skaitytojas

Ir vaikams bus pasakyta apie sielvartą Beslane,

Apie tai, kas tada vyko šalyje...

Šį eilėraštį skiriu savo brangiems vaikinams

Ir siunčiu žemą lanką mamoms

4 skaitytojas

Ir mes nepamiršime šio teroro,

Apie tuos, kurie mirė Beslane,

Apie tuos, kurie žuvo mūšyje.


IV. Grupinis darbas

Mokytojas: Šiaurės Kaukazas turi ypatingą geopolitinę padėtį, tai tarptautinis transporto koridorius – „Kaukazo vartai“. Šis regionas yra vienintelis Rusijoje, turintis prieigą prie trijų baseinų pietų jūros: Azovas, Juodoji ir Kaspijos. Unikali kurorto aplinka: šilta jūra, kalnų viršūnės, mineralinių šaltinių, gydomieji vandenys ir purvas. Unikali kultūra, ritualai, šokiai, tradiciniai amatai, daugybė kalbų ir tarmių – visa tai daro regioną unikalų ir patrauklų studijoms

Mokytojas Rengiant konferenciją korespondentų ir ekonomistų buvo paprašyta paruošti klausimus diskusijoms klasėje.
Korespondentai ir ekonomistai suformuluoti klausimus:


  1. Kokios sporto šakos išsivystė Šiaurės Kaukaze ir kodėl?

  2. Ar Šiaurės Kaukazo islamiškose respublikose yra kokių nors draudimų dėl profesijų moterims?

  3. Valstybinių kalbų išsaugojimo respublikose problemos sprendimo būdai.

  4. Kokių problemų kyla Čečėnijos ir Ingušijos respublikose dėl ypatingos demografinės padėties?

  5. Kokios mechanikos inžinerijos šakos gali vystytis šiose teritorijose ir kodėl?

  6. Jūsų požiūris į atskirą mergaičių ir berniukų ugdymą mokyklose.

  7. Koks poreikis išsaugoti kultūrines ir etnines ypatybes daugiatautėje valstybėje?
Konferencijos dalyviai geografijos, istorijos, socialinių mokslų žiniomis ir asmenine patirtimi išsakyti savo nuomonę siūlomais klausimais. Tarp grupių kyla diskusija, kurios metu pristatomi studentų pranešimai apie ekonomines ir geografines respublikų ypatybes.

V. Skaidrių demonstravimo ant valstybės simbolių apsauga

(ekrane projektuojamas respublikos herbo ir vėliavos vaizdas)
Mokytojas kviečia ginti skaidres ant Adygėjos, Šiaurės Osetijos-Alanijos, Dagestano, Ingušijos valstybinių simbolių.

Mokytojas Vaikinai, kodėl, jūsų nuomone, bet kuri valstybė, respublika turi turėti herbą, vėliavą, himną? Kokia jų reikšmė, vaidmuo ugdant jauno žmogaus asmenybę?

Studentai reikšti savo nuomones

VI. Pristatymų gynimas pagal respubliką

(vaizdai projektuojami ekrane)
Dagestano Respublika


  • Sostinė yra Makhachkala miestas

  • Plotas – 50300 km2

  • Gyventojų skaičius – 2711679 žmonės

  • Federalinė apygarda – Šiaurės Kaukazas

  • Rusijos Federacijos dalyko kodas: 05.105

  • Tankis - 53,9 žm./km

  • 1991 12 17 – pervadinta į Dagestano Respubliką.

  • 1994 m. – Dagestano Respublikos konstitucijos priėmimas.
Dagestano orografija unikali: 245 kilometrų papėdės juosta ribojasi su skersiniais keterais. Iš kalnų teka dvi pagrindinės upės – Sulakas šiaurėje ir Samūras pietuose.

Dagestano teritorija ribojasi su Azerbaidžanu pietuose, su Gruzija pietvakariuose, taip pat su Čečėnijos Respublika vakaruose, su Stavropolio teritorija šiaurės vakaruose ir su Kalmukijos Respublika šiaurėje. Iš rytų Dagestano teritoriją skalauja Kaspijos jūros vandenys. Respublikos pietus užima Didžiojo Kaukazo kalnai ir papėdės, šiaurėje prasideda Kaspijos žemuma. Per centrinę respublikos dalį teka Tereko ir Sulako upės. Dagestanas išvertus iš azerbaidžaniečių reiškia „kalnų šalis“.

Respublikos sostinė yra Makhachkala miestas.

Tavo modernus pavadinimas miestas gavo 1921 metais Makhacho Dachadajevo garbei. Vėliau Makhačkala tapo DASSR sostine. Šiandien Makhachkala yra kultūrinė ekonomika mokslo centrasĮ pietus nuo Rusijos.


6
Derbentas yra antras pagal dydį Dagestane ir vienas seniausių miestų pasaulyje. Derbente yra Naryn-Kala tvirtovė, kuriai apie pustrečio tūkstančio metų. Derbentas yra seniausias Kultūros centras Dagestanas, iš kur paplito menas, amatai, rašymas ir kt.

Respublikoje gyvena 57,6% kaimo gyventojų, 42,4% miesto gyventojų. Dagestano tautos kalba keturių grupių kalbomis; 95% tikinčiųjų yra musulmonai: 90% yra sunitai, 5% yra šiitai. tikinčiųjų yra krikščionys.

Gimstamumas – 19,5 tūkstančiui gyventojų (3 vieta Rusijos Federacijoje po Ingušijos ir Čečėnijos). Dagestanas yra daugianacionaliausia Rusijos respublika. 14 Dagestano tautų kalbų buvo suteiktas valstybinių kalbų statusas.

Dagestanas ilgą laiką buvo laikomas musulmonų tvirtove Šiaurės Kaukaze. Islamas pradėjo skverbtis į Dagestano teritoriją arabų dėka VII amžiuje. Pusmėnulis yra augimo ir atgimimo simbolis. Jei mėnuo vaizduojamas kartu su žvaigžde, kaip islamo tradicijoje, tai šiuo atveju tai veikia kaip rojaus alegorija.

Pagrindiniai respublikos kūriniai:


  • Žemdirbystė

  • Vyno gamyba

  • Žvejyba

  • Liaudies amatai

  • Naftos gamyba

  • Lengvoji ir chemijos pramonė

  • Energijos gamyba

Dagestane plačiai žinomi poetai lezginai S. Kočchiurovas ir E. Eminas, kumykų poetas I. Kazakas, avarų poetas Makhmudas (M. Magomedovas), darginų poetas Batyray. Rasulis Gamzatovas yra visame pasaulyje žinomas respublikos poetas. Dagestaniečių liaudies poezija turtinga – dainos, pasakos, tradicijos ir legendos.

Senieji Dagestano pastatai kelia didelį susidomėjimą. Derbente buvo išsaugotos Jumos mečetės ir Naryn-Kala citadelė. Daugybė pastatų ir tvirtovių liko kalnuotuose Dagestano regionuose. Kalnų kaimelių terasos taip pat yra seni paminklai. Gyvenamieji pastatai, pastatyti XVIII ir XIX amžiuose, sudaro vienpakopę struktūrą. Buvo paplitę kupoliniai mauzoliejai, arkiniai tiltai ir architektūriškai suprojektuoti šaltiniai.

Papuošalai moteriškame kostiume yra ypatinga Dagestano moterų tema. Anksčiau auksas ir sidabras buvo labiausiai vertinami.

Dagestano moteriški drabužiai yra itin įvairūs savo forma, naudojama medžiaga, menine kompozicija ir dekoru. Kiekvienas kostiumas turi savo meninis vaizdas, savo individualų išraiškingumą.

7
Dagestano tautos vertina žmogaus dorybes ir smerkia jo trūkumus. Populiarioji išmintis moko:


  • Pirmoji žmogaus dorybė yra intelektas

  • Antrasis žmogaus orumas yra draugystė

  • Trečias žmogaus orumas yra sąžinė

  • Ketvirta žmogaus dorybė – geras auklėjimas

  • Penktasis žmogaus orumas – laimė
Lezginka – Kaukazo aukštaičių liaudies šokis. Garsusis šokis „Lezginka“ Irane žinomas pavadinimu „Lazgi, Lezgi“, Gruzijoje – „Lekuri“. Lezginka šokis – tai konkursas, parodantis šokėjų miklumą ir nenuilstumą. Neįmanoma vienareikšmiškai apibūdinti šiuolaikinės Dagestano virtuvės. Patiekalai, esantys kiekviename atskirame Dagestano regione, turi ypatingą skonį. Pavyzdžiui, kiekviename šalies regione jie ruošia khinkalą, kuris patiekiamas kaip pirmasis ar antrasis patiekalas. Įprasti patiekalai – „kurze“ ir „chudu“, gaminami iš žolelių, varškės, daržovių.

Adigėjos Respublika
Adigėjos žemė buvo apgyvendinta nuo seniausių laikų. Rašytiniai įrodymai apie čerkesų protėvius yra senovės graikų rašytojų darbuose, pradedant nuo 5 amžiaus prieš Kristų. Respublikai pavadinimą davę adygai – seniausi Šiaurės Vakarų Kaukazo gyventojai, žinomi nuo XIII a. kaip čerkesai. Adyghe kalba priklauso adyghe-abchazų kaukazo kalbų grupei.

Viduramžiais čia ėjo garsusis Didysis šilko kelias iš Europos į Aziją.

Čerkesų protėviai sukūrė kultūrą, pasaulio archeologijoje žinomą kaip Maykop. Dešimtys legendomis ir paslaptingais dolmenais sietų piliakalnių liudija apie ryškiausią jos klestėjimą tarp senovės kaukaziečių, glaudžius ryšius su Europa ir Rytais.

Adigėjos autonominis regionas – įkurtas 1922 m. liepos 27 d. 1991 m. birželio 28 d. Regioninės Liaudies deputatų tarybos V sesijoje buvo priimta Adigėjos Sovietų Socialistinės Respublikos valstybės suvereniteto deklaracija. 1991 m. liepos 3 d. Rusijos Federacijos įstatymas įteisino Adigėjos autonominio regiono pertvarkymą į Sovietų Socialistinę Respubliką RSFSR.

Adigėjos plotas – 7790 kv. km, sienų ilgis – 900 km, respublikos teritorijos ilgis iš šiaurės į pietus – 208 km, iš vakarų į rytus – 165 km, gyvena 441,2 tūkst. tai. Respubliką sudaro 7 administraciniai rajonai: Giaginsky, Koshekhablsky, Shovgenovsky, Krasnogvardeysky, Maikopsky, Takhtamukaysky, Teuchezhsky. Adigėja yra pietinės federalinės apygardos dalis.
8
Adigėjos padėtis Rusijos pietuose, Kaukazo papėdėje ir kalnuose, didelių upių sankirtose yra palanki teritorijos plėtrai ir patogi susisiekimui su kaimynais.

Viena iš didžiausių Adygėjos upių, jos natūrali riba rytuose yra Laba upė. Tai didžiausias upės intakas. Kubanas. Jo pradžia laikoma Bolšajos ir Malajos Labos upių santaka. Pačios upės ilgis Laba yra 214 km, kartu su Bolšaja Laba yra 341 km; bendras jos drenažo baseino plotas – 12 500 kv. Upės vandens režimas Laby yra unikalus, jo vandens kiekis labai skiriasi priklausomai nuo metų laikų. Smarkūs išsiliejimai ir potvyniai galimi beveik visais metų laikais, išskyrus žiemą. Potvynių priežastys – pavasarinis sniego tirpimas, vasarinis ledynų tirpimas ir rudens liūtys.

Pagrindiniai miško ištekliai yra Maykop regione, kur sutelkta 98% visų miškų. Žemakalniuose miškuose vyrauja angliškasis ąžuolas ir Gartvio ąžuolas. Čia taip pat galite rasti klevų, uosių, kaukazinių kriaušių, obelų, sedulų ir gudobelių.

450 - 500 m aukštyje ąžuolynai užleidžia vietą bukų miškų juostai. Taip pat auga kočias ąžuolas ir kaukazinis skroblas. Tarp tretinių relikvijų čia galima rasti kukmedžio uogų.

Aukščiausių kraštovaizdžio zonų faunai atstovauja daug endeminių rūšių ir porūšių. Kaukazo pelė, Prometėjo pelėnas, Kuban turas, Kaukazo zomša, akmeninė kiaunė paplitusi tik Majkopo regione. Pagrindinė respublikos faunos atrakcija yra kalnų bizonas. Kalnuotos Adigėjos miškuose gyvena Kaukazo taurieji elniai, Kaukazo turai, zomšos, Kaukazo rudasis lokys, Kaukazo rūšysūdra, barsukas, lūšis, laukinė katė, lapė, pušis ir akmeninė kiaunė ir kt.

Pirmaujanti pramonė yra maisto pramone, kurios dalis visoje gamyboje sudaro daugiau nei 35 proc. Juose gaminami mėsos, vaisių ir daržovių konservai, konditerijos gaminiai, makaronai, vyno ir degtinės gaminiai, įvairūs pieno ir mėsos gaminiai. Miško išteklių buvimas respublikoje paskatino medienos apdirbimo ir celiuliozės bei popieriaus pramonės plėtrą,

Iš kurių gaminama pramoninė mediena ir iš jos pagaminti gaminiai, parketas, pusceliuliozė, kartonas. Mechaninės inžinerijos ir metalo apdirbimo įmonės gamina ir tiekia į įvairius šalies regionus ir ne tik vidutines ir sunkiasvores svirtines pavarų dėžes, medienos ruošos technologinę įrangą, metalo pjovimo ir medžio apdirbimo stakles, staklių normalius ir kt.

Žemės ūkis yra vienas iš prioritetines sritis ekonominis vystymasis. Pirmaujančią vietą užima grūdų, cukrinių runkelių, aliejinių ir eterinių aliejinių augalų, daržovių ir vaisių, tabako auginimas ir perdirbimas, galvijai, kiaulių, avių, naminių paukščių, arklių veisimas.

9
Unikalios Adygėjos gamtinės ir klimato sąlygos prisideda prie tokių pietinių kultūrų kaip persikų, vyšnių, sedula, svarainių, kriaušių, vynuogių ir arbatos augimo. Agrarinės pramonės komplekso pramonės produktai sudaro 32% visos respublikos pramonės produkcijos.

Adigėjos teritorija priklauso mišraus turizmo zonai. Yra palankios sąlygos organizuoti tiek sportinius, tiek pramoginius ir edukacinius maršrutus. Teritorija prisotinta gamtos objektai, kurių daugelis turi didelę ekskursijų vertę.

Adigėjos Respublikos valdžia daug dirba, kad pritrauktų į regioną turistus ir poilsiautojus, formuotų teigiamą jo įvaizdį.

Adigėjos Respublikos gyventojų skaičius 2007 m. sausio 1 d. buvo 441,2 tūkst. žmonių, iš jų 69,6 tūkst. žmonių - vaikai iki 14 metų. Vidutinis gyventojų tankumas yra 56,6 žmogaus 1 kv. km, o tai beveik tris kartus viršija atitinkamą Rusijos rodiklį. Didžiausias gyventojų tankumas yra lygumose – iki 141 žmogaus 1 km.


Šiaurės Osetija
1924 m. liepos 7 d. įkurta Šiaurės Osetijos autonominė apygarda; 1936 m. gruodžio 5 d. ji buvo pertvarkyta į Šiaurės Osetijos autonominę sovietų socialistinę respubliką; nuo 1990 m. Šiaurės Osetijos SSR; nuo 1991 m. Šiaurės Osetijos-Alanijos Respublika.

Šiaurės Osetija yra šiauriniame Didžiojo Kaukazo šlaite.

Respublikos šiaurėje driekiasi Stavropolio lyguma, į pietus nuo jos kyla Tersky ir Sunzhensky kalnagūbriai, centrinėje dalyje yra Šiaurės Osetijos lyguma, pietuose kyla Maino arba vandens baseinas, Didžiojo Kaukazo kalnagūbris (Kazbekas). kurių aukštis iki 5033 m)

Teritorija 8 tūkst. km2 (0,05% Rusijos Federacijos), gyventojų skaičius 709,9 tūkst. žmonių, miesto gyventojų dalis 65,3%. Gyventojų tankis yra vienas didžiausių Rusijos Federacijoje – 84,5 žmogaus 1 km2.

Tankiausiai apgyvendintos vietovės yra Pravoberežno rajonas (120 žmonių 1 km2) respublikos rytuose ir sritis aplink Vladikaukazą. Miestai: Vladikaukazas (315,1 tūkst. gyv.) - respublikos sostinė, Mozdokas 942,6 tūkst.), Beslanas (35,6 tūkst.), Alagiras (21,5 tūkst.), Ardonas (17,5 tūkst. gyventojų) . Oficiali rusų kalba.

Pirmaujančios pramonės šakos: spalvotoji metalurgija, mechaninė inžinerija, chemija, medienos apdirbimas, šviesa, maistas.

Pramonei atstovauja cinko, švino, kadmio, sieros rūgšties (elektrocinko gamykla), kietųjų lydinių (Pobedit gamykla), elektros apšvietimo lempų, instrumentų, odos ir avalynės gamyba.

Žemės ūkyje vyrauja gyvulininkystė mėsai gaminti. Sėkmingai vystosi grūdininkystė, sodininkystė ir vynuogininkystė.

Respublikos transporto tinklas gana gerai išvystytas. Kelių transportas atlieka pagrindinį vaidmenį transporte. Kelių tinklo tankis yra 285 km 1 tūkst. km. Šiaurės Osetijoje prasideda Gruzijos ir Osetijos kariniai keliai. Buvo nutiestas kelias iš Šiaurės Kaukazo ir Užkaukazės per Rokio perėją. Geležinkelių transportas veikia.

Šiaurės Osetijoje gausu pramogų. Karmadono, Tamisko balneologiniai kurortai ir kalnų poilsio kompleksas Tseysky tarpekle yra labai populiarūs. Respublika yra vienas iš turizmo ir alpinizmo centrų Šiaurės Kaukaze.

Ingušijos Respublika
Respublikos pavadinimas kilęs iš rusiško gyventojų pavadinimo (ingušų - iš Angušto kaimo pavadinimo) ir iš gruziniškos priesagos –eti-, kuri iš viso reiškia „vietą, kurioje gyvena ingušai“. Tačiau šis pavadinimas pradėtas vartoti tik XVIII a. Pats žmonių vardas yra „GIalgIay“ – tai reiškia „statytojas“, „bokštų gyventojas“.

Ingušijos Respublika užima 19,3 tūkst. km2 plotą, o gyventojų skaičius 2009 m. yra 460 tūkst.

Respublikos sostinė yra Magas miestas.

Ji ribojasi su Čečėnijos Respublika, tačiau sienos yra tik sąlyginės.

Respublikos prezidentas – Jevkurovas Janusas-Bekas


  • miesto gyventojų – 198 tūkst

  • kaimo gyventojų – 269 tūkst

  • gyventojų tankumas – 127 žmonės/km2

  • amžiaus vidurkis – 26-28 metai

  • tautinė sudėtis - ingušai 77%, čečėnai 20%, rusai - 2%
Svarbiausi respublikos ištekliai yra nafta, gamtinės dujos, marmuras, molis. Žinoma, nafta yra kuro ir energijos komplekso pagrindas. Per metus pagaminama apie 11 mln. tonų naftos. Terminiai šaltiniai naudojami kaip sveikatinimosi vanduo ir geriamas mineralinis vanduo.

Kalnai ir švarus oras yra ingušų ilgaamžiškumo paslaptis. Respublikoje daug terminių šaltinių, gražūs kraštovaizdžiai, didelė įvairovė istoriniai paminklai. Ypatingas respublikos bruožas – unikali, tradicinė namų statyba. Dauguma Gyventojai gyvena kalnuotose vietovėse, todėl jų namai yra tiesiog unikalūs! Pastatai gali atlaikyti nuošliaužas nuo kalnų ir krintančių uolų.

Mėgstamiausias ingušų maistas yra mėsa. Daugiausiai respublikoje suvartojama ėriena ir paukštiena. Nacionalinis patiekalas– Tai ant žarijų kepta ėriena, papuošta daržovėmis.

Ingušų tautinis kostiumas savo išvaizda labai panašus į Dono kazokų kostiumą. Tačiau ingušai nuo kazokų skiriasi kostiumų audinių ryškumu ir įvairove. tokiu atveju patelės) ir avių vilnos priedai. Moterims tai buvo kelių sluoksnių sarafanas, plaukai, kaip taisyklė, buvo iš dalies dengti skarele. Vyrams, Tautinis kostiumas Mes to nekartosime. Jį sudaro liemenė ir aukšta kepurė iš avies vilnos. Anksčiau juodą kepuraitę ir liemenę galėjo dėvėti tik vedęs vyras, tačiau dabar tai prarado prasmę.

Svarbiausia tradicija per visą ingušų egzistavimą yra pagarba ir pagarba protėviams. Per kiekvieną šventę įprasta aplankyti artimuosius kapinėse. Ta pati tradicija apima visišką paklusnumą tėvams. Kitas įdomi tradicija– svetingumas. Bet kuris asmuo, patekęs į ingušų namus, iškart tapo svečiu. Svečiui buvo duota pavalgyti ir prireikus apgyvendinti nakvynei.

Ingušai yra musulmonai. Dominuojančios religijos respublikoje yra sunitų islamas ir stačiatikių krikščionybė. Veikia 45 mečetės. O Sleptsovskajos kaime yra Islamo institutas.

Pramonė respublikoje menkai išvystyta. Tik naftos pramonė klesti, visa kita smunka. Be naftos gavybos, respublikoje veikia chemijos, mezgimo, metalo apdirbimo, konditerijos pramonė (fabrikai).

VII. Apibendrinant pamoką
Mokytojas Vaikinai, susipažinome su pristatymais, kurie padėjo atsakyti į pagrindinius mūsų pamokos klausimus. Siūlau jums namus darbo knyga raštu atsakykite į šiuos klausimus:

(klausimai rodomi ekrane)


  1. Šiaurės Kaukazas visada traukė gyventojus iš kitų šalies vietų, kodėl? Nurodykite bent tris veiksnius.

  2. Pabrėžkite aštriausius šiuolaikinės problemosšio regiono.

  3. Ar galime manyti, kad politinio stabilumo palaikymas ir taikus etnopolitinių bei ekonominių prieštaravimų tarp Šiaurės Kaukazo tautų sprendimas yra pagrindinis ilgalaikės regiono plėtros uždavinys?

  • Įvertinimas

  • Namų darbai


8 klasė
Tema: Geologinė chronologija ir geologinis žemėlapis.
Tikslas: formuoti idėjas apie Rusijos teritorijos geologinės sandaros ypatumus.
Užduotys:
Supažindinti su žemės plutos struktūriniais ypatumais ir geochronologiniu masteliu;
Ugdyti gebėjimus dirbti su žemėlapiais (tektoniniais, geologiniais) ir daryti išvadas, identifikuoti raštus;
Ugdykite pažintinį susidomėjimą Rusija per studijuojamą medžiagą.
Įranga: fiziniai, tektoniniai, geologiniai žemėlapiai, geochronologinė lentelė, atlasai
Laiko organizavimas
Per užsiėmimus
Nauja medžiaga.
Didingas mokslas – geologija –
Apie neramią mūsų motinos Žemės praeitį.
Daugelis žmonių savo gyvenime svajojo apie geologiją,
Tačiau nedaugelis galėjo tam skirti savo gyvenimą.
(Valerijus Sergejevas)
Geologija yra mokslas, tiriantis Žemės sandarą ir raidos istoriją
Geotektonika – tai žemės plutos sandaros ir jos judėjimo tyrimas.
Geochronologija – geologijos šaka, tirianti uolienų amžių, trukmę ir formavimosi seką.
Geologų tyrimų rezultatas – geochronologinė lentelė, atspindinti geologinę Žemės gamtos raidos istoriją.
Geochronologinės lentelės analizė.(Darbas su lentele).
Lentelė skaitoma iš apačios į viršų.
Lentelėje būtinai nurodomos eros – laikotarpiai, atitinkantys pagrindinius žemės plutos ir organinio pasaulio vystymosi etapus. Era – laikas, per kurį susikaupė uolienų grupė su gyvūnų ir augalų grupių liekanomis. Eros yra labai dideli laiko tarpai, įskaitant milijonus, šimtus milijonų ir milijardus metų.
Klausimas:
Į kiek laiko tarpsnių (erų) skirstoma geologinė žemės plutos istorija?
Įvardinkite laikmetis, epochų trukmę?
Kokie įvykiai vyko proterozojaus eroje?
Kuris laikmetis buvo ilgiausias?
Į kokius laikotarpius skirstomos epochos?
Kokie yra paleozojaus eros, mezozojaus eros, cenozojaus eros laikotarpiai?
Kuris laikotarpis trumpiausias?
Kokiu laikotarpiu gyvename?
Darbas su vadovėliu. Perskaitykite ir pasakykite, kaip nustatomas uolienų amžius ir susidarymo laikas?
Kaip nustatomas absoliutus uolienų amžius?
Žemės pluta šiuolaikinėje Rusijoje susiformavo ilgą laiką dėl įvairių geologinių procesų. Todėl jo dalys skiriasi:
a) apie uolienų struktūrą, sudėtį ir atsiradimą,
b) pagal amžių ir raidos istoriją.
a) Pagal struktūrines ypatybes išskiriamos judrios ir stabilios žemės plutos atkarpos.
Didžiąją Rusijos teritorijos dalį užima stabilios žemės plutos atkarpos – platformos: Rytų Europos, Vakarų Sibiro ir Sibiro. Platformos turi dviejų pakopų struktūrą. Jų apatinė dalis yra pagrindas. Tai sugriuvusių kalnų sistemų liekanos. Ant pamato viršaus guli palaidos nuosėdinės uolienos (nuosėdinė danga). Jie susidarė niokojant kalnus ir lėtai slūgstant pamatui, kai jis prisipildė jūros vandens. Kai kuriose platformų dalyse nėra nuosėdinės dangos. Tokios platformų sekcijos vadinamos skydais.
(Įrašyk į sąsiuvinį)
Platforma yra stabili žemės plutos dalis. Jis turi dviejų pakopų struktūrą: pamatą iš susmulkintų metamorfinių uolienų ir dangą, sudarytą iš nuosėdinių uolienų.
Skydai – platformos pamato išėjimas į paviršių.
Darbas su žemėlapiu.
- Raskite platformas tektoniniame žemėlapyje (Rytų Europos arba Rusijos, Sibiro)
- Uždenkite fizinį tektoninį žemėlapį ir nustatykite, kurios reljefo formos yra platformose
– Kokia išvada iš to daroma?
Išvada: didelės lygumos yra ant senovinių platformų.
Rusijoje yra dar viena didelė lyguma – Vakarų Sibiras. Raskite žemės plutos atkarpą, kurią ji atitinka. (Tai yra Vakarų Sibiro plokštė)
- Plokštė yra jauna platforma.
- Raskite skydus tektoniniame žemėlapyje.
– Kokios reljefo formos atitinka skydus?
Seniausios Rusijos žemės plutos dalys yra Rytų Europos ir Sibiro platformos. Jų pagrindas buvo suformuotas Prekambrijoje daugiau nei prieš 1,5 milijardo metų.
Žemės istorijoje buvo keletas epochų, susijusių su planetinėmis-kosminėmis priežastimis, kai keitėsi Žemės sukimosi greitis, didėjo plokščių judrumas, padažnėjo jų susidūrimai, vyko susilankstymo (kalnų statybos) procesai. Šios epochos buvo vadinamos lankstymo epochomis. Jų buvo keletas:
Baikalo sulankstymas
Kaledonijos lankstymas
Herciniškas lankstymas
Mezozojaus lankstymas
Kainozojaus lankstymas
Naudodamiesi atlaso žemėlapiais dabar galite sužinoti kiekvienos Rusijos žemės plutos dalies susidarymo laiką (amžių).
Darbas su žemėlapiais: perdengdami fizinius ir tektoninius Rusijos žemėlapius, išsiaiškinkite, kurie kalnai susiformavo skirtingomis lankstymo epochomis?
Kaledonijos lankstymas (sajanas).
Hercinijos lankstymas (Uralas, Byrrangos kalnai).
Mezozojaus lankstymas (Verchojansko kalnagūbris, Sikhote-Alinas, Šiaurės Rytų Sibiro kalnai).
Kainozojaus arba Alpių lankstymas (Kaukazas, Kurilai - Kamčiatkos sritis).
Proterozojaus pabaigoje - paleozojaus pradžioje (prieš 1000–550 milijonų metų) įvyko Baikalo lankstymas. Paleozojuje buvo dvi raukšlės – Kaledonijos (prieš 550-400 mln. metų) ir Hercinijos (prieš 400-210 mln. metų). Mezozojuje – mezozojuje. Maždaug prieš 100 milijonų metų prasidėjo paskutinis kainozojaus (Alpių) klostymas, kuris tęsiasi iki šių dienų. Po kiekvieno lankstymo atsirado nauja žemyninė pluta ir susiformavo sulenktos kalnų juostos, besiribojančios ir jungiančios Rytų Europos ir Sibiro platformas. Didžiausios juostos, besidriekiančios per Rusijos teritoriją: Uralo-Mongolijos, Alpių-Himalajų (Viduržemio jūros), taip pat dalis Ramiojo vandenyno juostos.
Sulankstomas diržas yra mobili žemės plutos dalis, turinti sudėtingą sulankstytą struktūrą. (Įrašykite į apibrėžimų bloknotą)
Raukšlių juostų susidarymas siejamas su litosferos plokščių susidūrimu ir jų pakraščiuose susikaupusių uolienų trupėjimu į raukšles.
Lankstymo procesus lydi magmatizmas, metamorfizmas ir žemės drebėjimai. Kainozojaus (alpių) kalnai susidaro dėl šiuolaikinių litosferos plokščių sąveikos. Kalnai yra kainozojaus amžiaus žemės plutoje ir šiuo metu.
Senovės litosferos plokščių ribose buvo mezozojaus ir paleozojaus amžiaus raukšlių juostos. Jų skaičius, dydis ir forma per geologinę istoriją ne kartą keitėsi. Daugelis jų vėliau buvo sunaikinti. Vietoje jų susiformavo jaunos platformos, iš kurių didžiausia – Vakarų Sibiras. Tačiau kai kurios paleozojaus ir mezozojaus lankstymo sritys dėl aktyvaus žemės plutos judėjimo vėl tapo kalnų statiniais.
Tvirtinimas:
Pasirašykite sąvokas
Platformos kristalinio pamato išėjimas į paviršių - __________________
Žemės plutos sandaros doktrina – ____________________________________________________
Žemėlapis su informacija apie būstą ir amžių tektoninės struktūros - ____________________________________________________________________
Judanti žemės plutos dalis, turinti sudėtingą sulankstytą struktūrą -________________________________________________
Stabili žemės plutos dalis su dviejų pakopų struktūra -_____________________________
Namų darbas: 11 p. Atsakykite į klausimus pastraipos pabaigoje.


Prikabinti failai

Įkeliama...Įkeliama...