Урок по опазване на здравето в подготвителната група на тема: „Къде се крие здравето? Резюме на урок по здравеопазване в подготвителна група за училище „Къде се крие здравето

Цел:Научете децата да се грижат за здравето си и да се грижат правилно за него.

  • да разширят представите на децата за това какво е здравето, как да се грижим за него, какво е необходимо за поддържане на здравето им;
  • да се затвърдят знанията на децата за здравословни храни и витамини;
  • развиват интерес към познаването на непознатото, развиват паметта, мисленето, речта.

Здравето не е всичко, но всичко е нищо без здраве. (Сократ.)

Здравето е, когато не го забелязваш.

Ходът на урока.

Възпитател: Децата са наши гости днес, какво трябва да се направи?

Деца: кажи здравей. Здравейте!

Възпитател: А кой ще ми каже какво означава думата „Здравей“? Аня.

Миша: Това означава, че желаем здраве на човека, когото поздравихме.

Възпитател: Точно така, Миша. Много добре! Нека се обърнем един към друг и също да кажем здравей и да си пожелаем парче здраве.

Деца, исках да говоря с вас за здравето. Какво е здраве и къде се намира.

Деца: Здравето е състоянието на всеки жив организъм, липсата на болести и болести. Има го във всеки човек.

Възпитател: Кои организации се занимават с опазване на здравето?

Деца: клиники, болници.

Възпитател: Браво!

Възпитател: Нека си спомним поговорките и поговорките за здравето.

Анна: Здравето е по-ценно от богатството.

Артър: Не питай здравето, просто си погледни лицето.

Миша: Движи се повече, живей по-дълго.

Виолета: Бог не е дал здраве - нито лечителят.

Игнат: Здравето е главата на всичко, най-ценното.

Арина Б: Болестта не рисува човек.

Руслан: Здрав за храна, но болен за работа.

Арина Е: Добрият човек е по-здрав от злия.

Азик: Здравето е по-ценно от парите.

(Мръсният Буратино тича в залата, криейки се.)

Възпитател: Пинокио ​​какво ти е, от кого се криеш?

Пинокио: Крия се от умивалника. Кара ме да се мия, да ям различни хранителни вещества.

Възпитател: Момчета, нека покажем как поддържаме здравето си. И нека започнем със зареждането. Все пак сутринта винаги започваме с него.

Физическа минута на музика "Слънце".

Възпитател: А сега загрявка за ръцете и краката. Вижте Пинокио ​​как да лекува и повторете след нас.

Упражнение „Гъсеница пълзи по клон“.

Упражнение „Ходене на тояга“.

Игра „Съберете бъгове в кошницата“.

(Мойдодир отива към музиката.)

Мойдодир: Аз съм Големият умивалник

Известен Мойдодир,

шеф на мивката,

И командирът на кърпичките.

Дойдох при вас, за да разбера дали сте видели Пинокио. Толкова е мръсен, че не мога да го накарам да се мие и да яде здравословна храна. Поради това той може да се разболее.

Възпитател: Да, видяхме Пинокио ​​тук, той се крие зад децата.

Пинокио: Е, раздадоха ме.

Възпитател: Момчета, нека кажем на Буратино какво трябва да направи, за да бъде здрав.

Анна: Ако искаш да си здрав, изкажи се

И студена водаИзмийте лицето си.

Трябва да помниш завинаги -

Ключът към здравето е чистотата.

Азик: Да бъде силен силен

Трябва да сме приятели с физическото възпитание.

Руслан: Бягай, скачай и скачай

И играйте с момчетата.

Арина Б .: Има салати за обяд

И обичам мотора.

Пинокио: Защо имаш салата, не е ли много вкусна?

Арина Б .: Но полезно. Съдържа витамини.

Moidodyr: Кои витамини са най-полезни?

Миша: Витамините са ценни вещества,

Без тях не сме никъде.

Да сте здрави, силни, силни,

Трябва да сте приятели с витамините.

Полина: Витамин С - аскорбинова киселина,

Ползите за организма от него са големи.

Повишава имунитета,

Болестта прогонва.

Виолета: Витамин А е необходим за зрението,

За нормален организъмдържави.

Има много от него в рибата и морските дарове,

А също и в червено, оранжево,

Зеленчуци и плодове.

В моркови, тикви, домати,

Магданоз, черен пипер, кайсии.

Руслан: Витамин В.

Много важно рано

Яжте овесена каша за закуска.

Черният хляб е полезен за нас

И не само сутрин.

Аделин: Витамин D укрепва зъбите, костите,

Прогонва всички нещастия от нас.

Яжте риба, яйца и хайвер.

Изхвърлете тялото си за добро.

Арина Е. Витамин Е укрепва тялото ни,

Предпазва от болести и други бедствия.

Забавя процеса на стареене,

Предотвратява развитието на сърдечни заболявания.

Яжте месо, яйца, мляко, ядки,

Зелени, череши, боб и зърнени храни.

Игнат Буратино: Има много повече витамини,

Попълвайте тялото стриктно с тях.

Тогава няма да се разболеете

Ще се забавлявате и ще пеете песни.

Мойдодир: Е, Буратино, ти разбра какво трябва да направиш, за да си здрав.

Пинокио: Разбира се. Сега знам, че трябва да си измия лицето и да ям здравословна храна.

Мойдодир: Момчета, какво е здравословна храна? Нека ви задам гатанки и ще познаете за какво става дума.

Какъв плод е узрял в градината?

Кост отвътре, лунички бузи.

Рояк оси долетя към него -

Сладко меко...

Отоплена от горещото слънце

Той е облечен в кожа, като в броня.

Ще ни изненада

Дебелокож...

Голяма е като футболна топка

Ако узрее, всички са доволни.

Толкова е вкусно!

Каква е тази топка?

Децата познават този плод

Те обичат да ядат неговите маймуни.

Той идва от горещи страни

Расте в тропиците...

Той е израснал на юг

Събрах си плодовете на китка.

И в суровата зима

Ще дойде със стафиди в дома ни.

Гроздов.

Зелената къща е тясна:

Тясна дълга, гладка.

Седейки един до друг в къщата

Кръгли момчета.

През есента дойде беда -

Гладката къща се напука,

Кой къде е скочил

Кръгли момчета.

Какъв плод - кутия с тайна!

Семената са вкусни за гледане

Всичко е прозрачно, всичко е розово

Разклатете, колко странно, не звъни.

Този плод има добър вкус

И изглежда като крушка.

Кръгла страна, жълто лице,

Може да се сравни със слънцето.

И какъв аромат

Пулпът е толкова сладък!

От сега нататък сме фенове

Кралици на полето...

Сто дрехи -

Всичко без крепежни елементи.

Роден съм за слава

Главата е бяла, къдрава.

Кой обича зелева чорба -

Потърсете ме в тях.

Тя се крие от слънцето

Под храст в дълбока дупка,

Браун не е мечка

В норка - но не и мишка.

картофи.

Жълти цитрусови плодове

Расте в слънчеви страни.

Но има кисел вкус

И името му е...

Дядото седи в сто кожени палта,

Който го съблича

Той пролива сълзи.

Малкият брат на портокала,

Защото е малък.

Мандарина.

Аз съм дълъг и зелен, вкусен съм солен,

Вкусно и сурово. Кой съм аз?

Случва се, деца, различно -

Жълто, билково и червено.

Сега е горещо, после е сладко,

Трябва да познавате навиците му.

И в кухнята - главата на подправките!

Познахте ли? То…

Този плод е сладък

И кръгли, и гладки.

Вътре е ароматно

Отвън е пухкава.

Това изобщо не е играчка -

Ароматни...

Магданоз.

Като в нашата градина

Гатанки са пораснали

Сочно и едро

Това са кръглите.

През лятото стават зелени

До есента стават червени.

домати.

Розови бузи, бял нос,

Седя на тъмно цял ден.

И ризата е зелена

Цялата е на слънце.

Малък и горчив, лъкът е брат.

Върви с камера, червена цев,

Докосваш го плавно, отхапваш е сладко.

Препратки:

  1. Пензулаева Л. И. Уелнес гимнастика за деца предучилищна възраст(3-7 години). - М .: ВЛАДОС, 2002.
  2. Утробина К. К. Забавно физическо възпитание в детската градина за деца на 5-7 години. - М., 2006.
  3. Ахутина Т. В. Здравоспестяващи учебни технологии: индивидуално ориентиран подход // Училище по здравеопазване. 2000. Т. 7. No 2. С. 21 - 28.
  4. G.I. Кулик, Н.Н. Училище Сергиенко здрав човек... Москва 2006г
  5. Isaeva S.A. Здравни уроци. - Мурманск, 1996 г.
  6. Картушина М. Ю. Зелена светлина на здравето. Програма за подобряване на здравето за деца в предучилищна възраст. - М., 2007 г.
  7. Картушина М. Ю. Уелнес дейностис деца 6-7г. - М., 2008 г.
  8. Савелиева Н. Ю. Организация на оздравителната работа в предучилищна образователна институция. - Ростов на Дон. 2005 г
  9. A.T. Шаригин. Разговор за правилата за безопасност. Москва, 2011г
  10. Байкова Л.А. Технология на игровата дейност. - Рязан: RGPI, 1994 .-- 108с.
  11. Балсевич В.К. Физическата подготовка в системата на възпитание културата на здравословен начин на живот на човека // Теория на практиката физическа култура... - 1980. - N 1. - С. 22–26.
  12. Бернщайн Н.А. За ловкостта и нейното развитие. М.: Физическа култура и спорт, 1991. с. 288.
  13. Буцинская П.П., Васюкова В.И., Лескова Г.П. Общоразвиващи упражнения в детската градина. - М .: Образование, 1990 .-- 175 с.
  14. Змановски Ю.Ф., Кузнецова М.Н. Комплексно втвърдяване в предучилищни заведения. НасокиМинистерство на образованието на Руската федерация. - Нижни Новгород, 1992.
  15. Кудрявцева В.Т. Развиване на педагогика за подобряване на здравето. - М .: Линка-Прес, 2000. Амосов Н.М. Мислете за здравето. Кемерово, 1981, 198 с.
  16. Антонов, Ю.Е., Кузнецова, М.Н., Саулина, Т.Ф. Здраво дете в предучилищна възраст. Технологиите за социално уелнес за 21-ви век: Наръчник за изследователи и преподавателски състав... - М .: Аркти, 2000.

Резюме на урок за спестяване на здраве в подготвителна групазаедно с психолог "Къде се крие здравето".

Цел:развитие и затвърждаване на представите на децата за здравето.
задачи:
- да формират у децата представи за зависимостта на здравето от изпълнението на елементарни правила за поддържане на собственото им здраве;
- за затвърждаване на знания за полезни свойствавъздух въз основа на изследователски дейности.
- да развиват познавателен интерес и реч.
- да възпитават желание да се грижат за собственото си здраве.
Методи и техники:четене измислица, създаване на проблемни ситуации, разговор, дихателна гимнастика, упражнения за развитие на координацията на движенията и речта, дидактическа игра, масаж, гимнастика на пръстите, апел към житейския опит на децата.
Предишна работа: преглед на детски енциклопедии, разговор за хигиена, ежедневие, правилно храненеи ползите от физическото възпитание, четенето на художествена литература, изработването на гатанки, формирането на здравеопазващи умения и способности.
Материали и оборудване: макет на слънцето, бутилка, чаши, коктейлни тръбички, картинки с храна, дидактическа игра "ежедневие", демонстрационен материал по темата на урока, слънцето.

Ход на урока:

Здравето е награда за това
получава човек за старание. Здрави
човек обикновено е образован
човек, който е научил една проста истина:
„За да станем здрави,
трябва да се научиш да бъдеш здрав"

учител:Момчета, днес имаме гост, нека да кажем здравей.
Психолог: Добър ден!
Деца: Здравейте!
Психолог:Знаете ли, момчета, ние не просто казахме здравей, ние казахме здравей, това означава, че ви желаем здраве.
- Здравейте! - казахте на човека.
- Здравейте! - ще се усмихне той.
И вероятно няма да отида до аптеката,
И ще бъде здрав дълги години.
Психолог:Момчета, нека застанем в кръг и да се хванем за ръце.
Станахме ръка за ръка,
Заедно ние сме велика сила
Можем да бъдем малки (деца клякат)
Можем ли да бъдем големи (ръцете нагоре)
Но никой няма да е сам.
Психолог: И наистина никога не си сам. Около теб винаги има близки хора – родителите ти, семейството ти. Когато те са наоколо, се чувствате заменени.
Запомнете – любовта на вашето семейство към вас и добрите ви чувства към тях помагат да запазите както вашето здраве, така и здравето на вашите хора.
Психолог:поздрав "Импулс". Провеждане на психоактивна игра с деца. Децата стоят в кръг, държайки се за ръце със затворени очи, като предават от едно дете на друго движението, дадено от учителя.
възпитател: Момчета, чувствате ли се здрави? Какво означава да си здрав? (отговори на децата) (това означава да си силен, силен, весел, весел и енергичен)
учител:ще ви разкрия малка тайна! Здравето ни може да се сравни със слънцето, което има много лъчи, тези лъчи живеят във всяка клетка на нашето тяло.
Първият лъч е физически упражнения, или физическо възпитание (модел на слънцето, към него е прикрепен лъч с изображение на упражнение)
учител:Нека помислим за ползите от упражненията за нашето тяло (Укрепване на мускулите, закаляване на тялото. Дайте ни бодри, добро настроение.)
учител:И сега всички деца стават, (имитация на движения под речта)
Вдигнете бавно ръцете си.
Стиснете пръстите си, след това разстискайте,
Ръцете надолу и стой така.
Всички починахме малко,
И отиде на пистата.
Две ръце пляскат, (пляскат)
Тупване с два крака, (ритмично тропане)
Два лакътя се въртят, (ръцете към раменете, ротационни движения на лактите)
Две очи се затварят, (ръцете надолу, очите затворени)
Те плеснаха с химикалки - (децата изпълняват движения според текста на речта)
пляска, пляска, пляска,
Пляскай, пляска, пляска (пляска с ръце)
стъпкан с крака - (тъпкан с крака)
Отгоре, отгоре, отгоре,
Отгоре, отгоре, отгоре.
Спускаме главата (накланяме главата напред)
И изправете гърба (изправете, ръцете встрани)
- Много добре!
Упражнявате ли се? Къде и кога? (за упражнения, физически упражнения, физическо възпитание, игри на открито).
учител:Когато тренирате, тренирате, ставате силен и издръжлив.
Психолог:Деца, какви поговорки знаете за спорта?
Отговорите на децата. За да не лежиш болен, спортът трябва да се уважава. Който обича спорта е здрав и весел. Където има здраве, има и красота. Движете се повече - живейте по-дълго. Слънцето, въздухът и водата са наши верни приятели.
Психолог: Нека тези деца играят играта „Земя – Вода – Въздух“.
Учител: А сега ще ви покажа един трик и ще разберете как се нарича вторият лъч на здравето. Погледнете вътре в тази бутилка. Какво има там? (там няма нищо)
- Сега ще видим кой се крие там. Едно, две, три, бягайте невидимо от бутилката (слагам бутилката във водата и я натискам, от бутилката изтичат мехурчета).
- Какъв невидим човек седеше в бутилката? (това е въздух). Правилно деца.
- Има въздух около нас и във всеки един от нас. Нека децата проверят дали е така. Сега отидете на масата, вземете коктейлните пръчици, поставете ги във водата и духайте. Какво виждаш? Защо се образуват мехурчета? (защото тялото ни има въздух)
- Няма живот без дъх,
Без дишане светлината затъмнява.
Птиците и цветята дишат
Той, аз и ти дишаме.
Психолог: Да проверим дали е така. Сега се опитайте да поемете дълбоко въздух и да покриете устата и носа си с длани. Как се почувствахте? Защо не можеха дълго време без въздух? (отговори на децата) (защото тялото ни не може да живее без въздух)
учител:Точно така, всяка клетка от тялото ви се разбунтува и моли „Моля, изпратете ми въздух“.
- Да си припомним дихателната гимнастика с вас?
(Дихателен комплекс.)
- И, E, A, O, U, Y, E, I, E, YU (вдишайте и на едно издишване издавайте звуци, повторете няколко пъти.
Защо правим дихателна гимнастика (за обогатяване на тялото с кислород, за закаляване и укрепване)
Психолог: Играта "Пара - вода - лед". Децата се движат в групата според даденото.
възпитател: И така, как се казва вторият лъч на здравето? (разглеждаме втория лъч с изображението на въздуха върху модела).
- Точно така - въздух.
учител:Деца, нека разгледаме тези снимки. Какво е изобразено на тях? Как го наричаш с една дума? (снимки с режима на деня)
Деца, какъв е режимът според вас? (отговори на децата)
Режим е, когато нещата се правят през деня наведнъж, като в нашата детска градина. Имаме време да се храним, да спортуваме, да се разхождаме, да спим и да се прибираме. С този режим детска градинародителите ви също са запознати, но часовникът показва часа на изпълнение на това ежедневие.
Ежедневната рутина помага да бъдете дисциплинирани, помага за укрепване на здравето, да вършите всичките си дела добре и ефективно.
- А сега ви предлагам да играете една игра, наречена "Отправете се в ред". (децата излизат със снимки, показващи деца, занимаващи се с режимни дейности през деня. По време на играта обръщам внимание на факта, че всички дейности трябва да се изпълняват по едно и също време)
възпитател: Как ще се нарича третият лъч на здравето? (дневен режим)
Психолог: провежда релаксация.
възпитател: За да сте здрави, трябва да се храните правилно.
Не се увличайте със сладка шоколадова храна.
Пазете се от много кисело и солено.
Само зеленчуци и плодове, много вкусни продукти.
учител:Тук имам две снимки с разнообразна храна. Кажете ми кои храни са здравословни и кои вредни.
възпитател: Как ще се нарича четвърти лъч на здравето? (здравословна храна)
възпитател: Момчета, вижте здравните модели. Остава ни неоткрит само един лъч. Искате ли да знаете как се казва последният лъч? Ще го отворя, а вие ще се опитате да определите как се казва.
- Точно така, петият лъч на здравето се нарича чистота.
Психолог:Подготвени пръсти.
Едно две три четири пет! (свиваме пръстите си за сметка дясна ръказапочвайки с малкия пръст)
Да преброим пръстите си - (стискайте и разстискайте юмрука на дясната ръка)
Силен, приятелски настроен (енергично пляска
Това са нужните! всяка дума)
От друга страна отново: (стискайте и разстискайте юмрука на лявата ръка)
Едно две три четири пет! (сгъваме пръстите на лявата ръка, започвайки от малкия пръст)
Бързи пръсти, (пляскане за всеки
Много - много чисто! дума).
учител:Мислите ли, че чистотата и здравето са свързани? Защо казват "Чистотата е гаранция за здраве"? (отговори на децата)
- Нека си спомним правилата за чистота (отговорите на децата)
- И всеки от вас трябва да се грижи за чистотата на тялото си.
възпитател: Масаж на лице
Мама научи дъщеря си да мие:
Необходимо е, необходимо е да се измие (поглаждащи движения)
Сутрин и вечер (разтриващи движения)
И немити деца (прищипващи движения)
Срам и позор (поглаждащи движения)
възпитател: Виж, слънцето се усмихва, радва се, за теб, защото намери къде си скрил нашето здраве, дадено ни от боговете.
Психолог:Нека си припомним как се наричат ​​лъчите на здравето (отговори на децата).
възпитател: А сега заедно ще си припомним какво означават нашите лъчи.
Психолог:Много ми хареса как работихте днес, браво! Благодаря на всички.
Снимки от урока

Гузнова Албина
Резюме на GCD в подготвителната група с използване на здравеопазващи технологии "Как да запазим здравето?"

Общинско предучилищно заведение образователна институциядетска градина "слънце".

Резюме

Непрекъснати образователни дейности

v подготвителна група

Познание: ОСНОВИ НА БЕЗОПАСНОСТТА НА ЖИВОТА

с използване на здравословни технологии.

Тема: „Как спасете здравето

Подготвении изразходван възпитател: Гузнова А.С.

Р. с. Шатки

Програмни задачи:

Образователна област Преподаване Развиваща Образователна

Когнитивни

развитие Да образова децата за пристрастяването здравеот двигателна активност, режим и правилно хранене.

Формиране на знания за различни спортове.

Допринесе за формирането на знания за полезните свойства на въздуха въз основа на изследователски дейности.

.... Да се ​​формира представа на децата за витамините, тяхното значение. Развийте познавателния интерес, паметта, мисленето, способността да разсъждавате, да правите изводи.

Социални

комуникативен

развитие Формиране на умение за спазване на правилата на играта

да култивира умението да изслушва възрастен и приятел, без да го прекъсва.

развитие Да се ​​формира способност на децата да отговарят на въпроси на възрастен пълна офертаактивизирайте речника на децата...

Развийте речевата дейност

Физическо развитие

Допринесе за формирането на ценности за здравословен начин на живот

Художествено и естетическо развитие

Стимулирайте чувството за любов към фолклора чрез поговорки за здравословен начинживот.

Материал.

ракла, два балона, ИКТ, презентация: "Илюстрация за GCD", магнетофон, релакс музика, купа с вода, чаши вода, коктейлни сламки, празна пластмасова бутилка, Снимки: „Видове спорт“, Снимки: "Режим на деня", дрехи на продавача, везни, комплект: "продукти".

Методи и техники.

Игрова ситуация, въпроси, художествено слово, моделиране, изследване, проблемна ситуация, насърчаване, разглеждане, анализ.

Речникова работа.

Непрекъснат напредък в обучението.

Уводна част.

Играта се играе: "Вълшебна дума".

възпитател: Момчета, днес имаме гости! Нека да да кажем здравей.

(Децата казват: "Здравейте")

възпитател: Знаеш ли, не си просто поздрави, дадохте си един на друг здравезащото ти каза "Здравейте"... Това означава, Желая ви здраве... Днес исках да говоря по една много важна тема здраве... Какво мислите, че е здраве?

(отговори на децата)

Децата седят на високи столчета.

Главна част.

възпитател: Сега искам да ви разкажа една легенда - фантастична история за едно събитие.

(звучи спокойна лирична музика).

„Боговете са живели на планината Олимп дълго време. Те се отегчиха и решиха да създадат човек и да населят планетата Земя. Те започнаха да решават какъв трябва да бъде човек, един от боговете казах: "Човек трябва да е силен"... Друг казах: "Човек трябва да е умен"... Трето казах: „Човек трябва да бъде здрави» ... Но един Бог каза Така: "Ако човек има всичко това, той ще бъде като нас"... И те решиха да скрият основното, което човек има - здраве... Започнаха да мислят и да решават - къде да го скрият? Някои предложиха да се скрият здраведълбоко в синьото море, други на високи планини... И един от боговете предложено: « Здраветрябва да се крие в самия човек"... Така човек живее дълго време, опитвайки се да намери своето здраве, но не всеки може да намери и запази безценния дар на боговете! (музиката свършва)

възпитател: Момчета, къде мислите, че е здраве?

(отговори на децата).

възпитател: Означава, здраве - оказва се, скрит в мен, и във вас, и във всеки от вас.

възпитател: Момчета, нека се преструваме здравето е балон(показва)... Вижте какъв е той. Сега ще ти покажа още една топка (показва по-малък)... Сравнете тези топки и ми кажете защо са различни.

(отговори на децата).

Нека помогнем на малко топче, т.е. здравевърнете си обратно големи размери... Как можете да възстановите здраве?

възпитател: Погледнете екрана, какво първо помага да се върне здраве? Това е правилното упражнение (сочи към екрана)

Нека, деца, помислим за ползите от упражненията? (преценка на децата)

възпитател: Вие сами ли правите физически упражнения?

Къде и кога? (преценка на децата)

възпитател: Момчета, нека покажем как тренираме мускулите на тялото си.

Художествена гимнастика на музика "1,2,3,4,5-започваме да ходим".

възпитател: Деца, какви мускули сте станали?

деца: Силен и силен.

възпитател: А настроението?

деца: Весел, весел, радостен ...

възпитател: Кажете ми, момчета, защо човек трябва да прави физическо възпитание?

деца: За да не се разболея, да бъде здрависилен, издръжлив...

възпитател: Правилни момчета. Знаете ли поговорките за спорта?

"За да не лъжеш болните, спортът трябва да се уважава".

Който се сети, повторете.

Момчета, какви видове спорт познавате. Отидете до масата, направете снимка и назовете спорта.

Преминаваме към експерименталната маса (купа с вода, чаши вода и коктейлни сламки)

възпитател: За да разберете какво още е необходимо за нашите здраве, предлагам ви да дойдете на масата.

възпитател: Погледнете вътре в тази бутилка. Какво има там?

деца: Няма нищо.

възпитател: Сега ще видим кой се крие там. Едно, две, три, невидими, изтичат от бутилката. (Потапям бутилката във вода и я натискам от бутилката "бягай"мехурчета).

възпитател: Какъв невидим човек седеше в бутилката?

деца: Това е въздух.

възпитател: Точно така, деца.

Всеки от нас има въздух. Нека проверим дали това е така. Сега вземете сламките, поставете ги във водата и духайте.

Какво виждаш? Защо се образуват мехурчета?

Или човек може да живее без въздух?

Няма живот без дъх,

Без дишане светлината затъмнява

Птиците и цветята дишат

Той диша, и аз, и ти.

възпитател: Да направим дихателни упражнения с вас.

2. "Изгубен в гората"... Вдишайте, издишайте, крещи "а-о-оо".

3. "таралеж"... Завъртете главата си наляво и надясно с темпото на движение. Едновременно с всяко завъртане вдишвайте през носа, кратко шумно с напрежение на мускулите на целия носоглътката. Издишайте меко произволно през полуотворени устни. (4-8 пъти)

4. "Дишай една ноздра"... Затворете дясната ноздра показалецдясна ръка. Поемете дълго, тихо дъх с лявата ноздра. Отворете дясната ноздра и затворете лявата с показалеца на лявата ръка. Издишайте тихо през дясната ноздра. (3-6 пъти)

възпитател: Деца, кажете ми защо правихме дихателни упражнения?

деца: За обогатяване на тялото с кислород.

възпитател: Точно така, момчета, въздухът е наситен с кислород - това е чист чист въздух. Момчета, какъв въздух трябва да дишат хората?

деца: чист.

възпитател: Второ нещо за здраве?

деца: Въздух.

възпитател: Деца, какво е? (показва часовника)

деца: гледам.

възпитател: Деца, защо мислите, че имаме нужда от часовник? (преценка на децата)... Какво свързва здраве и гледай?

възпитател: Да, прав си, имаме нужда от часовник, за да се ориентираме във времето, да знаем кога да се събудим, за да не закъснеем за детска градина за сутрешни упражненияда знаете кога идва обяд, време за разходка и сън. Как се казва с една дума?

възпитател: Деца, какъв е режимът според вас? (преценка на децата)

възпитател: Деца, режимът е, когато всички задачи се изпълняват през деня навреме, както в нашата детска градина. Имате време да се храните, да спортувате, да се разхождате, да спите и да се приберете вкъщи. Родителите ви са запознати с този режим на детска градина, а часовникът показва часа на деня. Ежедневието помага да бъдете дисциплинирани, помага за укрепване здраве, изпълнявайте всичките си бизнес и задачи добре и ефективно. Режимът е, когато всичките ви дела са разпределени, ясно във времето през деня.

възпитател: И сега искам да предложа да изпълним задачата, която се нарича "Подреди в ред"(момчетата излизат две по две до дъската и по ред подреждат снимки с изображения на заети деца различни видоведейности през целия ден. С напредването на играта обръщам внимание на децата да си лягат и да стават навреме сутрешни упражнения, трябва да ядете по едно и също време през деня)

възпитател: Децата означават за здраве е необходимо?

деца: Ежедневен режим.

възпитател: Магазините продават много различни продуктиако мама те помоли да отидеш до магазина, можеш ли да избереш здравословни храни... Нека да поиграем на игра и да разберем дали може да ви се довери домакинството.

Играта "Пазарувайте"- трябва да избирате здравословни продукти (подредете здравословни и нездравословни храни в кошници)

възпитател: Момчета, защо избрахте точно тези продукти?

деца: защото има витамини.

възпитател: Няма по-здравословен продукт - вкусни зеленчуци и плодове.

И Серьожа и Ирина всички се възползват от витамини,

Ако искаш да бъдеш здрави, хранете се правилно,

Яжте повече витамини, не знам за болести.

Какво знаете за витамините? Погледнете екрана.

възпитател: И така, четвъртото ли е?

деца: Здравословна храна!

Заключителна част.

възпитател: Ако правиш всичко, за което говорихме днес в час (а това е да правиш физически упражнения, да правиш дихателни упражнения, дишайте свеж въздух, има здравословна храна, изпълнявайте дневния режим, тогава ще здрави... Вижте как стана нашият здраве(топката се увеличи по размер).

И сега ви предлагам да играете играта: "Полезно - вредно"... За какво е полезно здраве, и какво не е полезно.



Цел:създаване на условия за успешна социализация на детето; развитие на комуникативни, театрални, естетически способности; възпитание на морални ценности.

задачи:възпитават съзнателно отношение на децата към тяхното здраве, развиват умения за ефективно междуличностно взаимодействиедеца с възрастни и връстници, да развиват емоционалната и сетивната сфера на предучилищното дете, паметта, вниманието, речта.

Напредък на дейността:
Здравейте!
Казахме си един на друг:
Здравейте!
И сякаш стана по-светло на улицата.
Здравейте!
С това, с една дума за здраве, пожелахме на всички!
Здравейте!

Замисляли ли сте се защо в поздрава на хората има пожелание за здраве на другия, т.е. здраве?
Може би защото здравето за човека е най-важната ценност.

Легенда. „Боговете живееха на планината Олимп...“ http://inoskaz.com/index.php?s
- Чувствате ли се здрави?
Нека си припомним, от какво зависи човешкото здраве?

- Храна (не всички храни са полезни за стомаха)
- Хигиена (Вие сте приятели с хигиената, цените здравето си)
- Спорт (ще има ползи от спорта, здравето ще дойде за всички)
- Дишане (без дишане няма живот, без дишане светлината затъмнява)
- Режим
Лоши навици
- Гени .....

Но има и други не по-малко важни точкикоито влияят на здравето ни. Сега ще ви покажа два откъса от карикатурата, а вие се вгледайте отблизо и ми кажете какво още влияе на здравето ни.

Прожекция на откъс от анимационния филм "О и ах"
Опитайте се да покажете какво е било "ОХ" (тъжен, сприхав, тъжен, ходел бавно, прегърбен).
Но "Ах" беше весел, енергичен, весел, движеше се бързо, усмихваше се и не му пукаше.

И така, какво друго влияе на нашето здраве? (настроение)

Видяхте в анимационния филм, че тъжното, мрачно, лошо настроение може дори да доведе до заболяване, а доброто настроение, напротив, помага да се справите с всякакви заболявания.

Различни събития в живота ни създават настроение. Добрите събития ни карат да се чувстваме тъжни и понякога ядосани.

Запомнете простата истина
Че не очакват добро от злото,
Само добри дела
Те ще ви доведат до здраве.

Кажете ми случвала ли ви се е ситуация, когато нещо ви е разстроило, обиди или ядоса.
Какво искаше да правиш в този момент?

Лесно ли е да се сдържате в пристъп на гняв?

Нека се опитаме да измислим рецепти, които ще помогнат да се справим с гнева, негодуванието, лошото настроение.

Понякога сме вътре лошо настроение, в пристъп на гняв, ние обиждаме много близки хора, трябва да можем да прощаваме обидите, а това е лесно да се научи.
Искате ли да видите как се научи момчето Петя?

Игра – драматизацияРоли: Домакин, Петя, баба, Серьожа; атрибути: шапка, шал, бейзболна шапка, кола, чаша мляко, бисквитки.

Докато нашите артисти се подготвят, наблюдателният, разбира се, си спомни какъв шал ще има баба ми.
-Синьо ли е? Какъв цвят?
- Цветята по него големи ли са или малки?

Минутка по физика с шал на музика.
1-хвърли кърпичка - да хванеш
2-хвърляне с едната ръка, за да хванете с другата
3- вземете шала за краищата и направете огъвания
4-вземете отзад, опитайте се да вдигнете
5-съберете шала в камера
6-прекарайте кърпичката от ръка на ръка под коляното.
Художниците сигурно вече са готови, време е да ги поканим.

Текст на сцената чрез връзкаhttp://christianpoemsforchildren.blogspot.ru/2011/11/blog-post_1611.html

Много е важно да можете да се справите с гнева и гнева.
Предлагам ви сляп гняв, отворете пластилин, вижте какъв цвят може да бъде гневът. Какво мислиш?

Формоване
Кажете ми, гневът помага ли ви да общувате с хора, други деца? Добавя ли ни здраве?

За да не преследва злобата никого от нас, злобата трябва да бъде унищожена. Размажете го върху лист хартия, кой цвят е по-подходящ за гняв, бял или сив? (размазана)

Добротата прави чудеса.
Добротата на слабия прави силния
И силен, щедър.
И здравето е по-добро.

Ако погледнете отново листа, какво получихме, как изглежда?
- На земята.

И земята ражда всичко само най-милото и красивото. И сега се появяват първите добри издънки (рисуване върху стъблата и листата със зелен маркер), върху които ... цветя ... на добротата скоро ще цъфтят.

Трябва да съживим пъпките и за това вашата двойка трябва да се съгласи и да оцвети пъпките си по същия начин.

Работете по двойки (залепете пъпките)
Каква прекрасна цветна поляна получихме. Гледайки я, сърцето се изпълва още повече с доброта. Винаги ми е приятно, когато правиш добри дела и си в добро настроение. Добрите момчета са здрави момчета. И знам, че си.

Игра с топка.Голям разрез лека материя, по периметъра на който стоят деца, държащи ръбовете, и в центъра са поставени балони... Децата едновременно хвърлят топки с махване на ръцете си и ги хващат с кърпа.
Искам да ти пожелая късмет в живота,
Така че радостта винаги върви с теб,
Така че здраве, забавление и щастие в допълнение
винаги са били с вас - и още проблеми.
Обобщение на урока в подготвителна и старша група.

Заглавие: Резюме на урок по здравеопазване и валеология за по-големи деца в предучилищна възраст в детската градина "Нашето здраве е в нашите ръце"
Номинация: Детска градина, подготвителна група, старша група, Резюме на занятията, GCD, валеология, опазване на здравето

Длъжност: възпитател от най-висока квалификационна категория
Място на работа: МБДОУ "Детска градина No20" Росинка "комбиниран тип"
Местоположение: град Березовски, област Кемерово

Здравето е награда за това

получава човек за старание. Здрави

човек обикновено е образован

човек, който е научил една проста истина:

„За да станем здрави,

трябва да се научиш да бъдеш здрав"

Интегриране на образователни области: "Социализация", "Познание", "Комуникация", "Здраве", "Безопасност", "Физическа култура"

Цел:развитие на познавателната дейност в образователните направления "Здравеопазване", "Безопасност", "Физическа култура"

Програмни задачи:

Образователни: - да формират у децата идеята за зависимостта на здравето от изпълнението на елементарни правила за поддържане на собственото им здраве;

Консолидирайте знанията за полезните свойства на въздуха въз основа на изследователски дейности.

Развиващи се: развиват познавателен интерес и реч.

Образователни:насърчават желанието да се грижат за собственото си здраве.

Методи и техники: четене на художествена литература, създаване на проблемни ситуации, разговор, дихателни упражнения, упражнение за развитие на координацията на движенията и речта, дидактическа игра, масаж, гимнастика на пръстите, привличане към житейския опит на децата.

Предишна работа:разглеждане на детски енциклопедии, разказване за хигиена, ежедневен режим, правилно хранене и ползите от физическото възпитание, четене на художествена литература, правене на гатанки, оформяне на здраве – спестяващи умения и способности.

Материали и оборудване: макет на слънцето, бутилка, чаши, коктейлни туби, кошница с храна, дидактическа игра "ежедневник", демонстрационен материал по темата на урока, слънце с панделки.

Момчета днес имаме гости, нека да кажем здравей.

Добър ден!

Здравейте!

Знаете ли, момчета, ние не просто казахме здравей, ние казахме здравей, това означава, че ви желаем здраве.

Здравейте! - казахте на човека.

Здравейте! - ще се усмихне той.

И вероятно няма да отида до аптеката,

И ще бъде здрав дълги години.

Момчета, нека застанем в кръг и да се хванем за ръце.

Станахме ръка за ръка,

Заедно ние сме велика сила

Можем да бъдем малки (деца клякат)

Можем ли да бъдем големи (ръцете нагоре)

Но никой няма да е сам.

И наистина никога не сте сами. Около теб винаги има близки хора – родителите ти, семейството ти. Когато те са наоколо, се чувствате заменени.

Запомнете – любовта на вашето семейство към вас и добрите ви чувства към тях помагат да запазите както вашето здраве, така и здравето на вашите хора.

Днес искам да ви разкажа една стара легенда.

„Преди много време боговете са живели на планината Олимп (слайд)

Те се отегчиха и решиха да създадат мъж. Започнаха да решават какъв трябва да бъде човек. Един от боговете каза: „Човек трябва да е силен“. Друг каза: „Човек трябва да е здрав“. Третият каза „Човек трябва да е умен“. Но един бог каза това: "Ако човек има всичко това, той ще бъде като нас всеки ден." И боговете решиха да скрият основното нещо, което човек има - здравето. Започна да мисли - решете къде да го скриете? Един предложи да скрие здравето дълбоко в синьото море, други високо в планината. И един от боговете предложи: „Скрий здравето в самия човек.” Така човек живее дълго време, опитвайки се да намери здравето си. Но не всеки може да намери и запази безценния дар на боговете. Това означава здраве - това, оказва се, се крие и в мен, и във вас, и във всеки от вас.

Момчета, чувствате ли се здрави? Какво означава да си здрав? (отговори на децата) (това означава да си силен, силен, весел, весел и енергичен)

Ще ви кажа една малка тайна! Здравето ни може да се сравни със слънцето, което има много лъчи, тези лъчи живеят във всяка клетка на нашето тяло.

Първият лъч е физическо упражнение или физическо възпитание (модел на слънцето, към него е прикрепен лъч с изображение на физически упражнения)

Нека помислим за ползите от упражненията за нашето тяло (Укрепване на мускулите, закаляване на тялото. Дайте ни весело, добро настроение.)

Упражнявате ли се? Къде и кога? (за упражнения, физически упражнения, физическо възпитание, игри на открито).

Когато тренирате, тренирате, ставате силен и издръжлив.

За да не лежиш болен, спортът трябва да се уважава.

Коя поговорка знаеш за спорта?

(- Който обича спорта е здрав и весел.

Където има здраве, има и красота. - Движи се повече - живееш по-дълго. - Слънцето, въздухът и водата са нашите истински приятели. - Слънцето, въздухът и водата винаги ни помагат. - Движението е живот.)

И сега всички деца стават, (имитация на движения под речта)

Вдигнете бавно ръцете си.

Стиснете пръстите си, след това разстискайте,

Ръцете надолу и стой така.

Всички починахме малко,

И отиде на пистата.

Две ръце пляскат, (пляскат)

Тупване с два крака, (ритмично тропане)

Два лакътя се въртят, (ръцете към раменете, ротационни движения на лактите)

Две очи се затварят, (ръцете надолу, очите затворени)

Те плеснаха с химикалки - (децата изпълняват движения според текста на речта)

пляска, пляска, пляска,

Пляскай, пляска, пляска (пляска с ръце)

стъпкан с крака - (тъпкан с крака)

Отгоре, отгоре, отгоре,

Отгоре, отгоре, отгоре.

Спускаме главата (накланяме главата напред)

И изправете гърба (изправете, ръцете встрани)

Много добре!

А сега ще ви покажа един трик и вие ще разберете как се нарича вторият лъч на здравето.

Погледнете вътре в тази бутилка. Какво има там? (там няма нищо)

Сега ще видим кой се крие там. Едно, две, три, бягайте невидимо от бутилката (слагам бутилката във водата и я натискам, от бутилката изтичат мехурчета).

Какъв невидим човек седеше в бутилката? (това е въздух). Правилно деца.

Около нас и във всеки един от нас има въздух. Нека децата проверят дали е така. Сега отидете на масата, вземете коктейлните пръчици, поставете ги във водата и духайте. Какво виждаш? Защо се образуват мехурчета? (защото тялото ни има въздух)

Няма живот без дъх,

Без дишане светлината затъмнява.

Птиците и цветята дишат

Той, аз и ти дишаме.

Нека проверим дали това е така. Сега се опитайте да поемете дълбоко въздух и да покриете устата и носа си с длани. Как се почувствахте? Защо не можеха дълго време без въздух? (отговори на децата) (защото тялото ни не може да живее без въздух)

Точно така, всяка клетка от тялото ви се разбунтува и моли „Моля, изпратете ми въздух. "

Да си спомним дихателната гимнастика с вас?

(Дихателен комплекс.)

И, E, A, O, U, Y, E, I, E, Yu (поемете дъх и на едно издишване издавайте звуци, повторете няколко пъти.

Защо правим дихателна гимнастика (за обогатяване на тялото с кислород, за закаляване и укрепване)

И така, как се казва вторият лъч на здравето? (Откъсвам втория лъч с изображението на въздуха върху модела).

Точно така - въздух.

Деца какво е това? (показва модела на часовника)

Кажете ми защо имаме нужда от часовник? (отговори на децата)

Да, прав си, имаме нужда от часовник, за да се ориентираме във времето (кога се събуждат, кога да учат и т.н.).

Деца, какъв е режимът според вас? (отговори на децата)

Режим е, когато нещата се правят през деня наведнъж, като в нашата детска градина. Имаме време да се храним, да спортуваме, да се разхождаме, да спим и да се прибираме. Вашите родители също са запознати с този режим на детска градина, но часовникът показва часа на изпълнение на този режим на деня.

Ежедневната рутина помага да бъдете дисциплинирани, помага за укрепване на здравето, да вършите всичките си дела добре и ефективно.

А сега ви предлагам да играете на игра, наречена „Останете в ред“ (децата излизат със снимки, показващи деца, занимаващи се с режимни дейности през деня. По време на играта обръщам внимание на факта, че всички дейности трябва да се изпълняват в едно и същото време)

Как ще се нарича третият лъч на здравето? (дневен режим)

За да сте здрави, трябва да се храните правилно.

Не се увличайте със сладка шоколадова храна.

Пазете се от много кисело и солено.

Само зеленчуци и плодове, много вкусни продукти.

Магазините продават много различни продукти. Ако майка ти те помоли да отидеш до магазина, можеш ли да избереш здравословни храни? Предлагам ви кошница с продукти, които са ви познати. Нека се разделим на два отбора. Първият екип избира здравословни продукти, вторият - вредни. - Браво и ти се справи с тази задача.

Как ще се нарече четвъртият лъч на здравето? (здравословна храна)

Момчета, вижте здравните модели. Остава ни неоткрит само един лъч. Искате ли да знаете как се казва последният лъч? Ще го отворя, а вие ще се опитате да определите как се казва.

Точно така, петият лъч на здравето се нарича чистота.

Подготвени пръсти.

Едно две три четири пет! (сгъваме пръстите на дясната ръка, започвайки от малкия пръст)

Силен, приятелски настроен (енергично пляска

Това са нужните! всяка дума)

От друга страна отново: (стискайте и разстискайте юмрука на лявата ръка)

Едно две три четири пет! (сгъваме пръстите на лявата ръка, започвайки от малкия пръст)

Бързи пръсти, (пляскане за всеки

Много - много чисто! дума).

Мислите ли, че чистотата и здравето са свързани? Защо казват "Чистотата е гаранция за здраве"? (отговори на децата)

Нека си спомним правилата за чистота (слайд)

(отговори на децата)

И всеки от вас трябва да поддържа тялото си чисто.

(масаж на лице)

Мама научи дъщеря си да мие:

Необходимо е, необходимо е да се измие (поглаждащи движения)

Сутрин и вечер (разтриващи движения)

И немити деца (прищипващи движения)

Срам и позор (поглаждащи движения)

Виж, слънцето се усмихва, радва, за теб, защото намери къде си скрил нашето здраве, дадено ни от боговете.

Нека си припомним как се наричат ​​лъчите на здравето (отговори на децата).

А сега вземи един слънчев лъч и ми кажи кой си спомни и хареса най-много.

И много ми хареса как работихте днес, браво! Благодаря на всички.

Изтегли:


Визуализация:

Резюме на урок по опазване на здравето в подготвителната група за училище "Където се крие здравето"

Здравето е награда за това

получава човек за старание. Здрави

човек обикновено е образован

човек, който е научил една проста истина:

„За да станем здрави,

трябва да се научиш да бъдеш здрав"

Интегриране на образователни области: "Социализация", "Познание", "Комуникация", "Здраве", "Безопасност", "Физическа култура"

Цел: развитие на познавателната дейност в образователните направления "Здравеопазване", "Безопасност", "Физическа култура"

Програмни задачи:

Образователни: - да формират у децата идеята за зависимостта на здравето от изпълнението на елементарни правила за поддържане на собственото им здраве;

Консолидирайте знанията за полезните свойства на въздуха въз основа на изследователски дейности.

Развиващи се : развиват познавателен интерес и реч.

Образователни: насърчават желанието да се грижат за собственото си здраве.

Методи и техники : четене на художествена литература, създаване на проблемни ситуации, разговор, дихателни упражнения, упражнение за развитие на координацията на движенията и речта, дидактическа игра, масаж, гимнастика на пръстите, привличане към житейския опит на децата.

Предишна работа:разглеждане на детски енциклопедии, разказване за хигиена, ежедневен режим, правилно хранене и ползите от физическото възпитание, четене на художествена литература, правене на гатанки, оформяне на здраве – спестяващи умения и способности.

Материали и оборудване: макет на слънцето, бутилка, чаши, коктейлни туби, кошница с храна, дидактическа игра „ежедневие”, демонстрационен материал по темата на урока, слънце с панделки.

Удар:

Момчета днес имаме гости, нека да кажем здравей.

Добър ден!

Здравейте!

Знаете ли, момчета, ние не просто казахме здравей, ние казахме здравей, това означава, че ви желаем здраве.

Здравейте! - казахте на човека.

Здравейте! - ще се усмихне той.

И вероятно няма да отида до аптеката,

И ще бъде здрав дълги години.

Момчета, нека застанем в кръг и да се хванем за ръце.

Станахме ръка за ръка,

Заедно ние сме велика сила

Можем да бъдем малки (деца клякат)

Можем ли да бъдем големи (ръцете нагоре)

Но никой няма да е сам.

И наистина никога не сте сами. Около теб винаги има близки хора – родителите ти, семейството ти. Когато те са наоколо, се чувствате заменени.

Запомнете – любовта на вашето семейство към вас и добрите ви чувства към тях помагат да запазите както вашето здраве, така и здравето на вашите хора.

Днес искам да ви разкажа една стара легенда.

„Преди много време боговете са живели на планината Олимп (слайд)

Те се отегчиха и решиха да създадат мъж. Започнаха да решават какъв трябва да бъде човек. Един от боговете каза: „Човек трябва да е силен“. Друг каза: „Човек трябва да е здрав“. Третият каза „Човек трябва да е умен“. Но един бог каза това: "Ако човек има всичко това, той ще бъде като нас всеки ден." И боговете решиха да скрият основното нещо, което човек има - здравето. Започна да мисли - решете къде да го скриете? Един предложи да скрие здравето дълбоко в синьото море, други високо в планината. И един от боговете предложи: „Скрий здравето в самия човек.” Така човек живее дълго време, опитвайки се да намери здравето си. Но не всеки може да намери и запази безценния дар на боговете. Това означава здраве - това, оказва се, се крие и в мен, и във вас, и във всеки от вас.

Момчета, чувствате ли се здрави? Какво означава да си здрав? (отговори на децата) (това означава да си силен, силен, весел, весел и енергичен)

Ще ви кажа една малка тайна! Здравето ни може да се сравни със слънцето, което има много лъчи, тези лъчи живеят във всяка клетка на нашето тяло.

Първият лъч е физическо упражнение или физическо възпитание (модел на слънцето, към него е прикрепен лъч с изображение на физически упражнения)

Нека помислим за ползите от упражненията за нашето тяло (Укрепване на мускулите, закаляване на тялото. Дайте ни весело, добро настроение.)

Упражнявате ли се? Къде и кога? (за упражнения, физически упражнения, физическо възпитание, игри на открито).

Когато тренирате, тренирате, ставате силен и издръжлив.

За да не лежиш болен, спортът трябва да се уважава.

Коя поговорка знаеш за спорта?

(- Който обича спорта е здрав и весел.

Където има здраве, има и красота. - Движи се повече - живееш по-дълго. - Слънцето, въздухът и водата са нашите истински приятели. - Слънцето, въздухът и водата винаги ни помагат. - Движението е живот.)

И сега всички деца стават, (имитация на движения под речта)

Вдигнете бавно ръцете си.

Стиснете пръстите си, след това разстискайте,

Ръцете надолу и стой така.

Всички починахме малко,

И отиде на пистата.

Две ръце пляскат, (пляскат)

Тупване с два крака, (ритмично тропане)

Два лакътя се въртят, (ръцете към раменете, ротационни движения на лактите)

Две очи се затварят, (ръцете надолу, очите затворени)

Те плеснаха с химикалки - (децата изпълняват движения според текста на речта)

пляска, пляска, пляска,

Пляскай, пляска, пляска (пляска с ръце)

стъпкан с крака - (тъпкан с крака)

Отгоре, отгоре, отгоре,

Отгоре, отгоре, отгоре.

Спускаме главата (накланяме главата напред)

И изправете гърба (изправете, ръцете встрани)

Много добре!

А сега ще ви покажа един трик и вие ще разберете как се нарича вторият лъч на здравето.

Погледнете вътре в тази бутилка. Какво има там? (там няма нищо)

Сега ще видим кой се крие там. Едно, две, три, бягайте невидимо от бутилката (слагам бутилката във водата и я натискам, от бутилката изтичат мехурчета).

Какъв невидим човек седеше в бутилката? (това е въздух). Правилно деца.

Около нас и във всеки един от нас има въздух. Нека децата проверят дали е така. Сега отидете на масата, вземете коктейлните пръчици, поставете ги във водата и духайте. Какво виждаш? Защо се образуват мехурчета? (защото тялото ни има въздух)

Няма живот без дъх,

Без дишане светлината затъмнява.

Птиците и цветята дишат

Той, аз и ти дишаме.

Нека проверим дали това е така. Сега се опитайте да поемете дълбоко въздух и да покриете устата и носа си с длани. Как се почувствахте? Защо не можеха дълго време без въздух? (отговори на децата) (защото тялото ни не може да живее без въздух)

Точно така, всяка клетка от тялото ви се разбунтува и моли „Моля, изпратете ми въздух. "

Да си спомним дихателната гимнастика с вас?

(Дихателен комплекс.)

И, E, A, O, U, Y, E, I, E, Yu (поемете дъх и на едно издишване издавайте звуци, повторете няколко пъти.

Защо правим дихателна гимнастика (за обогатяване на тялото с кислород, за закаляване и укрепване)

И така, как се казва вторият лъч на здравето? (Откъсвам втория лъч с изображението на въздуха върху модела).

Точно така - въздух.

Деца какво е това? (показва модела на часовника)

Кажете ми защо имаме нужда от часовник? (отговори на децата)

Да, прав си, имаме нужда от часовник, за да се ориентираме във времето (кога се събуждат, кога да учат и т.н.).

Деца, какъв е режимът според вас? (отговори на децата)

Режим е, когато нещата се правят през деня наведнъж, като в нашата детска градина. Имаме време да се храним, да спортуваме, да се разхождаме, да спим и да се прибираме. Вашите родители също са запознати с този режим на детска градина, но часовникът показва часа на изпълнение на този режим на деня.

Ежедневната рутина помага да бъдете дисциплинирани, помага за укрепване на здравето, да вършите всичките си дела добре и ефективно.

А сега ви предлагам да играете на една игра, наречена „Останете в ред“ (децата излизат със снимки, показващи деца, занимаващи се с режимни дейности през деня. По време на играта обръщам внимание на факта, че всички дейности трябва да се изпълняват в едно и същото време)

Как ще се нарича третият лъч на здравето? (дневен режим)

За да сте здрави, трябва да се храните правилно.

Не се увличайте със сладка шоколадова храна.

Пазете се от много кисело и солено.

Само зеленчуци и плодове, много вкусни продукти.

Магазините продават много различни продукти. Ако майка ти те помоли да отидеш до магазина, можеш ли да избереш здравословни храни? Предлагам ви кошница с продукти, които са ви познати. Нека се разделим на два отбора. Първият екип избира здравословни продукти, вторият - вредни. - Браво и ти се справи с тази задача.

Как ще се нарича четвърти лъч на здравето? (здравословна храна)

Момчета, вижте здравните модели. Остава ни неоткрит само един лъч. Искате ли да знаете как се казва последният лъч? Ще го отворя, а вие ще се опитате да определите как се казва.

Точно така, петият лъч на здравето се нарича чистота.

Подготвени пръсти.

Едно две три четири пет! (сгъваме пръстите на дясната ръка, започвайки от малкия пръст)

Силен, приятелски настроен (енергично пляска

Това са нужните! всяка дума)

От друга страна отново: (стискайте и разстискайте юмрука на лявата ръка)

Едно две три четири пет! (сгъваме пръстите на лявата ръка, започвайки от малкия пръст)

Бързи пръсти, (пляскане за всеки

Много - много чисто! дума).

Мислите ли, че чистотата и здравето са свързани? Защо казват "Чистотата е гаранция за здраве"? (отговори на децата)

Нека си спомним правилата за чистота (слайд)

(отговори на децата)

И всеки от вас трябва да поддържа тялото си чисто.

(масаж на лице)

Мама научи дъщеря си да мие:

Необходимо е, необходимо е да се измие (поглаждащи движения)

Сутрин и вечер (разтриващи движения)

И немити деца (прищипващи движения)

Срам и позор (поглаждащи движения)

Виж, слънцето се усмихва, радва, за теб, защото намери къде си скрил нашето здраве, дадено ни от боговете.

Нека си припомним как се наричат ​​лъчите на здравето (отговори на децата).

А сега вземи един слънчев лъч и ми кажи кой си спомни и хареса най-много.

И много ми хареса как работихте днес, браво! Благодаря на всички.


Зареждане ...Зареждане ...