Pratimo tikslas – grafinis diktavimas. Grafiniai diktantai darželio užsiėmimuose: kaip išmokyti vaiką nebijoti mokyklinio sąsiuvinio? Gautų rezultatų interpretavimas

Irina Krečetova
Integruotas GCD pagal federalinį valstybinį išsilavinimo standartą. Grafinis diktantas(piešimas pagal ląsteles) „Kiškis“

Abstraktus integruotas tiesiogiai švietėjiška veikla (Pagal Federalinis valstybinis išsilavinimo standartas)

parengiamosios mokyklos grupėje

Tema « Kiškis»

Grafinis diktantas – piešimas ląstelėmis

Tikslas: toliau tobulinkite orientaciją ant popieriaus lapo ląstelė(suaktyvinti erdvinį atstovavimas: aukštyn, žemyn, dešinėn, kairėn.);

Užduotys:

Švietimo:

Išmokti nubrėžti tam tikro ilgio tieses tam tikra kryptimi;

Lavinti vizualinį-erdvinį suvokimą, smulkiąją pirštų motoriką, gebėjimą suprasti ir tiksliai vykdyti suaugusiojo nurodymus;

Vystantis:

Darbas ugdant taisyklingą, aiškią ir nuoseklią kalbą;

Suaktyvinti klausos suvokimas ir atmintis.

Švietimo:

Ugdykite atkaklumą, klausymo įgūdžius, savarankiškumą, gebėjimą suprasti mokymosi užduotis ir padarykite tai patys;

Ugdymo sritys: socialinis ir komunikacinis vystymasis, kalbos raida, fizinis vystymasis, Kognityvinė raida.

Įranga:

vaizdinė medžiaga: kiškio iliustracija, kiškio diagrama, magnetiniai skaičiai nuo 0 iki 10, dešimt magnetinių gėlių paveikslėlių;

Dalomoji medžiaga: paprasti pieštukai, trintukai, sąsiuviniai ląstelė.

Pamokos eiga

I. Organizacinis momentas.

Sveiki bičiuliai.

Tau Įdomus, ką šiandien veiksim? Tai paslaptis, bet norint tai sužinoti, reikia įminti mįslę.

Kas mėgsta morkas

Ir jis mikliai šokinėja

Sugadina sodo lysves,

Bėga neatsigręždamas.

(Kiškis)

Teisingai, taip kiškis.

II.Darbas su skaičių serijomis.

Darbas ant magnetinės lentos.

Įsivaizduokime, kad mūsų zuikis nulėkė į proskyną, ką jis ten pamatė?

Ant lentos pakabinu vieną gėlę.

Kiek gėlių tu matai kiškis proskynoje?

Kokį skaičių turėčiau įrašyti?

Ant lentos pakabinu tris gėles.

Kiek gėlių tu matai kiškis?

Kokį skaičių turėčiau įrašyti?

Ant lentos pakabinu penkias spalvas.

Kiek gėlių tu matai kiškis?

Kokį skaičių turėčiau įrašyti?

Nuimu vieną gėlę nuo lentos.

Kitas kiškis nuskynė vieną gėlę.

Kiek gėlių liko proskynoje?

Kokį skaičių turėčiau įrašyti?

Ant lentos pakabinu dešimt gėlių.

Kiek gėlių tu matai kiškis?

Kokį skaičių turėčiau įrašyti?

Nuimu visas gėles nuo lentos.

Kiškučiui patiko gėlės ir nusprendė jas nuskinti puokštei?

Kiek gėlių liko proskynoje?

Kokį skaičių turėčiau įrašyti?

Kaip vadiname šią skaičių seką?

Teisingai, skaičių serija.

Sakykite, ar viskas baigta, ar trūksta kai kurių skaičių?

Koks skaičius yra tarp skaičių 1 ir 3?

Koks skaičius yra po skaičiaus 5?

Koks skaičius yra prieš skaičių 10?

Koks skaičius yra tarp skaičių 6 ir 9?

Koks skaičius yra tarp skaičių 7 ir 9?

(Koks skaičius yra tarp skaičių 6 ir 8)

Gerai, dabar klausykite ir pakartokite frazę.

Shcha - shcha - shcha - zuikis vaikšto be lietpalčio.

III. Pokalbis.

Žiūrint į kiškio iliustraciją.

– Prisiminkime, ką žinome apie kiškį.

– Kas čia per gyvūnas? Kodėl?

- Apibūdinti išvaizda zuikiai.

– Kokius veiksmus jis gali atlikti?

– Išsirink keletą malonių žodžių, kuriuos pavadinti kiškiu?

– Kaip vadinasi kiškio jauniklis?

Sakykim, liežuvio suktuvas apie zuikį kartu. Pirmiausia išklausykite manęs, o tada mes tai pasakysime kartu.

Kiškis Egorka įkrito į ežerą.

Bėk prie ežero – išgelbėk Egorką!

IV. Pirštų žaidimas.

Šiandien mes išmoksime nupiešti kiškį pagal ląsteles.

„Paruoškite rankas, mes šiek tiek pažaisime, ištiesime pirštus“.

Kopūstą susmulkiname

Aštrūs judesiai tiesiomis rankomis aukštyn ir žemyn

Mes trys morkos

Trys kumščiai prieš kumštį.

Kopūstą pasūdome

Pirštų judesiai imituojantys druskos barstymą

Spaudžiame kopūstus.

Intensyviai suspauskite abiejų rankų pirštus į kumščius.

V. Erdvinių sąvokų konsolidavimas (pirštų žaidimo forma).

Ranka į dešinę, į kumštį,

Atidarykime jį į šoną.

Ranka į kairę, į kumštį,

Atidarykime jį į šoną.

Rankos aukštyn, kumštyje,

Atidarykime jį į šoną.

Rankos žemyn, į kumštį,

Atidarykime jį į šoną.

Žaidimas baigiasi - (rankos priešais krūtinę - judėjimas "variklis")

Mums laikas imtis verslo. (suspausti - atspausti pirštus)

VI. Nusileidimas prieš pradedant darbą

Sėdėkite tiesiai, kojos kartu

Paimkime sąsiuvinį kampu.

Kairė ranka vietoje

Dešinė ranka vietoje

Galite pradėti rašyti.

– Paimkite pieštuką į ranką ir padėkite ant taško, kurį jums daviau iš anksto. Pradėkime piešti nuo šio taško. Atidžiai išklausome ir atliekame užduotį.

VII. Diktantas.

Scheminis kiškio vaizdavimas.

Nubrėžkite liniją

1 langelį į dešinę, 3 ląstelės žemyn, 2 ląstelės į dešinę, 2 ląstelės žemyn, 1 langelį į kairę, 2 ląstelės žemyn,

3 ląstelės į dešinę, 3 ląstelės žemyn, 1 langelį į kairę, 1 ląstelių aukštyn, 1 langelį į kairę, 2 ląstelės žemyn,

1 langelį į dešinę, 2 ląstelės žemyn, 2 ląstelės į dešinę, 1 langelį žemyn, 6 ląstelės į kairę, 1 ląstelių aukštyn,

1 langelį į kairę, 1 ląstelių aukštyn, 1 langelį į dešinę, 12 ląstelės aukštyn.

VIII. Apdailos brėžinys.

- Pažiūrėk, ar tau pavyko kiškis?

Kaip atspėjote, kas atsitiko? kiškis?

Manau, kad trūksta kai kurių detalių. Kokius manote?

Nupieškite akis, nosį, burną.

Pažiūrėk ką tu gavai kiškį. Ar tau tai patinka? Aš esu labai laimingas.

IX. Kūno kultūros minutė.

Mes gerai praleidome laiką su jumis. Truputį pailsėkime ir sušilkime. Patraukite savo kėdes ir atsistokite šalia jų.

Kiškutis stipriai išsitiesė, išskėtė rankas į šonus,

Kartą - pasilenkęs, du kartus - pasilenkęs,

Jis nieko nerado.

Norėdami gauti obuolį, turite atsistoti ant kojų pirštų.

X. Apibendrinant

Ar jums patiko tai, ką šiandien veikėme?

Ar gavote piešinį, kurį padarėme šiandien?

Kas paskatino piešinį?

(nes jie atidžiai klausėsi ir atliko visas užduotis)

D. B. Elkoninas

Technika skirta darbui su vyresniais nei 4 metų vaikais.

Tikslas: ši technika naudojamas nustatant vaiko valingos sferos išsivystymo lygį, studijų galimybes suvokimo ir motorikos erdvės organizavimo srityje, tyrimus smulkiosios motorikos įgūdžius rankas

Medžiagą sudaro 4 diktantai, iš kurių pirmasis yra mokymas.

1. "Mes pradedame piešti pirmąjį modelį. Padėkite pieštuką ant paties viršutinis taškas. Dėmesio! Nubrėžkite liniją: vienu langeliu žemyn. Nekelkite pieštuko nuo popieriaus, dabar vieną langelį į dešinę. Viena ląstele aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele žemyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele žemyn. Tada patys toliau pieškite tą patį modelį."

2. "Dabar padėkite pieštuką ant kito taško. Pasiruoškite! Dėmesio! Viena ląstelė aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstelė aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstelė žemyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstelė žemyn . Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstelė aukštyn. Viena į dešinę. Dabar toliau pieškite tą patį raštą patys."

3. "Dėmesio! Trys langeliai aukštyn. Vienas langelis į dešinę. Du langeliai žemyn. Vienas langelis į dešinę. Du langeliai aukštyn. Vienas į dešinę. Trys langeliai žemyn. Vienas langelis į dešinę. Dvi langeliai aukštyn. Vienas langelis į dešinę. Dvi langeliai žemyn. Vienas langelis į dešinę. Trys kvadratai aukštyn. Dabar toliau pieškite šį modelį patys."

4. "Uždėkite pieštuką ant žemiausio taško. Dėmesio! Trys langeliai į dešinę. Vienas langelis aukštyn. Vienas langelis į kairę (balsu paryškinamas žodis "kairė"). Dvi langeliai aukštyn. Trys langeliai į dešinę . Dvi langeliai žemyn. Vienas langelis į kairę (balsu vėl paryškinamas žodis " "į kairę"). Vienas langelis žemyn. Trys langeliai į dešinę. Vienas langelis aukštyn. Vienas langelis į kairę. Dvi langeliai aukštyn . Dabar toliau pieškite šį modelį patys.

Kiekvienam modeliui savarankiškai atlikti jums suteikiama pusantros ar dvi minutės. Bendras laikas Paprastai procedūra trunka apie 15 minučių.

Rezultatų analizė.
Rašto atkūrimas be klaidų - 4 taškai. Už 1-2 klaidas skiriami 3 taškai. Už nugaros didesnis skaičius klaidos – 2 taškai. Jei klaidų yra daugiau nei teisingai atkurtų atkarpų, skiriamas 1 balas.
Jei nėra teisingai atkurtų skyrių, skiriama 0 balų. Taip įvertinami trys modeliai (vienas mokymas). Remiantis gautais duomenimis, galimi šie vykdymo lygiai:

10-12 balų – aukštas;
6-9 balai – vidutiniškai;
3-5 balai – žemas;
0-2 balai – labai mažai.

Šios technikos tikslas – nustatyti vaiko valingos sferos išsivystymo lygį, taip pat ištirti galimybes suvokimo ir motorikos erdvės organizavimo srityje.

Turinys: pieštuku nubrėžkite liniją pagal instrukcijas: "padėkite pieštuką ant viršutinio taško. Dėmesio! Nubrėžkite liniją: viena ląstele žemyn. Nejudindami pieštuko nuo popieriaus, dabar viena langeliu į dešinę. Viena ląstelė aukštyn . Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstelė žemyn. Viena ląstelė į dešinę . Viena ląstelė aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstelė žemyn. Tada pabandykite patys nupiešti tą patį modelį.

Šiam modeliui užbaigti užtrunka maždaug dvi minutes. Ir visas laikas šiai užduočiai atlikti gali būti maždaug 15 minučių.

Gautų rezultatų analizė.

Šios užduoties atlikimas be klaidų – 4 balai. Už vieną ar dvi klaidas galima skirti 3 taškus. Už daugiau klaidų – 2 taškai. Jei defektų yra daugiau nei teisingai pavaizduotos vietos, skiriamas 1 balas.

Jei nėra teisingai pavaizduotų atkarpų, skiriama 0 balų. Taip įvertinami trys modeliai (vienas mokymas). Remiantis gautais rezultatais, galimi šie vykdymo lygiai:

10-12 balų – aukštas; 6-9 balai – gerai;

3-5 balai – vidutiniškai; 0-2 balai – žemas.

Prielaidų formavimosi tyrimas švietėjiška veikla ikimokyklinukai buvo vykdomi ikimokyklinio ugdymo įstaigos parengiamosios grupės Nr.3 pagrindu

Grupėje yra devyni žmonės: penki berniukai ir keturios mergaitės.

Pasirinkta diagnostika leido įvertinti ugdomosios veiklos prielaidų brandą. Buvo gauti tokie rezultatai.

„Karoliukų“ technika.

Išvada: atlikus techniką, kuri apima sąlygų, kurias vaikas gali išlaikyti veiklos procese, skaičių, kai suvokia užduotį iš klausos, parodė, kad daugiau nei pusė grupės susidoroja su šia užduotimi. geras lygis, o apie trečdalis turi sunkumų ją vykdydamas Būsimų pirmokų ugdomosios veiklos prielaidų formavimosi tyrimas atliktas ikimokyklinio ugdymo įstaigos Nr.544 parengiamosios grupės Nr.3 pagrindu.

Grupėje devyni žmonės: penki iš jų berniukai ir keturi mergaitės.

Ši diagnostika leidžia įvertinti ugdomosios veiklos prielaidų brandumą. Buvo gauti tokie rezultatai.

„Karoliukų“ technika.

1 lentelė. „Karoliukų“ technikos rezultatai

Išvada: atlikus metodiką, galinčią nustatyti, kiek sąlygų mokinys gali įsiminti užsiėmimo metu, kai iš klausos įsimena užduotis, paaiškėjo, kad daugiau nei pusė grupės siūlomą užduotį atliko neblogai, o vidutiniškai treti susiduria su sunkumais atlikdami šią užduotį. „Namo“ technika.

2 lentelė – „Namo“ technikos rezultatai

Išvada: atsiskleidžia gebėjimas sutelkti dėmesį į pavyzdį ir tiksliai jį nukopijuoti, taip pat nustatomas valingo dėmesio išsivystymo laipsnis. Erdvinio suvokimo formavimasis yra pakankamai išvystytas pusei vaikų, nors kai kuriems ikimokyklinukams reikia koreguoti šiuos įgūdžius.

Metodika „Raštas“.

3 lentelė. „Rašto“ technikos rezultatai

Išvada: 3 mokiniai demonstravo gana aukštas laipsnis gebėjimas dirbti pagal taisykles, tai yra savo veikloje vienu metu naudojo kelias taisykles. 5 vaikams noras dirbti pagal taisykles nebuvo iki galo išsiugdęs, jie sugeba susitelkti tik į vieną taisyklę. Diagnozuota 1 ikimokyklinukui žemas lygis gebėjimas dirbti pagal tam tikrą taisyklę, ne kartą klydo ir pasimetė atlikdamas užduotį. Gebėjimas veikti pagal tam tikrą taisyklę šiame etape nesusiformavo.

4 lentelė. „Grafinio diktavimo“ technikos rezultatai

Išvada: nustatant mokinio savanoriškos sferos išsivystymo ir formavimosi laipsnį, taip pat nagrinėjant galimybes suvokimo ir motorikos erdvės organizavimo srityje, paaiškėjo, kad 4 vaikai turi reikšmingą išsivystymo laipsnį, 2 mokiniai – gerą, 2 mokiniai - vidutinis, 1 studentas - žemas.

Svarbiausia švietimo įstaigų problema šiuo laikotarpiu laikomas kažkokios pasiekimų stebėjimo sistemos sukūrimas. Tarpinių mokymosi rezultatų prognozė mokyklos mokymo programa. Ji privalo garantuoti kompetentingą galutinių ir tarpinių rezultatų vertinimo metodą, leidžiantį įvertinti pirmokų pasiekimų pažangą. Psichologinis vystymosi stebėjimas yra ypatingas visapusiška programa, kuris skirtas įvertinti reikiamą informaciją apie psichologinė būsena studentai, esami ir galimas problemas jų plėtra, siekiant diagnozuoti, koreguoti ir koreguoti tam tikros švietimo sistemos rėmuose.

Pagal naujausius federalinės vyriausybės reikalavimus pagrindinės struktūros bendrojo ugdymo programa ikimokyklinis ugdymas, stebėjimo procese būtina ištirti fizines, intelektines ir asmenines mokinio savybes. Svarbiausia yra tam tikros integruojančios savybės, tokios kaip: fizinio išsivystymo lygis; kultūrinių ir higieninių įgūdžių išsivystymo lygis; smalsumas, aktyvumas; emocinis reagavimas; bendravimo priemonių ir efektyvios sąveikos su kitais įvaldymas ir pan. Pagrindiniu esminiu stebėjimo sistemos komponentu tampa būsimo pirmoko pasirengimo mokytis ugdymo įstaigoje lygio ir individualių savybių nustatymo problema. Mokinių pasirengimo mokytis mokykloje stebėjimo rezultatas mums padeda: identifikuoti charakterio bruožai psichologinis vystymasis studentai, daugiau pilnas apibrėžimas individualus požiūris į kiekvieną mokinį ugdymo modeliavimo procese ugdymo procesas V parengiamoji grupė; atpažinti vaikus, kurių pasirengimo mokytis mokykloje lygis yra žemas, kad su jais būtų galima atlikti vystomąjį darbą, skirtą prevencijai mokyklos netinkamas prisitaikymas; vieneriems metams atidėti nepasirengusių vaikų mokslą mokslus(galima tik šešerių metų vaikams) Nėra bendros nuomonės, kokie diagnostikos metodai turėtų būti įtraukti į pasirengimo mokyklai stebėjimo sistemą. moderni scenašvietimo sistemos plėtra – ne, todėl pasirinkimas lieka ikimokyklinės įstaigos prerogatyva.

Šiuo metu egzistuoja didelis skaičius diagnostikos priemonės, skirtos nustatyti pasirengimo mokyklai lygį, kurias tam tikru susitarimu galima suskirstyti į tris grupes:

1) ugdymo veikloje naudojamos programos, diagnozuojančios atskirų psichikos funkcijų išsivystymo lygius;

2) programos, diagnozuojančios edukacinės veiklos įsisavinimo prielaidų brandą;

3) mišrios programos, diagnostinės ir atskiros psichines funkcijas, ir edukacinės veiklos prielaidas.

Būtina atsižvelgti į tai, kad vienas iš būtinų reikalavimų kuriant monitoringo sistemą yra ekonomiškumas, užtikrinamas įtraukiant į diagnostinis kompleksas tik tie metodai, kurie leidžia gauti reikiamą informacijos kiekį.. Analizuodami įvairių autorių požiūrį į šią problemą, galime daryti išvadą, kad vaiko pasirengimas mokyklai yra kompleksas fizinių, psichinių ir Socialinis vystymasis, kuris reikalingas, kad moksleivis visapusiškai įsisavintų mokyklos mokymo programą. 6-7 metų vaiko pasirengimo mokytis mokykloje stebėjimas būtinai apima: fiziologinio pasirengimo diagnostiką, psichologinio pasirengimo diagnostiką, socialinio ar asmeninio pasirengimo diagnostiką.

Yra daugybė vertinimo metodų psichologinis pasirengimas. Čia svarbu suprasti, kad kiekvieno psichologo gauti tyrimo rezultatai visiškai priklauso nuo to, kokius metodus taiko kiekvienas psichologas.

Vienas iš svarbias savybes Psichologinio pasirengimo diagnozavimo metodai yra nuspėjamasis pagrįstumas, nes kaip tik numatant mokyklos sėkmę yra viena iš pagrindinių psichologinio pasirengimo vertinimo užduočių. Ne visos žinomos psichologinio pasirengimo nustatymo programos turi teigiamus psichodiagnostikos rodiklius.

Nepaisant to, tik tie diagnostinės medžiagos, kurių naudojimas parodė jų diagnostinę vertę. Pasirengimas mokytis turi daugiakomponentę struktūrą ir reikalauja iš mūsų išsamus tyrimas jo fizinis, protinis ir socialinis vystymasis. Analizė didelis kiekisŠiuo metu prieinami pasirengimo mokytis lygiui vertinimo metodai veda prie diagnostikos pasirinkimo

„Ikimokyklinio amžiaus branda“ Bityanova M.R., Barchuk O. Kuris šiuo metu yra komplekso pagrindas diagnostikos metodai, įtrauktas į 6-7 metų vaikų pasirengimo mokytis mokykloje psichologinio ir pedagoginio stebėjimo sistemą. Nes mokiniui pažįstamoje žaidimo formoje tai leidžia gana greitai stebėti daugybės „lavinamųjų-svarbių savybių“ išsivystymo lygį. trumpą laiką. Be šios diagnozės, būtina naudoti M. R. metodą „Mokymo motyvai“. Ginsburgas.

Be pagrindinio minimumo, jei reikia, turite naudoti daugybę kintamų diagnostikos priemonių, įskaitant:

Diagnostikos metodų, skirtų fiziologiniams, asmeniniams ir intelektualiniams pasirengimo mokyklai komponentams ištirti, sąrašas;

Diagnostinė medžiaga, skirta darbui su 6–7 metų vaikų tėvais, jų „pasiruošimo mokyklai“ klausimais. Formuojant stebėsenos sistemą būtina atkreipti dėmesį į tai, kad nustatant vaikų pasirengimą mokytis būtinai reikia atsižvelgti į pačių mokinių tėvų „pasiruošimą“. Vienas iš papildomų, svarbių faktorių taip pat yra vaikų ir jų tėvų santykių tyrimas – šių santykių pažeidimas svarbius veiksnius mokyklos netinkamo prisitaikymo rizika. Čia vaikų pasirengimo mokyklai stebėjimo sistema turėtų apimti:

Anketos apie pasirengimą mokyklai 6-7 metų vaikų tėvams; Testas - tėvų požiūrio į mokyklą klausimynas (A.Ya Varga, V.V. Stolin); Metodika „Šeimos santykių analizė (FAA)“.

Stebėjimo objektas: tai fizinis (koordinacija, smulkiosios motorikos išsivystymo lygis), asmeninis (emocijos, bendravimo įgūdžiai, savigarba, motyvacinė sfera) ir psichologinė ( klausos dėmesys, vizualinis dėmesys, siekių lygis, savavališkumas, kalba, mąstymas, atmintis, vaizduotė) vyresnio vaiko savybės ikimokyklinio amžiaus.

Dažnumas: spalis, balandis.

Formatas: pogrupis, maždaug 5-6 žmonės. Stebėjimo sistemos turinys:

Diagnostika „Ikimokyklinio amžiaus branda“ Bityanova M.R., Barchuk O.. Metodika „Mokymosi motyvai“ M.R. Ginsburgas.

Pateikėjai: 1 dalyvis veda žaidimą, 1-2 dalyviai atlieka stebėjimo kortelės pildymo darbus.

Vieta ir laikas: holas (grupinis kambarys), pageidautina išlaisvintas nuo baldų. Tyrimo atlikimas pagal vyresnio amžiaus ikimokyklinukų kasdienybę. Jis vyksta ryte, geriausia antradienį, trečiadienį arba ketvirtadienį.

Stebėjimo sistemos aprašymas:

VYKDYMAS DIAGNOSTIKOS ŽAIDIMĄ „GERIO PADĖJĖJAI

VEDLYS“ – apie gerąjį burtininką Yum-Nom, kuris saugo visus vaikiškus saldumynus. Piktasis burtininkas Buzyaka iš ledų atėmė spalvą, skonį, kvapą... Šiuos ledus saugojo ir gerasis burtininkas Yum-Nyam. Žaidėjai susiduria su įvairiais iššūkiais, kuriuos įveikę gelbsti ledus nuo bėdų. Atlikdami įvairias užduotis, mokiniai demonstruoja tų savybių ir procesų buvimą, būtiną veikiančiam ikimokyklinio brandos modeliui pademonstruoti. Žaidėjai kartu su lyderiu keliauja po žemėlapį. Tuo tarpu stebėtojai, nesikišdami į žaidimo procesą, daro įrašus stebėjimo kortelėje ir kartais padeda vedėjui. Ji įtraukiama į šio žaidimo eigą kaip viena iš užduočių.

METODIKA „Mokymo motyvai“ M.R. Ginsburgas.

Rezultatų apdorojimas: už teisingas vykdymas bet kurios užduoties dalyviai apdovanojami fragmentais (kurie vėliau virsta taškais). Didžiausia suma dalyvis gali gauti 51 balą.

Pastaba: Metodika „Mokymo motyvai“ M.R. Ginzburgas nėra kiekybiškai įvertintas. Pagal rezultatus dalyviai turi būti suskirstyti į tris grupes.

Antroji grupė – aukštosios ikimokyklinės brandos mokiniai, surinkę 75-100% galimo balų skaičiaus: 38-51 balą. Pirmoji grupė – vidurinės ikimokyklinės brandos mokiniai, surinkę 50-75% galimo balų skaičiaus: 26-37 balus. Nulinė grupė – žemos ikimokyklinės brandos mokiniai, gavę 0-50% galimo balų skaičiaus: 0-25 balai.

Taigi pateikta vaikų pasirengimo mokyklai stebėjimo sistema leidžia:

· Peržiūrėkite kiekvieno iš pagrindinių vaikų pasirengimo mokytis mokykloje komponentų formavimosi lygį, žr stiprybės jos raidą, laiku diagnozuoti kai kuriuos nukrypimus ir tuo remiantis nurodyti individualaus korekcinio ir lavinimo darbo būdus;

· Suprasti bendrą grupės raidos vaizdą, siekiant kompetentingai konstruoti visą tolesnį edukacinį darbą, taip pat įvertinti pedagoginio proceso efektyvumą šios grupės sąlygomis.

Diagnostika atliekama žaidimo forma, kuri yra nepriklausoma, vientisa struktūra. Žaidimo forma prieš pradedant tyrimą gali padėti sukurti studentams draugišką požiūrį į diagnostikos dalyvius. Tuo metu žaidimo uniforma dirigavimas padeda sudominti dalyvius įvairiose veiklose. Tai padeda susikurti holistinį vaizdą mokiniui, kuris žaidimo pradžioje įsisavina mintį, kad jo laukia „kelionė“, kurioje jis gali išreikšti save įvairiais būdais. Ši diagnostika turi Išsamus aprašymas tyrimo technologijos, procedūros pirminis apdorojimas Ir individuali analizė duomenis, kokybės procedūras ir kiekybinis įvertinimas tyrimo rezultatai, o tai savo ruožtu žymiai palengvina specialisto darbą šia technika. Diagnostikos pogrupinė forma leidžia gauti reikiamą informacijos kiekį per tam tikrą laiką.

Šios diagnozės trūkumai yra šie:

Šią diagnozę sunku nustatyti dėl to, kad yra vedėjo padėjėjai (1 arba 2 žmonės). Tai ne visada patogu. Pateiktoje metodikoje praktiškai nėra užduočių, skirtų ugdyti tokius privalomus vaikų pasirengimo mokykliniam mokymuisi komponentus kaip: bendras fizinis vaiko vystymasis; žinių ir idėjų apie tam tikrus objektus ir reiškinius spektras aplinką; motyvacija mokytis (tam tikslui stebėjimo sistemoje yra M.R. Ginzburgo metodika „Mokymosi motyvai“).

Vadovauti studentų veiklai pradines klases yra mokymas. Yra žinoma, kad bet kokios veiklos, įskaitant edukacinę veiklą, sėkmę lemia teigiami motyvai: noras, siekis, susidomėjimas, komponentaišios veiklos poreikius. Ugdymo motyvų formavimas yra viena iš sunkiausių mokytojo darbo užduočių. Mokytojas turi aiškiai suprasti šio darbo sudėtingumą. Tam reikia, kad jis gerai išmanytų principus psichologinis poveikis apie studentus. Vaikų vystymosi tikslais aukštas lygis edukacinė motyvacija Patartina pateikti šias rekomendacijas:

1. Skaitykite daugiau psichologinės ir pedagoginės literatūros, kuri padės paruošti vaiką mokyklai.

2. Konsultuotis su specialistais (mokytojais, psichologais).

3. Daugiau laiko ir dėmesio skirkite vaikui.

4. Stebėkite, kaip vaikas bendrauja su bendraamžiais ir suaugusiais. Ar sunku prisijungti prie naujos komandos?

Pagrindinis vyresniojo ikimokyklinio amžiaus vaikų psichologinės ir pedagoginės apžiūros uždavinys – panaudoti daugiau pilna informacija apie individualias ikimokyklinio amžiaus vaikų raidos ypatybes. Gavus šiuos duomenis, galima parengti rekomendacijas pedagogams ir tėvams optimizuoti vaikų auginimo ir ugdymo procesą.

1. Remiantis stebėsenos rezultatais, yra parengti tam tikri patarimai grupių mokytojams, kuriuose yra sąrašas (ir tobulinimo būdai) “ silpnos vietos“, būtent tos savybės, kurios daugeliui vaikų neatitinka amžiaus normos.

2. Remiantis stebėsenos rezultatais, rengiami patarimai, kaip dirbti su žemos ikimokyklinės brandos mokiniais.

3. Remiantis stebėsenos rezultatais, rekomenduojama atlikti konsultacijas ir Tėvų susirinkimas(spalio-lapkričio mėn.), kai ugdymo psichologas informuoja kiekvieną tėvą apie jo vaiko pasiekimų rezultatus (konfidencialiai); Čia pateikiamos trumpos rekomendacijos tėvams, kaip jie gali organizuoti darbą namuose, kad optimizuotų tam tikrą psichinį procesą.

4. Grupės tėvų kampelyje ugdymo psichologė patalpina rekomendacijų aplanką, kaip optimizuoti 6-7 metų vaikų paruošimo mokymuisi „Žingsniais į mokyklą“ procesą.

5. Mokytojas-psichologas grupėms išdalina rinktinę vaizdinės propagandos (metodinės literatūros apžvalga, informacinių stendų projektavimo medžiaga, bukletai, atmintinės) - ikimokyklinio ugdymo tema „Į mokyklą pasitikinčiu žingsniu“.

6. Remdamasis stebėsenos rezultatais, ugdymo psichologas suranda vaikus, patenkančius į „rizikos grupę“, atlieka giluminę diagnostiką, suteikia reikiamą psichologinę ir pedagoginę pagalbą, kiekvienam sudaro išsamią individualią korekcinę ir ugdymo programą. vaikas.

7. Remiantis M. Bitjanovos, O. Barčuko pakartotinio stebėjimo „Ikimokyklinė branda“ rezultatais, vykdomas ir panašus priemonių kompleksas. Vaikai, kurie pakartotinai rodo žemą ikimokyklinio brandumo lygį, siunčiami į Psichologinę, medicinos ir pedagoginę komisiją tolimesniam ugdymo maršrutui nustatyti. Šios stebėsenos sistemos naudojimas leidžia efektyviai organizuoti ugdymo procesą parengiamosiose mokyklos grupėse valstybės biudžeto lėšomis. Švietimo įstaiga 544 vidurinė mokykla

Tai galima spręsti pagal šiuos kriterijus:

· 6-7 metų vaikų ikimokyklinio brandumo lygio tyrimo rezultatų analizė (žr. diagramas Nr. 1 ir Nr. 2).

· 6-7 metų vaikų tėvų pasitenkinimo ugdymo proceso kokybe ikimokyklinio ugdymo įstaigose laipsnio analizė (žr. diagramas Nr. 3 ir

Diagrama Nr. 1. 6-7 metų vaikų ikimokyklinio brandumo lygio dinamikos analizė 2015-2016 mokslo metais.

Diagrama Nr. 2. 6-7 metų vaikų ikimokyklinio brandumo lygio dinamikos analizė 2014-2015 mokslo metais.

Diagrama Nr.3. Tėvų pasitenkinimo ugdymo proceso kokybe laipsnis (bendrai) 2015-2016 m.

Diagrama Nr.4. Tėvų pasitenkinimo ugdymo proceso kokybe laipsnis (bendrai) 2014-2015 m.

Stebėjimo sistema:

2016 metų vasario-kovo mėnesiais buvo atlikta vaikų psichologinė ekspertizė paruošiamoji mokykla pagal „Mokymo motyvų nustatymo“ metodus – M.R.Ginsburgas, 2016 metų rugsėjo–spalio mėnesiais – pagal Luscher spalvų testą.

Vaikų apžiūros mokslo metų pradžioje rezultatais pagal M. R. Ginsburgo metodą nustatyta, kad 1 (8,3 proc.) parengiamosios „B“ grupės vaikas, 1 (5 proc.) parengiamoji „A“ grupė, turi 4 - sumažėjęs motyvacijos lygis, vyrauja vertinamieji motyvai, galimas pozicinių ir žaidimo (išorinių) motyvų buvimas;

1 (5%) parengiamosios „A“ grupės vaikas turi 5 - žemą ugdymosi motyvacijos lygį, vyrauja žaidimo ar išoriniai motyvai, galimas vertinamojo motyvo buvimas.

Mokslo metų pradžioje atliktos vaikų apklausos rezultatais, naudojant Luscher spalvų testą, paaiškėjo, kad nerimą ir nerimą galvoja apie mokyklą 4 (19 proc.), 1 (14,3 proc.) neigiamas emocinis požiūris į mokyklą .

Dėl žemo ugdymosi motyvacijos lygio ir neigiamas požiūrisį mokyklą, kai kurie vaikai, su vaikais planuojama šių tipų veikla:

Veskite žaidimus, pratimus, pokalbius, skaitykite grožinė literatūra, mįslių spėliojimas, mokyklos tematikos galvosūkiai;

Vykdyti švietėjišką ir patariamąjį darbą su mokytojais ir tėvais ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymo(si) motyvacijos ugdymo klausimais.

Remiantis darbo rezultatais, mokslo metų pabaigoje – 2015 metų gegužės – birželio mėnesiais buvo atliktas pakartotinis vaikų diagnostinis tyrimas, siekiant nustatyti motyvacinio pasirengimo mokyklai lygį ir nustatyti emocines nuostatas mokyklos atžvilgiu.

Kokybinė pakartotinio tyrimo rezultatų analizė diagnostinis tyrimas, pagal M. R. Ginsburg metodą, parodė, kad 8 (73 %) parengiamosios „B“ grupės vaikai, 10 (71 %) parengiamosios „A“ grupės vaikai turi 1 – labai aukštą motyvacijos lygį, šie vaikams vyrauja auklėjimo motyvai ;

3 (27 proc.) parengiamosios „B“ grupės vaikai, 3 (21 proc.) parengiamosios „A“ grupės vaikai turi 2 – aukštą motyvacijos lygį, ugdymo motyvo vyravimą, socialinio ir pozicinio pobūdžio buvimą. galimi motyvai;

1 (7%) parengiamosios "A" grupės vaikas, turi 3 - normalus lygis motyvacija, pozicinių motyvų vyravimas, galimas socialinių ir vertinamųjų motyvų buvimas.

Remiantis vaikų apžiūros rezultatais mokslo metų pabaigoje, taikant Luscher spalvų testo metodą, nustatyta, kad 1 (8,3 proc.) vaikas jautė nerimą ir baimę mokyklos atžvilgiu.

Rezultatas:

Išaugo ikimokyklinukų ugdymosi motyvacijos laipsnis.

Neigiamas emocinis mokinių požiūris į studijas ir apskritai į mokyklą pasikeitė į teigiamą.

IN geresnė pusė Keitėsi mokytojų ir tėvų pedagoginė kompetencija būsimų moksleivių ugdymosi motyvacijos formavimo problemomis. Žaidimų ir užduočių kortelės rodyklė tolimesnis vystymas psichologinis pasirengimas mokykliniam ugdymui Diagnostikos metodų naudojimas skirtingi etapai tyrimai (nurodant adaptacijos stadiją ir kontrolę mokslo metų pabaigoje) parodė, kad rezultatai vid. jaunesniųjų klasių moksleiviai, pagerėjo. Aukštas lygis taip pat neabejotinai išaugo. Visiems vaikams žemo lygio visiškai nėra po vystymosi stadijos.

Norint išlaikyti aukštą motyvacijos lygį, reikia skatinti vaikų susidomėjimą mokymosi veikla.

1.11. Metodika „Grafinis diktantas“. D. B. Elkoninas.

Šia technika siekiama nustatyti gebėjimą atidžiai klausytis ir tiksliai sekti suaugusiojo nurodymus, teisingai atkartoti popieriaus lape nurodytą linijų kryptį ir savarankiškai veikti suaugusiojo nurodymu.

Taikymo sritis: pasirengimo mokytis nustatymas, erdvinių reprezentacijų ir savireguliacijos lygio formavimas, rekomendacijų rengimas.

Technikos aprašymas. Prieš atliekant techniką, lenta nupiešta kvadratais, kad ant jos būtų galima iliustruoti vaikams duotus nurodymus. Prieš save turite turėti instrukcijų tekstą, kad jas būtų galima atkurti pažodžiui. Vaikams davus pieštukus ir popieriaus lapus su pasirašyta vaiko pavarde, vardu ir apžiūros data, psichologas pateikia preliminarius paaiškinimus, po kurių jie pradeda piešti mokymo modelį. Piešdami treniruočių modelį, turite pakankamai ilgai pristabdyti, kad vaikai turėtų laiko užbaigti ankstesnę eilutę. Jums suteikiama nuo pusantros iki dviejų minučių, kad galėtumėte savarankiškai tęsti modelį. Psichologas braižydamas treniruočių schemą eina per eiles ir taiso klaidas, padeda vaikams tiksliai vykdyti nurodymus. Piešiant vėlesnius modelius, toks valdymas pašalinamas. Jei reikia, nedrąsius vaikus psichologė padrąsina, bet konkrečių nurodymų neduoda.

Koreliuoja naudojant testų rinkinį: 1.1, 1.2, 1.3, 1.5, 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.12. 1.13, 1.14, 1.16, 1.17. 1.20.

Preliminarūs paaiškinimai:

„Dabar tu ir aš piešime skirtingus raštus. Turime stengtis, kad jie būtų gražūs ir tvarkingi. Norėdami tai padaryti, turite atidžiai klausytis. Aš jums pasakysiu, kiek langelių ir kuria kryptimi turėtumėte nubrėžti liniją. Nubrėžkite tik tas linijas, kurias jums sakau. Kai tai padarysite, palaukite, kol aš jums pasakysiu, kaip daryti kitą. Kita eilutė turėtų prasidėti ten, kur baigėsi ankstesnė, nepakeliant pieštuko nuo popieriaus. Ar visi prisimena, kur yra dešinė ranka? Traukti dešinė rankaį šoną. Matote, ji rodo į duris (ar kitą tikrą orientyrą, esantį kambaryje). Kai pasakysiu, kad reikia brėžti liniją į dešinę, tai nubrėži iki durų (lentoje, iš anksto nubrėžta į kvadratus, iš kairės į dešinę brėžiama linija, vieno kvadrato ilgio). Vienu langeliu į dešinę nubrėžiau liniją. Ir dabar, nepakeldamas rankos, nubrėžiu liniją dviem langeliais aukštyn (lentoje nubrėžta atitinkama linija). Dabar ištraukite kairiarankis. Matote, ji rodo į langą (vėl vadinamas faktinis atskaitos taškas kambaryje). Taigi, nepakeldamas rankos, nubrėžiu liniją trimis langeliais į kairę (lentoje nubrėžiama atitinkama linija). Ar visi supranta, kaip piešti?

Treniruočių modelio piešimo instrukcijos.

„Mes pradedame piešti pirmąjį modelį. Padėkite pieštukus aukščiausiame taške. Dėmesio! Nubrėžkite liniją: vienu langeliu žemyn. Nekelkite pieštuko nuo popieriaus. Dabar viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele žemyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele žemyn. Tada patys toliau pieškite tą patį modelį.

Bandomojo modelio piešimo instrukcijos.

„Dabar padėkite pieštuką ant kito taško. Pasiruošk! Dėmesio! Viena ląstele aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele žemyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele žemyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Dabar patys toliau pieškite tą patį modelį.

Suteikusi vaikams pusantros–dvi minutes savarankiškai tęsti piešinį, psichologė sako: „Štai ir toliau šio modelio piešti nereikia. Nubraižysime tokį modelį. Paimkite savo pieštukus. Padėkite juos kitame taške. Pradedu diktuoti. Dėmesio! Trys kvadratai aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Dvi ląstelės žemyn. Viena ląstelė į dešinę. Dviem kvadratais aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Trys ląstelės žemyn. Viena ląstelė į dešinę. Dviem kvadratais aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Dvi ląstelės žemyn. Viena ląstelė į dešinę. Trys kvadratai aukštyn. Dabar toliau pieškite šį modelį patys.

Po pusantros–dviejų minučių prasideda paskutinio rašto diktavimas: „Uždėkite pieštuką ant žemiausio taško. Dėmesio! Trys langeliai dešinėje. Viena ląstele aukštyn. Vienas langelis į kairę (žodis paliko paryškinta balsu). Dviem kvadratais aukštyn. Trys langeliai dešinėje. Dvi ląstelės žemyn. Vienas langelis į kairę (žodis paliko vėl išsiskiria balsu). Viena ląstele žemyn. Trys langeliai dešinėje. Viena ląstele aukštyn. Viena ląstelė į kairę. Dviem kvadratais aukštyn. Dabar toliau pieškite šį modelį patys.

Diktuotų raštų pavyzdžiai.

Duomenų apdorojimas ir interpretavimas.

Treniruočių modelio braižymo rezultatai nevertinami. Kiekviename paskesniame šablone diktanto užbaigimas ir savarankiškas modelio tęsimas vertinami atskirai. Vertinimas atliekamas pagal šią skalę:

Tikslus rašto atkūrimas – 4 balai (nelygios linijos, „drebanti“ linija, „nešvarumai“ ir pan. balo nesumažina).

Reprodukcija su klaida vienoje eilutėje – 3 balai.

Reprodukcija su keliomis klaidomis – 2 balai.

Reprodukcija, kurioje yra tik atskirų elementų panašumas su padiktuotu raštu - 1 balas.

Net atskirų elementų panašumo trūkumas – 0 balų.

Už nepriklausomą modelio tęsimą ženklas pateikiamas toje pačioje skalėje.

Taigi už kiekvieną raštą vaikas gauna du balus: vieną už diktanto užbaigimą, kitą už savarankišką rašto tęsimą. Abu jie svyruoja nuo 0 iki 4.

galutinis pažymys diktanto darbas yra gaunamas iš trijų atitinkamų atskirų modelių balų, sudedant jų maksimumą su minimumu (tai yra, balas, kuris užima tarpinę padėtį arba sutampa su maksimaliu ar minimumu, neatsižvelgiama). Gautas balas gali svyruoti nuo 0 iki 8. Panašiai iš trijų balų už modelio tęsimą rodomas galutinis rezultatas. Tada sumuojami abu galutiniai pažymiai ir gaunamas bendras balas (TS), kuris gali svyruoti nuo 0 (jei ir už darbą diktuojant, ir už savarankiškas darbas gavo 0 balų) iki 16 balų (jei už abiejų rūšių darbus buvo gauti 8 balai).

Paruošta mokyklai

Pavardė, vaiko vardas____________________________________

Gr. Nr. _____________, data _______________________________

Peržiūra:

Paruošta mokyklai

Metodika "Grafinis diktantas"

Užduotis apie ikimokyklinuko savavališkos sferos formavimą.

Instrukcijos:

Paruoškite languotą popieriaus lapą. Ant jo yra taškai. Paimkite pieštuką.

„Pasakysiu, kuria kryptimi ir kiek langelių brėžti liniją. Nubrėžkite linijas, apie kurias kalbėsiu. Kai nubrėži liniją, palaukite, kol pasakysiu, kur nukreipti kitą. Kiekvieną naują eilutę pradėkite ten, kur baigėsi ankstesnė, nepakeldami pieštuko nuo popieriaus.

Pirma užduotis - mokymas. „Padėkite pieštuką į aukščiausią tašką. Dėmesio! Nubrėžkite liniją: vienu langeliu žemyn. Nekelkite pieštuko nuo popieriaus. Dabar viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele žemyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele žemyn. Tada patys toliau pieškite tą patį modelį. Jums suteikiama nuo pusantros iki dviejų minučių, kad galėtumėte savarankiškai tęsti modelį.

Tolesnės instrukcijos skamba taip:

„Dabar uždėkite pieštuką ant kito taško. Dėmesio! Pradėkime! Viena ląstele aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele žemyn. Viena ląstelė į dešinę. Viena ląstele žemyn. Viena ląstelė į dešinę. Tada toliau pieškite šį modelį patys.

IR galutinis modelis.

„Uždėkite pieštuką ant paskutinio taško. Dėmesio! Trys kvadratai aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Dvi ląstelės žemyn. Viena ląstelė į dešinę. Dviem kvadratais aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Trys ląstelės žemyn. Viena ląstelė į dešinę. Dviem kvadratais aukštyn. Viena ląstelė į dešinę. Dvi ląstelės žemyn. Viena ląstelė į dešinę. Trys kvadratai aukštyn. Dabar toliau pieškite šį modelį patys.

Išanalizuoti, kaip vaikas atlieka užduotį diktuodamas ir savarankiškai.

Rezultatų įvertinimas:

Pirmasis indikatorius rodo gebėjimą atidžiai klausytis ir aiškiai laikytis nurodymų, nesiblaškant pašalinių dirgiklių. Antrasis – apie vaiko savarankiškumo laipsnį.

Jei vaikas susidorojo su antruoju ir trečiuoju modeliu (mokymo modelis neįvertinamas) praktiškai be klaidų arba viename iš modelių yra pavienių klaidų, tai rodo. geras lygis bet kurios sferos plėtra.

Žemas lygis savavališkos sferos plėtra – jei nė vienas iš dviejų modelių neatitinka padiktuoto.

Peržiūra:

Paruošta mokyklai

Metodika „Grafinis diktantas“.

Pavyzdys.

Peržiūra:

Paruošta mokyklai

„Grafinio diktavimo“ metodo protokolas»

Grupės Nr._______________________________________________________

Pavardė, vaiko vardas

data

Užduotys

Rezultatas

Įkeliama...Įkeliama...